Verdediging baart Ajax zorgen Wim van Hanegem bezorgt AZ 'per ongeluk' overwinning LÏBREGTS 'TOCH TELEURGESTELD' Vrij spel SHO-spits Kooiman tekent bij Cercle Ondanks gewonnen generale tegen NEC De Kromme: Dit vind ik verschrikkelijk" DINSDAG 8 APRIL 1980 SPORT I SPORT (Van sportredactie) AMSTERDAM (GPD) - NEC heeft Ajax tijdens de voorbereiding op het Europa-Cupduel van morgen avond tegen Nottingham Forest onbewust een psy chologische behandeling gegeven. Door zich zater dagavond vooral na rust zwak te manifesteren, ga ven de Nijmegenaren hun tegenstanders, die een week eerder nog waren afgegaan bij PEC, de illusie dat zij in Engeland niet bij voorbaat kansloos hoe ven te zijn. Nadat Ajax, dank zij doelpun ten van Lerby (voor rust), Krol en Hendriks (eigen doel) de prestatie, die eerder in de uitwedstrijd was geleverd (3-0) had mogen1 kopiëren, trok trainer Leo Beenhakker de conclusie dat „was bewe zen dat Ajax, als het erop aan komt, nog wel degelijk een r sr wedstrijd kan maken en goed kan voetballen' Tegehover die kleurenfoto stond echter een zwart-wit- opname, die aanleiding gaf tot heel wat minder optimis me. Het duel leerde namelijk ook dat linksbuiten Tahama- ta nog altijd niet de uitgang heeft gevonden in het doolhof waarin hij verzeild is geraakt, dat ook Jensen niet de man is dm strafschoppen te nemen (hij miste in de 60ste minuut) en dat de verdediging in de beginfase uiterst onzeker te werk ging. Het probleem in de voorhoede lijkt simpel op gelost te kunnen worden. Morgenavond kan Ajax im mers weer beschikken over middenvelder Dick Schoe naker, zodat Arnesen ten kos te van Tahamata kan op schuiven naar de punt van de aanval. In verdedigend op zicht is een dergelijke zet niet mogelijk. In elk geval niet op de vleugels. Tegen NEC had Beenhakker de voorkeur ge geven aan Wijnberg boven Meutstege als rechtervleu gelverdediger. „Vorige week deed wijnberg het goed tegen PEC, dus ik zag geen reden om hem ernaast te zetten nu Meutstege weer fit was. Dat ik in de rust toch gevyisseld heb, komt omdat Wijnberg in de eerste helft een spiertje had verrekt' In dat eerste bedrijf maakte Wijnberg echter duidelijk dat hij niet het juiste alternatief is voor Meutstege, die zelf de laatste tijd nogal eens te veel moeite heeft om voldoenden Aan de andere vleugelverdedi ger, linksback Peter Boeve, begint Beenhakker een steeds langere lofzang te wij den: „Hij gaat zich steeds be ter ontwikkelen en steeds meer ondernemenIn het Europa-Cuptreffen tegen Ra cing Club Strasbourg, waarin hij tweemaal aan de basis stond van een doelpunt, was die kwalificatie zonder meer van toepassing op Boeve. Te gen NEC leverde Boeve de ballen echter steeds braaf in bij aanvoerder Krol. Aange zien ook Boeve tijdens het in tro van de wedstrijd tegen NEC, toen de Nijmegenaren het bordje eenrichtingsver keer nog durfden negeren, een onzekere factor was, ligt het voor de hand dat Notting ham Forest zich meer dan de laatste weken het geval is ge weest. zul concentreren op de vleugels. Als spion tijdens de ontmoeting Nottingham Forest-Manches ter United afgelopen woens dag, was Beenhakker vooral de samenwerking tussen de beide spitsen Gary Birtles en Trevor Francis opgevallen. „Het grootste probleem zal worden om die twee uit elkaar te houden. Zij voelen elkaar blindelings aan en schuiven met zijn tweeën naar links en naar rechts. We zullen moeten proberen om die samenwer king te verbreken en de aan voer van achteruit te blokke- Manager Brian Clough koos voor die speelwijze in de uit wedstrijd vorige maand tegen Dynamo Berlin. Francis voelde zich niet langer in zijn element als „hangende" rechtsbuiten (in welke func tie hij vorig jaar de finale te gen Mulmo besliste) en vroeg overplaatsing aan naar de punt van de aanval, schuin achter Birtles. Die rol had hij immers in het verleden ook bij Birmingham City vervuld. Hetgevolgwas.dat Francis in Berlijn tweemaal scoorde en zich ook daarna veel krachti ger is gaan presenteren. De vraag is echter of Clough niet tijdelijk op de „oude tactiek zal terugvallen, nu de vleu gels van Ajax zo kwetsbaar en, zeker waai het Boeve be treft. zo onervaren zijn. Een dergelijk advies zal veld- tiaincr Jimmy Gordon zijn chef waarschijnlijk ook wel geven. Gordon was als ver kenner bij Ajax-NEC in plaats van Brian Clough, die er toch maar de voorkeur aan had ge geven om zijn team met 3-2 te zien verliezen tegen Aston Villa. Beenhakker: „Woens dag vertelde Clough dat hij ons zaterdag met zijn assis tent Taylor zou komen bekij ken. Ik zei toen tegen hem dat hij bang was. Clough is echt zo n vent, die zich dat aan trekt en dan niet komt om zich niet te laten kennen. Ik vond het wel jammer, ik heb wel bewondering voor die man. Woensdag zei hij: kom er bij zitten: die wedstrijd te gen jullie is voor ons toch een gebakken eitje. Die stijl spreekt me wel aan In een rappoit van Gordon zal zeker ook vermeld staan dat Ling letterlijk en figuurlijk weer terug is van wegge weest. Hij zorgde, in een team dat na een „verhelderend" groepsgesprek vorige week met veel inzet speelde, in ie der geval voor een positieve bijdrage. Ling was echter de eerste om zijn prestatie te re lativeren: „Ik kan nog niet goed draaien, schieten en sprinten. Dat het toch zo lek ker ging. komt doordat de te genstander zo zwak was al dus Ling, die acht dagen met vakantie is geweest op de Ca- nansche Eilanden om bron chitis en blessures (achilles pees en lies) in te ruilen voor de nodige inspiratie. „Na de winterstop ben ik steeds maar aan het sukkelen geweest. Tegen Feyenoord. AZ en Strasbourg kon ik nauwelijks een bal trappen. Ik heb toen gezegd dat ik een week rust wilde, omdat Ajax anders toch niets aan me zou hebben. Dinsdag ben ik teruggeko men. Sindsdien heb ik rustig met de groep meegeti aind. In Spanje heb ik wat duurloop- jes gedaan. Niet te lang. Con ditie is voor mij niet het be langrijkste. Een paar jaar ge leden had ik een maand niet getraind. Toen ik voor de Eu ropa Cup tegen Lillestrom moest voetballen, ging het erg goed Zonder bronchitis en met twee „genezende injecties, omdat hij nog altijd last heeft van zijn lies, deed Ling tegen NEC èën helft als puntspeler ver geefse pogingen om in beeld te komen. Toen hij na rust van plaats wisselde met Bonsink, die veel meer te bieden heeft dan Blanker en zelfs op dit moment hoger moet worden Forest "moet" Cup winnen... NOTTINGHAM - Nottingham Forest, dat morgenavond de tegenstander is van Ajax, moet dit seizoen opnieuw de Europa Cup voor landskam pioenen winnen om zich vol gend seizoen weer te verzeke ren van Europees voetbal. Als gevolg van de nederlaag die de Engelsen afgelopen zater dag leden bij Aston Villa (3-2), heeft Forest namelijk nog slechts een theoretische kans om zich via de competitie te plaatsen voor het UEFA-Cup voetbal. Manager Brian Clough, die zijn ploeg voor de vierde maal in successie in een uitwedstrijd voor de competitie zag verlie zen merkte na afloop op. „Wij hebben drie sof-goals tegen gehad. Het is verschrikkelijk om zo te moeten verlie- Clough doelde onder meer op de inzet in eigen doel van cen traal verdediger Larry Lloyd. Voor Nottingham Forest scoorde Garry Birtles en Ian Bowyer. aangeslagen dan Tahamata, was Ling plotseling weer de smaak makende balletdan