Zo ziet smaak eruit /Nieuw spaaridee voor jonge mensen van'thof Wethouders grote steden boos op minister Beelaerts Geen Sowjet-waarnemers naar het Sjtsjaranski-tribunaal Beleid stadsvernieuwing gekraakt LEZERS SCHRIJVEN Volgens Cipri-boek: milieuramp dreigt DONDERDAG 27 MAART 1980 VARIA PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - De wethouders Hardon (Den Haag), Van der Ploeg (Rotterdam) en Schaefer (Amsterdam), die allen stadsvernieu wing in hun portefeuille hebben, zijn buitenge woon ontevreden over het beleid van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) in zake stadsvernieuwing. Nieuw overleg leegstandswet DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) en de PvdA- Tweede-Kamerfractie hebben gisteren afgesprpken eind april opnieuw te overleggen over de samenvoeging van de twee ont werpen voor een leegstandswet. Dit overleg moet ertoe leiden dat uiteindelijk zowel regering als oppositie het eens worden over één ontwerp-leegstandswet. Te vens zal de regering daarbij het wetsontwerp voor een anti-, kraakwet, dat op dit moment bij de Eerste Kamer ligt, intrek ken. Bij het overleg van gisteren werd tussen de twee partijen gespro ken over de mogelijkheid om gemeenten zodanige instrumen ten te geven dat zij beter in staat zijn de woongelegenheid te ver delen. Daarnaast kwamen ook aan de orde de termijnen van leegstand die voor de gemeenten de mogelijkheid scheppen een leegstaand pand als woonruimte te vorderen. Verder spraken mi nister De Ruiter en twee PvdA- kamerleden over de territoriale werkingssfeer van de leeg standsbepalingen. Zij zeiden dit gisteren op een pers conferentie in Den Haag na af loop van de openbare vergade ring van de vaste kamercommis sie voor volkshuisvesting, een bijeenkomst die door de Haagse wethouder Hardon als "een be schamende vertoning" werd ge kenschetst. Volgens de Amster dammer Schaefer "weet de mi nister niet waarover hij praat" De Rotterdamse wethouder Van der Ploeg gaf in een overzicht aan wat de belangrijkste knelpunten van de vier grote steden, inclusief Utrecht, zijn. Er blijft onzeker heid bestaan of op de stadsver nieuwing bezuinigd gaat worden. Van de 16 miljard gulden die de vierde komende tien jaar denken nodig te hebben, is maar de helft op de begroting terug te vinden en het is niet uitgesloten, dat ook daarop nog weer bezuinigd gaat worden, aldus Van der Ploeg. Als gevolg hiervan' treedt stagnatie op in de stadsvernieuwingsacti viteiten. Kwalijk vond Van der Ploeg het, dat minister Beelaerts geep reac tie op het voorstel van de vier gro te steden om de 2,5 procentsre geling (bestemd voor het vast stellen van de huren voor nieuwe en vernieuwde woningen) zoda nig te wijzigen dat de huren van dergelijke woningen niet komen te liggen boven de huren van ver gelijkbare woningen, die tot stand kwamen toen de regeling nog niet gold. De minister vond nadere studie nodig en de drie wethouders vonden het ergerlijk dat dit een soort standaardactie was op allerlei vragen die in de commissievergadering naar vo ren kwamen. Vuur Volgens Schaefer speelt de minis ter met vuur, doordat de proble men zich blijven opstapelen. De drie wethouders toonden zich unaniem in de opvatting dat ver dergaande verkrotting van de oude binnensteden zeer kwalijke gevolgen heeft voor het welzijn van de bewoners en dat dit kos ten met zich mee brengt, die niet bij volkshuisvesting, maar wel op de begrotingen van Andere de partementen terecht komen. Volgens Van der Ploeg zou er eens een grondige kostenanalyse van de stadsvernieuwing ge maakt moeten worden en daarbij zouden dan ook de kosten die het nalaten van stadsvernieuwing met zich mee brengt, betrokken moeten worden. Bij een dergelij ke onderzoek zou wel eens kun nen blijken dat stadsvernieuwing helemaal niet zo duur is als wel eens wordt voorgesteld, aldus de Rotterdamse wethouder. Volgens Van der Ploeg is het niet uitgesloten dat bij