Jan Raas: "In de finale vreesde ik voor niemand" Botte bijl voorkomt hockeyafgang De Vlaeminckdubbele Voor vierde maal winnaar Amstel Gold Race Uccle wint paastoernooi DINSDAG 8 APRIL 1980 onze sportredactie) MEERSSEN (GPD) - „Mevrouw, mag ik wéér binnenko men? Hier, de bloemen zijn voor u". Wereldkampioen Jan Uitslag Raas is reeds enkele jaren een gast van de familie Mullen- ders-Nelissen in Meerssen, op de dag dat de Amstel Gold Race in deze Zuidlimburgse gemeente finisht. MEERSSEN (ANP) - Voor alle internationale beioepsren- ners is Jan Raas het prototype van een zuinige Nederlander. De wereldkampioen kan geen wedstrijd rijden als hij niet een stuk kauwgom in zijn mond heeft. Zaterdag in de finale van de Amstel Geldra ce. die hij voor de vierde keer zou winnen, stak hij om de drie kilometer een nieuw stuk tussen zijn tanden. Een be wijs van nervositeit bij het naderen van de eindsprint te- Niet alleen de sterkste maar ook de zuinigste... gen een aantal internationale cracks. Ook als h(j niet ner veus is kauwt Raas aan een stuk door. Maar hij moet ook andere dingen eten onder weg. Raas: Als ik broodje eet. neem ik de kauwgom uit mijn mond en plak dat stukje op rryn remkabel. Is het broodje op. pak ik de kauw gom weer van de remkabel af en steek het in myn mond. Als anderen dat zien zeggen ze: dat is nou een typische zuini ge Hollander". De voordeur staat open als de win naar van Nederlands grootste wielerevenement, na de huldi ging, naar het adres in Meerssen rijdt. Hij weet dat daar, amper honderd meter voorbij de eind streep, de journalisten op hem wachten. In huize Mullenders wordt, traditiegetrouw, de koérs- finale geanalyseerd. Vier keer achter elkaar winnaar van de Amstel Gold Race. Een onge looflijke, een formidabele presta tie. „Of ik na zoveel jaren nog blij ben met de overwinning? her haalde hij de vraag. „Nou, reken erop van wèl. Als je een paar keer naast de hoofdprijs hebt gegre pen in klassiekers die eerder dit seizoen gereden werden, dan geeft het succes extra vreugde. Woensdag, toen Henk Lubber- ding in Gent-Wevelgem naar de overwinning soleerde, voelde ik me ook al goed. Maar ik kon toch moeilijk achter een ploegmakker gaan jagen". Ofschoon de wereldkampioen nog eens wilde benadrukken dat in het team van Peter Post iedereen voor iedereen rijdt, werd zater dag nog voor de eindsprint tus sen 13 koplopers duidelijk dat deze keer de kaart Jan Raas ge speeld was. Geen twijfel moge lijk. Jan Raas roemde trouwens het werk van zijn ploeggenoten in alle toonaarden. „Knetemann, Bert Pronk, Van den Hoek, Lub- berding, de Zwitser Breu, Joop Zoetemelk, noem ze maar op", zei Raas. „Ze waren fantastisch. Zoe temelk mocht helemaal zijn gang gaan, maar hij vertelde me in de finale zich voor mij in te zet ten". „We hebben het gewicht van de koers gedragen, maar hebben de wedstrijd tevens gecontroleerd. Bij iedere vluchtpoging, hoe vroeg dan ook, waren jongens van ons present. Er werd een hoog tempo onderhouden en toen we in de heuvelstreek be land waren, gaven we de concur- BRITSE RUITERS BOYCOTTEN SPELEN LONDEN (ANP) - Groot-Brittanië zal in juli niet deelnemen aan de hippische evenementen van de Olympische Spelen in Moskou. De Britse spring-, dressuur- eh militaryruiters hebben gisteren besloten de zomerspelen te boy cotten uit protest tegen de Sow- jet-invasie in Afghanistan. De Britse hippische wereld volgt hiermee het voorbeeld van ds Westduitse en Canadese collega's die al eerder besloten niet naar Moskou af te reizen. Maleisië zal bij geen enkele sport vertegenwoordigd zijn in Mos kou. Maar dit heeft niets te ma ken met de boycot-oproep vari president Carter, zo verklaarde de Maleisische minister van bui tenlandse zaken Datuk Mokhtar Hashim gisteren in de senaat van zijn land. Volgens hem heeft Ma leisië zelfstandig het besluit ge nomen en zich