ser. Zijn opvallendste actie bewaarde hij tot de 81e mi nuut. Ling goochelde de bal toen langs doelman Schelle- kens en legde de bal vervol gens op het hoofd van Hen- driks, die zo „vriendelijk" was in eigen doel te koppen. Ling: „Wat mij betreft speel ik morgen ook. Als de trainer dat wil, doe ik dat". ALKMAAR (GPD) - Wim van Hanegem, middenvelder van FC Utrecht, heeft zaterdagavond in de met 14.000 toe schouwers bezette Alkmaarder Hout, zijn oude club een goede dienst bewezen. Acht minuten na rust maakte de Kromme, na een voorzet van Pier Tol, hands en dat lever de AZ'67 een strafschop op. Kees Kist bezorgde FC Utrecht en de mopperende oud-speler van AZ een desil lusie door de bal vanaf de elf-meterstip steenhard langs de uitstekende doelman Hans van Breukelen te knallen: 1-0. Het betekende tevens de winnende goal voor de Noordhollanders, die dus dank zij het presentje van de Kromme blijven meetellen in de strijd om het landskampioen- OUD-BEYERLAND (ANP) - Wim Kooiman, de negentienjarige spitsspeler van zaterdag twee deklasser SHO uit Oud-Beyer- land, heeft een twee-jarig con tract getekend bij Cercle Brug ge. Kooiman, die heeft gespeeld in de districts-jeugdselectic van West 2, heeft de afgelopen dagen doorgebracht in België en een aantal keren mcegetraind met Cercle. Ook Feyenoord en Spar ta hadden belangstelling ge toond voor de aanvaller van SHO. schap. Kees Kist, die zaterdag geen last had van het abces aan zijn oor, kon er na afloop smakelijk om la chen. "Natuurlijk was het triest voor Wim, maar die strafschop konden we best gebruiken. Ik heb Van Hanegem dan ook uit gebreid bedankt". Wim van Hanegem, die later nog de gele kaart kreeg van de goedlei- dende arbiter Van Swieten (we gens een wegwerpgebaar naar de grensrechter), was er kapot van: "Ik vind het verschrikkelijk, maar ik handelde in een reflex". Daaraan dankte AZ dan de overi gens verdiende winst, waarvoor de basis al veel eerder gelegd had kunnen worden. Vooral in het eerste half uur verzuimden de Alkmaarders echter afstand te nemen, al moet daar onmiddel lijk aan worden toegevoegd dat doelman Van Breukelen vaak zeer spectaculair redde. "Toch hadden we toen de kans een voorsprong op te bouwen",ldus Georg Kessler. De trainer had gelijk. In de eerste dertig minu ten was AZ 67 technisch supe rieur en schiep het zich kansen via de actieve Pier Tol, Nygaard, de niet opvallend spelende Welzl en Spelbos. Van Breukelen rea geerde echter steeds erg attent, warbij hij eenmaal geluk had toen de bal recht uit een vrije schop van Nygaard tegen de kruising van lat en paal belandde. Utrecht, dat zich een sterke een heid toonde, bepaalde zich meestal tot uitvallen. Uit een van die snelle counters kreeg Van Tamelen een droomkans, maar de Utrechtenaar schoot de bal in vrije positie langs het doel. De tweede helft kon minder boeien, al werd er bij vlagen toch leuk gevoetbald. Scheidsrechter Van. Swieten deelde gele kaarten uit aan de Utrechters Ton de Kruijk (spelbederf na overtreding), Car- bo (trapte tegen de hielen van de nuttig spelende AZ-back Reijn- ders) en Wim van Hanegem (wergwerpgebaar naar een grens- Nadat John Metgod een prima kans had gemist, kwam in de achtste minuut het fatale moment voor Van Hanegem, die daarmee op voor hem bekende grond toch weereen hoofdrol speelde. Uit de strafschop schoot Kist - a la Neeskens - de bal keihard in de rechter hoek: 1-0. Utrecht, dat Willy Carbo daarop verving door Ben Rietveld, pro beerde daarna nog van alles en trok massaal naar voren. Echt ge vaarlijk konden de Utrechtse ac ties echter niet worden, mede door secuur ingrijpen van de so ber keepende Eddy