Blom na onverwachte nederlaag: "Toch komt er derde duel" Afvloeiingsplan KNVB belachelijk AKERBOOM: VAN APARTE KLASSE Den Bosch nu grote favoriet voor de landstitel MAANDAG 31 MAART 1 SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 13 SPORT LEIDEN - De enige speler die zaterdagavond een dikke voldoende haalde in het kwa liteitsarme duel tussen Leiden en Den Bosch was Kees Aker boom. Nederlands beste bas ketballer aller tijden had er weer eens zin in en speciaal deze wedstrijd uitgezocht om zijn talenten breed uit te stal len. En terwijl iedereen in dit door spanning en emoties zwaar geladen duel ver onder zijn normale kunnen bleef hup pelde "De Aak" frivool als een pasgeboren lammetje over het veld. Daarbij de baskets be stokend met dodelijk gerichte schoten van superlange af stand, waarop hij patent heeft en waarmee hij ook naam en faam gemaakt heeft op internationaal niveau. De balans opmakend kwam Kees Akerboom, na een gave opening van 5 uit 5 waardoor Den Bosch in de belangrijke aanvangsfase meteen bij Lei den aanhaakte, uit op 27 pun ten. Maar daar bleef het niet bij, want als de eigenzinnige ex-Haarlemmer "heet" is le vert hij geen half werk. In de bucket ging hij er stevig te genaan om daar een tiental rebounds bijeen te graaien en in de punt van de zone hield, hij Plaat knap van scoren af (drie blocks). Kortom Aker boom was niet te houden, zelfs Jim Woudstra moest er aan geloven. Deze toch bepaald niet kinder achtige verdediger zag de vuurpijlen van "de lange" aan alle kanten langs zich heen schieten en moest uitein delijk de wacht overdoen aan Sid Bruinsma. Maar die kon niet voorkomen dat Akerboom gewoon zijn ei gen gang ging, een aangebo ren eigenschap trouwens van de veelvuldige international die zich door niemand iets laat aanleunen. Akerboom doet wat hij wil, hetgeen te genstanders maar ook mede spelers en coaches al vaak tot wanhoop heeft gebracht. Want grillig is-ie. Soms loopt hij maar wat rond, een beetje dromerig voor zich uilkij kend, net alsof hij totaal niet geïnteresseerd is in het bas- ketbalgëbeuren waar hij "toevallig" middenin staat. Dan weer is hij de schrik van elke verdediging als hij de bal krijgt, automatisch omhoog gaat en half achterover han gend de bal met die wonder lijke boog loepzuiver naar het netje stuurt. Als hij dat doet is Kees Aker boom van internationale klasse. En het aardige van Akerboom is dat hij zijn one- man-shows het liefst bewaart voor de echt belangrijke wed strijden. Wanneer er veel publiek is en wanneer er iets op het spel staat. Sectiebestuur betaald voetbal wil vijf armlastige clubs kwijt ZEIST - Mr. Eric Vilé voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, heeft het afgelopen weekeinde het plan bekendgemaakt om met ingang van het seizoen 1981-'82 vijf in financiële nood verkerende clubs te weigeren voor de com petitie. Daarmee zou het totale aantal clubs in het betaald voetbal worden teruggebracht tot 32. Een afvloeiingsregeling dus, waarover onmiddelijk be roering ontstaan. De Vereniging van Contractspelers (WCS), de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) en de Ver eniging van Oefenmeesters (VVON) gaven zaterdag reeds een communiqué uit waarin men stelt dat de KNVB een offi cieel protest van hun besturen kan verwachten „De procedure, die het bestuur betaald voetbal in deze voert, is in flagrante te genspraak met de overeenkomst die er bestaat met dit bestuur. Daarbij heeft het bestuur be taald voetbal zich verplicht al vorens besluiten te nemen tijdig overleg te plegen met FBO, WCS en WON als het om het voortbestaan van clubs gaat