'Aftrekbaarheid hypotheekrente buiten schot' Groningen kan z'n gevangenen niet kwijt Forse kritiek op politiewet EEN LEKKERE SIGARET HOEFT NIET VEEL 'TEER'EN NICOTINE TE BEVATTEN. Opmerkelijke stijging abortussen CDA 'er Weijers dient alsnog motie I over topsalarissen in Minister Beelaerts in Senaat: Nieuwe campagne tegen geluidshinder op stapel WOENSDAG 26 MAAKT 1980 DEN HAAG (GPD) - Het CDA eist alsnog van minister Wiegel (bin nenlandse zaken) dat deze voor 1 juli maatregelen treft om politie ke en ambtelijke topsalarissen fors te verlagen. De christen-de mocraat Weijers heeft gisteren zijn motie van vorige week vrij dag hierover bij de Tweede Ka mer opnieuw ingediend. Morgen zal de Kamer over het voorstel stemmen. Bij het loondebat botsten vorige week minister Wiegel en de CD A- fractie nogal hardhandig over de wijze waarop de bewindsman de topsalarissen wilde aanpakken. Weijers had het daarbij over de „beschamende" brief van Wiegel aan de Kamer hierover. Tot vol doening van de bewindsman sprak de door Weijers ingediende motie later alleen nog maar de teleurstelling uit over deze brief. Wiegel weigerde ook in te gaan op het verzoek van de CDA-fractie. Hij wees erop dat hij bereid was vaart achter het overleg met de ambtenaren te zetten. Doordat er echter te veel onzekerheden zijn, kon hij de gewenste toezegging niet geven. Om een formele reden (het wegvallen van het woordje top) liet Weijers uiteindelijk zijn motie in het geheel niet meer in stemming komen. Dit leidde tot hoongelach van de kant van de oppositie. Ook in het weekeinde hamerden via radio en televisie de verschillende woordvoerders op dit punt, dat gezien werd als een nederlaag voor de CDA-fractie. Minister Wiegel daarentegen toonde zich erg ingenomen met het besluit van het CDA. Bij het opnieuw indienen van zijn motie wees Weijers erop dat voor zijn fractie van belang was dat de sociale partners weten hoe de Kamer over deze zaak denkt. Ook vindt hij dat de minister een dui delijke tijdslimiet voorgescho teld dient te krijgen voor het ne men van zijn besluit. jRONINGEN (GPD) - De Hui- bijvoorbeeld door de rechter- Officier van justitie mr. W. R een inbraak en werd de dag Bewaring geen plaats is an- zen van Bewaring in Neder- commissaris moeten worden Rosingh: „Verdachten wor- daaroo aangehouden en od- deren worden noodgedwon- GRONINGEN (GPD) - De Hui- i Bewaring in Neder land zitten zo vol, dat de Gro ninger politie in overleg met justitie onlangs vier inbrekers en één verkrachter heeft vrij gelaten, terwijl twee handela ren m hard drugs, die ook in een Huis van Bewaring thuishoren, noodgedwongen in een Groninger politiecel verblijven. Verder logeren bij de politie nog twee verdach ten van respectievelijk kin derverkrachting en messen- stekerij voor wie nog een plaatsje moet worden ge zocht. En in oktober heeft de Groninger politie ook al vier criminelen moeten „heen zenden". De problemen zouden heel wat minder groot zijn indien Gro ningen weer kon beschikken over een eigen Huis van Be waring. Sinds het Groninger Huis van Bewaring in augus tus 1974 tijdens de opstand van gedetineerden ernstig door brand is beschadigd en daardoor onbruikbaar is ge worden voor zijn normale functie, zijn verdachten altijd naar elders gebracht. In eer ste instantie naar het Huis van Bewaring in Assen, dat in 1974 moest worden heropend, maar ook naar Huizen van Bewaring in Leeuwarden, Zutphen, Almelo of soms nog veel verder. Als verdachten bijvoorbeeld door de rechter- moeten worden gehoord, moeten zij steeds naar Groningen worden ge bracht door de parketpolitie, hetgeen kostbaar en tijdro vend is. Ook voor verdedi gers, familieleden en de reclassering is het erg verve lend, dat de verdachten niet in Groningen zitten. „Te weinig" Besloten is om het Huis van Bewaring in Groningen te restaureren. Nieuwbouw is te duur en er zou geen ruimte voor zijn. Het oude Huis van Bewaring bood plaats aan 94 verdachten, het restauratie plan gaat uit van slechts 48 plaatsen. „En dat is beslist te weinig", zegt directeur H. Nieboer van de Huizen van Bewaring te Groningen en Assen. Men is bezig een pro gramma van eisen op te stel len. Staatssecretaris van justi tie mevrouw Haars heeft ge zegd, dat het nog niet bekend is wanneer er met de restaura tie kan worden begonnen. „Dat is mede afhankelijk van het