Treytel. de snelle tegenstoten van AZ lever den meer gevaar op, maar op nieuw bleef de Alkmaarse schut terij in gebreke. In blessuretijd ontstond nog enige sensatie, toen Rietveld, na een duel met Eddy Treytel, de bal in het AZ-doel schoot. Arbiter Van Swieten constateerde echter een overtreding en annuleerde de goal. Treytel later: De bal, die ik vast had, werd uit mijn handen geschoten en dat mag natuurlijk niet". Verbeten duel tussen Kees Kist en Utrecht-verdediger Henk van der Vlag. Kist zou later de winnende treffer scoren. ROTTERDAM - Treffende momentop name op het Rotterdamse Woudenstein. Onmiddellijk nadat Thijs Libregts daar zijn teleurstelling had uitgesproken over het 2-1 verlies van Excelsior tegen PSV, dook hij alweer in de problemen van de tegenstander en schoot hij de gebles seerde Adri Koster aan met de vraag of hij hem dinsdag even kon spreken. Beter had niet getypeerd kunnen worden voor welk dilemma de oefenmeester gister middag stond, want wat moest hij nou eigenlijk: "Huilen" om de nederlaag van zijn huidige team, of lachen om de winst van zijn toekomstige ploeg? De scheidende oefenmeester van de nieti ge thuisclub, die zich al in dit stadium zeer intensief bemoeit met de gang van zaken bij het relatief grote voetbalbedrijf van zijn nieuwe Eindhovense werkge ver, loste het netelige vraagstuk voor zichzelf op met een soort Salomonsoor- deel, waarbij hij de lach en de traan kon combineren. Vandaag analyseert hij het duel met de PSV-spelers en dan zal hij zich ongetwijfeld gelukkig tonen met de zege, die hij uit hoofde van zijn andere functie vlak na de wedstrijd moest be treuren. In zijn hoedanigheid van Excel- sior-coach was hij na het merkwaardig, maar attractieve treffen uiteraard te leurgesteld. "Want er had meer ingeze ten, omdat ook PSV niet grootst speelde. Dat is er alleen niet uitgekomen omdat mijn spelers stijf stonden van de zenu wen en zowat geen bal goed raakten. Zo gaat het elke keer als de aansluiting bij de top op het spel staat". De vreemde golfbeweging van zijn huidige team (demarreren na een terugval en af haken als het wiel van de eerste zes kan worden gepakt) zal Libregts volgend seizoen uiteraard minder frequent te genkomen. Anders dan Excelsior, dat prestaties levert op het niveau van een goeddraaiende profclub maar dat in we zen niets meer is dan een goedwillende amateurvereniging, kent PSV in alle op zichten wél een redelijk stabiel niveau. In Rotterdam boekten de Eindhovena- ren de zesde zege op rij. Niettemin zal Libregts ook in zijn tweede nabeschou wing van vandaag wel de nodige kriti sche opmerkingen plaatsen. Vooral de fensief klopte het lang niet altijd bij PSV en als Jan van Beveren niet zo voortref felijk in vorm was geweest, had zijn tearr^ vaker de achtervolging moeten inzetten. Alleen omdat "lange Jan" zelfs bij een strafschop onpasseerbaar bleek hoefde dat nu maar één keer. Aan de verdedigers lag dat niet, want die tastten nog weieens mis. Voor die fouten was echter een geldig excuus. Met Brandts, Stevens, Van Kraay, Scheepers (allen geschorst) en Koster op de tribu ne, moest vooral achterin bij PSV wor den geïmproviseerd. Harry Lubse speelde voorstopper en Willy van de Kerkhof fungeerde als de libero, die er mede "schuld" aan had dat Van Beveren toch één maal werd gepasseerd. In de elfde minuut beroerde hij de bal na een schot van Dick Ernst zodanig, dat de PSV-sluitpost het leer niet klemvast kon krijgen. Voor de toesnellende Nijs- sen was het daarna een koud kunstje de 1-0 te laten afroepen. Die treffer en de riante, maar gemiste, mo gelijkheid die opnieuw Nijssen even na dien nog kreeg