actief in vrije tijd Pais voor geeft startsein nieuwbouw AZL r-ijfP| Universiteit vreest bezetting Zijlwijkschool kampioen Na 13 jaar praten eerste spade de grond in Fietsrouteboekje PAGINA 4 leiden DONDERDAG 27 MAART 19 Flipper kampioenschappen Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert vanavond voor de tweede maal de Leidse flipperkam- pioenschappen. In totaal zul len er zo'n dertig mensen een gooi doen naar die titel. Voor de winnaars zijn er diverse prijzen beschikbaar. De deel- nemingskosten bedragen f2.50 per persoon. Informatieavond In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt vanavond door de gemeente een informatiebijeenkomst belegd voor bewoners en win keliers van de Lammermarkt tussen Nieuwe Beestenmarkt en Lange Scheistraat. De ge meente is van plan om voor de woningen en winkels een au tovrije strook te maken en daarnaast een rijstrook van dezelfde breedte voor het be dienend verkeer. Gelijktijdig zal het aangrenzende par keerterrein overzichtelijker worden ingedeeld. De wijzigingen worden uitge voerd naar aanleiding van parkeerklachten van omwo nenden. Het kwam nogal eens voor dat auto's vlak voor huisdeuren werden neergezet. De bijeenkomst begint om acht uur. Kinderkleding- speelgoedbeurs De peuterspeelzaal "Knuffel" organiseert morgen en zater dag een kinderkleding- en speelgoedbeurs in het club huis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126. De beurs is morgen geopend van 19 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan de inrichting van de nieuwe peuterspeel zaal. Het ligt in de bedoeling met die nieuwe speelzaal te beginnen wanneer het nieuwe clubhuis in Meerburg gereed PvdA-ledenverga- dering De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond een ledenvergadering die ge wijd zal zijn aan het thema "emancipatie". Uitgangs punt is de partijnota, die voor de landelijke discussie over dit onderwerp is opgesteld. Pijkei Schroder van de Rooie Vrouwen zal het onderwerp inleiden. Voor aanvang en tijdens de pauze van de ver gadering is er gelegenheid de tentoonstelling "Vrouwenar beid - verborgen arbeid" te bekijken. De expositie is sa mengesteld door een aantal vrouwen uit de Kooi. Plaats: 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 uur. Illegale zender Schoolzwemmen in bomvolle Zijl LEIDEN - Kostelijke taferelen gistermiddag in het zwembad De Zijl waar de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden voor basisscholen werden gehou den. Laaiend enthousiaste moeders, vaders, broertjes, zusjes, oma's en opa's die hun familieleden als het ware naar de overwinning wilden schreeuwen. Bomvol was het in De Zijl waar de temperatuur in mum van tijd tot saunahoogte steeg. Na een spannende strijd slaagde de Zijlwijkschool er voor de tweede achtereenvolgende keer in om de G.J. Philipsen wisselbokaal in de wacht te slepen. In een uitbundige sfeer werd de Zijlwijkschool tot kampioen van Leiden ge kroond. In het totaalklassement eindig de De Valkenier achter de Zijlwijkschool op de tweede plaats terwijl 't Waterhoen op de derde plaats eindigde. Uitslagen individuele wedstrij den: 50 meter schoolslag meisjes: 1:' Thea Verwey (Zijlwijk school); 2: Ingrid van Veen (Alphons Ariënsschool); 3: Miriam van Egmond (Groen van Prinstererschool). 50 me ter schoolslag jongens: 1: Martin van Riet (Willem de Zwijgerschool); 2: René Cor- relier (Rudolf Steinerschool); 3: Antoine van Weerde (Anto- niusschool). 50 meter vrije slag meisjes: 1: Margeret van Veen (Alphons Ariënsschool); 2: Anette Knot (Groen van Prinsterschool): 3: Sandra van Weerlee (Wil lem de Zwijgerschool). 50 me ter vrije slag jongens: 1: Eddie Lieverse (Arendshorst- school); 2: René Correlier (Rudolf Steinerschool); 3: Hans van Hees (Paus Johan nes-23ste School). Uitslagen estafettenummers: 4 maal 25 meter vrije slag meis jes: 1: Alphons Ariënsschool; 2: De Valkenier en 3: Zijlwijk school. 