1 sario strijdt gE S ahara tegen Es 'kolonialisme NDERDAG 27 MAART 1980 EXTRA PAGINA 15 Door Peter Hattink ^©[toofes innl^lj1 lnn]©(ö]©[F[n) W@|p>©(n)1fty)0<|) Polisario op een directe ma nier kon inlaten. Hierop lieten de Algerijnse autoriteiten, die Coon inzake het Polisario alle faciliteiten wilden verlenen, het afweten. Conrad Coon vertrok onverrichterzake uit Algerije. Het Saharaanse volk ziet in Spanje de meest voor de hand liggende Europese bondge noot Het kabinet-Suarez, dat heeft ingezien dat de drie-par tijenovereenkomst uit 1975 geenszins een garantie ople verde voor de Spaanse 35 procent deelneming in de fos- faatmijnen van Bu-Craa, is nog niet zover dat het met Ma rokko en Mauretanië aan tafel gaat zitten. „Spanje zal altijd een onevenwichtige buiten landse politiek in Noord west- Afrika voeren. Madrid heeft er belang bij in zekere mate koning Hassan te steunen, want hij is nog altijd beter dan een soort kolonel Gadhaffi. Daarnaast heeft Sparye 20.000 vissers, die leven van de Sa haraanse viswateren, welke op het ogenblik onder de Ma rokkaanse jurisdictie vallen", aldus een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken, die van mening is dat deze vissers plus de daarvan afhankelijke 75.000 Spanjaarden in de vis- verwerkende industrie op het ogenblik voor Madrid veel belangrijker zijn dan het Sa haraanse volk van 750.000 zielen, dat wacht op een eigen toekomst. Gelijk Volkenrechtelijk hebben de Saharanen volgens de meeste juristen gelijk met de strijd voor een eigen staat De vraag of het Polisario representatief is voor het Saharaanse volk is juridisch geen punt meer. Staatkundig lijkt er echter een probleem te zijn. Er zijn sterke aanwijzingen dat het Polisario geen genoegen neemt met de noordgrens van de westelijke Sahara, die offi cieel op de breedtegraad van 27 graden en 40 minuten ligt, maar dat de bevrijdingsbe weging gedeeltes claimt van de noordelijk gelegen streek Kaap Juby ofwel Tarfaia, die door Spanje in 1958 aan Ma rokko werd geschonken. Waarnemers menen dat het Polisario deze grenskwestie als een harde noot zal gebrui ken tijdens de onderhande lingen over een vredesbe- stand met Marokko. De vlag van de Saharaanse Ara bische Democratische Re publiek SADR is het symbool van de huidige situatie en van het streven van het Saharaan se volk. De zwarte band bo ven in de vlag zijn de donkere krachten van de koloniale machten, die de Sahara do mineerden en nog steeds be heersen. De witte strook ver tegenwoordigt de vrede, de groene band is de democratie en de rode driehoek is het vergoten bloed in de vrij heidsstrijd De rode halve maan is het symbool van de Islam en de ster is het teken van de socialistische revolu tie. Is de doelstelling van het Polisario - de eigen Saha raanse Arabische Democrati sche Republiek - eenmaal be reikt. dan draait men de vlag eenvoudigweg om. De duiste re krachten van het kolonia lisme onderin de vlag beho ren dan tot het verleden. De schedel van een Marokkaans militair. Op de achtergrond de stad Mahbes. vernietigd door het». Frente Polisario. ,De mooie woorden van koning Juan Carlos, die ons eind 1975 in El Ajoen, toen hij nog prins was, het recht tot zelf beschikking beloofde, zijn voor het Sa haraanse volk een luchtspiegeling", zegt een Polisario-strijder lijdzaam in de woestijn. „Spanje heeft ons in de steek gelaten. Het enige positieve van Madrid is dat premier Suarez vorig jaar in Algiers een gesprek heeft gehad met