FNY voelt niets voor Makingscode Agentschapbelangrijke financiële pijler AKZO pakt energiebesparing aan Heineken rekent op groei export BLIJVEND VERZET ITEGEN LOONMAATREGEL IH-li'NUL PAGINA 23 UTRECHT (GPD) - „De FNV zal zich moeten blij ven verzetten tegen de loonmaatregel. Dat zal echter niet meer mogelijk zijn door rechtstreeks ac tie te voeren tegen de werkgevers". Federatiebestuurder Herman Bode zei zaterdag op een kaderdag van de Industriebond FNV, die ge wijd was aan het thema „sta kingsrecht en vakbondsvrij- i heid", dat de rechter zulke acties tegen de loonmaatregel vrijwel zeker onrechtmatig zal verklaren. Eventuele acties zullen zich vol gens Bode dan ook moeten rich ten op zaken die niet direct onder de loonmaatregel vallen. Hij doelde op de immateriële ar beidsvoorwaarden, vooral die op het terrein van de (mede-)zeggen- schap. Binnenkort zullen de bij de FNV aangesloten bonden hun leden hierover raadplegen. In gaand op de rol van het stakings recht, noemde de federatiebe stuurder dit recht essentieel voor de vakbeweging. „Het bezit van kapitaal is in onze VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer 1648 stuks: 1211 slachtrunderen, 437 scha pen/lammeren. Prijzen slachtvee per kg. gesl. gew.: stie ren le kwal. 7,40-8,00; 2e kwal. 6,90-7,25 vaarzen le kwal. 7,25-8,00; 2e kwal 6,10-6,60; koeien le kwal. 6,80-8,00 koeien 2e kwal. 6,00-6,60; 3e kwal. 5,65-5,85; worstkoeien 5,00-8,00; extra kwal. en dikbillen 9,00-14,00. Gebruiksvee per stuk. Schapen: 190-235; lammeren 180-235; lammeren le kwal. 250-350. Toelichting bij resp. aanvoer, handel en prijzen. Slachtrunderen: redelijk, matig, iets lager; schapen/lammeren: redelijk, vlot, iets hoger (schapen stabiel). Groenteveiling Leiden 31-03-1980: Ap pels 0,49-0,77, Aardappelen 0,26, Andij vie 1,70-2,00, Snijbonen 7,70-8,50, Postelein 6,60-6,90, Prei 0,75-1,08, Ra barber 1,10-2,10, Spinazie 1,50-1,60, Spruiten A 2,36, B 1,49, D 1,80, Uien 0,20 -0,57. Witlof 1.40-2,25, Sla 0,25-0.35, Raapstelen 0,21-0,23, Radijs 0,59-0,70, Selderij 0,15-0,30. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Londense ondergrondse 24 uur plat LONDEN (AP) - Voor het eerst sinds 1926 is de Londense onder grondse afgelopen zaterdag ge troffen door een 24-uursstaking van het volledige personeel. De staking, waartoe de vakbonden hadden opgeroepen, was be doeld als protest tegen de toe nemende "straatschenderij" op de stations en de vernielingen in de treinen. Druppel die de emmer deed over lopen was een vechtpartij tus sen verscheidene jeugdbenden, waarbij een treinbestuurder werd overvallen. Minder winst P en C groep RIJSWIJK (ANP) - De P en C Groep NV (Peek en Cloppen- burg, Lampe) heeft in het op 31 januari afgesloten boekjaar 1979-1980 een winst voor belas tingen geboekt van 20,4 miljoen tegen 24,4 miljoen in het voor gaande boekjaar bij een met 1 procent gestegen omzet. Na reservering van 9,5 miljoen 10,6 miljoen) voor belasting, resteerde een 21 procent lagere netto winst van 10,9 miljoen 13,8 miljoen), zo heeft de groep bekendgemaakt. Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 36 naar 30 per aandeel van 100. Evenals in voorgaande jaren zal een inte rimdividend worden uitgekeerd en wel van 10 12), zodat het slotdividend 20 24) zal bedra gen. Herman Bode: "Haya zou eens moeten nadenken over arbeids- plaa tsenovereenkomsten maatschappij nog steeds de basis voor zeggenschap. Daar tegen over staat ons recht op collectief onderhandelen, maar dat recht is weinig waard zonder stakings recht", aldus Bode. „Als de vak beweging dat recht niet heeft, kunnen de werkgevers immers elke