Kabinet overweegt aankoop extra F-16 toestellen VAN DER WIEL Pais handhaaft plannen PvdA vraagt duidelijker visie inzake luchtmacht Bouwzwendel in Groningen: zo'n twintig miljoen zonder goede bril klopte haar kas nooit. Opvang vredesverliezen en vervanging F-5 H. de Boer haalt uit naar NOC een goede bril maakt aHe verschil! Uit in de Randstad DONDERDAG 27 MAART 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De defen siewoordvoerders van CDA en WD hebben gisteren vrij positief gereageerd op het voorstel van minister Schol ten om de luchtmacht in de komende jaren met nog eens 111 F-16's te versterken. De PvdA-fractie daarentegen vindt dat de regering op geen enkele manier duidelijk maakt welke kant zij met de luchtmacht op wil. CDA-woord voerder Joep de Boer reageerde tamelijk op timistisch. Hij was vooral blij met het feit dat de regering niet om een besluit voor alle 111 toestellen ineens vraagt. „Op deze manier geeft de re gering zichzelf en het parle ment de mogelijkheid om het aanschaffingsbeleid aan de hand van de politieke e nomische situatie nodig bij te sturen". De keuze van de F-16 als ver vanger voor de F-5 kwam voor De Boer niet als een ver rassing. Nu er geen uitzicht is op een Europees vliegtuig, „ligt het niet voor de hand dat je een heel ander toestel gaat kiezen". De socialist Harry van den Bergh was sceptischer. De PvdA heeft vooral veel vra gen. Zo is onduidelijk in hoe verre de bezuinigingen in dit plan doorwerken. De keuze voor de aanschaf in fasen is dan ook vooral ingegeven door vrees bij de regering voor de financiële toe komst. Overigens hebben de socialis ten zelf al eerder een gefa seerde aankoop van groot de fensiematerieel bepleit. Vol gens Van den Bergh moet de regering een keus maken wat ze met de luchtmacht aan wil. In de jaren '80 moeten ook de Nike-luchtafweerraketten worden vervangen. „Beide kan echter niet", zei hij. De aanschaf van nieuwe F-16's kan dan ook alleen doorgaan als de Nike-taak binnen de NAVO ter discussie wordt ge steld. Voorts wees Van den Bergh erop dat de Ameri kaanse defensieminister Brown onlangs zelf een goed kopere oplossing van de F-5 vervanging (een soort gemo derniseerde versie van dit toestel) heeft voorgesteld. De WD'er Ad Ploeg noemde de plannen van de regering „uitstekend". De keuze van de F-16 is terecht. „Je moet nu niet wéér met een ander vlieg tuig aankomen", zei hij. Uit een oogpunt van standaardi satie in opleidingen en on derhoud is dit volgens hem een goede keuze. Kritiek had hij alleen op de ge faseerde aanpak. Het lieft zag hij de bestelling voor 111 toe stellen in één keer geplaatst, om alle onzekerheden weg te nemen. GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft gisteren een begin gemaakt met de be handeling van de strafzaak tegen DEN HAAG ('GPD) - „Wie deel neemt aan de Olympische Spelen in Moskou is mede verantwoor delijk voor de arrestaties van dis sidenten in de Russische hoofd stad". Met die woorden veroor deelt het CDA-kamerlid Hans de Boer het voornemen van het Ne derlands Olympisch Comité, de sportbonden en de atleten om komende zomer naar Moskou te gaan. De Boer, lid van het comité Olympische Spelen en Mensen rechten, zei dat gistermiddag in Den Haag tijdens een bijeen komst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. De Sowjet-Unie grijpt de Olympi sche Spelen aan voor politieke propaganda. Moskou wordt in deze maanden gezuiverd van tal van dissidenten. Die zuivering vindt plaats om dissidenten niet de gelegenheid te geven tijdens de Olympische Spelen de aan dacht te vestigen op de schen dingen van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. „Wie dus wil deelnemen aan de spelen, is me de verantwoordelijk voor de ar restaties van de dissidenten. En die mede verantwoordelijkheid zouden de sportmensen niet moeten kunnen dragen", aldus De Boer. DEN HAAG (GPD) - De regering wil nog eens 111 F-16- jaehtbommenwerpers voor de Koninklijke Luchtmacht kopen. Dertig ter opvang van de vredesverliezen onder de 102 reeds eerder bestelde F-16's en 81 toestellen ter ver vanging in de periode 1985-1989 van dan verouderde F-5- jagers van de luchtmacht. Prijs De prijs van de 111 toestellen hangt af van de vraag of zij in Amerika, bij