na nederlaag dieper in de zorgen Zuiderkwartier BSÖSi HibUI HVS VERSTEK 1 KOF TOST riE llGl Trotters gooit eigen glazen in Vierde plaats Theo v.d. Veer Wilco van der Zeeuw zwemt snel Nereus winnaar van de 'Head' Y.d. Berg alweer tweede Ook Danaiden in gevaar MAANDAG 31 MAART 1980 SPORT SPORT In veldhandbalcompetitie LEIDEN - In de veldcompetitie verstevigden de handbalsters van HVS hun koppositie in de landelijke eerste divisie via een 6-19 overwinning op het Haagse Hellas. Bij rust hadden de Stompwijkse dames al een com fortabele 3-8 voorsprong. Tot 3-4 in de eerste helft heeft Hellas aar dig partij gegeven, daarna trok HVS gedecideerd het spel naar zich toe. Met snel en gevarieerd spel werd de Haagse ploeg op achterstand gespeeld. Vooral Leny van de Bosch was daarbij weer een klasse apart, zij kwam in dit duel tot zeven treffers. In dezelfde klasse boekte Foreholte een kostbare 6-7 zege op West- landia uit Naaldwijk. Voor deze gelegenheid had de Voorhoutse formatie, die in de veldcompeti tie uitkomt met haar tweede "keus", zich versterkt met de eer ste teamspeelsters Hannie Bos kamp en Marian Mens. En dat miste haar uitwerking niet. In de eerste helft deden beide ploegen weinig voor elkaar onder. De 3-3 ruststand gaf dan ook de verhou ding goed weer. Na de veldwis- seling een sterker Westlandia, dat doordrukte naar een 5-3 voor sprong. Foreholte liet zich echter niet verrassen en via Marlies Tu- renhout en Hannie Boskamp nam Foreholte een beslissende 5-7 voorsprong. In de slotfase kwam Westlandia nog tot 6-7. Voor de Voorhoutse treffers zorgden: Marlies Turenhout 3x, Hannie Boskamp 3x en Marian Mens. OASE behaalde een moeiteloze 12-5 overwinning op de reserves van Hercules. Vooral in de twee de helft was de ploeg uit Alkema de oppermachtig. Door dit resul taat bezet OASE thans de eerste plaats in de tweede divisie met vier punten voorsprong op De Hollandiaan. Met nog vier wed strijden te gaan kan de titel OASE bijna niet meer ontgaan. Voor OASE scoorden: Lydia van de Poel 3x, Helma Stigter 3x, Marian van der Geest 3x, Corrie Strijk 2x en Riet Broesterhuizen. MMO liet zich in de afdelings eerste klasse bijna verrassen door Egac Ondo. Wellicht dat de dames van Karei Caron de ploeg uit 's Gra- vezande wat hadden onderschat. Van meet af aan werd het spel door het agressiever spelend Egac Ondo gemaakt. Pas in de laatste tien minuten van de wed strijd trok MMO het spel naar zich toe, en dat was maar net aan op tijd. Het werd uiteindelijk een nipte 8-9 zege voor de ploeg uit Hoogmade. Doelpuntenmaak- sters bij MMO: Leidy Vink 4x, José Elstgeest 2x, Elly van Leeuwen, Gerrie van der Meer en Margré Vol water. De dames van Saturnus wonnen met 7-8 van de reserves van Westlandia. Bij rust hadden de Leidsen al een 3-4 voorsprong. Doelverdedigster Paula van der Hulst was weer goed op dreef. Marion Blansjaar was met drie treffers topscoorster. De Leidse heren boekten een ruime 14-7 overwinning op De Meeu wen uit Rotterdam. De eerste rondgang werd afgesloten met een 7-4 voorsprong voor de Lei- denaren. SPORT De dames van Olympia behaalden een 13-2 overwinning op het der de team van Westlandia. Bij rust had de Wassenaarse ploeg een 3-1 voorsprong. De Wassenaarse he ren konden het niet volwerken tegen HVV'70 uit Voorschoten. Na een 12-2'ruststand werd het een ruime 25-8 zege voor Paul Adema en z'n mannen. De dames van HW'70 ondervonden in het geheel geen tegenstand van het tweede team van Duinoord, 1-11. MSV, dat in het duel tegen de re serves van Quintus zonder wis selspelers aantrad, ging in de tweede rondgang (ruststand 5-8 in het voordeel van de Noord wij kers) in conditioneel opzicht dui delijk in de boot. Quintus zege vierde met 