Moham med Abdel Aziz, secretaris-generaal van Brahim, de Polisario-strijder, zit op zijn hurken en staart zuchtend naar de horizon van zand. Zijn Russische mitrail- leur ligt op zijn dijen: de vei ligheidspal staat'op scherp, want we zijn in Lebuirat, op Marokkaans grondgebied. I Net als de meeste Saharanen spreekt hij Spaans. Hij zal al- j tijd heftig ontkennen dat hij zich sentimenteel verbonden i voelt met Spanje. Op de vraag waarom alle Saharaanse kin deren vanaf de derde klas van de lagere school naast hun moedertaal Hasania Spaans leren, antwoordt Brahim dat dit alleen om pragmatische en om historische redenen is. "Het Spaanse volk voelt zich solidair met de Saharanen en dit is heel belangrijk voor ons", geeft hij schoorvoetend toe, terwijl hij zijn best doet om z'n emoties te verber gen. Lebuirat is een open legermu- 41 seum van vernielde Marok- I kaanse tanks, pantserwagens en Landrovers, die over een gebied van 40 vierkante kilo- I meter schots en scheef vee- spreid liggen. Allemaal af dankertjes uit Egypte van Amerikaanse en Russische makelij, die de Egyptische president Anwar Sadat na het Camp David-akkoord door schoof naar zijn koninklijke vriend Hassan II van Marok ko. Aan de sporen op de tanks is te zien dat de aanval van het Polisario uit niet veel meer bestond dan: rennen naar de tank, koepel even open, hups een handgranaat erin, weg wezen en afwachten maar! Zorgvuldig I De slag om Lebuirat op 24 au- i gustus van vorig jaar was i door het Polisario maanden lang zorgvuldig voorbereid. „Lebuirat is een strategische verbindingsschakel voor het voedseltransport vanuit Zuid-Algerije naar het noor delijke deel van de westelijke Sahara. In het gevecht ston den 200 Polisario's tegenover 1600 Marokkaanse militairen. Wij vielen tegelijkertijd van alle kanten aan. Er sneuvel den ruim 200 Marokkaanse militairen en wij bevrijdden 166 Saharanen, die onder el lendige omstandigheden het I Marokkaanse leger moesten gehoorzamen. Net zoals in Mahbés hadden wij de lokale bevolking al lang geleden in vluchtelingenkampen in Zuid-Algerije ondergebracht. In Lebuirat hebben wij lil krijgsgevangenen gemaakt: daarnaast maakten wij 150 ton aan munitie buit", vertelt commandant Mohammed Lemine Buhali, een van de leiders van de aanval, die met geen woord rept over de ver liezen in de gelederen van het Polisario. Een penetrante lijkenlucht heerst in Mahbés, eens een welvarend stadje van 4000 inwoners. Dit plaatsje, gele gen op 80 kilometer van het Algerijnse Tinduf, waar het Polisario zijn legerbasis heeft, was het meest vooruitge schoven Marokkaanse fort, dat de gewapende Saharanen moest beletten om hun grondgebied te betreden. Op de binnenmuren van de puinhopen weerspiegelen de pornografische tekeningen - soms in reliëf - het peil van het moreel in het Marokkaan se leger. Omsingeld Mahbés werd vorig jaar op 14 oktober om zes uur 's och tends omsingeld door Polisa rio's. Binnen een paar uur was de strijd beslist van de 1200 Marokkanen sneuvelden er 567 en werden er 68 krijgsge vangenen gemaakt. Hoewel dat niet met zoveel woorden wordt gezegd, kon de rest van de Marokkaanse militairen blijkbaar ontkomen. De Sa haraanse bevrijdingsbewe ging had een buit van 400 ton munitie, vier lanceerinstalla- ties met raketten om vliegtui gen neer te halen en een aan tal kanonnen van 105 mm. Ook hier. praat het Polisario niet over eigen verliezen of over vrijheidsstrijders die door de Marokkaanse militai ren