Bloedbad tijdens begrafenis van bisschop Romero CARTER STUURDE LEIDERS IRAN BOODSCHAPPEN Turkije past banden met aan Twee kinderen slachtoffer van homaanslag [AANDAG 31 MAART 1 Witte Huis geeft toch toe: WASHINGTON (EUTER/AFP/ UPI/GPD) - De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft gisteravond gezegd dat hij een verklaring van het Zwitser se ministerie van buitenlandse zaken niet bestrijdt dat het eert boodschap van president Carter heeft doorgestuurd naar de Iraanse president Bani-Sadr. Powell ontkende echter dat de boodschap een erkenning in hield van misdaden door de Ver enigde Staten jegens Iran. Cen Zwitserse regeringswoord voerder maakte gisteren bekend dat enkele dagen geleden een boodschap was overgebracht via de ambassade in Teheran. Powell zei in Milwaukee deze verklaring niet te "bestrijden". Hij weigerde echter de zaak verder te bespre ken omdat dit een "schadelijk ef fect" zou kunnen hebben op de situatie van de gegijzelden. Hij gaf wel toe dat "de (Amerikaanse) regering in de afgelopen maan den herhaalde malen via ver schillende kanalen heeft getracht de vrijlating van de gegijzelden te bewerkstelligen". De Iraanse leiders hielden gisteren hardnekkig vol dat Carter Cho- meini een boodschap heeft ge zonden over de crisis tussen de VS en Iran. Daarin zou hij een aantal belangrijke concessies doen, met het oog op de vrijlating van de 50 Amerikaanse ambassa deleden, die sinds 4 november vorig jaar in de Amerikaanse am bassade in Teheran worden ge gijzeld. Geen druk Volgens Bani-Sadr heeft Carter in zijn eerste boodschap, die vijf da gen geleden door bemiddeling van de Zwitserse ambassade in Teheran zou zijn overhandigd, nadrukkelijk beloofd niets te zullen doen om Iran onder druk te zetten. Voorts stelt de Ameri kaanse president voor een ge mengde Amerikaans-Iraanse commissie te benoemen om een overeenkomst tot vrijlating van de gegijzelden uit te werken. De ze commissie zou kunnen wor den ingesteld, zodra de bezetters van de Amerikaanse ambassade de gegijzelden aan de Iraanse re gering hebben overgedragen. Carter heeft, nog steeds volgens Bani-Sadr, met zoveel woorden toegegeven dat de Verenigde Sta ten in het verleden fouten hebben gemaakt in hun buitenlandse po litiek met betrekking tot Iran. Een dergelijke "schuldbekente nis" is door de leiders in Iran al tijd genoemd als een van de be langrijkste voorwaarden voor vrijlating van de 50 Amerikanen in de ambassade. Pijnlijk Voor het Witte Huis was de open baarmaking van de inhoud van de als zeer vertrouwelijk bedoel de brieven - gisterochtend zou in Teheran nog een tweede bood schap zijn ontvangen - een bui tengewoon pijnlijke zaak. In een uitzending van Radio Tehe ran kondigde president Bani- Sadr gisteren aan dat hij de volle dige inhoud van beide bood schappen vandaag bekend zou maken. Voor het gezichtsverlies voorde Amerikaanse diplomatie, door het uitlekken van de brie ven, had Bani-Sadr een eenvou dige verklaring: "waar het wer kelijk om gaat is dat de heer Car ter onze islamitische revolutie niet begrijpt en daarom niet in ziet dat wij geen dingen geheim houden voor het volk". Het is nog de vraag in hoeverre een vriendelijk gebaar van de Ameri kaanse president werkelijk kan bijdragen aan een snelle vrijla ting van de gegijzelden. Chomei- ni en Bani-Sadr hebben de ver antwoordelijkheid voorde afloop van de gijzelingsactie in handen gelegd van het Iraanse parle ment. De tweede ronde van de begin deze maand gehouden parlementsverkiezingen is echter uitgesteld, hangende een onder zoek naar fraude. Waarnemers in Teheran verwachten dat er pas op zijn vroegst in mei een parlement zal zijn. 5AN SALVADOR (DPA)-Tientallen mensen zijn gisteren in San Salvador om het leven gekomen en enkele honder den gewond toen onbekenden met brandbommen en schoten paniek zaaiden onder de duizenden