Engeland dichter bij oplossing Ramp met platform eist 137 levens ffisana Angola dreigt Portugal met verbreken contacten Veiligheidsraad praat over Palestijnse zaak Economie ergst in het slop in A frika ZATERDAG 29 MAART 1980 (Van onze correspondent Jan Halkes) LISSABON - De regering van An gola overweegt haar banden met Portugal te verbreken. Dat zei de Angolese minister van handel, Lopo de Nascimento, gisteren in de Spaanse hoofdstad Madrid in een gesprek met het dagblad El Pais. De Nascimento is in Spanje op officieel bezoek als hoofd van een belangrijke Angolese han delsdelegatie. De Angolese mi nister beschuldigde in het inter view de Portugese regering ervan contacten met de dissidente be vrijdingsbeweging Unita van Jo nas Savimbi te onderhouden. Ook steekt het Angola, dat de rege ringsgezinde Portugese kranten en vooraanstaande leden van de regeringspartijen uitgesproken pro-Unita-standpunten hebben. „De houding van de Portugese regering geeft ons het vermoeden dat zij niet geïnteresseerd is in het handhaven van haar betrekkin gen met Angola", zei De Nasci mento in het interview, dat in Lissabon veel stof deed opwaai en. „Onze regering kan vandaag nog beginnen vanuit Spanje te importeren wat tot nog toe uit Portugal kwam, en naar Spanje exporteren wat naar Portugal werd geëxporteerd". Voor de Portugese radio ontkende de Angolees later evenwel dat hij ZOU HEBBEN GEDREIGD met het verbreken van de contacten. De Portugese regering wilde gis termiddag nog geen reactie ge ven op de verklaringen. De Democratische Alliantie, die na de verkiezingen in december de Portugese regering overnam, heeft zich altijd gekeerd tegen een Derde-Wereldpolitiek zoals die vooral door president Eanes werd voorgestaan. De Portugese minister van buitenlandse zaken, Freitas do Amaral, joeg de An golese regering onlangs tegen zich in het harnas door de natio nalisatie van de Angolese aande len in een Lissabonse diamants lijperij als vergeldingsmaatregel voor de Angolese nationalisering van Portugese aandelen in de diamantmijnen van Dia- mang. Met zijn niet mis te verstane waar schuwing aan de Portugese rege ring komt Lopo de Nascimento de linkse oppositie te hulp. die de uitsluitend op Europa gerichte politiek van Amaral als rampzalig voor de Portugese onafhanke lijkheid betitelde. Lorenzo Nata- li, vice voorzitter van de Europe se Commissie, het 'dagelijks be stuur' van de Europese Gemeen schap, liet bij een recent bezoek aan Lissabon doorschemeren dat het verbreken van de Portugese banden met haar vroegere kolo niën in Afrika nadelige gevolgen voor de Gemeenschap zou kun nen hebben. Kort daarop zei Freitas do Amaral toetreding na te streven tot de Europese Gemeenschap, maar dat ook het versterken van de banden met de Portugees spre kende landen van groot belang is. Deze uitlating lijkt op Angola vooralsnog niet veel indruk ge maakt te hebben. Thatcher sprak met Schmidt over moeilijkheden rond EG-bijdrage LONDEN (AP/GPD) - De. Britse en Westduitse leiders hebben gisteren gezegd dat er vooruitgang was geboekt bij de besprekingen over de Britse eis voor veranderingen in de EG-reglementen waardoor Groot-Brittannië van de negen lidstaten de meeste contributie betaalt. De Britse premier Margaret That cher zei op een persconferentie na langdurig overleg met de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt dat "haar bezorgd heid was verminderd" over het resultaat van de EG-topconferen- tie die waarschijnlijk eind april zal worden gehouden. Het heet ste hangijzer op die conferentie is de Britse EG-contributie, die in 1980 ongeveer vier miljard gul den zal bedragen. Schmidt zei te geloven dat de voor uitzichten voor een compromis beter waren geworden. De top zou eerst maandag en dinsdag in Brussel worden gehouden, maar werd, gedeeltelijk omdat het voorzittende land, Italië, geen re gering had, uitgesteld. Thatcher en Schmidt houden al sinds donderdagavond bespre kingen in Chequers, het officiële buitenhuis van de Britse premier. Als de twee leiders echter afspra ken hebben gemaakt moeten die in ieder geval worden goedge keurd door de Franse president