4 maal 25 meter jon gens: 1: Twee Sleutels; 2: Zuiderparkschool en 3: Arendshorstschool. De mixed estafette (vijf jongens en vijf meisjes) werd gewon nen door *t Waterhoen met op de tweede plaats de Zijlwijk school en de Zuiderpark school op de derde plaats. LEIDEN - "Een heel goede gedachte", noemde wethouder Fase het VW-directeur Dekker was er "verrekte happy" mee: een nieuw boek met zeven fietsroutes in de omgeving van Leiden. Hoofdinformatri< mevr. De Boer was op het idee gekomen en mocht gistermiddag h eerste exemplaar overhandigen in de B en W-kamer van het Stadhuis De zeven roy.tes zijn samengesteld door J. Hoogenboom van de toerve eniging Swift. De routes zijn ongeveer veertig kilometer lang en voert de fietser naar de Horsten in Wassenaar, door de duinen en bollenvelde naar de Braassemermeer en door de polders ten Zuiden van de Out Rijn. Elke routebeschrijving begint vapaf het VVV-kantoor aan het St tionsplein. Elke route is weergegeven op een kaartje. De oplage bedraagt 5000 stuks. Bij de ANWB en de VW zijn de exempl ren voor 4,50 per stuk te verkrijgen. LEIDEN - Minister Pais van onderwijs zal maandagmid dag de eerste spade in de grond steken voor de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Met dit spitwerk van de bewindsman komt een eind aan ruim dertien jaar nieuwbouwperikelen van het Leidse ziekenhuis. Na jarenlang heen-en-weer-gepraat tussen de gemeente, het rijk, het zie kenhuis en de universiteit kwam vlak voor kerst '79 het verlossende bericht uit Den Haag: de nieuwbouw mag beginnen. Voor de eerste fase van de nieuwbouw is een bedrag van 195 miljoen ter beschikking gesteld. De bouw daarvan zal vijfjaar in beslag nemen. LEIDEN - De zender "Jimmy Black Power" is gistermiddag door de Leidse politie uit de ether gehaald. De zender, eigendom van een 39-jarige bewoner van de Beethovenlaan, werd in samen werking met de PTT opgespoord omdat omwonenden herhaalde lijk bij de politie hadden ge klaagd over storingen. De zender bleek acht keer het toegestane vermogen te bevatten. Tegen de eigenaar is proces-verbaal op gemaakt. In de eerste fase zullen onder meer de poliklinieken en klinieken van interne geneeskunde, de centrale klinische laboratoria en enkele research-laboratoria in nieuwe gebouwen worden onderge bracht. Daarnaast zullen acute noden van onder meer kinderge neeskunde, oogheelkunde en het onderwijscentrum van de facul teit in de komende jaren opgelost moeten worden. Over de finan ciering daarvan wordt op het ogenblik overleg gepleegd met het ministerie. Wanneer met de tweede fase van de nieuwbouw kan worden begonnen is nog niet te overzien. "Lijdensweg" In 1966 begon de "lijdensweg" toen de plannen voor een nieuw zie kenhuis op tafel werden gelegd. In dat jaar vroegen de Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis aan de minister van onderwijs toestemming voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. In datzelfde jaar al ging het minis terie er mee akkoord om de archi tect een zogenaamd gefaseerd structuurplan te laten ontwik kelen en in 1969 besloten de mi nisters van onderwijs en finan ciën om in de periode '70-'80 750 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de nieuwbouw van de drie volledige academische ziekenhuizen (van ieder 1040 bedden) m Amsterdam, Leiden en Utrecht. In de jaren tussen '69 en '74 ont wikkelden de Leidse universiteit en het Academisch Ziekenhuis Leiden achtereenvolgehs een structuurplan en een voorlopig ontwerp van een nieuw zieken huis in de Leeuwenhoek, een door gemeente en Universiteit omstreden gebied tussen de Plesmanlaan en de Wassenaar- seweg in Leiden. Het kreeg de naam "plan A" mee. Er stond het ziekenhuis toen echter nog heel wat tegenslag en strijd te wachten, want de gemeente Lei den weigerde een bouwvergun