die de begra fenisplechtigheid voor de vermoorde aartsbisschop Os car Arnulfo Romero bijwoonden. Voor de ogen van 23 hoge kerkelij ke gezagsdragers uit de hele we reld veranderde de zee van gelo vigen die de lijkmis op het plein voor de kathedraal van San Sal vador bijwoonde, in een wanor delijke, blinde en naar dekking zoekende menigte toen vier bommen ontploften en het schie ten begon. aar ooggetuigen vertelden kwa men de meeste slachtoffers om het leven doordat zij platgedrukt of onder de voet werden gelopen. Onder de doden, die later door huilende verwanten in de kathe draal werden geïdentificeerd, waren er echter ook die kogel- wonden vertoonden. "India en PLO ^veroordelen Bsraël W1EUW DELHI (Reuter/AFP) - Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO), heeft gisteren zijn officiële bezoek aan India afgerond. In een gemeenschappelijke verklaring veroordelen de PLO en India Is raël vanwege de weigering de VN-resoluties na te leven en zijn agressie in de bezette gebieds delen en in Zuid-Libanon. India ondersteunt in de verklaring de eis van de PLO dat de Palestijnen een eigen land krijgen en dat de PLO volledig deelneemt aan de onderhandelingen over autono- mie voor de Palestijnen. !n de verklaring wordt voorts opge roepen tot een politieke en di- plomatieke oplossing voor de kwestie Afghanistan. Er werd kritiek geleverd op de plannen van sommige landen in het ge bied zich verder te bewapenen vanwege de crisis-situatie, ont staan door de interventie van de Sowjet-Unie in Afghanistan. \rafat kwam vrijdag in India aan, kort nadat de Indiase regering volledig diplomatieke status had toegekend aan de vertegenwoor diging van de PLO in India. De Palestijnse leider werd in India ontvangen als een staatshoofd. Premier Gandhi deed Arafat uit geleide op het vliegveld. Arafat noemde de besprekingen die hij met mevrouw Gandhi had ge voerd "zeer vruchtbaar". "We hopen dat spoedig iedereen de resultaten ervan zal zien", zo zei hij vlak voor zijn vertrek. Twee gegijzelden -in Bogota vrij —BOGOTA (Reuter) De bezetters van de Dominicaanse ambassade in de Colombiaanse hoofdstad J Bogota hebben gisteren twee ge gijzelden vrijgelaten. Volgens het Rode Kruis zijn het Simon Ro- idriguez en Luis Valencia, beiden Colombianen. In de ambassade die op 27 februari werd bezet, worden nu nog 27 mensen vast- II gehouden, onder wie 11 ambas- sadeurs. (Sinds het begin van onderhande lingen tussen de regering en de bezetters zijn in totaal 28 gegij- zelden vrijgelaten. De bezetters eisen onder meer de vrijlating van 70 politieke gevangenen en een losgeld van 20 miljoen gul- den. De Mexicaanse kardinaal Ernesto Corripio Ahumada die als spe ciale vertegenwoordiger van de paus de lijkmis opdroeg, had in een preek opgeroepen tot het niet toegeven aan wraak en geweld dadigheid en tot toewijding aan rechtvaardigheid, broederschap, liefde en vrede, toen de eerste bommen ontploften. Het was toen tien over half twaalf gister morgen plaatselijke tijd. Hartverscheurend Het publiek vloog in alle richtin gen. Enkele duizenden zochten een toevlucht in de kathedraal, zoals ook de kerkelijke' hoog waardigheidsbekleders deden. Er speelden zich hartverscheu rende tonelen van vertwijfeling en angst af. Een half uur lang ontploften almaar weer bommen en klonken schoten ook uit zware wapens. Volgens ooggetuigen kwamen de schoten van de kant van het Pala- cio Nacional, een in de buurt van de kathedraal gelegen gebouw. Politie en/of soldaten werden in de buurt van de kerk overigens niet gezien. Pas uren na het eerste schot waagden de mensen zich weer uit de kathedraal die doel wit van vrij schutters was geweest op straat. De Mexicaanse aartsbisschop Ser gio Mendez Arceo, bekend als de ,rode aartsbisschop van Cuerna- vaca' omdat hij in kritiek op de overheid geen blad voor mond neemt, zei tegen