voortzetting van het huidige beleid allerlei stadsvernieuwingsprojecten in de grote steden stil komen te lig gen. Eens komt er een grens waarbij de gemeentebesturen het gebrekkige beleid dat zij nood gedwongen moeten voeren, niet meer tegenover de bewoners voor hun verantwoording kun nen nemen, aldus de wethouder. De pofbroek van Govers gedra gen onder een zwart jasje waarin de rechte schouderlijn, die alle jas sen van Govers hebben heel duide lijk is te zien. |IfE[T 1 isir «Sfe~ Ook Max Heymans toonde gisteren zijn onder- anderlijke mooie, vrij klas sieke kleding. Ook hij gaat. evenals Molenaar en Govers een parfum intro duceren. POFBROEK BU FRANK GOVERS AMSTERDAM - Frank Govers, de modeontwerper voor wie geen kleurencombinatie te dol is, toonde gisteren - wat de kleuren betreft - een sobe re collectie. Vooral in zyn dagkleding maakte hij veel in zwart-witcombinatie. Dat zwart-wit deed het eigenlijk heel mooi bij de vaak wat Spaans getinte ontwerpen zoals het nauwaansluitende jasje met hele brede toreador- epauletten waaraan franjes bungelden met daaronder een zwart-witte plissee rok of en dat was eigenlijk het leuk ste in de hele collectie deze keer de wijde, tot op de knie vallende pofbroek. Een pof broek die hij op allerlei ma nieren liet dragen; sportief met een leren jasje, heel ele gant met een mimosagele broek en daaroverheen een wijde witte jurk met over slaglijfje. Die pofbroek zal voor de draagster wel even wennen zijn maar het is toch een heel comfortabele dracht. Je kunt er zelfs heel goed in fietsen. Naast die pofbroek was de dagkleding van Govers opge bouwd uit de klassieke ele menten blazers, over hemdblouses rechte en klok kende rokken, broeken lang en driekwart. En dat Govers ook al volgt hij een mode trend zoals b.v. de 3/4 broek toch weer anders is, bewees hij door voor zijn mimosagele 3/4-overall een stof als ciré te gebruiken. Een glimmend materiaal dat een beetje doet denken aan dat bolletjes-ver pakkingsmateriaal. De avondkleding was zo weg gehaald uit het Spanje en Ita lië van de 17de en 18de eeuw. Wijde, poffende mouwen, petticoats onder de volumi neuze rokken. De kleuren voor de avond waren mimo- sageel, geraniumrood, wit, zachtblauw en natuurlijk zwart. Heel mooi in deze serie avondkleding was een witte jurk vol zwarte biesjes met verlengde taille en allemaal kleine stroken aan de rok. Een japon zoals die door een flamenco-danseres zou kun nen worden gedragen. Henriëtte v.d. Hoeven ADVERTENTIE Dilemma Steeds vaker neem ik een dilemma waar. Wij leerden dertig tot vijftig jaar geleden dat ons bestaan en onze cultuur in het verleden ge worteld was. Vandaar dat ons een zekere mate van eerbied werd in geprent voor wat onze voorou ders belangrijk vonden. ENSCHEDE - Groot was de ravage op een bouwterrein in Enschede nadat zich daar gisteren een ontploffing van propaangas voordeed. Zoals wij gisteren al meldden raakten daarbij vijf mensen gewond,van wie één ernstig. Het gas kwam vrij nadat de tank van een heftruck gleed en de afsluiter hiervan ontzet raakte. De ontploffing deed zich voor op het mo ment dat de gaswolk in aanraking kwam met vuur. DEN HAAG (GPD) - De Sowjet- ambassade in Den Haag weigert waarnemers te sturen naar het Sjtsjaranski-tribunaal, dat op 12 en 13 mei in Amsterdam wordt gehouden. Dat vertelde gister middag Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA), voorzitter van de Stichting „Vrienden van Anatoli Sjtsjaranski". Van den Bergh beschouwde het overigens als een hoopvol teken dat Sowjet- ambassadeur Tolstikov wel be reid was geweest over het geval- Sjtsjaraki met hem te discussië ren. De Sowjet-dissident Sjtsjaranski werd in 1977 op beschuldiging van spionage veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en tien jaar werkkamp. In 1973 had hij een uitreisvisum aangevraagd voor Israël. Toen dat jarenlang uit bleef, had hij door middel van een brievenactie, samen met