aangeboden door Struis, hadden opstekers kunnen zijn voor Ex celsior. Het tegendeel bleek echter het geval. Inplaats dat het team het eigen brutale spel bleef spelen, trok het zich terug en het het de tegenstander komen. Die maakte er gretig gebruik van en be strafte de angst via Van der Kuylen. Hij prikte de bal uit een vrije trap dwars door de muur naar 1-1. Het was enerzijds de beloning voor wat soepeler voetbal en anderzijds de be straffing van misplaatste behoudzuc ht. Excelsior is het sterkst als het balletje rondgespeeld kan worden, maar ont kende dat sterke punt tot aan de pauze. Pas daarna besefte ue Rotterdamse ploeg weer waarmee de tegenstander echt bedreigd kon worden. Met lef. Het leidde onmiddellijk tot nieuwe moge- lijkheden in de direct weer "open" wed strijd. Vlak nadat Michel Valke op de kruising van paal en lat had aangestuurd met een effectvolle vrije trap, kreeg Rini Piasmans de beste kans. Omdat Lubse zich liet verleiden de verder zwakke Struis neer te leggen (terwijl de PSV-de- EREDIVISIE Ajax»NEC 3-0; Haarlem-Feyenoord 0-2; AZ-l'trecht 1-0; Go Ahead-Twrnte 1-2; Sparta-MW 1-0; Excelsior-PSV 1-2; Den Haag-Willem II 0-0; Vitesse-Roda JC 1-1; NAC-PEC Zwolle 2-1. 4 46 70-31 4 44 68-26 4 38 50-26 8 35 51-32 9 34 44-37 9 32 41-31 11 31 38-39 10 29 50-49 9 29 36-53 13 27 43-43 12 26 32-37 13 23 31-44 12 23 32-50 15 22 37-50 15 21 25-48 15 21 29-39 17 20 28-47 15 19 34-57 MVV 29 Vitesse 29 Sparta 29 NAC 28 PEC Zwolle 29 NEC 29 Haarlem 29 EERSTE DIVISIE Cambuur-Eindhoven 1-2; Vecndam- Helmond Sport 4-0; Graafschap-Fortu- na 3-0; SVV-VVV 4-2; Amersfoort-He- raeles 0-2; WaceninKfn-DS'79 1-0; Tel- star-Groningcn 2-2; Volendam-Hee- renveen 2-2; Amsterdam-Vlaardingen 5-1; Eindhoven-Den Bosch 1-1; llel- mond-Cambuur 3-0; Heracles-SW 4-2; Vlaardingen-Amersfoort 3-0; DS'79- Amstrrdam 2-0; Groningrn-Wagrnin- f en 1-2; llcerenveen-Telstar 2-0; Fortu- na-Veendam 5-3. STAND Wai ningei DS'79 fensie geheel gesloten was....) mocht de onopvallende vleugelspits van Excelsior een strafschop nemen. Van Beveren be hoedde zijn ploeg met een formidabele reactie voor een nieuwe achterstand en had daarbij in tweede instantie het geluk dat Nijssen in de herkansing het lege doel miste. De redding van de doelman en de misser van Nijssen hadden grote consequen ties. Excelsior werd 6p slag getransfor meerd van een kansrijk in een kansloos team dat ineens met alle beperkingen werd geconfronteerd en PSV kon de jacht op de winst inzetten. Na een afge keurd doelpunt van Postuma (doorge streept "wegens buitenspel van een van zijn ploeggenoten aldus arbiter Mul der) kon de zege worden omarmd. De voor Smolders gekomen invaller Rob Landsbergen maakte het karwei met een fraaie kopbal af: 1-2. Verdiend, tenslotte, moest ook Libregts beamen. Waardoor hij behalve teleurge steld ook tevreden kon zijn. PAUL DE TOMBE 27 17 30 12 Graafschap 30 14 Amsterdam 29 12 VW 29 12 Cambuur Heracles Fortuna S. 27 14 29 12 27 11 28 10 8 10 43 56-14 41 50-26 39 51-28 38 61-24 33 54-39 33 29-26 32 45-37 31 40-48 30 52-35 30 37-34 29 43-32 28 34-37 24 35-40 23 29-44 20 31-52 19 34 55 19 43-65 Telstar Eindhoven 28 8 7 13 Vl'dingcn 30 6 8 16 Vcendam 28 6 7 15 SW 28 6 7 15 Helmond Sp. 28 7 5 16 19 29-62 Amersfoort 28 1 5 22 1. Kist (AZ'67)23 2. Petursson (Feyenoord) 21 3. Vermeulen (Roda JC) 15 4. Nanninga (Roda JC)14 5. Schapendonk (MVV), Waslander (Ex- 13 7. Schoenaker (Ajax) 8 Van Kouten «GA Eagles). Van Rooy (Willem II). Postuma (PSV), Welzl (AZ'671 n 12. Geels (Sparta). Ling (Ajax), Petera (Feyenoord), Piasmans (Excelsior), Ler by (Ajax) io

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15