Hoe serieus neemt PSP gemeenteraad? f Koppelbazen- onderzoek kan maanden duren Na maandenlange roddel moet eerste discussie nog beginnen FILIAAL 'NOORD' GEREED Van L. is terug ZATERDAG 29 MAART 1980 LEIDEN LEIDEN - Eeuwige verdeeldheid is het noodlot van links. Abstrac te meningsverschillen over struc turen en strategieën worden sinds jaar en dag op de meest verbitterde wijze uitgevochten. Treurige traditie daarbij is om el kaar persoonlijk aan te vallen en te verketteren. Binnen de PSP is het niet anders. Het thema waarover het dit keer gaat - het vereist enig speurwerk om dat te ontdekken achter alle twist - is zeer klassiek: wat heeft een socialistische partij te zoeken in een parlementaire democra tie? Zoals Annelies Ponsen schrijft: „In ieder geval is de ge meenteraad niet de geëigende in stantie om revolutie mee te ma ken". Daar staat een motie van de laatste ledenvergadering tegen over: „Een houding die geïnter preteerd kan worden alsof de PSP het parlementaire werk te allen tijde secundair vindt moet worden vermeden". Straatvechter! j Op zich is over dat thema een zeer zinnige discussie te voeren. Maar in de stuurloze afdeling bleek de sfeer al te verziekt voor een in houdelijke discussie. Het werd straatvechten. Schreef het raads lid Jos van der Putten over Hilda Passchier: „Zij krijgt nu nog lof vanuit de meest reactionaire hoek van het CDA". Pareerde zij dit „uiterst smerig pamflet" met: „Zo NSB-achtig dat ik er echt niets mee kan". Terwijl de pacifisten vechtend over straat rolden greep rechts zijn kans: „De PSP is geen serieuze partij meer". En men is natuurlijk best bereid te vertellen hoe die PSP-ers oude verslagen van raadsvergaderingen doorvlooi den op zoek naar ooit gedane uit spraken om een ander op te pak ken. Hoe kreeg deze verloedering z'n beslag? Continuïteit Een poging tot reconstructie kan beginnen bij de gemeenteraads verkiezingen in 1978. De zetel winst was een onverwacht succes voor de PSP. Het betekende ech ter dat tot eigen lichte schrik en onvoorbereid nummer drie van de lijst, Jos van der Putten, in de raad kwam. Een niet bijster ster ke nieuwkomer. Als tamelijk on verwachts de ervaren Hilda Pas schier opstapt in september 1979, opgevolgd door de ternauwer nood ingewerkte Annelies Pon sen, is de continuïteit van het fractiewerk flink verstoord. De actiepartij, zoals de PSP zich noemt, was ondertussen dood gebloed, de kwaliteit van het par tijkader verbleekt; daardoor kwam de onervaren fractie in een Over de Leidse PSP is gemakkelijk een sappig roddelver haal te schrijven. De pacifisten maken woelige tijden door en ze schromen niet elkaar op de meest ordinaire wijze verdacht te maken. De kiezers die de PSP twee jaar geleden aan twee zetels in de gemeenteraad hielpen kunnen zich afvragen wat er nu met hun mandaat ge beurt. Het toenmalige raadslid Passchier stapte kortge leden uit de partij. Schorsing of royering van haar op volgster Ponsen behoort tot de mogelijkheden: vandaag zal de partijtop een schriftelijk verzoek bespreken dat een heel eind in die richting gaat. Dat de meningsverschillen zo uit de hand zijn gelopen hangt samen met het feit dat de organisatie van de par tij-afdeling het laatste half jaar totaal uit elkaar is ge vallen. Bij alle malaise is er één lichtpuntje: de ledenvergade ringen worden drukker bezocht dan ooit. Die PSP-fractie opereert in een raad die niet veel mogelijkheden voor succesvol optreden biedt. N» AA Jos van der Putten PvdA en WD hebben de touw tjes aardig in handen. De PvdA heeft de PSP niet meer r.odig om een meerderheid in de raad te vormen, zoals vroeger toen Hilda Passchier haar