Giscard d'Estaing, die tegen ver andering van de reglementen is. Thatcher benadruikte op de pers conferentie dat de kwestie voor de Britse contributie moet wor den opgelost op grond van "ge lijkheid en gerechtigheid", en met in verband moet worden ge bracht met andere EG-proble- men. Schmidt onderstreepte daarentegen nbg steeds voor een oplossing als onderdeel van een groter pakket maatregelen te zijn, zoals een gemeenschappelijk energiebeleid, een oplossing voor het visserij-probleem en de om streden zaak van de export van Brits lamsvlees naar Frankrijk. Vertegenwoordigers van de negen regeringen van de EG-lidstaten voerden ook gisteren nog druk overleg over de meest geschikte datum voor de uitgestelde Euro pese Raad. lHet grootste probleem voor de vaststelling van een nieuwe da tum is nu, dat de beide Neder landse deelnemers aan de' Euro pese Raad, premier Van Agt (op 13 april) en minister Van der Klaauw (op 3 april) het land - en het werelddeel verlaten - voor een maanden geleden al geplan de reis naar het Verre Oosten. In het geval van Van der Klaauw omvat die reis bezoeken aan Chi cago, Los Angeles, Samoa, Fidzji, Nieuw-Zeeland, Indonesië en Japan. Van Agt, die reist met de regerings-Fellowship, gaat, afge zien van de vele tussenlandingen die dit korte-afstandvliegtuig op deze reis zal moeten maken, al leen naar Indonesië en Ja pan. Van der Klaauw wordt op 25 april terug verwacht in Nederland, Van Agt op 26 april. Beiden heb ben hun terugreis al vervroegd vanwege de voorbereidingen voor de troonsoverdracht op 30 april. Diezelfde troonsover dracht, waarvoor vele hoge gas ten naar Nederland zullen ko men, maakt ook dat Van Agt en Van der Klaauw in elk geval op 29 april in het land zullen moeten zijn. Daarom is van de Nederlandse re gering, die tot voor kort zich altijd hevig verzette tegen welke EG- bijeenkomst dan ook op zondag, het voorste) uitgegaan de Euro pese Raad in Brussel nu dan maar op zondag en maandag, 27 en 28 april te doen plaatsvinden. STAV ANGER - Met dekens tegen de kou zitten deze twee mannen te wachten op wat er verder gaat gebeuren .Zij behoren tot de laatste groep geredden, die gistermiddag werd opgepikt door een helikopter nadat het hotel-plat form in de Noordzee waarop zij verbleven in de golven verdween. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG, OSLO - Bij de ramp met het gekapseisde hotelplat form Alexander I. Kielland zijn waarschijnlijk 137 mensen om het leven gekomen. Er zijn 38 do den geborgen en 99 personen worden nog vermist. Gisteren waren er bijna 2000 mensen be trokken bij de nog steeds voort durende reddingsacties in het olieboorgebied Ekofisk op 200 Veel dissidenten aangehouden BRUSSEL (Reuter) - De verban nen Russische strijder voor de mensenrechten Wladimir Boe- kowski heeft op een persconfe rentie in Brussel verklaard, dat voor zover bekend 73 Russische dissidenten zijn aangehouden in verband met de komende Olym pische Spelen. De Russische dissident Wladimir Borissov (36), strijder voor de mensenrechten, is gisteren in Leningrad aangehouden en in c on psychiatrische inrichting ge plaatst, zo is door zijn vrouw meegedeeld. Hij heeft al eerder negen jaar in dergelijke inrich tingen doorgebracht. De wiskundige Mark Morozov (50), die op beschuldiging van belaste ring van de overheid voor vijfjaar naar Siberië was verbannen, is daar aangehouden om te worden berecht wegens 'staatsvijandige propaganda'. mijl van Stavanger in Noorwe gen, waar het hotelplatform is ondergegaan in een hevige storm. Volgens de laatste cijfers van de politie in Stavanger heeft men 89 mensen weten te redden, die in ziekenhuizen in Stavanger wor den verpleegd. Voor de vermis ten bestaat weinig hoop. Ze zijn naar alle waarschijnlijkheid al lemaal verdronken in het inmid dels gezonken platform. sDe enige hoop dat er nog overle venden in het ondersteboven lig gende hotelplatform zouden zijn, bestond in de mogelijkheid dat zij zich in luchtbellen konden be vinden. Maar op klopsignalen van duikers werd geen antwoord verkegen. De laatste groep ge redden was opgepikt in de vroege vrijdagmiddag. Daarna waren