"VARA is echt een heel leuk bedrijf T erlouw Leger meer onderdeel samenleving NIEUWE VOORZITTER VAN DEN HEUVEL: LEZERS SCHRIJVEN Ashram Man in Ft ies plaatsje vermoord MAANDAG 31 MAART 1 BINNENLAND HILVERSUM (GPD) - „Ik ontleen mijn moed om voorzitter van de VARA te willen worden aan het feit dat ik het een boeiend bedrijf vind. Echt, de VARA is een heel leuk be drijf, ik ben de rode fami lie overigens zeer toege daan. Ik zal wel mijn ei gen moeilijkheden krij gen, maar die zal ik ook op mijn eigen manier oplos sen". Dr. Albert van den Heuvel (48) is vrijdagavond met overweldigen de meerderheid (121 stemmen vóór, 6 tegen en 5 onthoudingen) benoemd tot voorzitter van de omroep die zich de laatste drie jaar ruzies en rollende koppen tot handelsmerk heeft gemaakt. Op 1 mei treedt de scheidende secreta ris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk officieel in VARA-dienst, en betrekt hij het kamertje dat André Kloos tegen die tijd zal hebben ontruimd. Zaterdagmorgen ontving de nieu we voorzitter de pers. 's Middags maakte hij zijn opwachting voor de radio in een interview van een uur in het programma „Wegens vakantie gesloten", en 's avonds kreeg het televisiepubliek hem acht minuten te zien in „Sonja's Goed Nieuwsshow". De dominee verruilde de kerk voor zo onge veer het laagste bastion van de voormalige „rode burcht". Het zijn gestadige stapjes terug, die hij heeft gedaan: van een leiding gevende positie binnen de We reldraad van Kerken naar het Nederlandse hervormde kerk volk, en van de nog altijd 3 mil joen volgelingen tellende kerk naar de amper 500.000 leden ster ke, door interne twisten ge schonden VARA. „Ik denk dat ik wel ongeveer gezien heb welke moeilijkheden de VARA heeft. Ik moet zeggen, ik val er niet van om. Het is tenslotte een creatief bedrijf met 400 men sen, die wekelijks zoveel zendtijd moeten vullen. We zullen het wel rooien. Bovendien, de interne moeilijkheden hebben het pro gramma niet in de weg gestaan. De zorg voor het produkt heeft in alle conflicten zwaarder gewogen dan de spanningen. Dat is toch een goed teken". Niet op straat Opmerkingen van een aanstaand voorzitter, die niet van plan is al bij voorbaat weerstanden op te roepen. Zijn benoeming - een kerkleider als verdediger van het beleid van een socialistische om roep - heeft al voldoende wenk brauwen doen fronsen. Daar naast heeft hij nog het nodige huiswerk te verstouwen. „Ik wil niet binnenkomen als de man die in een conflictueus be drijf de moeilijkheden eventjes komt oplossen. Ik verwacht een fris begin als bestuurder. Wat conflicten in het algemeen be treft, zolang zij in de creatieve sfeer liggen is het prima en be vorderen ze de kwaliteit van het produkt. Het wordt alleen ver velend als de persoonlijke conflicten op straat worden uit gevochten". In 1972 werd Van den Heuvel be noemd tot secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij had daar meer weer stand te overwinnen dan afgelo pen vrijdag in de niet geheel van godsdienstvrees vrij te pleiten VARA. Dat slechts elf leden zich tegen zijn benoeming verzetten, is hem dan ook het meest beval len. Indertijd stelde hij bij zijn benoeming in de hervormde kerk vast, dat hij na vijf, hoogstens ze venjaar zou vertrekken. Een der gelijk voorbehoud heeft hij nu niet gemaakt. Geen dominee Sinds vrijdagavond is Albert van den Heuvel overigens ook geen dominee meer. „Het was niet makkelijk om daar afstand van te doen. Maar de VARA moet niet denken dat ze een dominee in huis krijgt, en de kerk moet niet het gevoel krijgen dat zij een do minee bij de VARA gestationeerd heeft. Bovendien, kerkelijke functies zijn niet eeuwig". „De doorbraak bij de VARA ver keert nog in het beginstadium. Ik bedoel dat bij een doorbraak in politieke zin de VARA in zijn programmering daar ook aan dacht aan zal moeten schenken. Als de kerk zich bezighoudt met maatschappelijke problemen, zou de VARA vooraan moeten zitten". De vermenging