ning, omdat ze niet akkoord kon gaan met de plaats van de hoofdingang van het nieuw te bouwen ziekenhuis. In dezelfde periode werden in de Leeuwenhoek echter de eerste twee torens gebouwd van de Syl- viuslaboratoria, waarin de pre klinische instituten van de facul teit der geneeskunde zijn gehuis vest. In 1974 vroeg het Acade misch Ziekenhuis Leiden we derom aan de gemeente Leiden om een bouwvergunning (even eens nog volgens "Plan A") in de Leeuwenhoek en dat tevens aan sloot op de Sylviuslaboratoria. Woningbouw De gemeente Leiden was echter toen ook al van mening dat het gebied in de Leeuwenhoek be stemd moest worden voor wo ningbouw. Het ziekenhuis gaf de moed niet op en de coördinator Nieuwbouw Academische Ziekenhuizen stel- Het sportveldencomplex achter het Academisch Ziekenhuis waar de komende jaren de nieuwbouw zal verrijzen. de daarop voor een nieuw zie kenhuis te bouwen volgens het zogenaamde "Plan B". Dat moest komen op de sportvelden aan het Piet Paaltjenspad en het be staande ziekenhuisterrein. Maar het ziekenhuis wees dit plan af, omdatde noodzakelijke een heid tussen de pre-klinieken en ziekenhuis verbroken zou wor den en tijdens de bouw langduri ge overlast zou bestaan voor pa tiënten en personeel. In de laatste helft van '75 ontwik kelde het academisch ziekenhuis in Leiden een nieuw plan: "Plan C". Dat plan was evenals "Plan A" in de Leeuwenhoek gesi tueerd en sloot aan op de Syl viuslaboratoria. Op basis van een advies van de in terdepartementale ambtelijke commissie Heroverweging Overheidstaken besloot de mi nisterraad in november 1976 dat er een nieuw of vernieuwd aca demisch ziekenhuis moest ko men met een omvang van 850 bedden, het aantal dat al lange tijd door het Leidse ziekenhuis werd bepleit. Hoewel de commissie Heroverwe ging Overheidstaken zich moest bezighouden met een afweging van de drie uitgewerkte alterna tieven voor de nieuwbouw, de plannen A, B en C, ontwikkelde de commissie een plan D. Dat plan behelsde nieuwbouw en vernieuwbouw op de sportvel den aan het Piet Paaltjenspad en op het terrein van het bestaande ziekenhuis. Op het verzoek van het ministerie van onderwijs de plannen C en D van commentaar te voorzien, wa ren ziekenhuis, universiteit en faculteit der geneeskunde alle van mening, dat het plan C moest worden. De gemeente Leiden daarentegen verwierp Plan C en zag meer in Plan D. Plan Z In mei '77 sprak de ministerraad zich echter uit voor de bouw van een geheel nieuw academisch ziekenhuis: Plan Z. En in de zo mer van '77 al heeft het acade misch ziekenhuis de voorberei ding voor de nieuwbouw in het Overlegorgaan Nieuwbouw Aca demische Ziekenhuizen in gang gezet. Op 2 november '78 ondertekenden het ziekenhuis, Rijksgebouwen dienst en ministerie van onder wijs de overeenkomst "Nieuw- De deur van het universiteits gebouw aan de Stationsweg zat gisteren op slot en werd alleen op verzoek geopend. LEIDEN - Binnen de gelederen van de Leidse universiteit veel beroering ontstaan over het ont werp van wet twee-fasenstruc- tuur van minister Pais van on derwijs, dat vandaag in de Twee de Kamer is ingediend. Na Wage- ningen, Utrecht en Amsterdam zijn er ook in Leiden plannen on der studenten het bureau van de universiteit te bezetten. Bij de Leidse universiteit hield men er gisteren al rekening mee, want de portier van het bureau van de Leidse universiteit aan het Sta tionsweg hiéld de deur herme tisch gesloten uit angst voor een bezetting van studenten die het niet met de plannen van minister Pais eens zijn. Pais handhaaft bijna ongewijzigd zijn voorstel voor onder meer een verkorting van de studieduur in het wetenschappelijk onderwijs. In het vandaag gepubliceerde wetsontwerp, waarover elders in deze krant meer. komt hij slechts op enkele ondergeschikte punten tegemoet aan de stormen van kri tiek die vanuit de universiteit en hogescholen