en met de WCS en WON als het gaat om zaken die specifiek de posities van de spelers en trai ners raken. De VVCS en WON zullen zich verzetten tegen dit bestuursbesluit en zullen bij de KNVB protesteren". Een enigszins geïrriteerde Eric Vi lé reageerde nogal laconiek op dit communiqué „Ach, die reac ties waren natuurlijk te voor zien. Natuurlijk zijn de vakbon den tegen dit plan hun belangen worden geraakt. Maar moeten wel goed begrijpen dat dit slechts een plan is, waar over nagedacht kan worden alvorens de algemene vergadering op 10 mei plaatsvindt. Wij, als sectie bestuur, zien deze afvloeiings regeling in ieder geval wel zit ten". Karei Jansen, voorzitter van de WCS: „Als Vilé een dergelijk plan in de publiciteit brengt, is het natuurlijk meer dan alleen maar een idee van het sectiebe stuur. Daarom hebben wij za terdag ook meteen gereageerd. Dit plan zal gaan inhouden dat zo'n 100 tot 150 spelers werkloos worden. Dat noemen wij geen oplossing, maar het vooruit schuiven van de ellende. Door het laten afvloeien van vijf clubs is het gevaar niet afge weerd dat over twee of drie jaar nog eens vijf clubs zullen vol gen. Nee, dit is niet de oplossing. We zullen een andere oplossing moeten zien te vinden. Bijvoor beeld door een klasse van onaf- hankelijken in te stellen of de eerste divisie aansluiting te la ten vinden bij de hoofdklasse van de amateurs. De spanning in de staart van de eerste divisie terugbrengen dus. Deze afvloei ingsregeling is zeker niet het gewenste middel om het betaald voetbal gezond te maken". Eugene Lemmens van de FBO: „Het dagelijks bestuur van de FBO zou bet betreuren als dit plan tot uitvoer zou worden ge bracht. Het idee op zich is aar dig, mits het op basis van vrij willigheid gebeurt. Maakt een club zelf kenbaar geen betaald voetbal meer te willen spelen, en kan er voor een goede finan ciële afvloeiing worden gezorgd, dan is het natuurlijk een andere zaak. Mocht je in dat geval in derdaad 32 clubs overhouden, waar nu vanuit wordt gegaan, dan zul je die financieel sterk moeten houden. Bijvoorbeeld door recette-deling, laat de zwakkere financiële clubs maar eens mee profiteren van de ster keren. Maar daar zullen harde Afspraken over gemaakt moeten worden. Anders bestaat het ge vaar dat er over een paar jaar weer vijf clubs moeten af vloeien". Jaap van der Leek van de WON: „De manier waarop dit plan naar buiten wordt gedragen, komt op mij al wat chaotisch over. Zoiets moet natuurlijk eerst besproken worden met de verschillende instanties die hiermee te maken hebben. Dat is dus duidelijk niet gebeurd, zelfs het Budget Bewakings Instituut (BBI) weet nergens van. Een be lachelijke zaak derhalve, waar het laatste woord nog niet over gesproken is". ramp moest Giddings er met vijf P's nog uit waardoor Den Bosch ook nog eens een overwicht kreeg onder de borden hetgeen geen overbodige luxe is als er zo slecht geschoten wordt. Het geforceerde eindsprintje van Leiden bracht de ploeg nog terug tot 65-70 maar niemand geloofde echt in een wonder, dat ook in derdaad uitbleef. Alleen Hennie Blom, toch wel wat bleek om de neus, legde zich er nog niet bij neer. Nadat hij zijn spelers een extra zondagse training in de maag had gesplitst, wehdde hij zich tot Groenoordhallendirec- teur André de Jong. "Het is jam mer vbor de KNVB (zaalvoetbal), maar je zult toch de hal voor woensdag moeten vrijhou den AD VAN KAAM SCORES Leiden - Kruidhof 14, Plaat, Woudstra cn Washington 12, Giddings 10, Bruinsma 9. Den Bosch - Akerboom 27, Cramer 12, Kirkland 11, Faber 10, Lister 8, Dekker 4, Kropman 2. Schotpercentage Leiden 45; Den