"Met politiek kunnen we ons niet ophouden Relaties nog slechter na komst van apotheek Vijf groepen uit buitenland naar muziekfestival Katwijk VVV-directeur over komst Zuidafrikaans kinderkoor Vertroebelde sfeer onder huisartsen Alkemade Bloemen kleumen langs de weg "Verleggen startbaan geen gevolgen voor bollenstreek Hazerswoude" wakker geschud WOENSDAG 2 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 KATWIJK - Angst leeft er niet in het hart van WV-direc- teur Verplancke. Zijn vertrouwen in de Katwijkers is groot. Hij gelooft er daarom niet in dat er gewelddadige of politieke acties zullen worden gehouden als het Zuidafri- kaanse (blanke) kinderkoor 'Tijgerberg' zal optreden. Protesteren, daar heeft Verplancke geen enkele moeite mee. Van hem mag iedereen voor zijn eigen mening uitkomen. Al komen ze met spandoeken naar Tripodia. Zolang alles ordelijk verloopt, maakt Verplancke zich geen zor gen. De kogel is door de kerk, het VVV- bestuur heeft gesproken. Het Zuidafrikaanse kinderkoor mag, wat dit betreft, volgende week meedoen aan het Tulip Time Festival'. De Zuidafrikaanse kin deren, die door allerlei activitei ten geld hebben verdiend om de reis naar Katwijk te kunnen be kostigen, worden rond het week einde in de badplaats verwacht. Twee keer moet het koor in actie komen tijdens het muzikale ge beuren. Samen met 53 andere groepen, waarvan er 48 uit Né-, derland en 5 uit het buitenland komen. Gezond verstand Ik reken gewoön op het gezonde verstand ven de mensen zegt directeur Verplancke van het toeristenbureau, na het besluit van het VVV-bestuur. Als ze willen protesteren, mij goed. Maar laat ze het dan wél waardig doen stelt hij. Toen het Tijgerbergkoor zich maanden geleden aandiende als deelnemer voor het Tulip Time Festival is het gewoon, net als el ke andere groep, behandeld. De VVV, die het muziekgebeuren organiseert, zegt er nooit bij te hebben stilgestaan dat het toela ten van het koor zo n storm van kritiek zou loswoelen. Verplanc ke zegt dat het nooit bii hem is opgekomen dat de Nederlandse regering de culturele banden met Zuid-Afrika heeft verbroken vanwege de apartheidspolitiek in dit land. 'Wij staan boven de politiek'rea geert Verplancke. "Daar kunnen we ons niet mee bezighouden. Iedereen die in Katwijk wat voor de gemeenschap doet en daarbij hulp nodig heeft, kan een beroep op ons doen. Als het maar niet om politieke activiteiten gaat. De VVV is een informatiekantoor, daar wordt geen mening ver spreid. Natuurlijk, de mensen die er werken hebben wél een me ning, maar die mag niet via de VVV-sluis naar buiten worden gebracht."' Vreemd De actie om het Zuidafrikaanse koor te weren, op touw gezet door de PvdA/PPR en het comité 'Zuidelijk Afrika', is wat 'vreemd op Verplancke afgekomen. "We moesten in de krant lezen dat het koor niet is gewenst. Waarom hebben die mensen niet eerst bij ons aangeklopt, dat was toch een normale zaak geweest? Wij zijn toch geen boemannen? Vanzelf sprekend respecteren we de me ning van deze mensen. Mogén we dit ook VVV-directeur Verplancke: 'Met neus op feiten gedrukt i nooit hadden gedacht' Als zich volgend jaar opnieuw een koor uit een omstreden land zou aandienen, welk standpunt zal de VVV dan i "Dan", reageert Verplancke zonder dralen, 'zal hét bestuur mis schien wel wat voorzichtiger zijn. Deze zaak kan in elk geval niet meer worden teruggedraaid. Het koor is al onderweg. Daar kunnen we niets aan veranderen. De VVV-directeur