de fabrikant General Dyna mics, of in licentie in Europa (bij o.a. Fokker) worden gebouwd. In het eerste geval kosten zij 13 miljoen gulden per stuk (de hui dige serie kost 15 miljoen per stuk). In het tweede geval kosten zij 16,5 miljoen, maar kan de Ne derlandse vliegtuigindustrie meeprofiteren. De regering moet, als de Tweede Kamer zijn fiat geeft, over deze zaak gaan onderhandelen. Zowel met de Amerikaanse fabrikant General Dynamics, als met de drie Europese F-16-partners Bel gië, Denemarken en Noorwegen, omdat een deel van de aanvul lende order daar gebouwd zal moeten worden. Ook moeten onderhandelingen be ginnen met de Amerikaanse re gering over het Nederlandse aandeel in de produktie van een deel van de 1388 F-16's die de Amerikaanse luchtmacht zelf heeft besteld. De vervanger van de F-5 krijgt als eerste taken het aanvallen van gronddoelen met conventionele wapens en het bevechten van een plaatselijk, en tijdelijk, luch- toverwicht. De NAVO wil dat de hele Nederlandse luchtmacht zich in die richting speciali seert. Hiermee is een bedrag tussen 1,7 en 2,1 miljard gulden gemoeid. Voor 1980 is op de begroting reeds 430 miljoen gulden uitgetrokken. Er is overigens nog geen enkel be sluit genomen. Een eventuele bestelling zal in fa sen geschieden. Eerst wordt een besluit genomen over de koop van 30 toestellen voor de opvang van vredesverliezen, waarpiee bij de bestelling van de 102 F-16's, die de Starfighter vervangen, geen rekening is gehouden. Het aantal van 30 is gevonden door de 350.000 vlieguren die de 102 F-16's tot het jaar 2000 zullen ma ken te delen door het ene ongeval dat gemiddeld per 10.000 a 12.000 vlieguren voorkomt. Ook de F-5-vervanging zal niet in eens kunnen gebeuren. Minister Scholten en staatssecretaris Van Eekelen willen dat, als het parle ment dat goed vindt, per squa dron over de vervanging wordt beslist. Volgens Van Eekelen geeft deze benadering in fasen de regering enige ruimte in de financiële planning. Zo kan altijd beslist worden om in een van de fasen niet tot bestelling over te gaan en wordt een volgende regering niet aan dit besluit gebonden. Waarschuwing aan toeristen DEN, HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren de Neder landse toeristen gewaarschuwd, die rond 1 april naar New York gaan. Zij kunnen namelijk te ma ken krijgen met een staking van het openbaar vervoer, die kan zorgen voor chaotische toestan den in de stad, op de vliegvelden en in de hotels. Volgens de consul-generaal in New York heeft het personeel van on dergrondse en ook van de bussen het plan 1 april "plat" te gaan, vanwege een slepend conflict met het stadsbestuur over de ar beidsvoorwaarden. de 33-jarige P.M. uit Veendam en de 49-jarige F F. uit Hoogezand. Deze zaak,- waarvan het vooron derzoek meer dan negen maan den in beslag heeft genomen, is beter bekend als "de Oostgronin ger zwendelaffaire". Volgens of ficier van justitie mr. M.H. Seve- rein zijn bedrijven en particulie ren er bij de affaire zo'n twintig miljoen gulden bij ingeschoten. Eén van de belangrijkste punten in de dagvaarding is de "Gieter af faire". M. en F. waren met een valse bouwvergunning naar een makelaar in Zwolle gestapt met het verzoek een perceel grond in het Drentse Gieten te taxeren. De ruim vijf hectare woeste grond - met een werkelijke waarde van 30.000 gulden - werd door de ma kelaar op grond van het aanwezig zijn van een bouwvergunning ge schat op meer dan twee miljoen gulden. Met het taxatierapport gingen de twee mannen naar een bank. waar ze een hypotheek van 1,2 miljoen gulden kregen. Ook een zuster van M. werd het slachtoffer van de oplichter- spraktijken van haar broer. M. vroeg haar toestemming om op haar naam een bankrekening te mogen openen en om toestem ming om op haar naam een huis te mogen verkopen. Na M.'s aan houding bleek zijn zuster bij de bank voor 3,5 miljoen gulden "rood" te staan. Een bankdirecteur uit Veendam liet zich door M. ompraten om voor vier ton een aantal flats in Amsterdam te kopen en ze voor drie ton op te knappen. Een bank verleende daarvoor een hypo theek van zeven ton. De flats werden gekocht, maar het geld voor de opknapbeurt hield M. De bankdirecteur zit nu met een schuld van zeven ton en een aan