Surinaams parlement buiten spel ETA vermoordt drie gechanteerde mannen De hoogste rente voor spaarders die hun geld niet echt vast willen zetten. Geweld en verbijstering na moord op Romero J Ghotbzadeh: „Vertrek sjah morele overwinning' Nog geen president Turkije De NMB denkt met u mee. pl^OENSDAG 26 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Zondag begrafenis aartsbisschop El Salvador (Van c redactie buitenland) >AN SALVADOR - De maandag in San Salvador vermoorde aartsbisschop Ro mero zal daar zondag worden begraven, zo werd gisteren uit kerkelijke kringen vernomen. Sen dozijn bomexplosies en verbijstering in binnen- en buitenland markeerden gisteren de eerste reacties op de moord op aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero van El Salvador. Romero was het sym bool van het verzet van de armen in deze Middenamerikaanse republiek. De aartsbisschop, vorig jaar kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, leek de enige onaantastbare figuur in El Salva dor, waar de laatste weken gemiddeld dertig politieke moorden per dag wor den gepleegd. Zijn zondagse preken in de kathedraal van de hoofdstad San Sal vador inspireerden telkenmale het ver zet tegen de in oktober 1979 afgezette dictator Carlos Humberto Romero, maar bezorgden hem ook veel vijanden bij ui terst rechts en de burgerlijk-militaire junta, die de macht van de dictator heeft overgenomen, maar leger en politie nauwelijks in de hand heeft. Ongeveer 8000 mensen hebben gisteren de laatste eer bewezen aan bisschop Rome ro, die ligt opgebaard in de basiliek van het heilige hart in San Salvador. De mis voor de bisschop werd opgedragen door de vicaris-generaal van het aartsbisdom van San Salvador, mgr. Ricardo Urioste. "Mgr. Romero is vermoord door het on recht omdat hij recht wilde en door haat omdat hij liefde wilde en door leugens omdat hij waarheid wilde", zo zei Urios te. Uit angst voor meer geweld vluchtten on middellijk na het bekend worden van de aanslag duizenden mensen door de stra ten van de hoofdstad naar hun huizen. Later verzamelden grote groepen Salva- dorianen zich bij het ziekenhuis, waar de aartsbisschop was opgenomen. Volgens de politie werden kort na de moord zeker twaalf bomaanslagen gepleegd op openbare gebouwen, winkels en fabrie ken. Uit vrees voor verdere ongeregeld heden zijn in het centrum van de stad uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge- De daders van de aanslag moeten vermoe delijk gezocht worden in kringen van rechts-extremistische commando's, die de afgelopen twee en een halfjaar alleen al zeven priesters om het leven hebben gebracht. Het Vaticaan gaf gisteren namens paus Johannes Paulus II een ongewoon emo tionele verklaring uit, waarin de moord op de aartsbisschop "heiligschennis" wordt genoemd en "een ongelooflijk wrede aanval op de waardigheid van de mensheid. Ik kan niet anders dan mijn diepste afkeer uitspreken", aldus de Paus. De Nederlandse bisschoppen getuigden in een telegram aan de bisschoppen van El Salvador van hun medeleven en ver klaarden "het voorbeeldige gedrag van aartsbisschop Romero ter verdediging van de arme bevolking" te willen eren. Het CD A-Tweede-Kamerlid Joep de Boer heeft minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) gisteren schriftelijk ge vraagd, samen met andere EG-landcn, blijk te geven van zijn verontwaardiging over de moord op Romero en de "mas sale schending van de mensenrechten in El Salvador". Mocht verbetering uitblij ven, dan wil De Boer dat Nederland El Salvador aanklaagt bij de Verenigde Na ties. Regering wil speciale wet PARAMARIBO (ANP/SNA) - De regering van Suriname wil een speciale wet invoeren die be paalde bevoegdheden die het parlement krach tens de Surinaamse grondwet heeft tijdelijk overhevelt naar de regering. Dit heeft de Surinaamse premier Henk Chin a Sen gisteravond ge zegd in een toespraak voor de Su rinaamse radio en televisie. Dit zou moeten gebeuren "voor de rest van