N ieu w V oordorpj binnenkort ondei, de slopershamer 3 IJMCT Komst Zuidafrikaans koor zaait onrust in Katwijk [Le/cfee1 agenda Voorschotenaren willen minder verkeer in wijk Werkgroep wil gehele raadhuis huren WARMOND AL IN PAASSFEER STAD EN RAND MAANDAG 31 MAART 198 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. VOORSCHOTEN - Het vroegere kinderte- Verder komt er een gigantisch kantoo huis Nieuw Voordorp aan de Leidseweg naast het nieuwe bouwwerk in oude stijl in Voorschoten wordt binnenkort ge- D sloopt. Daarna zal op de open plek een Dit kantoor krijgt een aan de moderne ai nieuw gebouw worden neergezet. chitectuur aangepast uiterlijk. hoekje van het terrein zijn dai nog een vijftal bungalows ge pland. Het nieuwe kantoor wordt in ell geval een flink stuk groter da*- het hoofdgebouw. De Voorscho tense welstandscommissie hee het gebouw ondanks de afmetir gen inmiddels wel goedgekeurt Op het grote kantoorgebouw w Bagon BV de hele technische ir stallatie, voor met name de ve warming kwijt. Daarbij zou da ook een installatie worden geïi stalleerd, waarbij warmte ka worden teruggewonnen. Daa voor is veel ruimte nodig, omdi ,een daarvoor benodigd warmti wiel een behoorlijke afmetin heeft. Bagon stelt dan ook voor de d; kopbouw voor het nieuwe kar toorgebouw aanzienlijk te ve groten. Volgens het ingenieur bureau dat zich bezighoudt me de technische installaties leve deze installatie een besparing o van maximaal 80 procent aa stookkosten. PAND GEKRAAK VOORSCHOTEN - Het pand aa de Schoolstraat nummer zes to en met acht is dit weekeinde ge kraakt. Zes mensen betrokkei zaterdagnacht de woning die vo gens een woordvoerder van d gemeente zo'n halfjaar leeg staa Wie de eigenaar van het gekraak te pand is wilde de gemeent vanmorgen nog niet vertellen. De politie, die vanmorgen op d hoogte werd gesteld van de actit en inmiddels ëen bezoek aan d(^ krakers heeft gebracht, kon no^ geen nadere bijzonderheden ver strekken. Maandag Leiden Ontmoetingscentrum - hoek Boshi zerlaan, bejaardensoos Zuidwest Fenke - Leids Volkshuis - vrouwensoi 20-23 uur, ingang apothekersdyk 33, 149180. Voorschoten - afscheid van burgemee ter in de raad, 14.30 uur. L Wassenaar - cie onderwijs, cultuur i 4 recreatie, 19.30 uur. Voorschoten - 20 uur WD-fractiev» gadering. Leiderdorp - 20 uur raadsvergaderinj Apotheken E De avond-, nacht, en zondagsdienst va de apotheken in de regio Leider wordt waargenomen door Doeza apc theek, Doezastraat 31, tel 121313 e apotheek Van Breest Smallenburj Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging z Leiden - Interkruis, tel: ten noorden va' de Rijn 134604, tel ten zuiden van d Rijn 121753-. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gt zondheidscentrum, Berkenkade, te 410131. Spreekuur ma t/m vrij vaF 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te' 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4741. Warmond - Zr. A. Looyen-v.d. Wilt, Mt rellaan 22, Sassenheim, tel 02522-11454. L Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/RoesL Helden G. Roest; Haaghuishof 5, teE 890405. Voor de praktijk van Krol ei Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schit kade 23, tel 144323. Het voormalige kindertehuis aan de Leidseweg. Volgens de huidige eigenaar valt er niks meer te restaureren. Sloop en later nieuwbouw in dezelfde stijl wordt als oplossing aangeboden. De huidige eigenaar van Nieuw Voordorp, de Amsterdamse pro jectontwikkelaar Bagon BV zou het liefst zo snel mogelijk het vol gens deze maatschappij "op in storten staande pand slopen. Maar de gemeente Voorschoten wil echter eerst nog wat meer duidelijkheid over de plannen van Bagon. Zo verlangt de ge meente zekerheid over de komst van een nieuw pand in oude stijl. Wanneer deze laatste barrière is ge nomen, komt er na vijf jaar schot in de zaak rond Nieuw Voordorp In september zal, als alles volgens de plannen verloopt, worden be gonnen met de