sluit het niet uit dat de aanmeldingen volgend jaar wellicht ook op politieke mo tieven zouden moeten worden bekeken. "Kijken of er iets achter kan steken. Nu zijn we met onze neus op feiten gedrukt we nooit hadden gedacht.' Geen reacties Niet één deelnemende groep heeft tot nu toe negatief gereageerd op het meedoen van het Zuidafri kaanse koor, aldus Verplancke. Vólgens hem komt dit omdat de. verenigingen maar één doel voor ogen hebben: muziek maken. "Men komt naar Katwijk om een hobby te bedrijven, niet om zich in de politiek te mengen. We heb ben hier wel eens Joegoslaven en Hongaren gehad. Toen is er geen enkele kritische opmerking ge maakt. Kijk, daarom hebben we bij de komst van 'Tijgerberg' ook verder niet stilgestaan. Er wor den, denk ik, dingen achter dit koor gezocht die er niet zijn." Is er al enig geluid vanuit Zuid- Afrika zelf i "Nog niet", zegt Verplancke. "We moeten wel overwegen het koor in te lichten dat het onvriende lijkheden kan verwachten. Wel ke? Nee, dat weten we echt niet. Op voorhand ben ik zeker niet van plan om de hulp van de poli tie in te roepen. Wanneer het co- KATWIJK - Voor de achtste maal wordt dit jaar van 7 tot en met 11 april het internationale muziekfestival "Tulip Time in de bad plaats gehouden. Onder de deelnemende koren en muziekver enigingen zijn vijf buitenlandse groepen: de Manx Youth Band van het eiland Man (Engeland), Chorus Chanorus (Zweden) en twee groepen uit de Verenigde Staten. Memorial Junior High School Band en Kenai Central High School choir. Uit Zuid-Afri ka komt het Tijgerberg-koor. Verder treedt een keur van pelo tons, kapellen, ensembles en korpsen uit Katwijk en (wijde) om geving op. Het festival dat maandag (tweede paasdag) wordt geopend om 19.30 uur in zaal Tripodia door mr. J. van der Plas, voorzitter van de VVV, bestaat uiteen binnen-en buitengebeuren. Op de eerste avond mag de christelijke muziekvereniging UNI het spits afbij ten. Daarna is het de beurt aan de buitenlandse groepen. Op dinsdag- woensdag- en donderdagavond zijn er in Tripodia jureringsconcerten. Tot het buitengebeuren behoren een open luchtconcert in De Keukenhof te Lisse op woensdag 9 april, terwijl die dag op het marktplein aan de Zeeweg in Katwijk de verrichtingen van diverse majorettenpelotons worden gejureerd. Voorzitter van de jury is Henk van Lijnschoten (52). Op de laatste dag van het festival 11 april) wordt in Tripodia vanaf 21.30 uur de prijsuitreiking verricht. Deze wordt omlijst door een concert (aanvang 19.30 uur) waaraan onder meer deelnemen de Caravella s uit Katwijk en het Leidsch Politie Muziek Gezel schap. Aan heh festival doen in totaal ruim 50 gezelschappen mité inderdaad een dreigende houding aanneemt, zullen we maatregelen moeten nemen." Teleurgesteld Het comité dat zich inzet om het koor buiten Katwijk te houden, zegt in een brief aan het VVV-be stuur teleurgesteld te zijn over het ingenomen standpunt. Vol gens het comité draagt 'Tijger berg' zeker niet bij aan het thema 'Vrede en vriendschap door de muziek'. Er gaat een telegram naar het koor waarin namens de Arjos Zuid- Holland, PvdA/PPR Katwijk/ Valkenburg, comité Zuidelijke Afrika, D'66, Boycot Outspan Ac tie Leiden, Rooie Vrouwen Kat wijk en het jongerencentrum Mallegat wordt gezegd dat het niet gewenst is in Katwijk. Het comité zal verder een aantal in stanties (Tripodia, de zaal waarin het festival wordt gehouden, ge meentebestuur, NCRV en de deelnemende clubs