PEC/Zwolle legt zwakte van Ajax bloot: 3-0 A7/67 gelooft weer in titel FEYENOORD: HUILEN MET DE PET OP Ernie Brandts beslist gele-kaartenfestival Mxm i -a; Leo Beenhakker; "Ik heb hierover niets te zeggen Sp arta laat kansen liggen MAANDAG 31 MAART 1980 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT TILBURG (ANP) - AZ'67 heeft de misstap van Ajax in Zwolle dubbel en dwars uitgebuit. Niet alleen heeft de Alkmaarse ploeg door de overwinning van 6-0 bij Willem II de koploper weer duidelijk in het vizier gekregen, wat het doelsal do betreft streefde AZ de Amsterdammers zelfs voorbij. Na voortijdig uit de bekerstrijd te zijn gewipt heeft het seizoen voor AZ nu plotseling weer perspec tief gekregen. Johnny Metgod, de uitblinker in Tilburg: "Natuurlijk geloven we nu weer in een kam pioenschap, maar we beseffen wel dat we ons van nu af aan dan ook geen enkele misstap meer veroorloven kunnen". Metgod maakte de negentig minu- Forse uitzege bij Willem II geeft Alkmaarders moed ten overigens niet vol. Een kwar tier na rust, toen AZ zijn voor sprong al tot 5-0 had uitgebouwd, ruimde hij het veld voor Jan Pe ters, die na een maandenlange afwezigheid een verdienstelijke rentree maakte. Hoewel zijn ploeggenoten daar wel duidelijk op aanstuurden was een doel punt voor Peters echter niet weg gelegd. Wel kreeg hij van de goed leidende arbiter Geurds de enige gele kaart van de wedstrijd we gens commentaar op de leiding. Willem II had zich erg veel van de ontmoeting voorgesteld. Het maakte wellicht daardoor de fout te gretig van repliek te willen dienen toen Kist na tien minuten AZ aan de leiding bracht, waar door in de Tilburgse defensie le vensgrote gaten vielen. Nadat Van Rooy na een half uur dicht bij de gelijkmaker was geweest (hij zag zijn kopbal tegen de paal belanden) stortte Willem II in het resterende kwartier van de eerste helft in elkaar. Doelpunten van Welzl, Metgod en opnieuw Welzl, waarmee het opdringen van de thuisclub bekwaam werd afge straft, sloegen de 14.000 toe schouwers met verbijstering en hadden het gevolg dat de wed strijd bij de rust al was beslist. Met Hoofs en Bijsterveld als -ver vangers voor Roemgens en Nee- lemans, die kort tevoren nog een droomkans had gemist, trachtte Willem II nog wat terug te doen. De wonden waren echter te diep voor enige kans op herstel. Wel moest Treytel de bal na een dave rend schot van Van Mierlo uit de bovenhoek plukken, maar in fei te won AZ zoals het wilde van dit met een off-day kampende Wil lem II. Een kwartier na de hervat ting scoorde Kurt Welzl zijn hat trick, al was zijn doelpuntenhon- ger daarmee niet gestild, want tien minuten later bepaalde hij de eindstand op 0-6. Daarbij was echter duidelijk sprake van bui tenspel. "De beste prestatie van dit sei zoen", liet Kessler weten, "maar aan de andere kant heb ik toch nog te veel negatieve zaken ont dekt om zonder meer te kunnen stellen dat wij Ajax wel even van de troon zullen stoten. Wat hier defensief door AZ werd gepres teerd was niet groots. In elke an dere wedstrijd vraag je dan om moeilijkheden". EREDIVISIE Willem II-AZ'67 0-6; PEC Zwolle-Ajax 3-0; NEC-Excelsior Z—2; Feyenoord-Vi- tesse 6-0; MW-FC Den Haa* 2-0; PSV- Sparta 1-0; Roda JC-Go Ahead Eagles 3-1; FC Utrecht-Haarlem 1-0 en FC Twtnte-NAC 1-4. 