meer VVV kreeg aanvragen dan het vorig jaar in Ruilverkaveling in Rijnstreek Schoolhoofd Paartjes'Vaarwel aan kinderen Commissie opgedoekt na rnzie over kunst bij nieuwe gebouwen EINDELIJK, NA ZEVEN JAAR VAN VOORBEREIDING „BRUIN NOGAL SAAI... Na 97 jaar eindelijk ji nieuwe bluswagen bONDERDAG 27 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanwege een reeks conflicten is in Alphen de "commissie kunstopdrachten" (die bur gemeester en wethouders moet adviseren bij de aanschaf van kunstwerken bij nieuwe ge bouwen) voorlopig opgehe ven. De commissie ontstak in het verleden menigmaal in boos heid, omdat burgemeester en wethouders de gegeven kunstaankoop-adviezen ter zijde schoven. De "commissie kunstopdrach ten" werd opgericht in 1970. Er zit iemand in namens B en W (thans wethouder Donker), verder vertegenwoordigers van openbare werken voor de technische adviezen), een ambtenaar van de afdeling sociaal-culturele zaken en een drietal kunstenaars. Dat zijn de Haagse kunstenaar Theo van der Nahmer, en de Am sterdamse kunstenaars Pieter Kooistra en Leonore Raai- maker. De taak van de commissie is om burgemeester en wethouders te adviseren over de uitvoe ring van de zogenaamde an derhalf procentregelingDat is een regeling die door het ministerie van CRM (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) in het leven is geroepen. De regeling houdt in dat wanneer er een openbaar ge bouw komt (zoals bijvoor beeld een gemeentehuis, een school of een bibliotheek) an derhalf procent bouwkosten moet worden besteed aan één of ander kunstwerk, dat dan bij op of aan het bewuste ge bouw wordt geplaatst. In de loop der jaren is echter nogal eens gebleken dat de opvattingen van burgemees ter en wethouders over kunst en die van de commissie ver uit elkaa r lagenAangezien B en W uiteindelijk de beslissing nemen, was-de uitkomst van de meningsverschillen veelal dat het advies van de commis sie niet werd opgevolgd. De commissie maakte zich daar nogal eens boos over. Wij zijn de deskundigen, zo vond men, dus onze adviezen zouden ei genlijk altijd opgevolgd moe ten wordeji. Nu is dan ook, met instemming van de com missie zelf, besloten de com missie op te heffen, in afwach ting van een nog op te stellen kunstbeleid. De lopende zaken worden afgehandeld door een gelegenheidscommissie, die elke keer wanneer er weer geadviseerd moet worden, bijeen zal komen. Die commis sie zal wel steeds, of in elk ge val zoveel mogelijk, bestaan uit leden van de "oude" com missie kunstopdrachten. Deze overgangsregeling zal, zo verwacht Jaap van der Nat van de afdeling sociaal-cul turele zaken, wel een jaar gaan duren. Dan zal naar verwachting een gemeentelijk kunstbeleid opgesteld zijn, waarin de verhouding tussen commissie en college geregeld wordt. "Dan zijn we van het ik-vind-het-wel-mooi tegen het ik-vind-het-niet-mooi af veronderstelt Van der Nat. Gewond bij klussen aan auto ROELOFARENDSVEEN Met brandwonden waarvan de ernst niet direct kon wor den vastgesteld zijn H. Loos en zijn dochter Linda uit Roelofarendsveen 'gisteren naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden getrans porteerd. Het tweetal liep de verwondin gen op nadat de auto van de heer Loos, waaraan hij op dat moment reparatiewerkzaam heden verrichtte, in brand vloog. De brandweer van Al kemade was spoedig ter plekke, maar kon niet ver hinderen dat de auto uit brandde. De eerste, feestelijke paal wordt geslagen, waarmee het begin van de ruilverkaveling in de Rijnstreek wordt aangekondigd. RIJNSTREEK - Na zeven jaar van voorbereiding is er gisteren eindelijk een eerste daadwerkelijk begin gemaakt met de ruilverkaveling in de Rijnstreek-zuid, het veehouderij- en boomkwekerügebied rond Bos koop en Hazerswoude. Gisteren werd in de Gouwe nabij Boskoop de eerste paal geslagen van een lossteiger, van waaruit de voor de verkaveling noodzakelijke wegen aanleg, omleg van waterlopen en uiteindelijk de boerderijverplaatsing zal gaan geschieden. Dankzij de ruilverkaveling zullen tal van boomkwekers en veehouders hun bedrijfssituatie