daarbij laten lei den door regionale belangen en de relaties met de andere islami tische landen. De Sowjet invasie in Afghanistan betekent volgens de Maleisische minister van bui tenlandse zaken een schending van de soevereiniteit van een is lamitisch en niet-gebonden land. Zeven weken voor de sluiting van de inschrijving voor Moskou is de internationale situatie nog bij zonder onduidelijk. Een dertigtal landen heeft definitief toegezegd, vijftien Westeuropese olympi sche comités hebben veertien dagen geleden in Brussel gezegd dat zij willen gaan, maar van hen is in Moskou nog geen telegram binnengekomen. Aan de andere kant heeft president Carter van zijn kant bij zijn boycot-poging tot dusverre alleen officieel steun gekregen van Australië en Groot- Brittannie In dat laatste land heeft overigens het nationaal olympisch comité zich weer dwars tegenover premier That cher opgesteld. Ondertussen is het Amerikaanse olympisch comité in geldnood geraakt, omdat het bedrijfsleven de in het vooruitzicht gestelde geldelijke ondersteuning nog niet heeft betaald. Volgens het comité heeft de Amerikaanse re gering daarin de hand, omdat men op deze manier hoopt het comité ertoe te dwingen de boy cot-oproep van president Carter te ondersteunen. Volgens pen ningmeester Ray Muller was de begroting van de eerste drie maanden van dit jaar afgestemd op een inkomstentotaal van 4,2 miljoen dollar. Hij kreeg echter slechts 2,6 miljoen dollar binnen. rentie geen tijd om te recupere ren. We maakten de strijd hard, alhoewel het karakter van de Gold Race dit keer anders was vanwege de langere, vlakke aan loop. In de finale werd het niet temin nog een afvalrit. Anders waren we met een man of vijftig tegelijk in Meerssen gearri veerd". In de slotfase, toen het geslonken maar nog altijd imposante pelo ton op de Keuteberg, Fromberg en Cauberg versplinterde, slin gerde Jan Raas overigens een se rie verwensingen naar de volgers op de motoren. „Ik snap verdomd goed dat die fotografen hun werk moeten doen", zei de wereld kampioen. „Waarom ze echter op de smalle weggetje in de koersfi- nale vlak voor ons blijven rijden, begrijp ik niet. Hebben die kerels dan geen telelensen? Het was soms zó erg, dat er geen moge lijkheid bestond om te demarre ren. Ik heb het een paar keer ge probeerd, maar ik moest remmen om niet tegen de ene of de andere motor te rijden. Andere renners maakten exact hetzelfde mee. Op een gegeven moment heb ik het stuur losgelaten en de armen in wanhoop omhoog gestoken". Niet alleen de concurrentie, niet alleen de telkens terugkerende beklimmingen, moesten derhal ve overwonnen worden. Andere factoren speelden eveneens een rol in deze wel snelle, maar aan vankelijk zeker niet boeiende klassieker. Tot die factoren behoorden niet al leen de motoren van fotografen. Ook het feit dat Raas, na vergeef se pogingen in Milaan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Omloop Het Volk, enz., nu toch wel eens een befaamde koers wilde win nen, speelde een grote rol. En een getergde Jan Raas is ten enen male moeilijk te floppen. „Toch betekent goed rijden niet al tijd datje wint", zei hij. „Ik heb eerder dit jaar al eens opgemerkt dat ik misschien wel sterker ging koersen dan vorig seizoen, nadat 1. Raas (Ned) 238 kilometer 44 minuten en 27 sec., 2. De Wolf (Bel), 3. Kelly (Ier), 4. Chassang (Fra), 5. Hinault (Fra), 6. Bossis (Fra), 7. Willems (Bel), 8. Duclos- Lasalle (Fra), 9. Maas (Ned), 10. Flip van de Brande (Bel), 11Kui per (Ned) allen dezelfde tijd als Raas, 12. Nilsson (Zwe) op 3 sec, 13. Pollentier (Bel) op 7 sec, 14. Patrick Pevenage (Bel) op 1.18, 15. Oscar Dierickx (Bel) op 2.28, 16. Van der Meer (Ned) op 2.54,17. Bertin (Fra), 18. Lubberding (Ned), 19. Maessen (Ned), 20. Schmutz (Zwi) allen dezelfde tijd als Van der Meer. lanceerde tevens Jan Raas. D explosie was hevig. Toen