Met vogels in de stal geen last van vliegen Hervormd Nederland, het snelst- groeiende opinieweekblad „Waarom laten de mensen de apotheker niet in z'n waarde? Varkenshouder Theo Borst: „Maar hoe zorg je dat ze niet ontsnappen..?" DONDERDAG 27 MAART 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215.. Schrijven mag natuurlijk ook. Vergeten ben ik het gek genoeg niet, die ene keer dat ik op een warme zomer dag een varkens- schuur bezocht. Ik wist niet hoe gauw ik weg moest we zen. Dat had niets met die varkens uit te staan, hoor; die beesten mag ik best lijden, zolang ze maar met hun snuf ferd van me af blij ven. Nee, dat ik zo rap de be nen nam, zat 'm in de aanwezigheid van een hele zwerm vliegen. Vliegen, die in de be nauwde stal hun bivak hadden opgeslagen en alsmaar om me heen cirkelden. Gek werd ik ervan. En geloof me, ik zag ze op dat moment niet vliegen, hoor. Behalve dat vliegen varkensop hun zenuwen werken, bezorgen zij de knorrende beesten ook jeuk. Zelfs zo dat het ene varken het noodzakelijk achtte het andere varken te vragen even op haar rug te krabben. Theo Borst was overigens niet ter plekke, toen onze fotograaf z'n werk deed. Naar verluidt was Borst vliegen vangen. Later vernam ik dat elke var kenshouder last heeft van vliegen. Zoals wij de zon op zoeken, zoekt zo'n vlieg een zeug op. Liefst een'zeug, die een biggetje bij d'r heeft en daardoor extra veel warmte uitstraalt. Maar zo'n zeug wordt er niet rustiger op. Wij hebben dan nog twee handen om zo'n insect weg te jagen, maar zo'n varken.... Spuitbussen Zo'n varken krijgt het er van op z'n zenuwen. En dat belem mert 'm veelal in z'n groei. Vandaar dat varkenshouders de vliegen met dodelijke spuitbussen proberen te be strijden. Gemeen chemisch spul zit daar in. Troep, die de mens mee inademt. Een al lesbehalve milieuvriendelij ke oplossing dus. Wie schetst dan ook mijn ver rassing, toen ik in een stapel oude kranten een verhaaltje tegenkwam over varkens houder Jan Borger uit het Overijsselse Nieuwleusen, die de vliegen op een heel ef fectieve en gezonde manier te lijf gaat. Borger laat vogels in zijn schuur rondvliegen. Om precies te zijn grijskopspreeuwen en spotlijsters: fladderaars die niet vies zijn van een vliegje. Integendeel. Ze lusten er wel pap van! Enthousiast Meteen dacht ik: dat moet Theo Borst uit Zoeterwoude weten. Borst is immers ook varkens houder. En wat voor één. Hij is goed voor ruim honderd fokzeugen. Dus ik belde op, kreeg z'n vrouw aan de lijn en vertelde van de vliegenvan- gende vogels. Razend enthousiast raakte ze. Dat is dé oplossing, riep ze uit en of ik maar gauw met het bewuste verhaaltje wilde aankomen. Zodoende stoof ik gisterochtend het erf op en behalve een brave hond, trof ik daar Theo Borst, z'n zoon en z'n schoondochter. Ik vermoedde niet anders of Borst zou uit pure nieuwsgie righeid het artikeltje uit m'n handen rukken. Maar viel dat effetjes tegen. Hij zei enkel: „Ik heb er over al nagedacht, over dat met die vogels. En ik geloof ook wel dat een hele goede oplossing is, maar hier gaat-ie niet op". Gaas „Ja, het is allemaal wel mooi en aardig, maar men vergeet één ding. En dat is: hoe houd je die vogels in de schuur. Want binnen de kortste keren zijn die gevlogen natuurlijk. Dat geef ik je op een briefje" - Je kunt toch wat gaas aan brengen op de plaatsen waar ze kunnen ontsnappen? Smullen doen deze grijskopspreeuwen van vliegen. De foto werd gemaakt in de varkensschuur van Jan Borger in Nieuwleusen. „Ja maar....". -Met een horretje of zo valt daar misschien ook wel een mouw aan te passen. ,Da's gemakkelijk praten. Nee hoor. Je kunt er wel allerlei dingen op verzinnen, maar wegvliegen doen die vogels toch een keer". - Jan Borger is er anders zeer over te spreken. Hij beveelt trouwens ook fazanten aan. Die zijn tamelijk honkvast, nemen niet zo gauw de benen. - Bovendien stelt Jan Borger vast, dat de bestrijding van vliegen met vogels een stuk goedkoper is. Z'n varkens zijn er trouwens een stuk rustiger op geworden. „Kan wel wezen....". - Maar voorlopig zit je deze zo mer dat chemische verdel gingsmiddel weer op te snui ven. „Nou ja...", sprak Theo Borst ten slotte, „ik moet er nog even over denken". