1 LEEGVERK00P L DE NOBEL I 1 I s E S I 1 I I J IEMAND BREEKT WAT! 'N LEVEN HEB JE ZO GERED- 0 20,- 30,- 40,- Actie voor vrijlating Nelson Mandela in Zuid-A frika r" Wegens reorganisatie totale mm vrijetijdskleding Wijziging huisvuil- ophaaldagen TEXTIEL KAPSTER WOENSDAG 2 APRIL 1980 VARIA PAGINA II (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Sinds jaren is de tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde leider van de African Na tional Congress, Nelson Mandela, de vergeten man in de Zuidafrikaanse politiek. Zijn foto mag volgens de Zuid- afrikaanse gevangeniswet in dit land niet worden ge publiceerd. Ook de uitspraken en redevoeringen van Nelson Mandela mogen in geen enkel Zuidafrikaans blad verschijnen. Toch leeft de gedachte aan deze man, die nu al zestien jaar op Robben-eiland bij Kaapstad ge vangen zit, nog steeds voort. De bekende schrijver Al Paton ver gelijkt de thans 62 jaar oude Mandela met de vroegere ANC- leider Albert Luthuli en met pro fessor Z. K. Mathews. De kleur lingschrijver Adam Small vraagt in een open brief aan Zuidafrika's minister-president P. W. Botha om met de gevangene te spreken, „ook al weet niemand of Nelson Mandela wel de juiste leider is en bereid is om met de regering te praten". De leider van de blanke oppositie - de Progressieve Federale Partij - dr. Van Zijl-Slabbert meent dat de voorwaarde voor een gesprek „het neerleggen van de wapens is", maar dat dan de stap door de regering-Botha gedaan moet worden. En zelfs het nationaal gezinde dagblad „Beeld" heeft andere opvattingen dan de Zuid afrikaanse minister van politie, Louis le Grange, die dezer dagen zei dat de pogingen voor de vrijla ting van Nelson Mandela niets anders zijn dan acties van radi cale elementen zoals bisschop Desmond Tutu en dr. Nthato Motlana. Het komt op je standpunt aan, zo staat in dit blad te lezen. „Gezien door de ogen van sommige blan ken is Nelson Mandela niets an- ders dan een oproermaker, een saboteur, iemand, die de regering van dit land op onwettige wijze omver wil werpen. In zwarte ogen daarentegen is Mandela het symbool van alles waarnaar hij sinds jaren streeft: mensenrech ten, zeggenschap in zaken van dit land, burgerrechten en vrij heid...' zo staat in „Beeld" te le zen en de hoofdredacteur H. J. Grosskopf schrijft onder de titel „Soweto zoekt nu een teken" in dezelfde uitgave: „Het zou fout zijn om de Tutus en de Motlanas te zien als de uiterste extremis ten. Zij zijn dit niet.'In Soweto zijn heel wat extremere stand punten te vinden" Toch is thans wel vrijwel zeker dat de Zuidafrikaanse. regering er niet aan denkt om Nelson Man- dela vrij te laten. Daarmee staat ook vast dat hij dus niet zal deel nemen aan de constitutionele ge sprekken over de toekomst van Zuid-Afrika, die door minister president Botha gepland zijn. Volgens het goed ingelichte blad „The Citizen" beschouwt de re gering-Botha Mandela niet als een politieke gevangene. Man dela wordt gezien als een misda diger, die rechtmatig door een ge rechtshof wegens zijn criminele daden werd veroordeeld. De re gering-Botha overweegt of zij op de acties voor de vrijlating van deze man zal reageren. Indien dit gebeurt zal dit in de vorm van een verklaring over de gehele Man- dela-affaire zijn en op een tijdstip dat de autoriteiten het beste past. Dit betekent met zekerheid dat Mandela, bisschop Desmond Tu tu en andere zwarte leiders niet tot de gesprekspartners zullen behoren, die met de regering in een zogenaamd „statenberaad" zullen onderhandelen. Volgens „The Citizen" zou de regering- Botha al bepaalde zwarte leiders hebben gekozen. De actie voor de vrijlating van Nel son Mandela werd op 9 maait door de hoofdredacteur van het zondagsblad „The Post", Percy Qoboza, begonnen en vrijwel onmiddellijk door de Engelse pers gesteund. Inmiddels werd een petitie door meer dan 22.000 mensen ondertekend. In een en- quete, die door het dagblad „The Star" in Johannesburg werd ge houden, was een grote meerder heid der blanken voor de vrijla ting. Zelfs Afrikaans sprekende mensen waren met 36 procent er voor, 44 procent van hen kwam tot de overtuiging dat dit vroeger of later toch door de regering ge daan moet worden. Onder de En- gels-sprekende blanken was 63 procent voor de vrijlating. De meeste zondagsbladen steunden met eigen reportages en hoofdar tikelen de actie van Qoboza, die vroeger hoofdredacteur van de verboden bladen „The World" en „Sunday World" was. Het blad „Sunday Express" schreef wel iswaar: „Nelson Mandela is geen engel. Zijn veroordeling was geen misgreep van de justitie. Maar er zijn thans menselijke re denen om hem te laten gaan". Nelson Mandela studeerde aan de universiteit van de Witwaters- rand toen hij hier met Walter Si- sulu, Anton Lumbede en Oliver Tambo de jeugdliga van de ANC oprichtte. Dat was in 1944. De jeugdliga had van het begin een meer radicaal standpunt en werkte zeer nauw samen met de „South African Indian Congress" en de Zuidafrikaanse Commu nistische Partij. In 1950 werd de communistische partij verboden en Mandela organiseerde de eer ste algemene staking als protest. In 1952 werd