44 67-31 42 67-26 36 48-26 33 49-31 33 43-36 32 41-30 29 49-47 29 36-38 28 36-53 27 42-41 25 32-37 23 31-43 22 31-49 21 28-37 20 36-50 20 28-44 19 23-47 19 34-55 ZWOLLE - ,,De patiënt is ziek, doodziek", zei Leo Beenhakker direct na zijn geruchtmakende entree bij Ajax, nu bijna een half jaar geleden. Verwacht mocht worden, dat de Am sterdamse oefenmeester zaterdagavond, na de be schamende 3-0-nederlaag tegen PEC Zwolle, woor den van gelijke strekking zou bezigen. Het collectie ve falen van de landskam pioen riep immers om een verklaring. Leo Beenhak ker hield de kaken echter stijf op elkaar. „Het enige wat ik te zeggen heb, is dat ik niets te zeggen heb", deed Leo Beenhakker zich ontvallen. Het zat Ajax niet lekker, dat een de gradatiekandidaat ais PEC Zwolle zo maar even de vloer aanveegde met die peperdure vedetten. Natuurlijk viel zater dagavond door uiteenlopende oorzaken (respectievelijk ziekte, schorsing en griep) de hele rech- teras (Meutstege, Schoenaker, en Ling) weg. En uiteraard was dit van niet geringe invloed op de uitslag. Het tekent echter de hui dige zwakte van Ajax, dat het bij de minste of geringste tegenslag wankelt. Wie Ajax tegen PEC zag schutte ren, vreesde dan ook dat de gave exhibitie tegen Strasbourg in het Olympisch Stadion een uitschie ter in de huidige malaise is ge weest. Verdedigend speelden Wijnberg, Zwamborn en Boeve ver beneden het gewenste ni veau. Vanuit het middenveld ontstonden slechts mondjesmaat creatieve ideeën en in dc aanval hadden Bonsink: Blanker en Ta- hamata geer. schijn van kans. Het is echter de verdienste van PEC, dat het falen bij Ajax werd blootgelegd. Met René IJzerman en Koko Hoekstra als gangma kers werd met name op de lin kerflank het Ajax-blok keer op keer uitgespeeld. Dit had al in de tiende minuut tot de openings treffer kunnen leiden, als Koko Hoekstra wat zuiverder had ge richt. Op links speelde IJzerman zich vrij waarna hij de bal in het hart van de verdediging dropte. Zwamborn en Rasmussen liepen elkaar in de weg, waardoor Hoek stra alleen voor Schrijvers kwam. De Fries schoot echter naast. Toch had Ajax, in de persoon van Ton Blanker, in het eerste half uur nog de beste mogelijkheid. Een beproefde Ajax-corner van Arnesen werd door Zwamborn doorgekopt, maar Blanker zag kans orri de bal op de doellijn nog te missen. De tweede tegenslag was voor Ajax van veel grotere betekenis. Vlak voor rust, toen beide ploegen zich al verzoend leken te hebben met (M), kwam PEC toch nog aan de openingstreffer. IJzerman legde een vrije trap van links precies op het hoofd van Ben Hendriks, die de nauwelijks reagerende Schrij vers met een knik in de verste hoek versloeg: 1-0. In de tweede helft zat Ajax hele maal muurvast. De landskam pioen creëerde slechts één kans; 13 minuten voor tijd schoot Ar nesen na de enige goede actie van Tahamata tegen de paal. Boven dien hakkelde Ajax in verdedi gend opzicht, mger dan ooit. Boeve en Wijnberg hadden tegen Rasmussen en de eensklaps wer velende Ron- Jans steeds meer overtredingen nodig. Het leverde Wijnberg zelfs een gele kaart op (zijn derde) na een charge tegen IJzerman, die overigens zelf na shirtje-trekken een soortgelijke prent kreeg voorgehouden. Een nieuwe blunder in de Ajax-de- fensie leidde de definitieve rood witte ondergang in. Iedereen stond vol bewondering toe te kij ken hoe Hoekstra in het straf schopgebied penetreerde na een vrije trap van Klaas Drost. Toen Hoekstra in wilde koppen, trok Zwamborn hem naar de grond, waarop de goed leidende Van Swieten de bal terecht op de stip legde. Ben Hendriks maakte geen fout 2-0. Zelfs een slotoffensief kon Ajax niet meer ontketenen. Jan Hen- driksen mocht het heerlijk avondje voor de 10.000 Zwollena