van politieke en godsdienstige opvattingen is nog niet helemaal ongedaan gemaakt in het denken van de nieuwe voorzitter. Ook al is hij een ver klaard tegenstander van op godsdienstige basis opererende politieke partijen en is hij van plan zich verre te houden van de inhoud van de VARA-program- mering. „Bestuurders zijn niet geroepen om zich rechtstreeks met de pro gramma's bezig te houden. Zeker de eerste tijd zal ik me wat dat betreft zeer formeel opstellen. Naarmate een bestuurder zich formeler opstelt, zal het voor hem gemakkelijker zijn in het per soonlijke vlak met programma makers te praten. Mijn taak ligt vooral op het vlak van het ar beidsklimaat, en op het over brengen van de verlangens van de vereniging naar het bedrijf en de verlangens van het bedrijf te bepleiten bij de vereniging" PvdA-werkstuk Op het omroeppolitieke vlak wenst Van den Heuvel zich voorlopig nog zeer voorzichtig te bewegen. Het vraagstuk van de VARA die in zaken moet, en van de opstel ling van de omroep tegenover de invloed van de commercie in het algemeen vermijdt hij: „Dat is een discussie die nog wel even zal woeden, maar het zijn vraag stukken waarover je niet alleen aan de top kunt beslissen. De no ta van de Partij van de Arbeid op dit gebied lijkt mij geen onver standig werkstuk. Ik juich het toe dat de vercommercialisering wordt afgewezen, en wat ik erg Dr. Albert v'.d. Heuvel ...niet omgevallen van moeilijkhe den bij de VARA... interessant vind is dat niet alleen het ledental als criterium voor de toewijzing van zendtijd wordt genomen. Jammer alleen dat de omroepverkiezingen uit de ideeèn van de Partij van de Ar beid zijn verdwenen. Ik vind dat juist een verrukkelijke gedachte om od door te werken". Wat de commerciële en als zodanig ook vervlakkende tendens bin nen de VARA-programmering betreft vindt Van den Heuvel „Het gaat om de kwaliteit, en dat betekent dat je niet moet ver vlakken terwille van de volks gunst. VARA-programma's moe ten zich onderscheiden als kwali teitsprogramma's. Maar niet ie der VARA-programma hoeft ook weer als programma een typische boodschap te presenteren" EVERT VAN TIJN "Snelle' tunnel te kijf ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam hield zaterdagmiddag 'open dag' in de bijna gereed zijnde Botlektunnel. Honderden belangstellenden bezichtigden lopend de tunnel die een nieuwe cn vooral snellere verbinding vormt tussen Rotterdam, Hoogvliet en Spijkenisse. DALFSEN (ANP, GPD) - D'66-leider Jan Terlouw heeft zaterdag op een bijeenkomst van de liberale jongerenor ganisatie JOVD in Dalfsen uitdrukkelijk afstand geno men van de suggestie van vice-premier Wiegel als zou D'66 het kabinetsbeleid structureel steunen. '"r A' v v V vr f Naar aanleiding van het artikel in deze krant over het vrijwillige ontslag van rector Wim Chamu- leau op het Ashram college in Al phen wil ik graag het volgende kwijt. Waar gaat het eigenlijk om? De middenschool, het on derwijs of het katholieke accent van het onderwijs? De bezwaren tegen de midden school zijn ineens weggevallen. De aanvraag wordt door het schoolbestuur nu wél onderte kend. Het ging dus toch om per sonen. Geen ideële discussie, maar kennelijk een ordinaire ru zie. Het klinkt ook wel heel kin derachtig: als jullie verdwijnen zullen wij de aanvraag onderte kenen. In volwassen termen heet dat chantage. U (schoolbestuur) bent wel in staat geweest tegen de zin van de overgrote meerderheid van de docenten, leerlingen, ou ders, schoolhoofden, oud-leer lingen, zelfs oud-bestuursleden in, het onderwijs op deze school kapot te maken. Waar ooit gevochten werd voor be ter onderwijs, waar veel tijd in werd gestoken, waar visies op ta fel kwamen die nieuwe moge lijkheden bevatten voor het on derwijs, is nu een plaats voor ge- desillusioneerden. Geen enkele middenschool "in aantocht" was zover met de vernieuwingen als het Ashram college. Men zou er de experimenteerplannen van de diverse scholen eens op