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ze hebben me superspe cialist genoemd, admiraal op een veerpont, winkelier en drogist. Alleen het woord apotheker nemen ze niet in de mond. Ik weet niet wat voor waanvoor stellingen de mensen over een apotheker hebben. Waarom laten de mensen de apotheker niet in zijn waarde? Ik zeg toch ook niet tegen een huisarts dat hij beter gynaecoloog had kunnen worden? Een apo theker hoort in een apo theek"! Voor de Alphense apotheker Ron Tupamahu (30) ligt de zaak ei genlijk heel simpel. Na zeven jaar studie en drie jaar loondienst als tweede apotheker in een Alphen se apotheek wil hij voor zichzelf beginnen. In Nieuwkoop, dat door de Koninklijke Maatschap pij ter bevordering van de Phar- macie (KNMP), met zijn meer dan achtduizend inwoners en vier huisartsen, apotheeknjp is verklaard. Ron Tupamahu was één van de vier apothekers die bij de KNMP van zijn belangstelling blijk had ge geven voor vestiging in Nieuw koop. Op het moment dat Nieuwkoop (met Noorden, Ze venhoven en De Meije) apothee- krijp werd verklaard stond Ron Tupamahu bovenaan de lijst en ging hij in zijn toekomstige woon- en werkplaats zijn licht opsteken. Nu, bijna anderhalf jaar later, heeft zijn mogelijke komst naar Nieuwkoop een storm van protest veroorzaakt. Bij de plaatselijke huisartsen, maar ook bij patiënten die deze week massaal in het geweer zijn gekomen. Verlies De vier huisartsen hebben geen belang bij de komst van apothe ker Ron Tupamahu of éen van zijn collega's. Integendeel. Zij verliezen bij de komst van een apotheker een stuk inkomen. omdat zij hun huisapotheek moe ten opdoeken. Voor iedere ziekenfondspatiënt die gebruik maakt van de apotheek van een huisarts wordt jaarlijks een vaste vergoeding van 28 ge geven. (Op de geneesmiddelen zelf wordt zowel door huisarts als apotheker in principe geen winst gemaakt, red.) Bij ongeveer 1650 ziekenfondspa tiënten (per huisarts gemiddeld 2000 tot 2700 patientén, van wie ongeveer 70% fondspatiënt is) per arts, betekent dat een jaarlijkse inkomstenbron van zo'n 47.000. De afkoopsom die een apotheker verplicht is te betalen aan de huisartsen die door zijn komst hun apotheekvergunning verlie zen (een overeenkomst tussen de huisartsen- en apothekersver eniging) bleek in Nieuwkoop voor de artsen niet voldoende. Ron Tupamahu is er althans vast van overtuigd dat zijn vesti gingsplannen daarop bij de huis artsen zijn afgesprongen. Alle andere argumenten die ten tonele zijn gevoerd ten spijt. Om wat voor afkoopbedragen het voor Nieuwkoop precies gaat wil Ron Tupamahu liever niet ver tellen. Wel wil hij kwijt dat hij zich bij zijn onderhandelingen heeft gebaseerd op de landelijke richtlijnen: 35 voor een zieken fondspatiënt, 50 voor een parti culiere patiënt. Een snel reken sommetje leert dat dat per huis arts neerkomt op een afkoopsom tussen de 90.000 en 100.000. Hoorzitting Deze kant van de zaak bleef afgelo pen maandag tijdens een door Patiëntenbelang Nieuwkoop/' Noorden belegde hoorzitting bui ten beschouwing. Daar werd vooral het accent gelegd op de te ruglopende service: patiënten uit het verder weg gelegen Noorden, Zevenhoven of De Meije zijn straks voor hun medicijnen aan gewezen op Nieuwkoop. Alle toezeggingen van Ron Tupa mahu over die service ten spijt, zijn beloften maakten weinig in druk op de aanwezigen. Jouw plannen met betrekking tot die service kwamen aanvanke- lijk ook niet zo uit de verf. Was je nerveus? "Ja, natuurlijk. De voorzitter (J. B. van Vliet van Patiëntenbelangen, red.) was zo partijdig als wat. Ik kon zeggen wat ik wilde, de men sen lachten me uit. Ik kon van alles beloven, maar ik werd niet geloofd. Alles wat ik zei werd in twijfel getrokkenDe inspec teur voor de volksgezondheid heeft mij opgedragen dat ik voor spoedgevallen 24 uur per dag open moet zijn. Als ik zeg, dat ik de medicijnen in Noorden, Ze venhoven en De Meije thuisbe zorg, dan doe ik dat. Hoe onge loofwaardig dat kennelijk ook klinkt. De vrees dat ik dat het eer ste jaar doe, maar na driejaar niet meer, omdat dan de kosten de pan uit gaan rijzen, is ongegrond. Afspraken daarover kunnen worden vastgelegd in een over eenkomst met de huisartsen voor zolang als ik in Nieuwkoop zit. Blijf ik dan in gebreke, dan ko men de belangen van de patiën ten in het geding en kan ik door de inspectie voor de volksge zondheid worden aangepakt. De kosten van de volksgezondheid worden hoger, maar merkt de pa tiënt daar