Kraakgroepen hoofdstad dure koopflats nu m ÉT) Bang&Olufsen KABINET: SPELEN NAAR GRIEKENLAND Anti-Beatrix-pamfletten aanleiding arrestaties Geen problemen bij invoeren zomertijd Uit in de Randstad Kamerleden willen debat over de illegalen-motie inbraakwerende V picus-deuren DONDERDAG 3 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG GPD- Als in de nacht van zaterdag op zondag de klok om twee uur een uur vooruit wordt gezet, gaat Neder land zijn vierde achtereenvolgende zo mertijdseizoen in. Na drie jaar zomertijd blijkt dat vrijwel iedereen is gaan leren leven met de verschuiving van de tijd. Te gelijk met Nederland schakelt een groot deel van Europa op zomertijd over. In de periode van 6 april tot 28 september lopen de volgende landen in tijd gelijk: Benelux. West-Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië, Oostenrijk. Griekenland, Scandinavië (behalve Finland) en de Oostbloklanden (behalve Joegoslavië). Zwitserland blijft dit jaar nog. geheel geï soleerd lussen allemaal zomert ijdlanden, op de oude tijd zittenGroot-Britannië en Ierland hebben een zomertijd van 16 maart tot 26 oktober. Naast Noorwegen. Zweden en Denemarken doet ook West-Duitsland dit jaar voor het eerst mee aan zomertijd. Om tal van 'rede nen is het voor ons land een gunstige zaak dat de Bondsrepubliek gelijk met ons land loopt. Problemen met dienstregelingen van trein en bus zijn nu voorbij. Ook voor het grensverkeer komt het hanteren van een gelijke tijdseenheid goed uit. Het uur tijdverschil was er mede de oorzaak van dat vele Nederlanders bijzonder laat naar bed gingen (dus meer energie verbruikten omdat lot vaak diep in de nacht naar de Westduitse televisie kon worden geke ken. Er zijn het afgelopen jaar weinig klachten over de invoering van de zomertijd bin nengekomen bij de Commissie Zomertijd, een werkgroep die bestaat uit mensen van verschillende ministeries Omdat de in voering van de zomertijd zo gladjes ver loopt. overweegt de commissie zichzelf op te heffen. De boeren en tuinders hebben eigenlijk het langst tegen de zomertijd aangehikl omdat het uur vroeger letterlijk en figuurlijk vaak de mist inging. Door dat West-Duitsland de zomertijd niet in voerde, ontstonden nog wel eens proble men met het transport. De kritiek op de zomertijd is echter langzaam ver stomd. Een van de redenen om met zomertijd te gaan werken was dat een behoorlijke por tie energie zou kunnen worden bespaard. Hel is namelijk langer licht.In de praktijk is echter gebleken dat hooguit 0.1 procent op energie wordt bespaard. Preciese cij fers zijn moeilijk te geven. De samenwer kende energiebedrijven wijzen erop dat de langere avonden ook tot gevolg hebben dat de mensen meer gaan ondernemen, en die extra activiteiten kunnen weer tot meer energieverbruik leiden. Horeca en recreatiebedrijven ervaren de zomertijd als bijzonder prettig .De mensen blijken er 's avonds langer op uit te trek ken, en die extra mogelijkheid om meer aan recreatie te kunnen doen, was juist ook een van de redenen om de zomertijd in te voeren. AMSTERDAM (ANP) - De gezamenlijke Amsterdamse kraakgroepen hebben gistermiddag 52 luxe appartemen ten aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad gekraakt. De actie werd uitgevoerd op initiatief van de ex-bewoners van de kraakpanden in de Van Beuningenstraat, die eer der deze week vrijwillig werden ontruimd, omdat de kra kers de stadsvernieuwing niet voor de voeten wilden lo pen. De panden in de Van Beuningen straat stonden namelijk op de nominatie gesloopt te worden teneinde plaats te maken voor sociale woningbouw. De officiële sloopdatum voor die panden was 1 april. De krakers gaven gisteravond een verklaring uit. "Het is schandalig dat de gemeente op het terrein van