pas men ook begrip opbrengen het feit dat ongeveer een uur eer der twee ploegmakkers van Jan Raas (de Zwitser Beat Breu en nationaal kampioen Henk Lub berding) niet hadden doorgezet in een kopgroep die voorts Duclos-Lassalle, Ronny Claes, Serge Demierre en William Tac- kaert aan de spits had ge bracht. „Het was te riskant om te rekenen op een overwinning van Breu of Lubberding aldus Raas. „De Zwitser Breu had de hele dag al ontzettend veel werk voor mij opgeknapt en Lubberding wordt nerveus als hij in een kopgroepje naar de eindstreep moet. Daarom werd een einde gemaakt aan deze vlucht'Na bijna 200 kilometer begon de 15e Gold Race pas echt. Maar toen werd het ook een he- roisch gevecht tussen de gro ten. Op de Keuterberg u-ilde Jan Raus een demarrage plaatsen, wereldkampioen spreekt verder boekdelen Bonificaties zullen Ronde van België beslissen ik toch geen overwinning uit het MOESKROEN (GPD) - Bonificaties gaan slepen. Tien keer in de de Ronde van België beslissen. Dat staat na twee ritten in deze vijfdaagse wieler wedstrijd voor beroepsrenners al bijna vast. In alle normale ritten ligt er voor de winnaar een tijdvergoeding van maar liefst 30 seconden op de streep, en die royale gift van de organisatoren zal dan ook als een rode draad door de wedstrijd lopen. Maandag al, tijdens de ploegentijd rit van leper naar Moeskroen, ondervond de Raleigh-ploeg van Peter Post hoe lastig het is om het zwaard op te nohien tegen het dit jaar ingevoerde systeem van ver hoogde bonificaties. voorste gelederen; het is prima werk. Maar winnen is iets anders. Met uitzondering van Milaan-San Remo hoef ik me niettemin zelf geen verwijten te maken voor het uitblijven van een overwinning. In Milaan-San Remo had ik iets langer in het wiel van Roger de Vlaeminck moeten blijven. Dan had ik toen al mijn klassieker op zak gehad". De Vlaeminck was er dit keer niet. wèl Bernard Hinault. De twee voudige Tourwinnaar kwam met evenveel dadendrang als Jan In hun specialiteit, de ploegentijdrit, triom feerden de coureurs van Post weliswaar, maar de afstand die werd genomen van de ploeg-De Vlaeminck (leider dank zij een diskwalificatie op de eerste dag) was te gering om de blauwe leiderstrui over te nemen. De hechte formatie van Post per ste er in de 38 kilometer, die vertrek en aankomst van elkaar scheidde, alles uit, Raas naar de Gold Race. Hinault reed ijzersterk. Hij had in de fi nale zelfs één ploeggenoot aan zijn zijde. Jan Raas geen. Dat Hi nault het desondanks niet haalde, accentueerde het „gewicht' van de overwinning die Jan Raas uit het vuur sleepte. De wereldkam pioen stond in die alles vragende laatste dertig kilometer inder daad alleen tegen Hinault en diens ploegmakker Chassang, maar ook tegen Kuiper, Bossis en de derde man uit deze ploeg, Gil bert Duclos-Lassalle. De kopgroep - ontstaan na een al- les-of-niets-uitval van Jo Maas op de Fromberg - telde, behalve de Limburgs Tourheid, voorts de Zweed Nilsson, de Belgen Wil lems,- Filip van den Brande en Fons de Wolf als eenlingen in de gelederen en tevens de tandem Pollentier-Kelly. „Toch", zei Jan Raas, „vreesde ik niemand. Ook Kelly niet, ofschopn hij toch tot de beste sprinters gerekend moet worden". De laatste demarrage van Hennie Kuiper, de zoveelste uitval van de Nederlander-in-Franse-dienst, speelde Raas in de kaart. Dat was minder dan een kilometer voor het einde. Fons de Wolf reageerde fel. Hij sleurde de rest van de kopgroep tot bij Kuiper, maar hij maar meer dan 18 seconden voorsprong op Roger de Vlaenïinck en zijn kornuiten konden ze er toch niet uitslepen. „Je moet niet vergeten", oordeelde Cees Priem over de toch wat geringe voor sprong waarmee zijn formatie finishte, „dat de andere ploegen ook erg sterk zijn. De groep van De Vlaeminck kan ook kei hard rijden, net als die van Moser. Je ziet dan ook dat 30 seconden