VANDALISME NEKT VOETBAL J „Als het geweld toe neemt, kan het snel gebeurd zijn met betaald voetbal" "1 Leidse hoogleraar Giltay Veth: Door Paul de Tombe ZATERDAG 29 MAART 1980 PAGINA 23 Het transport "Dat is een enorm punt. En dan niet alleen het transport per trein, maar ook de begelei ding naar het stadion en veel verder dan de ingang van het stadion. Met die rel rond de NOS-ploeg werden de sup porters wel deugdelijk bege leid naar het stadion, maar niet naar het vak. Waar ze de vrije loop kregen, daar begon de baldadigheid. Misschien moeten we toe naar bewa kingsdiensten en begeleiding door agenten, ook binnen het stadion. Wellicht ook is er iets te bereiken met aparte ingan gen, zodat de mensen met een staanplaats ook alleen maar naar die staanplaatsen toe kunnen". Fouilleren "Het is gevaarlijk alleen een be paalde groep te fouilleren. Dan bestempel je die groep als gevaarlijk en crimineel. We zullen er wel bij terecht komen, maar dan zal er een methode voor moeten zijn, zonder discriminatie. Niet dat de jeugd wèl wordt gefouil leerd en de mensen met de gleuftioeden niet. Dat zou een aanzet tot wangedrag zijn". Het abitraal optreden "Dat kun je niet overslaan, maar' dat moet ook niet op de voor grond worden geplaatst. De arbitrage kan nooit de beslis sende factor zijn. Topspelers vinden de gedachte dat de agressie op het veld overslaat naar de tribune niet juist. Ik ook niet. Het kan wel mee werken, maar ook bij een wedstrijd die vlekkeloos verloopt komt het op de tri bunes soms tot rotzooi. Dat is een ingekankerd gezwel. Als de arbiters uniformer zouden gaan optreden, zou dat mis schien één procent schelen". Veel meer kan het schelen als de commissie teruggaat naar de praktijk. En als ook wordt gepraat met aanvoerders van de rellenmakers, om te on derzoeken wat daar leeft. Gaat dat gebeuren? Giltay Veth: "De commissie moet wel stimuleren dat straks vanuit het landelijke beleids orgaan ook die mensen wor den opgevangen. Maar of dat aan zal spreken? Ik weet het niet. Als je één aanvoerder "inkapselt" staat er wel een ander op. Wel moet er gepraat worden met welzijnswerkers die bezig zijn met de jeugd en met mensen die vroeger aan dat vandalisme hebben deel gehad. maar die periode ont groeid zijn. Hun ervaringen kunnen van belang zyn". Het blijft toch echter louter theorie van waaruit de aanbe velingen moeten worden ge daan. Uit alles blijkt dat de controle verscherpt zal wor den tegen de achtergrond van de criminologische leer dat niet de straf het belangrijkste is; maar dat het gaat om "de pakkans "Naarmate die gro ter is, zal het gedrag meer beïnvloed worden". Balda digheid zal evenwel altijd plaatsvinden waar de con trole verslapt, of waar het niet wordt verwacht. Frappant is het Engelse voorbeeld. De meest beruchte fans van Manchester United zijn de aanhangers uit.. Londen. Dus of het allemaal wel zoveel zal helpen?.... "Ik ben de eerste om het te be twijfelen", zegt professor Gil tay Veth. "Maar ik ben ook de eerste om te zeggen dat het moet worden aangepakt. Dit is een aanzet tot een continu en gecentraliseerd beleid en de commissie zal ook wel sla gen in de opdracht aanbeve lingen te doen. De vraag is al leen of die goed zullen zijn. Zijn ze dat niet. dan komt er zoiets van: na ons de zondvloed". Hel beeld doemt op. In elke stad is meldingsplicht, snelrecht, fouillering volgens een be paalde methode, geregeld transport, begeleiding en een uniform arbitraal optreden. De eenheids-bestrijding van het voetbalvandalisme anno Ontrol waar de uitbarsting toch nog plaatsindl wordt ze op dezelfde wijze tegemoet ge treden; nergens leidt het tot de complete uitroeiing van het kwaad. In de ene stad ver schijnt weer de politie te paard, elders worden honden ingezet. "Als het daar naar toe moet, kunnen we maar beter alle maal gaan tennissen", berust Giltay Veth. Duidelijk Hij verpakt zijn woorden in voorzichtigheid, maar de waarschuwing is er niet min der duidelijk om. Wanneer er niet rap een gecoördineerd beleid komt om de agressie rond (en op) de velden te be strijden, staat de vernietiging van de bedrijfstak voetbal voor de deur. In de huidige situatie is van een echte aan pak geen sprake, "er wordt maar wat aangerommeld", dus is het hard nodig dat de maatregelen centraal gedic teerd gaan worden. Zelf heeft