nieuwbouw. Beroep op VVV-bestuur koor te weren KATWIJK - De Arjos (afd. Katwijk/Valkenburg), PvdA/PPR, D'66, Boycot Outspan Actie Leiden, lan delijk comité Zuidelijk Afrika, open jongerencen trum Mallegat en de Rooie Vrouwen in Katwijk doen een beroep op het VVV-be stuur om het Zuidafrikaanse kinderkoor 'Tijgerberg' als nog uit het Tulip Time Fes tival te weren. In een brief aan het bestuur van het toeristenbureau noemen deze groeperingen een aantal argumenten waarom het koor, dat uit al leen blanke kinderen zou be staan, niet naar de badplaats moet komen. De brief, die vandaag is overhandigd, zal vanavond iri een vergade ring van het VVV-bestuur aan de orde worden gesteld. Weigeren als het om alleen blanke kinderen gaat KATWIJK - Politiek Katwijk is verdeeld over de komst van het Zuidafrikaanse Tijgerbergkoor, dat uitsluitend uit blanke kinderen zou bestaan. Dit koor, negentig 'man' sterk, is uitgenodigd om volgende week mee te doen aan het Tulip Time Festival, een muzikale bijeen- Vrije lijst komst van koren en muziekverenigingen. gewaarschuwd. Volgens mij kan hier geen politieke stunt achter Het CDA en D'66 vinden dat de lijn die de regering heeft uitgestip peld, moet worden doorgetrok ken: dus moet het koor, net als de deelnemers aan de Olympische spelen voor gehandicapten in Arnhem, wegblijven. De VVD zegt geen moeite met de komst van het koor te hebben als de lei- VOORSCHOTEN - De bewoners van een vijftal straten in Voor schoten hebben er bij de gemeen te op aangedrongen maatregelen te nemen om het verkeer in hun straten terug te dringen. Het gaat hier om een gedeelte van de Mo lenlaan, de Baron van Ghentlaan, de Jan van Galenlaan, de Na- ssaukade en de Noortheijstraat. De gemeente zou bij het uitvoe ren van de plannen gebruik kun nen maken van het geld uit de pot dat zij speciaal voor dit soort maatregelen heeft. In deze pot zit, na aftrek van het geld dat nodig is voor de werkzaamheden aan de Porf. Einthovenlaan in Voor schoten, nu nog 42.500 gulden. De bewoners van de Molenlaan stellen de gemeente voor om van hun straat een woonerf te maken. Er zou namelijk geregeld met ho ge snelheden van beide richtin- Vrouw gewond bij botsing LEIDEN - Een twintigjarige Leid- se vrouw heeft gistermiddag een hoofdwond opgelopen bij een au to-ongeluk op de kruising Haag- weg-Churchilllaan. De vrouw reed half hald drie op de voorrangsweg de Haagweg, rich ting Noordeinde. Een 71-jarige automobilist uit Breda wilde vanaf de Churchilllaan de Haag- weg opschieten, maar had de Leidse niet gezien. De vrouw moest naar het Acade misch Ziekenhuis. De Bredanaar kwam er zonder kleerscheuren van af. Beide auto's liepen aan zienlijke blikschade op. LEIDEN - J. Houtkamp (32) is per 1 april aangesteld als inspec teur bij de Leidse politie. Na een korte stage-periode wordt hij chef van de bijzondere recherche. Na de politie-academie heeft Houtkamp eerst enige tijd ge werkt als officier bij de rijkspoli tie, district Amsterdam. gen zo dicht Icings de huizen wor den gereden dat de situatie bin nenhuis ondraaglijk is. De snel heidsbeperking tot vijftien kilo meter per uur en de onlangs tot stand gekomen verbindingsweg van het MOC-terrein naar de Oranjeboomstraat brengen hierin geen verbetering. De bewoners van de Baron van Ghentlaan hebben soortgelijke problemen. Zij denken deze ech ter op te kunnen lossen door middel van verkeersdrempels, plantenperken, parkeervakken en speelvoorzieningen. Op deze manier zou de laan ook het uiter lijk van een woonerf krijgen en zou het verkeer er langzamer gaan rijden. Op de Jan van Galenlaan blijkt slechts behoefte te bestaan aan een aantal verkeersdrempels die, als de gemeente de laan toch gaat herbestraten, "gelijk even kun nen worden meegenomen". Zo ook bij de Noortheystraat, waar aan één kant toch al verkeers drempels worden aangebracht. Bewoners van het andere gedeel te van de straat zijn nu bang dat zij meer overlast krijgen. Daarom