uit Katwijk) benaderen om druk uit te oefe nen het koor buiten te sluiten. B(j Tripodia zal informatie worden uitgedeeld over Zuid-Afrika en er zal een persubureau worden benaderd om in Zuid-Afrika be richten te verspreiden dat het kinderkoor niet met open armen wordt ontvangen. "We willen het Tulip Time Festival niet onmogelijk maken", laat een woordvoerder van het comité we ten. "We gaan zeker niet met spandoeken lopen of de boel op stelten zetten. Er wordt binnen het comité met een aantal organi saties samengewerkt en daar moeten .we rekening mee hou den." JAN WESTERLAKEN LISSE-Geen klanten bij dit bloemenstalletje in Lisse. Door de kou is het zelfs "gesloten" en blijft alleen de deur open voor mogelijke klanten. De komende dagen zullen vele van deze stalletjes te vinden zijn in onze streek, hopelijk niet zo dicht voor de kou als deze. LISSE - "Het verleggen van de vierde startbaan van de luchtha ven ^Schiphol heeft geen noe menswaardige gevolgen voor de bollenstreek". Dat zei de heer Douwes Dekker, vertegenwoor diger van de luchthaven, gister avond tijdens een discussie avond ovee Schiphol, gehouden in de Pauluskerk in Lisse. Douwes Dekker meende zelfs dat de gevreesde geluidshinder eer der zou afnemen met de inge bruikneming van de veel stillere Airbus. Het verleggen van de vierde baan, ook wel Zwanen- burgbaan genoemd, maakt deel uit van het structuurschema burgerluchtvaartterreinen Mo menteel bestaat er nog geen dui delijkheid over de vraag of de plannen, zoals die in het schema zijn neergelegd, daadwerkelijk worden uitgevoerd:. Douwes Dekker zag eerder een probleém in de toename van hét verkeer tussen de bollenstreek en Schiphol. Zijn collega Beute toonde zich dan ook een voor stander van een versnelde aanleg van geplande wegen ter ontlas ting van de bollenstreek, waar onder de SW 20, de weg die de bollenstreek met de rijksweg Amsterdam-Den Haag verbindt. Deze vertegenwoordiger van Schiphol geloofde niet dat de aanleg van de Schiphollijn een gunstige uitwerking zou hebben op het verkeersaanbod. Ik zie in de toekomst alleen wat KLM- buslijnen verdwijnen zo schet ste Beute. De belangstelling voor de discussieavond, georgani- V) seerd door de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening bleek gering. Niet meer dan een handjevol bollenstreek-bewo ners was naar de Pauluskerk ge komen om zich te laten informe ren en vragen te stellen over de gevolgen die de veranderingen op Schiphol voor de bollenstreek zou hebben. De NV luchthaven Schiphol blükt overigens niet zo gelukkig met het verleggen van die vierde baan. "De aanleg van een vijfde baan heeft onze voorkeur. Dat be tekent namelijk dat de geluids hinder voor bepaalde dorpsker nen sterk afneemt. Bovendien beschikken wij dan over een re serve-capaciteit aldus Douwes Dekker. HAZERSWOUDE - "Gemeenre- belangen Hazerswoude" zal geen serieuze bedreiging gaan vormen voor de be staande politieke partijen in Hazerswoude. De partij be staat namelijk helemaal niet, maar werd verzonnen als 1- aprilgrap. Dat bleek gisteren tijden de "op richtingsvergadering" in het Anker (op 1 april dus). On danks deze verdachte datum waren rond 8 uur toch nog on geveer dertig belangstellen den aanwezig in de grote zaal van het Anker. Aanvankelijk leek het er nog op dat de nieu we partijwaarvoor de af ge- lopen weken intensief propa ganda is gemaakt, inderdaad zou worden opgericht. Tien minuten lang hield de groep grappenmakers de