Giltay Veth al ruim twee jaar geleden gepleit voor de in stelling van "een landelijk or gaan dat het beleid moet uit stippelen en moet laten uit voeren en dat bestudering en evaluatie van de problema tiek tot zijn permanente taak zou moeten krijgen". Nu pas wordt hem de kans geboden dit idee in grotere kring aan te bevelen. Knap laat, zo laat de pas be noemde voorzitter van de nieuwe KNVB-commissie ter beteugeling van het voetbal vandalisme doorschemeren. "Want we hadden al veel ver der moeten zijn met de aan pak, wat ik primair een tekort schieten van de overheid vind. Er zijn wel eerder stu dies geweest over dat onder werp, maar die kwamen dan alleen met analyses en gaven niet aan hoe het verder moest. Daarom was ik aanvankelijk ook tegen die commissie, omdat het al de zoveelste is, maar het is niettemin goed dat deze er nu is gekomen, want je kunt beter iets doen, dan niets". Een uitspraak waarmee de pro fessor die rechtswetenschap pen (methoden en technie ken) doceert aan de Leidse universiteit, al aangeeft dat van de "groep" straks geen wonderen te verwachten zijn in de moeilijke materie. Met andere woorden: óók de 52- jarige voorzitter van de Ko ninklijke HFC uit Haarlem is ervan doordrongen dat alleen de symptomen te bestrijden zijn. Het gezwel zelf zal niet kunnen worden uitgesneden, "omdat de gewoonte om rot zooi te maken is ingekankerd in het voetbalgebeuren". Meegenomen Hij accentueert het met opmer kingen als: "Het probleem is onoplosbaar, maar alles watje bereikt is meegenomen", "Niemand weet precies wat goed is, maar niets doen is fout", en "Sportvandalisme kun je niet uitbannen, je kunt alleen maatregelen nemen om het te beperken". Dat is dan ook de opdracht die de commissie heeft meege kregen van voorzitter Eric Vilé van de KNVB, die na de rel rond de NOS-ploeg in het Olympisch Stadion "in een positie was gedrongen dat van hem iets werd verwacht omdat het binnen een stadion gebeurde". Giltay Veth: "De opdracht is niet om het voet balvandalisme uit te bannen, maar om wegen aan te geven op basis waarvan het beleid kan functioneren. Een geüni formeerd, landelijk beleid, uitgevoerd door mensen die daar een dagtaak aan hebben. Mensen van de overheid, de KNVB, de spoorwegen. Wij moeten voor één keer de structuren aangeven, dat moet eindigen in een conti- nu-proces. Van mij mag ons rapport straks de prullebak in, als dat landelijke orgaan er maar komt. Dat is belangrijk, want nu doet iedereen maar wat hem het beste lijkt. Iedere lokale burgemeester die met het probleem te maken heeft, staat wat dat betreft in een isolement. Daarom moet er een centraal beleid komen". En het liefst zo snel mogelijk, zo beseft de in Hoofddorp woonachtige hoogleraar. "Er is ons weliswaar geen termijn gesteld, maar we hebben ui teraard ook niet de tijd tot St. Juttemis. Haastwerk leidt tot niets, maar als we anderhalf jaar met onze aanbevelingen wachten kunnen ze weieens als mosterd na de maaltijd komen. Daarom zullen we met deelrapporten moeten komen om een paar onder delen alvast in werking te stellen. Als uit onderzoek blijkt dat het optreden met paarden op de tribunes-agres sie-verhogend werkt (ik ben er geen voorstander van - het is voor het moment wel effec tief, maar niet doeltreffend) en dat het dus beter nagelaten zou kunnen worden, dan moet je dat direct ter plekke deponeren. Zo' n aanbeveling zou dan ook moeten worden opgevolgd. Daarom willen we ook per se mensen uit de kringen van beleidvoerders erbij hebben". Mixture Vandaar dat aan minister De Ruiter van justitie is gevraagd leden van het openbaar mi nisterie en de politie aan te wijzen. Ter completering van de commissie die verder be staat uit H. W. de Boer (plaatsvervangend hoofd cen trale recherche informatie dienst in Den Haag), directeur De Kimpe van het Feye- noord-stadion en een nog na der aan te wijzen persoon van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Giltay Veth vindt dat een goede mixture. "Een puur wetenschappelij ke commissie zou net als een zuivere KNVB-commissie tot niets leiden", weet hij. "Het geheel van instanties moet tot een beleid komen. En dan niet eventjes in de avonduren, nee, het is echt de bedoeling dat de commissie uit profes sionals bestaat. Uit mensen die dit in hun eigen werk kunnen inbouwen". Hoe "professioneel" het