vragen zij de gemeente ook hun gedeelte van de Noortheystraat te voorzien van verkeerdrempels. Bij de Nassaulaan ligt de zaak wat ingewikkelder. Uit gesprekken met bewoners is gebleken dat vooral de hoge snelheid waarmee het autoverkeer vanaf de Bach- laan de Nassaukade afrijdt een grote bron van zorg is. Dit klemt des te meer omdat door de aan wezigheid van een aantal scholen veel fietsers gebruik maken van de Nassaukade. Een oplossing van de verkeersproblemen zien de bewoners in het aanbrengen van een drietal drempels. Er is echter ook nog een knelpunt bij het kruispunt Nassaulaan en Louise de Colignylaan. Hier zou een erg onoverzichtelijke situatie bestaan. Een aantal bewoners heeft nu gedacht daar een waar schuwingsbord te plaatsen of een voorrangsbord ten gunste van het verkeer van de Louise de Co lignylaan. ders maar geen politiek gaan be drijven. De Vrije Lijst en de SGP hebben er totaal geen moeite mee als het Tijgerkoor in de badplaats zal optreden. Het bestuur van de PvdA/PPR in Katwijk en Valkenburg plus het comité Zuidelijk Afrika maken zich thans sterk om te verhinde ren dat de, volgens hen, blanke kinderen van het koor naar de badplaats komen. Hiervoor wordt een comité in het leven ge roepen dat moet bekijken op welke wijze het koor van het fes tival kan worden geweerd. CDA "Ik vind", zegt CD A-fractievoorzit ter Vink, "dat wij het landelijk standpunt moeten volgen. Zeker als het koor uit blanke kinderen bestaat. Het is overigens geen of ficieel standpunt. Want ik heb nog niet met de andere raadsle den hierover gesproken. Boven dien is het mij niet bekend hoe de VVV (zij organiseert het Tulip Time Festival) aan het koor is ge komen." Vink steekt niet onder stoelen of banken het internationale mu- ziekgebeuren maar zo, zo te vin den. Van hem hoeft het niet zon odig. "Maar als het om alleen maar blanke kinderen gaat, moe ten we het koor weigeren. Vaak wordt er een enorme ophef ge maakt, die later niet meer dan storm in een glas wat^r blijkt te zijn." D'66 Drs. Van Mierloo van D'66 vindt dat de Nederlandse regering niet voor niets een lijn heeft getrok ken. En die moet men, volgens hem, vasthouden. Wel wil hij eerst kijken of het inderdaad al lemaal blanke kinderen zijn. Zijn partij gaat er in elk geval nog over van gedachten wisselen. "Als de feiten duidelijk zijn, is er wel overleg nodig. Misschien moeten alle politieke leiders in de ge meenteraad dan om tafel gaan zit ten om tot één gezamenlijk standpunt in deze te komen." WD "Ik vind het jammer dat men poli tiek bedrijft over de hoofden van kinderen die naar Katwijk ko men om alleen maar een liedje te zingenzegt VVD-fractievoor- zitter Buitendijk. "Kijk, als de leiding van het koor er iets wil doordrammen, ja, dan moet je oppassen. Maar als dit niet het geval is, dan heb ik er geen moeite mee als het koor komt. Ik zeg wel nee, als er fana tiekelingen zouden proberen propaganda voor Zuid-Afrika te maken." Buitendijk gelooft hier echter niet in. "Ik zie het niet zo somber", laat hij weten. "Als je niet zeker bent. zoals in dit geval, geef de kinderen dan het voordeel van de twijfel. Pakt het verkeerd uit. dan ben je voor een volgende keer De Vries (Vrije Lijst) vindt het jammer dat nu de politiek ook in trede doet in de muziekwereld. "Persoonlijk heb ik geen enkele moeite met het optreden van het Tijgerbergkoor. Anders zou het zijn als het om volwassenen ging. Dan moest er wel degelijk over worden gepraat. Ik vind het te be treuren dat naast de sport nu ook de muziek in de politieke sfeer terechtkomt. Nu waren we net bezig het 'gezicht' van Katwijk wat te verbeteren en dan gaat men dit doen. Mijn hoop is dat het optreden doorgaat en dat er ook nog zwarte kinderen in het koor zullen meezingen." SGP SGP-fractievoorzitter Van derMeij noemt het 'overdreven' dat het Tulip Time Festival in de politie ke sfeer wordt getrokken. 