Bosch 46. Balverlies Leiden 23; Den Bosch 18. Rebounds Leiden 20/15; Den Bosch 27/16. LEIDEN - "Ik ben Hennie Blom, coach van Par ker Leiden, de nieuwe Nederlandse basketbal kampioen". Met deze woorden introduceerde de Amster dammer zich aan de vooravond van het eerste finaleduel om de landstitel tegen Nashua Den Bosch via de radio in talloze Nederlandse huiskamers. Inmiddels is duidelijk geworden dat Blom niet over profetische gaven beschikt. Of er moet een wonder gebeuren. Want de kaarten lijken geschud. En Ton Boot, zijn collega en tegenstrever die zich in datzelfde programma heel wat bescheidener opstelde, heeft zo'n beetje alle azen in han den. Een overwinning (69—74) op zak en een thuiswed strijd (vanavond) voor de boeg. Het kan haast niet meer stuk voor de heersende kampioen. Ditmaal komt Kees Akerboom te laat; Ervin Giddings dunkt de bal keihard door de ring. Maar "De Aak" zou uiteindelijk winnen Al weetje het natuurlijk nooit, want er gebeuren rare dingen. Welis waar was het wat prematuur van Hennie Blom om zijn ploeg, nog voordat er een bal gegoóid was, de lauwerkrans al om te hangen, maar helemaal onterecht mocht zijn optimisme niet genoemd worden. Want Leiden was vooraf de uitgesproken favoriet en wel om het feit dat het team een zeer constant en goed seizoen had ge draaid. Een jaar waarin de Leidse formatie tot driemaal toe van Den Bosch had gewonnen en met for se voorsprong als nummer één eindigde in de reguliere competi tie. Ver voor Den Bosch dat onte genzeggelijk voor spectaculaire prestaties had gezorgd - met na me in de Europa Cup - maar daarnaast ook hele zwakke mo menten kende. Bovendien wekte het keurkorps van Boot, waarop een zware wissel was getrokken juist in die slopende duels voor de Europese beker, een uit gebluste indruk. Geen cent Vorige week, in de eerste ronde van de nacompetitie, kwamen de Bosschenaren met pijn en moeite langs een zwaar gehavend Am stelveen en vrijwel niemand gaf daarna dan ook nog een cent voor hun kansen. Het uitgeruste Lei den, dat zonder zich druk te ma ken eerst over Donar was gestapt, zou in twee wedstrijden korte metten maken met Den Bosch en mocht er eventueel een derde wedstrijd noodzakelijk zijn dan was dat nog geen probleem want die zou (het voordeel van als eer ste eindigen in de competitie) in Leiden worden gespeeld. Dat was de algemene verwachting. Bijna 7000 mensen waren geko men om te kijken of het ook in derdaad zo zou gaan. Het ging dus niet zo. Sterker nog: de rollen werden zaterdagavond door Den Bosch in anderhalf uur tijd volledig omgedraaid, dit tot verbijstering van de Leidse sup porters die in de Groenoordhal- len oorspronkelijk van plan wa ren alvast een generale repetitie te houden voor het kampioens feest. Al een uur voor aanvang golfde de blauwwitte tribune aan de lange zijde'heen en weer, een lawaai producerend dat in Zuid- West te horen moet zijn geweest. Maar ergens halverwege het duel werd het stiller, omdat zich toen al haarscherp begon af te tekenen dat het onderwerp van de aan vankelijke gloriestemming na drukkelijk bezig was zich te transformeren tot lijdend voor werp. En aan het einde van de wedstrijd, toen het echec een voldongen feit was geworden, droop de schare ontnuchterd af. De paar honderd Bossche sup porters de vrije teugel gevend. Instelling Hoe was het fout gegaan, waardoor die Leidse droom zo wreed werd verstoord? Harry Kip wist het. De tweede center van Leiden, zelf zeker niet de pure technicus maar wel altijd een toonbeeld van inzet en doorzettingsvermogen, was kwaad op sommige van zijn teamgenoten. "Als je kampioen