EIDSCH DAGBLAD Duizenden banen op de tocht bij staatswerf Supporters slaags Fout in constructie oorzaak ramp platform Balans in El Salvador: 30 doden, 200 gewonden Misschien sluiting tiental booreilanden 112(1 EMIT vandaag Jesse Owens (66) overleden BOODSCHAP CARTER AAN IRAN WEKT VERWARRING Leidse "topfiguur" in koppelbazen-zaak zelf naar politie Het nieuwe nummer wordt 071-143545 AANDAG 31 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36128 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze correspondent Henk Ruyssenaars) OSLO - De Noorse commis sie die het ongeluk met het hotelplatform Alexander Kielland in de Noordzee onderzoekt, waarbij 124 mensen om het leven zijn gekomen, is tot een voor lopige conclusie geko men: foutieve constructie van het onderstel van het platform was oorzaak van de ramp. heeft, blijven dit uiteraard ont kennen, maar de Noorse com missie heeft al laten weten dat misschien een tiental boorplat- formen in het Ekofiskveld zal moeten sluiten. De eisen die door deze commissie van onderzoek worden gesteld, gaan een enorm zware belasting vormen voor de oliemaatschap pijen. Ook de Noorse vakbonden verlangen nu verhoogde veilig heid aan boord van deze boorei landen. Het booreiland Alexander Kielland werd geconstrueerd en gebouwd in Frankrijk, aanvankelijk als produktieplatform, en was ge reed in 1960. Daarna werd het platform in Noorwegen omge bouwd tot notelplatform zonder dat de Franse constructeurs wer den geraadpleegd. De eigenaar van het platform is een Noors be drijf in Stavanger. Het platform was verankerd met vijf poten die 70 meter lang waren en berekend om golven te weer staan die tot 30 meter hoog wa ren. Toen het ongeluk gebeurde, waren de golven maar zes meter hoog, maar toch kapseisde het hele eiland. De slechte stabiliteit van het hoteleiland was catastro faal, aldus de averijcommis- De Alexander Kielland heeft een zustereiland, dat momenteel voor de kust bij Stavanger ligt, de Henrik Ibsen. Besloten is inmid dels, dit eiland niet meer te ge bruiken; het gaat meteen naar de schroot. DEN HAAG - Minister Van Aardenne (economische zaken) is vanmiddag volkomen onverwacht met de vakbonden een gesprek begonnen over de financieringsproblemen van de Staatswerf Roterdam Off-shore en Scheepsbouw Combinatie (ROS). Als dit bedrijf niet snel honderd mil joen extra overheidssteun krijgt, dreigt de werkgelegen heid voor naar schatting enkele duizenden werknemers verloren te gaan. Het enige waaraan Parker Leiden-coach Hennie Blom zich na de 69-74 ontluiste ring tegen de Bossche 'play off opponent EBBC mocht vastklampen, was de hoop op een belissingsduel. De woorden "Jammer voor het zaalvoetbal, je zult de hal voor woensdag moeten vrij houden", die Blom zaterdag avond sprak tot Groenoord- hal-directeur André de Jong, klonken heel wat minder overtuigd dan de overmoe dige frasen die hij daags te voren nog voor de radiomi crofoon had gebruikt. Toen had hij zich aan het Neder landse volk nog voorgesteld als "Hennie Blom, coach van Leiden, de nieuwe Neder landse basketbalkampioen". Zijn spelers vertroebelden in de wedstrijd van de waar heid zijn profetische blik; een inderhaast ingelaste ex tra-training moest gisteren als inspiratiebron dienen voor het tweede duel, dat vanavond in de Bossche Vinkenkamp wordt afge werkt. Het afgelopen sportweekeinde werd trouwens toch geken merkt door verrassingen. Onder meer dankzij PEC Zwolle, dat zaterdagavond - tegen alle voorspellingen in - het al maanden als voet balkampioen aangeduide Ajax met 3-0 afdroogde. En wat te denken van degrada tiekandidaat NAC, dat FC Twente in eigen huis met 1-4 fopte? De spannning in de eredivisie is door die resultaten meteen teruggekeerd. Zowel in de kop als in de staart. Want AZ profiteerde gretig van de misstap van Ajax door Wil lem II met 0-6 te slopen, ter wijl onderin een stijgend aantal clubs de hete adem van het degradatiespook in de nek voelt. Ook de Belgische wielrenner Michel Pollentier haalde in de Ronde van Vlaanderen verrassend uit. Terwijl Francesco Moser en Jan Raas een onderonsje hielden over de vraag wie als eerste een gooi naar de hoofdprijs van de Belgische klassieker zou doen, sloop Pollentier dood leuk weg. "Ik speelde in die finale alles-of-niets", sprak de tot voor kort als