Raad geeft fiat kunst gr asbanen Meer vrouwen als schoolhoofd [Le/c&e agenda Leidse artsen: angst voor sterilisatie PvdA haalt uit naar D'óó Jasperina de Jong ziet het somber in Weinig sfeer bij zwemkampioenschap Veel belangstelling voor barokmuziek Malherbe pleegt duidelijk roofbouw PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 29 MAART 1980 LEIDEN - De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid vindt dat op minstens 25 procent van de te vormen openbare basisscholen in Leiden een vrouw als school hoofd moet worden benoemd. In een motie, die gisteravond door de PvdA-ledenvergadering werd aangenomen, wordt er bij de le den van de socialistische raads fractie op aangedrongen te be vorderen dat meer vrouwen een leidinggevende functie in het on derwijs krijgen. Volgens de in diener van de motie zijn ook in de onderwijswereld vrouwen on dervertegenwoordigd in leiding gevende functies. Eén van de weinige terreinen waarop dit juist niet het geval is is het kleu teronderwijs. Hieraan dreigt, volgens de PvdA, een einde te komen doordat velen gedachte loos zouden aannemen dat het, vrijwel altijd mannelijke hoofd van de lagere school ook automa tisch hoofd van de basisschool moet worden. Zoals bekend zul len 15 openbare kleuterscholen en 17 openbare lagere scholen in Leiden, rond 1983, samengaan in basisscholen. Volgens de PvdA-ledenvergade ring zijn hoofdleidsters van kleu terscholen, die de applicatiecur sus gevolgd hebben, even voegd als schoolhoofd als men sen van de pedagogische acade mie met een hoofdakte. De PvdA vindt het een goede zaak als juist in het onderwijs getoond wordt dat vrouwen evengoed als man nen hoofd van een school kunnen zijn en leiding kunnen geven. Volkstuinders Voorschoten wijken voor sportvelden i LEIDEN - PvdA-fractievoor- zitter Peters heeft gister avond in een ledenvergade ring van zijn partij zijn onge noegen geuit over het stand punt dat de D'66-raadsfractie heeft ingenomen over de Leidse horeca-problematiek. Peters gaf er blijk van te twij felen aan de progressiviteit van de Leidse democraten. De fractievoorzitter PvdA hekelde met name de steun van D'66 aan een motie van CDA en VVD waarin voor een later sluitingsuur voor een vijftal café's wordt gepleit en waardoor de uitzonde ringspositie van studenten sociëteiten gehandhaafd blijft. Peters zei niet in te zien wat er voor progressiefs aan is dat mensen in staat worden gesteld om langer te blijven drinken en noemde het VOORSCHOTEN - De gemeenteraad van Voorschoten stelt ruim drie miljoen gulden beschikbaar voor de uit breiding van het sportpark Adegeest. Het geld moet wor den gebruikt voor de aanleg van een kunstgrasveld en drie natuurgrasvelden. Dit werd gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering besloten. D'66-or Aikens en mevr. Eichhorn (PvdA) waren tegen het voorstel. Beroep LEIDEN - Veel vrouwen zien af van een sterilisatie. Dat komt door de publiciteit over mislukte sterilisaties. Ook nemen al geste riliseerde vrouwen hun toevlucht tot aanvullende anticonceptie methoden. Dit zeggen de Leidse vrouwenartsen E.V. van Hall en A.P.M. Heintz, die beiden zijn verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden. Ze zeggen dit in een artikel ir: het blad "Medisch Contact" naar aanleiding van uitzendingen van VARA's ombudsman, die vol gens hen onnodige verwarring en onrust hebben veroorzaakt. Van Hall en Heintz herhalen dat de kans op zwangerschap na sterili satie globaal een half procent is. De vrouw moet daarvan van tevo ren op de hoogte worden gesteld. Bij een gesteriliseerde vrouw die "over tijd" is moet altijd aan de mogelijkheid van een zwanger schap worden gedacht, zo stellen De artsen moeten daarbij in het bij