wat van? "Nee", zegt Ron Tupamahu. De particulier betaalt bij een apo theek evenveel voor zijn medicij nen als bij zijn (apotheekhou- dende) huisarts. Ook de zieken fondspatiënten voelen die hogere kosten niet direct in hun porte monnee. Er zijn gemeenschaps gelden mee gemoeid, maar die zijn ook in het geding als het om uitkeringen gaat voor werkloze huisartsen of apothekers. Tupamahu: "Op het moment dat zich in Nieuwkoop een verlos kundige zou vestigen, zegt toch ook niemand: dat mag niet, want dan worden de kosten van de volksgezondheid hoger"? Men zegt ook dat je niet duidelijk hebt kunnen maken, dat de kwa liteit van de gezondheidszorg zo veel beter wordt "Kijk, niemand twijfelt eraan dat de huisarts een slechte apotheker is. Ik zeg niet dat de huisarts als apotheker in gebreke is gebleven maar ik denk dat bij een samen spel tussen huisarts en apotheker de kwaliteit beter wordt: de huis arts stelt de diagnose en de pa tient krijgt van de apotheker de medicijnen die op hem van toe passing zijn. Het is inderdaad waar dat in de apotheek van de huisarts 96% van de medicijnen uit de fabriek komt, maar de apo theker maakt 20% zelf. In de apo theek waar in nu werk wordt zelfs 25% van de medicijnen door on szelf gemaakt". Wat vind je van het verwijt dat je met je zeven jaar studie te goed zou zijn om in een winkel ts staan, om te worden vergeleken met een admiraal op een veerpont? "Hoe zou een huisarts het vinden als ik een spoedcursus volg van zes weken, waar ik leer bloed druk op te meten en eenvoudige handelingen te verrichten, om me vervolgens als huisarts te ves tigen"? Ron Tupamahu heeft niet gekozen vooreen carrière in de farmaceu tische industrie of een zieken huis, maar welbewust voor de openbare apotheek. "Het contact met de mensen en het werken in een team, dat doet me wat' Ironisch genoeg wilde Ron Tupa mahu, die in Alphen de hbs door liep aanvankelijk arts worden. Omdat hij voor zijn medicijnen studie geen vrijstelling van dienst kreeg en wel voor farma cie, is hij in het apothekersvak gerold. Spijt heeft hij van die keus nooit gehad. "Ik vind het een mooi vak. En in de farmacie kom je tenslotte ook met mensen en artsen in aanraking". Ben je niet geschrokken van de vij andigheid die je wacht, als je je nu toch, tegen de zin van huisart sen en patiënten in, in Nieuwkoop gaat vestigen? Ron Tupamahu: "De sfeer heeft me wel een beetje bang gemaakt. Als Van Vliet (voorzitter van Patiën tenbelang red.) niet voor een apo theek is, moet hij dat zeggen. Maar hij moet niet zeggen dat hij de belangen van de patiënten be hartigt, want wat wil hij van mij nog méér dan? Ik voel me alsof er een pistool ofc> mijn borst is ge richt dat vanavond (als de ge meenteraad van Nieuwkoop moet besluiten of ze Tupamahu terwille wil zijn door hem een stuk grond te verhuren, red.) kan afgaan CHRISTA VAN HEES ADVERTENTIE Hervormd Nederland is het snelstgroeiende opinieweekblad van Nederland. In de afgelopen twee jaar steeg de oplage met 11,5 procent. Hoe kan dat? Dat ontdekt u snel genoeg als u Hervormd Nederland in handen neemt. Een verrassing voor veel mensen die door de naam van het blad ten onrechte aan een kerkelijk blad voor hervormden hadden gedacht. Door bijvoorbeeld een proefabonnement te nemen komt u er achter, dat Hervormd Nederland een breed georienteerd opinieweekblad is, dat sterk samenhangende open informatie geeft en bovendien duidelijk positie kiest. Probeer HN eens. Het snelstgroeiende, maar ook laagst geprijsde opinieweekblad. Neem een proefabonnement van twee maanden voor slechts zes gulden. Lees deze week: Het laatste interview met Erich Fromm El Salvador, nog erger dan Nicaragua De revolutie van de kri|gsmachtpredikanten Draag het he'e leger over aan de VN De onderwijsdiscussie Geen nivellering Maria de Groot Feministische theologie over de drempel Interview met Sam Nujoma. president van de Swapo Naar een nieuw veiligheidsbeleid EG melkt boeren m derde wereld uit Illegalen Buitenlandse arbeiders opnieuw slachtoffer Wim Hazeu over Gerrit Achterberg. O Ik neem een proefabon O Ik weet al voldoende Adres Code/plaats r maanden voor 6,- necr me 36,50 per half jaar naar Antwoordnr 1776, 2500 \J Den Haaf velop, geen postzegel). Of bel. 070-512111 Overal In de losse verkoop 1,85

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25