fietsende medicijnkast door het wie lerleven gaande Vlaming. "Het werd alles". Voor UVS was het gisteren te gen EDO duidelijk "niets". De Haarlemse tegenstander won in de Kikkerpolder te Leiden simpel met 1-3. "Een schitterende nederlaag", al dus trainer Gerard Désar. PAGINA'S 13-21 t Jan Terlouw (D'66) wijst lonken van Wiegel (VVD) af PAGINA 7 I FNV voelt niets voor sta kingscode PAGINA 23 Het kabinet moet over deze steun donderdag een besluit nemen. De kans is groot dat de Tweede Ka mer het paasreces moet onder breken voor een spoeddebat over de toekomst van de ROS. Tot de oprichting van de werf is bijna een jaar geleden besloten, toen het noodlijdende Rijn- Schelde-Verolme concern niet langer in staat bleek om de activi teiten op het gebied van de scheepsnieuwbouw voort te zet ten. De nieuwe werf is ontstaan door een bundeling van de'activiteiten van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Wilton Feyenoord en de VDSM. Als startkapitaal was tweehonderd miljoen gulden aanwezig, voornamelijk afkom stig van de RSV-concern. Het ka binet gaf destijds de voorkeur aan deze combinatie, boven steun aan louter de nieuwbouw activiteiten van Rijn-Schelde- Verolme. Het CDA Tweede-Kamerlid Jan van Houwelingen bevestigde vanmorgen dat het "er allemaal niet positief uitziet" en dat het besluit over de steunverlening eerder met een "nee dan met ja beantwoord zal worden". Van Houwelingen is er overigens niet TUCSON (DPA) - De wereldbe roemde oud-atleet Jesse Owens is vanochtend in het universi teitsziekenhuis van Tucson op 66-jarige leeftijd aan de gevolgen van longkanker gestorven. Owens maakte in 1936 geschiede nis door tijdens de Olympische Spelen van Berlijn vier gouden medailles te veroveren, op de on- derdelen 100 en 200 meter, 4x100 meter estafette en verspringen. Bovendien was Owens 25 jaar hou der van het wereldrecord ver springen met een afstand van 8 meter en 13 centimeter. Nu en dan regen Veel bewolking en perioden met regen of motregen. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Matige aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 20.07 uur, onder: 6.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.48 en 15.56 uur, laagwater te 12.07 uur. zeker van welk standpunt zijn partij in dat debat zal innemen. Het CDA was in het verleden groot voorstander van de oprich ting van de staatswerf. WASHINGTON, TEHERAN (UPI) - Over de aard van de boodschap die president Carter aan de mach thebbers in Teheran heeft gezon den (zie hierover pagina 7), lopen de meningen uiteen. Terwijl de Iraanse minister van buitenland se zaken, Sadegh Ghotbzadeh, sprak van een verzoenende boodschap, noemde president Abdolhassan Bani-Sadr, volgens een bericht van de New York Ti mes, de brief van de Amerikaanse president een 'ultimatum'. Naar de New York Times berichtte, zou Carter hebben gedreigd met een handelsembargo en de uit wijzing van de meeste Iraanse di plomaten uit Washington, als de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade niet zouden worden overgedragen aan de Iraanse re gering. Dat zou moeten gebeuren vóór een tijdstip in de loop van vandaag. Bani-Sadr had na de vergadering van de revolutionai re raad verklaard, dat men tot een besluit over het gemelde 'ultima tum' was gekomen. Over de in houd van deze beslissing gaf hij geen bijzonderheden. In Washington wilde de perschef van het Witte Huis, Jody Powell, geen verklaring afleggen, omdat dat een "schadelijk effect" zou kunnen hebber, op het lot van de gegijzelden. Wél zei hij dat de kwestie dinsdag kan zijn opge helderd, de dag waarop voorver kiezingen worden gehouden in de staten Kansas en Wisconsin. LEIDEN - John Washington (Leiden) snaait de bal weg voor Buff Kirkland (Den Bosch), maar de Brabanders gingen zaterdag wel zeer verrassend met de zege strijken. Vanavond het vervolg in deze strijd om de landstitel. Na afloop van de wedstrijd ging het er buiten de Groenoordhallen even verhit aan toe. Leidse supporters koelden hun woede over het verlies op twee supportersbussen van Den Bosch. Van de bussen werden o.m. enkele ruiten ingegooid. Van de Leidse politie kregen de chauffeurs het advies om in verband met de opgewonden stemmingdóór te rijden en geen aangifte te doen in Leiden. Dat zou in Den Bosch kunnen gebeuren.Navraag