kunnen verbeteren met behulp van een flinke over heidssubsidie. Dat betreft bijvoorbeeld de aanleg van bedrijfspanden en hét verbeteren van wegen die niet zijn berekend op het zware vrachtver keer dat zorgt voor het transport van kweekgoed. Vroeger gebeurde dat transport per schuit. Voornaamste onderdeel van de ruilverkaveling is de verplaatsing van tal van boerderijen van de strook tussen spoor (Alphen-Leiden) en Rijndijk naar de andere kant van het spoor. Na die verplaatsing zullen de vee houders hun levende have niet meer dagelijks het spoor hoeven over te jagen. Of alles volgens plan zal verlopen is nog wel de vraag. De bereid heid van de betrokken agrariërs, wier vrijwillige medewerking is vereist, moet nog nauwkeurig onderzocht. Enige zekerheid is, dat het merendeel van de betrokken agrariërs twee jaar geleden vóór de verkaveling stem- Belangstelling voor Noord wijk neemt toe De nieuwe klapbrug in Aarlanderveen,die er is gekomen na een actie vanuit de bevolking .Alleen: de kleur verf valt nu wat tegen. Liever zou men in dit Alpheuse dorpsdeel wat frissere tinten zien gebruikt. NOORDWIJK/KATWIJK - Bij het VW-kantoor in Noord wijk zijn tot nu toe aanzienlijk meer aan vragen om informatie en docu mentatie binnengekomen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. "Een verheugende ontwik keling", aldus directeur W. Rovers van de VW, "al kunnen we hu niets anders doen dan ho pen dat ze allemaal komen. Pas i het eind van het seizoen, zo gendijk laat de belangstelling van Duitse en Zweedse toeristen te wensen over. De oorzaak zoekt hij in het ween In Noord-Duits- land en Zweden sneeuwt het nog, waardoor er weinig animo is om met vakantie te gaan. De belang stelling uit Zuid-Duitsland is overigens groter dan in voor gaande jaren. balans opmaken. Maar het ziet er hoopvol uit". lovend uit. "Voor zover ik nu kan beoordelen hebben we dan bed den te kort. Al weet ik niet hoe de particuliere bemiddelingsbu reaus ervoor staan". Rovers geeft de toeristen die op het Vorens Noordwijkse VVV-di- AARLANDERVEEN - De bevolking van Aarlanderveen is niet zo gecharmeerd van de kleur waarin de nieuwe klapbrug in de Stationsweg is geverfd. De bruine kleur is wat saai, heeft de belangenvereniging Aarlanderveen het Alphense gemeentebestuur laten weten. Dat gebeurde tijdens een gesprek tussen burgemeester en wethouders en zeven bestuursleden van de belangen vereniging. Daarin sprak de belangenvereniging de wens uit de brug te voorzien van een wat "sprekender" verfjasje. De gedachten gingen daarbij uit naar een combinatie van bijvoorbeeld groen en wit. Het gemeentebestuur van zijn kant heeft nu beloofd dat bij een volgende verfbeurt rekening zal worden gehouden met de in Aarlanderveen levende verlangens. laatste moment besluiten naar de badplaats te komen weinig kans op logies. "Misschien dat er hier en daar door een annulering nog wat te regelen is, maar verder zijn er voor hen weinig mogelijkhe den". De VW-directeur hoopt dan ook dat particulieren die "bedden" over hebben tijdens de paasda gen contact zullen opnemen met de VW. De heer Langendijk van de Kat- wijkse VW meldt echter dat er tijdens de paasdagen in Katwijk nog wel ruimte is voor vakantie gangers. Al gaat het volgens hem om "de laatste gaatjes". Bij parti culieren kan men in ieder geval nog wel terecht. Volgens Lan- PvdA-voorman: „Er zijn regels nodig voor energiebesparing" KATWIJK - PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft gisteravond tijdens een spreekbeurt in het jeugdcentrum 't Mallegat een po ging gedaan de kiezers weer wat moed in te spreken. "Hoewel het slecht gaat, moeten we niet ver geten dat Nederland één van de rijkste landen van de wereld is", merkte Van den Berg op. Door de ontwikkelingen van de laatste weken (loonmaatregel, stakingen, stijging van inflatie) zijn de mensen onzeker en ang- stig geworden, ook dat is niet gunstig voor onze economie, al dus Van den Berg, die vriendelij ke en onvriendelijke opmerkin gen aan het adres van de regering richtte. Enerzijds complimen teerde hij