Leids Donar: gespleten volleybalclub Zijl-zwemmers in Oranje Bette Midler trapt hard terug Voorzitter AC Milan voorlopig in vrijheid r jr VRIJDAG 4 APRIL 1980 LEIDEN - De vijfenzeventig jarige volleybalvereniging Donar bestaat eigenlijk uit twee clubs, die in totaal ver schillende werelden leven. In sporthal Broekplein in de Leidse Merenwijk spelen de senioren (Donar heeft geen jeugdteams), terwijl aan de Pieterskerkgracht de oudjes Impuls nog een balletje slaan. beurde dan ook regelmatig datje tl-buizen naar beneden sloeg'* En op fluisterende toon: mikte je er weieens op" John Oosterbroek, 'Soms gymnastiekzaaltje at turnvereniging. voorzitter van de jubilerende (75) volleybalclub Donar, terug naar af in het gemeentelijk ■i de Pietersgracht.waar de "de ziel van Donar ligt opgeborgen Voorheen was Donar een n het gemeentelijk 'gymnas- tieklokaaltje' aan dè Pieters- kerkgracht ruikt het naar nostal gie. Een dikke vijftiger meldt dat daar "dé ziel van de Donar-vol-" leybaltak ligt". Zelfs een me vrouw van 72 jaar "Maar ik ben nog maar vijftien jaar lid") komt Fin vestigt won dertij d' in Alma Ata trouw elke dohderdagavond. Na afloop van elke training verkast het stel naar een nabij gelegen ca fe om daar anekdotes van weleer op te halen. Vanaf de oprichting moet dat al zo gegaan zijn. Alleen toen ruim twee jaar geleden de 'jongeren' naar sporthal Broek plein verhuisden moet de omzet van het etablissement op de don derdagavond drastisch zijn afge nomen. Wedstrijdsecretaris Han Schenderling: "Dat zaaltje aan de Pieterskerkgracht was totaal on geschikt voor de wedstrijdsport. Je had er amper uitloopmoge lijkheden en het plafond was nog geen vier meter hoog. Het ge- oud-Rembrandt-scholieren be stond en nog steeds bestaat, heeft zelfs samen met Gemini/Kange- roes uit Voorschoten in de eerste divisie gespeeld. Inmiddels komt Donar-1 uit in de promotieklasse. Omdat we als tweede zijn geëin digd speelt Donar medio april samen met nog drie teams om één derde-divisieplaats", later afgestoten) ge- Oosterbroek vervolgt: "Het Rem- 1951 is daar de volley- brandtlyceum drukte tien jaar geleden een zware stempel op de club. We kwamen toen geen slag meer vooruit. De oprichters van jde volleybaltak stapten daarom op. Opheffing of fusie werd overwogen. Uiteindelijk is er een geheel nieuw bestuur gekozen en vanaf dat moment leverde elk team een bestuurslid, waardoor e verplaatsing van de wedstrijd sporters gaf Donar tevens een nieuwe impuls, want in 1972 werd nog over opheffing of fusie gesproken. Voorzitter John Oos terbroek: "Vroeger werd bij Do nar alleen aan turnen en atletiek (beide sporten werden bij gebrek daan baltak bijgekomen. Dat initiatief sloeg toen in als een bom. Al na twee jaar telde Donar ongeveer driehonderd volleyballers. De periode '67-'72 was sportief ge zien de succesvolste. Vele oud scholieren van het Rembrandt- lyceum meldden zich aan bij ons. Het eerste, dat voornamelijk uit de betrokkenheid werd vergroot. Het ledenbestand was bij de ver huizing naar Broekplein onder tussen tot veertig terug gelopen. Inmiddels is dat aantal tot onge veer negentig gestegen, terwijl we dit seizoen ook weer met een damesteam in competitiever band uitkomen. Donar