anderen die naleving eisten van de men- senrechtclausules in de Verkla ring van Helsinki, aandacht ge vraagd voor zijn geval. Volgens zijn vrienden is de veroordeling van Sjtsjaranski alleen veroor zaakt door irritatie over die cam pagne. De echtgenote van Sjtsjaranski, die in juli 1974 op aandrang van de Sowjet-autoriteiten en met de belofte dat haar man een half jaar later zou mogen volgen, wel naar Israël was vertrokken, voerde gisteren in Den Haag gesprekken met verschillende politici. Zij vertelde onder meer dat zij zich juist deze dagen ernstig zorgen maakt over haar man. „Juist vandaag is hij misschien on derweg naar Siberië, waar hij de rest van zijn straf moet uitzitten in een werkkamp", vertelde Avi- tal Sjtsjaranski. „De dissident Wladimir Boekowski, die veel er varing heeft met deze dingen, vertelde mij dat de treinreis naar Siberië de gevaarlijkste periode is in het leven van een Russische gevangene, vol provocaties en mogelijkheden om mensen uit de weg te laten ruimen. Daarom is nu vooral internationale aan dacht voor de zaak van mijn man noodzakelijk" ADVERTENTIE Samen hebben jullie plannen voor de toekomst. Werken daar hard aan en sparen daar waarschijnlijk voor. Voor koelkast en wasautomaat, geluidsinstallatie en TV. meubels en serviesgoed en - wellicht - voor een auto'tje. Zet ook eens een "eigen huis" op dat spaarverlanglijstje. Onzinnige gedachten in deze tijd van weliswaar heel veel aantrekkelijk gepri, huizen maar onbetaalbaar hoge hypotheekrentes? Dat is nu precies waar je doorheen moet kunnen kijken En daar heb je een makelaar voor nodig Die weet van wanten en kan op basis van jullie salarissen, plannen en wensen heel nauwkeurig uitrekenen wat nu of op langere termijn voor jullie haalbaar is En dat is heel wat meer dan je denkt Van 't Hof is zo n makelaar Uiterst deskundig en volstrekt betrouwbaar 0 1 Die jullie graag adviseert en - zonder dat 't je iets kost - uitgebreid op papier zet wat jullie mogelijkheden zijn Omdat je moet weten waar ie aan toe bent Zo simpel is dat. Bij van 't Hof kun je elke dag zo maar naar binnen stappen, ook als je alleen maar wilt weten hoe of wat Wil je van te voren liever een afspraak maken? Vraag Ellen, onze receptioniste, (20111 dat even voor je te regelen Tot ziens Van 't Hof: als je van wonen wilt weten fprjH makelaardij bv !l|J van hogendorpplein 4 - gouda [*3SJ telefoon 01820-20111 kantoren in alphen a/d rijn. W gouda. s-gravendeel. vianen en zwolle (Van onze correspondent Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM - Deze dagen ver schijnt in verschillende fenden een boek van het Zweedse insti tuut voor vredesonderzoek CI- PRI, onder de titel „Oorlogvoe ring in een fragiele wereld Het boek beschrijft de effecten van bewapening en oorlogvoering in het verleden, nu en in de toe komst op het menselijk leefmi lieu. Het grootste gedeelte van het boek - nummer drie in een serie - werd voor CIPRI geschreven door prof. Arthur Westing, hoofd van de School voor Natuurweten schappen in Amherst (VS). „Al hoewel er veel gezegd en ge schreven is over wapens die tot massale vernietiging kunnen lei den, schijnt het publiek in het al gemeen niet goed genoeg te be seffen welke enorme gevaren er bestaan", aldus het boek. waarin veel nadruk wordt gelegd op het mogelijke gebruik van atoom wapens. Men komt tot de conclusie dat de huidige manier van leven, het misbruiken van bodemschatten bijvoorbeeld, alle schepsels op deze wereld bedreigt. „De situa tie voor de mensheid is zeer ver ontrustend. Bodemschatten, land, bebossing en visserij wor den misbruikt in een tempo dat (AFP) - De Franse schrij ver en filosoof Roland Barthes is op 64-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Parijs overleden. Bar thes bezweek aan de gevolgen van een verkeersongeval. Roland Barthes was een van de be langrijkste hedendaagse Franse schrijvers en filosofen Met name zijn ideeen over de