Weer ARMOE troef bij Oranje Lot van AC Milaan lijkt bezegeld na bekentenissen Krol: „Toch doorgaan KNVB-bestuurders zoeken het hogerop Oefenen tegen Fransen levert totaal niets op PARKER - NASHUA Jennings stopt Israel JONDERDAG 27 MAART 1980- Amstelveen reeft duel ait handen )EN BOSCH - Amstelveen heeft gisteren een enorme kans laten liggen. Inde derde en beslissende wedstrijd tegen Den Bosch voor de halve finale van de nacompeti- tie gaven de Amstelveners het duel, dat zij lange tijd hadden ge controleerd, toch nog uit handen en verloren met 70-63. Waardoor EBBC aanstaande zaterdag in Leiden tegen Parker mag aantre den voor de finale van de strijd om de nationale basketbalbeker. De teleurstelling bij Amstelveen, dat de eerste ontmoeting met twee punten verschil verloor maar zich thuis revancheerde, was groot. Bij rust leidde het team van Theo Kinsbergen nog met 45-32 en EBBC leek kans loos. Maar op karakter kwam de huidige kampioen terug. Het gro tere spelersarsenaal gaf de door slag. SPORT ROME (ANP) - Volgens Italiaanse kranten is het vrijwel zeker dat kampioen AC Milan zal worden teruggezet naar de tweede divisie. De gedwongen degradatie wordt on vermijdelijk genoemd als gevolg van de rol die de top van de gerenommeerde vereniging in het omkoopschandaal, dat de Italiaanse voetbalwereld thans beroert, heeft ge speeld. Milan-doelman Enrico Albertosi wordt weggeleid verhoor. Zijn positie is uitzichtloos geworden. ZÜRICH (ANP) - Tijdens de vergadering van de UEFA, die gisteren in Zürich is gehouden en die bijgewoond werd door leden van de FIFA, de wereldvoetbalbond, is bekend gemaakt dat de Nederlanders Meuleman en Van Praag kandidaat zijn voor bestuursfuncties in resp. de FIFA en de UEFA. De verkiezing voor deze functies zal plaatsvinden tijdens de vergadering op 21 juni. Van de Europese leden van de FIFA treden statutair twee leden af, maar beiden zijn herkiesbaar. Nieuwe kandidaten voor deze twee plaatsen zijn: Wim Meuleman (Ned), Basile Hadzijiannis (Gri) en Stefan Kovacs (Roe). Bij de UEFA treden vijf man af, van wie er zich vier voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar herkiesbaar stellen. Vijf nieuwe kandidaten hebben zich gemeld voor de functies bij wie zich dus Jaap van Praag bevindt. Felice Colombo, de voorzitter van AC Milan, heeft blijkens publica ties in de dagbladen van gisteren, toegegeven 20 miljoen lire (50.000 gulden) te hebben betaald aan een illegale "bookmaker". Deze transactie zou van invloed zijn geweest op het resultaat van het op 6 januari van dit jaar gespeelde competitieduel AC Milan-Lazio. Spelers van Lazio zouden hun vrijwillige "medewerking" heb ben verleend aan het verliezen van deze wedstrijd. Lazio-doel- man Massimo Cacciatori heeft beweerd daarvoor van zijn aan voerder Pino Wilson 15 miljoen lire (37.500 gulden) te hebben ontvangen. De advocaten van Colombo hebben de berichten over de bekentenis van hun cliënt tegengesproken. AC Milan speelt al tachtig jaar onafgebroken in de hoogste af deling van het Italiaanse voetbal. In 1963 en 1969 behaalde de ver eniging de Europese beker voor landskampioenen. Rivera Voor de onderzoeksrechter staat nu wel vast dan ten minste twee competitiewedstrijden (Avelli- no-Perugia en AC Milan-Lazio) door illegale weddenschappen een onrechtmatig verloop heb ben gekend. Vooral bij AC Milan heerst grote verslagenheid. Vice- voorzitter Gianni Rivera, in de ja ren zestig een gevierd speler bij de rood-zwarten, wil als getuige optreden om voor de vereniging te redden wat er nog te redden