zonder rekening houden met een mogelijke buitenbaarmoederlij- ke zwangerschap, omdat uit lite ratuurgegevens blijkt dat van de zwangerschappen die na een ste rilisatie ontstaan een belangrijk percentage buitenbaarmoeder- lijk is. De artsen moeten zich er daarbij van bewust zijn dat de gangbare zwangerschapreacties bij een buiten baarmoederlij ke zwanger schap meestal negatief uitvallen. Het is dan ook raadzaam, vrou wen die vermoeden dat ze in ver wachting zijn, te verwijzen naar hun gynaecoloog die met gespe cialiseerde technieken een nauwkeurige diagnose kan stel len. Naar schatting één procent van de vrouwen krijgt achteraf spijt van de sterilisatie. Bij verschillende sterilisatiemethoden (het afslui ten van de eileiders met een rin getje of een clip) is volgens beide artsen in bijna alle gevallen een hersteloperatie mogelijk. De uitbreiding van het sportpark gaat ten koste van grond voor volkstuinders, die op hun nieuwe terrein geen uitbreidingsmoge lijkheden hebben omdat de ge meente de aangrenzende weilan den niet in eigendom heeft. Twee moties nodigden b en w uit spoed te maken met een alternatieve uitbreiding van het volkstuinen complex. Zowel de PvdA als het CDA zien daartoe mogelijkheden op het tracé van de niet gewenste rijks weg 11. Wethouder Marselis had weinig moeite met de beide mo ties en burgemeester Van der Haar zag de moties als een steun in de rug van het college van b en Restauratie De restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis kan snel begin nen. De kosten mogen echter niet hoger zijn dan 2,2 miljoen gulden. Het mag geen tweede zwembad worden, waarvoor de raad overi gens ruim één miljoen gulden ex tra uittrok. Dat extra miljoen is gekomen om dat bepaalde zaken niet in de eer ste begroting waren verrekend zoals een beweegbare vloer. In regionaal verband moet volgens de raad worden gezocht naar een oplossing voor zware reumapa tiënten, die thans zwemmen in het oude instructiebad waarvan het water 33 graden warm is. Het oude bad is versleten en moet worden gesloten zodra het nieu we zwembad klaar is. Wethouder Marselis kon geen opleverings datum van het nieuwe bad noe- Prof. de Jong aanvaardt ambt LEIDEN - Onder de titel de plas tisch chirurg in de wereld van de heelkunde, heeft prof. dr. B.D. de «long, gewoon hoogleraar op het vakgebied van de plastische chi rurgie, gistermiddag een oratie gehouden, waarmee hij zijn ambt aan de Leidse universiteit open lijk aanvaardde. In zijn oratie trachtte De Jong aan de hand van een terugblik een vi sie te ontwikkelen hoe de plas tisch chirurg kan en moet func tioneren, wil hij zijn taak in de heelkundige wereld naar beho ren kunnen vervullen. OEGSTGEEST - Oliecrisis, bewapingswedloop, chips, erosboten en geweld op straat, het is niet best met ons gesteld, maar we kunnen er verder weinig aan doen. Dat is zo ongeveer de teneur van het nieuwe programma van Jas perina de Jong dat onder de titel "Tussen zomer en win ter" gisteravond werd opge voerd in het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest. Het betrof hier een try-out voor de voorstelling, die in de herfst van dit jaar, het seizoen tussen zojper en winter,, in de finitieve vorm op de planken moet komen. De herfst is het jaargetijde van de bespiege ling en bezinning. Blijkbaar heeft dit ertoe geleid, dat in "Tussen zomer en winter" alle scherpe kantjes zorgvul dig gerelativeerd worden. Bedoeling van het programma is een overdenking te geven voor de sombere tijden die voor ons liggen en die schaar ste zullen brengen in plaats van overvloed. Als dat niet meer blijkt te leveren dan een houding van "Tja, we moeten er ons maar bij neerleggen", dan wordt het pas echt tijd om de toekomst somber