actief in I vrije tijd Maredorp: „Met kluitje in het riet gestuurd Natuur bedreigd in „Vlietland" door opspuiten Scholieren planten zes bomen Steeds meer interesse voor Gemeentearchief Bruikleen goederen verkocht door fout Ere-penning Oud-Leiden 99 voor Stichting Diogenes Leeuwenhoek De jongerenvereniging Augus- tinus organiseert vandaag een avond over de Leeuwen hoek, het gebied tussen Was- senaarseweg en Plesman- laan. In de Leeuwenhoek is een woonwijk gepland tussen de universitaire laboratoria en op korte afstand van een LPG-tank. Op de avond wordt een film ge draaid over de gevaren die aan het wonen in de buurt van chemische laboratoria kleven. Verder wordt er een actuele diaserie over de Leeuwenhoek vertoond en zal er onder leiding van gemeen- tevoorlichter L. Meijer wor den gediscussieerd. In het fo rum zijn vertegenwoordigd het comité Iedereen wil wo nen, de werkgroep Milieube heer, de chemiewinkel en de universiteit. Van de zijde van de gemeente komt wethouder Waal, terwijl de CD A-fractie in Leiden wordt vertegen woordigd door het raadslid Walenkamp. De bijeenkomst begint om acht uur in het gebouw Augustinus aan het Rapenburg 24. Bevrijding Het comité dat een Leidse be vrijding sten toonstelling voorbereidt is op zoek naar voorwerpen die op de exposi tie kunnen worden uitgestald Daarbij denkt men aan bon kaarten, vlugschriften e.d. Wie dergelijke voprwerpen bezit en bereid is ze af te staan voor de tentoonstelling kan overdag contact opnemen met de heer v.d. Blom, tel. 071-769301. De tentoonstelling zal op 3,4 en 5 mei dagelijks van 1030 tot 21 uur geopend zijn. Diamant In het gebouw Staalwijk wordt vanavond een lezing gehou den over diamant en dia mantbewerking. De lezing wordt omlijst met een filmver toning. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Vrouwenhuis Vanavond wordt in het Leids Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a de film "Mais qu'est. ce qu'elles veulent"(Wat wil len vrouwen tochvan C. Ser- reau. In de film worden ver schillende vrouwen uit uit eenlopende milieus geïnter viewd, die te kampen hebben met vormen van onderdruk king. De voorstelling begint om kwart over acht en de toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Meerburg De Stichting Meerburg, organi sator van jeugd-, jongeren- en volwassenenwerk in de wijk Meerburg houdt van avond de jaarlijkse ledenver gadering in clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126. De vergadering begint om acht uur. Na financiële en huishoudelijke punten zal onder meer gesproken worden over de bouw van het nieuwe buurt- en clubhuis. Filmhuis 'Asylum" van de regisseur Pe ter Robinson uit 1971 wordt morgenavond in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 vertoond. De film beschrijft het wonen en leven van een psychiatrische commune in Londen, opgezet door de psy chiater R. Laing. Voor het op nemen van deze film is Robin son met zijn filmploeg zes we ken in deze commune geweest. De rolprent wordt gedraaid in het kader van het thema "psy chiatrie". De voorstelling be gint om negen uur en de toe gangsprijs is vier gulden Gehoorzaamheid De kynologenvereniging Rijn land begint op donderdag 27 en zaterdag 29 maart met nieuwe gehoorzaamheidscur sussen. De cursussen bestaan uit tien lessen en omvatten ondere meer de volgende on derdelen: volgen, zitten en liggen, het op de plaats blij ven, komen op bevel, staan en betasten en gebit tonen. Vol gens de kynologenvereniging is dat laatste vooral belang rijk bij een bezoek aan de die renarts. De cursussen worden gegeven op het terrein van de Leidse Groenoordhallen. Morgenavond om 1930 en 20.30 en zaterdagochtend om 9 en 10 uur. WOENSDAG 26 MAART 1980 aantal nieuwe