Team uit Leiden maakt unieke atlas over flora NEMEN NIEUWBOUW TER HAND ^Politie met krakers Eén op drie brommers in de fout POLITIE BETRAPT BORDJES- DIEVEN flAANDAG 31 MAART 1 Morgen speciale eerste paal voor kazerne in Merenwijk LEIDEN - De Leidse brandweerlie den hebben het recht in eigen hand genomen. Uit teleurstelling over het lange uitblijven van de nieuwe brandweerkazerne heb- ben zij besloten de bouw hiervan zelf ter hand te nemen. Brand- weercommandant Broekman zal morgenmiddag om twee uur pre cies de eerste paal slaan op het ntOO bouwterrein aan de Gooimeer- Stijl laan- Dat zal op een zeer bijzondere wij- ai ze gebeuren. Bij de brandweer is daarvoor een speciaal hoge- drukstraalprocedé ontworpen, j Het komt er-eenvoudig gezegd- op neer dat de palen de grond in worden geperst met de hoge in ell druk die in het waterleidingnet aanwezig is. Op dat idee is men gekomen bij de blussing van de "De Horst" vorig jaar. brand i Vanmiddag verrichtte een aantal Leidse brandweerlieden al de eerste voorbereidende werk zaamheden voor de bouw. Op het terrein aan de Gooimeerlaan werd aan de hand van bestekte keningen de belijning uitgezet. Omdat de gemeente de behande ling van de bezwaarschriftendie tegen de nieuwbouw zijn inge diend nog moet afwachtenkan er voorlopig geen geld beschikbaar worden gesteld voor de nieuw bouw. r de eer- bruik kunnen maken van het Van der Heijden-fonds. Een legaat uit de jaren dertig, waarmee het fonds voor behoeftige weduwen van spuitgasten werd gesticht, maakt het mogelijk de eerste kos ten op te vangen. Mocht het bestuur geen financiële bijdrage aan de nieuwbouw wil len leveren, dan overweegt de Leidse brandweer een steunactie onder de bevolking te beginnen. Voor een bedrag van 25 gillen kan men een acte kopenals bewijs dat men heeft bijgedragen in de bouwkosten van de nieuwe ka zerne. Bovendien is van brand weerzijde toegezegd dat de ge vers, in geval van brand, bij voorrang zullen worden gehol pen. De bouwwerkzaamheden zullen door de brandweerlieden worden uitgevoerd tijdens hun inactieve uren. Zij hebben daarvoor de af gelopen maanden in het geheim een omscholingscursus gevolgd via het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Om in noodgevallen toch snel ter plaatse te kunnen zijn, zal een groot deel van het blusmate- rieel vanaf morgen langs de Gooimeerlaan worden gestatio neerd. Desgevraagd liet loco-burgemeester Waal weten geen actie te zullen ondernemen tegen deze illegale bouw, zolang geen gebruik wordt gemaakt van malafide onder aannemers. nieuwbouw, die morgen rscho' Eerste deel (uitgestorven planten) nu gereed LEIDEN - Het is er met de verscheidenheid aan bloemen en planten in Nederland in de afgelopen jaren niet beter op geworden. Dat blijkt ook nog eens uit een nieuwe atlas, waarvan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM komende donderdag in Leiden het eerste exem plaar zal krijgen. Het gaat hier om het eerste deel van de „Atlas van de Nederlandse Flora". t Een team van het Rijksherbarium verricht veldwerk voor de atlas bij de Wijde Aa. Links drsF.Adema en rechts rs.J Mennema. Tussen hen in twee studentes die bij het onderzoek assistentie verleenden, (foto: Ruth van Crevel). De atlas kwam tot stand onder redactie van J. Mennema, A.J. Quené-Boterenbrood en C. L. Plate. Er is een Nederlands- en een Engelstalige atlas. Het eerste deel bevat kaartjes en teksten van 332 uitgestorven en zeer zeldzame Nederlandse plan- tesoorten. De kaartjes zijn in tweekleurendruk: in het groen de gegevens van vóór 1950, in het zwart die van na 1950. Dit is vol gens de samenstellers aantrek kelijk, omdat in zowel het gehele verspreidings patroon als de (meestal) achter uitgang van de soort kan worden vastgesteld. Het is de bedoeling dat deel twee (met de vrij zeldzame soorten) en deel drie (met de minder algeme ne en algemene soorten) in 1981 en resp. 1982 verschijnen. Tachtig jaar geleden legde de toenmalige conservator van het Rijksherbarium in Leiden, dr. J. ji5iaagS LEIDEN - Na een hardhandig tref- uur i fen met krakers heeft de