verslaggevers in San Salvador: „Het past dat de bisschoppen die eer zijn komen bewijzen aan monseigneur Ro mero hetzelfde lot ondergaan als Een man met een pistool rent weg van een brandende auto, terwijl e af tijdens de begrafenisplechtigheid van aartsbisschop Romero. i ander een Molotov-cocktail werpt. Deze taferelen speelden zich zijn volk (d.w.z., beschoten te worden als hij)" Chaotisch Nadat het schieten was opgehou den vertoonde het kerkplein een chaotisch beeld; honderden schoenen, hoeden, kledingstuk ken, palmtakken en zelfs het rode solideetje (schedelkapje) van een kardinaal waren achtergebleven. Salvadoriaanse padvinders re den voor in vrachtwagens om doden en gewonden weg te bren gen. Monseigneur Romero, die nu rust in de grafkelder van zijn kathe draal, werd vorige week maandag doodgeschoten tijdens een lijk mis. De 62 jaar geworden aarts bisschop was kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede vanwe- ge zijn moedige opkomen voor de rechten van het individu. Baskenland: e ogenblikken, waarop bommen explodeerden. De menigte rent in paniek uiteen. MADRID - De golf van geweld die over het Baskenland spoelt, heeft zaterdag in Azcoitia twee on schuldige kinderen geraakt: de 13-jarige Jose Maria Piris Car- ballo werd op slag gedood en z'n 12-jarig schoolkameraadje Fer nando Garcia Lopez raakte ern stig gewond doordat een van bei den op straat een sporttas aan raakte, waarin een bom ontplofte. De bom was geplaatst onder de privé-auto van een politieman, die even voor de explosie onge deerd wegreed. Hoewel nog geen enkele organisatie de verant woordelijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, meent de politie dat dit het werk is geweest van de radicale Baskische afscheidings beweging ETA-Militair. De vader van Fernando Garcia Lo pez had de twee jongens juist met de auto opgehaald van een partij- (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL - De Turkse minister van buitenlandse zaken, Erkmen, en de nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Ankara, Spain, hebben zaterdag de „overeenkomst voor sa menwerking aangaande defensie en economie" (ACDE) ondertekend, die begin dit jaar in hoofdlij nen was gereed gekomen. De ondertekening was sindsdien enige malen uitgesteld, omdat de vertaling van het ruim 400 blad zijden tellende document nog niet was afgesloten. Het document, waarvan de precie ze tekst nog niet is vrijgegeven, behelst een basis-overeenkomst en drie aanvullende akkoorden, die respectievelijk de status van de „gemeenschappelijke installa ties" (voorheen „bases") in Tur kije, de aard en hoeveelheid van de Amerikaanse militaire steun aan Turkije en de samenwerking bij de opbouw van een Turkse de fensie-industrie regelen. De bases, vijf grotere (waaronder de afluisterinstallaties aan de Zwarte Zee en in het oosten, en de nucleaire installaties in Adana aan de Middellandse Zee) en ze ven kleinere komen onder Turk se controle en gemeenschappe lijk beheer. Volgens de overeen komst zullen ze voortaan alleen NAVO-doeleinden kunnen die nen. Met andere woorden: de Amerikanen kunnen ze niet meer gebruiken voor eigen interven ties in bijvoorbeeld Iran en Syrië, zoals in 1958 toen ze vanuit Incir- lik (overigens officieel een NA- VO-basis) trachtten een pro-Na- sser-opstand in Libanon neer te slaan, hetgeen Ankara door de Arabische wereld niet in dank werd afgenomen. Aan Amerikaanse militaire steun wordt een bedrag van 2,5 miljard dollar over vijfjaar in het vooruit zicht gesteld (Ankara vroeg eerst 5 miljard). Maar het probleem is nog dat het Amerikaanse Con gres zich niet aan termijnen lan ger dan een jaar kan binden. „Avonturen" Het Russische persbureau Tass heeft reeds een commentaar ver spreid waarin Turkije ervan wordt beschuldigd zich over te geven aan het Amerikaanse im perialisme dat doorgangswegen