ene zetel aardig kon uitbuiten. De verhouding tussen de twee partijen bekoelt. Anarchistischer Een ander feit moet nog genoemd worden: sinds 1976 verdubbelde het ledental van de PSP. (De par tij telt nu zo'n 250 leden). Het duo Ponsen en Van der Putten maakt deel uit van die nieuwe lichting. Vooral Annelies Ponsen heeft niet alleen een andere stijl dan de vorige PSP-raadsleden, maar kijkt ook anders tegen het raads werk aan. Trachtten de raadsle den vroeger stukje bij beetje iets op te bouwen, met een zeker ge loof in de werking van de demo cratie, Annelies Ponsen praat feller over „het circus" dat de raad is, en zij hekelt „het verraad aan het socialisme van de PvdA". Zoals ze toelicht: „Ik ben niet be reid ze politiek-inhoudelijk te vriend te houden; ze knikken ij verig van ja, maar stemmen dan ineens weer heel anders". Om een etiket te gebruiken: zij behoort tot een anarchistischer stroming. Café Annelies Ponsen ging op de ludieke toer, haalde daardoor ineens weer de kranten, en de ingedutte afdeling schrok zich rot. Een goed georganiseerde partij had de klappen misschien nog wel op kunnen vangen en de discussie in goede banen kunnen leiden. Maar de partij lag op z'n kont, er was zelfs geen bestuur meer. Café de "Ouwe Vest" was tot "hoogste beleidsvoorbereidend orgaan" geworden, zoals Annelies Ponsen het uitdrukt. Daar vinden de on georganiseerde discussies plaats, met flink veel roddel erbij; daar formeerde zich een groep rond de fractie. Wie niet in het café komt, mist een belangrijk deel van het partijleven. Pamflettenoorlog Voor de drie jaarvergaderingen in februari en maart schreven zes verontruste leden een kritisch stuk over het funktioneren van de partij en de fractie. Het wordt door de fractie opgevat als een persoonlijke aanval, zo slecht was de sfeer binnen de partij al. De pacifisten beginnen een ware pamflettenoorlog met persoon lijke aanvallen over en weer. Voor de discussie op de jaarver gadering begint, zijn de kaarten in het café al geschud. Tot echt inhoudelijke, zakelijke .discus sies komt het niet meer. Wel wordt een belangrijke motie aan genomen, die het optreden van de fraktie aan banden legt. De motie werd aanvankelijk dan ook betiteld door de fractie als een motie van wantrouwen. In de motie gaat het er vooral om dat veel gewicht gehecht moet worden aan het raadswerk en het uitdragen van het PSP-stand- punt binnen de gemeenteraad: het raadswerk mag niet op de tweede plaats komen. Het mocht voor Hilda Passchier overigens niet meer baten. Zij was al afgeknapt op de nieuwe opvattingen van de fractie en „het sfeertje" en schreef 13 maart haar bedankbrief waarmee ze vriend en vijand verbijsterde. Circus Sommigen menen dat Hilda Pas schier te vroeg is opgestapt: door alle beroering is de partij juist weer springlevend geworden. Er is een kerngroep ingesteld, een soort voorlopig partijbestuur, en een raadswerkgroep, die het da gelijks beleid van de fractie onder de loupe neemt. In die raadswerkgroep moet nu ei genlijk nog de echte discussie beginnen, waaromheen tot nu toe vooral persoonlijke vetes en ge voeligheden zijn uitgespeeld: hoe moet de PSP opereren in de ge meenteraad? Er ligt genoemde motie: raadswerk mag niet se cundair zijn. Maar ook ligt er een kersvers stuk van Annelies Pon sen met een uitspraak die lijn recht tegen de motie ingaat: „Het parlementaire werk is secun dair". De voorzichtiger Jos van der Put ten: „Voor een actiepartij komt buitenparlementair werk op de eerste plaats. Dat levert ook in andere afdelingen van de partij moeilijkheden op, er zijn ver schillende stromingen binnen de partij. Hilda probeerde