ZATERDAG 5 APRIL 1980 EXTRA PAGINA 21 ZWOLLE - Een klein zaaltje van hotel Wientjeste Zwol- i le. Enkele tientallen dames en vooral heren zijn bijeen. Veel grijze haren, en een enkele jongere metal een heel aardig heet aardappeltje in de keel. Dit is een net. een fatsoenlijk publiek. Dit is een vergade ring van de partijraad van DS'70 Een heer in blauw kostuum vraagt het woord. Voorzit tervoordat we verder gaan mag ik een voorstel van orde indienen?" Dat mag. de heer snelt naar de microfoon, en laat er geen gras over groeien. De helft van de kamerleden gebruikt de vreemdelingen wet als wc-papier. Daarin vertolk ik ook dtj mening van de afdeling Den Haag." Volgt een verward exposé over de agenda voor die dag. Dat. die anders moet. Hier vijf mi nuten erbijdaar tien eraf. Partijvoorzitter Hartog geeft geen krimp, en volgt het schimmige voorstel. .Het is ongelooflijk boeiend om te zien hoe men bezig is op de af delingen, en het zou niet juist zijn dat te frustreren" zegt hij zelfs. Aardige mensen zitten hier, be leefd ook. "Mag ik zo vrij zijn", vraagt een dame aan een andere dame die na de pauze haar stoel blijkt te heb ben ingepikt. De vergadering gaat door. Een oude man maakt Ruud een „kompele- ment" voor de manier waarop hij in .J)en Haag Vandaag van zich heeft afgebeten." Alle aanwezigen worden met vrouw-die-en-dieaange sproken. Alleen Ruud is Ruud. Ook wel ,Jludolf'. Of „Onze Ruud". Ruud Nijhof, de een zame voorpost aan het Bin nenhofvan een handjevol ou dere en bezorgde mensen. Het enige Tweede-Kamerlid van DS'70, ooit met acht zetels in diezelfde Kamer vertegen woordigd. We praten met hem in die piepkleine fractiekamer van DS'70. Meters papier ligt in indrukwekkende stapels op de bureaus. Aan de muur een prikbord met eniae tientallen kerstkaarten Een oudere dame komt een verfrissing brengen. Het is mevrouw Kolk, fractiesecretaresse. Zij en een student rechten staan Nijhof bij in zijn niet geringe taak. Zeventig uur per week werkt hij toch al gauw, schat hij. ,Hoe houd je het vol", zuchten wij, nog eens naar al die sta pels papier kijkend. ,Je moet je natuurlijk beperken", zegt Nijhof. ,jSommige dingen moet je uit overmacht laten liggen. Ik concentreer me op de sociaal-economische drie hoek, en dan vooral financiën en sociale zaken, met daar naast een aantal vakdepar tementen. Justitie, Volksge zondheid, Onderwijs, dat soort zaken. Ook actuele problemen zoals de affaire- Aantjes en kernbewape ning." He kan niet alles doen. Ik kan naaL plaats tegelijk zijn. Het is natuurlijk wel zo dat in grote fracties veel tijd gaat zit ten in het op één lijn komen. Hier zijn de fractievergade ringen uiterst kort. Ik ben het al gauw met mijzelf eens", zegt hij lachend. Nijhof (34) sloot zich al direct vanaf het begin aan bij DS'70, in 1970 dus. fn het buurt- en clubhuiswerk had hij enige vergaderervaring opgedaan, en al gauw werd Ruud secre taris van het hoofdbestuur. De door Drees als kroonprins aangewezen Nijhof kwam augustus '77 in de Kamer. Daartoe gaf hij zijn baan op de afdeling personeelszaken bij de Universiteit van Am sterdam op. DS'70. zegt Nijhof. vindt zijn kiezers in de middengroepen qua leeftijd,en naar inkomen. .Modaal, twee keer modaal zo,geen presidenten van mul- tinationals. We hebben wel enkele afdelingen, zoals Am sterdam en Leiden, waar het arbeiderselement sterk verte genwoordigd is.'' Wat beschouwt Nijhof als het hoogtepunt in zijn parlemen- tai re carrière tot nu toe? Lang hoeft hij niet na te denken. „Onze amendementen op de Algemene Pensioenwet Poli tieke Ambtsdragers,die voor een goed deel zijn aangeno men. We hebben het wetsont werp van Wiegel kunnen uit kleden en kunnen aanpassen aan normale omstandighe den. En de protestdemonstra tie tegen de Russische inval in Afghanistan die we hebben georganiseerd. Dat je dat als kleine partij kunt doen vind ik belangrijk Het is wel wennen geweekt in de Kamer. Ruud: ,JDie sfeer van zelfverheerlijking, daar heb ik aan moeten wennen. Ik denk dat Kamerleden de meest ijdelc mensen