is dus groeiende". Zorgen ALMA ATA (ANP) - De Finse schaatsenrijder Jukka Salmela is erin geslaagd als eerste de 37 se conden-grens op de 500 meter te doorbreken. Op de wonderhaan van Alma Ata, kwam hij uit op Het was de eerste keer dat het we reldrecord van de Sowjetrus Ev- geni Koelikov (37 sec) wérd ver beterd. Toch zal deze prestatie van Salmela niet met een wereld record gehonoreerd worden. De Fin reed buiten mededinging mee en in de regels van de ISU (International Speedskating Union) staat dat record verbete ringen slechts in' officiële wed strijden kunnen worden ge maakt. Tijdens de Olympische Winter- Judith Annema (AZPC), Laura spelen in Lake Placid was Sal- Leideritz (AZPC), Gitte Witte- mela minder succesvol. Op de 500 veen (AZPC), Anke Bulter (De meter werd hij achttiende. Dinkel), Charlotte Floothuis (De oud en hoort dus bij ons. Nee, ik wil hier niet meer weg". Donar zal wel altijd uit twee vereni gingen blijven bestaan. Alleen zondag zal de Leidse volley balclub éen grote familie zijn, wanneer Broekplein wordt om getoverd in een feestzaal. Morgen start in die zaal tevens het jubileumtoernooi (om 18.00 uur), waaraan ondermeer meedoen: LUSV. het Nederlands politie team. Gemini Kangeroes en de Highschoolkampioen (onder 20 jaar) van Engeland, Wolverhamp ton. Het Donar-toemooi duurt drie dagen. Op Tweede Paasdag (vanaf 15.30 uur) zijn de finales gepland. Vanwege de vele in schrijvingen zal zowel in Broek- plein als in de gymnastiekzalen Zijl wijk en Valkenpad in de Me renwijk worden gevolleybald. HERMAN POOS LEIDEN - Reinier Haasnoot en Hans Lalau van De Zijl/LGB zijn geselecteerd voor de Nederland se zwemploeg, die van 11 tot en met 13 april in Luxemburg zal deelnemen aan de internationale jeugdkampioenschappen. Ook de AZC/Alphen-leden Freek Prins en Erik Rieken zijn in de selectie opgenomen. Dinkel), Karin Oostenrijk (De Dinkel), Kitty Oude Nijeweme (De Dinkel), Maaike Snijder (ES- CA), Nicole Tilet (ZV Hoorn), Monica Duin (HPC), Lianne Tijdhof (HZC/Weusthag), Anita De Gier (Kerkdriel), Corina van Essen (De Kwakel), Lies Koster (LZC'29), Judith Bormans (MZPC), Dianne Koops (ORCA), Juliette Baars (Polar Bears), Hen- rieke Bulthuis (PSV), Anita Wce- nink (Rotterdam), Hillegonde de Jonge (Sportclub Groningen), Martien Stoel (SVW), Esther Du- pont (UZSC), Petra de Koek (Het Y), Monica Hessels (ZCG), Liset- te Janssen (Zeester/Prinssen), Jolanda de Jong (Zian/Vitesse), Benny Mensink (De Aa). Pieter Mosterd (AZPC), Martin van Zoelen (De Bevers), Cor Faber (De dommelbaarzen), Ricardo Servage (DZPC), Eric Versluijs (DSZ), Oscar Smit (Houtrib), Di- cb Engel (HPC), Simon Franken (HPC), Ruud Schuyt (HPC), Eric Pordon (HZC/De Robben), Paul Goedemoed (ORCA) Eric Schef- fers (De Rog), Marcel Kromhout van der Meer (RZV), Johnny Hardeman (VZC/Ritmeester), Marco van Roon (Zeemacht), Bas Weemhoff (Zeemacht), Imre Es- ser (Zeester/Prinssen) en Rene Engelbertink (ZPA). Hoewel het ledenaantal stijgende is, maakt Donar zich toch zorgen over de toekomst. "Omdat we geen jeugdteum hebben vergrijst onze club", constateren Ooster broek en Schenderling. "Donar heeft geen enkel lid onder de 21 jaar. Ons streven is daarom uit te groeien tot een vereniging met