Sierlijke hangers van buismateriaal Kleurige bloemboeketten van nylonweefsel Weg met die keuken geurtjes Glas graveren met de baby- boortol DONDERDAG 3 APRIL 1980 IN EN OM HET HÜIS PAGINA 27 Wie een beetje handig is zal de slag gauw te pakken hebben. delgrof en daarna fijn) vlak en glad. Zaag vervolgens zo'n 8 mm verder een tweede snede, evenwijdig aan, de eerste. Verwijder de bramen van het schijfje met een middelgrove metaalvijl. Zet de fijne vijl in de bankschroef vast en trek de zaagkant van het schijfje over het oppervlak. Indien nodig de vijl met een vijlen- borstel schoonmaken. Afwerking Het gegroefde oppervlak, dat door de vijl in het zachte alu minium ontstaat kan erg mooi zijn. Als u het gladder wilt hebben, moeten de zaag- kanten met waterproef schuurpapier geschuurd worden. Leg het schuurpa pier dan op een vlakke onder grond en beweeg de zijkanten van het schijfje er overheen. Fijn schuren geeft een mat ui terlijk. Door het te behande len met zilverpoets of polijst- pasta gaat het aluminium glanzen. Voor de laatste be werking is wel geduld nodig! Ongeacht de soort afwerking is het raadzaam de hanger één maal met (metaal) vernis te behandelen. Bevestig de hanger aan een koort of ketting door er een gaatje in te maken. Een mooi ere oplossing is het opplak ken van een oogje aan de ach terkant van de hanger. Ge bruik hiervoor twee compo nentenlijm. Voor een goede hechting dient het aluminium plaatselijk enigszins opge- ruwd te worden met een vijl of schuurpapier. Het maken van bloemen van gekleurd nylon weefsel wordt een nieuwe knutselrage in Nederland. Deze leuke techniek was vorig jaar in Duitsland al een enorm succes. De mate rialen zijn nu ook in de Nederlandse hobby- en handenarbeidwinkels te koop. Principe Het maken van zo'n weef- selbloem is helemaal niet moeilijk en u kunt het thuis uitproberen. Neem een stukje dun ijzerdraad van ongeveer 15 cm lengte en draai de uit einden ongeveer 2 cm in el- kaar, zodat er een oog ont staat. Vouw een stuk grof of fijn nylonweefsel bijvoor beeld van een oude panty om het oog. Neem de vier hoek punten bij elkaar, trek het weefsel strak om het ijzer- draad en draai de punten om de voet van het oog. Zet ze vast door er dun koperdraad omheen te wikkelen. Hoe strakker het weefsel om het oog van ijzerdraad gespannen Maak op deze manier een aan tal losse bloembladen en zet daarna de bloem met ijzer draad in elkaar. De blaadjes van de steel worden op de zelfde manier gemaakt. Pakketten Bloemen die gemaakt zijn van oude panty's, zullen weinig kleurrijk zijn. Dat is anders met de exemplaren die uit de „compleet verzorgde" pak ketten komen. Het aantal kleuren en de hoeveelheid nylonweefsel is afgestemd op de soort bloemen die ervan gemaakt moeten worden. Af hankelijk van het merk zitten er in zo'n pakket verder nog meeldraden, stampers (ver zilverd) ijzerdraad, koper draad, draad voor de stelen, bloemenband, groene blade ren en een gebruiksaanwij zing. U kunt dus zo aan de slag en het resultaat is ver bluffend. De prijzen van de pakketten variéren van onge veer f 16 tot f45. Bij sommige handenarbeid winkels en kreatiefzaken zijn de materialen ook los te koop. Dat geldt zowel voor de meel draden als voor het nylon weefsel. Als u na zo'n com pleet-pakket de slag eenmaal te pakken hebt, kunt u grote en kleine fantasiebloemen naar eigen ontwerp maken. Zoveel als u wilt en zo kleur rijk als u wilt, want het ny lonweefsel wordt in voldoen de kleuren