de sociale woningbouw prak tisch niets doet en bewust kiest voor geldverslindende prestige objecten zoals het stadhuis, ope ra, de metro, hotels, kantoren en luxe appartementen. Wij pikken het niet meer dat duizenden on betaalbare luxe appartementen Worden gebouwd die leeg blijven staan terwijl er 54.000 woning zoekenden bij de gemeentelijke dienst herhuisvesting staan ge registreerd, waar woningzoe kenden jarenlang aan het lijntje worden gehouden omdat er niets is te verdelen. Wij pikken het niet meer dat in een stad met zoveel woningzoekenden huizen leeg staan, daarom hebben wij deze luxe appartementen gekraakt", aldus de krakers. Volgens de politie drongen kort na vijf uur gistermiddag ongeveer vierhonderd met stokken en helmen uitgeruste krakers het appartementengebouw binnen. De meeste appartementen, die twee tot drie ton kosten, stonden nog leeg. Slechts vijf1 zijn be woond. Eén bewoonster vluchtte tijdens de kraakactie haar wo ning uit, maar mocht daarin later terugkeren. Er werd haar geen strobreed in de weg gelegd, aldus de politie. Het kraken van het complex koopflats aan de Prins Hendrik kade in Amsterdam betekent een nieuwe wending in de kraakac- ties in de hoofdstad. Deze ont wikkeling zal er uiteindelijk toe kunnen leiden dat bouwers Am sterdam de rug gaan toekeren. Dit zei gisteravond makelaar J. de Jong, die namens de eigenaar, Netjes bouwbedrijf te Amstel veen, bemiddelt bij de verkoop van de appartementen. Wanneer de bouwers de hoofdstad worden uitgejaagd zal dit volgens hem de doorstroming ernstig in gevaar brengen en het vrijkomen van goedkope woningen be moeilijken. "Als het gemeente bestuur hieraan niets doet dan rijst de vraag of de rijksoverheid niet moet ingrijpen", aidus de makelaar. ROTTERDAM De Doelen - do 3, 20.30 uur Charles Aznavour. Vrij 4. kleine zaal 20.15 uur Abdel-Rahman El-Baeha. piano. Di 8, 21 uur, grote zaal: Shirley Bassey. AMSTERDAM Concertgebouw - do 3, grote zaal. 20.15 uur Lukas Passion. Chr. Oratorium Vereniging "Groot Noord" en het Nederlands Radio- orkest, olv Willem Wisehahn. Vrij 4, grote zaal. 19 uur Matthaus Passion, Toonkunstkoor en het Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Anton Kersjes. Za 5. grote zaal. 20.30 uur. Shirley Bassey. Zo 6, 11 uur, spiegelzaal: Für Elise rechtstreekse ra diouitzending NOS. Kleine zaal. 15 uur Schertsconcert. Grote zaal, 20.15 uur Rafael Orosco, piano. Ma 7, grote zaal. 20 uur Amsterdamse Tramharmonie en Volendams Operakoor. Stadsschouwburg - do 3. 20.15 uur 100c voorstelling van 'Er valt een traan op de tompoes" van Annie M.G. Schmidt. Za 5, 20.15 uur het Nationale Ballet, wereldpremière van Antwoord ge ven". Zo 6. 14 en 20.15 uur het Nationale Ballet. Ma 7 en di 8. 20 uur de Nederlandse Operastichting i.s.m. het Nationualtheater Praag. Woe 9, 20,15 uur Haagse Komedie met 'Bedrog' Carré - t/m woe 30 (beh zo, ma en di 8; wèl op ma 7): Freek de Jonge, De KomiekDi 8, 20.15 uur Wishbone Ash Centrum Bellevue - do 3, grote zaal. 20.30 uur Toneelgroep Cen trum met 'Het verjaardagsfeestvan Pinter. T/m za 5, kleine zaal, 20.30 ESTA met "Home" van David Storey. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 3 en ma 7,20.15 uur: Haagse Kome die: "Volpone", Ben Jonson. Za 5 en zo 6, 20.15 uur Haagse Komedie: "Bedrog", Pinter. Di 8 en woe 9, 20.15 uur Stichting Hoofdstadoperette met de laatste voorstelling van "Die Csardas Fürstin". Congresgebouw - za 5, ma 6 en zo 7. 20.15 uur. "Wolken", met o.a. Jeroen Krabbé en Linda van Dijck. HOT-theater - woe 2. vrij 4 en za 5. 20.30 uur: 'Onder de vlag van Hollywood", van Christopher Durang. Appeltheater - woe 2 t/m za 5, Eenoog" van Eduardo Manet. LEIDEN Schouwburg - za 5.20.15 u uur "Das Wirtshaus in quardt Stuttgart. LAK-theater - do 3,21 uur Theatergroep Dzjinn: Leve de Dood" Vrij 4, 20.30 uur. Bewegingsstudio Sjoerd en Gail. Lutherse Kerk - Leids Kamerkoor, Johannes Passion. 