ren een extra dimensie geven, toen hij 10 minuten voor tijd ade quaat reageerde op een diepte pass van Ron Jans, volkomen vrij' voor Schrijvers mocht verschij nen en de bal kundig laag tegen Ajax 28 20 AZ'67 28 18 Feyenoord 27 13 PSV 28 13 Roda JC 28 14 Utrecht 28 12 Excelsior 28 10 Twente 28 12 Willem II 28 9 G A. Eagles 28 11 Den Haag 28 9 MVV 28 7 Vitesse 28 6 PEC Zwolle 28 7 Sparta 28 7 NEC 28 8 NAC 27 7 Haarlem 28 5 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Helmond Sport 7-0; Cambuur-Fortuna Sittard 2-3; Veen- dam-FC VVV 2-2; De Graafschap-He- racles 1-2; SW-FC Vlaardingen 2-0; SC Amersfoort-DS'79 1-4; FC Amstcr- dam-FC Groningen 1-2; Wageningcn- Heerenveen 1-1; Telstar-Volendam 0-2. Groningen 27 18 6 Den Bosch 28 18 4 Volendam 26 17 3 Wageningen 25 13 9 DS'79 28 11 9 25 14 2 27 11 8 27 12 6 28 13 4 25 10 7 27 10 6 Cambuur Amsterdam VVV Graafschap Fortuna S Heracles Heerenveen 26 Telstar 25 Eindhoven 26 Vl'dingen 28 SW 26 Veendam 26 Helmond Sp 26 Amersf. 26 1 3 42 53-10 6 40 49-25 6 37 59-22 3 35 48-27 8 31 52-38 9 30 51-30 8 30 40-34 9 30 37-43 11 30 26-25 8 27 38-26 11 26 31-32 10 25 30-35 9 23 33-36 13 20 26-42 15 18 27-47 14 17 37-59 14 17 27-50 15 17 26-58 7 21-71 aai - Arnesen de bal zojuist op de paal gemikt. Teleurstellend moet de Ajacied constateren dat Rinusl het net joeg. Ajax droop geslagen 5a( VOor de graaiende handen van Bert van Geffen kan uitverdedigen. 1. Kist (AZ'67)22 2. Petursson (Feyenoord)20 3. Vermeulen (Roda JC) 15 4. Nanninga (Roda JC)14 5. Schapendonk (MVV) en Waslander (Excelsior) 13 7. Schoenaker (Ajax)12 8. Van Kooten (G.A. Eagles), Van Rooy (Willem II), Postuma (PSV), Welzl (AZ'67)11 12. Geels (Sparta), Ling (Ajax), Peters (Feyenoord), Piasmans (Excelsior) 10 ROTTERDAM - Vaclav Jezek weet het zo langzamerhand ook niet meer. Nu het spel peil van Feyenoord in de thuiswedstrijden angst wekkend snel daalt probeert de trainer van alles om de bijna dramatische terugval een halt toe te roepen. Het is daarbij zelfs al zover geko men dat de Tsjech met zijn selectie in trainingskamp gaat voor een duel met een op papier toch nietige tegen stander als Vitesse. Zaterdag bivakkeerde Vaclav Jezek (die daar zelf bepaald geen voorstander van is) met zijn groep in Zeist „om te kijken of dat misschien wat extra motivatie opleveren" - gis teren bleek, dat ook dat ex perimentje niets had uitge haald. Integendeel. Gebeurde er in de voorgaande slechte thuis wedstrijden althans bij vla gen nog iets, tegen Vitesse was het helemaal huilen met de pet op. Het werd treffend uitgedrukt in de cijfers (W), die door de 16.000 overgeble ven getrouwen werden be groet met een schril fluit concert. Vaclav Jezek weet het zo lang zamerhand ook niet meer. Hij houdt het er voorlopig maar op dat de ploeg die hij tegenwoordig het veld in moet sturen te jeugdig is („Het is misschien het jong ste elftal in de eredivisie") en schrijft de verloedering van het voetbal in de Kuip geheel toe aan „de zenuwen" van zijn jonkies. „Ze willen echt wel", weet de oefenmeester, „maar ze knokken tegen zichzelf en ze verliezen te vaak het overzicht". Waar het echt aan ligt is wel duidelijk. Sinds Wim Jansen vertrokken is, mist Feye noord gewoon een leider, hetgeen gisteren wel heel schrijnend tot uitdrukking kwam. Omdat Michel van der Korput en René Notten geblesseerd aan de kant moesten blijven, was Jan van Deinsen de rol van aan voerder-spelmaker toebe dacht. Hij immers manifes teerde zich de laatste paar weken in de Kuip nog als de