hij voor het eerst veroordeeld. De activiteit van de ANC bereikte zijn eerste hoogte punt met Met aanvaarden van de „Freedomcharter" op 26 juni 1955 in Kliptown in Transvaal. Vijfjaar later - na de bloedige en dramatische gebeurtenissen in Sharpeville - werd de ANC ver boden. Nelson Mandela, die tot dan toe een praktijk als advocaat in Johan nesburg had gehad, begon zijn ondergrondse strijd. Hij werd lid van de militaire organisatie van de ANC, die zich „Speer van de natie" noemde en organiseerde de eerste bewapende acties. In augustus 1962 werd Mandela gearresteerd en in 1963 in het op zienbarende Rivonia-proces met Sisulu, Govan Mbeki, Dennis Goldberg en anderen tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegens pogingen om met geweld de bestaande regering omver te werpen. De zwarte le den van de organisatie werden naar Robben-eiland gebracht, Goldberg zit nog steeds in de ge vangenis van Pretoria. Percy Qoboza is thans met de vrijla- tings-actle voor Nelson Mandela begonnen. Hij zegt dat zijn enige doel is om de „lont aan het Zuid afrikaanse kruitvat" uit te trap pen voordat het te laat is. Alan Paton doet een beroep op de menselijkheid van de nationale politici en zegt dat zestien jaar in de gevangenis genoeg zijn. Hij vraagt in een open brief aan pre mier Botha om met Mandela te spreken over de toekomst van hun gemeenschappelijk land en een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis te beginnen, en in het dagblad „Beeld" waarschuwt de zwarte journalist Nathan Molope nog eens: „Men kan zeggen of denken wat men wil, maar Man dela leeft voort in de hoofden en de verbeelding van de zwarte Daar is dan ook nauwelijks iemand, die de vrijlatingsactie niet steunt. Alleen de leider van Inkatha-or- ganisatie van de Zoeloes, hoofd man Gatsha Buthelezi, noemde de actie een boemerang, thea traal, hooghartig en aanmatigend en zei dat wellicht het tegenover gestelde wordt bereikt, namelijk dat de deur van de gevangenis op Robben-eiland voorgoed dicht blijft. Als men de reactie in het dagblad „The Citizen" leest, blijkt dit thans inderdaad het ge val te zijn. waaronder bekende jeansmerken zoals: Levi's, Lois, Lee, Mustang, Bobos, Wallys, Landlubber, Frou-Frou enz: nu: Grote collectie Finex t.shirts nu: 5,- 7,50 10," Verder overhemden, sweatshirts, jacks Doe nu UW VOORDEEL bij Haarlemmerstraat 6, Leiden Tel. 120600 gemeente alphen aan den rijn\ Op vrijdag 4 april a s. (Goede Vrijdag) en op maandag 7 april a s. (2e Paasdag) zal er geen huisvuil opgehaald worden Als je bij een ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen, kan dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet, zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze voor u in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dat boekje krijgt u door even een kaartje te sturen aan „Het Oranje Kruis", Statenlaan81.2582GE Den Haag. Het slachtoffer liefst laten liggen in houding waarin u hem aantreft. Zodra een slachtoffer een lichaan\sdeel niet kan gebruiken en óver hevige pijn klaagt, móét u aannemen dat er iets gebroken is. Ziel u bloed op de plaats van de breuk, leg dan alleen losjes een openge vouwen snel verband op de wond. zónder het getroffen lichaanisdeel te bewegen. Aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE LEIDEN»' BEVRIJDINGSI.'J ES13 Zaterdagavond gezien op t.v. Nu bij ons in de winkel In onze salon is plaats voor een allround Misschien voor jou de gelegenheid om eens te verande ren en wat meer te gaan verdienen Met vakantieafspraken wordt natuurlijk rekening gehou den. Ook in een van onze salons hebben we een part-ti me kracht nodig. De salon voor hem en haar GEMEENTE KOUDEKERK AAN DEN RIJN OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Koudekerk -aan den Rijn maakt bekend dat m.i v. 3 april 1980 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad d.d. 24 maart 1980 tot vaststelling van een herziening van het bestemmingsplan Dorp Oost. herziening 1966 Het betreft uitsluitend de wijziging van de bestemming van het agrarisch bedrijf Lagewaard 1 Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen tgdens bovengenoemde termijn bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Koningskade 1's-Gravenhage. Koudekerk aan den Rijn, 2 april 1980 GEMEENTE VOORSCHOTEN Bestemmingsplan. De burgemeester van Voorschoten brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtehj- ke Ordening ter openbare kennis dat. met ingang van 8 april 1980. gedurende een maand voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling bestuurszaken ter inzage ligt: a. het ontwerp-bestemmingsplan "Volkstuinen en Re- creatiebad met de bijbehorende toelichting; b. het ontwerp van de partiele herziening van het be stemmingsplan Noord-Hofland met de bijbehoren de toelichting, deze herziening betreft een uitbreiding van de bebouwmgsmogeli|kheden van de gronden, begrensd door de Trompweg De Zeven Provinciën en de spoorweg Den Haag-Leiden. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen de ont- werp-plannen indienen. Voorschoten. 2 april 1980.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11