valt. Voorzitter Colombo verklaarde na afloop van zijn verhoor, dat hij zich had verzet tegen de transac tie die Milan-doelman Enrico Al bertosi voor de wedstrijd tegen PARIJS (GPD) - Naar het voorbeeld van Ajax diende het Nederlands elftal gisteravond de Fransen de voetballes te lezen. Jan Zwartkruis had het dinsdag al aangekondigd: „Oranje komt met iets specifieks". De bondscoach moet om de een of andere reden in een overmoedige bui zijn geraakt. Anders valt die veelbelovende uitspraak niet te verklaren. Krol en de zijnen hebben immers zelden of nooit in een vriendschappelijke wedstrijd kunnen vlam men. Met die wetenschap is het zoiets als de goden ver zoeken om vooraf stoere taal uit te slaan. En Zwartkruis werd dan ook voor de zoveelste keer danig teleurgesteld. Samen met de ruim 46.000 toeschouwers was hij getuige van een diep droevige vertoning, die Oranje onverdiend een gelijkspel (0-0) opleverde. Er zijn vele oorzaken van het Ne derlandse falen in het sfeervolle Pare des Princes. Spelers en coach putten zich na afloop van het duel uit in het opsommen van de onvolkomenheden. Maar niemand durfde ronduit toe te HcUld-VOl geven, dat Zwartkruis gewoon te hoog had gegrepen. Niet alleen heeft hij met zijn spelersgroep onvoldoende kunnen oefenen om het tactisch concept van Ajax te kunnen kopiëren, hij beschikt evenmin over de spelers om dat systeem uit te voeren. de massale opkomst de KNVB zo'n 250.000 gulden rijker maak ten, richtten het afkeurende fluitconcert dan ook in de eerste plaats op de gastheren. e eerlijkheid gebiedt op te mer ken, dat de inderdaad weinig doortastende Fransen de pech hadden dat Oranje-doelman Piet Schrijvers in grootse vorm stak. Aanvoerder Krol en middenvelder Schoenaker beheersen de mate rie inmiddels wel, maar je mag van spelers als Thijssen en Ste vens niet verlangen, dat zij de rollen, die Arnesen en Lerby bij Ajax vertolken, zomaar even we ten waar te nemen. De poging van de Soesterbergse oefenmeester was dus bij voorbaat gedoemd te mislukken. Hoe heilloos deze onderneming wel is, toonden de toch ook niet im ponerende Fransen voldoende duidelijk aan. Tachtig van de ne gentig minuten waren de rollen omgedraaid, draafden de gasten achter hun opponenten aan. Het pleit niet voor Platini en de zijnen dat zij hun langdurig overwicht niet in treffers wisten uit te druk ken. Hun supporters, die dank zij Met een handvol knappe reddin gen voorkwam de Ajacied dat de afgang van de Nederlanders ook op het scorebord tot uitdrukking kwam. Maar zelfs Schrijvers zou onderuit zijn gegaan als er een wat schotvaardiger team tegen over het klungelende keurkorps van Zwartkruis had gestaan. In de vijfde minuut overspeelde vleugelaanvaller Six zijn oppo nent Wijnstekers, maar centrum spits Pécout was niet agressief genoeg waardoor de debuterende voorstopper Balkestem de kans kreeg met een sliding het gevaar te keren. Acht minuten later ver zuimde Vermeulen de opkomen de Janvion af te stoppen. De vleugelverdediger van St. Etien- ne kon daardoor ongehinderd op Schrijvers afstevenen. Bij de po ging de goalie te omspelen, ver- Nashua den Bosch is eigenlijk een beetje een verwachte tegenstander, hoewel we vinden dat Amstelveen heroïsch tegenstand heeft gebo den. Interessant worden de Bosschenaren als tegenstander wel. Wie herinnert zich immers niet het spektakel van vorig jaar voor 10.000 mensen in de Groenoordhallen? Dat rekord breken we. Met z'n allen. Dus Zaterdagavond om 20.30 uur in de Groenoord hallen, Willem de Zwijgerlaan, Leiden. Kaartjes in