als krijgsgevangenen zijn afgevoerd. „De militaire successen van het Polisario zijn niet te danken aan een geheime formule. Het is een kwestie van gedegen terreinkennis en van motiva tie. We weten waarom wij oorlog voeren; de Marokka nen weten dit niet. Zij hebben weinig kennis van de terrein- gesteldheid; bovendien moe ten zij iets verdedigen dat zij niet als iets eigens beschou wen. Daarbij komt nog dat de Marokkanen pas in de Sahara ontdekken dat zij tegen het Saharaanse volk vechten. De ze factoren veroorzaken een laag 'moreel in het Marok kaanse leger dat op zich tech nisch goed is uitgerust. Het probleem in het Marokkaanse leger is niet de wapens, maar de mensen, de leiding, de or ganisatie", legt een Polisario uit. Merkwaardig De Marokkaanse autoriteiten hebben een merkwaardige opvatting over de waardig heid van hun militairen. Slagvelden op eigen terrein of in de Sahara, dat zij als eigen grondgebied beschouwen, worden niet opgeruimd. .Le buirat en Mahbés zijn nog steéds een delicatesse voor hyena's en aasgieren. Naar gelang de .wind staat worden er lijken met zand bedekt of komen er weer doden aan de oppervlakte. Marokkaanse krijgsgevangenen kunnen een woordje meepraten over de humane behandeling in het koninklijke leger van Hassan. ,,Ik ben overgelopen naar het Polisario", vertelt een 20-jarige Marokkaanse soldaat zonder blikken of blo zen. „Ja, samen met andere maten moest ik bij de gevech ten om Bir-Enzaran op 11 au gustus van vorig jaar als lok aas dienen! Mijn superieu ren wilden dat het Polisario ons aanviel en daarna zou het Marokkaanse leger de Polisa rio's te grazen nemen. Samen met 70 andere Marokkanen liep ik regelrecht in de armen van het Polisario. Als ik dit niet had gedaan, was ik nu niet meer in leven". Een Marokkaanse gevangene zijn van het Polisario is een drama. Niet dat de Saharanen hun gevangenen slecht be handelen. De krijgsgevange nen zien er goed uit. Alles wat geen officier is in het Marok kaanse leger wordt ingezet bij de bouw van huizen of loka len. Officieren, zoals sommi ge neergeschoten piloten, doen de hele dag niets. Te rugkeren naar het koninklij ke vaderland is vragen om de dood. „Als ik terug ga naar Marokko word ik wegens landverraad gefusilleerd, want men gaat ervan uit dat ik in de strijd tegen het commu nisme m'n militaire post heb verlaten", zegt een 26-jarige sergeant, vader van drie kin deren. Een 19-jarige Marok kaanse verpleger schrijft snel het adres van zijn ouders op. „Maak een foto van me en stuur die naar mijn ouders, zodat ze weten dat ik in leven ben. Wij mogen van het Poli sario niet corresponderen," fluistert hij wanhopig. Een andere gevangene smeekt om een Europese luchtbrug voor correspondentie met zijn fa milie. „Zolang Algerije door het Polisario op de rand van oorlog met Marokko leeft, komt geen enkele brief uit Algerije in Marokko aan en omgekeerd. Als gevangene in de woestijn zit je volkomen geisoleerd", zegt een Marok kaanse krijgsgevangene, ter wijl hij zijn tranen niet kan bedwingen. Vriendelijk Met het tonen van Marokkaanse gevangenen heeft het Polisa rio een ander doel dan te laten zien hoe vriendelijk de volks beweging van de Saharanen wel is. Hiermee spreekt de Saharaanse bevrijdingsbe weging de officiële versie van Marokko tegen dat het Poli sario een bende wilde terro risten is, die geen hap voedsel over heeft voor een krijgsge vangene. Cijfers over het aan tal Marokkaanse krijgsge vangenen zijn moeilijk