zoekt voor avonturen in het Na- bije-Oosten. Al enige weken ge leden was Moskou met een ver klaring gekomen, waarin sprake was van het „nucleair kerkhof' waarin Turkije zou kunnen ver anderen als het zich voor het pact leende. Dit was overigens een ci taat uit een waarschuwing van 52 Turkse afgevaardigden van de linkervleugel van de huidige op positiepartij, waarin zij vroegen om een discussie over de over eenkomst in het parlement. Partijleider Ecevit, die toen hij nog premier was sterk heeft bijgedra gen aan de voorbereiding ervan, heeft zich hier niet achter gesteld en waarschijnlijk komt er geen discussie in de volksvertegen woordiging, die trouwens dage lijks bezig is met de moeizame verkiezing van een nieuwe presi dent. Ook de Bulgaarse pers heeft onge woon dreigende geluiden laten horen en sommige Turkse kran ten zijn daar met een felheid te gen ingegaan die nieuw was na de verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen. Afge wacht zal nu moeten worden of deze woordenwisseling van in vloed zal zijn op de economische betrekkingen tussen de betrok ken landen. Wat ten slotte Griekenland betreft, daaruit zijn nog geen officiële reacties gekomen, maar premier Karamanlis maakt geen geheim van zijn bezorgdheid over een mogelijke verbreking van het „militair machtsevenwicht" tus sen zijn land en Turkije. Het de fensieakkoord tussen de Ver enigde Staten en Griekenland is al in 1976 gesloten, maar nooit ondertekend. Verwacht wordt dat Karamanlis na het sluiten van deze overeen komst extra zal onderstrepen dat voortzetting van het Amerikaans gebruik van de vier bases op Griekse bodem verre van van zelfsprekend is. Zeker wanneer Athene van de Verenigde Staten niet meer steun krijgt voor de voorwaarden waaronder het weer in het militaire NAVO-ver- band wil terugkeren. tje schoolvoetbal. Op het mo ment van de ontploffing par keerde hij zijn wagen in de garage van zijn woning. Het is niet be kend of een van de slachtoffers uit nieuwsgierigheid de sporttas probeerde open te maken of dat een van beiden een speelse trap gaf tegen de tas. Als gevolg van de explosie zal Fernando Garcia Lopez waarschijnlijk zijn ogen verliezen. De gevolgen van deze bomaanslag hebben in het Baskenland een golf van verontwaardiging op gang gebracht. Na de rouwdienst voor José Maria Piris Carballo hielden 5000 personen in Azcoitia gisteren een vreedzame demon stratie tegen het geweld. Bij de manifestatie deden zich geen in cidenten voor. In San Sebastian kwam het gister middag tot een gewelddadige confrontatie tussen de oproerpo litie en enkele honderden perso nen die in het oude centrum van de stad een pro-ETA-betoging probeerden te houden. De politie, die in groten getale kwam opzet ten, verspreidde de demonstran ten met rookbommen en rubber kogels. De betogers bekogelden de politie met stenen en wierpen barricaden op met geparkeerde auto's. De manifestatie was geor ganiseerd door enkele extreem linkse Baskische nationalistische partijen en pro-amnestiecomités. De gedetineerden van de Baski sche pressiegroep ETA-Politico- militar in de gevangenis van So- na hebben zaterdag aan alle ge meenten van het Baskenland een brief gestuurd, waarin men erop aandringt zich vandaag - de dag dat het regionaal Baskische par lement in Guernica wordt geïn stalleerd - uit te spreken voor een nieuwe amnestie in het Basken land. De grootste parti) in het Baskenland, de Baskische natio nalistische partij PNV, en de so cialistische partij PSE-PSOE, menen dat een individuele gra tieverlening in sommige gevallen wenselijk is op voorwaarde dat de vrijgelaten gevangenen zich niet meer bemoeien met terreur. De linkse nationalistische coali tie Euskadiko Eskerra (EE) stelt zich achter het verzoek van de gevangenen van ETA-Politico- militar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9