20 uur. Amsterdamse Prins DEN HAAG (GPD) - De PvdA- en D'66-fractic in de Tweede Kamer willen een debat over hun illega len-motie. Die motie werd vorige week door de Kamer aangeno men. Kort daarop verklaarde vi ce-premier Wiegel bij de weke lijkse persconferentie na afloop van de ministerraad dat de rege ring zich niet aan de wens van de Kamer zou houden. Vier man opgepakt na inval Rotterdam koopt huizen voor huurders ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam heeft met de verzekeringsmaatschappij Na tionale Nederlanden een akkoord bereikt over de aankoop van 650 woningen, die de gemeente on der de marktwaarde wil doorver kopen aan de bewoners. Met de transactie tussen Rotterdam en het verzekeringsconcern is een kleine 20 miljoen gulden ge moeid. Als de gemeenteraad akkoord gaat, heeft Rotterdam de eerste grote stap gezet op het pad van maat schappelijk gebonden eigendom, waarmee de gemeente woningen buiten de speculatiesfeer wil houden. De taktiek is, dat de huurders hun huis vrij voordelig kunnen ko pen. Als ze op dat aanbod ingaan, verplichten ze zich wel om bij verhuizing hun bezit terug te verkopen aan de gemeente of aan de corporatie die het blok be heert. Ze krijgen dan de koopsom terug, vermeerderd met een ver goeding voor eventuele verbete ringen en verhoogd meteen infla tie-correctie. De huurders die niet willen kopen, krijgen een nieuwe huiseigenaar. Hun woning wil Rotterdam doorverkopen aan twee woning bouwcorporaties, die in principe al ingestemd hebben met aan koop. Het gaat bij de transactie om twee blokken woningen van veertig tot vijftig jaar oud. Omdat de bewoners nog niet zijn ingelicht, wil de gemeente nog niet zeggen om welke huizen het precies gaat. De huurders zouden vandaag worden ingelicht over de plannen van de gemeente, al dus de woordvoerster van het stadhuis. ROOSENDAAL (GPD) - De Roo- sendaalse gemeentepolitie heeft gistermiddag bij een inVal in het gebouw Den Donk van de jeugd organisatie KWJ vier mannen gearresteerd. De inval werd ge daan omdat surveillanten van de politie enkele pamfletten voor de ramen hadden zien hangen, waarop de beeltenis van prinses Beatrix in reeds ontstoken bom metjes was geplaatst. De inhoud van de pamfletten wordt door politie en justitie als opruiend be schouwd. Twee van de vier gear resteerde mannen waren in het bezit van dergelijke pamfletten. De andere twee werden aange houden omdat zij zich tegen de politie-actie verzetten. Al eerder deze week is in Zwolle iemand aangehouden die in het ADVERTENTIE De Deense vormgevers van beeld engeluid 3 jaar garantie Geautoriseerd B &0 dealer VAN 179 3 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071 -120802 Overstelpende vraag naar nieuwe staatsieportretten DEN HAAG (GPD) - De ^otoafdeling van de Rijksvoorlichtings dienst in Den Haag wordt overstelpt met aanvragen voor nieuwe staatsieportretten, want de „oude" met daarop koningin Juliana, al dan niet in combinatie met prins Bernhard, dienen na de troonwisseling op 30 april te worden vervangen. Hoffotograaf Max Koot heeft inmiddels verschillende staatsiefoto's gemaakt, prinses Beatrix alleen, maar ook van Beatrix en Claus tezamen. Duizenden rijksinstellingen, zoals justitie, douane, belastingen en Nederlandse ambassades in het buitenland, maar ook bedrijven en particulieren hebben nieuwe staatsiefoto's besteld. Volgens de heer H. de Ru, directeur voorlichting van de Rijksvoorlich tingsdienst, komt er niet één standaard-staatsiefoto, maar kan er een keuze worden gemaakt uit verschillende foto's en reproduk- ties van staatsieschilderijen. Ook