bouwprogramma van de Rijksgebouwendienst". Politie, justitie en reclassering delen de mening dat het de hoogste tijd wordt dat Gro ningen zijn Huis van Bewa ring terugkrijgt. Officier van justitie mr. W. R. Rosingh: „Verdachten den niet zo maar in een Huis van Bewaring geplaatst. De rechter-commissaris neemt heel bewust de beslissing om iemand in bewaring te stellen. Daar zijn strenge normen voor. Alleen als het echt nodig is gaat iemand naar het Huis van Bewaring. En als je dan zulke verdachten wegens plaatsgebrek moet heenzen den, schuifje een zeker risico op de maatschappij af. want gevaar voor herhaling is vaak aanwezig". Die woorden worden geïllu streerd door de Groninger commissaris van politie. G. Steenmeijer. Hij heeft diverse voorbeelden voorhanden. De gebroeders G. bijvoorbeeld, die op 3 maart zijn aangehou den en weer vrijgelaten, op 15 maart idem en op 19 maart opnieuw. Ze breken steeds in om aan geld te komen voor drugs, waaraan ze verslaafd zijn. De officier van justitie heeft hun in bewaringsinstel- ling gelast, maar ook voor hen was er geen plaats in een Huis van Bewaring. In oktober zijn vier verdachten noodgedwongen uit een Huis van Bewaring ontslagen om dat ze voor „zwaardere ge vallen" plaats moesten ma ken. Verdachte T. pleegde de eerstvolgende nacht al weer inbraak en werd de dag daarop aangehouden nieuw in een politiecel ge plaatst. Een andere verdach te. toevallig ook T. geheten, liep enkele weken later al weer tegen de lamp. „Gedeti neerden staan soms zelf ook van verbazing met de oren te klapperen als ze ineens wor den vrijgelaten", zegt Steen meijer. Zeer recent werd een Groninger „heengezonden" die op 20 maart is gearresteerd omdat hij van negen inbraken wordt verdacht. „Ook voor hem was nergens een plaatsje te vin den. Hij is nu weer vrij, terwijl het onderzoek in deze zaak nog lang niet is afgerond, ter wijl we nog andere mensen moeten horen of aanhouden. Bovendien heeft V. nog een voorwaardelijke straf tegoed, want hij liep nog in zijn proef tijd", zegt commissaris Steenmeijer gelaten. Hij begrijpt niet waarom nieuwbouw of restauratie van het Huis van Bewaring al bij na zes jaar op zich laat wach ten. Tegen de regels Sommige criminelen van wie gevreesd wordt dat ze op nieuw strafbare feiten gaan plegen, worden vrijgelaten omdat er in de Huizen van Bewaring geen plaats is. deren worden noodgedwon gen in een cel op het politie bureau vastgehouden, tegen de regels in. Zoals bijvoor beeld K. en S., twee handela ren in heroine die nu al sinds 17 maart in het Groninger po litiebureau zitten. „Daar zijn wij niet voor", zegt commis saris Steenmeijer. „en we zijn er ook niet voor ingericht zo als een Huis van Bewaring. Je krijgt allerlei problemen Bij voorbeeld met het luchten van verdachten de bezoekre geling en het roken. Daar komt nog bij dat we die cellen meestal zelf hard nog hebben. Heel vaak is alles vol". Commissaris Steenmeijer wil nog graag even kwijt, dat het niet de politie is die beslist of een kandidaat voor het Huis van Bewaring al dan niet wordt vrijgelaten. Die beslis sing neemt de rechter-com missaris. nadat de officier van justitie de in bewaring stel ling van de verdachte heeft gevorderd. Maar het is voor de politie wel heel frustrerend om een verdachte, die soms met veel moeite is opge spoord en vastgezet, te moe ten vrijlaten wegens plaats gebrek, terwijl het in sommi ge gevallen bijna zeker is, dat de verdachte direct na zijn vrijlating weer in de fout gaat. DEN HAAG (ANP) - Het aantal in poliklinieken uitgevoerde abor tussen bij in Nederland wonende vrouwen is in 1979 ten opzichte van 1978 toegenomen met twaalf procent. Dit blijkt uit gegevens die door de stichting medische zwangerschapsonderbreking (Stimezo) zijn verzameld. Vol gens de Stimezo heeft een derge lijke toename zich sinds de be ginfase van de abortushulpverle ning in Nederland niet eerder voorgedaan. Het aantal uit het buitenland komende vrouwen dat zich in één van de Nederland se klinieken liet behandelen, nam in 1979 sterk af, aldus de Stimezo. Dit gold met name voor de Duitse vrouwen, wier aantal met 24 pro cent daalde. In 1978 werden in Nederland 15.200 uit Nederland afkomstige vrou wen behandeld in een abor tuskliniek, in 1979 waren dat er 16.600. Voor de Westduitse vrou wen waren die cijfers 42.000 resp. 32.000. De toename