Vinke Ijsmutsen op en handschoenen aan bij Oranje ploegen maken zich volledig waar Jill Hammersley kan het niet meer opbrengen Jacks Regen mantels DINSDAG 8 APRIL 1980 BERN (ANP) - De ijsmutsen en hand schoenen die spelers, coaches en toe schouwers op de eerste dag uit pure noodzaak droegen, mogen langza merhand uit het beeld verdwijnen; het blijft in de avonduren te koud in het ijshockeystadion Allmend in Bern. Met de goedkeuring - na in spectie - van deze lokatie als decor voor de twaalfde Europese kam pioenschappen heeft de Europese ta- feltennisunie (ETTU) een flater van jewelste geslagen. De gedeeltelijk open, betonnen ac commodatie is volledig ongeschikt voor het beoefenen van tafeltennis op niveau. Meteorologische omstandig heden spelen een allesbepalende rol in dit complex. De temperatuur in de arena stijgt en daalt, vier enorme luchtkanonnen ten spijt, analoog aan die in de buitenlucht. De warme luchtcirculatie, de noodzake lijke ventilatie en de niet-afgedekte gedeeltes brengen een luchtstroom teweeg, die in het maximaal 2,6 gram wegende celluloid balletje een wil loos speeltuig vindt. Gabor Gergely, de huidige Europese ti telhouder, illustreerde de wee vloed in de speelzaal zeer treffend Demonstratief wierp hij ten o\ staan van de organisatoren de bal kele meters in de lucht voor een genaamde Chinese service. De wind pakte de bal op en voerde het cellu loid zeker 20 a 30 centimeter Woorden waren overbodig. De Hon gaar volstond met een hulpeloos schouderophalen. Woorden kwamen wel uit de mond van Mamescoach Gerard Bakker: "Het houden van de Europese tafeltennis kampioenschappen in deze hal kun je vergelijken met het spelen van de Eu ropa Cup I-finale op een akkerland". Bakker was een van de velen die op de openingsdag terecht steen en been klaagden. Spelers en trainers hadden geen goed woord over voor de organi satie. Sommigen gingen daarbij zelfs zover dat ze met een boycot dreigden indien de omstandigheden niet op korte termijn zouden worden aange past. Kennelijk namen de Zwitsers, die kos ten (ongeveer 850.000 gulden) noch moeite hebben gespaard om hun eer ste tafeltennistoernooi van deze allu re goed voor de dag te komen, dit dreigement serieus. In de nacht van zaterdag op zondag werd naarstig ge tracht verbeteringen aan te brengen. De ventilatiegaten werden tot een noodzakelijk minimum beperkt, de rest werd met zeil afgesloten. De leve rancier van de warme luchtkanon nen, die volgens de brochure een temperatuur van rond de 20 graden garandeerden, werd achter zijn vod den gezeten om zijn verplichting na te komen. De brandweer dekte de oost en westzijde (gedeeltelijk) af met zwarte folie om storende lichtinval te voorkomen. Zelfs de service aan het publiek moest het ontgelden. De twee hoofdingangen werden herme tisch afgegrendeld om de wind zoveel mogelijk buiten de deur te houden. De toeschouwers maken nu gebruik van dienstingangen. Even had het er alle schijn van dat het pakket aan maatregelen het gewenste effect sorteerde. Op eerste paasdag liep de temperatuur in de middag op naar aangename hoogte en de organi satoren wreven zich vergenoegd in de handen. Het was van korte duur. In de avonduren daalde het kwik in de barometer buiten en de temperatuur in de hal liep parallel. De wind stak op en de zwarte folie, de rugnummers van de spelers, de haardos van lang harige spelers/sters kwamen merk baar in beweging. Het resultaat van alle hardnekkige acties was nul komma nul. De verantwoording van deze miskleun ligt in eerste instantie by de ETTU. terdag en maakte - .nbegrypelyk - geen bezwaren. Integendeel, de dele gatie toonde zich enthousiast over de inventiviteit waarmee de Zwitsers de probleempjes te lijf zouden gaan. De organisatie in Bern hield de leden van de ETTU voor dat de temperatuur begin april normaliter rond de tien, elf graden schommelt en dat er geen wind