Brian Clough wil "alles van Ajax weten Hockeycoach Timmermans: „Selectie nog niet rond" Leiden op zoek naar "betere" Amerikanen Manager Nottingham dit keer niet zo zeker van zijn zaak 'Amerika neemt deel aan Spelen' ZATERDAG 5 APRIL 1980 SPORT PAGINA 11 T>T> LEIDEN - Parker Leiden heeft lering getrokken uit de twee finale-nederlagen tegen EBBC Den Bosch. Tijdens die belsissende duels om de nationale basketbaltitel bleek andermaal dat het Ameri kaanse duo Washington/Gid- dings op cruciale momenten niet aan de verwachtingen kon beantwoorden; Dat Lei den "Het bepaalde type spe lers miste dat nodig is voor de play offs" en dat de speelwijze van de ploeg bijgesteld moet worden. HAARLEM (GPD) - In de tijd dat manager Brian Clough van Not tingham Forest (woensdagavond tegenstander van Ajax in de hal ve finale van de Europa Cup voor landskampioenen) nog actief was bij Derby County liet hij al weten een fel tegenstander te zijn van alles wat maar riekte naar man dekking. „Zelfs als ik de varkens slager van Nottingham zou coa chen dan nog zou ik er niet over denken om zo'n verwerpelijke" tactiek toe te passen", aldus Clough destijds. Een maand ge leden werd hij echter met die vorm van „spelbederf' gecon fronteerd door Dynamo Ber lin. Die ploeg ontnam Nottingham in de eerste wedstrijd vrijwel volle dig het uitzicht op doelman i Rudwaleit (alleen diens hoofd was nog zichtbaar, maar daar is hij dan ook 1.98 meter lang voor) door massaal te verdedigen en consequente mandekking toe te passen. Door bovendien met een uitval via international Riediger toe te slaan, presteerden de Oost duitsers het om Nottingham Fo rest de eerste nederlaag in bijna twee jaar Europa-Cupvoetbal toe te brengen. Tot ergernis van Clough: „We wis ten totaal geen raad met de speelwijze van die jongens. In onze competitie maken we het niet mee dat er zo op de directe tegenstander wordt gelet en dat een ploeg zo Weinig onderneemt. Ik ben nog altijd tegen een der gelijke manier van spelen. Het gaat ten koste van het voetbal en met goed coachen heeft het niets te maken". Dat toch Nottingham Forest en niet Dynamo de volgende hindernis voor Ajax vormt, komt omdat de Engelsen in Oost-Duitsland wèl de vrijheid kregen die zij op de eigen City Ground misten. Voor al gold dat voor Trevor Francis, die profiteerde van het feit dat zijn opponent, Troppa, na een charge al in de beginfase aver het veld liep te hinken. Francis kon daardoor tweemaal scoren en zijn teamgenoten alsnog laten pro- Wil Ajax niet roemloos afgaan, dan zal het de Europa-Cuphouder evenzeer in verwarring moeten brengen als Dynamo Berlin in eerste instantie deed. Wordt Not tingham niet afgeleid door een afwijkend systeem en kan het zich zelf zijn, dan staat de meer waarde van de Engelsen garant voor succes. Te meer ook omdat de sterren van-Nottingham Fo rest, in wie de afgelopen twee a drie jaar zo'n slordige tien mil joen gulden is geïnvesteerd, ein delijk weer enig licht beginnen uit te stralen. Nadat vorig jaar in het Olympia-stadion in München voor het eerst beslag was gelegd op de Europa Cup, dreigde een einde te komen aan de reeks spectaculaire successenv die de club tot dan toe bijna als vanzelf sprekend had behaald. Resultaten die vooral werden afge dwongen door Brian Clough. Toen hij in 1975 bij Nottingham Forest kwam, leidde het eerste team een onopvallend bestaan in de tweede divisie. Twee jaar latei- keerde het echter terug naar de hoogste afdeling, waarna in 1978 al het kampioenschap kon wor den gevierd. Twee League Cups en de Europa Cup completeerden de collectie trofeeën die vijfjaar geleden nog voor onmogelijk was gehouden. Van een vervolgserie kwam in het huidige seizoen lange tijd weinig terecht. Omdat Nottingham Fo rest in de competitie al snel ach terop raakte, kreeg Clough de nodige kritiek te verduren. Waar om had hij vaste krachten als Ar chie Gemmill (Birmingham City) en Tony Woodcock (FC Köln la ten vertrekken? Waarom had hij Quick Boys naar Huizen KATWIJK - Quick Boys moet in het paasweekeinde tweemaal voor de competitie in actie ko men. Na het al geplande duel te gen IJsselmeervogels, dat