3oycotactie met jiitverkoop door ietsverkopers „Kweek geen angst voor Leeuwenhoek" PvdA-raadslid: strengere eisen voor LPG-stations Bij reiniging als sardines in blik stolen De jTalk krijgt vellicht ^offietent verbieden ro| LEIDEN - "De sanitaire voor zieningen (wc's en douches) voor ambtenaren die werken bij de stadsreiniging zijn be neden alle peil. Ambtenaren die werken in het Stads- bouwhuis, aan de Lange- gracht, hebben een riante kantine tot hun beschikking terwijl de mensen van de reinigingsdienst nog geen honderd meter verderop, in de Noorderstraat, in een hok zitten". Dit zei het raadslid mevrouw Koning gisteravond in een een vergadering van de FvdA-gemeenteraadsfrac- tie. "Ik ben me lens ge schrokken", vertelde me vrouw Koning. "De 120 men sen die werken bij de reini gingsdienst zitten, als sardi nes in een blikje, in een veel te kleine kantine. De sanitai re voorzieningen zijn mini maal. Voor 120 mensen zijn slechts twee wc's en drie douches. Als de arbeidsin spectie de zaak zou controle ren zou het pand direct ge sloten worden", aldus me vrouw Koning. Het PvdA-raadslid vindt het een schandalige zaak dat de mensen die het vuile werk doen op deze wijze zijn ge huisvest en zich niet behoor lijk kunnen wassen terwijl de ambtenaren in het Stads- bouwhuis over een riante kantine beschikken. Mevrouw Koning meent dat er sprake is van een onhoudba re situatie en vindt dat er snel een oplossing moet worden gevonden. Zij stelde voor dat ambtenaren van de reinigingsdienst in de gele genheid worden gesteld om, wanneer zij dat zelf willen, gebruik te maken van de kantine van het Stadsbouw- huis. Het PvdA-raadslid Van Aken wees er op dat er al geruime tijd nieuwbouwplannen zijn voor stadsreiniging. Volgens Van Aken blijven die plan nen veel te lang in de la lig gen. PvdA-fractievoorzitter Peters zegde toe de zaak met de verantwoordelijke wet houders te zullen bespreken. IDEN - De rijwielhandelaren van Leiden en omstreken •jn, in navolging van collega's in de rest van het land tot Cycot van het merk Union overgegaan. De fietsen van dit ïerk die zij nog in voorraad hebben worden "uitver- mcht". De bal is aan het rollen gebracht doordat enige tijd geleden een aantal rijwielhandelaren had ge probeerd merkfietsen tegen dis count-prijzen te verkopen. Steeds stuitten ze daarbij op de kartel-afspraken van de Neder landse rijwielfabrieken en -im porteurs. Deze hielden onder meer in dat geen merkfietsen zouden worden geleverd aan grootwinkelbedrijven of de Ma- kro. Nadat een bedrijf de kartelbepalin gen doorkruiste spanden de fa brikanten prompt een proces aan. In eerste instantie verloor de handelaar. Later werd hij door het gerechtshof en de Hoge Raad in het gelijk gesteld. Fhandelaren, verenigigd in het I entraal Bureau voor de Rijwiel- r indel, zijn daartoe overgegaan «dat de fabrikant van Union, nikap, sinds kort fietsen ver- Dopt via een aantal grootwin- ïlbedrijven. Zo bieden Vroom 1 Dreesmann, Wastora en de iakro de Union-fietsen voor ertig tot tachtig gulden minder Fm dan is vastgelegd in de prijs- Tspraken van het Centraal Bu- Jrijwielhandelaren uit de Leidse gio die het merk verkopen, dat zo n veertig, vinden opk jat zij die concurrentie niet meer pnkunnen. Landelijk voorzitter het Bureau, Leidenaar J. van lijp: "Onze winst op fietsen is Ich al laag. Bovendien wordt die og kleiner doordat wij de fietsen Jratis rijklaar afleveren en gratis Jervicebeurten geven. Er blijft ns echt nauwelijks iets dan worden we nog voor Ifzëtters ujtgemaakt ook" ^IDEN - Er bestaan plannen om molen De Valk een beschei den overkapping toe te voegen, lie als koffietentje dienst zou filhoeten doen. Uit de nog vage deeën van de commissie De Valk Hl ij kt dat de overkapping onge veer een ton moet kosten. rirnaast moet de heuvel rond het lholenmuseum plaats gaan bie- ien aan een zeventien meter lan- roedenloods, waarvan de kos- 30.000 gulden bedragen. Het de bedoeling dat de kosten door een verhoging van de toe (van één gulden naar l^én vijftig) worden gedekt.. nu haast gaan gjnaken met de bouw van de loods, bmdat een dergelijke overkap ping in ons land nog sporadisch