tege moet te zien. De grote dosis vakmanschap en de goede zangtechniek van Jasperina de Jong zorgen er voor dat een aantal nummers als "Item" en "de praatgroep" toch wel de moeite waard is. De aanwezigheid van haar echtgenoot Eric Herfst op het podium wordt door de paar magere sketsjes die hij op voert, niet gerechtvaardigd. Zowel wat betreft teksten als uitvoering biedt "Tussen zo mer en winter nauwelijks ver rassingen of oorspronkelijke gezichtspunten. Het blijft bij een avontlje beschaafd en ri sicoloos amusement voor veertigers, die het allemaal wel gehad hebben. ARIEJAN KORTEWEG De gemeenteraad gaat in beroep tegen een besluit van Gedepu teerde Staten waarin b en w wor den verplicht een ontheffing te verlenen voor een tijdelijke standplaats voor de heer S. van der Werf. De standplaats zou moeten worden ingericht op een deel van een stuk grond aan de Papelaan dat eigendom is van de provincie. Van der Werf is een halfjaar geleden met woonwagen en al de gemeentegrens overge zet. De raad nam een motie aan waarbij rijksweg 11-west niet behoort te worden aangelegd. Deze motie zal onder andere worden ge stuurd naar de leden van de Tweede Kamer. L. Spijker nam afscheid bij academie OEGSTGEEST - Directeur L. Spij ker van de Christelijke pedagogi sche academie in Oegstgeest heeft gistermiddag afscheid genomen van zijn school. Tijdens de af- scheishijeenkomst konden de vele aanwezigen naast alle lofuitin gen van de sprekers genieten van twee muzikaal intermezzo's uit gevoerd door leerlingen en lera ren. Tevens kon met na afloop van het officiële gedeelte een kijkje nemen in de zogenaamde Spij kerkrant; een speciale editie van de schoolkrant waarin de schei dende directeur, aan het woord komt evenals zijn opvolger de heer J. Bosch. Harm van der Tolen sprak namens de leerlingen van de academie de recordtijd werden jen LEIDEN - In een recordtijd van nauwelijks een uur zijn gister middag in zwembad De Zijl de Leidse schoolzwemkampioen- schappen voor middelbare scho lieren afgewerkt. In tegenstelling tot afgelopen woensdag, toen De Zijl het decor vormde voor de kampioenschappen voor basis scholieren, was er ditmaal nau- Een verschijnsel dat de cul tuurhistorici en sociaal-psy chologen van de toekomst wellicht met verbazing zullen bestuderen is de grote voor keur voor barokmuziek in on ze tijd. Het aantal ensembles dat zich toelegt op het uitvoe ren van deze muziek is groot en er is nog steeds een willige markt voor muziek en platen uit deze periode. Het Baroktrio Amsterdam, be staande uit Lucius Voorhorst (flauto traverso), Wouter Muller als vervanger van Jaap ter Linden (barokcello en viola da gamba) en Anneke Uittenbosch (clavecimbel), bespeelt authentieke instru menten of copieën ervan in de lage stemming. Het is opvallend dat vooral de blaasinstrumenten in de loop der tijd een veel spectaculair dere ontwikkeling in tech nisch opzicht hebben onder gaan dan de strijkinstrumen ten. De ivoren flauto traverso die Lucius Voorhorst overi gens moeiteloos bespeelt, is in het lage register zeer zacht, nog afgezien van de onderling verschillende klanksterkte van de tonen. De hoge ruimte van de Dorps kerk in Leiderdorp werkte acoustisch niet mee. waar door de lage tonen, bijvoor beeld in de inzet van de fluit- sonate in e.kl.t. van Bach, on duidelijk werden. Wie echter goed luisterde kon genieten van een perfect samenspel in Sonnerie de St. Geneviève de Mont de Paris van Marin Ma rais, een klein juweel van een stemmingsstukje, en in de verrassende spirituele sonate van Joh. Chr. Fr. Bach (de "Bückeburger"), waarin de barokstijl vaarwel gezegd is en de nieuwe tijd van de vroeg-klassieke muziek zich aankondigt. Wouter Muller toonde niet al leen een