van betekenis staat. Vanuit dit oogpunt waren er dus nauwelijks moeilijkheden te verwachten. In de praktijk blijkt echter dat de organisa tie geen enkele rekening heeft ge houden met een ander weertype. Nu het winterweer in Bern aanhoudt en het spelbeeld op de groene tafels da nig beïnvloedt, strompelen de orga nisatoren en ETTU-leden wat ver dwaasd rond, elkaar de zwarte piet toeschuivend. BERN - Ondanks de be droevende omstandighe den bij de Europese Tafel tenniskampioenschappen in Bern hebben de Neder landse dames en heren geen vertraging opgelo pen op de terugweg naar de hoogste categorie. De pupillen van Gerard Bakker ondervonden tot nu toe nauwe lijks tegenstand van betekenis en sloten de acht duels in groep A Eindstanden Eindstand in groep a, tweede categorie, bij de dames is: 1. Nederland 8 gespeeld - 8 gewonnen, 2. Finland 8-7, 3. Denemarken 8-6, 4. Noorwegen 8-5, 5. Spanje 8-4, 6. Schotland 8-3, 7. Wales 8-2, 8. Guern sey 8-1, 9. Malta 8-0. De eindstand in groep b, tweede catego rie bij de heren is: 1. Oostenrijk 9 ge speeld 9 gewonnen, 2. Nederland 9-8, 3. Schotland 9-7,4. Griekenland 9-6,5. België 9-5,6. Turkije 9-4,7. Ierland 9-3, 8. Portugal 9-2,9. Malta 9-1,10. IJsland 9-0. van de tweede categorie geheel volgens verwachting zonder ne derlaag af. Als Nederland van daag het promotieduel tegen Zwitserland wint is het twee jaar geleden in Duisberg verloren ter rein weer heroverd. Tegen alle prognoses in, kwalifi ceerde ook het herenteam van Bert Schoofs zich voor de promo tiewedstrijden. In de lastige B- groep van de tweede categorie maakten de spelers, die vooral als tafeltennissers van de tweede garnituur waren beschreven (het toonaangevende trio Van der Helm, Van Slobbe en Lingen was niet beschikbaar) zich volledig waar. Het kwartet René Hijne, Han Gootzen en Jaap en Ron van Spanje won acht duels. Alleen het laatste duel tegen Oos tenrijk ging gisteravond verloren (5-3), maar dat was dan ook direct een nederlaag met een belangrij ke consequentie. De Oranje he ren moeten nu de promotie naar de hoogste categorie afdwingen tegen het sterke Denemarken, de winnaar van de andere groep. Bettine Vriesekoop Dames wel uit de partijcijfers 24-2 Zeven ontmoetingen werden in zeer kort tijdsbestek met 3-0 beslist. De twee debutantes Jolanda Noordam en Stephine van Gen- nip kwanlen beiden drie keer in actie. Het restant werd afgewerkt door het "koninginnekoppel" van Bakken Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruiff. De twee verliespunten vielen beide in de ontmoeting tegen Finland. Het treffen werd met enige span ning door de kleine Nederlandse kolonie tegemoet gezien en vormde het sleutelduel in de groep. Met de linkshandige zus jes Monica (17) en Sonja (15) Grefberg en de nationale kam pioenen de .ij-jarige Eva Malm- berg, brachten de Finnen een zeer jeugdig, talentvol team op de been waarvan in de toekomst veel verwacht mag worden. Het spel van Eva Malmberg houdt de meeste beloften in. In veel op zichten stijl-techniek-ontwikke- ling backhand, vertoont de Finse overeenkomsten met Bettine Vriesekoop op die leeftijd. In de onderlinge confrontatie kwam die gelijkenis het sterkst tot uitdrukking. Vriesekoop, die spelend vanuit tweede positie de wind als extra handicap ervoer, moest de eerste game zowaar prijsgeven: 16-21. In die fase had Malmberg lak aan de reputatie van haar tegenstandster, verraste zij met agressief, onbevangen aanvalsspel en speelde zij Vrie sekoop meermalen volledig uit positie. In de tweede en derde game manifesteerde Vriesekoop zich nadrukkelijk (21-14, 21-8) en toonde zij aan dat de blonde, frêle speelster uit Helsinki nog krach ten tekort komt voor een even wichtige prestatiecurve. De mentale kwetsbaarheid van de jonge Malmberg kwam aan het licht in de partij tegen Sandra de Kruiff. Omdat De Kruiff verloren had van Monica Grefberg en het dubbel