over het voorstel zijn opgestoken. De Academische Raad. het over legorgaan van universiteit en ho gescholen, heeft het voorstel vo rig jaar vierkant afgewezen. "Het is van het grootste belang dat studenten massaal protesteren tegen de plannen van Pais" schrijft de Leidse Studenten- bond in een vlugschrift. De LSB heeft daarom voor woens dag 2 april om half een een open bare protestvergadering uitge schreven. Deze zal worden ge houden in het gebouw Stations plein 234. Gisteravond spraken onder voor zitterschap van mr. K. J. Cath, de voorzitter van het colle ge van bestuur van de Leidse universiteit, in sociëteit Minerva aan de Breestraat vier tweede kamerleden over de plannen van Pais. Het viertal, Mertens (D'66), Mackay (VVD), Van der Anker (PvdA) en Lansink (CDA), hiel den er gisteravond bijna allemaal dezelfde mening op na. Zij vinden de twee-fasenstructuur noodzakelijk om onder andere de kwaliteit te beheersen van het onderwijs, iets te doen aan het toenemend aantal studenten en aan de doelstelling hoger onder wijs voor velen. Wel bestond er tijdens de forumdiscussie twijfel of een en ander wel goedkoper zou zijn. Volgens Lansink is uitgerekend dat met name in Leiden de twee-fa senstructuur de eerste vijf jaar duurder is dan het huidige sys teem. Wel wordt verwacht dat het daarna weer goedkoper zal wor den. Tegen het middernachtelijk uur werden de geruchten in en rond Minerva steeds sterker dat van daag het bureau van de universi teit bezet zou worden. De secreta ris van de Leidse universiteit Den Os zei gistermorgen over de ver scherpte controle bij de voordeur van het bureau van de universi teit dat de deur slechts op slot was voor herstelwerkzaamheden en dat een deur die op schragen vlak voor de ingang stond moest worden opgeknapt. Navraag leerde echter dat de deur eerst het Stationsplein was over gedragen Daarna een potige man achter de ingang geposteerd om als barricade bij een eventuele bezetting te kunnen fungeren. bouw AZL" waarin de taken de drie partijen werden geregeld Als randvoorwaarden voor het uil eindelijk ontwikkelde plan 2 stelt het ministerie: - 850 bedden, exclusief psychiatrie - maximaal 95.000 vierkante mete netto vloeroppervlak, - totale bouwkosten maximaal 40 miljoen gulden. In april vorig jaar, vlak voordat d eerste paal feestelijk de grom zou worden ingeslagen, kwam e een telegram uit Peking dat al een bom bij het ziekenhuis-be stuur insloeg: "Stop de bouw' Vanuit de Chinese Volksra publiek, waar minister Pais van onderwijs een tournee maakte! kwam de mededeling dat er een "pas op de plaats moest worden gemaakt en de voorbereidingen moesten worden opgeschort". Vlak voor de kerstdagen van' '79 gaf de minister (volgens de zieken) huisdirectie "op basis van onze goede argumenten") toch toe stemming om voorbereidingen té treffen voor het eerste gedeelté van de nieuwbouw van het zie] kenhuis. De bewindsman mag maandag zelfl de eerste spade in de grond stej ken van het voormalige sportveld aan het Piet Paaltjenspad. De bej doeling is dat op 1 september de eerste paal zal worden geslagen. Studenten die aan het Piet Paal] tjenspad wonen zullen een en anj der met gemengde gevoelens aanzien, want zij moeten uit da houten barakken verdwijnen omdat die plaats moeten maken voor het nieuwe ziekenhuisgej bouw. Voor deze studenten isj echter nog geen afdoende oplos sing gevonden, omdat volgens het ziekenhuis "ook deze keer da gemeente Leiden geen mede] werking verleent". LEIDEN - Vanaf de Oude Singel is gisterochtend tussen vier en' acht uur een metallic-grijze Opel' Manta gestolen. De auto, kente ken: FR-34-JD, is ruim 20.000 gulden waard. In de nacht van dinsdag op woens dag is er ingebroken in het ge bouwtje van de wereldwinkel aan de Steenstraat. Er werd een geld-| bedrag van 300 gulden gestolen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4