geleverd. Het merk Waso-hobby heeft on geveer 24 verschillende tin ten. Een nieuwtje in Duits land is nylonweefsel met me- taalkleurig draad, dat een schitterende gloed over de bloemen geeft. Als u vol doende bloemen en takjes groen gemaakt hebt, schikt u het geheel tot een mooi bloemstuk in een vaas of pot. Zeker in de grotere pakketten zit hiervoor voldoende mate riaal. Een grillig gevormde tak kan bij zo'n bloemstuk als aanvulling dienen. Een prima hulpmiddel bij het schikken is steekschuim. Andere toe passingen zijn kleine boe ketjes en biedermeiers, die het erg goed doen als tafelver siering. Weefselbloemen doen het ook leuk als corsage of zomaar als versierend ele ment op een verjaardagsca deautje of opbergdoosje. Rechts de inhoud van het doe het zelf pakket, links de kant en klare bloemen. Er zijn van die geurtjes die hardnekkig de keuken weige ren te verlaten; die van ge bakken sardines of makreel bijvoorbeeld. Maar ook zijn zij niet opgewassen tegen de welriekende stoom die op stijgt uit een pan kokend wa ter waarin een handje van één van de volgende kruiden werd gestrooid: eucalyptus, rozemarijn, munt of thijm. Gewoon enkele minuten la ten koken. Eucalyptusdamp is bovendien een uitstekend middel om de winterse mi croben tc verjagen. Aanrecht en keukentafel kunt u van tyd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen met een gepar fumeerd concentraat dat U zelf kunt mak^n. Los daartoe vier eetlepels zuivere zeepvlokken op in een kwart- liter gloeiend warm uater. Voeg erbij 18 lit.-r alcohol van SOCi (veiknjgbaar by dro gist) en 1/8 liter citroensap. Het mengsel bewaren in btjv. een uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het ge bruik hiervan zal er in de keuken een hele tijd een ver rukkelijke frisse geur van ci troenen blijven hangen. Van aluminiumbuis of-profiell een materiaal dat o.m. bij standbouw wordt toegepast, verkrijgbaar in diverse pro fielen, kunnen originele sie raden worden gemaakt. Als u zo'n profiel op een bepaalde manier doorzaagt, ontstaat manier doorzaagt, ontstaat een plat geometrisch figuur, dat het aan een halsketting uitstekend doet. Een creatief en vooral dankbaar vrije- tijdsklusje, dat leuke resulta ten geeft. Eigenlijk komt elk buismate riaal (dus ook ijzer, koper e.d.) voor dit werk in aanmerking. Aluminium is erg geschikt, omdat het vrij zacht is en zich dus makkelijk laat zagen, vijlen en schuren. De kleur lijkt een beetje op zilver. In een goede ijzerwarenzaak kunt u zowel eenvoudige als ingewikkelde aluminiumpro- fielen kopen. Vaak heeft u al voldoende aan een aantal af- valstukken. Voor een mooi gevormd sieraad is het beslist niet noodzakelijk een inge wikkeld profiel te nemen. Van een eenvoudige, ronde buis kunt u ellips-vormige schijf jes afzagen, die in combinatie met elkaar een stijlvol geheel opleveren. De vorm van de ellips varieert u door de ronde buis onder een schuine hoek te zagen. Maak daarna met de ijzerzaag een tweede zaags nede, die evenwijdig loopt aan de eerste, en u houdt een ellipsvormig schijfje over. Zagen en vijlen Gebruik van middelgrove, scherpe ijzerzaag. Zet de buis in een bankschroef of met een lijmtang in de ,verstekbak stevig (maar voorzichtig) vast. Zaag secuur en vooral niet te snel. De zaagsnede moet recht en vlak zijn en mag geen inkepeningen hebben door dat de zaag is uitgeschoten. Let erop, dat u in het begin de zijkant van de buis niet be schadigt door eventueel uit glijden van de