ongeveer honderd leden en dan een kader te kweken dat in de toekomst de jeugd wil interesse ren voor volleybal. Kunnen wej mogelijk over een paar jaar een juniorenteam samenstellen. Maar voorlopig zijn we er nog niet klaar voor". Een andere wens van het officieel op 26 oktober jarige Donar is een thuishal. "Dat zou Broekplein moeten worden", stelt Han Schenderling. "Je bent dan her- kenbaar voor je wijk. Voorts pALMA DE MAJORCA (ANP) - Tweede plek Vollebregts irdt de clubband beter. Wantje speelt nu verdeeld over twee hallen" Overplaatsing De Donar-veteranen voelen echter niets voor een overplaatsing. Oud-voorzitter Vermond drukt het treffend uit met: "Het ge meentelijk gymnastiekzaaltje is Tijdens internationale zeilwed strijden in Palma de Majorca hebben de gebroeders Eric en Sjoerd Vollebregt de tweede plaats behaald in de tweede re gatta van de FD-klasse. Na drie wedstrijden bezetten de Spanjaarden Abascal en Nou- guer de eerste plaats in het alge meen klassement. Zij wonnen de eerste twee reeksen. ROME (ANP) - De elf Italiaanse voetballers en de voorzitter van AC Milan, Felice Colombo, die in verband met het omkoopschan daal waren gearresteerd, zijn gis teren in Rome voorlopig op vrije voeten gesteld. Voor Colombo moest een borgsom van 20 mil joen lire (ongeveer 50.000 gulden) worden gestort, voor spelers uit de eerste divisie 10 miljoen lire (25.000 gulden) en voor spelers uit de tweede divisie 5 miljoen lire (12.500 gulden). De spelers en Colombo waren op 23 maart in hechtenis genomen. Zij worden ervan verdacht met illegale bookmakers wedstrijdresultaten te hebben beïnvloed om de we- dresultaten te vergroten. De be trokkenen worden naar alle waarschijnlijkheid al kort na Pa sen voor de rechtbank gebracht. TOTO/LOTTO De cijfers van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 13: Eerste prijs: geen winnaars. Twee de prijs: vijf winnaars, elk bruto 60.237,00, Derde prijs: 106 win naars, elk bruto 3.646,40, Vier de prijs: 6 392 winnaars, elk f. 73,80, Vijfde prijs: 19.935 win naars, elk f 23,60, Jackpot voor lotto 14: f 130.505,49. Toto 13: Eerste prijs: geen winnaars, Twee de prijs: 1 winnaar, bruto 97.097,20, Derde prijs: 45 win naar, elk bruto 2.720,50, Jack pot voor toto 14: 33.772,95. Toto gelijk 13: Eerste prijs: vier winnaars, elk bru to 2.342.7G, Tweede prijs: geen winnaars, Derde prijs: 27 win- s, elk 192,80, Vierde prijs: elk/. 11,30, Vijfde 1, elk 8,70. prijs: 677 Blijvers "Ten" - Sexkomedie, Camera, Lei den. "1941" - Slechts zelden leuke kome die. Luxor, Leiden. "Spetters" - Oppervlakkige, maar goed gemaakte actiefilm, Lido 2, Leiden, Euro 3 Alphen. "Laat de dokter maar schuiven" - film zonder al te veel inhoud. Tria non. Leiden en Euro 1 en 2 Alphen. "One flew over the cuckoo's nest" - Prachtige film over het leven in een psychiatrische inrichting. Studio, Leiden en nu ook in Euro 4, Alphen. Opnieuw Rex "Pornor Nachtfilms "Grease" - Populaire musical met John Travolta en Olivia Newton- John, Luxor, Leiden. "Outrageous" - Ontroerende vriendschap tussen een travestiet en een meisje, met Graig Russell, Ca mera, Leiden. "Sexlekkcrbekken" - Rex. Leiden. "De junglevechters in Birma" - Eu ro 1, Alphen. "Strawdogs" - Euro 2, Alphen. "Paris porno" - Euro 3, Alphen. "One flew over the cuckoo's nest" - Euro 4, Alphen. Den Haag "Hoe meer hoe beter"-Le Paris 2,18 jr. "Naked came the stranger" - Le Pa hs 3. 