van middag op Nieuw Zuid wordt af gewerkt, moet de Katwijkse eer steklasser maaridag onverwacht nogmaals het veld in. De KNVB heeft voor tweede paasdag het duel Huizen-Quick Boys (dat op 29 maart niet doorging) ingelast. Aanvang van de wedstrijd: 17.00 Asa Hartford overgenomen van Everton? Na drie weken werd die immers voor dezelfde prijs, twee miljoen gulden, al weer aan de club uit Liverpool geretour neerd. Clough stoorde zich echter niet aan de verwijten en ging zijn eigen gang, zoals hij dat altijd had ge daan. Hij voerde vele gesprek ken. Met Trevor Francis vooral, zijn man van 4,5 miljoen, over wie hij de eerste maanden van de competitie niet kon beschikken. Francis keerde namelijk met de nodige extra kilo's en een blessu re terug uit de Verenigde Staten waar hij tijdelijk voor Detroit Express had gespeeld. Clough: „We lieten hem in topvorm naar Amerika gaan en we kregen hem als een kreupele terug" Hoewel die reactie zwaar overdre ven was, moet de tijdelijke afwe zigheid van Francis wel als een van de oorzaken van de terugval van Nottingham worden aange voerd. Voorts maakte een zekere gezapigheid zich meester van de ploeg. Aanvoerder John McGovern: „Ik geloof dat som migen onbewust hebben gedacht dat er pa de Europa Cup niets Pas vorige maand in Berlijn acteer de de ploeg bij vlagen weer op het niveau dat een seizoen eerder als normaal werd beschouwd. Daar door kon Clough het zich zelfs permitteren om zijn nieuwe aan winst, de van Queens Park Ran gers overgenomen international Stan Bowles aan de kant te hou den. En dat terwijl Bowles toch de het 1976-1977 in het UEFA-Cuptoer- nooi voor de Rangers 12 doelpun ten maakte, waarmee hij voor een Brits record zorgde. Afgelopen woensdag was Bowles er wel weer bij in het competitieduel te gen Manchester United, waarin Nottingham Forest zijn herstel met een overwinning van 2-0 ge stalte gaf. Dat Brian Clough nog niet zeker is van zijn zaak bewijst hij door za terdag in Amsterdam de wed strijd Ajax-NEC te komen bekij ken. Vorig jaar vond hij het zelfs niet nodig om zich met zijn ploeg voor te bereiden op de finale te gen Malmö. De manager, die nooit wordt gehinderd door be scheidenheid, keerde pas een dag voor de eindstrijd terug van zijn vakantiebestemming op Kreta. Hij sprak zijn spelers vijftien mi nuten aan het ontbijt en ging ver volgens squashen. Het werk liet hij verder over aan zijn assistent Peter Taylor. Ditmaal wil Clough echter „alles van Ajax we ten". 1 Voordat de loting voor de halve fi nale was verricht, merkte de 45- jarige Clough op: „Ik heb geen bepaalde tegenstander op het oog. Het maakt me niets- uit. Het is hetzelfde als wanneer je een zeer ernstig ongeluk hebt gehad en er wordt gevraagd naar welk ziekenhuis je wilt". Nadat Ajax als tegenstander van Nottingham Forest was aange wezen, liet Clough weten veel bewondering voor het Neder landse voetbal te hebben: „Maar wie heeft dat niet na de laatste twèe wereldkampioenschap pen?" Voor Nottingham Forest betekent de halve finale evenals vorig jaar tegen FC Köln eindelijk ook in financieel opzicht een topper. Alle 42.000 kaarten zijn al ver kocht. Eerder in het seizoen wer den het Zweedse Oster Vaexjo, het Roemeense Arges Pitesti en Dynamo Berlin door het grote publiek genegeerd. Clough: „Het financiële gedeelte is mijn zaak niet, maar ik weet wel dat de club de laatste twintig jaar niet meer zo gezond is geweest als nu. Al leen al aan seizoenkaarten heb ben we vier miljoen pond ont vangen. Het zou dan ook geen ca tastrofe zijn als we volgend sei zoen geen Europa Cup zouden spelen" JAN PREENEN Het gaat er dezer dagen erg hard aan toe in de binnenlan den van Afrika. In dat wereld deel wordt namelijk de Safari- rally afgewerkt, zodat het kan zijn dat onschuldige Afrikanen- worden opgeschrikt door pie pende banden en ronkende mo tors. Op de foto snellen de Engel sen Cowan en Klaus Kaiser in een Atercedes Benz 450 SLC vc<>rbijDe Kenianen Metha en Drews hadden gisteren de lei ding na het eerste traject, dat 1889 kilometer behelsde. De Zweden Kallström en Billsta volgden op de tweede plaats. ADVERTENTIE Groeten aan die meneer