Leidse politie gistermorgen een eind "ev< gemaakt aan de bezetting van erinj een huis aan de Marijkestraat. De politie greep in omdat "er ver st VJ nielingen in het huis waren aan- eidei gericht". De krakers, een 21-jari- aapc ge Leidenaar, zijn 18-jarige 13 e vrouw en zijn 16-jarige broer, gingen niet in op het bevel van de politie het pand te ontruimen. Ze werden na "enkele rake klap- inva' pen", aldus de politie, meege.no- 311 d men naar het bureau, waar pro ces-verbaal werd opgemaakt. [et drietal woonde in een kraak pand aan de Willem de Zwijger laan. Volgens hun zeggen moeten ze daar vandaag echter uit, zodat ze gistermorgen wilden verkas sen naar de Marijkestraat. Enthousiasme bij Achalay LEIDEN - De voorstelling die het folkloristisch dansensemble 'Achalay' zaterdagavond in sa menwerking met het volksmu- ziekorkest 'Ranja' gaf in de Leid se Schouwburg is een groot suc ces geworden. De avond was spe ciaal bedoeld vooral degenen die het vorig jaar zo zwaai- gedupeer de Leidse dansgezelschap uit de brand hebben geholpen. )e politie kon niet zeggen of er voor het drietal inmiddels een oplos sing is gevonden. tëperder in het weekeinde voor- ol ei kwam de politie een kraakpoging chie in de Albert Vérweystraat. "We waren daar op tijd aanwezig", al dus de politie. De twee gevallen staan los van elkaar. i bromfietsen. Vanaf vandaag wordt de controle LEIDEN - "Er rijden in Leiden nog heel wat bromfietsen die niet aan de eisen voldoen". Deze conclusie trekt de politie nadat bromfietsrijders in Leiden zaterdag voor de laatste keer de kans hadden hun vervoermiddel te laten testen. Er kwamen zaterdag 23 mensen met hun rijwiel met hulpmotor naar de Zonneveldstraat om het vermogen te laten meten. De week daarvoor werden 39 bromfietsen gekeurd, zodat in totaal 62 brommers in Leiden zijn gekeurd. Ruim dertig procent (22 stuks) bleek niet aan de eisen te voldoen. Daarbij kwam nog dat er van de bromfietsen die afgelopen zaterdag wei den gekeurd er twaalf geen bel hadden en er twee met een te breed stuur rondreden. Vanaf vandaag gaat de Leidse politie strenger optreden tegen bromfietsbestuurders die met een te snel vervoer middels rijden. "De mensen die hier geweest waren, zijn allemaal ter goeder trouw gekomen, maar de "dwars liggers", de mensen die weten dat hun brommer te hard gaat, zijn nietgeweest", aldus de politie. Filmcyclus Vanavond wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 de Franse film- cyclus besloten met de verto ning van de uit 1975 stam mende film "ITmportant c'est d'aimer". De hoofdrol wordt vervuld door Romy Schnei der. Het is het tragische ver haal van een derderangs ac trice die met optredens in pornofilms aan de kost moet komen, totdat zij haar grote liefde ontmoet. De voorstel lingen beginnen om 20 en 22.15 uur. N1RI A-vergadering De afdeling Leiden van de Ne derlandse Ingenieursvereni ging NIRIA houdt vanavond de jaarvergadering in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg 15. Na het huis houdelijke gedeelte en diverse verkiezingen zal het jaarpro gramma 1980-1981 worden besproken. Na afloop van de vergadering houdt ir. A. Thomassen van het VEG Gas- instituut in Apeldoorn een inleiding over het rendement van gastoestellen en de verho ging ervan, toepassing van warmteterugwinning en warmtepompen voor ver warming van grotere gebou wen. De vergadering begint om acht uur. TM-programma In het Museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 wordt morgenavond een inleidende lezing gehouden over het transcendente meditatiepro gramma gehouden. De lezing wordt gehouden door een le raar in de TM-techniek en be gint om acht uur. De toegang is gratis. Alleenstaanden In de Zeeheldenwijk is een scha- kelgroep voor alleenstaanden opgericht. Doel is de alleen staanden uit hun isolement te halen "in huiskamerver- band". Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij Els van Schaik en Inge Verhoeve, elke woens dagavond van zeven tot acht uur op het adres Uoster- dwarsstraat 43. Vegetarisch koken De groep "Gezond Leven" van 't Breehuys organiseert een ve getarische kookcursus voor degenen, die meer willen we ten over volwaardige maal tijden, bereid zonder het ei- withoudende stukje vlees. De cursus bestaat uit zes lessen die op dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur worden gegeven. Op geven voor de cursus kan men zich in 't Breehuys aan de Breestraat 19. De deelname is beperkt. Spiritisme Het Spiritisch Genootschap Leiden houdt vanavond een bijeenkomst in de zaal aan de Middelweg 28. Spreker is de heer May uit Arnhem die het zal hebben over de paaswij- ding. Aanvang 20 uur. Voorafgaand aan de voorstelling van komende zaterdagavond, •wanneer het 12V2 bestaan van 'Achalay' zal worden lJ'/a-jarig kon deze voorstelling, die een duidelijk internationaal karakter had, veel enthousiasme aan de zaal ontlokken. Er was muziek en dans uit het in Joegoslavië gele gen Servië('Hajd Povedi' uit de streek Sumadije), uit Holland (Marker visserjongens en het be kende 'Boer wat zeg je van m'n kippen'), met door Csardas gear rangeerde muziek en een choreo grafie van Hans Middelham, daar waar Rob Elsenaar optrad als choreograaf voor de Marker vis serjongens-motieven. Het volksmuziekorkest 'Ranja maakte indruk met het uit Israel afkomstige 'Leor', 'Chiuchech', 'Be-tof, 'Utz-lull' en 'Tana tenu- na'. Achalay had ook een werkzaam aandeel in het Israël-gedeelte, door het neerzetten van een Is raëlische dansserie (met o.m. 'Ma Navu', en dansen op muziek van o.m. Bat Jiftach'. Middelham zorgde ook hier voor de choreo grafie. Hoewel na afloop van de avond wat kritische geluiden te horen waren over de bandmu- ziek, konden de algemene posi tieve indruk en de geëngageerd heid, waarmee werd gedanst en gespeeld niet meer aangetast worden. Na de pauze viel vooral op de uit Bulgarije afkomstige mannen- dans. in een achtste maatsoort uit Muntenië, naar een choreografie van Jan de Bondt. Het volksmu ziekorkest 'Ranja' liet zich ook hier met 'Oma Densko Choro' en 'Topovlaska Racenitsa' bepaald niet onbetuigd. Het internationale karakter wbrd gecompleteerd met een zigeu nerdanschoreografie van Erda Barents, terwijl meisjes en jon gens van 'Achalay' ter afsluiting een prachtige Hongaarse dans brachten. Het waren deze kos tuums en die van het vorige dansmotief die niet verloren wa ren gegaan, omdat ze op de avond van de brand tijdens een voor stelling werden gebruikt. BERT KOEKEBAKKER W. C. Goethart, de basis voor deze atlas. Hij besloot een aantal zoge naamde verspreidingskaartjes van de wilde Nederlandse plan ten uit te geven. De kaart van Nederland werd daar bij in grote hokken verdeeld van gelijke grootten. Met een kruisje werd aangegeven of de plant in het hok voorkwam. De eerste, tussen 1902 en 1907 uitgegeven, kaartjes toonden vaak eerder de plaatsen waar de veldbotanici, de zogenaamde floristen, herba riummateriaal hadden verza meld, dan het werkelijke ver spreidingsbeeld van de soort in Nederland. Dit veranderde geleidelijk toen de Nederlandse floristen gingen "hokken": gewapend met een "streeplijst" in een hok van de kaart alle wilde plantesoorten no teren. De streeplijst bevatte de wetenschappelijke namen van alle toen in Nederland bekende soorten. Een streep door de naam van de soort betekende dat de plant in dat hok voorkwam. Omstreeks 1920 nam de belang stelling voor de plantekaartjes weer toe en werden er zekere ver spreidingspatronen in ontdekt: uitsluitend langs de kust of langs de grote rivieren, in het natte laagland of op de hogere zand gronden. Dit leidde tot de inde ling van Nederland in zogenaam de plantengeografische distric ten. Oud- voorzitter Katli. Onderwijs overleden OEGSTGEEST - Na een langduri- ge ziekte is de oud-voorzitter van de Stichting Katholiek Onder wijs, de heer G.J. Bergen, overle den. Hij was voorzitter vanaf de oprichting van dit katholieke samenwerkingsverband in 1971 tot 1979. Voor zijn werk, ook voor zijn activiteiten in het katholiek schoolbestuur Oegstgeest en zijn aandeel in het bejaardenwerk in die plaats, werd hij vorig jaar on derscheiden als ridder in de orde van de heilige Gregorius de