serieus genomen te worden, Annelies gelooft er veel minder in". Over die tegenstelling schreef een van de zes verontruste leden die met hun stuk de hele zaak aan het rollen brachten, Kees Walle, een brief aan de kerngroep en de raadswerkgroep. Hij eist van de fractieleden de verklaring dat zij de motie zullen uitvoeren; zo niet, dan moeten zij worden ge royeerd. Het is de bedoeling van de raads werkgroep over twee maanden het beleid van de fractie te eva lueren. In die tijd zal dus moeten blijken wat voor waar de kiezers voor hun stem krijgen: grappen in het circus van de gemeente raad, of het betere hogeschool- w«rk. TOM MAAS l hl tantsdw *Z? Hi/xsM Gerestaureerd Monument Bijzonder monu ment in het cen trum van Leiden, met 6 kamers van royale afmeting in een totaal, perfect gerestau reerd voor- en achterhuis met fraai bestrate zon nige binnenplaats. Èen combinatie van wonen en wer ken zal zonder meer een ideale behuizing vinden in dit werkelijk uniek monument met een uitgespro ken eigenzinnige indeling en bij zonder smaakvolle afwerking, f. 420.000,--K.K. Hilda Passchier Bibliotheek LEIDEN - Bewoners van Noord, de Kooi en Groenoord zijn vanaf maandag (officieus) of vanaf 26 april (officieel) een bibliotheek rijker. Het filiaal- Noord van de Openbare Bibliotheek Leiden, gelegen aan de Bernardkade naast het wijkcentrum, is klaar. Zo'n 26.000 boeken staan op lezers te wachten. Aanvankelijk was er bij de bouw van het bijna voltooide wijkcentrum geen rekening gehouden met een biblio theek. Later vond wethouder Tesselaar alsnog een "potje" waarmee hij de bouw van het filiaal kon bekostigen. Voor de wijkbewoners betekent dat een 585 vierkante meter groot gebouw in plaats van de kelder aan de Corantijnstraat waar zij tot voor kort boeken konden lenen. De bibliotheek, die ongeveer 900.000 gulden heeft gekost, telt anderhalve verdieping. Op de begane grond worden boeken voor volwassenen en kinderen uitgeleend. Een en tresol (halve verdieping) biedt studie- en naslagmoge- lijkheden. Zo zijn er allerhan de tijdschriften, encyclope dieën, maar ook is er alle mo gelijke informatie te vinden. Met de opening van Noord is de Openbare Bibliotheek wat •■-A WÉ* •EfiTÜ .-1 sSliL2r^ali»aki i de Bemhardkade in Noord het aantal filialen betreft de laatste jaren sterk uitgebreid. De Openbare Bibliotheek is niet alleen in Noord in een stroomversnelling geraakt. Zo werd vorig jaar een de pendance in de Merenwijk geopend. Over enkele maan den wordt de nieuwe Centrale in het voormalig Heerenlo gement in gebruik genomen. Over twee weken heeft de eerste bouwvergadering voor een filiaal in het Morskwartier plaats. Leiden is allesbehalve de gebrekkige bibliotheek- stad meer waar ze jarenlang voor doorging. Het filiaal- Noord kan tot in lengte van dagen blijven draaien - de grootte is afgestemd op de nieuwste bibliotheeknormen. Ook het aantal boeken dat er staat is toereikend. Zes me dewerksters vervullen er in totaal vier full-time banen. Mede door de ligging kunnen bibliotheek en wijkcentrum (waarin o.m. het wijkcollec- tief. bejaarden-, jongeren- en kleuterwerk. speel-o-theek zijn ondergebracht) nauw gaan samenwerken. De deel- het wijkcentrum zullen voor wat hun informa tie betreft voor een groot deel op de bibliotheek zijn aange wezen. Vanuit de wijk zelf zijn er nu zo'n drieduizend le zers. Voor wat de jonge lezers uit de Kooi- die de drukke Kooilaan moeten oversteken- betreft moet nog naar een oplossing worden gezocht. Men denkt aan klassikale be zoeken aan de bibliotheek, oversteekplaatsen of klaar- overs. Een eigen uitleenmo- gelijkheid voor de Kooi zit er volgens