zaag. Het lijkt allemaal een beetje ingewik keld, maar als u het een keer tje heeft gedaan, valt het al lemaal wel mee. Voordat u met de tweede zaagsnede begint, maakt u de eerste met een ijzervijl (mid- Verschillende doorsneden aluminium profiel. Een zelf gegraveerd glas is een origineel cadeau ter gelegenheid van een geboorte, verjaardag, huwe lijksfeest of bij een ander feestelijk gebeuren. U kunt zo'n geschenk net zo mooi maken als u wilt, met bloemen, dieren(riem)figuren, sierlijke lijnen of de initialen van degene voor wie het is bestemd Natuurlijk hoeft u het niet alleen bij die cadeaus te laten. Er zijn ook bij u thuis voldoende toepassin gen te vinden, die als „afzetgebied" voor deze crea tieve hobby kunnen dienen. Allereerst natuurlijk het glaswerk zelf. Na wat oefening tovert u een goedkoop glasservies om tot een prachtige collec tie handgegraveerde glazen. Ook (fruit)schalen, ka raffen, lege flessen, weckpotten en dergelijke ko men in aanmerking. We waarschuwen u maar al vast als u eenmaal de smaak van het graveren te pakken hebt, is er geen stukje glas meer voor u veilig. Zelfs het glas van deuren binnenshuis, kastdeurtjes en spiegels zal er aan moeten geloven! Dat laatste mag dan wat over dreven zijn, één ding is zeker, op spiegels geeft het een prima resultaat, zowel op de voor- als achter kant. Maak eerst een proefje voor u aan een groot exemplaar begint. Gereedschap Glasgraveren kunt u doen met een kraspen met dia manten punt, of met een roterend diamantsteentje, dat in een mini- of baby-boortol wordt gezet. Deze kleine boortolletjes (lengte 12,5 cm, diameter 33 mm en een gewicht van 160 gram - zie foto) worden onder andere gebruikt bij het maken van maquet tes, prints, sieraden, modelbouw, horlogerie, elek tronica enz. De prijzen variëren van zo'n 65 tot 100 gulden en ze zijn verkrijgbaar bij de fijn-gereed- schaphandel en speciale modelbouwzaken. Ze werken op batterij of transformator van 12 volt. Er zijn verschillende soorten boortjes (waaronder diamant) en hulpstukken (bijvoorbeeld een flexi bele as, die bijna onontbeerlijk is bij het glasgrave ren - zie foto) te koop. Principe 1 Glasgraveren is eigenlijk een eenvoudige techniek, die iedereen door oefening kan leren. Hier en daar worden op creativiteitscentra cursussen gegeven. Oefen eerst op een plat stuk glas en waag u pas daarna aan gebogen vlakken. Teken de figuur met een dunne, watervaste viltstift op die kant van het glas, welke moet worden gegra veerd. U kunt ook een tekening of ander voorbeeld achter of in het glas plakken. Graveer nu eerst de lijnen en vul daarna de vlakken op door het dia mantsteentje op en neer te bewegen. Op deze ma nier matteert u als het ware het glanzende op pervlak. Bij dik glas kunt u beide kanten graveren, dat geeft een aparte dieptewerking. Nog enkele tips: Zet tijdens het werk een (zonne)bril op in verband met afspringende splintertjes. Doe een stofmaskertje voor, zodat u geen rond vliegend glasstof kunt inademen. Was na het graveren uw handen. - Rook niet als u aan het graveren bent. - Werk rustig en geconcentreerd, als het eens mis lukt, begin dan gewoon opnieuw. - Gebruik niet het goedkoopste, dunste of dikste glas. Hier kunnen spanningen in zitten, die het glas tijdens of zelfs na het graveren doen sprin gen. Goede hulpstukken zijn bij het glasgraveren onontbeerlijk. Van heel eenvoudig glaswerk maakt u ware kunststukjes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27