zien is. De Valk zou dan in elk geval overeen kopie beschikken. et molenmuseum trok vorig jaar a01.184 bezoekers. Dat aantal was tfveer groter dan in 1978 toen C-Ê9.476 belangstellenden de mo- -ten bezichtigden. in meer aandacht op De Valk te Vestigen heeft de museum-direc- proef genomen met "kop- ïlverkoop" van kaartjes voor De ..akenhal en de molen. Degenen kaartje voor De Lakenhal copen kunnen de molen gratis Dezichtigen. De koppelverkoop *eldt voorlopig alleen voor de slappe maanden, novenber tot en iet februari. jritisch Faunabeheer: Vossenjacht 1IDEN - De in Leiden gevestigde Kritisch Faunabeheer heeft minister Braks verzocht de heropening van de jacht op vos sen in het duingebied ongedaan te maken. P bewindsman zou zich volgens ue stichting moeten verdiepen in üe vraag of de vossenjacht inder daad nog wel noodzakelijk is als [beheersmaatregel of ter voorko- [ming van hondsdolheid, erder is Kritisch Faunabeheer Van mening dat het aanbrengen een goede omheining de ver van kippen en sier- hoenders kan voorkomen. Overi voeden de vossen zich vol de stichting vornamelijk konijnen. Deze uitspraak vormde voor Union aanleiding om zijn lidmaatschap van het CBR op te zeggen en zijn produkt aan de grootwinkelbe drijven aan te bieden. Echtd oorzaak 'zou zijn dat de fiet senhandelaren te weinig afne men. Van Zijp: "Dat is een grove leugen. De levertijd is nü al zes maanden. De vraag naar fietsen is namelijk in de hele wereld mo menteel erg groot. De handelaren hebben juist behoorlijk ingesla gen." aldus de CBR-voorzitter, die stelt dat het ministerie achter het Bureau staat. Bij al deze problemen doet zich overigens wel het feit voor dat ook fabrikant Unikap het kopen van een fiets in een warenhuis niet zo geweldig vindt. In een rondschrijven aan zijn dealers zegt de fabrikant: "Die mensen die gewend zijn hun artikelen in een warenhuis te kopen, zullen dit ook blijven doen. Totdat zij tot het inzicht zijn gekomen dat de rijwielspeciaalzaak hun bedui dend meer te bieden heeft aan service en voorlichting". Wel is de fabrikant van mening dat wat hij doet al veel eerder is ge beurd met produkten als televi sies en koelkasten. De beschul diging van de rijwielhandelaren dat de grootwinkelbedrijven enorme kortingen krijgen is vol gens Unikap onjuist. "Wij passen afname-korting toe op basis van dezelfde tarieven als voor de vakhandel gelden", aldus een woordvoerder. Discussie in Augustinus De fietsenhandelaren omstreken, die Union verkopen, houden uitverkoop wat dit merk betreft. LEIDEN - Het PvdA-raadslid me vrouw Hes vindt dat de gemeente op korte termijn strengere voor waarden moet opleggen aan de vestiging van het LPG-station van "Het Motorhuis" aan de Plesmanlaan. Zoals bekend is onder de bewoners van het nabijgelegen flatgebouw "De Muiderkring" onrust on- staan over de gevaren waaraan de flatbewoners bloot staan door de aanwezigheid van de LPG-tank in hun omgeving. Volgens me vrouw Hes maken de nieuwe wettelijke voorschriften het mo gelijk het LPG-station te ver plaatsen maar zouden op korte termijn maatregelen moeten worden genomen zodat de omge ving geen hinder ondervindt als de zaak zou ontploffen. Mevrouw Hes vindt verder dat de gemeente het iniatief moet ne men om de bewoners van De Muiderkring uit de nodigen voor een bijeenkomst waar voorlich ting wordt gegeven over de LPG- problematiek en de daarmee ver bonden risico's. Het raadslid Mevrouw Koning wees op een toezegging van wet houder Verboom dat een inven tarisatie zou worden gemaakt van alle LPG-tankstations in Leiden en omgeving en dat de mogelijk heden zou worden onderzocht voor verplaatsing van deze sta tions. Volgens mevrouw Koning is daar nog steeds niets aan gedaan. Zij pleitte ervoor dat LPG-proble- matiek in z'n totaliteit zal worden bekeken en dat er voorlichtings- bijkomsten worden georgani seerd in diverse buurten. Mo menteel wordt de post milieuza ken beheerd door wethouder Van Dam. De kwestie rond de LPG- stations zal daarom op korte ter mijn weer aan de orde worden gesteld in een vergadering van de commissie voor financien en mi lieuzaken. LEIDEN - "De Leidse uni versiteit moet