van Ne derland zijn. Het is hier toneel en arena. Bij de PvdA is het gedrang het ergst - een so ciaal-Darwinistisch pretpark is het daar, zeg ik altijd." Uiteraard vindt Nijhof dat er voor een partij als DS'70 plaats is in de Nederlandse politiek. ,Het goeie van zijn partij" vindt hij, dat niet, zo als bij socialisme en libera lisme, 19e-eeuwse filosofieën de grondslag van het denken vormen. En DS'70 heeft eigen gedachten. Het p-ofijtbegin- sel. Nederland geen immigra tieland. Overheid geen trend volger maar trendsetter. Nij hof noemt ze achter elkaar op. Maar toch, maar toch. Opinie peilingen wijzen de een na de ander uit dat DS'70 bij de Kamerverkiezingen van vol gend jaar wel eens uit het parlement zou kunnen ver dwijnen. We vragen maar niet of Nijhof denkt dat hij te rugkomt na mei '81. Wel wat hij, als hij uit de politiek zou moeten verdwijnen, gaat doen. ,Jk ben geïnteresseerd in perso neelswerk, in vakbondswerk, jeugdwerk. Daar zou ik me best mee bezig willen houden. Je hebt daar sociale vaardig heden voor nodig. Nou, wat betreft doe je hier een enorm stuk ervaring op." DEN HAAG - „In de verkiezingsstrijd zullen wij vooral staan tegenover een traditioneel christelijke groepering, tegenover een avonturierend PAK en tegenover een politiek opportunistisch D'66." Krachtige en zelfbewuste taal was dat, waarrpee de Democratische socialisten zich januari 1970 presen teerden. In Eindhoven begon de victorie. Daar splitsten vijftien tot dan toe trouwe leden van de PvdA zich af. Teleurgesteld waren ze in de socialistische moederpartij. Teleurgesteld over die Nieuw- Linksers, die steeds meer invloed kregen. Teleurgesteld over de irking binnen hel PAK met radicale groepen als PPR en PSP. Gorinchem, Leiden en andere steden volgden. Ook daar liepen Pvd A'ers die het tempo van de tijd niet meer konden volgen, uit de partij. Gemeenteraadsleden waren daarbij, en wethouders. Als een olievlek breidde de nieuwe politieke groep zich uit over het land. De socialisten-oude-stijl waren in de reactie gegaan. Op 4 april 1970 werden er zaken gedaan. In een clubgebouwtje met de nogal omineuze naam ,,De Speeltuin in Den Dolder besloten enige tientallen dames en heren tot de oprichting vaneen politie ke partij. Democratische Socialisten '70, DS'70 dus, was gebo- Twee maanden later was het feest in de DS 70-gelederen. Dr. Wil lem Drees. junior zei men er achter om hem van zijn illustere vader te onderscheiden, sloot zich bij de boreling aan. Dat was nog eens een goede vangst! DS'70 had ineens een „naam" bin nengehaald. Drees zou inderdaad dé grote man van DS'70 blijken te worden, bijna letterlijk de alpha en omega van de partij. ,.DS 70. dat is Drees", wordt ook nu nog in Den Haag gezegd. En dat, terwijl dr. Willem Drees al sinds 1977 uit de actieve politiek weg is. Drees is best bereid om over DS'70 en zijn aandeel daarin te praten. Nee, er kan niet over de poli tiek van vandaag worden ge praat. „In.mijn functie kan ik me natuurlijk niet bemoeien met de politieke situatie van dit moment." Sinds 1977 is hij een van de drie leden van de Algemene Rekenkamer, waar men met kritische ogen pleegt te kijken naar de ma nier waarop de overheid geld uitgeeft. Hoe ziet Drees nu, tien jaar na dato, het ontstaan van DS'70? Waarom werd deze partij ei genlijk opgericht? Alleen uit reactie op de gebeurtenissen in de PvdA? Snel pratend, accuraat formule rend, hier en daar zijn betoog onderstrepend met een ge baar van zijn - gesloten - vuist, plaatst Drees het ontstaan van wat we wel zijn partij mo gen noemen in de tijd. „Ik zie DS'70 met als uitsluitend een actiepartij. Zeker, meer dan - de helft van onze leden kwam uit de PvdA, maar er waren ook anderen die ontevreden waren over de keuzemoge lijkheden in de politiek. Stabiliteit Drees zegt: „In Nederland had den we vanaf 1945 een perio de in de politiek van vrijwel volledige stabiliteit. Dat duurde tot zo ongeveer 1960. Je had toeri vijf gouverne mentele partijen, en twee out siders. CPN en SGP Tussen die velschillende