werknemerseis naast zich neerleggen". De FNV voelt er op dit moment niets voor mee te werken aan het tot stand komen van een sta kingscode, waarin de nodige spelregels voor stakingen zouden moeten worden opgenomen. Ten eerste weigert zij daaraan mee te werken, zolang de onderhande lingsvrijheid van de vakbewe ging wordt ingeperkt door de loonmaatregel. Ten tweede moet er eerst een afba kening komen, vindt de FNV, van het kader waarbinnen sta king mogelijk is. Bode: „Als de vakbeweging oproept tot sta king, dient de plicht tot werken te worden opgeschort. Pas daarna komen de spelregels aan de or de" Werkwilligen Een stakingscode mag in de ENV- visie overigens niet worden ge maakt ter bescherming van werkwilligen. De roep van onder andere het WD-Eerste-Kamer- lid Haya van Someren hierom, verwierp Bode. „Langs de weg van het zogenaamde beschermen van werkwilligen mag het sta kingsrecht niet worden aange tast". Die bescherming van werkwilligen is volgens Van Someren om in houd te geven aan het recht op arbeid. „Recht op arbeid? Er zijn talloze werklozen, hebben die recht op arbeid? Haya zou eens moeten nadenken over arbeids plaatsen overeenkomsten!", al dus Bode. AMSTERDAM (GPD) - Het Heineken-concern heeft het afgelopen jaar 24,6 miljoen hectoliter bier gebrouwen. Voor dit jaar verwacht het bierconcern een verdere stij ging, vooral door de grotere buitenlandse vraag. De eerste maanden van 1980 verlopen zowel wat betreft de export als de afzet van de buiten landse bedrijven naar wens. Volgens de heer A. H. Heine ken, voorzitter van de raad van bestuur van Heineken, die dit zei tijdens een toelich ting op het jaarverslag, is het vooral de Amerikaanse markt die van groeiend belang is voor Heineken. Vorig jaar werd daar ruim 2,2 miljoen hectoliter Heinekenbier ge dronken, een stijging van 30 procent ten opzichte van 1978. Verwacht wordt dat die groei zich zal voortzetten. Zo'n groei zit er in Nederland niet meer in. Daar vertoonde het bierverbruik het afgelo- pen jaar een duidelijke stag natie met 84,9 liter per hoofd van de bevolking. Heineken kon, ondanks de toenemende concurrentie, zijn marktaan deel behouden. De sector gedistilleerd en wij nen van Heineken kampte in de eerste maanden van het jaar met wat lagere omzetten. De consumenten hebben in die laatste maanden van vorig jaar minder gekocht dan de handel met het oog op de ac cijnsverhoging had verwacht. Daardoor zat de handel met nogal grote voorraden. Vol gens Heineken is een terug keer naar normale afzetver- houdingen inmiddels in zicht. Heineken heeft het beheer van de moutterij Roelants Mal ting in het Belgische Puurs- ruysbroeck overgenomen. Deze overname past in het streven een deel van de grondstoffenvoorziening in eigen hand te hebben. Voor de mouterij is ongeveer f 13,5 miljoen betaald. De omzet (over 15 maanden i.v.m. de verschuiving van het boekjaar) bedroeg f2.489 miljard. Over het kalender jaar 1979 was de omzet f 2,873 miljard. De nettowinst be draagt f 125,7 miljoen. Voor gesteld wordt een dividend van f 4,40 over 15 maanden uit te keren, terwijl aandeelhou ders ook wordt voorgesteld een herkapitalisatie van 25 procent door uitgifte van aandelen ten laste van de al gemene reserve. Vorig jaar werd in Nederland ruim f290 miljoen geïnvesteerd in be drijfsgebouwen en installa ties. In Frankrijk investeerde het concern f21 miljoen en in Griekenland f 38,6 miljoen. Over de investeringen dit jaar bleef het bestuur vaag. Waar schijnlijk zullen die rond f 200 miljoen liggen. Heineken telt 20.298 werknemers tegen 19.719 een jaar eerder. m gs St.y_'\*sfc s erikaanse Harrisburg. gedemonstreerd