11-10. De Noordwijk- se dames moesten ook met een nederlaag genoegen nemen. Te gen het derde team van Hellas werd het een 7-6 verlies. De heren van Rijnsoever wonnen van het derde team van Hermes, 14-16. Northa tenslotte moest de winst met 6-12 aan EDH laten. SPORT AMSTERDAM - Ook dit jaar heeft de Head of the River' op de bochtige Amstel de nodige verrassingen opgeleverd. De favoriet bij de héren, Orca/ Nereus, kwam niet zoals ver wacht als eerste over de fi nish, omdat de roeiers twee maal bij een inhaalmanoeu vre van hun ideale lijn waren afgeweken, en daarmee vele seconden verspeelden. Win naar werd Nereus in 26 minu ten 34,89 seconden, dat de fa voriet op de tweede plaats wist te houden (26 minuten 38,11 seconden). De heren van Njord volgden op een tafleng te: 26 minuten 38,72 secon den. De ploeg werd voorge slagen door een nieuwe slag, wat een beter ritme tot gevolg had. De Die Leythe-acht liet het af weten en moest met een vijf de plaats genoegen nemen. Hun tijd: 27 minuten 22,20 se conden. En dat terwijl de ploeg vorige week tijdens de vijf kilometerrace slechts en kele seconden had hoeven toegeven aan de nu winnende Nereus-acht. In het veld voor lichte roeiers boekten de Leidse ploegen redelijke resultaten. Asopos, in combinatie met het Delftse Proteus, werd vierde in de snelste lichte divisie. Asopos, aangevuld met enige Nereus roeiers, bereikte bij de lichte nieuwelingen de tweede plaats. De lichte Njord-be- ginnelingen zetten hun vorige week begonnen zegereeks voort de voorsprong op nummer twee bedroeg maar liefst 26 seconden. Een ande re Njord-acht werd in deze divisie vijfde. De dames-acht van Nereus/ Phocas, met vele kandidaten voor Moskou, maakte korte metten met haar opponenten. In 19 minuten 19,22 seconden legden de dames het ruim vijf kilometer lange traject af. Het duurde ruim een minuut voordat nummer twee, Orca, over de finish kwam. In de tweede divisie roeiden de Njord-dames, toen niet ge hinderd door een niet-mee- bewegende boeg, naar een verdienstelijke vierde plaats. Rijnland uit Voorschoten bracht een snelle meisjes (17/18 jaar) dubbel-vier op het water. Zij lieten hun tegen standers ver achter en kwa men uit op 21 minuten 29,17 seconden. De voor de Olym pische Spelen geselecteerde dames dubbelvier maakte een sterke indruk. Zij won nen in een zeer snelle tijd van 19 minuten 36,74 seconden. ROB VELTHUIS NIJMEGEN - Leidenaar Ge rard van den Berg is er ook dit jaar niet in geslaagd om be slag te leggen op de Open Ne derlandse titel taekwondo. In de klasse tot 74 kilo werd hij voor de zesde maal tweede, eén klassering waaraan hij onderhand een complex heeft overgehouden. In de finale verloor de Leidse sport schoolhouder met klein ver- Schil van de Westduitser Gartner. Ruud van Ooyen, nationaal kampioen in de klasse tot 60 kilo, maakte in Nijmegen een geslaagde rentree. Van Ooyen brak tijdens het'wereldkam pioenschap in Stuttgart zijn duim waardoor hij lange tijd uit de roulatie verdween. Maar de derde plaats gisteren toont aan dat Van Ooyen het nog niet heeft verleerd. Tot een zelfde prestatie kwam Ronald van de Oord in de ge wichtsklasse tot 79 kilo. Goede prestaties van sport school Leiden die echter nog een vervolg kregen in Oss waar de junioren en dames streden om de open titels. Er kwamen twee kampioenen uit de bus te weten Sonja Pool en Hans van Schaik. Brons was er voor Marina Hillen en John Caspers. Overigens gin gen bij de senioren vijf titels naar West-Duitsland. De helft, want de andere vijf kwamen in het bezit van Ne derlanders. LEIDEN - Door de vele veldafkeuringen kwamen slechts vijfLeidse korfbalteams binnen de lijnen. Zuiderkwartier zag tegen Die Haghe geen kans haar positie op