Van Agt en Wiegel dat zij een helder beleid voeren, aan de andere kant irriteerde het de PvdA-voorman dat "er steeds wordt gezegd dat de mensen moeten inleveren, terwijl over mensen met hoge inkomens niet wordt gesproken". Verder ging Van den Berg in op de energiepolitiek. Er moeten vol gens hem regels worden gesteld om vermindering van het ener gieverbruik af te dwingen. Ook de kerncentrale in Dodewaard zei hij dat zijn partij aandringt op sluiting. Max van den Berg. ALKEMADE (KAAG) - De vrijwil lige brandweer op Kaageiland heeft voor het eerst sinds men senheugenis de beschikking over een gloednieuwe bluswagen. Deze werd gisteren om acht uur 's avonds het pontveer opgereden en overgedragen aan het brand weerkorps, voor welke gelegen heid de gehele Alkemadese brandweer kwam opdraven. Ook burgemeester P.J. Bolten was van de partij. Voor de Kaagse gemeenschap is het kunnen beschikken over een splinternieuw voertuig dan ook een uitzonderlijke luxe. Kaag is, zo bleek uit de woorden van brandweercommandant Ves- seur, altijd met oude spullen af gescheept. De laatste keer dat een nieuw blus- voertuig naar het eiland werd verscheept is 97 jaar geleden. NOORDWIJK - Schoolhoofd J. Vaartjes uit Noord wijk neemt op 1 april a.s. afscheid van het on derwijs. Zonder afscheidsrecep tie, want dat stond zijn dokter hiet toe. Vaartjes, hoofd van de Noordwijkse lagere school de "Zeehonk", neemt om gezond heidsredenen vervroegd af scheid. Lange tijd was hij ernstig ziek, maar sinds een paar weken gaat het gelukkig beter en maakt hij van tijd tot tijd een wandeling. Geen afscheidsreceptie dus voor de scheidende onderwijzer. "Maar", zegt hij, "ik ga maandag wel de kinderen op school vaarwel zeg gen". Het christelijk onderwijs in Noord wijk heeft ruim twintig jaar van de inzet en het vakman schap van Vaartjes geprofiteerd. Op 1 september 1959 kwam hij naar de badplaats. Hij werd hoofd van de School met de Bijbel aan de Nieuwe Zeeweg te Noord wijk, in de volksmond bekend als de "Kok-school". Daarvoor was Vaartjes hoofd van de christelijke school in Tienhoven. Ook na de fusie tussen de School met de Bijbel en de Dr. de Visser- school (het werd toen Duinoord- school) bleef Vaartjes hoofd. Omdat de Duinoordschool snel groeide en het gebouw - ook al door ouderdom - kraakte in zijn voegen was nieuwbouw noodza kelijk. Dankzij een grondruil met Zeebad werd het mogelijk om aan de Julianastraat een nieuwe school neer te zetten. Dat werd de "Zeehonk". "Ik had altijd in oude scholen ge werkt, vandaar dat ik mij erg op de nieuwe school verheugde", zegt Vaartjes. Maar nog vóór de school in gebruik zou worden ge nomen werd hij ziek. Het school bestuur besloot toen om de offi ciële opening uit te stellen tot het i hoofd van de school erbij kon zijn. Dat gebaar waardeert Vaar tjes zeer. Spontaan "Meester Vaartjes" behaalde zijn onderwijsacte in Groningen in 1940. Hij werkte in Assen tot de Duitse bezetters daar een eind aan maakten. In 1941 werd zijn onderwijsbevoegdheid inge trokken omdat hij als Duits-vij andig werd beschouwd. Later werd hij gearresteerd en in Utrecht gevangen gezet. Hoewel zijn onderwijsbevoegdheid was ingetrokken kreeg Vaartjes toch een baan, klandestien wel iswaar, op een driemansschool te Dwingeloo. Na Dwingeloo werkte Vaartjes nog in Dedemsvaart en Ouderkerk aan de IJssel. Via Tienhoven kwam hij naar Noordwijk. Schoolhoofd Vaartjes is zeer te spreken over de Noordwijkse jeugd. "Je hoort wel eens dat kustkinderen drukker zijn dan kinderen die elders in het land opgroeien, maar daar heb ik nooit iets van gemerkt. De kinderen zijn erg spontaan en open en dat vind ik kostelijk", zegt hij. Evenals zijn echtgenote was Vaar tjes zeer actief in de Noordwijkse gemeenschap. Hij maakte onder meer deel uit van de kerkeraad van de gereformeerde kerk te Noordwijk aan Zee. Verder was hij voorzitter van het district Lei den van het gereformeerde schoolverband en was hij docent aan de plaatselijke opleiding voor het politiediploma en de ver pleegstersopleiding van de Van den Berghstichting. Mevrouw