bomen en struiken opgeleverd. Zesde klassers van de 3 Octoberschool verfraaiden de Stadhouderslaan vanochtend met zes bomen en vele struiken, onder aanvoering van loco-bur gemeester Waal. Gistermiddag was de jonge boom planters op school uit de doeken gedaan hoe nuttig het groen in de stad is door een vertegenwoordi ger van het feestdag-comité. Loco-burgemeester Waal hielp de Leidse jeugd met het planten van een boom in de Stadhouders- laan. LEIDEN - De vogelwerkgroep "Vlietland" en de Werkgroep Mi lieubeheer Leiden maken zich ernstige zorgen over ontwikke lingen in het toekomstige recrea tiegebied "Vlietland" tussen Leidschendam en Leiden. Volgens de beide werkgroepen is het Recreatiecentrum Rijnland NV van plan om bij de zandwin ningswerkzaamheden in het ge bied zover.te gaan dat de natuur in de Meeslouwerpolder (het meest zuidelijke gedeelte van Vlietland) daarvan ernstige schade dreigt te ondervinden en mogelijk zelfs geheel verloren zal gaan. In een brief aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland dringen de LEIDEN - Bewoners en vertegenwoordigers van de buurt vereniging Maredorp zijn zeer ontevreden over de gang van zaken rond de nieuwbouw op het terrein van De Overdekte en de restauratie van Het Ketelhuis aan de Oude Vest. Volgens de buurtvereniging heeft de gemeente weinig moeite gedaan om inzicht te geven in de lopende zaken rond de nieuwbouwplannen: "Noodzakelijke in formatie wordt niet of te laat gegeven, afspraken worden niet nagekomen kortom: de buurtvereniging wordt met een kluitje in het riet gestuurd". Zoals bekend is het voormalige zwembad De Overdekte onlangs gesloopt en zullen op het terrein woningen vernjzen in de wo ningwetsfeer. Er is een werk groep in het leven geroepen om deze nieuwbouw en de restaura tie van Het Ketelhuis te begelei den. Zowel ten aanzien van de nieuwbouw als ten aanzien van de restauratie zijn er, volgens de werkgroep, vreemde dingen ge beurd. Het Ketelhuis aan de Oude Vest, de vroegere pastorie, zou gerestau reerd moeten worden. Het is de bedoeling van de werkgroep om in de eerste plaats betaalbare wo ningen voor gezinnen binnen het gebouw mogelijk te maken. Het rijk moet dan wel in de kosten bijdragen omdat zonder subsi dies van het rijk geen woningen in de woningwetsfeer gereali seerd kunnen worden. De werk groep en de buurtvereniging Ma redorp vragen de gemeenteraad goedkope wonin gen niet mogelijk zijn, druk uit te oefenen op Monumentenzorg om toestemming te krijgen voor sloop van dit pand zodat betaal bare nieuwbouw mogelijk wordt gemaakt. De werkgroep en de buurtvereni ging dringen er verder bij de ge meente op aan om alles in het werk te stellen om het zalencom plex "Het Kabinet" tijdig bij de nieuwbouwplannen te betrek ken. Het is de bedoeling van de werkgroep om het vrijkomende terrein, na afbraak van het Kabi net, te betrekken bij de nieuw bouwplannen voor het Overdek- teterrein. De werkgroep wijst er op dat één bouwproject goedko per is dan twee. Men verwijt de gemeente dat nauwelijks aktie is ondernomen om één en ander te bevorderen. Volgens de werk groep zal het nalaten hiervan aanzienlijke kostenverhogingen met zich meebrengen. i "De Overdekte" ruimte is gekomen voor de bouw van De werkgroep dringt er, zowel bij de raad als de Federatie van Wo ningbouwverenigingen, op aan om alles op alles te zetten om te zorgen dat alle woningen, dus zowel nieuwbouw als (voorlopig nog) restauratie, in beheer komen bij één woningbouwvereniging. De federatie heeft beslist dat de nieuwbouw beheerd gaat worden door de woningbouwvereniging "De Eensgezindheid en de res tauratie wees zij toe aan de LWS. Volgens de werkgroep zal de toe wijzing van zo weinig woningen op