de zittingsduur van dit parlement", aldus de Surinaamse premier. Volgens hem ontkomt de regering niet aan zo'n maatregel wil een slagvaardig beleid mogelijk zijn, waardoor krachtige maatregelen genomen kunnen worden, zoals bijvoorbeeld de bestrijding van de corruptie, de bureaucratie, vriendjespolitiek, de criminali teit, de werkloosheid en de wo ningnood. Voor het indienen van de wet heeft de regering de afge lopen dagen intensief contact ge had met de president van de re publiek, met de voorzitter van het parlement en met de fractievoor zitters van de twee grootste poli tieke combinaties, zo zei Chin a Sen. Hij maakte bekend dat de regering een tweede wetsontwerp al bij het parlemt had ingediend. Dit "wetsontwerp regelende de op heffing van rechtsgevolgen rond •het gebeuren van 25 februari 1980" zorgt ervoor dat de militai ren die de "ingreep" hebben uit gevoerd voor de wet niet straf baar zijn. De minister-president van Surina me zei dat van een regering die slechts tien dagen regeert geen pasklare antwoorden kunnen worden verwacht en dat er daar om nog geen complete rege ringsverklaring was. Binnen af zienbare tijd zou die er echter komen, aldus Chin a Sen. Het tot standbrengen van een so ciaal-maatschappelijke omwen teling door opbouw van een stel sel van sociale voorzieningen vond de premier een ander be langrijk punt. "Die voorzienin gen zouden voldoende zekerheid moeten bieden aan zelfs de arm- sten in onze samenleving", zo zei hij. Henk Chin a Sen beloofde het Su rinaamse volk met nadruk dat het regeren in Suriname zal geschie den in alle openheid. Wel maakte hij een voorbehoud als dit het staatsbelang zou treffen. In Suriname gaat met ingang van gisteren de avondklok twee uur later in. De avondklok geldt dan van middernacht tot vijf uur 's morgens. De regering van Suri name heeft hiertoe in samen spraak met de Nationale Militaire Raad besloten. De Surinaamse ministers van op bouw en ontwikkelingssamen werking, de heren Adhin en Zunder, komen voorlopig niet naar Den Haag. Minister de Ko ning van ontwikkelingssamen werking had hen uitgenodigd voor overleg maar zij zullen voorlopig niet op de uitnodiging in kunnen gaan, zo wordt in Pra- maribo meegedeeld. Waarom de bewindslieden niet komen is on bekend. De regering Chin a Sen streeft er naar de regeringsperiode van de regering Arron af te maken. Dat wil zeggen dat er omstreeks ok tober 1981 verkiezingen moeten komen. Chin a Sen heeft dit gis teravond voor de KRO-televisie TEHERAN (AFP/UPI/DPA/Reu- ter)- De Iraanse minister van bui tenlandse zaken, Sadegh Ghotb zadeh, heeft gisteren op een pers conferentie in Teheran gezegd het vertrek van de ex-sjah naar Egypte te beschouwen als een morele overwinning voor Iran. Ondanks dat hij de beste advoca ten tot zijn beschikking heeft en de steun geniet van de Verenigde Staten en de Europese landen heeft hij Panama aan de voor avond van een uitleveringspro cedure verlaten, zo zei Ghotbza deh. De minister zei voorts te verwachten dat een oplossing van de gijzelingsaffaire door het vertrek van de sjah uit Panama zal worden bemoeilijkt. Na dagen van intensief medisch onderzoek hebben de Egyptische artsen van de sjah vastgesteld, dat de milt van de afgezette Iraanse vorst door kanker is aan- OLIEVERVUILING - Nog dage lijks ontsnapt anderhalve ton olie uit het gezonken voorstuk van de tankboot Tanio die drie weken geleden voor de kust van Bretag- ne in tweeën brak, zo hebben plaatselijke functionarissen gis teren meegedeeld. Sinds het ohgeluk is al ruim 3.200 ton olie op de kust opgeruimd. In totaal zijn ongeveer 2.500 militai ren op 38 plaatsen bezig met het opruimingswerk. getast en dat dit orgaan "in de komende paar dagen" moet wor den weggenomen. Volgens het Russische persbureau Tass bereiden de Verenigde Sta ten zich voor op een militaire ac tie in Iran. Zo'n actie zal echter door de Sowjet-Unie worden be schouwd als een aanval op haar eigen veiligheid, aldus Tass. TEHERAN