tal uitgewoonde fiats. F. en M. ontkenden gisteren voorde rechtbank het vervalsen van de bouwvergunning in de "Gieter affaire". Over het verstrekken van de hypotheek van 1,2 miljoen zei M. dat de bank te nonchalant was geweest. F. verklaarde onschuldig te zijn. Hij HOORN - Brandweerlieden verlenen hulp bij het bevrijden van enige zc' de bank 'niet bewust" te heb- ?en personenauto die door een vrachtwagen werd aangeredenben opgelicht. Bij het ongeluk, op het nog niet gereconstrueerde deel van de rijksweg bij Hoorn, kwamen twee mensen (van 34 en 33 jaar) om het leven. Vier perso nen raakten gewond, onder wie drie zwaar. Op de rijksweg was even voor Hoorn een file ontstaan. De bestuurder van de vrachtauto had dit te laat in de gaten en reed op defile in waarbij de personenauto vrijwel geheel werd vernield. Vandaag zou de zaak worden voortgezet met het requisitoir van de officier, waarna de plei dooien volgen. Repliek en du pliek worden waarschijnlijk morgen gehouden. Twee-fasenstructuur universiteiten en hogescholen DEN HAAG (GPD) - Minister Pais van onderwijs handhaaft bijna ongewijzigd zijn voorstel voor een twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk onderwijs. In het vandaag gepubliceerde wets ontwerp komt hij slechts op en kele ondergeschikte punten te gemoet aan de stormen van kri tiek die vanuit de universiteiten en hogescholen over het voorstel zijn opgestoken. De Academi- ADVERTENTIE Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 sche Raad, het overlegorgaan van universiteiten en hogescholen, heeft het voorstel vorig jaar vier kant afgewezen. Ook bij de studenten bestaat sterk verzet tegen de plannen van Pais. De essentie van het wetsontwerp is het voorstel om het wetenschap pelijk onderwijs te splitsen in een vier-jarige periode (die in begin sel voor alle afgestudeerden van het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs open moet zijn) en een daaropvolgende periode van één a twee jaar, die door slechts 40 procent van de afge studeerden uit de eerste fase zou kunnen worden gevolgd. De tweede fase is voornamelijk be doeld als beroepsopleiding voor artsen, leraren en (wetenschap pelijke) onderzoekers. De tegemoetkoming van minister Pais aan de Academische Raad houdt in dat de instellingen een grotere zelfstandigheid krijgen bij het vaststellen van het soort tweede fase-opleidingen dat zij willen verschaffen en de aantal len studenten die zij er willen toelaten. Minister Pais wil met de twee-fa senstructuur het aantal keuze mogelijkheden om te studeren vergroten en meer variatie aan brengen in de duur van de oplei ding. Voor de massa van de stu denten zal het betekenen dat de nu geldende studieduur van vijf a tien jaar wordt teruggebracht tot vier a zes jaar. De bedoeling is dat er tegen 1990 in plaats van 140.000 slechts 113.000 studenten bij het Op aandrang van de Academische Raad heeft de minister de uit loopmogelijkheid voor de eerste fase met één jaar verlengd. De studieduur is vier jaar, maar een student mag twee jaar overdoen, i.p.v. één zoals de minister oor spronkelijk van plan was. In de tweede fase bestaat slechts een uitloopmogelijkheid van drie maanden. De maximale inschrij vingsduur van zes jaar voor de eerste fase biedt volgens de mi nister voldoende ruimte voor de studenten die ook nog tijd willen besteden aan het verenigingsle ven of het medebesturen van de universiteit. Om de vinger aan de pols te houden, wil de minister de faculteiten verplichten om jaar lijks de studievoortgang te beoordelen. Pais beveelt het ge bruik van een puntensysteem en een „normstudent" daarbij sterk Het eerste jaar van de eerste fase krijgt een belangrijke selecte rende functie. De studentenor ganisaties vrezen dat de minister wil bereiken dat een kwart van de studenten na dat jaar ermee stopt. Na het eerste jaar moet de student zijn studierichting vastleggen. Hij kan daarbij gebruik maken van keuzepakketten en deeldi- ploma's. De mogelijkheden voor stages, eigen onderzoek, werk- en projectgroepen zullen echter veel kleiner zijn. Regering moet EG-plannen kernenergie ophelderen DEN HAAG (GPD) - Oud-minister Max van der Stoel (PvdA) zal vanmiddag in de Tweede Kamer opheldering vragen over de hou ding