wilt worden moet je natuurlijk ook wel de instelling daarvoor hebben. Dat betekent vechten voor elke meter, werken totdatje er bij neervalt. Nou en als ik een paar spelers zie die geen donder uitvoeren dan vraag ik me af of die gasten eigenlijk wel weten waar ze mee bezig zijn. In elk ge val niet met het winnen van een finalewedstrijd. Den Bosch speelde heus geen wereldpartij, maar die jongens gingen wel tot de bodem. Dat is het hele ver schil. Een kwestie van mentali teit" John Washington gaat scoren, Akerboom springt nog mee terwijl Giddings aan de andere kant Kirkland en Lister aan de grond houdt. Stilstand Kip sloeg de spijker op de kop. Het is al eens eerder gebleken ook trouwens. Vorig jaar in de finale tegen datzelfde EBBC, in de Eu ropa Cup uit tegen Panathinaikos en thuis tegen Varese: wanneer het er echt op aan komt is een aantal spelers zichzelf niet meer waardoor de anders zo geolied lopende aanvalsmachine steeds slechter gaat draaien of, zoals za terdag tegen Den Bosch, zelfs helemaal tot stilstand komt. De druk is blijkbaar te groot, on danks alle inmiddels opgedane ervaring gieren de zenuwen bij spelers als Giddings, Kruidhof, Bruinsma en Washington door de respectievelijke kelen. Doen ze dingen die ze helemaal niet moe ten doen of laten ze na te doen wat wél hoort te gebeuren. Er ging za terdag wat dat aangaat zoveel mis, dat ook het spel van de an ders zo betrouwbare jongens als Mitchell Plaat en Jim Woudstra er zwaar onder leed. De overbe laste Plaat, die letterlijk elke bal terugkreeg omdat'niemand an ders het initiatief durfde te ne men. maakte fouten die hij an ders nooit maakt, terwijl Woud stra door de wanorde die er heer ste steeds moedelozer over het veld ging. Slecht Speelde Leiden, op dat beslissende moment, één van de slechtste wedstrijden sedert jaren; Den Bosch deed het niet veel beter. Maar, en dat was het grote ver schil, in die cruciale wedstrijd vochten Boots mannen als leeu wen, een eigenschap die bij de vaak kwaliteitsarme toppers van doorslaggevende aard is. Het publiek vermaken is belangrijk, dunken (Giddings) leuk om te zien, maar het ging dit keer wel om de knikkers en niet zozeer om het spel. Het geroutineerde Den Bosh besefte dat donders goed. Won louter en alleen op karakter. En met dank aan Kees Aker boom. De enige speler die zater dag echt goed acteerde. De tekenen van verval werden bij Leiden al in de eerste helft dui delijk. Aanvankelijk ging het exact gelijk op, maar vanaf 14-16 liep Den Bosch niet meer achter Leiden aan, maar andersom. Een rolverdeling waarmee de Leide- naars het erg moeilijk hadden, want in het normale ritme komen was er niet bij. De schade beperkt houden was toen al het motto geworden en maar hopen dat er een vonk zou overspringen. In de eerste helft zou dat niet gebeuren. Modderend bleef men net in het voetspoor van Den Bosch, dat op een met scherp schietende Aker boom (series van 5 uit 5 en 3 uit 3) na evenmin kon loskomen. De 37-40 ruststand spreekt wat dat betreft boekdelen. IJdele hoop Het kon niet anders of het zou na de pauze beter gaan, want het was erg slecht geweest. IJdele hoop, het dieptepunt bleek nog niet be reikt te zijn. In de periode tussen de zestiende en dertiende minuut na rust zou Leiden daar wel be landen. Geen score in die ronduit armetierige fase en dat buiten kansje liet Den Bosch niet liggen. Zeven punten moest de équipe van Blom toegeven en in een wedstrijd als deze bleek dat fu nest. Den Bosch gooide met zijn zóne de boel op slot en Leiden was in last. Tot overmaat van

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13