tegen vele duizenden activisten uit protest tegen het Ontslag dreigt voor Schiphol- schoonm akers AMSTERDAM (ANP)- Het col lege van B en W van Amster dam heeft het besluit van de directie van de luchthaven Schiphol om het contract met de Amsterdamse schoonmaakdienst WSBZ per 1 december dit jaar te beëindigen "onaanvaard baar" genoemd. Hierin zeggen B en W de beslis sing van de luchthavendi rectie te betreuren omdat daardoor de werkgelegen heid van 110 medewerkers van de WSBZ in gevaar dreigt te komen. "Een derge lijke ontwikkeling is sociaal onaanvaardbaar", aldus het college, dat binnenkort een nader beraad wil hebben met de directie van Schip hol. ARNHEM (GPD) - Multinational AKZO wil binnen drie tot vijfjaar het energieverbruik in de tien tallen tot het concern behorende bedrijven in binnen- en buiten land aanmerkelijk verminderen. De raad van bestuur heeft op dracht gegeven tot een bespa ringscampagne, waarmee in het najaar in de AKZO-bedrijven in Nederland en West-Duitsland zal worden begonnen. Deze besparingsactie zal voorna melijk gericht zijn op energiebe heer en -management. Coördina tor van dit project wordt ir. P. W. Pfeiffer, afkomstig van de direc tie van AKZO-chemie. Deze week is hij met zijn werkzaamhe den begonnen. Aan de actie gaat een proefneming met energiebe sparing in een drietal Nederland se vestigingen vooraf. Deze proef, waarbij wordt gedacht aan bedrijven van AKZO-Che- mie, AKZO-Zoutchemie en een bedrijf in een van de meer con sument-gerichte AKZO-divisies, moet ook meer inzicht geven in de omvang van de besparingen die AKZO denkt te bereiken. Jit een bijdrage van dr. J. A. Wol- hoff, lid van de raad van bestuur van Akzo, in het orgaan AKZO- Berichten blijkt dat het concern vorig jaar in Europa ruim 600 miljoen gulden moest betalen voor energie. In 1973 was dat nog geen 200 miljoen. Elke stijging van de energieprijs met 1 procent betekent volgens dr. Wolhoff nu een vermindering van de winst met 6 miljoen gul den. Sinds 1972 is de aardgasprijs met 400 piocent gestegen, elek triciteit werd in deze periode on geveer 135 procent duurder. Deze gigantische kostenstijging heeft Akzo AKZO voor een deel in de prijzen van de produkten kunnen doorberekenen. Voor het leeuwedeel is die stijging volgens dr. Wolhoff ten koste gegaan van de bedrijfswinst. Een verdere af kalving van die winst - AKZO kwam vorig jaar voor het eerst sinds jaren weer uit de rode cij fers - wil de leiding van het con cern „met man en macht" zien te voorkomen. Daarvoor wordt een besparingsactie op energie nood zakelijk geacht in alle onderdelen van de onderneming, die uitein delijk moet leiden tot een forse structurele vermindering van het energieverbruik. (Door Bote de Boer) AMSTERDAM - De nieuwe minister van financiën, van der Stee, heeft onlangs een van zijn eerste toespraken in die functie gehouden. De minister deed zijn mededelingen op een geëigende plaats, te weten bij de opening van het nieuwe, verbouwde kantoor van Het Agentschap van het ministerie van fi nanciën in Amsterdam, aan de Heren gracht 380. Een fraai huis, overigens nog geen eeuw oud, in rijke Franse re- naissance-vormen opgetrokken. De Deutsche Bank had er tot 1945 een kan- toor. Het Agentschap, dat in de huidige vorm sinds 1851 functioneert, is een vooruit geschoven post van het ministerie van financiën in Amsterdam als financieel centrum van ons land. Het is het appa raat dat voor het ministerie in Den Haag en dus voor de Staat der Neder landen de leningen aangaat en deze gedurende de looptijd beheert. Tot een dertigtal jaren geleden liet de Staat (dus het ministerie