na moe ten lezen. En de school "mag" (dank U wel), God zij dank, nü doorgaan met de middenschool? Alleen moesten er even wat vetes worden uitgevochten. Er moest een sanering plaatsvinden, er moesten wat koppen rollen en dan mag de school weer door gaan. Eerst de poten onder de stoel wegzagen, de school in een totale wanorde herscheppen. En nu mag de middenschool ineens weer? Een lachertje. De democratische opzet van de school heeft geen enkele kans gekregen. Enkelen beslissen over de toekomst van velen. En met welk doel? Om al deze redenen is het bestuur volledig verantwoordelijk voor de situatie waarin de school nu verkeert. Het schoolbestuur heeft volledig gefaald en ik zou het bestuur dringend in overwe ging geven consequenties te trekken uit zijn daden, En dat is er naar mijn idee maar één: zich terugtrekken en de be stuursfuncties overlaten aan mensen met meer verantwoor delijkheidsgevoel Han van Hagen Zuideinde 45a Nieuwkoop Weer ooievaar gearri veerd in Oudewater OUDEWATER (ANP) - Op het stadhuis van Oudewater is deze week weer een ooievaar gearri veerd, die - hopend op de komst van een vrouwelijke partner - begonnen is het nest in gereed heid te brengen. De ooievaar is nogal vroeg aange komen, want meestal gebeurt dit pas rond half april. Het bekende "wiel" op het stadhuis van Ou dewater is de laatste twintig zo mers steeds bewoond geweest en het samenzijn van de ooievaars heeft bijna elk jaar jongen tot ge volg gehad. Slechts één jaar moest de nestelende mannetjes ooievaar zijn zomer in eenzaam heid slijten. De ooievaars blijven tot ongeveer eind augustus in ons land om daarna naar Afrika te vertrekken voor de overwinte ring. Terlouw zei over de WD dat deze partij "er onvoldoende in slaagt om nieuwe oplossingen voor nieuwe problemen aan te dra gen". Terlouw verweet het kabi net onvoldoende sociale bewo genheid, wat volgens hem blijkt uit "het gemorrel aan de sociale voorzieningen". Ook het vreem delingenbeleid werd door de fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer op de korrel ge nomen. Terlouw noemde het samengaan van alle liberalen in één partij "onrealistisch". Een WD-com- missie kwam onlangs met dit idee. Volgens Terlouw zou "het conservatieve deel in de VVD dan dakloos worden". Terlouw lonkte in zijn toespraak wel naar de liberale jongeren. Hij signaleerde dat het JOVD-stuk "Blijft liberalisme in beweging" niet met conservatisme te ver enigen valt en dat veel punten - Terlouw noemde economie en milieu - "stroken met de gedach ten van D'66. JOVD en D'66 kun nen nog veel aan elkaar hebben", aldus Terlouw. De Adviesraad van D'66 heeft za terdag in Hilversum met 19 tegen 14 stemmen het beleid van de kamerfractie goedgekeurd met betrekking tot de loonmaatregel. De kamerfractie heeft vóór de maatregel gestemd nadat een voorstel was aangenomen waar door de duur van de maatregel beperkt blijft tot 31 december van dit jaar. genomen. Op de eerste plaats staat de huidige vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Kamer, drs. G. van Leijenhorst. Hij wordt gevolgd door minister Beelaerts van Blokland, kamerlid Evers- dijk en staatssecretaris Van der Meij. Alle zittende kamerleden van de CHU, behalve Wisselink, die niet beschikbaar is, staan op verkiesbare plaatsen öp de kan didatenlijst. Niet beschikbaar zijn verder minister Scholten, staatssecretaris Haars en oud staatssecretaris Nooteboom. DS'70 Op de zaterdag in Zwolle gehouden partijraad van DS'70 heeft het Tweede-Kamerlid Nijhof aange drongen op invoering van een al gehele immigratiestop. Ook meent hij, dat de remigratie moet worden gestimuleerd. Nijhof be rekende, dat ons land binnen een afzienbaar aantal jaren ongeveer één miljoen aan minderheden binnen haar grenzen heeft. Het beleid van achtereenvolgende kabinetten tegenover deze min derheden vergeleek h(j met blindgangers, waardoor het vraagstuk en de problemen op het terrein van werk. huisvesting en onderwijs worden