AFPIDPA/ReuterI UPI) - Een Iraanse demon strant met een Jimmy Carter masker doet net alsof hij om genade smeekt voor de am bassade van de Verenigde Staten in Teheran. Ongeveer 50.000 mensen hebben giste ren voor de Amerikaanse am bassade gedemonstreerd te- gen het vertrek van de sjah uit Panama naar Egypte. Zij eis ten de uitlevering van de ex- monarch. Van onze correspondent Peter van Hasselt) ISTANBOEL- In de Turkse hoofd stad Ankara kwamen parlement en senaat gisteren opnieuw in zit ting bijeen voor de verkiezing uit hun midden van een nieuwe pre sident van de republiek. Nadat de geheime stemming zaterdag moest worden verdaagd wegens gebrek aan officiële kandidaten, droeg zij ook ditmaal een nogal bizar karakter. Er hadden zich nu twee parlementariërs .symbo lisch" kandidaat gesteld, tenein de de verkiezing „althans op gang te brengen". Van hen kreeg de onafhankelijke afgevaardigde van de zuidooste lijk e provincie Mardin, Yilmaz, het toch nog verrassende aantal van 80 op de 556 stemmen, de rest was over vele anderen verdeeld. De man die tevoren was gedood verfd als regeringskandidaat, maar die zich nog niet officieel kandidaat heeft gesteld, senaats voorzitter Caglayangil, kreeg slechts zes stemmen. Van de aanwezigen onthielden 352 zich van een stem. Nadat bij deze eer ste twee ronden een twee-derde meerheid was vereist, is bij de derde en volgende ronde, die vandaag beginnen, nog slechts een absolute meerderheid no dig. GIJZELING - Een lid van het Ierse republikeinse leger (IRA), de 23- jarige Bernard McGinn, houdt sinds gistermiddag een aantal mensen in een huis in het Ierse Dundalk in gijzeling. Hij heeft gedreigd het huis op te blazen, wanneer hem geen vrije aftocht wordt gegeven, aldus de politie. Het huis is omgesingeld door 70 man van politie en leger. Brezjnjev niet bij opening opperste Sow jet MOSKOU - De afwezigheid van Brezjnjev bij de openingszit ting van de Opperste Sowjet van de Russische Federale Republiek (RSFSR) en het afgelasten van een huldi gingsbijeenkomst te zijner ere, hebben gisteren de spe culaties over de gezondheids toestand van de Sowjet-par- tijleider en -president on middellijk doen opleven. Sinds drie weken is Brezjnjev niet meer in het openbaar verschenen. Ook premier Ko- sygin ontbrak bij de ope ningszitting van het 'parle ment' van de grootste van de 15 Sowjet-<deel)republieken. Beide bewindslieden zijn vori ge week ook niet opgetreden tijdens het bezoek van een delegatie politieke leiders uit Nicaraqua. De Latijns-Ame rikaanse gasten werd verteld dat de beide leiders "niet he lemaal in orde" waren. Pre mier Kosygin verscheen eind februari tijdens een 'verkie zingsbijeenkomst' enkele da gen voorde verkiezing van de parlementen van de deelre publieken. Hij was toen vier maanden uit de roulatie ge weest, naar verluidt als ge volg van een hartaanval. Officieel wordt er nooit iets meegedeeld over de gezond heidstoestand van de Russi sche machthebbers. Niette min heeft deze kwestie de grote aandacht van buiten landse waarnemers in de Sowjet hoofdstad. Valt er namelijk een van de toplei ders door dood of door ziekte definitief uit, dan vormt zijn opvolging gewoonlijk een belangrijke aanwijzing van de machtsverhoudingen in het Kremlin, en dat kan weer van belang zijn voor het buiten land voor kwesties die de bui tenlandse politiek betreffen. Voordat Brezjnjev gisteren schitterde door afwezigheid bij de openingszitting van de Opperste Sowjet, was maan dag een bijeenkomst afgelast waar de Sowjet-leider vol gens Moskouse bronnen een Lenin-literatuurprijs zou hebben gekregen voor drie autobiografische boekwer ken die Brejynjevs ervaringen in de oorlog en in de periode daarna beschrijven. De ver traagde verschijning van di verse kranten schrijft men toe aan het op het laatste moment vullen van de 'gaten' die er ontstaan waren door het af gelasten van de huldigings bijeenkomst. ADVERTENTIE MADRID - De radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren en maandagavond drie zakenlieden in het Baskenland vermoord. De politie meent dat deze aanslagen het gevolg zijn van de weigering van de slachtof fers om de zogenaamde revolu tionaire belasting aan de terreur groep te voldoen. De laatste we ken heeft een groot aantal zaken lieden in het Baskenland brieven ontvangen van de ETA, waarin de afscheidingsbeweging forse sommen eist ter financiering van de terreuractiviteiten. In deze „revolutionaire belastingaansla gen" worden de betreffende per sonen met de dood bedreigd als zij niet aan het ETA-verzoek vol doen. De 62-jarige zakenman Enrique graaf de Aresti werd gisteroch tend te Bilbao in zijn nek gescho ten in het trappehuis van het flat gebouw van zijn kantoor. De da der had op de deur van de lift een bordje gehangen met de tekst „defect", waardoor Enrique de Aresti de trap nam. De 50-jarige juwelier Damaso San chez werd maandagavond in Du- rango door twee gemaskerde mannen vanuit een auto bescho ten op het moment dat hij in het bijzijn van zijn vrouw en een dochter de zaak sloot. Volgens de bewoners van Durango had het slachtoffer geen specifieke over tuiging maar had hij wel bindin gen met rechtse figuren in het Baskenland. Damaso Sanchez is in het verleden diverse malen be dreigd door de ETA. Twee gemaskerde mannen schoten vanuit een rijdende auto maan dagavond in Escoriaza de 42-jari- ge marmerbewerker José Arcedo neer op het moment dat hij juist met zijn wagen wilde weg rijden. Het slachtoffer, dat een aantal ja ren in West-Duitsland had ge werkt en niet onbemiddeld was, overleed in een ziekenhuis ten gevolge van zeven kogelwonden. Vertegenwoordigers van de Baski sche politieke organisatie 'ETA- politico-militar' hebben de radi cale Baskische 'militaire ETA' ervan beschuldigd onderdruk king nodig te hebben om te kun nen voortbestaan. In een inter view met het Spaanse blad 'El Viejo Topo' verklaren drie leden van de pressiegroep dat de mili taire ETA-vleugel zich niet kan aanpassen aan de veranderde si tuatie na de dood van Franco. TERUGKEER - Een gevangene uit Australië die een dag vrijaf had is 's avonds teruggekeerd naar de gevangenis per parachute. Hij werd afgeleverd door de jonge dame die zijn "sponsor" was. Ook zij arriveerde per parachute. "Wij zijn maar op die manier geko men omdat 't wat laat werd", zei de 30-jarige gevangene die even als zijn vriendin een bekwame amateur-parachutist is. BONUS GIROSPAREN 9% De nieuwste spaarrekening van de NMB. Rente m.i.v. heden 9% (was 8 Waar krijgt u een hogere rente tegen dezelfde voorwaardcti Uw spaargeld voor een bepaalde tijd vastzetten en een hoge rente ont vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kort kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB heeft daarom speciaftl voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen. Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar- rekening openen. U dus ook. Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buurt of bent u er nog nooit binnen geweest. Hoeft ook niet. Want Bonus-Girospa ren doet u vanuit uw makkelijke stoel. Via de brievenbus. Zo simpel is het. Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort. U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag. De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm; 9%. Is dat een verschil met wat u nu ontvangt? Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vullen. Voor meer informatie. Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro spaarrekening (eerste inleg ten minste f 100,-) te openen. Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. I Stuur mij meer informatie over NMB Bonus-Girosparen. u ™m O Open voor mij een NMB Bonus-Girospaarrekening Aahknn a.u.n, Ik heb Bank-of Postgirorekening nummer I Dhr/mevr/mej. Postcode Woonplaats LD-i I Opsturen I ivclop zonder postzegel aan NMB afd. retailbanking, Anrwoordnr 131,1000 PA Amsterdai

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9