bonificatie bela chelijk veel is. Wij zijn tot het uiterste ge gaan en kunnen maar net 18 seconden te rugnemen". Onvoldoende om wereld kampioen Jan Raas aan de top van het klassement te brengen. Daarmee is de Ronde van België overigens nog lang niet beslist. Juist door de riante tijdwinst (in een grijs verleden nog wei eens gehanteerd in de Ronde van Frank rijk, die echter heel wat meer lastige berg ritten in het parkoers heeft dan het hand jevol Waalse heuvels dat nu moet worden bedwongen) dreigt de koers er een te wor den voor spurters. Een duel dus tussen Roger de Vlaeminck, Francesco Moser en Jan Raas, de drie eersten van de algemene rangschikking na de rit van Tweede Paas dag. Dat De Vlaeminck in het tricot van de leider kon worden gestoken, had hy te danken aan het ingrijpen van de koerscommissar issen. Die zetten zondag, na de aankomst in leper, winnaar Mare Reinier terug in de uitslag, omdat hij in de spurt van het pelo ton Moser de dranghekken ingereden zou hebben. De Italiaanse kampioen legde, op aandrang van zijn ploegleider Bartolozzi, een klacht neer bij de jury en vond daar ook gehoor. Wie de uiteindelijke beslis sing heeft genomen om het protest van Moser toe te wijzen, was niet duidelijk. De officials wezen naar elkaar, wanneer de vraag werd gesteld wie de onregelmatig heden nu eigenlijk had gezien. „Er werd enorm woest gereden liet Jan Raas (zes de) na afloop weten. Priem, die de spurt aantrok en achtste werd, dacht er net zo over. „Alleen gebeurt dat in iedere massa spurt en volgens mij was er nu helemaal niets aan de hand. Alleen kon Moser er niet door. Net als wij". Het heeft er dan ook alle schijn van dat het protest van Moser de organisatie van de Ronde van België goed is uitgekomen. Liever De Vlaeminck als leider, dan de aanzienlijk minder betekenende Reinier. Voor de formatie van de getergde Belg was de terugzetting in de uitslag aanlei ding om de ploegentijdrit als teken van afgrijzen over de jurybeslissing te rijden als wielertoeristen. Met grote achterstand eindigden ze als laatste. Het kwam hun te staan op een boete van 1000 Belgische francs (ongeveer f70) per renner, wegens het verzaken van de sportieve plicht. „Er is vanmorgen", vertelde Jos Schipper, de enige Nederlander in deze Belgische for matie, „een gesprek geweest met onze sponsor. Die wilde eigenlijk dat we hele maal niet meer zouden vertrekken. Er is toen besloten om het maar rustig aan te doen en zo te laten merken dat dit de grootste waanzin is die er bestaat". ROTTERDAM (GPD) - Wereld kampioen en toch matig preste ren. Het onbegrip straalde het af gelopen weekeinde van de ge zichten. De paar honderd toe schouwers die de moeite hadden genomen het Vierlandentoernooi te Rotterdam op te fleuren, waren hogelijk teleurgesteld in de pres taties van het Nederlands da meshockeyteam, dat als 's we relds sterkste geen kans zag En geland onder de duim te houden, dat de Sowjet-Unie een geli jkspel moest toestaan, om, gedreven door een 'alles of niets'-mentali- teit op de slotdag, het meest ge vreesde Verenigde Staten toch maar in te pakken, waardoor de tweede plaats achter het ongesla gen Engeland werd opgeëist. Een aardig succes op de slotdag, maar die op het oog fraaie 2-1- overwinning kon het falen tegen Russinnen en Engelsen niet meer wegnemen. Coach Huib Tim mermans had de botte bijl moe ten hanteren om het gezicht voor eigen publiek nog enigszins te redden. Hij zwiepte aanvoerster Maria-Mattheussens de ploeg uit, liet keepster Vib Ramaer debute ren, hield Elsemieke Hillen op de bank en gaf Sophie von Weiier een herkansing na de wanverto ning tegen de Engelse dames, maar had het niet in de hand dat zijn basisspeelsters Fieke Boek horst (knie) en Marjolein Bianchi (enkel) ook moesten toekij ken.. Op het eerste gezicht leverde de in greep het gewenste resultaat op, maar of