18 jr. "Spetters" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288). al. "La clé sur la porte" - Uitkok (542288), 16 jr. Amsterdam "Clairde fernme" - Alfa 1 (278806). 18 jr. Monty Python's life of Brian" - Alfa 2. 12 jr. Starting over" - Alhambra 1 (233192). al. "Een tip van de sluier" - Alhambra 2. 16 jr. "1941" - Bcllevue Cinerama (234876), al. "Kramer versus Kramer" - Calypso 1 (266227), al. ^De vier vuisten op safari" - Calypso "And justice for all" - Calypso 3, al. "Modellen op het pomopad" - Cen traal (248933), 18 jr "The knock-out cop" - Cineac Dam rak 1 (245648), 16 jr. "Phantasm" - Cineac Damrak 2, 16 jf. "The Amityville Horror" - Cineac (243639). 16 jr "The good, the bad and the ugly" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Monty Python and the holy grail" - Cinecenter, 16 jr. "Een Up van de sluier" - Cinecenter, ISjr "The whole shoo tin' match" - Cine center, 16 jr "Voor een handvol dollars" - Cine ma International" (151243), 16 jr. "The Rose" - City 1 (234579), 12 jr. 'Ten" - City 2, 16 jr. "The Champ" - City 3. al. "Kentucky fried r - City 4. 16 2. al. "Kramer versus Kramer" - Asta (463500), al "Jesus Christ Superstar" - Bijou (461177), al. "Joe Kidd" - Calypso (463502). 12jr. "Tess" - Babylon 1 (471656). al.' "De val van Rome" - Babylon 2,12 jr. "Clairde Femme" - Babylon 3, 16jr. "Kentucky fried movie" - Camera (467200), 16 jr "The knock-out cop" - Cineac 1 (630637). al Ten" - Cineac 2'. 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 3. 16 jr "De vreemdeling zonder naam" - Corso (467200), 16 jr "Moonraker- Du Midi (855770), 12 jr One flew over the chuckoo's nest- Euro (667066), 16 jr "Laat de dokter maar schuiven" - Metropole 1 (456756). al "The Rose" - Metropole 2, 12 jr. "Die Blechtrommel" - Metropole 5. 16 jr "The Rose - Odeon 1 (462400), 12 jr. "Laat de dokter maar schuiven" - Odeon 4. al Angel on fire" - Le Pans 1 (656402), "Regno di Napoli" - City 5. 16 jr. "Le jouet" - City 6, al. "Die Blechtrommel" - City 7, 16 jr. "1941" - Du Midi (723653). al "Doornroosje" - Flora Disney (230469), al "Uccellacci e Uccellini" - Kriterion (231708). 16 jr "News from home" - Kritenon, 16jr. 'Tess" - Leidscpleintheater (235909), ai "One flew over the cuckoo's nest" - Noggerath (230566). 16 jr "Onverzadigde driften" - Parisien (248933), 18 jr "Laat de dokter maar schuiven" - Rembrandtplein theater 1 (223542). al. "Thunderball" - Rembrandtplein- theater 2. 12 jr. "Kramer versus Kramer" - Rialto (723488), al "Gejaagd door de wind" - Rivoli (723488). 12 jr "Laat de dokter maar schuiven" - Roxy (232809). al. "Programma met Al Pacino" - Stu dio K (231708). 12 jr "La vie devant soi - The Movies 1 (245790). 16 jr 'Deserto rosso" - The Movies 2.16 jr. "Spetters" - Tuschinski 1 (262633). 16 jr. Ten" - Tuschinski 2. 16 jr. "Manhattan" - Tuschinski 3. al. [[La Luna' - Tuschinski 4, 16 jr "Escape from Alcatrak." - Tuschins ki 5. 