vanochtend leerde dat dit nog niet is gebeurd. Ander incident na afloop van de basketbalwedstrijd was een onbe heerste actie van een onbekend gebleven automobilist. De man reed met grote snelheid af op een groep mensen die het parkeerter rein verliet. Er vielen geen gewonden. bisschop Romero LEIDEN - De "topfiguur" in de Leidse koppelbazenaffaire, J. van L., heeft zich vanmorgen om tien uur vrijwillig bij de politie gemeld. De politie heeft deze 38- jarige eigenaar van de Hans van Leeuwen bv meteen aangehou den en in verzekering gesteld. J. van L. wordt verdacht van vals heid in geschrifte. Hij zou ten- i minste tien miljoen gulden ver duisterd hebben, door sociale en belastingpremies niet af te dra gen. De politie heeft in verband met de ze koppelbazenzaak eerder al in Rozen burg de 35-jarige W. v. d B. aangehouden, en in Goes de 32- jarige G. K.. J. van L. is afgelopen vrijdag terug gekeerd van zijn vakantie op Si cilië. Tegenover het Algemeen Dagblad heeft Van L. ontkend ook maar iets van frauduleuze handelingen af te weten. Volgens Van L. zou de politie met de inval van afgelopen maandag gewacht hebben, tot Van L. met vakantie weg was. "Een maand lang heeft de recherche voor mijn huis en mijn bedrijf gepost. Ze zagen me weggaan en hadden me tegen kunnen houden." Volgens de verklaring van Van L. tegenover het blad zou hij geen zwartwerkers in dienst hebben. "De belasting heeft elke cent ge kregen die haar toekwam. Voor elke onderaannemer aan wie ik werk uitbesteedde ben ik per soonlijk naar het Sociaal Fonds Bouwnijverheid gegaan om te in formeren of die wel bona fide was. Ik ben ervan overtuigd dat de politie straks alles moet terug draaien", aldus Van L. Jit vakbondskringen klinken daarentegen heel andere verha len. Van L. zou al jaren ten eigen bate de mazen in de wet zoeken. De tien miljoen gulden fraude waarvan L. wordt beschuldigd zou nog maar een deel van het totale fraudebedrag zijn. "Het zal alleen erg moeilijk zijn om het bewijs keihard op tafel te krij gen", aldus een woordvoerder van de bouwbonden in Den Haag. Leidsch Dagblad O—n krant ba*org<f7 Bal dan Maandag t/m vnjdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend lel 071-211515. 210221 ot 144941: EL SALVADOR (GPD) - Zeker dertig doden en meer dan 200 gewonden vormen de tol van het bloedbad gisteren in San Salva dor tijdens de begrafenis van aartsbisschop Romero. De begrafenisplechtigheid, die door een kleine 100.000 mensen werd bijgewoond, werd door een M.i.v. 1 april a.s. wordt het telefoonnummer voor de sleuteltjes gewijzigd. Alle andere directe sleuteltjes nummers komen per 1 april te vervallen. Leidsch/Alphens Dagblad aantal bomexplosies verstoord. Daarop vlogen honderden in pa niek uiteen. Vervolgens werd er geschoten. De meeste doden en gewonden vielen overigens niet door de ge weerschoten of explosies, maar in het gedrang toen de mensen menigte een goed heenkomen zocht. Kerkelijke leiders uit meer dan twintig landen, die speciaal voor de begrafenis van Romero waren overgekomen, stelden verwoede pogingen in het werk om de pani sche mensenmassa te kalmeren, maar tevergeefs. De mensen die er uiteindelijk in waren geslaagd de kathedraal binnen te dringen, moesten daar een uur blijven. Toen pas zwegen de wapens. Volgens sommige ooggetuigen braken de schotenwisselingen uit toen een groepje rechtse mili tanten een aantal linkse betogers aanviel. Wie er precies op de mensenmenigte op het piein voor de kathedraal inschoot is ondui delijk. De 'Seguridad'. de veilig heidsdienst van de linkse volks organisaties, was plotseling zeer zichtbaar aanwezig, tientallen jongeren toverden pistolen en molotov-cocktails uit hun schoudertassen. Tal van auto's werden in brand gestoken om dienst te doen als barricades, de nationale garde zou slechts in de lucht hebben geschoten. De tragische gebeurtenissen maak ten een abrupt einde aan de be grafenisplechtigheid ter ere van mgr. Romero. De lijkkist is in middels verzegeld in een van de grafkelders van de kathedraal ge zet. Vandaag begon een linkse staking van acht dagen uit pro test tegen de moord op de popu laire aartsbisschop. De algemene verwachting luidt dat die staking gepaard zal gaan met veel ge weld. (zie ook pagina 7)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1