bibliotheek-direc teur De Caluwé niet in. LEIDEN - De politie is druk doen de met de Leidse koppelbazenaf- faire. Zoals bekend zou eigenaar J. van L. van de Leidse bouwfir- ma "Hans van Leeuwen" voor tenminste tien miljoen gulden aan belastinggelden en sociale premies ontdoken hebben. De politie onderzoekt op het mo ment vuilniszakken vol admini stratie van achtien besloten ven nootschappen. De administratie van de bv's werd afgelopen maandag in beslag genomen op 23 adressen in Leiden, Warmond, Noordwijk. Lisse, Rotterdam, Roosendaal, Rozenburg, Schie dam en Roosendaal. Het verzamelen van bewijzen tegen de koppelbazen kan nog maan den in beslag nemen. De politie concentreert zich hierbij op de hoofdfiguur in de fraudezaak, Van L. Van L. is gisteren vanuit zijn vakan tie-adres in Italië weer naar Lei den teruggekeerd. In tegenstel ling tot eerdere berichten blijkt boekhouder F. R. van de firma Van Leeuwen niet spoorloos. Het werk van de firma gaat "gewoon" door. De telefoon bij Van Leeu wen stond de afgelopen weken roodgoeiend vanwege de publici teit rond deze koppelbazenaffai- Daklozencentrum Als er iets in Leiden niet van een leien dakje gaat dan is het wel de totstandkoming van een opvangcentrum voor daklo zen. In de loop der jaren zijn er ellenlange discussies over gevoerd. Daarna is er be stuurlijk nog het nodige ge harrewar over geweest, maar sinds er vorig jaar een stich ting is gevormd, die zaak voorbereidde, leek er uitzicht te bestaan op een spoedige realisering. Er werd zelfs al een plekje ge vonden voor het centrum. De remonstrantse kerk aan de Middelweg zou worden ge sloopt en op die plaats kan het daklozencentrum worden gebouwd. Deze week wilde de stichting de plannen door praten met de omwonenden van de wijk Pancras. De in formatiebijeenkomst in het Waaggebouw liep echter uit op een fiasco. Nog voor het allemaal begon nen was, waren de bewoners al verdwenen. Boos en ver ontwaardigd. Die veront waardiging gold - blijkens de verklaring die werd uitgege ven - voor het feit dat men niet in een vroeg stadium was ingeschakeld bij de plan nenmakerij. Nu is het in een gemeente, die zegt inspraak hoog in het vaandel te hebben geschreven, niet onredelijk enige stampij te maken wan neer dat niet gebeurt. Wie de argumenten van de om wonenden goed beluisterde, kan echter duidelijk merken dat het daar in feite helemaal niet om ging. Of men nu tijdig was ingeschakeld of niet, dat was niet van belang. De be woners bleken namelijk fi naal tegen een daklozencen trum in hun buurt te zijn. De vrees, dat men overlast zal ondervinden van een derge lijk opvangcentrum staat voorop en al het andere dat op tafel werd gebracht was be doeld om dat standpunt te hullen in een rookgordijn. Het had de Pancras-bewoners gesierd om in alle openheid voor hun mening uit te ko- Bewonerscomité Sinds Jan Dutman van het FNV zijn protestpet op heeft en in een stakingsspeech zelfs ver gelijkingen trok met de Hit- ler-tijd is het kennelijk mode geworden om de verfoeilijk- heden van nazi-Duitsland overal bij te betrekken. Deze week bijvoorbeeld, kwam het bewonerscomité Da Cos- tastraat rnet een communi qué, waarin fel werd gepro testeerd tegen uitvoering van het sierbestratingsplan. Ik ga nu gemakshalve maar even voorbij aan de eenzijdige in terpretatie van wat zich bij de voorbereiding van het plan heeft afgespeeld, maar be perk me tot het taalgebruik. Het college van B en W krijgt het eerst te verduren: lafheid, onzorgvuldigheid, onbe schoftheid zijn kwalificaties die de wethouders onbevan gen naar het hoofd gesmeten krijgen. De informatiefolder van de gemeente, die vrij dagmiddag