de ranglijst te verbeteren. Door de winst van Soesterkwartier zijn de Leidenaars nog dieper in de zorgen gekomen. LEIDEN - Nijssen Trotters heeft behalve SOVB ook de Nederlandse Basketbal Bond een dienst bewezen met de 74-73 nederlaag bij De Ger maan. Door dit resultaat mis ten de Leidenaars een moge lijke plaats in de eredivisie, terwijl SOVB samen met Jumpers aan de play offs van de eerste divisie mag deelne men. De NBB zal opgelucht ademhalen, omdat door het verlies van de Trotters een mogelijk protest van SOVB werd uitgesloten. De bond kwam er aan de vooravond van de laatste competitieron de achter dat de verstrekte in formatie over de plaatsing voor de play offs niet juist was. In eerste instantie had de NBB gemeld dat als Trotters en SOVB op een gedeelde tweede plaats zouden eindi gen dat de ploeg met het beste doelgemiddelde zich dan zou kwalificeren voor de nacom- petitie. Vlak voor het treffen tegen het in de onderste regionen ver kerende De Germaan hoorde de Trotters-selectie dat het onderlinge doelsaldo tussen beide 'kemphanen' bepalend was voor deelneming aan de promotiewedstrijden. Omdat er evenwel onjuiste informa tie in de afgelopen weken was gegeven stelde de NBB een compromis voor in de vorm van een beslissingswedstrijd tussen SOVB en Trotters. Dit 'aanvechtbare' duel bleef de basketbond bespaard. Deels door de onzekerheid over de toekomst door de 'ge wraakte' brief speelden prak tisch alle pupillen van Van Cleef ver onder hun maat. Ben van Cleef bad bovendien over slechts zes volledig fitte spelers de beschikking. Moe- rer verdraaide zijn enkel, Lamping was met vakantie, terwijl de voor basketballen afgekeurde Frank Kales na ruim twee maanden zijn ren tree maakte. Wonderlijk ge noeg acteerde hij door zijn sterke mentaliteit samen met aanvoerder Peter Paulides wel op eerste divisie-niveau. Scores Trotters: P. Paulides 24, Kop 18, Berendsen 10, Moerer 8, Ruysenaars 6, Kales 4, R. Paulides 2 en Pley 1. De dames van Parker Leiden waren geestelijk al helemaal bezig met het kampioensduel tegen Juventus. Dat was dan ook de voornaamste reden dat de Leidse eerstedivisio- nist voor hun begrippen slechts met 40-68 (19-32) van het zwakke Racing Amster dam won. Topscoorsters: Miijam van Schaik 22 en Ria de Wit 16 punten. Het zwaar gehandicapte Luba verloor de laatste wedstrijd in de rayon eerste klasse van Red Stars (101-83), terwijl het Voorschotense Blitz Charlois in de tweede klasse met 93-82 versloeg. Zuiderkwartier-speelster Jeanet van Waarde kan een afgeschoten bal niet afvangen. De thuisploeg verloor. Zeistenaar Douwes winnaar halve marathon Jeugdwedstrijden enorm succes LEIDEN - De jeugdwedstrijden, die de Leidse krachtsportvereniging de Spartaan in het afgelopen weekeide organiseerde, zijn een enorm succes geworden. In de categorie 13-16 jaar werden maar liefst vier (officieuze) nationale records gebroken. De uitslagen: Scholieren 10-12 jaar: Groep I: 1. Wim de Jong, 2. Johan van Haarlem, 3. Johan Martijt. Groep II: 1. Martin Lefebre, 2. Marcel van 't Riet, 3. Frans Disselveld. Jeugdleden 13-16 jaar: Bantam: 1. Jan Kluivers (60-75); 2. Adrie Harteveld (50-80); 3. Karei Koppe (521/2—60). NIEUWERKERK/LEIDERDORP - Zaterdagmiddag in Nieuwer- kerk en zondagmiddag in Lei derdorp zijn er "langebaan" wed strijden verzwommen in de kring Gouwe-Rijnstreek. Op het pro gramma stonden uitsluitend de 400 meter wisselslag en de 400 meter vrijeslag in de verschillen de leeftijdsgroepen. Zaterdag in het Polderbad te Nieuwerkerk stond bij de heren de 400 meter NOORDWIJKERHOUT - De Zeis tenaar Douwe Jaarsma heeft gis teren de jaarlijkse halve mara thon van het Noordwijkerhoutse NSL gewonnen. Jaarsma bleek in een veld van 