afgewen teld op de onderkant van de maatschappij. BREDA - Het is jammer dat bij de voorgezette behandeling van de defensiebegroting on langs in de Eerste Kamer de discussie zich voor wat betreft de organisatorische aspecten van het defensiebeleid toe spitste op het aantal militaire topfunctionarissen. Mijns in ziens zijn er, als het gaat om de omvang en kwaliteit van het bestuursapparaat, be langrijker onderwerpen die de aandacht verdienen. Ik denk in dit verband onder andere aan de veranderingen die zich in de afgelopen jaren hebben voltrokken binnen de topstructuur van de defensie huishouding; veranderingen die werden aangekondigd in de memorie van toelichting op de defensiebegroting van het jaar 1974. In dat jaar spraken de verant woordelijke bewindslieden zich uit voor een topstructuur die zou zijn afgestemd op on derdelen van het beleid zoals personeelma terieeloperatie en financiën. Het werk moest ook met minder mensen wor den gedaan. In 10 jaren (1972 .tot 1983) zou het aantal bur gerpersoneelsleden op topni veau worden teruggebracht van 2170 tot 1736. Dat de bewindslieden hun greep op de ontwikkelingen in de krijgsmacht wilden verstevi gen, is begrijpelijk en juist. Een eerste reden houdt ver band met de noodzaak om ge zien de vernietigingskracht waarover wij vandaag de dag beschikken, het defensie beleid onder meer door het ontwikkelen van verant woorde alternatieven op tak- tisch en strategisch gebied, aj te stemmen op het nationale beleid gericht op wapenbe heersing, wapenverminde ring en ontwapening In de tweede plaats valt te den ken aan de verantwoorde lijkheid van de bewindslieden voor het proces van vermaat schappelijking. Een goede in tegratie van de krijgsmacht in de samenleving bevordert niet alleen het doelmatig functioneren van de krijgs macht, maar draagt ook bij aan de betrokkenheid van de bevolking bij het defensiege- beuren en aan de motivatie van bijvoorbeeld het dienst plichtig personeel. De gang van zaken binnen de krijgs macht, bijvoorbeeld op het ge bied van de arbeidsvoor waarden en de discipline, mag een goede voortgang van het proces niet in de weg staan. Een derde reden is dat veel mili taire beslissingen (zoals bij voorbeeld de aanschaf van 111 F-16straaljagers) belang rijke gevolgen hebben op so ciaal en economisch gebied. Zij dienen daarom onder worpen te zijn aan het oordeel van het hoogste politieke or gaan. Tenslotte, wij verzor gen onze veiligheid samen met anderen in de NAVO. Dat vraagt enerzijds toezicht op het nakomen van aangegane verplichtingen, anderzijds een verantwoorde weging op regeringsniveau van bond genootschappelijke verlan gens en nationale mogelijk heden. De vraag is echter of de veran deringen in de topstructuur van de defensieorganisatie het beoogde doel hebben ge had. Ik heb daar mijn twijfels over. Het resultaat van de veranderingen is dat er een nieuw beleidsniveau is ge creëerd en dat heeft de com municatie in en de slagvaar digheid van de organisatie geen goed gedaan. De „af slanking" van het centrale orgaan is ook niet gereali seerd. In de defensiebegroting 1980 is de sterkte van het bur ger personeel op topniveau vastgesteld op 4510. Ik kan mij dan ook niet voor stellen dat de huidige be windslieden met de door hun ambtsvoorgangers verzonnen veranderingen erg gelukkig zijn. Wellicht is hun greep op de beleidsvoorbereiding ver sterkt,maar de gekozen struc tuur garandeert door de Door generaal-majoor M.H. von Meyenfeldt handhaving van de beleids organen bij de krijgsmacht delen en de lange weg tussen beleid en uitvoeringin geen enkel opzicht dat zij de nood zakelijke beleidsinformatie (tijdig) krijgen om onder meer beleid en uitvoering op elkaar af te stemmen. De in druk wordt bovendien gewekt dat de verschillende beleids niveaus het zo druk met el kaar hebbendat er praktisch geen tijd meer overblijft voor de eenheden die aan de basis van de organisatie het werk doen. Twee veranderingen zijn