bij de bewoners in de bus glijdt en waarin wordt aangekondigd dat maandag met de werkzaam heden wordt begonnen, schiet de bewoners nog ver der in het verkeerde keelgat. "Een soort overval gelijk Hitler in de jaren 40-50" wordt het genoemd. Even verderop verwijt het co mité het college de democra tie met voeten te treden. Nu is een van de verworvenheden van een democratie dat je on bevangen je mening kunt ge ven over veronderstelde mis standen. Maar dat ontslaat niemand van de verplichting om zaken in verhouding te blijven zien. Die verhouding was bij het combineren van sierbestrating en Hitiers praktijken ver te zoeken. Een stukje ontsierend redeneren, zou ik het wilier Volgens Dekker waren er wel andere fietsroutes van de ANWB en de Stichting Fiets, maar die startten niet vanuit Leiden. En er was ooit wel iets geweest van een of andere milieuclub, met beschrijvin gen van planten en zo, maar dat waren korte stukjes van acht kilometer. Dat zette mij aan het denken. Hebben er in deze krant niet ooit fietsroutes gestaan en is daar toen niet een boekje van gemaakt? Even de ENFB ge beld. En ja hoon de Echte Fietsers brachten samen met het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie een bundeltje met elf routes uit. In 1977. Zeer snel uitverkocht en aan herdruk kwam men niet toe. Maar, meldt men en thousiast, er wordt aan een nieuwe uitgave gewerkt voor 1981. Daarin wordt niet alleen informatie gegeven over de natuur langs de route maar ook over de cultuur, de ge bouwen, de geschiedenis. Hoe lang waren die routes ook al weer? Vijfentwintig tot vijfendertig kilometer. Nog even Dekker vragen. Had u niet kunnen samenwerken met die al ervaren routebe schrijvers? Dan komen er wat wereldvreemde smoesjes: 1. ik dacht dat het heel kleine routes waren die in Voorscho ten begonnen, 2. wij hebben de beschrijvingen eruit gela ten, we wilden niet het risico nemen dat mensen links en. rechts zouden gaan kijken en niet meer geconcentreerd fietsen: daar komen ongeluk ken van; dit is voor het spor tieve fietsen, 3. dit is een pro beersel; als er veel vraag naar die beschrijvingen is kunnen we die altijd nog toevoegen. Probeersel? Dan wel een met, naar eigen zeggen, een ruime winstmarge, om vertalingen te kunnen realiseren. Tenslot te komt toch de aap uit de mouw: "We hebben er verder niet aan gedacht". De VW bleek weer wat wereld vreemd. Fietsroutes Soms lijkt de Leidse VW een wat wereldvreemde instel ling. Zoals deze week. Met een kleine speech - op gedra gen toon - bood directeur Dekker het boekje "7x fiet sen" aan wethouder Fase aan. Leuk. denk je fietsroutes rond Leiden. Vindt Dekker ook: "Er is enorm veel vraag naar. Met drommen tegelijk gaan ze met de auto naar het begin van zo'n route Met de auto? Oefenen De publicatie van minister Pais wetsontwerp voor de twee- fasenstructuur in het univer sitair onderwijs heeft deze week tot hevige protesten en zelfs bezettingen geleid. Ook in Leiden bestond de vrees dat tegenstanders van de wet het universitaire hoofdkwar tier aan het Stationsplein wel eens zouden kunnen bezet ten. Daarom werd uit voor zorg een verscherpte controle bij de ingang ingesteld. Gisteren kreeg ik van een foto graaf, die onbekend wenst te blijven, bovenstaande foto. Het plaatje van de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, mr. K.J. Cath werd met een verborgen camera gemaakt in diens ach tertuin. Naar verluidt gOU hij zich daar met een megafoon oefenen in het onderhouden van contacten met proteste rende studenten, wanneer zijn werkkamer overhoopt zou worden bezet. L. GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3