'Het is een gemeentelijke aangelegen heid, waar is dit dan goed voor?", vraagt hij zich af. "Ik vind dat de progressieven het wat te ver zoe ken. Je moet zoiets niet overtrek ken. Wat mijn fractie betreft mo gen die kinderen hier best een paar liedjes komen zingen. Wij hebben daar totaal geen moeite mee. Ik kan me niet voorstellen dat daar zo'n deining over moet worden gemaakt. Daarnaast denk ik niet dat er nog wat aan zal kunnen worden gedaan. Overeen week begint het festival. Waarom komen de tegenstanders nu pas met hun bezwaren op de proppen en niet eerder?" Monumentenlijst Zo'n vijf jaar geleden slaagde de toenmalige eigenaar van het ka pitale pand aan de Leidseweg, de stichting Kindertehuis Den Haag er in om het gebouw van een voorlopige monumentenlijst af gevoerd te krijgen. De gemeente had geprobeerd het gebouw als monument ingeschreven te krij gen om zo het historisch waarde volle pand te kunnen behouden. Maar onder druk van de Haagse stichting werd Nieuw Voordorp geen monument. Het werd ver kocht aan projectontwikkelaar Fraanje BV, die het op zijn beurt weer doorverkocht aan het inge nieursbureau Heerema uit Sche- veningen. Heerema kwam met plannen voor de restauratie van Nieuw Voor dorp. Daarnaast wilde de pro jectontwikkelaar ook nog wel nieuwbouw neerzetten op het terrein. Toch leek het allemaal niet zo te lopen zoals Heerema zich had voorgesteld. Nieuw Voordorp werd tenminste weer te koop aangeboden. De prijs van de grond was inmiddels driemaal zo hoog geworden. Niet haalbaar De Amsterdamse projectontwik kelaar Bagon BV werd uiteinde lijk de nieuwe eigenaar. Deze maatschappij kwam ook met plannen voor kantoorbouw. Zij brachten echter nog een nieuw aspect in de Voordorp verkoop: restauratie zou niet haalbaar zijn. Wel werd aangegeven dat het af breken en het weer in oorspron kelijke staat opbouwen van het oude gebouw tot de mogelijkhe den behoorde. En deze plannen hebben nu lang zaam aan gestalte gekregen. Ba gon wil het bestaande pand slo pen en er een ander voor de in de plaats zetten, wel in dezelfde stijl. Onder dit hoofdgebouw zou vol gens de plannen een parkeerga- rage voor zo'n 24 auto's kunnen komen. Verder zal op het Voor dorpterrein een groot kantoorge bouw verrijzen. Ergens in een I OEGSTGEEST - De collecte, die de afgelopen week in Oegstgeest ten bate van epilepsie-patiënten, werd gehouden, heeft ruim 6.000 gulden opgeleverd. WARMOND - De Warmondse werkgroep "Het oude raadhuis" heeft voor verwarring gezorgd door als slechts de beschikking moeten krijgen over een helft van het gebouw. gegadigde te reageren op een advertentie waarin het Daar zijn de Warmondse politieke partijen dan ook het linker gedeelte van het oude raadhuis bij de Pomp te huur werd aangeboden. Eerder heeft deze werk groep namelijk de toezegging gekregen van de ge meente dat van het rechter gedeelte van het voorma lige stadhuis gebruik mag worden gemaakt. De gemeente vindt echter dat het oude raadhuis en niet zonder meer mee eens. Progressief Warmond vindt het onaanvaardbaar dat "Het oude raadhuis" een van de drie sollicitanten is naar het linkergedeel- te.Volgens de progressieven valt dit niet te rijmen met de doelstelling dat het oude raadhuis ten dienste moet staan van de Warmonder. zeker een deel daarvan ten dienste moet komen te Ook het CDA is pertinent tegen mededinging van de staan van de hele Warmondse bevolking. Volgens de gemeente wil de werkgroep de linkerhelft van het gebouw, wanneer zij deze zou krijgen, inrichten voor commerciële doeleinden. Daarom zou de werkgroep werkgroep, terwijl de WD er slechts mee kan in stemmen wanneer de werkgroep kan garanderen tien jaar lang een zinvolle bestemming aan het parvd te geven. WARMOND - Jong en oud konden zaterdag bij Galerie de Pomp in Warmond terecht voor het bijna traditioneel geworden Paasmarktje. Uiteraard werden eieren beschilderd en ook het maken van paasgebak hield de aanwezigen de nodige tijd bezig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2