16 jr. "Met jouw tanden in mijn nek - De Uitkok, 16 jr De Westduitse cinema heeft de laatste jaren vooral dankzij Fassbinder een enorme op gang gemaakt. In zijn kielzog traden ook regisseurs als Volker Schlöndorff en Wim Wenders op de voorgrond. Van de laatste vertooont de VPRO de film Der Amerika- nische Freund, voorafgegaan door een documentaire over de Westduitser. In Der Ame- rikanische Freund (uit 1977) is Bruno Ganz een ljstenma- ker, die nog maar een paar maanden te leven heeft. Een aanbod om iemand uit de weg te ruimen, aanvaardt hij om na zijn dood zijn familie fi nancieel niet in de kou te la ten staan. Dinsdag is de meest interessan te filmavond déze week op de televisie. Op Duitsland 2 wordt in de Japanse cyclus Dodeskaden van Akira Kuro- sewa gebracht. Kurosewa is één van de belangrijkse regis- seurs in Japan op dit moment. Het ellendige bestaan'de ar men in de smaenleving is een in zijn werk regelmatig te rugkerend thema. Ook in Do deskaden is dat het geval. Wie terugschrikt van de na- synchronisatie kan op België twee een voortreffelijke film van John Cassavetes zien. Cassavetes geniet vooral be kendheid als acteur (onlangs nog in de tv-serie De laatste ronde), maar als regisseur heeft hij toch al heel wat inte ressante films afgeleverd. Husbands dateert van 1970 en gaat over drie mannen die'na de begrafenis van een vriend en soort vlucht beginnen. Ze keren niet terug naar werk of vrouw, maar beginnen een zwerftocht. Na een paar da gen willen twee de dagelijkse tred weer opvatten, maar de derde besluit naar Europa te vertrekken. Als Britse tegenhanger van Ja mes Bond maakte Michael Caine vijftien jaar geleden fu rore. Eerst in The ipcress file en daarna in Funeral in Ber lin, die donderdagavond op Nederland 1 is te zien. Het programma: ZATERDAG: Guardi et Ladri; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Mario Monicelli). Cartouche; 23.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Philippe de Broca met Jean-Paul Bel- mondo). Shoot out; 23.35 uur; Dtsl. 1 (met Gregory Peck). ZONDAG: The land of no re turn; 14.40 uur; Dtsl. 1 (regie: Ken Bateman met Mei Tor- me). Those magnificent men in their flying machines; 15.55 uur; Dtsl. 2 (regie: Ken Annakin met Stuart White- man). Der Amerikanische Freund 21.10 uur; Ned. 2 MAANDAG: The prince and the showgirl; 21.40 uur; Dtsl. 2 (regie: Laurence Olivier met Marilyn Monroe). Sao Ber nardo; 22.00 uur; Dtsl. 3 (re gie: Leon Hirszman). DINSDAG: DerKapitan; 19 30 uur; Dtsl. 2 (regie: Kurt Hoff mann met Heinz Rühmann). Husbands; 20.45 uur; Bel. 2. WOENSDAG: Tiger Shark; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Ho ward Hawks met Edward G. Robinson). DONDERDAG: Funeral in Berlin; 19.50 uur; Ned 1 Beat the devil; 20.15 uur; Dtsl 3 (regie: John Huston met Humphrey Bogart) VRIJDAG Juliana in 70 be wogen jaren; 20.15 uur; Bel. 1 All that heaven allows; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Douglas Sirk met Jane Wy- man). The bank shot; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Gowen Champion met George C. Scott). Bette Midler ten einde raad in The Rose. Hoe absurd de humor van Monty Python wel is, werd gisteravond op wel heel treffende wijze aan getoond. Terwijl het beeld weg viel, ging het geluid van de uit tv-fragmenten samengestelde bloemlezing "And now for some thing