de voorverkoop bij kapper Bosman, de Leidse Spaarbank in de Pelmolen, Gé Hofenk in de Haarlemmerstraat, de filialen van Foto van der Horst en assurantiekantoor Dobbelmannduin in Noordwijk. Telefonisch onder nummer 01719-13154. loor Janvion de controle over de bal. Met een theatrale val pro beerde hij nog wel de goed lei dende Italiaanse arbiter Casarin om de tuin te leiden, maar dë verlangde strafschop werd te recht niet gegeven. Gele kaart Net toen Nederland wat greep op het spel leek te krijgen, beging Balkestein een onnodige over treding tegen Pécout, die met een gele kaart werd gehonoreerd. De debutant, die overtuigend was gestart, raakte daardoor geheel van slag af en Oranje kwam op nieuw in moeilijkheden. Maar Six (twee keer) en Pécout ver zuimden achtereenvolgens goed voorbereidend werk van Couriol en Bathenay op passende wijze te bekronen. De Nederlandse aanval, waarin Kist en Vermeulen elkaar pro beerden af te troeven in balver lies, kwam in het eerste bedrijf tot welgeteld twee noemenswaardi ge acties. Eerst knalde Kist uit een hoekschop van Hovenkamp net over en even later ging de bal uit een schot van de door Stevens gelanceerde Rep net voorlangs. Met deze schamele oogst zat er voor Zwartkruis niets anders op dan in de rust in te grijpen. Willy en René van de Kerkhof werden ingezet voor Vermeulen en Bal kestein. Maar ook na de hervatting maakten de Fransen de meeste aanspraak op de zege. Tegenover mogelijk heden voor Christopher (hij kop te net over), Pécout (na balverlies van Stevens stuitte hij op Schrij vers) en Couriol (hij schoot op aangeven van Rampillon naast), stelde Oranje twee aardige acties. Dat gebeurde in de laatste tien minuten toen, met Nanninga voor Kist, er eindelijk wat offen sieve initiatieven werden ont plooid. In beide gevallen had Rep voor de afwerking moeten zor gen, maar nadat hij op maat was bediend door Nanninga, strui kelde hij over de bal en toen het speeltuig na een mislukt schot van Schoenaker in zijn buurt be landde, reageerde hij net iets te laat. Een kwestie van gerechtig heid. Nederland had met de buit verdeling al meer gekregen dan het verdiende. PARIJS (GPD) - Met verbazing heeft Jan Zwartkruis gister avond de verrichtingen van zijn spelers in het oefenduel met Frankrijk gadegeslagen. Weliswaar stelde hij „per se niet teleurgesteld te zijn, omdat ik enkele spelers heb kunnen testen en daarbij tot de ontdekking ben gekomen, dat voor sommigen de instap naar internationaal voetbal toch nog wat te groot is", maar hij moest toch wel toe geven dat er weinig of niets van zijn denkbeelden tot uitdrukking was ge bracht. Dat zijn tactisch concept de mist was ingegaan, weet de bondscoach aan de vele te kortkomingen van het spel van zijn formatie. „De col lectiviteit was onvoldoende, de balcirculatie niet goed en er was niet genoeg beweging. Met dit statische spel, krijg je uiteraard een klap om je oren. De oorzaak? In de hele Nederlandse competitie treedt de laatste tijd vorm verlies op en naar nu blijkt doen de internationals daar aan mee." Aanvoerder Krol, die voor rust keer op keer opschoof naar het middenveld, maar dan door het gebrek aan af- speelmogelijkheden niet zo als hij bij Ajax gewend is het spel kon maken, nam de bondscoach nadrukkelijk in bescherming. „Zwartkruis heeft ons er voldoende op geattendeerd, dat we met een goede instelling deze wedstrijd moesten spelen. Hij wilde zien of dit elftal het systeem van Ajax kon uit voeren. Dat is natuurlijk geen eenvoudige zaak. Bij Ajax trainen we vijf keer per week