spanning ter zeven kinderen een toneel stukje opvoerden, en op de door hen omgedraaide borden voor iedereen duidelijk lees baar "1 april" tevoorschijn kwam, was de grap duidelijk. "Wij vinden het toch leuk dat we nog heel wat mensen bij de neus genomen hebben", aldus één van de initiatiefnemers, John Eibers. De groep bestond verder uit Hans Kapaan, Ernst Platzbecker.Adri Boers en Theo Koeleman. Doel van deze actie is geweest om "poli tiek Hazerswoude eens wak ker te schudden". ALKEMADE - De komst van een apotheek naar Alkemade heeft de toch al slechte onderlinge ver houdingen tussen de vijf Alke- madese huisartsen nog verder vertroebeld. Sinds november namelijk mogen de huisartsen A. L. Saeys en W. Beekhuis niet (meer) meedraaien in de geza menlijke weekenddienstrege ling. Dat is een gevolg van het feit dat zij geen huisapotheek (meer) heb ben. Saeys werd door deze uit sluiting van zijn collega's Glans beek, Stoffels en Van Dongen ge troffen, omdat hij zijn huisapo theek aan apotheker mevrouw Vink-Stephan verkocht. Voor Beekhuis ligt de zaak iets anders. Hij nam vorig jaar de praktijk over van de Rijpweteringse 'irts R. G. W. van Kessel. Die had ech ter vlak voor zijn vertrek zijn huisapotheek verkocht. Verbol gen als de artsen daarover waren, gaven de drie nog wél apotheek- houdende huisartsen aan diens opvolger (Beekhuis) te kennen dat hij bij overname (lees: koop) van Van Kessel's praktijk niet zou worden opgenomen in de weekenddienstregeling. Officieel heette het daarbij, dat het opne men van een niet-apotheekhou- dende huisarts voor "onoverko melijke technische complicaties" zou leiden. In februari, toen de apotheek in Oude Wetering net was geopend, spuiden Glansbeek, Van Dongen en Stoffels nog eens hun kritiek op de komst van de apotheek in een huis-aan-huis blad. De komst van de apotheek werd een "overval" genoemd van "over tollige en brutale apothekers". De apotheker werd betiteld als een "winkelbaas in een pharma- ceutische supermarkt". Daarbij werd gedoeld op het feit dat 96 procent van de geneesmiddelen tegenwoordig rechtstreeks uit de fabriek komt. Ook verklaarden ze in die brief het uitzetten, respec tievelijk niet opnemen van hun collega's Saeys en Beekhuis in de weekenddienstregeling. "De apotheekhoudende huisartsen worden op alle mogelijke manie ren verlokt en bedreigd hun apo theek over te doen. In sommige gevallen lukt dat. De overgeble ven huisartsen (die dus nog wél een huisapotheek hebben, red.) weigeren daarna echter voor hun omgekochte collega's nog week end- en avonddiensten te doen" aldus de drie Roelofarendsv.een- 'se huisartsen in hun brief. De drie verklaarden ook hun verzet tegen de apotheek tot het uiterste vol te houden. Daarvoor gaven ze twee redenen op: de huisapo theek vormt een (te) belangrijke bron van inkomsten èn de belan gen van de patiënten zijn met een huisapotheek het beste gediend. De arts kent zijn patiënten het beste en kan daarom een "onge kende" service bieden. "Wij zijn niet bereid dat aan deze brutale en overtollige apothekers op te offeren", zo schreven de artsen. Achter de maatregelen tegen Saeys zit echter méér dan alleen de ver koop van zijn huisapotheek, zo stellen zowel Saeys als Glans beek. Het gaat daarbij om een al jaren slepend conflict tussen de Alkemadese huisartsen, waarbij Saeys en Glansbeek de hoofdrol spelers zijn. Volgens Saeys is de huisarts Heine indertijd vanwege de onderlinge ruzies vertrokken. Wat de inhoud