man aan wie het massale vormverlies voorbij leek te zijn gegaan. Tegen Vitesse echter kon ook hij zich niet handhaven onder de hem opgelegde druk (Jezek: „Hij kan natuurlijk niet alles al leen regelen") in de chaos die rond hem heerste. Hij mocht nog zo hard zwoegen, enige lijn kon hij niet in de patro nen brengen. Dat typeert trouwens alle Feyenoorders: individueel werken ze hard, maar ze lij ken niet meer bij elkaar te horen. De samenhang is uit het team verdwenen, het is geen collectief meer wat in het veld staat. De spitsen Pe tursson en Peters worden onmiddellijk na het eerste fluitsignaal „onzichtbaar", maar hun medespelers blij ven niettemin hardnekkig op zoek naar het vorig sei zoen nog zo gevreesde twee tal. Verwarring en misver standen zijn het gevolg. Tien minuten slechts waren de persoonlijke acties enigszins op elkaar afgestemd in het treffen met Vitesse, daarna gaven de Feyenoorders zich over aan een grootscheepse inlever-actie. Met wat meer brutaliteit had Vitesse daarvan optimaal kunnen profiteren, nu bleef het voor de behoudend spe lende Arnhemmers bij een drietal goede kansen (Gerd- sen, Bleijenberg, Bursac) verdeeld over twee helften. Ook de Rotterdammers had den wat mogelijkheden via Petursson en Van Deinsen, maar vooral in de tweede rondgang stuitten zij voort durend op doelman Ben Nij- huis, die zich ontpopte tot de grote uitblinker. Hij had er maar een paar acties voor nodig, want over het al gemeen was onmacht troef bij Feyenoord, dat niettemin nog winnend had kunnen fi nishen als scheidsrechter Mulder vijf minuten voor het einde had gedaan wat hij had moeten doen: naar de elfme- terstip wijzen. De tolerante arbiter wuifde de overtre ding van laatste man Mulde- rij, die zijn opgekomen col lega Nielsen onderuit haal de, echter weg. Een over winning voor Feyenoord zou ook te veel zijn geweest, ge zien de volstrekte machte loosheid. Als Feyenoord het seizoen niet voor een lege Kuip wil beëindigen, moet er snel iets gebeuren om de tijd te over bruggen totdat er aankopen kunnen worden gedaan. Maar wat? Vaclav Jezek praat veel, hij wisselt veel (Albertsen en Peters werden gisteren vervangen door Bouwens en De Leeuw) en hij heeft nu ook een trainings kamp geprobeerd. Zonder ef fect, dus wat nu? „We moeten het hoofd niet verliezen en alles blijven proberen", is het enige wat de trainer nog kan bedenken. Het is duidelijk: ook Jezek weet het zo langzamerhand niet meer. PAUL DE TOMBE EINDHOVEN (GPD) - PSV-oefenmeester Jan Reker had zaterdagavond na de met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Sparta alle moeite om zijn werkelijke gevoelens te verbergen. Jan Reker was boos, ver schrikkelijk boos op scheidsrechter Jan Keizer, die niet minder dan zes gele kaarten had uitge deeld: drie aan Sparta en drie aan PSV. In de meeste gevallen had Keizer ditmaal het gelijk overigehs aan zijn zijde, hoewel er onmiddellijk aan moet worden toegevoegd, dat de Volendammer de lijn niet he lemaal consequent doortrok, want dan zou hij het veelvoud van zes kaarten hebben moeten uitdelen. Gezien de belangen die er zowel voor PSV als voor Sparta op het spel stonden ontpopte zich hoe langer hoe meer een grimmig voetbalgevecht, waarin de irrita tie centraal kwam te staan, niet in de laatste plaats overigens door toedoen van Keizer, die te pas en te onpas de corrigerende kaart uit de borstzak frommelde. PSV had daarbij de pech dat in twee van de drie gevallen Keizer een speler (Brandts en Schepers) bestrafte, die reeds