er geen overlevenden meer opge merkt. Doordat de watertempe ratuur onder het vriespunt ligt, is het uitgesloten dat slachtoffers een verblijf in het water van lan gere tijd zouden kunnen overle ven. Er zijn inmiddels besprekingen het verongelukte ho telplatform te bergen. Ook Smit Internationale heeft bergingsex perts naar Oslo gezonden, die Phillips Petroleum en de Noorse autoriteiten moeten adviseren over de bergingskansen. Alle olieboringen in het gebied zijn voorlopig gestopt en in het Noor se parlement werd deze grootste ramp in Noorwegen sedert de Tweede Wereldoorlog gisteren tijdens een spoedzitting bespro ken. Er werd besloten een com missie van onderzoek in te stellen die de toedracht van het ongeluk gaat uitzoeken, en ook gaat men scherpere controle uitoefenen op de werknemers en de werkom standigheden op de booreilan den. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Oslo was al sedert enige tijd een rapport in voorbereiding over de leef- en werkomstandig heden aan boord van deze eilan den, waarin gesproken wordt over witte-slavenarbeid. Volgens officiële cijfers zijn alleen al het afgelopen jaar zo'n 65 duikers, die voor verschillende buitenlandse oliemaatertallden werkten, om het leven gekomen. BEIROET - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt maandag op verzoek van het Arabische blok en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in spoedzitting bijeen om de Pale stijnse kwestie, en in het bijzon der het recht van de Palestij nen op een eigen staat, te bespreken. De Arabische actie in de VN lijkt een deel te zijn van de grote di plomatieke strijd die de toekomst van de door Israel bezette weste lijke Jordaanoever en Gaza- strook moet bepalen. De hoofdrolspelers in het drama: Israël, Amerika, Egypte, de Pale- stijnen en Jordanië, kunnen tot op zekere hoogte nog invloed uit oefenen op de ontknoping, ter wijl de buitenstaandersd.w.z. de rest van de Arabische wereld, machteloos toekijkt en tever geefs tracht een eigen strategie te formuleren. Alles concentreert zich op de Wes toever, vooral na de Israëlische beslissing joodse vestigingen in Hebron weer toe te staan, en na de nu behoorlijk vastgelopen Egyptisch-Israëlisch-Amen- kaanse onderhandelingen over Palestijnse zelfbestuur. Voor de Arabieren bestaat er geen twijfel over dat Israël eropuit is de status van de door haar bezette Arabi sche gebieden te veranderen met het uiteindelijke doel de gebie den onder Israëlisch zelfbestuur te brengen. President Carter van de VS en president Sadat van Egypte stellen alles in het werk om de Camp David-formule voor totale ineenstorting te beho- den.Onderwijl zijn de PLO, de Palestijnen op de Westoever en in Gaza, de Arabische staten en de overgrote meerderheid van de VN-leden actief bezig de Israëli sche plannen te doorkruisen en de Palestijnse rechten veilig te stellen. Sol Linowitz, de Amerikaanse on derhandelaar bij de autonomie- besprekingen, is er afgelopen week niet ingeslaagd premier Begin te bewegen tot een „be vriezing" van joodse vestigingen in bezet gebied tot 26 mei, de da tum waarop de aiitonomie-on- derhandelingen op grond van de Camp David-akkoorden zouden moeten zijn beëindigd. Mena- chim Begin wenste evenmin in te gaan op Linowitz' voorstel om Is raels veiligheidsbehoeften in het kader van de autonomiebespre- kingen aan de orde te stellen. Niemand in.de Arabische wereld gelooft dat Carter toezeggingen Arafat wil bemiddelen in zaak Afghanistan NIEUW DELHI (AFP)-Jasser Ara- fat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), heeft gisteren in Nieuw Delhi verklaard dat hij betrokken is bij de kwestie-Afghanistan. Hij zei verder zijn goede diensten te hebben aangeboden. De PLO-leider rriveerde gisteren voor een tweedaags bezoek aan India in Nieuw Delhi. De Indiase regering ontving hem als was hij een staatshoofd. In de loop van de dag deed Arafat zijn bemiddelingsvoorstel in een persoonlijk onderhoud met pre mier Indira Gandhi. Een woord voerder van het Indiase ministe rie van buitenlandse zaken deel de na het gesprek mee dat India en de PLO gelijk dachten over de maatregelen die