van dat conflict is wil (kan) echter niemand prijsge ven. "Ik weet niet eens wat- Glansbeek tegen mij heeft", al dus Saeys. "Ik heb hem wel eens uitgenodigd om het uit te komen praten, maar daar heeft hij nooit op gereageerd. Als we ons geschil niet als volwassen mensen uit kunnen praten, dan haal ik er mijn schouders over op". Saeys zegt de indruk te hebben dat de verkoop van zijn huisapotheek meer een stok is om de hond te slaan. Huisarts P. H. C. Glansbeek heeft echter een hele andere lezing. Het uitzetten van Saeys uit de week enddienstregeling is een geza menlijk besluit van zes huisart sen geweest, vertelt hij. "Dat stond geheel los van de verkoop van zijn apotheek. Het enige dat ik daar verder over wil zeggen is dat de oorzaken in een meer al gemene interne zaak op medisch gebied liggen", aldus Glansbeek. Volgens Glansbeek wist het tweede slachtoffer van de boycot. Beek huis. van te voren wat hem te wachten stond. Hij ontkent daar bij tenstelligste dat het hier zou gaan om een wraakactie op diens voorganger Van Kessel. met de bedoeling diens praktijk m waarde te laten dalen. Hoewel niet te achterhalen is waar de problemen precies schuilen, is het wél zeker dat ze vrijwel on oplosbaar zijn. Een paar jaar ge leden heeft een organisatiedes kundige van de KNMG (Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Genees kunst) een onderzoek ingesteld naar het conflict. Na een halfjaar kwam deze deskundige tot de conclusie dat het conflict niet viel op te lossen. Ook pogingen van burgemeester P. J. Bolten van Alkemade hebben tot nu toe nni.- opgeleverd. Ben maand geleden schreef hij een brief aan de huisartsen met het verzoek de ruzies bij te leggen. Hij kreeg geen antwoord. Toen hij zelfheide om een reactie kreeg hij nul op rekest, zo vertelde hij de gemeenteraad maandag avond. "Ik heb dit alles niet ge daan om de gemeente zich met deze moeilijkheden dient te be moeien", aldus Bolten, "maar omdat ik vind dat de situatie die nu is ontstaan de volksgezond heid van de inwoners van Alke made niet bevordert Saeys vertelt zich inmiddels aan de al weer vijf maanden durende boycot te hebben aangepast. "Ik functioneer gewoon lekker rustig door. Het gaat best. De honden blaffen, maar de karavaan trekt verder", aldus Saeys. Wat betreft de geschillen blijft hij altijd be reid te praten met zijn collega Glansbeek. "Ik haal niet mijn brug voor hem op. maar wel myn neus", aldus Saeys. Motorrijder verongelukt in Nieuw-Vennep NIEUW VENNEP - De 19-jarige motorrijder R.C. Wijnhout uit Nieuw Vennep is gistermorgen om het leven gekomen na een verkeersongeval in zijn woon plaats. Hij kwam in botsing met een vrachtwagen van de gemeen- tereiniging op het kruispunt Kal- s lugering-Z wattingbu! en De vrachtauto, bcstuuid door de 48-jarige J.P. van der B. uit Lisse. week uit naar links op het mo ment dat Wijnhout aan het inha len wa>. Het slachtofTei kwam onder de vrachtwagen terecht en ?ed te ekke. LEEGSTANDSTELEFOON - Rot terdammers kunnen binnenkort via een speciaal telefoonnummer melden dat er woningen leeg staan. Dit meldingssysteem is ontwikkeld door de dienst woon ruimtezaken van de gemeente Rotterdam. Met het 'leegstand stelefoonnummer" wil deze dienst in het bijzonder de specu latieve leegstand van woningen in dc Maasstad tegengaan. Tele fonische meldingen zullen wor den qnderzocht en zo nodig zal de gemeente de woningen vorderen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19