uit Winterswijk die ons schrijft dat hij altijd de postcode vermeldt in z'n eigen adres èn dat van de geadresseerde. En aan die miljoenen anderen die dat óók doen. Het helpt bij het sorteren. Gebruik'm goed. pttpost DEN HAAG (ANP) - Als alles vol gens plan verloopt zal de Neder landse dameshockeyploeg over drie en een halve maand haar debuut maken op de Olympische Spelen. Met de Europese- en de wereldtitel in de bagage is de formatie van bondscoach Huib Timmermans de voornaamste gegadigde voor de gouden me daille. Daarnaast zijn voor het Olympische toernooi aangewe zen de Verenigde Staten, West- Duitsland, Nieuw-Zeeland, Groot-Brittannië en gastheer Sowjct-Unie. Indien echter de boycotplannen van vooral de Amerikanen, Britten en Nieuwzeelanders doorgezet worden, blijft er niet veel over van een echte kracht meting op Olympisch niveau. "Zoiets beïnvloedt onwillekeu rig ook onze speelsters", aldus Timmermans, die in het paas weekeinde op het kunstgras van complex Laag Zestienhoven in Rotterdam met zijn groep aan treedt in een vierlandentoer- nooi tegen Engeland, de Ver enigde Staten en de Sowjet- Unie. "Onbewust leeft het wel. Je hebt ergens het idee dat het de tijd en de energie die je er in stopt misschien niet helemaal waard is. Zo lang er echter niets definitiefs vast staat gaan we natuurlijk normaal door met de voorbereidingen". De laatste tijd bestaat die prepa ratie uit trainingen op dinsdag avond en zaterdag. Als het vièr- landentoernooi van Rotterdam en dat van Kèulen (eind april) achter de rug zijn volgt de twee de fase. Timmermans: "Eerst is er nog de kampioenscompetitie en de strijd om de Europese be ker in Barcelona. Daarna gaan we de trainingen intensiveren tot drie keer per ^eek, op dins dag, donderdag en zaterdag. Mogelijk dat we dan in juni nog twee keer tegen Canada spelen". Ioor- het toernooi in Rotterdam heeft Timmermans, die in prin cipe coach blijft tot en met Mos kou, drie speelsters uit de selec tie moeten laten vallen: docl- vrouwe Jolien Mahler (Mop), Annelies Kaptein (EMHC) en Monique Westerdijk (Were Di). Er-zijn voorlopig zestien speel sters overgebleven. Timmer mans: "Het is echter nog lang niet zeker dat deze zestien ook naar Moskou gaan. Men zal wel van goede huize moeten komen LOS ANGELES (AFP) - 'Ik ben ervan overtuigd dat de Verenigde Staten zullen deelnemen aan de Olympische Spelen', verklaarde Vilali Smir- nov, de vice-voorzitter van het internationaal Olympisch comité en vice- voorzitter van het Moskouse organisatiecomité gisteren in Los Angeles. 'Het zijn de nationale Olympische comités, die beslissen niet de regerin gen', aldus de Rus, die niet verheelde dat een niet deelnemen van de Verenigde Staten in Moskou in zijn ogen de ineenstorting van de Olym pische beweging zou betekenen. Smirnov staat aan het hoofd van "een Sovjetrussische delegatie, die een reeks gesprekken gaat voeren met het organisatie-comité van de Spelen van 1984. President Carter heeft er zijn teleurstelling over uitgesproken 'dat de Amerikaanse regering niet bij machte is gebleken de werkelijke aanlei ding van de boycol bij het Russische volk bekend te maken door radio irdt, valt altijd c /eg en dat om iemand anders nog te ver dringen maar het is niet onmo gelijk. In principe blijft het een open selectie. Als iemand echt opvalt tijdens de kampioens competitie dan komt ze bij de se lectie. En dat weten alle speel sters ook, die er nu bij zijn". Nederland begint het toernooi in Rotterdam met een wedstrijd op zaterdag tegen de Sowjet-Unie. Tegen dat team werd in januari op een indoorkunstgrasveld nog eenmaal verloren in Moskou. Een dag later treedt Nederland aan tegen Engeland en op de slotdag, tweede paasdag, moet het sterke Verenigde Staten worden bestreden. De Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond (KNHB) heeft bijna het ledental van 100.000 bereikt. Op de tellingsdatum, (1 novem ber 1979) bedroeg het aantal beoefenaren van de hockeysport in ons land in totaal 98.721 pcr- BOnen« waarvan 55.857 mannen en 12.stil vrouwen. I)at is een stijging van 6.689 spelers en speelsters ten opzichte van het jaar daarvoor, oftewel 