Gro- Studiegeld universiteit niet omhoog LEIDEN - Het inschrijf- en colle gegeld voor het studiejaar 1980-1981 bij de Leidse universi teit zal hetzelfde zijn als dit jaar. Omdat het ministerie van onder wijs geen kans ziet hierover voor 1 juni de nieuwe richtlijnen be kend te maken heeft het college van bestuur van de Leidse uni versiteit "geen andere keus dan voor het komende studiejaar uit te gaan van de huidige situatie". In een brief aan het ministerie van onderwijs schrijft het Leidse college van bestuur onder meer dat in Leiden is begonnen met de voorbereiding van de inschrijf- procedure van het volgende stu diejaar. Voordat de definitieve tekst van onder meer de inschrijfformulie ren werd vastgesteld is bij het departement gevraagd naar de termijn waarin de nieuwe colle ge- en inschrijfgelden bekend zouden zijn, aldus het college van bestuur. "De verstrekte informatie leerde ons dat de veranderingen niet tij dig definitief zullen zijn". De uni versiteit zegt dat daarom voor de inschrijving van studenten voor het komende studiejaar geen re kening met de nieuwe richtlijnen kan worden gehouden. zoek van Nederland, dat verder veldwerk en het uitgeven van een tweede serie kaartjes sterk sti muleerde en in 1950 was heel Ne derland geïnventariseerd. Het duurde echter tot de jaren zestig voordat alle veldgegevens, met de hand, op de kaartjes waren verwerkt. De gegevens werden opgeslagen bij de afdeling Nederlandse Flora van het Rijksherbarium in Lei den. Deze afdeling was echter te krap bemand en te overbelast om aandacht aan het uitgeven van deze verspreidingskaartjes te ge ven. Inmiddels was wel een tweede inventarisatieronde be gonnen, die duidelijk aantoonde wat alom werd gevreesd: de ach teruitgang van grote aantallen plantesoorten in Nederland. Vijftien jaar geleden werd drs. J. Mennema benoemd aan de afde ling Nederlandse flora. Hij werd al snel geconfronteerd met die botanische informatie, die vrij wel door niemand werd gebruikt. In 1968 werd hij bij de voorberei ding van een publikatie over moerasmelkdistel geconfron teerd met het voor botanici nogal opzienbarende feit dat de IVON- kaartjes soms verre van volledig kunnen zijn en dat aanvulling met herbarium- en betrouwbare literatuurgegevens noodzakelijk "Hij begon de kaartjes bij te werken, aanvankelijk alleen, later bijge staan door mevrouw A.J. Quene- Boterenbrood, drs. F. Adema en anderen, onder meer doctoraal studenten. Met name de literatuur van de Zuidlimburgse florist dr. A. de Wever leverde vaak informatie op over het verdwijnen of achteruit gaan van een plantesoort aldaar. De gedachte om deze informatie als begeleidende tekst aan het kaartje toe te voegen, begon vas tere vormen aan te nemen. Voor al, toen bleek dat het ook nood zakelijk werd om te verantwoor den waarom sommige literatuur gegevens niet op het versprei dingskaartje werden opgeno- In 1973 werd bij wijze van proef een dertigtal kaartjes plus tekst ge publiceerd en op grote schaal verspreid. Deze kaartjes werden uiteindelijk het model voor de Atlas van de Nederlandse Flora. Het bijwerken van de kaartjes was voor de afdeling Nederlandse Flora een zo goed als onmogelijke taak. Er moesten meer medewer kers voor worden aangetrokken. Dat gebeurde en tevens besloot hel ministerie van CRM m 1977 geld beschikbaar te stellen om gedurende vier jaar twee extra krachten aan te trekken. Het werden er echter drie. Mede daardoor is het uiteindelijk mo gelijk geworden dat deel 1 van de atlas nu kan verschijnen. De atlas wordt uitgegeven door Kosmos bv, Amsterdam. De En gelse uitgave: dr. W. Junk bv. 's- Gravenhage. De prijs is 59.50 (Engelse uitgave 96 gulden). LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht twee bordjes verzamelaars betrapt. Bij het demonteren van het waar schuwingsbord "Buit eruit", bij de parkeerautomaat aan de Garenmarkt, werden de twee Leidse jongens de klos. Eerder hadden de jongens al een boord "Hoogspanning le vensgevaarlijk" en de straat naambordjes "Aalmarkt" en "Vismarkt" ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3