mijns inziens nodig om de in 1974 geformuleerde wensen te be reiken. De eerste is het direct onder politieke leiding plaat sen van de operationele com mando's van zee-, land- en luchtmacht. Dat geeft de be windslieden een dircctr reten tie met de .jioofduitvoerders" in de organ isatie. De tiveede is de integratie van de beleids organen van de krijgsmacht delen in het centrale beleids orgaan van defensie. Het re sultaat van deze veranderin gen zal zijn dat de duidelijke scheiding die er nu is tussen de krijgsmachtdelen, wordt vervangen door een scheiding tussen twee elementen in de organisatie die elk eigen doel stellingen. taken, werkwijzen en belangen hebben. Te weten: het operationele element en het element belast met de toe levering van materiële en per sonele middelen. De overkoepeling van beide elementen door een beleidsor gaan kan leiden tot een betere weging van belangen en, me de omdat de communica tiekanalen kort zijn, tot een goede afstemming van beleid en uitvoering. De identiteit van de krijgs machtdelen - een zaak van groot belang voor de motiva tie van het personeel - kan ge handhaafd blijven bij de ope rationele commando's. Het centrale beleidsorgaan en waar mogelijk het toeleve ringsbedrijf kunnen samen- werkings-verbanden worden van bu rgers en militairen van verschillende krijgsmacht delen. Tenslotte, op de achtergrond van de hiervoor ontwikkelde gedachten staat de zorg over de toenemende bureaucrati sering binnen de defensieor ganisatie. De mogelijkheid is niet uilgesloten dat zij de slagvaardigheid en beweeg lijkheid verliest om passend te reageren op ontwikkelingen die zich op alleriei gebied vol trekken. En daarmee verliest de krijgsmacht ook haar ge loofwaardigheid en vermo gen om eventuele crises het hoofd te bieden. Dat is na tuurlijk niet alleen een orga- niatorisch probleem. Maar de structuur moet het mogelijk blijven maken de betrokken heid van het personeel bij de zorg voor de veiligheid, om te zetten in doelmatig handelen. En dat is een vraagstuk dat blijvend aandacht ver dient. CHU Tijdens de vergadering van de Unieraad van de CHU is er zater dag op aangedrongen dat het par tijbestuur een kandidaat zal stel len voor de nog steeds vacante post van staatssecretaris van fi nancien. De laatste tijd hebben geruchten de ronde gedaan dat dit staatssecretariaat voor belas tingzaken zou verd wijnen, omdat minister Van der Stee (financiën) deze portefeuille zelf wil beheren De Unieraad heeft zaterdag de voordracht voor de kandidaten lijst voor de kamerverkiezingen van het dagelijks bestuur over- RIED (ANP) - De politie in het Friese plaatsje Ried heeft gister middag het stoffelijk overschot van de 60-jarige P. van den Berg in diens woning aangetroffen. De man, die uit Rotterdam afkom stig was en nog maar enkele maanden in Friesland woonde, is met een schot door het hart om het leven gebracht. De politie be schikt over geen enkele aanwij zing waarom de man om het le ven gebracht is en door wie. Omwonenden schakelden gisteren de politie in, omdat zij de man al Een 39-jarige man is zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden aan de gevolgen van een steekpartij. Als vermoedelijk dader heeft de politie de 32-jange broer van het slachtoffer aange houden. Aanleiding tot de steek partij was volgens de politie een familievete over een erfenis. Bij het spelen in een leegstaande woning in een bos in Nieuwe Schoot bij Heerenveen is de 15- jarige Bauke Jonker uit Heeren veen gisteren om het leven ge komen. De jongen haalde met nog drie vriendjes in het oude huis stenen uit de muren. Op een gegeven moment kwam de gehele boven verdieping naar beneden. Bauke raakte bekneld onder het puin. De anderen slaagden er niet in hun vriendje te bevrijden. Toen de brandweer kwam was de jon gen al overleden. De jongens wa ren de woning binnengegaan om uit te rusten na een paar uur eie ren zoeken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7