daarop en dan mag je niet verwachten dat het Ne derlands elftal, dat maar drie dagen bij elkaar is, dan in één wedstrijd dat concept kan realiseren. Ik vind niet dat we het nu moeten opge ven. De eerste stap is gezet en nu moet het verder worden uitgebouwd". Lazio in scène wilde zetten. "Daarna ben ik bang geworden, omdat ik de voetbalbond niet van de intriges op de hoogte had ge steld. Ongewild heb ik me daar door met duistere figuren ingela ten". Schulden De positie van de 40-jarige Alberto si is inmiddels vrijwel uitzicht loos geworden. Gisteren werd bekend dat de doelman, die een liefhebber van paardesport is, bij weddenschappen grote schulden heeft gemaakt. De Romeinse za kenlieden Cruziani en Trinca, die het omkoopschandaal in de openbaarheid brachten, wisten dit. Albertosi zou de verleiding om in één klap uit de schulden te komen, niet hebben kunnen weerstaan. Het einde van het schandaal is nog lang niet in zicht. Het verhoor van de beklaagden en de getuigen is pas in een eerste stadium. Geschorst Onafhankelijk van de voortzetting van het onderzoek inzake het omkoopschandaal heeft de Ita liaanse voetbalbond gisteren der tien spelers en voorzitter Colom bo van AC Milan voor twee maanden geschorst. Ook Gian- franco Casarsa, de middenvelder van Perugia die dinsdag door jus titiële autoriteiten op vrije voeten werd gesteld, behoort tot de ge schorste voetballers. Lazio uit Rome moet het in het restant van de huidige competitie zonder vier spelers uit het basiselftal (Wilson, Cacciatori, Giordano en Manfre- donia) stellen. Bij Perugia zullen gedurende twee maanden drie toppers (Martira, Zecchini en Casarsa) ontbreken. TEL AVIV (ANP) Met het duel tus sen Israël en Noord-Ierland voor groep zes is gisteren de reeks kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkam pioenschap 1982 (in Spanje) ge opend. Voor 40.000 toeschouwers bleef het in Tel Aviv 0-0. Grote man bij Noord-Ierland was doelman Pat Jennings, die bij de talrijke aanvallen van de gasthe ren telkens uitstekend ingreep. Eenmaal had Jennings de hulp van de lat nodig na een door Turk, de enige Arabier van het Israëli sche elftal, genomen vrije trap van zeker veertig meter. Het Ierse voetbalelftal heeft giste ren in Nicosia de eerste kwalifica tiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 (Europese zone. groep twee) te gen Cyprus met 3-2 gewonnen. Bij de rust was de stand 3-1 voor Ierland. Het scoreverloop was: 8e minuut McGee 0-1, 25e Lawrenson 0-2, 29e Pantziaras 1-2, 37e McGee 1-3, 74e Kaiafas 2-3. Er waren 10.000 toeschouwers. Het team van de Verenigde Staten heeft zich geplaatst voor de eind ronden van het Olympisch voet baltoernooi door in Edwardsville 1-1 te spelen tegen Costa Rica. Bij de rust leidden.de Amerikanen door een doelpunt van Don Evert. Twintig minuten voor tijd maakte Carlos Toppings gelijk. Het was een zeer harde wedstrijd waarin de Amerikaan Angelo Di- bernardo vijf minuten na rust van het veld werd gezonden. Het Joegoslavische amateurelftal is in Mostar een forse stap dichter bij kwalificatie voor het Olympi sche voetbaltoernooi gekomen. De Jocgoslaven wonnen met 5-2 van Italië en hebben nu aan winst in de laatste uitwedstrijd tegen Turkije (op 2 april) voldoende voor plaatsing. Pree/eisv y- ezecA/ropee/? uozpz// z/w vp**/<S£, rec/v///sc//e 7&c7-/sceis CZ)T - Z/CZY eeoceir eerc/e ze/asv ooae A/ZjZST /Z£T sSPerre/es Bossis zet zijn sliding te laat in, Rep kan uithalen. De bal zal rakelings langs de paal vliegei

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19