te krijgen. Experts menen dat het Polisario op z'n minst 1200 Marokkanen gevangen houdt, die ondergebracht zijn in door hen zelf gebouwde Een Polisario- 'tentoonstelling' van veroverd Marokkaans legermateriaal penitentiaire instellin gen. De organisatiegraad van het Frente Polisario, is verbluf fend hoog. Waren de meeste Polisario-strijders tien jaar geleden nog nomaden, die in tenten door de Sahara zwier ven, nu is het een klein leger dat zo langzamerhand zoveel zwaar Marokkaans legerma teriaal heeft veroverd dat er van een guerrilla-organisatie nauwelijks sprake meer is. De militaire parade ter gelege- heid van de herdenking van het vierjarig bestaan van de Saharaanse Arabische De mocratische Republiek (SADR) op 27 februari was zonder meer een staaltje van machtsvertoon, organisatie en oorlogsmaterieel. Rege- nngsafgevaardigden uit be- vrienden landen, die een der gelijke gelegenheid aangre pen óm onderlinge banden te verstevigen en de SADR op nieuw hulp toe te zeggen, wa ren verbaasd over de snelle vorderingen van het Polisa rio. Deskundigent schatten dat de Saharaanse' bevrijdingsbe weging op z'n minst 15.000 goed getrainde manschappen moet hebben. Deze Polisario- strijders, die geregeld oplei dingen volgen in trainings kampen in Algerije, Libië en in Mali, nemen het niet alleen op tegen de 50.000 permanent gestationeerde Marokkaanse militairen in de Sahara, maar vechten ook in Zuid-Marok- ko. De legerleiding van het Frente Polisario bevestigt dat de toekomstige Amerikaanse wapenleveranties aan Ma rokko een nieuwe strategie en tactiek eisen in de striid om de westelijke Sahara. Als het Amerikaanse Congres deze wapenleveranties, die door Saoedi-Arabië betaald wor den, goedkeurt, heeft Marok ko binnenkort de beschik king over vijftig ge vechtsvliegtuigen, waarvan er zes de doodsteek aan het Frente Polisario kunnen toe brengen. Het gaat om de zes OV-1P Bronco-verken- ningsvliegtuigen, die verfijn- 4 de installaties aan boord heb ben, waarmee men uiterst kleine troepenconcentraties of zeer kleine munitiedepots kan opsporen. Dit typische anti-guerrillatoestel, dat vol gens de Amerikanen met veel succes in Vietnam is ge bruikt, kan door z'n gevoelige elektronische apparatuur zonder bezwaar ook 's nachts worden ingezet. De regering-Carter, die in prin cipe de beslissing over de wa penleveranties aan Marokko heeft genomen, maar nog op toestemming van het Ameri kaanse Congres wacht, meent dat Marokko hierdoor z'n on derhandelingspositie in het Sahara-conflict verstevigt. Europese waarnemers in Noord-Afrika delen deze visie van Carter beslist niet en wij zen met toenemende verbij stering op de ongenuanceer de houding van de Verenigde Staten in de Sahara-kwes- tie. Een Latijnse expert op het ge bied van de Sahara in Algiers vatte het Amerikaanse optre den in Noord-Afrika kernach tig samen als volgt: „Was hington nodigt door het hel pen van Marokko Rusland uit om zich via Libië en Algerije' die het Polisario steunen, in de strijd om de Sahara te mengen Het lijkt een beetje tegenstrijdig, maar als je er over nadenkt is het heel lo gisch. Sinds de Tweede We reldoorlog zijn de Verenigde Staten nog steeds de beste promotor van het commu nisme. Kijk naar Korea, Viet nam en Afghanistan". Atlas De wat felle uitspraak van de Latijnse expert in Algiers slaat op het gedrag van Con rad Coon, de directeur-gene raal van het Amerikaanse staatssecratariaaat voor Afri kaanse zaken van het minis terie