van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de kerne nergieplannen van de Europese Gemeenschap. Hij wil vooral duidelijkheid over de vraag of Nederland zich, bij monde van minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken), achter die plannen heeft gesteld. Volgens Van der Stoel zou de EG overwegen projecten voor de bouw van snelle kweekreactoren en opwerkingsinstallaties voor plutonium te steunen. Dat is ech ter in strijd met het beleid gericht op de beperking van de „pluto- nium"-economie, aldus de PvdA'er. Plutonium is de grondstof voor atoombommen. Van der Stoel vindt dat de EG niet met goed fat soen andere landen van het bezit van deze gevaarlijke technologie kan afhouden als zij zelf niet het voorbeeld geeft. En Nederland zal zich daar volgens hem nog wel aan houden, maar het is anders gesteld met landen als Frankrijk en Duitsland. Bij ons leeft grote zorg over deze stap in de richting van een ge meenschappelijk kernenergie programma, zei hg gisteren in een tv-gesprek. „Als de EG hier mee begint, is het hek van de dam". Jongeren in arrest VOLENDAM (ANP) - De rijkspoli tie in Volendam heeft samen met de districtsrecherche van de rijkspolitie, 24 jongeren aange houden op verdenking van ver nieling, geweldpleging en dief stal. De jongeren, in leeftijd va riërend van 15 tot 17 jaar, komen grotendeels uit Amsterdam- Noord en -West. De arrestanten, van wie een aantal nog gevangen zit, zouden de af gelopen maanden Volendam hebben geplaagd met talloze ver nielingen. Ook worden zij ver dacht van inbraken. ROTTERDAM De Doelen - do 27 en vrij 28,20.15 uur Rotterdams Philharmonisch orkest, olv Hans Vonk. Za 29,20.15 uur voorjaarsconcert door de Politie Harmonie Vereniging "Hermandad". Zo 30. 20.15 uur Nederlands kamerorkest, olv Leopold Hager. Ma 31, 20.15 uur. Anne Bijlsma, cello. Di 1 april, 20.15 uur: The Shadows (met t.v.-opname). Do 3 april, 20.30 uur: Charles Aznavour. AMSTERDAM Concertgebouw - do 27, grote zaal, 20.15 uur: Gaudeamus Kwartet. Vrij 28, Grote zaal, 20.15 uur. Concertgebouworkest, olv Nikolaus Harnoncourt, Johannes Passion. Za 29, grote zaal, 20.15 uur: Ne derlands Kamerorkest, olv Leopold Hager/Kees Hulsman, viool. Zo 30, spiegelzaal, 11 uur "Für Elise", rechtstreekse radiouitzen ding van de NOS. Grote zaal, 20.15 uur. Radio Philharmonisch orkest, olv Lucas Vis, Walton Gronroos, banton. Ma 31, grote zaal, 19.15 uur, generale repetitie van de Matthaus Passion. Di 1 april, 19.15 uur Amsterdam Philharmonisch orkest, olv Meidert Boe kei, Matthaus Passion. Carré - t/m za 29, 20.15 uur. Harry Saksioni. Centrum Bellevue - t/m 29,20.15 uur. Toneelgroep Fakt: "De Peli kaan". Zo 30, kleine zaal: Gitaristenkollektief. Elke cjonderdag en vrijdag. Toneelgroep Centrum: "Tussen de rails" Stadsschouwburg-do 27,20.15 uur het Nationale Ballet. Vrij 28en za 29,20.15 uur Publiekstheater "Moeder Courage". Zo 30.20.15 uur het Nationale Ballet: "Romeo en Julia". Di 1 april, 20 uur Opara van Praag: "Jakobin" DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 27, 20.15 uur Haagse Komedie met "Komieken". Vrij 28, 20.15 uur Haagse Komedie met "Bedrog". Za 29, zo 30,20.15 uur Haagse Komedie met Volpone". Ma 31 en di 1 april, 20.15 uur Publiekstheater met "Moeder Courage". Congresgebouw - woe 2, 19 uur. Haags Toonkunstkoor, Matthaus Passion. HOT-theater - vrij 28 en di 11 m za 5 Haagse Komedie met "Onder de vlag van Hollywood". Za 29. 20.30 uur: Theaterunie met "La vendel". Zo 30,14 uur. kindertheater Pssttt: "Comedia del Smar- LEIDEN Schouwburg-do 27,20.15 uur. 4X verkocht", met o a Kilty Jan sen en André van den Heuvel. Di 1 en woe 2, 20.15 uur Henk Elsink Show. LAK-theater - do 27, 21 uur. Kabaret Knoop "Anno Negentien Kaa". Vrij 28, 20.30 uur "Rashomon' (Shaffy-produktie). Za 29, 20.30 uur Nederlands Danstheater: De Springplank. Zo 30, 15 uur: kindervoorstelling "Poppentheatei KJ KJ Rijnlands Lyceum Oegstgeest - vrg 28. Jasperina de Jong, 20 15 Groene Kerkje Oegstgeest Guarnen trio, 14 uur K O-kapelzaal - ma 31,20.15 uur Poëzie Hardop, met gedichten Micro-theater Imperium - vrij 28 en 29 (laatste voorstelling). 20 30 uur. "De Droom van Amerika", Albee en "Stemmen Momo

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7