partijen on derling traden maai heel kleine verschuivingen op. „Ook in andere opzichten was de Nederlandse samenleving in die jaren erg stabiel, en daarin kwam rond 1960 ver andering. Men ging op zoek - sommigen zeggen: op drift. Die beweeglijkheid was een nieuw verschijnsel. Oorza ken? Beter onderwijs zal een rol hebben gespeeld, urbani satie, en de invloed van radio en vooral tv moet ook erg groot geweest zijn." De beweeglijkheid van de jaren 60 bleek niet alleen uit een tot dan toe ondenkbaar gemak waarmee men bijvoorbeeld van omroep of krant veran derde, maar ook uit het feit dat het automatisme waar mee men op één bepaalde partij stemde, verleden tijd „Zo kiegen nieuwe partijen een kans. en die zie je dan ook in die tijd opkomen: PSP, D 66. PPR, Boerenpartij, DS70. Politiek-technisch kwam daar nog wat bij: de moge lijkheden die de tv schiep voo. nieuwe partijen. „Als je vroeger een politieke partij van de grond wilde kriigen, moest je overal ver gaderen, bij wijze van spre ken in het café op de hoek. Je had een enorm actief corps van goede sprekers nodig. Heel hard werken was dat. Na 1960 kon je door éen lv-optre- den honderdduizenden stemmen winnen. Een mar kant voorbeeld daarvan is Koekoek, maar ook Terlouw. De Gaay Fortman Losser Een opkomend losser gedrag, een zoeken naar minder bin dingen maakten volgens dr. Drees de komst van nieuwe partijen nog nadrukkelijker mogelijk. „Maar de bestaande machten zijn toch intrinsiek sterk gebleven. De grote par tijen hebben een vaste basis, die kan fluctueren maar niet- temin aanwezig is. Do kleine re partijen missen zon ba- „Da irorn heeft de binding n kleine partij ook ee re achtergrond. Men .- ar op op grond van e van partij. Dat verklaart zo wel opkomst als val van DS 70, aldus Drees. DS'70 kwam bij de veTkiezin- gen van 1971 met maar liefst acht man in de Tweede Ka mer. In hoeverre heeft het feit fiat Djpees, drager tenslotte van een bekende naam, lijst trekker was, daartoe bijge dragen? „Dal ik mijn functie op finan ciën verliet (Drees bekleedde daar de hoge post van thesau rier-generaal - red.) was na tuurlijk interessant. Dat een hoge ambtenaar lijsttrekker wordt, is iets dat buitenge woon zelden is voorgekomen. Daar kwam bij dat ik in fe bruari 1971 voor de tv met een vrij simpele financiële bood schap kwam. Juist indiejaien kwam voor het eerst het besef op, dat de bo men niet tot in de hemel groeien. Er kwamen zorgelij ke belichten in de kranten over werkloosheid en inflatie. „Wij brachten de financiële en economische positie van het land als issue. Een partij die aan de bak wil komen, heeft zo n issue nódig. Acht zetels Goed, dat lukte dus. DS'70 kwam in 1971 met acht zetels in de Kamer, en maakte met VVD. ARP. CHU en KVP zelfs deel uit van de regering- Biesheuvel. Een kortstondig genoegen, want één jaar later viel dat kabinet. Drees en De Brauw stapten er uit na een fikse ruzie over bezuinigin gen en inkomenspolitiek De verkiezingen van eind 72 brachten niet wat De Brauw in een optimistische bui had gezegd: ..Ik verwacht da! wü de vierde partij van het land worden en dat we van acht op twaalf zetels zullen komen Het wei den er zes. Schrik was er zeker over dat verlies, maar toch zegt Drees nu: „In '72 hadden we een be tere spreiding. Meer issues, en met De Brauw, mevrouw Van Veenendaal en Bt rgei Uit een enquete bleek echtei dat onze aanhang vrij labiel was. We hadden vrij veel stemmen gekregen van men sen die eerder niet 'op ons stemden. „Nee, pas echt teleurgesteld waren we na de Statenverkie zingen van '74. We deden in alle elf provincies mee, maar we kwamen maar in vier Pro vinciale Staten, met maar één man elk. Dat was voor mij een volkomen onverwachte schok, dat we zakten van 4 procent naar 1,5." Om het verhaal over de teloor gang van DS'70 af te maken: in de zes man sterke kamer fractie ontstonden in 1975 grote problemen. Vier van de zes stapten uit de fractie. Konflikten tussen partijtop en het viertal waren daar de eigenlijke oorzaak van, maai de dissidente kamerleden