Grote kans oj) komst ondergrondse autostalling Parkeerprijzen in hart Alphen fors omhoog Haring Pop" in paasweekeinde Dan organiseren we geen oranje-feesten Bijzonder paasei Ergernis om slopers met 110.000 afgekocht "Hillegomse gezondheidszorg niet regelen vanuit Leiden" DONDERDAG 3 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ziet er naar uit dat Alphen een grote parkeerkelder krijgt on der het Thorbeckeplein (voor ruim 200 auto's). Dit kelder-plan kreeg gisteravond een positief advies mee van de commissie openbare werken. Daarin zitten vertegenwoordi gers van de politieke partijen in de Alphense gemeenteraad. Al leen de linkse partijen (PvdA en Progressieve Combinatie Al phen) spraken zich uit tegen de aanleg van een dergelijke kelder. Het CDA-raadslid B. C. Kortmann wilde (kon) zich nog niet uitspre ken; hij behield zijn stem voor. Bij de overige CDA-ers en VVD- ers die gisteravond aanwezig wa ren vond het plan een warm ont haal. Een meerderheid van de commis sie vond ook - na een uitvoerige toelichting van ambtelijke zijde - dat ze voldoende informatie had om advies uit te brengen. Het geen inhoudt dat het plan eind deze maand ter goedkeuring aan de voltallige gemeenteraad kan worden voorgelegd. Kritiek was er gisteravond vooral van de PvdA-er H. Metaal, die vond dat hij zich onvoldoende had kunnen voorbereiden op de zaak en dat andere mogelijkhe den niet goed genoeg waren be keken. Zijn gedachten gingen daarbij vooral uit naar de andere kant van de Rijn, naar het Sint Jorisplein. Verder zag hij wel wat in een uitbreiding van het par keerdak over het Aarhofplein, een naar zijn oordeel veel goed kopere oplossing (Een parkeer plaats in een kelder kost circa 35.000, een parkeerplaats op een parkeerdak J 20.000 tot J 25.000 red.). Ook het CDA-gemeenteraadslid Kortmann had zo zijn twijfels over de oplossing die burgemees ter en wethouders voor de par- keernood in het centrum in ge dachten hebben. Hij sprak als zijn mening uit, dat het centrum (lage zij) nu eigenlijk al te druk is. Hij zag dan ook wel wat in een verplaatsing van de zaterdagse markt naar (bijvoorbeeld) de Pa radijslaan, waardoor de winkels aan die kant van de Rijn meer bij het centrum zouden worden be trokken. Het PPR-raadslid C. Ph. Waag- meester (Progressieve Combina tie Alphen) meende dat er in het centrum nog wel degelijk par keergelegenheid is (Lauraplein en Sint Jorisplein). Hij miste bo vendien inzicht in de totale ver keersproblematiek. "Het cen trum moet in de eerste plaats be reikbaar blijven voor de fietsers en de bus", zei hij onder meer. Het Thorbeckeplein in Alphen: nu nog de plek voor 110 gratis parkeerplaatsen en de zaterdagse weekmarkt. Straks komen hier waarschijnlijk het uitgaanscentrum 'De Kom" (met daaronder een kelder voor 40 auto's) en een grote parkeerkelder voor ruim 200 auto's. Straks probleem bij wegvallen (gratis) plaatsen op Thorbeckeplein ALPHEN AAN DEN RIJN - De parkeertarieven in het centrum van Alphen gaan fors omhoog. Bin nen twee tot drie jaar zullen de tarieven voor (in elk geval) parkeer dak en Aarhofplein worden verdubbeld. Zeer binnenkort zullen de tarieven tussentijds al met 50 procent omhoog gaan. Zodra in het cen trum de parkeerkelder onder het Thorbecke plein gereed is, komt daar nog eens 50 procent bij. Nu wordt er in het centrum nog een kwartje betaald voor een half uur parke ren. Dat wordt in de toe komst vijftig cent. Een uur parkeren gaat dan één gulden kosten. Binnenkort zal voor een uur parkeren 75 cent moeten worden betaald. Een half uur parkeren wordt vermoedelijk nu al vijftig cent. (Dat zou bij een tariefsverhoging van 50 procent eigenlijk 371l2 cent moeten zijn). Inmiddels is de gemeente bezig met een plan voor een forse parkeerkelder voor ruim 200 auto's on der het Thorbeckeplein. (Op dit plein komt overi gens ook uitgaanscen trum "De Kom", onder welk gebouw eveneens een parkeerkelder komt voor 40 auto's). Burgemeester en wethou ders hopen dat de