365 man en vrouw de snelste met eén tijd van 1 uur 8 minuten en 7 seconden. Hij had op het 21 kilometer lange par cours door het fraaie duinenge bied bij Noord wijk en Noord wij- kerhout de grootste concurrentie te duchten van twee atleten uit Heerhugowaard, Frans Smit en Nico Verstralen. Smit kon Jaarsma nog het beste volgen en finishte na 1 uur 8 minuten 54 se conden Verstralen kwam tot een derde plaats in 1.09.11. Opvallend was ook weer het lopen van de Leidse AV Holland-atleet Theo van der Veer die dit winter seizoen een flinke vooruitgang wisselslag op het programma. Erik Rieken van AZC leverde op deze afstand de beste prestatie. In de leeftijdsgroep onder 14 jaar legde hij niet alleen beslag op de eerste plaats maar verbeterde ook nog het kringrecord. De nieuwe kringtijd is 5.09.8. In de zelfde leeftijdsgroep werd Michel v. d. Zeeuw (LZ'86) derde in 5.43.5, Wilco v. d. Zeeuw (LZ'86) was op deze afstand bij de jon- heeft geboekt. Hij legde beslag op een goede vierde plaats in 1.11.25. Van het organiserende NSL was Hein den Elzen de beste verte genwoordiger met een zevende plaats in 1.14.10, op de voet ge volgd door zijn clubgenoot Victor Zonneveld in 1.14.12. Andere NSL'ers die tot behoorlijke tijden kwamen waren: Piet van de Luyt 1.14.55, Ad Ulijn 1.15.20, Ben Ha gen 1.16.0, William Heemskerk 1.16.29 en Peter van Denzen 1.17.34. Bij de dames gingen de eerste twee plaatsen naar Joke van Gerven en Hennie Möllers van De Spartaan uit Lisse. Joke van Gerven no teerde 1 uur 23 minuten 25 se conden, Hennie Möllers kwam uit op 1.28.40. In de vetera- nenklasse was Amsterdammer Piet van Alphen heer en meester in 1.09.15 maar ook NSL'er Theo gens onder de 16 jaar het snelst. Zijn winnende tijd was 5.09.7. Tweede werd Jan Kets (LZ'86) in 5.23.4. Bij de heren viel er een dubbele overwinning voor Kat wijk te noteren. Eerste werd Jo han Schuitemaker in 5.28.6 en tweede werd Gerrit Verdoes in 5.30.1. De dames zwommen za terdag de 400 meter vrijeslag. Bij de meisjes onder 12 jaar was Yvonne de Kier (LZ'86) de snel- van Wetten deed het goed met 1.16.36. De twee vooraanstaande snelwan delaars van de AV Holland, Nico Schroten en Dirk Maassen van de Brink, zorgden gisteren tijdens een wedstrijd over 40 kilometer in Rotterdam voor een dubbele Leidse zege. Het tweetal bleef op ste in 5.32.7, tweede was Sandra Kikkert (Katwijk) in 5.36.3. Bij de meisjes onder 14 jaar won Ma rianne Knot in de zeer goede tijd van 4.58.9 en werd Rianne de Duik (Katwijk) tweede in 5.03.5. Zondag in het zwembad De Does was het de beurt aan de heren om de 400 meter vrijeslag te zwem men. De dames zwommen de 400 meter wisselslag. Bij de meisjes Ook De Danaïden zal moeten op passen. Door de nederlaag tegen Geldrop (7-6) is er in de Promo tieklasse D een groep van vier teams geformeerd, die alle aan degradatie willen ontkomen, hetgeen de competitie wel aan trekkelijker maakt. Fides Pacta behaalde een gelijkspel op Sper wers en is in de Promotieklasse D nog steeds een goede tweede. In de Eersteklasse verbeterde De Algemene haar positie. Degrada tiekandidaat Quick werd met 4-5 verslagen. Zuiderkwartier-Die Haghe 4-8 (2-5). De promotieklasse B heeft nog steeds dezelfde rode lan taarndrager: Zuiderkwartier. Ook tegen Die Haghe zagen de geelblauwen geen kans daarin verandering aan te brengen. De Haagse ploeg startte nogal voort varend. Met Herman Hulsman als animator kwam Die Haghe al zeer snel op een 0-4 voorsprong, voor dat Eric 'van Lunteren uit een strafworp tegenscoorde. Maar Die Haghe vergrootte direct daarop weer de marge tot 1-5. In het laatste kwartier voor rust moesten de bezoekers de Leide naars meer ruimte toestaan. Het aanvalsvak met Dirk Jan de Kreek en