gooiden het op het te solisti sche optreden van Drees. In een brief van het viertal aan Drees, waarin ze hun aftreden toelichten, staat een histo risch gezien interessant zins nede. „We hebben je erop gewezen dat je naar ons gevoelen de politiek te technocratisch be naderde en onvoldoende ge voel had voor politiek-psy- chologische en ook politiek- electorale aspecten. We heb ben erop gewezen, ja sterker, we hebben je dringend ver zocht de communicatie naar buiten - en daarmee bedoelen we zowel in het parlement als buiten het parlement - beter te verzorgen", staat er in de brief. Weg Het Drees-effect was weg, en met DS'70 ging het niet veel beter. Bij de kamerverkiezin gen van '77 bleef er nog maar een zetel over. Drees, die ooit éen kiesdrempel van vijf ze tels had gepropageerd, vond het niet erg consequent in de Kamer te gaan zitten. Ruud Nijhof werd zijn opvol- Hoe is dat nou gekomen, die enorme terugval? Drees: „Ei genlijk is de oorzaak van de opkomst dezelfde als die van de neergang: het feit dat wij de stemmen van een labiele groep hadden. Het Neder landse volk zit voor driekwart vast aan de grote partijen, en de rest - dat is hoogst onzeker. Misschien was net anders gelopen als we de rit in het kabinet-Biesheuvel hadden kunnen uitzitten. Dan waren we er wellicht wat meer in ge slaagd ons vast te kei- Maar u heett zelt dat kabinet la- stelling van zaken. Er wordt vaak gedacht: de minderheid heeft ongelijk, en veroorzaakt het conti iet, maar hier was dat niet so Bi waren vete hilli n van mening, en daarop legde Biesheuvel ineens een ulti matum op tafel, terwijl we „We konden niet akkoord gaan, en daarom zijn we eruit ge stapt. Achteraf hebben we trouwens toch gelijk gekre gen. De cis van Biesheuvel is, nadat wij er eenmaal uit wa ren, ingeslikt. Er kwam veel meer geld ten goede aan het openbaar vervoer, zoals wij wilden. Ik heb ook vaak ge piekerd: wat wilde Biesheu vel nu eigenlijk met dat ulti matum? En wat dreef de an dere ministers? Het is opval lend dat dat ultimatum nooit is gepubliceerd." We vragen Drees (die in de jaren '70 ook wel bekend was als „de lachende vulpen") of ook niet het feit dat hij als persoon wat minder aansprak bij het groté-kiezerspubliek dan bij voorbeeld Wiegel of Terlouw een rol heeft gespeeld bij de val van DS 70. Televisie Drees zegt hierover „Onder in vloed varvde tv is de presenta tie van lijsttrekkers enorm belangrijk geworden. Allerlei nuances spelen daarbij een rol. Je moet in Nederland als topman niet "alleen inhoude lijk goed zijn, maar de bood schap ook goed kunnen over brengen, en hoe minder sta biel je aanhang is, hoe meer dat telt." „Mensen als Wiegel of Terlouw zijn relatief schaarse ver schijnselen. De VVD heeft lange tijd niet zo n aanspre kende figuur gehad als Wie- gel, en ook Teflouw hoeft do gave aandacht te trekken. Daar hadden we bij de Ka merverkiezingen in 1977 mee te maken." „Je moet dit probleem dus niet alleen zien vanuit het feit dat DS'70 misschien een wat saaie lijsttrekker had, maar ook vanuit het feit dat er toen mensen opereerden met veel aantrekkingskracht." Mist u eigenlijk de politiek? „Er zijn wel eens zaken waarvan ik denk: daar zou ik graag aan deelnemen. Maar ik denk meer: wat ben ik blij dat ik er niet bij hoef te zijn. Neem zon affaire-Aantjes. Dat soort za ken speelt een veel te grote rol in de Nederlandse politiek. Dan gaat die agenda weer stuk - ollea op n kop. Het is lichtelijk chaotisch wat er in de Kamer gebeurt." „Als voorzitter van een kleine fractie moetje bovendien op allerlei terreinen komen op draven. Dat is een grote belas- ting, en die belasting is alleen de moeite waard als je het beleid mede kunt beïnvloe den. Als je fractievoorzitter van een partij bent die vrij permanent niet aan de rege ring deelneemt, en je dus niet het idee hebt dat je de zaak beïnvloedt, dan is dat zeei onbevredigend Drees kijkt om zich heen. «Noen np hij, „Dan kan i<- je beter op een wat kleiner terrein verdiepen."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21