literaire se miotiek (algemene tekenleer) zijn van grote invloed geweest op het denken in Frankrijk. herstel en vernieuwing onmoge lijk maakt. Onderzoeken hebben uitgewezen dat zelfs de ozonlaag in de stratosfeer beschadigd wordt. Deze ozongordel be schermt alle leven op aarde". Het boek maakt duidelijk dat op het ogenblik door militaire noch burgerinstanties enige rekening wordt gehouden met milieube scherming op grotere schaal. Er dreigt een ecologische catastrofe en de vraag dient gesteld of de mensheid ooit zal leren zijn ver stand te gebruiken, of dat hij zichzelf vrijwillig aan het vernie tigen is, aldus het CIPRI- ^nek. wij worden sinds de tv gemeen goed is geworden, overspoeld met nieuwe gedachten en ideeën. Verandering is de mode. En het economische nut. Iets dat mooi is, ontleent zijn waar de uitsluitenc^aan de mate waarin mensen geld ervoor willen geven. Zo is het ook met monumenten. Als je er geld mee kunt verdienen of waardering (in de vorm van eer of een onderscheiding), dan is een monument iets bijzonders. Maar als je het moet verdedigen te gen vandalisme of verval, dan is het een last. Vooral als je weet dat er geen overvloed aan geld in de subsidiepot zit, of dat er mensen zijn die met dat stukje terrein veel meer geld kunnen maken. Geld maken is goed. Zonde, wat een verspilling, om een gelegen heid om geld te laten groeien voorbij te laten gaan. En dan nog voor iets dat versleten is, herin nert aan een tijd dat mensen nog geen tv of vergevorderde indus trialisatie kenden; iets waarvan de restauratie en het onderhoud meer geld zullen kosten dan het monument ooit weer kan op brengen. Dat oude herinnert aan een maat schappij die wij nu verwerpen. Onze ouders eren wy toch ook niet meer zoals vroeger? Zy zyn toch immers ouderwets, vaak hechten zy waarde aan zaken waarover wij een objectiever oordeel hebben, is het niet? Het dilemma ontstaat als er mensen zijn, zonder geld of macht, die zo graag iets van dat verleden zou den willen weten. En dit uiten in een verlangen naar het behoud van zo'n monument. Anneke Kem-Esbach. Witte Singel 35 Leiden Twee fotografen die een jaar ge leden hebben geprobeerd vanuit een mobiele kraan foto's te ma ken van Mariene Dietrich in haar Parijse woning, zijn gisteren ver oordeeld wegens inbreuk op de persoonlijke sfeer. Bruno Mouron en Bernard Wis kregen ieder 2.000 gulden boete. Ze moeten bovendien de 78-jari- ge Dietrich in totaal 2.500 gulden schadevergoeding betalen. Ann Morgan: begaafd als als harpiste LEIDEN - In twee opzichten is Ann Morgan begaafd: als zangeres en als harpiste, twee kanten die gisteravond te be wonderen waren tijdens haar optreden in de kapelzaal van K en O. Haar programma was vocaal zowel als instrumen taal gewijd aan volksliedjes uit Schotland, Ierland, En geland en Wales, na de pauze gevolgd door oud-Neder landse gedichten die waren getoonzet door Jurnaan An- driessen. en liederen van Brit ten en Tournier. Ondanks haar Nederlandse opleiding heeft haar mezzo sopraan een typisch Engels timbre: een klein vibrato (soms zingt zij zelfs zonder dit), wat men noemt een wat "gladde" stem, helder klin kend, zonder de soepele nuancering, die kenmerkend is voor veel Nederlandse stemmen Tn-flVnd «ra k eenvoud en het ongekunstel de van haar voordracht, haar mooie articulatie, en vooral ook haar muzikaal beeldend vermogen. Juist voor deze oude volkslie deren was haar harpbegelci- ding ideaal. Zy is een begaafd harpiste, zo althans bewezen haar harpsoli, waarvan vooral "The march of Brian Boru" een juweel was van instru mentale verfijning. Van haar uitgebreid vocaal re pertoire viel vooral haar ge raffineerd knappe vertolking op van het Schotse liedje "Dance to your shadow" Het zijn slechts enkele voorbeel- drn uit ci-n boi-u-nd. rn.t te lang programma. Er was een vrij grote belangstelling voor dit optreden. BEP RIJNDERS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13