Vaartjes was jarenlang bestuurs lid van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Zij is thans presidente van die vereni ging. Het echtpaar Vaartjes blijft m Noordwijk wonen. recteur Rovers is het duidelijk te merken dat Nederland meer bij toeristen in trek raakt. "Bij de ho teliers die ik spreek merk ik dat de belangstelling voor Noord wijk toeneemt", zegt Rovers. "Dat mag ook wel, want we heb ben enkele slechte jaren achter de rug. Denk maar aan de drie laatste zomers". De toenemende belangstelling wordt vooral veroorzaakt door Nederlanders die van plan zijn dit jaar hun vakantie in eigen land door te brengen. In Noordwijk krijgt de VW veel informatie aanvragen te verwerken van mensen die op de Veluwe en in Limburg wonen. Directeur Rovers meent dat vooral de eco nomische situatie oorzaak is van de toegenomen belangstelling voor een vakantie in eigen land: "Wat ook een rol speelt is dat de vliegvakanties door de alsmaar stijgende brandstofprijzen steeds duurder worden. Voor lange au- toreizen voelt men om dezelfde reden ook minder". Daarnaast zijn de stakingen van het horeca-personeel in Spanje vori ge zomer geen reclame voor een vakantie in dat land geweest. Vanuit de Duitse deelstaten Rheinland-Pfalz en Nordrhein- Westfalen - de delen van Duits land van waaruit de meeste toe risten naar Noordwijk komen - is echter ook een toeneming van het aantal informatie-aanvragen te merken. Te kort Het paasweekeinde ziet er voor Noordwijk in elke geval veelbe- LEIDERDORP - De supporters vereniging van de voetbalvereni ging RCL organiseert vanavond om 20.00 uur een grote bingo avond. Hoofdprijs is een luxe huttent. De bingoavond wordt gehouden in de RCL-kantine in het sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. Jazz-kwartet Dexter Gordon naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Jazz liefhebbers kunnen morgen in Alphen terecht in zaal Nabij, waar het Amerikaanse kwartet van Dexter Gordon een optreden zal verzorgen. Saxofonist Gordon en zijn groep beginnen om tien uur 's avonds. Het Dexter Gordon Quartet wordt als één van de beste jazz-groepen van de Verenigde Staten be schouwd. Gordon zelf wordt wel, met Charlie Parker en Young, als een van de voorgangers op de saxofoon in de jazz-geschiedenis gezien. Koopje" voor Noordwijkse huisvrouw bleek een miskoop NOORDWIJK - Een oplichter heeft een Noordwijkse huis vrouw deze week op sluwe wijze honderd gulden afhan dig gemaakt. De man belde 's morgens bij de vrouw aan en vroeg haar of het huis waarin zij woonde te koop was. Een onverdachte vraagwant bui ten stond inderdaad een bord met te koop, al betrof dat een achtergelegen woning. De Noordwijkse liet de man binnen omdat ook zij en haar man met verkoopplannen rondliepen. Er werd overlegd over de prijs, "maar", zei de vrouw, "Dat kunt u beter met mijn man afhandelen". De "adspirant-koper" schreef vervolgens op een briefje: "De Groot, Warmond, komt van avond om zes uur". Terloops informeerde de man nog naar de hypotheek $n de daaruit voortvloeiende lasten. Toen hij bemerkte dat het echtpaar wel enige moeite had om de eindjes aan elkaar te knopen, bood hij spontaan aan voor goedkoop vlees te zorgen. Hij vertelde zelf in de vleeshandel te zitten en nam al pratend de bestelling op. Door zijn tus senkomst zou de vrouw heel wat geld kunnen besparen. "Zegt u maar wie uw slager is", zei de man. Vervolgens belde hij de slager en gaf de bestelling door, althans zo werd de scène opgevoerd, 's Mans hulpvaardigheid kende geen grenzen: hij bood zelfs aan het vlees voor de huis vrouw op te halen. "Maar dan moet u wel het geld even voor schieten". Omdat de Noordwijkse daar voor eerst naar de bank moest beloofde de man een kwartier tje later terug te komen. Prompt stond hij op de afge sproken tijd voor de deur en kreeg van de vrouw honderd gulden mee. "U mag aan niemand vertellen dat u zo'n koopje hebt", druk te de man haar op het hart. Het koopje bleek een miskoop: de man verdweenen het vlees moet nog komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27