eerste paal voor de nieuwe gro te kelder (kosten: 7,7 miljoen) nog dit najaar de grond in kan. In de loop van 1982 zouden hier dan de eerste auto's terecht kunnen. In die tussentijd zal Alphen wel zitten opgezadeld met een knellend par keerprobleem. De 110 gratis parkeerplaatsen die er nu zijn op het Thorbeckeplein worden in die periode namelijk onbruikbaar, vanwege de bouwactiviteiten voor de parkeerkelder. Op za terdagen (dan is er de meeste behoefte aan parkeergelegenheid) zal dan wellicht ook nog een deel van de parkeer plaatsen op het Aarhof plein buiten gebruik zijn. Overwogen wordt na melijk om de zaterdagse weekmarkt, die nu even eens op het Thorbecke plein wordt gehouden, te verschuiven naar het Aarhof-plein. Een defini tief besluit hierover is overigens nog niet ge vallen: er zijn ook nog enkele andere plaatsen die in aanmerking ko men. Bekend is echter dat het Alphense ge meentebestuur een voorkeur heeft voor het Aarhof-plein. De gemeentelijke dienst openbare werken heeft van het gemeentebe stuur al opdracht gekre gen om te bekijken waar tijdens de bouwactivitei ten op het Thorbecke plein geparkeerd kan worden. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het ijsclubterrein (Euro pasingel/Prins Bern- hardlaan) en het Laura plein (gebouw Nabij). Zakkenrollers gisteren weer actief in binnenstad van Leiden LEIDEN - In de Leidse binnen stad zijn gistermiddag zeker zeven mensen het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Opvallend was dat alle slachtoffers die aangifte heb ben gedaan bij de politie vrouwen waren die niet in Leiden zelf, maar in de omge ving (Katwijk, Rijnsburg en Leiderdorp) woonachtig zijn. In de meeste gevallen ging het om geldbedragen van rond de honderd gulden. Bij een vrouw uit Rijnsburg werd de portemonnee uit een linnen tas gerold nadat eerst met een mes twee scheuren in de tas waren gemaakt. NIEUW VENNEP - Ria Kors uit Nieuw Vennep heeft haar paasei reeds ontvangen. Een heel bijzonder exemplaar zelfs. Eén van haar kippen legde namelijk een ei van 110 gram. Een normaal kippeéi weegt om en nabij de 45 gram. Het is niet de eerste maal dat Ria Kors met een dergelijk superei wordt geconfron teerd. Vorig jaar oktober leg de één van haar kippen (ze vermoedt dat het dezelfde kip is geweest) een ei van 102 gram. Dat ei heeft zij uit geblazen en ligt nu als pronk stuk in haar kamer. Volgens ingewijden, is een ei van deze grootte uniek. Toch is hier geen sprake van een landelijk record. Onlangs werd melding gemaakt van een kip die een ei had gepro duceerd van 115 gram. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphenaar L Favié heeft zoveel overlast van de sloopac- tiviteiten van woonwa genbewoners voor zijn deur ondervonden, dat hij er U0.000 voor over heeft gehad om de sloopactiviteiten ver plaatst te krijgen. In ruil daarvoor krijgt hij nu een stuk weidegrond, door drenkt met olie, dat niet meer dan 20.000 waard is. Met grof geld over de brug komen was voor Favié ech ter de enige mogelijkheid om een eind te maken aan de au to-puinhoop voor zijn deur aan de Steekterweg, waar hij zich zeer aan stoorde. Zoals bekend hebben de woonwagenbewoners al weer enige tijd geleden een nieuw kamp aan de Goudse Rijpad in gebruik genomen. Het mi nisterie van CRM was echter niet bereid financieel bij te springen voor de aanleg van een nieuw sloopterrein bij het nieuwe kamp. Het overkoe pelende woonwagenschap aldaar had geen^geld, en de gemeente Alphen had weinig trek om uit eigen zak een duur sloopterrein in te richten (duur, vanwege de eisen op milieu-technisch gebied, red.). Het nieuwe sloopterrein kwam er dus niet en in af wachting daarvan werden de sloopactiviteiten op het oude sloopterrein - bij Favié voor de deur - voorgezet. De oplossing kwam toen Favié bereid bleek een flinke som geld (110.000) op tafel te leg gen om een eind te maken aan de overlast voor zijn woning. Daarvan vloeit 20.000 nu in de gemeente kas; (het bedrag dat de grond