ook zal worden aangepakt, overeind blijft dat zelfs met een zeer strak en overwogen beleid alleen het ziektebeeld wel licht zal kunnen veranderd. De ziekte zelf zal blijven voortwoekeren. De wortels van de kwaal zijn te zeer ver takt. Ze zijn verankerd in het leefpatroon. De Leidse hoogleraar herkent de sym bolen in zijn eigen omgeving. "Er zijn in de hele maat schappij ontwikkelingen waar dat voetbalvandalisme uit voortvloeit. Er zijn hier studenten van wie acht fiet sen worden gestolen tijdens hun studie-tijd en ook hier kun je op sommige afdelin gen je jas niet zomaar op de gang hangen. Het hele leefpa troon is veranderd. Vroeger kwamen molestaties en harde wedstrijden alleen in de boe rendorpen voor. Daar ging je met de grootste schrik heen. In de grote stad had je nooit problemen. Tegenwoordig is het typerend dat het voetbal vandalisme het meest voor komt bij clubs uit de grote steden. Het leefklimaat is daar blijkbaar het slechtst. De huiselijke gezelligheid ont breekt, de welvaart is geste gen, waardoor horden jonge ren in staat zijn wedstrijden te bezoeken waarvan ik in mijn positie zeg: gut, wat kostbaar. Met de wapenstok op de tribune En op het station.... Er is onvrede op het werk, werkloosheid. Het zijn alle maal factoren. Informatie Exact kan ook professor Giltay Veth de ontwikkelingen niet schetsen waar het vandalisme uit voorkomt. Voorop staat dan ook dat de commissie onder zijn voorzitterschap straks zoveel mogelijk infor matie over dat onderwerp bij een moet sprokkelen. Ook uit andere landen. "We moeten om te beginnen de kennis vergaren. Die is er. Bij de Spoorwegen bijvoorbeeld, maar ook bij de KNVB en b ij de grondtechnische dienst. Met de bouw en inrichting van stadions kun je vrij veel doen. De ervaring leert dat achter doelen veel gebeurt, dat vechtpartijen vaak op staantribunes uitbreken, dat je geen concurrerende groe pen bij elkaar in een vak moet stoppen. Daarmee kun je re kening houden. Verder moe ten we profiteren van de stu dies die over dat onderwerp in andere landen bestaan. Vooral in Engeland zijn er heel wat publicaties over ge weest. Die moeten we snel op de telex krijgen". Vanuit die basiskennis moet de commissie vervolgens een aantal zaken gaan onderzoe ken. Prof. Giltay Veth noemt in een eerste opwelling: snel recht, de meldingsplicht, het transport van supporters, het fouilleren en de methode van fouilleren, de drankverkoop, het arbitraal optreden. Hij gaat nader in op een paar pun ten: De meldingsplicht (Supporters die zich eerder hebben schuldig gemaakt aan vandalisme moeten zich voor een wedstrijd melden op het politiebureau waar ze dan op last van de rechter voor de duur van het duel kunnen worden vastgehouden). Voorzitter Vilé ziet er niet veel in, blijkt uit een recent interview in Voetbal Totaal. Hij acht de meldingsplicht een enorme inbreuk op de privacy, vindt het administra tief onuitvoerbaar. "Het gaat om een te grote groep men sen. Het is toch onmogelijk duizend vandalen een mel dingsplicht op te leggen. Waar laat je ze?". Giltay Veth voegt er aan toe: "En zou je zoiets invoeren, dan zou er ook een sanctie moeten zijn op het niet melden. Anders werkt het alleen maar stimu lerend. Wordt het een tarten van het gezag". LEIDEN - Het beeld doemt al te lang ver snipperd op. In de ene stad bestijgt politie te paard de tribunes, el ders worden honden in gezet en op weer een an dere plek komen ge helmde schilden in be weging. Geen absurd concours hippique, of staaltjes van magische dressuur, maar de be strijding van voetbal vandalisme anno 1980. Overal waar de balda digheid voorkomt, wordt ze op andere wij ze tegemoet getreden; nergens leidt het tot de uitroeiing van het kwaad. Integendeel. De "fans" die zich in daden de felste supporters willen tonen, zijn hard bezig het betaalde voet bal de nek om te draai en. In de meest letterlij ke zin. Een voorspelling van professor mr. Giltay Veth. "Als we het geweld niet kunnen terug dringen en het neemt nog toe, dan zal dat leiden tot een nog verdere financiële ontwrich ting van het betaalde voetbal. Dan is de basis weg en dan kan het snel gebeurd zijn. Dan zal het best kunnen dat profvoetbal over vijftig jaar verleden tijd is en alleen nog voer is voor historici".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23