completely different" rus tig door. Voor deze opvallend goed getimede grap bleek echter niet het fameuze Engelse vijftal verantwoordelijk, maar de pro jector in het Lido 3-theater. Het steeds aarzelender lachende publiek had dat pas na verloop van tijd door. De gewaarschuwde Lido-functionaris vond in elk ge val het beeldloze gedeelte ken nelijk niet interessant genoeg om de film terug te draaien. Het feest van de herkenning was er niet minder om. De verschillende Monty Python-onderdelen waren leuk genoeg om nog een keer te zien. Toch bleek ook in deze 'best of de humor zo flitsend en (daar om?) vermoeiend dat de lange speelfilm niet het meest geëigen de medium is voor John Cleese BART JUNGMAN Eigenlijk zit niemand op een film als "The Rose" te wachten. Een wat melodramatisch verhaal over een rockzangeres aan het eind van haar Latijn, zal weinigen meer kunnen boeien. De harde realiteit van de rockwereld heeft immers een dergelijke 'film al overbodig gemaakt. Anders wordt het wanneer de hoofdfiguur in zo'n film de spil wordt, waar de rest omheen draait. Wanneer die spil Bette Midler heet, is het op z'n minst interessant om eens te gaan kij ken. Deze artieste maakt in "The Rose" haar filmdebuut en na het zien daarvan is het niet vreemd te constateren dat Bette Midler die Roos is en andersom. In een interview met het blad Rol ling Stone heeft zij zelf de paral lellen aangegeven met de hoofd persoon uit "The Rose": "On beantwoorde liefde is een on derwerp dat me na aan het hart ligt. Inspiratie genoeg wat dat be treft". Die inspiratie komt dan ook duide lijk in haar vertolking naar bui ten. Maar er is meer dan dat. Wanneer Rose huilt, huilt Bette. Niet toneelmatig maar echt. Haar hele aanwezigheid is echt, of ze nu lacht, huilt, charmeert of krijst van dronken woede. Dat maakt "The Rose" zo boeiend om te beleven. Midler trapt met alle energie die in haar is tegen de schenen van een ieder, die het ooit heeft gewaagd haar af te schrijven. Want dat overkwam haar in Amerika, waar haar ster even snel omlaag viel als hij kort daarvoor omhoog was geschoten. Dat heeft haar pijn gedaan. In datzelfde interview zegt zij daar over "Ze lachten me niet eens gewoon uit, ze zaten te gniffelen en dat doet pijn". In "The Rose" stelt ze iedereen die heeft gegniffeld in het ongelijk. En hoe. Dynamischer dan ooit wisselt ze van stemming, gaat een zacht liefdesliedje over in lallerig gekrijs, breekt een lach door, terwijl tranen van woede en ver driet over haar wangen stromen. En wanneer de Roos kapot gaat, gaat Midler ook kapot. Nogmaals het verhaal is een zoetig melodrama. Maar Bette Midler verdient het om steeds weer op- Ui'. ''Hllli,, HHi, 'i| "The Rose"; regie: Mark I Rydcll; hoofdrollen: I I Bette Midler, Alan Ba- I I tes en Fred Forrest; Lido I I 1, Leiden; 16 jr. Iiiiiiiiiimiimiimiiiiiiiiiiuiill nieuw, of het nu op toneel of in een film is, te bewijzen dat ze ge woon lef heeft. ANNEMIEK RUYGROK Monty Python op herhaling llk "''iiiiii. ''li, 'ii Ar ,j And now for something I completely different; I hoofdrollen: het team I van Monty Python; re- I gisseur: Ian MacNaugh- I ton; theater: Lido 3, Lei- II den; 12 jaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15