voortreffelijk conti- nuo-speler te zijn; de sonate van Geminiani gaf hem alle gelegenheid zijn klasse te bewijzen. Sweelinck's varia ties over "Mein junges Leben hat ein End" werd door An neke Uittenbosch op hetzelf de niveau uitgevoerd. Het Ba roktrio Amsterdam heeft be wezen dat historische uitvoe ringen springlevende muziek kunnen opleveren. MIES ALBARDA welijks sprake van enige sfeer. In het totaalklassement ging bij de meisjes het Rijnlands lyceum met de hoogste eer strijken ter wijl bij de jongens de Christelijke LTS de wisselbokaal in de wacht wist te slepen. Winnaars individuele wedstrijden: 50 meter schoolslag; meisjes jonger dan 15 jaar: Marianne Knot (Vis ser 't Hooft scholengemeen schap); jongens jonger dan 15 jaar: Wilco van de Zeeuw (Chr. LTS). 50 meter rugslag meisjes ouder dan 15 jaar: Astrid van Haastrecht (De Noorderwiek); jongens ouder dan 15 jaar: Sjors Mooren (MTS "MSG"). 50 meter vrije slag meisjes jonger dan 15 jaar: Annemarie Vis; jon gens jonger dan 15 jaar: Wilco van de Zeeuw (Chr. LTS). 50 meter vrije slag meisjes ouder dan 15 jaar Jaenette van de Plas (Rijnlands Lyceum); jongens ou der dan 15 jaar: E. van Leeuwen (MTS "MSG") Winnaars estafette wedstrijden: 10 maal 25 meter vrije slag meisjes 15 jaar of jonger: Rijnlands Ly ceum; 10 maal 25 meter vrije slag jongens 15 jaar of jonger: Rijn lands Lyceum; 10 maal 25 meter vrije slag meisjes ouder dan 15 jaar: De Nieuwe Vaart; 10 maal 25 meter vrije slag jongens ouder dan 15 jaar: Chr. LTS. scheiden directeur toe. Harm ver geleek Spijkers functie met die van een dirigent die een orkest tot goede resultaten kon aansporen. Voorzitter Vreeken van het school bestuur toonde zich enthousiast voor het feit dat Spijker geen ca- deau's voor zijn afscheid wilde hebben. "In plaats daarvan heeft hij de gelden verzameld voor een onderwijsproject in Soedan, waar al 2540 gulden voor is" al dus Vreeken die Spijker dankte voor de' prettige samenwerking en leiding die hij gegeven had. Schade bij aanrijdingen LEIDEN - Het slechte weer heeft gisteren in Leiden voor 23 aanrij dingen gezorgd. De schade bleef daarbij voornamelijk tot wat in gedeukt blik beperkt. Het aantal aanrijdingen bereikte gistermid dag tussen vijf en zes uur een hoogtepunt toen er binnen één uur acht aanrijdingen, waaronder drie kettingbotstingen plaats vonden. Daarbij waren in totaal 26 auto's betrokken. Geluidsoverlast LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht in moeten grijpen op het Levendaal nadat bewoners hadden geklaagd over geluid soverlast. De politie maakte een eind aan een feest in een kraak pand waar ruim tweehonderd mensen aanwezig waren. Er wer den 38 kratten bier in beslag ge nomen en er werd gesignaleerd dat er sterke drank was geschon ken, maar het geestrijk vocht was de politie niet te achterha- progressief dat de privileges van studenten ge handhaafd blijven. Het PvdA-raadslid zei te hopen dat de opstelling van de Leid de democraten niet een kente ring betekent waarvan som migen denken dat die ook landelijk te signaleren is (daarbij doelend op de steun, van de D'66-kamerfractie, aan de loonmaatregel van de regering) Zaterdag Werkgroep Homosexualiteit - ontmoe tingsdag voor ouders van homofiel» kinderen, Witte Singel 93, vanaf 13 uur. Werkgemeenschap de Ratel - Leids» Volkshuis, 20 uur, lezing en dia's: "Ac tuele beelden uit China". Schouwburg - 20.15 uur, Dansensemble Achalay. Micro-theater Imperium - 20.30 uur "De Droom van Amerika", Albee er "Stemmen", Momo. Sanders - hoek Levendaal/Korevaar straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Oegstgeest - informatie-stand ovei Green Peace, Kempenaerstraat. Warmond - Paasmarkt, aan De Pomp, 11 Wassenaar - open dag