nodig zijn om het Afghaanse probleem op te lossen. van Begin zal loskrijgen wanneer zij elkaar over drie weken in Washington zullen ontmoeten. Wel zal de Amerikaanse presi dent proberen zijn andere gast, Anwar Sadat, over te halen tot opschorting van de magische da tum 26 mei. President Sadat, die op 7 april, één week eerder dan Begin, naar Washington komt, zou best eens kunnen ingaan op dit Amerikaanse verzoek om zo doende Carter wat meer speel ruimte te geven in diens moeilijk verlopende herverkiezingscam pagne, en om een op handen zijnd Europees initiatief, dat als ver vanging voor de Camp David- formule zou kunnen fungeren, in de kiem te smoren. Inmiddels is bekend geworden dat Carters derde verwachte gast uit het Midden-Oosten, koning Hoessein van Jordanië, niet naar Washington komt. De Ameri kaanse ambassadeur in Amman had Hoessein voor besprekingen op het Witte Huis uitgenodigd „zonder op de hoogte te zijn van Carters uitnodigingen aan Sadat en Begin". Aangezien Hoessein een pragmatisch tegenstander is van de Camp David-formule, wil hij kennelijk zelfs niet de schijn tegen zich hebben bij de „red dingspogingen" van Camp David indirect betrokken te zijn. Jor daanse diplomaten omschrijven de uitnodiging aan Hoessein als een „ongelukkige zaak". Ameri ka schijnt zelfs zijn weinige Ara bische vrienden nog in verlegen heid te willen brengen. De controverse 'diplomatie - ge wapende strijd' zal centraal staan op de geplande bijeenkomst half april in Beiroet van het Palestijn se parlement in ballingschap. Ongeacht wat er in New York en later in Washington zal gebeuren, willen de Palestijnen in alle rust hun eigen strategie bepalen. Dit ook omdat de rest van de Arabi sche wereld vrijwel verlamd is door interne tegenstellingen. ADVERTENTIE U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER Gebruik'm goed. pttpost Oudere woudlopers hadden al waarschuwende geluiden laten horen maar als onervaren Afrika- ganger denk je dat het allemaal wel losloopt. Want hoe bedreven was je in Nederland niet in het overstappen in trein of bus? Maar de aankomst op het vliegveld van Abidjan, de hoofdstad van het Westafrikaanse Ivoorkust, werd sneller dan je had kunnen vrezen een onmetelijke chaos. De vochtige hitte van een matig ge ventileerde douchecabine die net gebruikt is. Allerlei zwarte jon getjes die je koffer een meter ver zetten, en dan geld willen; maar je hebt nog geen kleingeld, de bank is dicht, de boze jongens halen al hun vriendjes erbij etc. Ten slotte wordt je koffer in de ene en jezelf in een andere taxi getrokken. Toen ik in het hotel van dit alles zat te bekomen, passeerde een grote zwarte man met een paar schaat sen om zijn nek. Nou hoor je wel vaker verhalen over mensen die in de tropen gek worden en ijl- dromen krijgen, maar het ver schijnsel sloeg nu wel zorgelijk rap toe. Eén voorzichtig teugje u it het glas en daar liep een klein zwart meisje voorbij, ook met schaatsen. Mooie witte. Door haar te volgen kwam een heuse kunstijsbaan in zicht, waar me nige bemiddelde Ivoriaan een zwierige pirouet draaide. IJspret in de Derde Wereld. Schandelijk Een tijd lang (deze waarneming da teert van zes jaar geleden) heb ik dit zeer schandelijk gevonden. Wat een energieverspilling! En wat een malligheid in een land waar veel mensen verkommeren van de honger. Als iemand de rei ziger vroeg: „Grote tegenstellin gen daar zeker hé?", rolde me de ijsbaan alweer uit de mond. Dat is overgegaan door nog eens wat meer Derde Wereld te zien. Lang zaam kom je er dan achter dat een kunstijsbaan in West-Afrika na tuurlijk wel raar is, maar toch niet veel gekker dan een verwarmde opblaasbare hal waarin Neder landers wintertennis spélen. En die vreselijke tegenstellingen tussen mooie hotels en de arme tierige krotten: wel heel erg zo op het oog, maar niet het werkelijke probleem van de Derde Wereld. Je merkt ook dat wij het zijn die zo moeilijk doen over die tegen stellingen, vermoedelijk omdat we ons in variërende hevigheid rot schamen. En dan wil enige ethiek wel eens helpen. Iemand die in zo'n land woont en elke dag voor zijn vrouw en kin deren eten