van buitenlandse zaken. Coon bezocht in februari Ma rokko en Algerije. Ten min ste, hij dacht dat hij Marokko bezocht. Conrad Coon landde namelijk in de stad El Ajoen, die de Saharanen als hun hoofdstad beschouwen en die sinds 1976 door Marokko is bezet. Achteraf bekeken is de gedachte van Coon - dat El Ajoen gewoon Marokko is - begrijpelijk. Sommige Ame rikaanse atlassen, net zoals de laatste editie van de Engelse atlas Times, geven aan dat El Ajoen in Marokko ligt. Ver- gelekeivbij vorige uitgaven is Marokko in deze atlassen ge groeid met een: „Saha ra- lang". Het Polisario, wetend dat Con rad Coon na zijn bezoek in El Aioen naar Algiers ging, was bereid om met de Ameri kaanse expert op het gebied van Afrikaanse zaken te pra ten. De bevrijdingsbeweging stelde wel eén eis: Conrad Coon moest eveneens de keerzijde van de medaille zien; de basis van het Polisa rio in het Algerijnse Tinduf. Coon weigerde, want hij meende dat hy zich als verte genwoordiger van de Ver enigde Staten niet met het In de westelijke Sahara woedt al ruim vier jaar 1 een grimmige oorlog. Een aantal nomadenstammen met gemeenschappelijke kenmerken heeft zich in i de jaren zeventig ver enigd tot een volk dat op het ogenblik onder lei ding van het Frente Poli sario strijdt tegen het ko- J lonialisme van Marokko. Doel van de strijd is de verovering van de weste- f lijke Sahara, het grond gebied dat Spanje in 1844 koloniseerde en dat op 14 november 1975 door de Spaanse regering-Arias Navarro zonder inspraak van de lokale bevolking op een slinkse wijze werd overgedragen aan Ma rokko en aan Maureta- het Polisario. Voor de Saharanen bete- kende dit in theorie de officiële erken ning van het Polisario door de Spaanse regering en de annulering van de drie- partijenovereenkomst. De praktijk is echter dat het Frente Polisario alleen maar door de Spaanse regeringspartij, maar niet door de Spaanse overheid, wordt erkend. Voor de rest is alles bij het oude gebleven Mohammed Lemine Buhali. Onder zijn leiding werd de Marokkaanse stad Lebuirat ingenomen. nië. a De macht achter de scher men van deze vreemde drie-partijenovereen- komst was Marokko. De Marokkaanse vorst Has san II sloot een geheime overeenkomst met Mau- retanié en chanteerde het onzekere Spanje, waarin generaal Franco op ster ven lag, door^de oorlog aan Madrid te" verklaren als hij de Spaanse oud-ko lonie niet in handen kreeg. Doel van Marokko was de rijke fosfaatmij- nen van Bu-Craa te be machtigen. Het Polisario vernietigde na de Marok kaanse invasie van de Sa hara in 1976 de transport banden, die de kostbare mineralen van Bu-Craa vervoerden naar de ha venstad El Ajoen. Mauretanië kon de oorlog tegen het Frente. Polisario niet volhouden en teken de op 5 augustus vorig jaar een vredesverdrag, waarbij de Mauretanen hun gedeelte van de Sa hara teruggaven aan de Saharanen. Nog geen tien dagen later bezette Ma rokko het oude Maure- taanse gedeelte. Onze correspondent in Ma drid, Peter Hattink, ver bleef een tijdje bij het Frente Polisario; het volksfront voor de be vrijding van Saguia el Hamra en Rio de Oro, de twee gebieden die samen de westelijke Sahara vormen. Hattink bezocht een aantal door het Poli sario bevrijde zones op Marokkaans grondgebied en in de Sahara, sprak met Marokkaanse gevan genen en zag een gedeelte van het militaire mate rieel, waarmee de Saha raanse bevrijdingsbewe ging vecht tegen Marok ko.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15