politiebureau, 9-17 uur. Zondag Leiden Restaurant Hans Menken - Boshuizer- laan 1, 14.45 uur Landesbergen Big Kasteel Duivenvoorde, start bij het hek aan de Veurseweg, 14 uur. De Uyl van Hoogland - Verzetskabaret "Geen Bezoek Geen Bloemen", 14.30 Dennis Malherbe heeft duide lijk roofbouw op eigen talent gepleegd door zich drie jaar lang artistiek te verbinden aan het in veler ogen discuta bele, in Amsterdam domicilie houdende, mimetheater 'Waste of Time'. Dit werd gis teravond pas goed duidelijk in een redelijk bezet LAK- theater, waar hij, samen met Ria Marks, Stefan van den Eijnden en Marieke van der Pol 'Rashomon' opvoerde. Dit door Helmert Woudenberg (Werkteater-acteur) geregis seerde toneelstuk over een Samurai en zijn echtgenote, die worden overvallen door een beruchte struikrover, was door Eric den Hartog en Mark Warning van een toneelbeeld Acteurs en actrices weten mid dels hun spel niet slechts een grote dramatische spanning op te roepen binnen het spe ciaal voor deze voorstelling vervaardigde décor, dat bo vendien zo was opgesteld, dat de toeschouwers onont koombaar in de spelontwik- keling werden meegevoerd; daarnaast weten zij d.m.v. expressie, symbolieken (zwaarden, circel in het mid den van de handeling, etc.) en dialoogvorm de bedoelingen van de onbekende Japanse, in de Middeleeuwen levende au teur, volledig authentiek te houden. Regisseur Wouden berg heeft in de marge slechts corrigerend behoeven op te treden. BERT KOEKEBAKKER Maandag Leiden Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest. Fenke-Leids Volkshuis-vrouwenL 20-23 uur, ingang apothekersdijk 33, teL 149180. Voorschoten - afscheid van burgemees ter in de raad, 14.30 uur. Wassenaar - cie onderwijs, cultuur recreatie, 19.30 uur. Voorschoten - 20 uur WD-fractiever- gadering. Leiderdorp - 20 uur raadsvergadering. Artsen Leiden - de weekenddienst begint 2 terdag om 0 uur en eindigt zondag o 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zaterdag: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: 123089. Zo: S. Smit, Cobet- straat 43, teL 130177. Wijk 2 - Binnenstad -zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: zatefdag: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel 122522. Zondag: R.M.G. Taytelbaum, Hóge- woerd 138, tel 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west zaterdag: A.L. van Ravensteyn- Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, teL 768918, privé: 01717-7050. Zondag: W. Schellekens, Paganinistraat 24, teL 764035. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol en Verhage, wordt de weekend dienst waargenomen door Y. Groe neveld, Brikkenwal 19, tel: 133834. Spreekuur zaterdag en zondag van 11—11.30 uur, Gezondheidscentrum "Merenwijk", Rosmolen 2. Leiderdorp - S. Ouwerkerk, Loevestein 40, teL 891037, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur, gezondheidscentrum, Florijn 10, tel: 891000. Voorschoten -* vrij: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, teL 6352. Zo: B. Scho tanus, Veurseweg 20, tel: 2356. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, teL 153747. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, teL 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht, en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door Doeza apo theek, Doezastraat 31, tel: 121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, tel: ten noorden van de Rijn 134604, teL ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoetejwoude Rd. - ge- Dierenartsen Voor de praktijk van Mu'urling/Roest/ Helden G. Roest, Haaghuishof 5, tel: 890405. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schie- kade 23, teL 144323. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2