een tweetal van die exemplaren in voorgaan de wedstrijden toegewezen heb ben gekregen. En dat hij juist die twee spelers had uitgekozen, ont stemde de interim-trainer van de Eindhovenaren. Reken ,,De gele kaart van Brandts is zonder meer belachelijk. Ik heb er daarom onmiddellijk na de wedstrijd bij het bestuur op aan gedrongen deze strafzaak mon deling te laten behandelen, om dat hij in het duel met Van der Lem geen enkele overtreding maakte". Maar gezien het feit dat Brandts dit seizoen na drie gele kaarten al eerder vier wedstrij den werd geschorst, lijkt het erg twijfelachtig dat de Eindhove- naar geen schorsing zal worden opgelegd. Ernie Brandts: „Dat zou dan kun nen betekenen dat ik dit seizoen voor PSV vrijwel geen enkele wedstrijd meer kan spelen. Voor - een verdediger is het allang niet meer leuk om in Nederland te spelen. Je kunt bij de scheids rechter op geen enkele clementie rekenen". Bij deze uitspraak spookt Ernie Brandts uiteraard door het achterhoofd dat hij eind dit seizoen kan vertrekken en reeds interessante aanbiedingen van Arsenal en Hamburger SV op zak heeft. Deze gele-kaartenaffaire, die Brandts wel eens zou kunnen doen besluiten om zijn heil in derdaad in het buitenland te zoe ken, wond Jan Reker daarom zo op, omdat hij de komende weken opnieuw twee spelers minder in zal kunnen zetten. Door blessu res en schorsingen ontbraken za terdagavond tegen Sparta Van der Kuylen, Van Kraay, Stevens, Koster, Postuma, Jansen, terwijl bovendien tijdens de wedstrijd ook nog eens Erwin Koeman met een pijnlijke scheenbeenblessure (opgelopen na het torpederen door Calderwood) op de lijst van de non-actieven moest worden geplaatst. Hoewel Sparta's interim Joop Brand ook drie spelers met een gele kaart zag bestraft (Calder wood, Van Tiggelen en Van der Gijp: „Ik vond PSV erg irritant spelen") onthield hij zich wijse lijk van enige vorm van kritiek op Keizer. Brand: „Sparta had voor de rust afstand moeten kunnen nemen van PSV. Toen waren er de kansen, al moet ik er wel on middellijk aan toevoegen dat Van Beveren er weer maar eens een paar wereldballen uitranselde." De kansen op een goed resultaat waren er inderdaad voor Sparta, dat in de eerste 45 minuten zon der meer de gelijke was van een bijzonder nerveus PSV, dat met name verdedigend nogal wat balverlies leed. Opmerkelijk was met name dat de gelegenheidsli bero Willy van de Kerkhof in te genstelling tot voorgaande keren erg onzeker speelde, waardoor Sparta via Lengkeek en Van der Stijlvol haalt PSV'er Jan Poortvliet uit in de richting van Ptrn Does burg. De poging mist z'n doel zoals zoveel probeersels van de Eindhovense ploeg niets opleverden. Gijp plotselinge kansen kreeg. Op het moment dat PSV duidelijk meer agressie in zijn spel wierp - vanaf de eerste de beste minuut na rust - werd Sparta echter vol komen zoek gespeeld. Een door lopende belegering van het Spar- ta-doel leverde echter geen enkel resultaat op, totdat Ernie Brandts tien minuten voor het einde (hij had juist tevoren de gele kaart gekregen) zoveel gramschap in zijn 30-meterschot legde, dat Doesburg de bal alleen maar in de rechterbovenhoek hoorde 11 ui ten. SCHAATSEN - De Sowjetrus Di- mitri Ogloblin is zaterdag tijdens schaatswedstrijden op de Me- deobaan in Alma Ata met een tijd van 14.25,71 onder het wereldre cord 10.000 meter van de Amen- kaan Eric Heiden gebleven. Hei den kwam tijdens de Olympische Winterspelen in Lake Placid tot 14.28,12.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15