exact aan geven wat er nu werkelijk in de Leeuwenhoek aan de hand is. Zij moet niet al leen zeggen dat het eng is om daar te wonen, zodat ze daar zelf lekker gebouwen kan neerzetten". Aan het woord was loco-burge meester Waal. In een roke rige zaal van jongeren so ciëteit "Augustinus" aan het Rapenburg verweet hij de Leidse universiteit min of meer indianenverhalen te verspreiden over de ri sico's in de Leeuwenhoek. "Je speculeert op deze i het psycho-sociale effect onder de mensen. Daarmee is het mo gelijk mensen angstig te maken. Zo kun je iemand ook bang ma ken voor heksen". Waal verge leek het touwtrekken tussen gemeente en universiteit met het voeren van een "koude oor log". Gister hield de jongerenvereniging Augustinus een matig bezochte avond over de door de gemeente geplande woonwijk in de Leeu wenhoek, een gebied tussen de Wassenaarsweg en de Plesman laan in Leiden. Zowel de gemeen te als de universiteit menen aan spraak op dit gebied te maken. Gevaarlijker EEN DRUKTE VAN BELANG was het gisteren bij de fietsen- zaak van Walenkamp aan de Herensingel. De hele dag door liepen er politieagenten in om er even later weer met een spiksplinternieuwe tweewieler uit te komen. Bij de sterke arm is het namelijk traditie dat politiefunctionaris sen eens in de zes jaar een nieu we dienstfiets krijgen. Gisteren was het weer zover. Ruim 200 fietsen werden er in totaal uit gedeeld. Iedere agent een eigen fiets. Be tekent dit dat de surveillance wagen voortaan vaker op stal zal blijven en de heren en dames politiefunctionarissen voortaan op de fiets achtervolgingen gaan inzetten? "Natuurlijk niet", laat politie woordvoerder Oudman weten. "De dienstfiets zal de surveil lancewagen heus niet gaan ver dringen. Het is gewoon een ge bruikelijke zaak dat de fietsen eens in de zoveel jaar worden vervangen. Maar je moet het gebruik van die fietsen natuur lijk ook weer niet onderschat ten. Met name wijkagenten ma ken er veelvuldig gebruik van" ZOALS WELLICHT BEKEND IS heeft de Leidse politie sinds kort de beschikking over een drietal diensthonden van het merk "Mechelse herder". Drie beestjes die hun mannetje staan. Om tot de keuze van dit drietal te komen moest de poli tie heel wat speurwerk verrich ten. Lang niet alle kandidaten bleken even geschikt te zijn. Zo lazen we onlangs in het blad Stadserf dat een van de kandi daat-honden een man moest opsporen die, gekleed in een witte jas, in het bos stond. Toen de hond erin was geslaagd de manNap te sporen tilde hij z'n poot op en begon uitgebreid te gen de witte jas te plassen. De hond, een bouvier, kwam niet door de selectie. Met de auto de dienstfiets ophalen. KLACHTEN OVER DE POLI TIE? Die kunt u uiten bij die zelfde politie. Da's al jaren zo maar lang niet iedereen schijnt dat te weten. Vandaar dat de Leidse politie, op verzoek ove rigens van een aantal gemeen teraadsleden, een hemelsblauw foldertje heeft laten uitbrengen. Daarin staat globaal beschre ven hoe en waar men een klacht over het optreden van de Leidse politie kan indienen en wat er met zo'n klacht gebeurt. Al thans moet gebeuren. "U kunt ervan verzekerd zijn dat aan uw klacht serieus aan dacht wordt besteed indien u als volgt handelt", staat er op de binnenflap van het foldertje. Vervolgens staat er keurig netjes en in heldere bewoordin gen beschreven wat er met een binnengekomen klacht gaat gebeuren. Er wordt besloten met de mededeling dat de kla ger er van verzekerd kan zijn dat hij of zij op de hoogte wordt gesteld van de uitslag van het onderzoek dat naar aanleiding van de klacht is ingesteld. Volgens politiecommissaris Van Voorden is het he melsblauwe drukwerkje in ruime mate verspreid. Het is ondermeer te verkrijgen in het Stadhuis, bij de Rechtswinkel en uiteraard in het politiebu- "JA, MET PASCAL SPREEKT U, ehh Willem Klein uit Am sterdam. Ik bel even om te vra gen of jullie een stukje in de krant hebben gezet over mijn recordpoging van dinsdagmid dag. Zo ja, kunnen jullie me dan een krantje opsturen?" Zelfs door de telefoon maakte Willem Klein nog een beduusde indruk. "Ik ben er eigenlijk nog steeds een beetje van onderste boven", gaf hij