7,26 pro cent. Deze vooruitgang is pro centueel gezien de laagste sinds het seizoen 1971-'72. Noord-Bra bant telt de meeste leden van de provincies, namelijk 25.081. Conclusies die snel werden ge trokken en die onmiddelijk zijn ingevoerd in de planning voor het nieuwe seizoen, waarin het "grote doel" in de vorm van een kampioen schap en het daaraan verbon den recht om Europa Cup I te spelen, opnieuw zal worden nagejaagd. Met nog meer am bitie. Hoe ambitieus Leiden is, blijkt uit twee voorbeelden. De club was al rond met Bob Miller van BC Caen, maar zag die transfer nog afketsen ("omdat hij opeens naar school gaat") en deed ook pogingen de Eu ropese topcenter Bruce Flo wers los te weken van Gabetti Cantu. Per telex liet de lei ding van die vereniging giste ren weten Flowers aan zijn contract te houden. De Leidse interesse richt zich nu voor lopig op de VS. Volgende week dinsdag ver trekken manager Frans van Egmond en de nieuwe coach Han Wallaart voor een vier daagse trip naar Amerika, waar het duo op zoek zal gaan naar "betere" spelers. Het tweetal zal de markt aan klei ne schutters en rebounders verkennen in de groep die net de professionals niet haalt, maar in eerste instantie richt de aandacht zich op een grote center. "Daarna hangt het er vanaf hoe de rest van de ploeg er komt uit te zien, voor we de naam van een tweede Amerikaan invullen", zegt Wallaart. "We zijn ook nog met Nederlandse spelers bezig en gaat dat door, dan moeten we die aankoop daarop afstemmen. Voorop staat dan ook dat we gaan om ons te oriënteren en om con tacten te leggen. Er zijn al wel namen genoemd, maar we zijn een beetje huiverig ge worden. De mensen die we nu hebben staan tenslotte goed bekend en we gooien geen oude schoenen weg voor we nieuwe hebben". Wanneer die wel gevonden zijn op de rondreis langs New York, Chicago en Boston, kan het duo Washington/Gid- dings opstappen, lijkt de voor de hand liggende conclusie. Hun tegenvallende prestaties hebben er immers toe bijge dragen dat Leiden nog mini maal een seizoen geduld moet hebben voordat aan het "echt" grote Europese werk kan worden begonnen. Om dat de afgelopen jaargang commercieel gezien wèl re delijk succesvol was, heeft die "grote tegenvaller" op sportief gebied nog geen con sequenties voor de geldtoe- voer van de sponsor. "Al zou er wel een dikkere en veloppe hebben klaargele gen, als we het nu al hadden bereikt", weet Wallaart. Niet temin zijn er ook nu voldoen de financiën aanwezig om versterkingen aan te trekken. "Het loopt in de tonnen wat voor een paar spelers moet worden neergeteld", geeft Van Egmond als indicatie, "maar we moeten een goede allrounder erbij hebben. Vin den we die, dan worden we volgend seizoen kampioen, al kun je zo'n titel niet kopen. Je kunt alleen de kans vergroten door het aantrekken van goe de spelers". En door het bijstellen van de speelwijze. Wallaart "We hebben altijd erg open ge speeld, mét veel spektakel voor het publiek. Met behoud daarvan gaan we nu wat meer uit de verdediging spelen. Daar heb je volgens mij meer kans mee, want je kunt altijd terugvallen op de verdedi ging. Bovendien kweekt veel verdedigen het stukje menta liteit dat je nodig hebt. Wij waren juist wat dat betreft kwetsbaar". Dat is Leiden allerminst waar het de financiële toekomst betreft. Van Egmond: "Het contract met Bockweg loopt nog twee jaar. Voor de perio de daarna is hij al bijna rond met een evengrote sponsor, dus voor de eerste zeven jaar blijft topbasketbal voor Lei den behouden.Ik denk ook dat we niet terugkunnen. We moeten alleen maar vooruit". PAUL DE TOMBE Tom Quinn nu bondscoach af DEN HAAG - Het bestuur van de Nederlandse basketbal- bond heeft besloten het lo pende contract met de bondscoach Tom Quinn tus sentijds te beeindigen. De NBB heeft deze beslissing gebaseerd op de omstandig heid dat de professionele werkzaamheden van Quinn in Zweden hem onvoldoende gelegenheid hebben gegeven voeling te houden met het Nederlandse topbasketbal. Het contract liep oorspron kelijk tot en met het Olympi sche kwalificatietoernooi.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11