van het aantal abortus sen bij in Nederland wonende vrouwen was volgens de Stimezo voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de toename binnen de groep van etnische en cultu rele minderheden. In 1978 vonden - naast de abortu singrepen in abortusklinieken - 3.400 ingrepen plaats in zieken huizen. Over 1979 zijn geen gege vens beschikbaar over het aantal ingrepen in ziekenhuizen. Nederland blijft overigens, aldus de Stimezo in een toelichting bij de cijfers, voorzover bekend het land met de naar verhouding laagste abortusfrèquentie ter we reld, voorzover het gaat om in Nederland wonende vrouwen. Afnemend gebruik van de pil is volgens de Stimezo waarschijn lijk de voornaamste directe oor zaak van de stijging van het aan tal abortussen bij in Nederland wonende vrouwen. DEN HAAG (GPD) De Neder landse Stichting Geluidhinder, die deze week tien jaar bestaat, wil de komende tijd vooral aan dacht besteden aan de mensen die daadwerkelijk iets aan de geluidsproblematiek willen doen. Daarnaast gaat men een in dringende voorlichtingscam pagne voeren, gericht op dat deel van de bevolking dat weinig inte resse toont voor de overlast door lawaai. Voor diegenen die niet passief wil len blijven onder de diverse vor men van geluidshinder gaat een campagne van start onder het motto „Je hebt last van lawaai. En je wilt wat". De NSG biedt de ze mensen een pakket van hulp en informatie-materiaal. Zoals: persoonlijk advies aan particulie ren en actiegroepen, specifieke folders, een tijdschrift, een ïnfo- krant en voorlichtingsbijeen komsten. Bovendien zijn een les pakket voor het onderwijs en een reizende tentoonstelling samen gesteld. Voor de meer ongrijpbare groep mensen die niet wil horen, is per soonlijk gerichte en meer drama tische voorlichtingscampagne ontworpen. De „emotionele" ad vertenties, die met name in de geïllustreerde weekbladen zullen verschijnen, zijn gebaseerd op aan de NSG gerichte brieven met klachten over geluidsoverlast. DEN HAAG - Onderhoudsmen- sen aan het werk bij de maquette van het Vredespaleis in Maduro- dam in Den Haag. Het gebouwtje is door de zoute atmosfeer en de zee- dampen aangetast door verroes ting en rotting. In de werkplaatsen van de mini-stad wordt al hard gewerkt aan een geheel nieuw Vre despaleis. Kosten een kwart miljoen gulden. In totaal zal de komende drie jaar voor drie miljoen gulden aan restauraties worden uitge voerd. DEN HAAG (ANP/GPD)-Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting heeft gisteren herhaald dat de rege- CFIOVIW IC ring niet van plan is te tornen aan de aftrekbaarheid van de hypotheekrente voor de eigen woning. Hij zei dit in de Eerste Kamer in antwoord op vragen vanuit de CDA-frac tie, waarin om „duidelijkheid" op dit punt was gevraagd. De grens van de gemeentegarantie bij aankoop van bestaande wo ningen gaat vrijwel zeker om hoog. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting wil zo het ei- gen-woningbezit bevorderen. Gemeenten staan nu garant voor hypotheken tot een maximaal bedrag van 125.000 gulden. Door het verhogen van de garantie- grens zijn meer mensen in staat een bestaande woning te kopen V dll terwyl de zittende bewoners hun huis makkelijker kwijtraken. De verwachting is dat de garantie- grens wordt opgetrokken tot on geveer 145.000 gulden. nadruk op eigen koers D'66 DEN HAAG (GPD) - „De politie komt nu nog verder van de bur gers af te staan. Ongeveer acht ADVERTENTIE R0XYDUAL.DE LOGISCHE KEUS. ,s] miljoen Nederlanders raken straks hun gemeentepolitie kwijt en krijgen daar provinciale poli tie voor terug. Die keus voor pro vinciale korpsen sluit echter niet aan bij de maatschappelijke ont wikkeling". Dat zegt de Vereni ging van Nederlandse gemeenten (VNG) over het gisteren gepubli ceerde Ontwerp voor een nieuwe Politiewet. De VNG wijst het regeringsplan met kracht van de hand en zal in de loop van de zomer met een al ternatief plan voor een nieuwe politiewet op tafel komen. Voor minister De Ruiter (Justitie) kwam de kritiek van de kant van de gemeenten niet onverwacht. Hij is het er echter niet mee eens. „Voorop staat dat wij de politie zo dicht mogelijk bij de bevolking willen. Ik geloof niet dat de af stand burger-pohtie groter wordt. We zullen blijven werken om ervoor te zorgen dat die af stand zo klein mogelijk is. Marechaussee In de nieuwe wet