de rigoureuze aanpak ook op de lange duur succes heeft, moet worden afgewacht. Hoewel... de Oranje-dames kam pen met een soort faalangst. Vo rig jaar overkwam Nederland dat tijdens het eigen Vierlandep- toernooi tegen de Verenigde Sta ten, maar werd later DEN HAAG (ANP) - Glasgow bij de dames en Uccle bij de heren zijn de respectievelijke winnaars van het internationale paashoc- keytoernooi geworden. De da mes van Glasgow wonnen in de finale met 4-1 van het Ierse Poi- tadown. Uccle uit Brussel ver sloeg Lyon in de herenfinale met 2-0. In de strijd om de derde en vierde plaats bij de heren moesten straf- ballen de beslissing brengen. De Batavieren en de Lusitanians stonden na twee keer 35 minuten gelijk (2-2). De laatsten wonnen uiteindelijk met 6-5. De eindstanden zijn: Dames: 1. Glasgow, 2. Portadown, 3. Biau Weiss Koln. Heren: 1. Uccle, 2. Lyon, 3. Lusitanians. kampioen. Dit jaar ging het mis tegen de Sowjet-Unie, omdat een permanent overwicht in 17 straf- corners niet werd omgezet in doelpunten. Slechts eenmaal mikteToos Bax raak, terwijl Vike Boekhorst helemaal geen succes oogstte. En toen Natalija Buzo- nova Ruslands enige counter be kroonde, sloop de wanhoop bin nen. De verhoogde inzet tegen Engeland leverde wederom slechts één. goal op van Toos Bax, maar aangezien de Engelse dames het succes tegen de Ver enigde Staten (4-3-zege) wilden continueren, ging Nederland er onderdoor (1-2), waarna Rusland via een I-0-overwinning opzij werd gezet, zodat ze over „het Kanaal" nu kunnen zeggen: „We gaan niet naar Moskou, maar hebben wel de wereldkampioen verslagen". rika, dat inmiddels 60.000 aan gesloten dameshockeyers heeft en Nederland kwantitatief al heeft overtroefd, had geen ant woord op Timmermans ingreep in zijn elftal. „Ik heb zestien meisjes tot mijn beschikking. Wie slecht speelt, staat ernaast. Zelfs een aanvoerster. Maria Mat- theussens had daar overigens alle begrip voor. Zo gaat het nu een maal in een sport waarin de pres tatie het belangrijkste is", aldus i de 2-1-overwin- dankte voor de WK te Canada) al zo snel een kans zou krijgen, ver baasde me, maar als je achter een voorstopper van het kaliber-Se- vens speelt, kan je bijna niet af gaan". De gymnastieklerares uit Vught ging dat allerminst, hoewel ze de gaten die de veelvuldig swit chende Amerikaantjes trokken niet altijd kon opvullen. „Ik was te veel met mezelf bezig om ande ren te kunen sturen. Dat was een zwak punt van me. zodat ik niet met tevredenheid kan terugzien op deze wedstrijd". Lisette Sevens was, ondanks haar goede wedstrijd, ook de directe aanleiding tot Amerika's enige doelpunt. „Ik gaf een vrije slag Stoi dat Öranje-hockpyster Elsemiek Hillen onderneemt een poging twee Engelse verdedigster h, du ning op de VS kon lachen. „W; inhoudt dat er werkt zal moete Lisette Sevens, ir land getooid n dersband. gaf het goede beeld. De Amsterdamse, bijnaam Neeskens vaak eer aan doet, speelde een geweldige wed strijd. wat libero Madeion Belién deed opmerken: „Dat ik na mijn terugkeer in de selectie (ze be- eer een beetje niet keihard ge- n worden' haar 60e inter- et de e haar komt doordatje alles te goed wilt doen. Maar gezien de stemming in de ploeg en het feit dat ieder- strandwandeling wilde trainen, wist ik dat we deze tegenslag zouden overwinnen" 4a rust demonstreerde Nederland bij vlagen dat de concurrentie de slag nog lang niet heeft gewon nen. Met een steeds beter in vorm rakende Cathy Woudenberg („Na de bevalling heb ik nog due maanden niets gedaan, ik reken erop in Moskou weer in topvorm te zijn en een zichzelf rehabili terende Sophie von Weiler, een doorzettende Elsemieke Hillen en een flits als Marjolein Bianchi achter de hand bezit Oranje een hechte basis, die via Sopie vor Weiler de winnende goal scoorde kleir ■steuntje kre

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21