Dirk Derksen schiepen vele scoringsmogelijkheden en mede door de niet aflatende steun van Christa Metselaar en rond de Kralingse Plassen zo'n 25 kilometer in eikaars gezelschap. Toen plaatste Schroten een tus- sensprint waar Maassen van de Brink geen afdoende antwoord op had. De tijden van de Holland- snelwandelaars waren resp. 3 uur 37 minuten 22 seconden en 3.40.16. onder de 14 jaar won Marianne Knot voor de tweede maal (5.46.2), tweede was Karin v. d. Linden (Zijl/LGB) in 5.48.9. Bij de meisjes onder 16 jaar was Pe tra Hoek (Katwijk) de sterkste. Bij de jongens onder 14 jaar was Erik Rieken de snelste (4.25.3) en onder 16 jaar was Edwin van Houten (BZPC) de snelste (4.26.3), derde werd hier Jan Kets in 4.42.6. Jeanet van Waarde zag Dirk Jan de Kreek kans de stand op 2-5 te brengen. In de tweede helft was het pleit al snel beslist. Die Haghe dat in de tweede helft nog feller op de man speelde dan in de eer ste helft, liep uit naar 2-7 en liet Zuiderkwartier niet meer dich terbij komen. Ruud van de Mark en Eric van Lunteren scoorden nog wel, maar toen was al duide lijk dat Zuiderkwartier zich bij de nederlaag had neergelegd (4-8). Fides Pacta-Sperwers 5-5 (3-3). Mede doordat scheidsrechter Willems de touwtjes niet al te strak in handen hield. Waren er gedurende de hele wedstrijd over en weer onvriendelijkheden tus sen Fides en Sperwers. De thuisclub nam door doelpunten van Diet Rijsbergen en Patricia Gottmer een verdiende 2-0 voor sprong, voordat Sperwers een antwoord had. De Leidenaars kwamen echter toch weer op een twee punten-marge (3-1), maar zag daarna geen kans meer te sco ren. Sperwers trok de stand nog voor rust gelijk. In de tweede helft waren er maar weinig reële scoringskansen te noteren. Dick Onderwater zorgde nog voor 4-3, maar daarna nam Sperwers het initiatief over. Via 4-4 en 4-5 leek het de wedstrijd winnend te gaan afsluiten. De strafworp van Daan Carree bracht Fides Pacta weer naast Sperwers. Maar het laatste Leidse aanvalsvak zag net zoals voor de rust geen kans meer in de resterende 10 minuten te scoren (5-5). Geldrop-De Danaïden 7-6 (2-3). Met nog vier wedstrijden voor de boeg is De Danaiden nu toch weer in degradatienood geko men. Een gebeurtenis die de sfeer in de ploeg er niet beter op maakt, hetgeen een duidelijke invloed heeft op het vertoonde spel. Gel drop kwam goed uit de startblokken en zag tot haar eigen verbazing een 2-0 voorsprong op het bord prijken. Cees Chris- tiaanse en Bea Schrama van De Danaïden brachten weer even wicht in de stand en toen Anita Alberts de stand nog voor rust op 2-3 bracht, leek De Danaïden haar inzinking te boven te zijn. Maar in de tweede helft kwam Geldrop onverwacht op een riante 6-3 voorsprong. Ondanks de toen al heersende onvrede met scheids rechterlijke beslissingen vond De Danaïden de kracht om terug te komen. Hennie Devilee en Adrie van Nierop 2x zorgden voor de gelijke stand (6-6), maar de drie minuten voor tijd gegeven strafworp aan Geldrop werd door de Brabanders verzilverd. Quick-De Algemene 4-5 (2-4). De Algemene boekte in Dordrecht een verdiende en nuttige over winning. De Leidse spelers wa ren van het degradaticgevaar doordrongen en wilden koste wat het kost een overwinning beha len. De 1-0 achterstand werd door Ruud van Vliet in de 16de minuut weggewerkt, waarna Ineke Swaak voor 1-2 zorgde. Nog voor rust kwam De Algemene van 2-2 op 2-4 door twee fraaie doelpun ten van Martin Filippo. In de tweede helft hield De Algemene de rust in de ploeg door de bal lang in haar bezit te houden. Quick kwam nog wel op 3-4. maar toen Jeroen de Boer voor 3-5 had gezorgd stond de overwinning vast. GERT GRESSIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19