dan ook vol mondig toe. Maar het is natuör- lijk ook bepaald geen kleinig heid om je eigen wereldrecord worteltrekken met maar liefst 21 seconden te verbeteren. Slechts twee minuten en vijf enveertig seconden had Klein er dinsdagmiddag voor nodig om de dertiende machtswortel uit een getal van honderd cijfers te trekken. En dat op 65-jarige leeftijd. "Eigenlijk heb ik het record veel te scherp gezet", zei het Amsterdamse rekenwonder gisterochtend door de telefoon. "Nu is het nauwelijks meer te verbeteren. Die recordpoging van dinsdag was meer bedoeld als oefening omdat ik binnen kort voor de camera's van de BBC moet verschenen. Ik hoopte net onder de drie minu ten te kunnen duiken. Maar twee minuut vijfenveertig... Dat kan toch helemaal niet?" Na een korte maar zeer nadruk kelijke stilte klonk het aan de andere kant van de lijn: "Maar ik ben er wel blij mee hoor. Met dit record. En reken maar dat ik het dinsdagavond heb gevierd. Waar? In het buurtcafé hier bij de Brouwersgracht natuurlijk Gezellig met m'n vrienden. Die konden het nauwelijks geloven maar toen ik ze het certificaat liet zien hebben ze er gelijk een feestje van gemaakt. Gezellig hoor. Het was niet zo erg dat ik 's nachts op m'n knieen naar huis moest maar we hebben er wel een paar op gen Aan de discussie namen onder an deren deel een lid van het college van bestuur van de universiteit, wethouder Waal, CDA-raadslid Walenkamp, een veiligheids functionaris van de universiteit en een lid van de Werkgroep Mi lieubeheer Leiden. Volgens Waal, die gisteravond met een reactie op het standpunt van de Leidse universiteit over de Leeuwenhoek naar voren kwam, levert het verkeer dat door de B reestraat rijdt meer gevaar op dan wat in de Leeuwenhoek ge beurt bij de laboratoria. "Als het zo gevaarlijk is als door de universiteit wordt gesuggereerd, dan laat ik morgen onmiddellijk alle laboratoria in de Leeuwen hoek sluiten", merkte Waal op nadat de veiligheidsfunctionaris de laboratoria in de Leeuwen hoek had vergeleken met een kerncentrale. Om de grond Volgens Waal gaat het de universi teit meer om de grond dan om de veiligheid in de Leeuwenhoek. "Dat is maandagavond wel gebleken toen de universiteits raad een motie aannam over de Leeuwenhoek. Daar heeft vol gens mij geen risico-analyse naast gelegen". Waal was echter wel van mening dat het standpunt van de univer siteit minder hard was geworden dan in het verleden. "De vraag bij de universiteit is niet meer of je woningbouw mag plegen, maar meer hoeveel en hoe kun je de Leeuwenhoek het best ruimtelijk indelen. Met andere woorden universiteit en wonen laten sa mengaan". De Werkgroep Milieubeheer Lei den viel Waal bij waar het de risi co's voor bewoners aangaat. "Het valt, behalve het LPG-station, met de gevaren wel mee. Ik pleit wel voor een vervolgonderzoek en er kan nog veel worden gedaan aan de veiligheid bij de universi teit. Zo is het onderwerp veilig heid nog geen serieus punt bij het jaarlijkse vaststellen van de on derzoekprogramma's bij de uni versiteit", aldus E Meelis. Toverwoord Het CDA-raadslid Walenkamp lan ceerde op de avond het nieuwe toverwoord in deze zaak: "De Psychosociale Omstandighe den". Hij zei: "Stel dat het veilig is, dan zullen de mensen er nog niet graag wonen omdat de Leeuwenhoek een beladen be grip is geworden". Volgens Wa lenkamp is de Leeuwenhoek niet de enige mogelijkheid voor wo ningbouw in Leiden. "We hebben nog Roomburg en de Stevens- hofjespolder. In Roomburg was industrie gepland en in de Leeu wenhoek woningbouw. Laten we dat gewoon omgooien". Universiteitsraadvoorzitter drs. Fr. van der Meer, die als toehoorder in de zaal zat, vroeg zich af "men sen niet onvrijwillig naar de Leeuwenhoek zullen worden ge deporteerd als de gemeente so ciale woningbouw gaat plegen". Na zijn visie op de Leeuwenhoek ontaardde de discussie in woor- dentellerij en kregen "schriftge leerden en farizeërs" de overhand om elkaar op woorden te vangen. ADVERTENTIE Plano'S.vleugels en klavecimbels. C.C. Bender B.V Muziek. Service en Techrtek. HoRtMwrd 90. Leiasn. TeL: 071 -12 009"*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3