verwacht hij een grote belang stelling voor de officiële inhuldigingsfoto, die dus nog gemaakt moet worden. Keuze Er kan een keuze worden gemaakt uit foto's met alleen koningin Beatrix erop of Beatrix en Claus tezamen. Op sommige foto's hebben Beatrix en Claus officiële kledij aan. op andere staatsie portretten gaan ze informeler gekleed. bezit was van een dergelijk pamflet. Het Openbaar Ministe rie beraadde zich daarop op lan delijk niveau en besloten werd bij ontdekking van meer pamfletten politieel op te treden. De officie ren van justitie werden van dit besluit op de hoogte gebracht en via hen de politiekorpsen. De pamfletten zijn in een oplage van 3000 stuks gedrukt en met name verspreid door het Landelijk Overleg Krakersgroepen. Op het affiche wordt een aantal „prestige-objecten" opgesomd, waartegen de bouw van wonin gen wordt afgezet. Zo zetten de activisten de bouw van een metro (voor f2 miljard) tegenover de bouw van 20.000 woningen, de bouw van een stadhuis-opera in Amsterdam (f360 miljoen) te genover de bouw van 3600 wo ningen. De kroning (f 56 miljoen) tegenover 560 woningen en de ontruiming van de Vondelstraat in Amster dam tegenover 100 huizen. Deze teksten zijn gelardeerd met in een vizier geplaatste beeltenissen van de kroonprinses. Het pamflet be sluit met de tekst: „Dit schreeuwt om actie (en nu niet ludiek). Laat deze belachelijke miljoenendans niet ongestoord doorgaan. Kom naar Amsterdam. Maar denk er aan: helm hoofdzaak!'"' Volgens het Openbaar Ministerie is verspreiding en in bezit hebben van dit pamflet een overtreding van artikel 131 danwel artikel 132 van het Wetboek van Strafrecht. Artikel 131 spreekt van een ver bod van het daadwerkelijk in woord of geschrift opruien tegen het openbaar gezag en artikel 132 van het in bezit hebben van der gelijke geschriften. De maximale straffen op overtreding van deze artikelen zijn respectievelijk vijf en drie jaar gevangenisstraf. In het Roosendaalse KWJ%GE- BOUW werd gistermiddag een vergadering gehouden van vak bondsjongeren van de FNV uit verschillende delen van het land. Daarbij waren ongeveer 15 jonge ren aanwezig. Enkelen van hen hadden een pamflet gepakt van een stapeltje van ongeveer tien stuks, die in het gebouw door het Landelijk Overleg Krakersgroe pen waren gedeponeerd. Ook wa ren er enkele affiches voor het raam geplakt, waarna de politie de inval deed. De niet-aangehouden vakbonds- jongeren zullen vandaag een offi ciële klacht bij de commissaris van politie indienen tegen het politie-optreden. Zij hebben daartoe gisteren schriftelijke ge tuigenverklaringen opge steld. De vier gearresteerde jongeren worden vandaag of morgen aan de officier van justitie in Breda voorgeleid. Mr. Van Benthem wilde gisteren op de verdere actie van het Openbaar Ministerie niet vooruitlopen. Hij wees erop dat de betreffende artikelen van het Wetboek van Strafrecht weinig gangbaar zyn in de juridische praktijk. De motie wil, dat illegale buiten landse werknemers alsnog een kans krijgen zich bij de arbeids bureaus te melden, zodat daar kan worden nagegaan of hun ar beidsplaats kan worden gelegali seerd. Het probleem van de ille galen is duidelijk geworden door de per 1 november van kracht geworden Wet Arbeid Buiten landse Werknemers. In een brief aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer spreken de indieners van de motie, de FVdA'er Buurmeijer en mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66). er hun verwondering over uit dat zij de beslissing van de regering om de motie niet uit te voeren, via de pers hebben moeten verne- Het tweetal vindt verder dat de ar gumenten die Wiegel tijdens zijn persconferentie noemde om de illegalen-motie niet uit te voeren, niet allemaal slaan op