Vriesekoop/De Kruiff eveneens niet ongeschonden uit de arena stapte, was deze ont moeting van beslissende aard. Malmberg voerde in beide games tot 17 de stand aan. In de slotfase trok zij wit weg en kon zij de psy chische druk niet weer staan. Sandra de Kruiff voelde de situa tie uitstekend aan, dompelde haar opponente nog verder onder door elk punt te begroeten als een veroverd wereldkampioenschap en sleepte de winst moeizaam naar zich toe: 22-20, 21-18. De overwinning was van belang - voor de indeling van de promotie wedstrijden, die vandaag op het programma staan. Als groeps winnaar heeft Nederland het recht uit te komen tegen de nummer twee van groep B, Zwit serland en ontloopt het sterker geachte Polen. Bij winst op de Zwitserse dames heeft Oranje het twee jaar eerder in Duisburg verloren terrein heroverd. Heren De verrichtingen van de heren ver dienen nog meer waardering omdat Schoofs slechts de be schikking heeft over tweede keus-spelers. Van der Helm, Van Slobbe en LINGEN, de toonaan gevende spelers in Nederland, zijn om uiteenlopende redenen BERN - De Engelse tafeltennisspeelster Jill Hammersley zal na de Euro pese tafeltenniskampioenschappen in Bern haar carrière beëindigen. De 28-jarige zei: "Ik heb er genoeg van. Ik kan het niet meer opbrengen om bijna dagelijks achter de tafel te staan". Jill Hammersley werd in 1976 in Praag Europees kampioene in het enkelspel. Bij de laatste Euro pese kampioenschappen, die in 1978 in Duisburg werden gehouden eindigde ze als tweede. De Engelse damesploeg werd in Bern overigens poulewinnaar in groep B van de hoogste divisie. Roemenië eindigde als tweede. In de halve fina les die vandaag worden gespeeld, komt Engeland uit tegen de Sowjet Unie dat als tweede eindigde eindigde-in groep A. achter Hongarije dat nu tegen Roemenië moet aantreden. Bij de heren in de hoogste categorie hebben Hongarije, West Duitsland en Engeland zich geplaatst voor de halve finales. De winnaar van Zweden- Tsjechoslowakije voegt zich bij hen. niet beschikbaar. De tweede gar nituur evenwel speelde in de Zwitserse hoofdstad onder de bedenkelijke omstandigheden zeer gemotiveerd en maakte de selectie volledig waar. In de als lastig ervaren B-groep vten de tweede categorie won het kwartet Rene Hijne, Han Goot zen en Jaap en Ron van Spanje acht duels op rij voor de eerste nederlaag werd geleden tegen Oostenrijk, dat wat beter bestand was tegen de kou en zich ook be ter aanpaste aan de omstandig heden. De kou had kennelijk een verlammende uitwerking op de gebroeders Van Spanje. Zy draaiden stroever dan in de voor gaande wedstrijden en moesten gezamenlijk vijf nederlagen (Ron drie en Jaap twee) incasseren. In de Oranje-zegereeks daarvoor, met zwaarbevochten ningen op Schotland (5-2), Tur kije (5-3) en een verrassend pele op Griekenland (5-0), had den juist die broers een grote breng gehad. De aanvalsdrift van beide Veluwe- spelers was voor de meeste te genstanders een onoverkomelijk struikelblok. Vooral het optreden van debutant Ron van Sparye was glansrijk. Hij verloor in de eerste acht duels slechts één keer. van de onbekende Turk Valdiz omdat hij karwei na karweina de gewonnen eerste game te lichtvaardig opnam. Daartegen over stonden prachtige overwin ningen op de Schotse kampioen Yule, deTurkse kampioen Cimen en de Griekse nummer één Prif- tis, die als profspeler in de Ita liaanse competitie uitkomt. FIBO B.V. Dakbedekkingen - en loodgieterswerk. Wij vernieuwen uw dak tegen zeer kon- kurrerende prijzen. Alles onder 5 jaar garantie. Tel. 071-763592. GEVRAAGD MET SPOED een KOEL-TECHNISCH INSTALLATEUR voor de afdeling koeltechniek Installatiebureau EVAL B.V. Galglaan 11, Rijnsburg, tel. 01718-23718. Haarlemmerstraat 115-117, Leiden li Hoogstraat 3. Leiden v. Mandersloostraat 51, Alphen a/d Rijn Kleiweg 7 Gouda

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23