zal de Koninklijke Marechaussee een afzonderlijke plaats krijgen. Daarmee wordt voor het eerst in de historie een wettelijke basis gelegd onder de politietaak van het ruim 165 jaar oude wapen. De Koninklijke Ma rechaussee oefent de politietaak uit ten behoeve van de strijd krachten en is ook belast met de beveiliging van het koninklijk huis. Daarnaast heeft ze een bij- standstaak voor de burgerlijke politie. Tot nu toe staat de positie van de marechaussee in ^en reeks ko ninklijke besluiten, wat in de praktijk nogal wat problemen met zich meebracht. Het hoofd bestuur van de Marechaussee Vereniging, waarbij 98 procent van de marechaussees is aange sloten, zegt voldaan te zijn over de nu genomen principe-beslis sing. Door versoepeling van de inko mensgrens voor premiekoopwo ningen in de nieuwbouw kan de bouw in deze sector mogelijk worden gestimuleerd, zei Brokx gisteren. Mensen met een inko men tot 57.000 gulden (was 50.000) kunnen voor een premie woning in aanmerking komen. De staatssecretaris maakte nog eens duidelijk dat er geen geld is om subsidies te verhogen nu me de als gevolg van de hoge rente stand de eigen-woningmarkt stagneert. Hij voelde er niets voor om het btw-tarief in de woning bouw te verlagen van 18 tot 4 pro cent omdat die maatregel een fi nancieel gat van 2 miljard zou opleveren. Over de individuele huursubsidie was minister Beelaerts minder duidelijk. Hij heeft steeds gezegd dat in het kader van de bezuini gingsoperatie de individuele huursubsidie buiten schot zou blijven maar gisteren wekte hij de indruk dat dit alleen geldt voor de laagstbetaalden. Beelaerts verwees namelijk nadrukkelijk naar het regeerakkoord waarin staat dat de individuele huursub sidie voor de laagstbetaalden veilig wordt gesteld. De moge lijkheid is derhalve aanwezig dat mensen die iets meer verdienen dan het wettelijk minimumloon (circa 23 000 gulden) minder huursubsidie gaan ontvan gen. Staatssecretaris Brokx mikt erop dat dit jaar ongeveer 115 000 wo ningen gereed komen. In dit aan tal zitten 13 000 huizen die eigen lijk vorig jaar al klaar hadden moeten zijn De strenge vorst van begin 1979 maakte dit onmoge lijk. Brokx verwacht dat het pro gramma van premiekoopwonin gen voor dit jaar (37.000 stuks) maar ten dele wordt gehaald De hoge rentestand en de onzekere economische situatie werken er aan mee dat minder mensen de koop van een woning aandurven. De bewindsman vindt dat even tueel overgebleven geld (wan neer het programma niet wordt nhuld) bei chikbtÉi moet biy* ven voor de sociale woning- LISSE - De onafhankelijke opstel ling van D"66 is niet veranderd door het besluit van de kamer fractie om afgelopen vrijdag voor de loonmaatregel van minister Albeda (sociale zaken) te stem men. De partij blijft streven naar een wisseling van de regerings macht. zonder dat ze zich vast wil verbinden aan de PvdA. Dit ver klaarde fractieleider Terlouw gis teravond tijdens een spreekbeurt in Lisse. Volgens Terlouw betekent de steun van D"66 voor de loonmaatregel niet dat de Democraten besloten hebben de regering structureel te steunen. De afwijzing van het „creatieve" alternatieve plan van de PvdA kwam daarnaast voort uit de eigen koers die D'66 vaart, ook als het gaat om hoofdpunten van het beleid. Terlouw juichte toe dat sinds zater dag ook PvdA-leider Den Uyl be reid is af te zien van de handha ving van de koopkracht voor mo daal (f34.500) in de komende ja- Vraagtekens rond dubbele moord in Apeldoorn APELDOORN (ANP) - De Apel- doornse recherche en het Gelders recherche bijstandsteam zijn er nog niet m geslaagd klaarheid te brengen in de dubbele moord die vorige week dinsdag in een flat in Apeldoorn werd gepleegd In de fiat, aan de Tanhauserstraat, werden de 24-jarige Bernard van Houten en de 17-jarige Agnes van Dijk levenloos gevonden Beiden waren gewurgd Een 24-jarige inwoner van Apeldoorn heeft in verband met de moord op Van Houten een bekentenis afgelegd, aldus de politie, maar hij zei niets te weten over de dood van Agnes van Dijk Het meisje is. aldus de politie, op 8 maart weggelopen uit een tehuis. Waar het meisje van 8 maart tot 15 maart is geweest, is de politie een raadsel. De politie vraagt zich ook af waar de persoonlijke bezittin gen van het meisje waaronder een tasje en sleutels - zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7