van financiën) haar leningen verzorgen door een con sortium (groep) van banken. Daar kon men inschrijven en deze banken zorg den voor de toewijzing etc. Uit koste noverwegingen is indertijd besloten dat „financiën" het uitgeven van staatsleningen in eigen beheer zou doeri. Vanaf die tijd moet worden inge schreven bij Het Agentschap. Aan het hoofd van Het Agentschap staat uiteraard De Agent van het ministerie van financiën, nu drs. Bevers. Hij en enige van zijn medewerkers mogen vanouds op ae beursvloer van de Am sterdamse effectenbeurs komen. Hij staat als het ware in de vuurlinie van de kapitaalmarkt en wel op de bres voor de Staat. Hij hoeft er niet louter rond te kijken en te luisteren. Hij heeft 200 miljoen gulden beschikbaar om zono dig ter beurze de koersontwikkeling van een staatslening, zowel voor als na de inschrijving daarop, enigszins te „begeleiden". Hij kan uit deze begro tingsmiddelen door aankoop op de beurs ook leningen in versterkte mate aflossen. De Agent is op de beurs dan ook een be langrijk man, die bankiers beter te vriend kunnen houden. Ook als advi seur van de minister neemt De Agent een belangrijke plaats in. Een paar da gen voor de inschrijving op een staats lening wordt opengesteld komt de zo genaamde Conversiecommissie, waarin ook De Agent zit, op het minis terie bijeen. De heren bespreken de vooruitzichten van de lening en advi seren over de voorwaarden. De dag er na maakt de minister de door hem ge kozen voorwaarden van de nieuwe le ning bekend. Meestal wordt bij de inschrijving het zo- genaamde-tendersysteem gehanteerd. Iedereen die wil inschrijven - via zijn bank - moet zelf de koers aangeven waarop en de bedragen waarvoor hij in de lening wil deelnemen. Dit geeft de beleggers de kans tot het laatste mo ment te reageren op de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. De minister van financiën bepaalt dan aan de hand van de inschrijvingen welk bedrag de staatslening groot zal zijn en wat de uitgiftekoers is. De Agent adviseert daarbij waar de grens moet worden gelegd om enerzijds vol doende geld binnen te halen en ander zijds de kapitaalmarkt niet te verstoren ten koste van de particuliere sector, lees het bedrijfsleven. Het uitgeven van een staatslening is een operatie op de open kapitaalmarkt. Openbare staatsleningen voorzien voor één-derde in de financieringsbe hoefte van de Staat. De Staat, dat wil zeggen Het Agentschap, leent jaarlijks ook een groot bedrag op de onder handse markt, in 1980 wellicht net zo veel als op de openbare. De onder handse kapitaalmarkt is in feite een web van telefoonlijnen tussen geldge vers, geldnemers (waaronder dus De Agent) en bemiddelaars. De voorwaar den van de leningen worden er telkens op maat gesneden. De derde mogelijkheid voor de Staat om geld te lenen is de uitgifte van schat kistbiljetten, schuldbekentenissen van de Staat met een looptijd van een tot vijfjaar. De banken zijn er de belang rijkste afnemers van. Het gaat altijd om bedragen van tenminste een ton. Er is net een inschrijving, geweest bedrag 729,5 miljoen gulden, rente 10,75 pro cent, loopt drie en een half jaar. Schat kistbiljetten worden vanwege de korte looptijd tot de „vlottende schuld" van de Staat gerekend. Staatsleningen, ook de onderhandse, vormen de „gevestig de schuld". Ook de afgifte van de schatkistpromes sen als „aanvullende seizoenfinancie ring" loopt via Het Agentschap, dat zo als gezegd de hele staatsschuld beheert en administrateert. Een hoop werk dat in alle stilte geschiedt, maar dat nu wel in een fraaie omgeving.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23