bij elkaar moet schar relen, heeft wel iets anders aan z'n hoofd. Zo'n ijsbaan, die dure hotels zijn uitwassen. De dage lijkse sores zijn veel diepgaander en veel belangrijker. Energiekosten Door de stijging van de energiekos ten zijn die ijsbaan en dat hotel nu wel duurder geworden, maar voor de mensen die er gebruik van maken, kan het er wel at Die zelfde prijsstijgingen, waarvan wij in Nederland de gevolgen al uiterst moeizaam zitten te ver delen, zullen voor veel bewoners van de Derde Wereld echter de nekslag betekenen. Met name de armste landen waarin het gemid delde gezinsinkomen onder de 200 gulden per jaar ligt, hebben nu al geen cent meer in kas. Een Sahel-land als het uitgedroogde Mali kan zijn ambtenaren ten dat zijn de meeste werknemers) niet meer betalen en alle dienstauto's hebben een rijverbod. Als je gedoemd bent om in zo n land als Mali te wonen en je ziet om je heen dat het enige dat je te doen staat is: honger krijgen, kun je daar dan aan ontkomen? Nau welijks. Hoe dat werkt staat deze week nogal beklemmend be schreven in het in Frankrijk ver schijnende blad Jeune Afrique (Jong Afrika), dat het als een eer ziet steeds weer even verboden te worden in die Afrikaanse dicta turen die in het blad een beurt krijgen. Het verhaal gaat zo: „Hij heet Ab- doel en is landbouwer van be roep. Tweejaar geleden verliet hij Gao, in het noordoosten van Mali, samen met zijn zoon Baroe, die toen 17 jaar was. Bestemming: als het maar niet Mali was „waar niets meer lukt. Eerst wilden ze zich vestigen in het buurland Opper-Volta, maar al heel snel vinden ze dat te arm voor hun doen. Toen werd het Ivoorkust waar ze, terwijl ze op zoek gingen naar een baantje, onderdak von den bij een landgenoot die zelf ook werkloos was". ,Zij waren er van overtuigd dat Abidjan, die rijke stad, hen met open armen zou ontvangen. Het werd een ontgoocheling. Het le ven in de hoofdstad van Ivoor kust is duur. Als je weinig ver dient kunjeer niet leven. De twee doolden verder. Januari van dit jaar waren ze weer thuis. In Gha na hadden ze ten slotte steeds nog weer wat anders geprobeerd: co laverkoper, fietsenmaker, het liep allemaal op niets uit". „In de twee jaar dat deze twee Mali- nezen achter Eldorado aanjoegen zijn ze met hun neus op de we reldeconomie gedrukt. Hun conclusie overal gaat het slecht, maar niemand wil het weten. Ze vertellen het aan iedereen die in hun land gebleven is. Maar ze worden niet geloofd Malaise Komend uit zo ongeveer het armste land dat er is, mag je toch aanne men dat het elders beter is. Dan blijkt Óveral de malaise te heer sen en moet je maar weer terug naar Gao, Noordoost-Mali. Nu wil het toeval dat ik, terwijl deze Ab- doel en zijn zoon Baroe elders hun geluk zochten, in hun stad Gao ben geweest In de afgelopen herfst was daar al maanden geen stroom meer, de waterleiding deed het niet, zodat zelfs het zie kenhuis zonder zat, de benzine was ook op. Daarna is niet alleen door de Sahel- droogte, maar ook door een zware storm de hele oogst vernield. Dat is het Gao dat Abdoel en Baroe na hun ontluisterende zwerftocht aantroffen. Schrijnende tegen- steiüngeo ztfn ei in Gao eigenlijk niet. ledereen is er arm en het plaatselijke hotel kent als enige luxe een steen waarmee je je ka merdeur op een kier kunt zetten zodat het lekker doortocht. Maar als er straks weer berichtjes in deze krant staan over duizenden verhongerde mensen in de Sahel, kent u er nu in ieder geval twee bij naam. Dat praat ook wat mak kelijker. TONIJ VAN DER MEULEN Als je nagaat hoeveel moeite het al niet kost om in een naar verhouding rijk land als Nederland de teruggang in de wereldeconomie een beetje netjes te verdelen, dan moet dit in de allerarmste Derde-Wereldlanden onoplosbare problemen geven. Tien Afrikaanse landen zijn al nagenoeg failliet. Ambtenaren krijgen hun geld niet, dienstauto's moeten binnen blijven want de benzine is op. De dure hotels draaien wel door, want de mensen die daar komen, kunnen het wel betalen. Maar er staan veel meer hutten dan dure hotels, en daarin wordt de pijn gele-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9