waard is) de overige 90.000 gaan naar het woonwagen schap Gouwsluis. Dat schap heeft inmiddels vooruitlo pend op de zaken, een nieuw sloopterrein laten aanleg gen. De Alphense gemeenteraad moet deze unieke grond- trasactie eind deze maand nog formeel bekrachtigen. Leimuiden wil niet in beurs tasten voor jeugd-aandenken LEIMUIDEN - Moeten de kinde ren in Leimuiden een blijvend aandenken krijgen op Koninginnedag ter gelegen heid van de troon-wisseling? En moet de gemeente daar ex tra geld voor uittrekken? "Ja", zegt de plaatselijke Oranjeverenigingdie jaar lijks de festiviteiten rond ko ninginnedag op poten zet. "Nee", zegt de gemeente, die onlangs besloot geen extra bedrag voor zo'n aandenken beschikbaar te stellen. Er kan inmiddels worden ge sproken van een keusconflict, want de twee partijen zijn (nog) niet tot overeenstem ming gekomen. De gemeente heeft al een brief ontvangen van de Oranjevereniging met de mededeling dat deze ver eniging dan maar geen feestelijkheden op koningin nedag en bevrijdingsdag voor de Leimuidense jeugd organi seert. Naar aanleiding van die brief heeft de gemeente be sloten buiten de Oranjever eniging om één en ande'r op touw te zetten met behulp van inwoners die zich daar wel voor in willen zetten. Wethouder J. den Haan: "Maar het feest, dat op 5 mei zal wor den gevierd,(bevrijdingsdag) gaat in elk geval wel door. Er zijn buiten de Oranjevereni ging genoeg mensen die daarbij willen helpen, bij voorbeeld leden van de Kic kers (de plaatselijke voet balclub, red..). Misschien doen er trouwens ook nog wel men sen van de Oranjevereniging mee. Ik hoop zelfs dat de Oranjevereniging de organi satie toch nog op zich zal wil len nemen. Wij zullen in elk geval tot het laatste moment open blijven staan voor een gesprek". Hetgeen overigens niet betekent dat er voor de vereniging toch nog een kansje inzit dat er toch extra geld op tafel komt. Volgens Den Haan had de gemeente dit jaar vier gulden per kind aan subsidie in petto voor de Oranjevereniging. "Dat is meer dan vorig jaar - toen was het f 3,50 of 3£5. Maar de Oranjevereniging wil 1,75 besteden voor een aandenken voor ieder kind en zegt dus dat ze eigenlijk min der krijgen. Misschien is het ook wel aardig, zo'n aanden ken, maar als er geen geld is dan moet dat maar niet. Ik vraag me trouwens toch af of die kinderen veel zullen heb ben aan een speldje". Aldus Den Haan, die schat dat het aantal kinderen waar het al lemaal om te doen is ongeveer 660 bedraagt. Vergadering Of de Oranjevereniging nog een ander standpunt zal innemen zal zeer spoedig blijken. Want vanavond al heeft het bestuur een vergadering belegd,om de problemen te bespreken. Vol gens secretaris ABuys van de Oranjevereniging gaat het trouwens niet zozeer om een probleem met de gemeente, alswel om een probleem met de commissie Welzijn (samen gesteld uit gemeenteraadsle den en voorgezeten door wet houder Den Haan). Buys: "De commissie wil de subsidie kraan zo dicht draaien dat we maar weinig kunnen doen. En we moeten de mensen toch iets kunnen bieden. Wij staan op het standpunt dat je het goed moet doen of hele maal niet. Maar ik sluit nög niks uit. We gaan de zaken eerst bespreken en daarna kunnen we pas meer zeggen", aldus Buys die verder niet op de problemen in wil gaan voordat de vergadering van vanavond achter de rug is. Mocht de Oranjevereniging op haar standpunt blijven staan, dan is er werk aan de winkel voor raadslid JHvan Dam, die goede contacten heeft met onder meer de sport vereniging Kickers. De com missie Welzijn heeft hem er op uitgestuurd om vrijwilligers te mobiliseren als de Oranje vereniging blijft bij haar weigering de activiteiten op 5 mei te organiseren. DEN HAAG/HILLEGOM - Bij de indeling van Ne derland in zogenaamde "gezondheidszorgregio's moet Hillegom bij Ken- nemerland worden ge voegd, en niet bij Lei den en omgeving. Dit advies zal de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid waar schijnlijk geven aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (het' dagelijks bestuur van de provincie). G. S. moeten zich dan op hun beurt tot staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) wenden om op deze wijziging aan te dringen. In zo'n "gezondheidsregio" moeten de diverse msteiiingen op net ge bied van de volksgezondheid zo veel mogelijk samenwerken. Zo'n regio moet aan de burger een samenhangend pakket aan gezondheidszorg kunnen bieden Vorig jaar stelde de Provinciale v Raad voor de Volksgezondheid een voorlopige indeling voor. waarbij Hillegom tot de Leidse regio werd gerekend. Hetzelfde deed het ministerie van volksge zondheid. Dat stuitte op verzet van deze gemeente zelf. In een brief aan de Provinciale Raad merkte het eemeentebestuur van Hillegom in december op dat de bevolking van deze gemeente van oudsher in belangrijke mate geonenteerd is op voorzieningen in Zuid-Kennemerland (Haarlem en omgeving). Uit cyfers bleek onder meer dat van de Hille- gommers die in 1977 in een zie kenhuis werden opgenomen 89.7 procent één van de acht zieken huizen in Kennemerland be zocht; slechts 9.4 procent week naar de Leidse regio uit KATWIJ K - Komend paus-weekeinde is er muzikaal veel te beleven in Katwijk. Enerzijds wordt daar gehouden het Tulip Time festival (met o.m. vijf buitenlandse groepen), anderzijds organiseert jeugdsoos 't Mallegat het Haring Pop festival, met vijf plaatselijke bands. Morgenavond (vrijdag) speelt Black Money in 't Mallegat. Deze driemansgroep speelt stevige rockmuziek. Zaterdagavond is het ook rock wat de klok slaat; dan spelen in 't Gat de Bokkumband en Daddy's Underwear. Spirit License en Sleepless Nights zorgen maandagavond (7 april) voor muzikaal vertier. De laatste groep speelt alleen eigen composities. Spirit License bestaat drie jaar. De muziek van deze viermans formatie is een mengeling van rock, new wave en blues. Alle optredens beginnen rond de klok van half negen. NOORDWIJKERHOUT - Alle Noordwijkerhouters boven de 68 jaar gaan begin juni een auto tocht maken. De verwachting is dat ongeveer 500 dorpsbewoners dit buitenkansje zullen aangrij pen om er eens uit te vliegen. Het vervoer geschiedt met auto's van particulieren. Een een plaatselijk comité zamelt het geld in voor het uitstapje, dat zal voeren naar de Flevohof (lunch) en Avifauna (diner). Huis aan huis worden enveloppen voor een bijdrage bezorgd en later weer opgehaald. Een reis voor 68-plusserswaarom niet 65-plussers? Mevrouw Broekhof, lid van het comité: "We kunnen het niet meer opbrengen. Het koppel wordt veel te groot als we bij 65 jaar beginnen.Èr wonen in Noordwijkerhout een heleboel ouwe taaien. Ze zeggen wel eens Dagje uit voor 500 bejaarden dat de boeren er vroeger niet al te best van alen. Maar dat zou je hier niet zeggen." Als het comité de leeftijdsgrens op 65-pluszou stellen .dan zouden er zeker meer dan 700 bejaarden met het reisje meewillen. Me vrouw Broekhof Dat kunnen we niet betalen. En waar halen we zoveel meer auto's vandaan7 Het kost nu al heel wat moeite om mensen te uinden dit' de hele dag willen rijden." Een tweede moeilijkheid waar het comité dan mee te kampen zou krijgen, is het vinden van een plek waar massaal koffie kan worden gedronken en met de hele club te gelijk kan worden gegeten. Nu moet men al helemaal naar Fle vohof vooreen koffiemaaltijd. En Avijauna in Alphen is de enige gelegenheid waar de bejaarden met z'n allen in één keer kunnen eten. "Ja", zegt mevrouw Broekhof, "dat heeft nogal wat problemen opge leverd. We bletten bellen. Nergens konden ive terecht. Hooguit met tweehonderdvijftig mensen. Meer niet." Volgens het comité zit men in Noordwijkerhout nog niet eens zo 'hoog' met de leeftijdsgrens van 68-plus. Er zijn dorpen waar de bejaarden nóg ouder moeten zijn om in aanmerking voor een jaar lijks reisje te komen. "In Sassen heim" aldus mevrouw Broekhof "moet je zeventig jaar zijn wil je mee mogen."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21