het in de motie gevraagde. Bovendien zijn volgens beiden een aantal andere argumenten niet aan de orde ge komen in het overleg tussen re gering en Tweede Kamer. „Deze gang van zaken is voor ons zo onaanvaardbaar dat wij ons ge noodzaakt zien ons tijdens het Paasreces op deze wijze tot de re gering te richten", zo schrijven Buurmeijer en Wessel-Tuinstra aan de voorzitter van de Ka- VROUW BIJT MAN STUK TONG AF DEN HAAG (ANP) - Op het hoofd bureau van de Haagse politie lag gisteren een stuk tong van onge veer twee centimeter te wachten de Haagse Po haar ongeveer plaatsvond, aldi ige prostituee uit 'Idfyksestraat en 25-jarige klant is de Haagse poli- n hij haar trachtte /rouw bij het bin- imiddellijk aan, r keel dichtkneep stuk tong van haar klant af. Na die daad rende het twei-t.il n.i.ii bn11n. Di or keel-, borst- en r rd behandeld. De i ïg tot doodslag tei DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is er voorstander van dat de Olympische Spelen definitief zouden worden ver plaatst naar Griekenland. Dat zeggen minister Van der Klaauw en staatssecretaris Wallis de Vries in hun antwoord op schriftelijke vragen van de kamerleden Van der Stoel (PvdA) en Brinkhorst (D'66). De twee kamerleden hadden gevraagd welk standpunt de Nederlandse vertegen woordigers hebben ingenomen bij een bijeenkomst over „alternatieve Olympi sche Spelen" die op 17 en 18 maart in Ge neve werd gehouden. Aan die bijeenkomst, zo delen de bewinds lieden mee. namen ambtenaren van twaalf landen deel. Daarbij waren overi gens slechts twee EG-landen: Groot-Brit- tannië en Nederland. De Nederlandse ver tegenwoordigers hebben zich in Genève voorstander verklaard van de „alternatie ve" spelen, die zouden worden gehouden in de vorm van een serie sportwedstrij den, niet gelijktijdig met de Olympische Spelen in Moskou. Bedoeling van deze alternatieve spelen is, aldus de minister en staatssecretaris, sportlieden die meedoen aan de boycot van de Spelen in Moskou, de gelegenheid te geven toch deel te nemen aan sport wedstrijden op hoog niveau. De bewindslieden geven overigens toe dat dergelijke wedstrijden niet zullen kunnen worden gehouden zonder medewerking van de officiële internationale sportbon den. Vanuit die bonden is al verklaard dat zij elke medewerking zullen weigeren aan toernooien die kunnen worden opgevat als concurrentie voor de officiële Olympi sche Spelen. Verband In hun antwoord op de kamervragen her halen de minister en staatssecretaris nog eens de argumenten van de Nederlandse regering om voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou door Ne derlandse sportlieden te zijn. Zij wijzen erop dat in de Sowjet-Unie zelf wel dege lijk een verband vordt gelegd tussen sport en politiek. De bewindslieden vermelden dat dc toewij zing van de Olympische Spelen 1980 aan Moskou in officiële publikaties wordt ge zien als een „overtuigend bewijs voor de algemene erkenning van het historisch belang en de juistheid van de buitenland se politieke koers" van de Sowjet- Unie. Nu noch het lot van de dissidenten in dat land is verbeterd, noch tekenen wijzen op een terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Afghanistan - de beide overwegingen voor het boycot-advies van de Nederland se regering - houdt de regering aan dat advies, gegeven aan de vooralsnog tegen stribbelende Nederlandse sportlieden, vast v_ voor VEILIGHEID inwoning, winkel, kantoor etc LeverbaannS verschillende beveiligings-klassen Kompleet met speciale sloten en vanaf f475," inkt. BTW Vraag gratis brochure of bezoek onze showroom Jongeneel b.v. B V. de Verenigde Houthandel Waard 7 2315 KP Leiden Hoge Morsweg 152 tel.071-141641 2332HN Leiden tel 071-769202

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7