zo n klein gebied financiële en organisatorische problemen met zich meebrengen. Een gesprek tussen wethouder Verboom (volkshuisvesting), ambtenaren en een delegatie van de Federatie van Woningbouwverenigingen heeft tot dusver niets opgeleverd. De buurtbewoners zeggen hier over zeer ontstemd te zijn. Een brief aan B en W, waarin de werk groep haar bezwaren nogmaals uiteenzet is, vanwege bezwaren van hogerhand, maandenlang vertraagd, aldus de buurtbewo- De toewijzing van de woningen en het meepraten van de toekomsti ge bewoners is het volgende probleem. De buurtvereniging heeft geëist dat de toekomstige bewoners zo vroeg mogelijk bij het overleg betrokken worden en stelt vast dat één en ander veel te lang duurt. De buurtvereniging dringt er bij de Leidse gemeenteraad tenslotte op aan om nog dit jaar een in spraakverordening vast te stellen waarin de taken en bevoegdhe den van werk- en projectgroepen zijn vastgelegd. In de inspraak verordening zou ondermeer ge regeld moeten worden het recht op volledige en tijdige informatie aan bewoners en buurten en het recht van de bewoners om een deskundigë in te schakelen die de plannen kan beoordelen en die eventuele alternatieven kan ge- van de bewoners tegemoet wordt gekomen. De buurtvereniging pleit voorts voor beslissingsbe voegdheid voor werk- en pro jectgroepen en voor een mandaat voor de in de groepen kende ambtenaren. LEIDEN - De belangstelling voor de Gemeentelijke Archiefdienst in Leiden groeit. Dat blijkt uit de bezoekerscijfers van de afgelo penjaren. In 1977 werden er 4435 bezoekers geturfd, in 1978 waren het er 5018 en het afgelopen jaar kwamen 5432 personen een kijkje nemen in de Leidse archie- Gemeentearchivaris mr. W. Dow ner sprak gisteren de verwach ting uit dat die stijgende lijn zich ook dit jaar zal voortzetten. De eerste drie maanden van 1980 kwamen er al bijna 1700 bezoe kers. Blijkens het jaarverslag van het Gemeentearchief is het toch al rijke bezit het afgelopen jaar nog flink uitgebreid. Zo werd er een flink aantal archie ven van onder meer uit Leiden vertrekkende of vertrokken be drijven overgenomen. In de bibliotheek registreerde men 324 aanwinsten en de prentenverza- meling nam toe met ruim 1400 stuks. Stadsarchivaris mr. Downer zal dit jaar met de provinciale archie- veninspecteur drs. J.D. Winse- mius een inspectietocht houden langs de verschillende gemeen telijke diensten en bedrijven. Daar zal bekeken worden hoe ar chiefstukken worden bewaard en opgeslagen. Vorig jaar werd daarmee een begin gemaakt bij het slachthuis en de dienst ge meentewerken. maar door per soneelsgebrek kon de inspectie tocht niet worden afgewerkt. Uit het jaarverslag van de archief dienst blijkt dat het bijhouden van de archiefstukken niet op alle plaatsen even serieus gebeurt. Diverse diensten en hpdriiven blijken niet erg actief te zijn in het vernietigen van stukken die voor de toekomst niet bewaard be hoeven te blijven. Zo moest er vorig jaar een speciale machtiging van de Rijksarchief dienst aan te pas komen om een grote hoeveelheid archiefstuk ken van de gemeentelijke sociale dienst te mogen vernietigen. Wat de plannen voor dit jaar betreft deelde archivaris mr. Downer mee dat het nieuwe restauratiea telier in het pand aan de Vliet 41 waarschijnlijk in de tweede helft van mei officieel in gebruik zal worden genomen. In het huidige atelier zal een kantine komen waar bezoekers van het archief een kopje koffie of thee kunnen drinken. In de periode van 8 april tot 9 mei wordt een expositie gehouden onder de titel "De Zeereep". De tentoonstelling besteedt aan dacht aan de kuststrook met on der meer Katwijk en Noordwijk. Het onderwerp van de jaarlijkse najaarstentoonstelling is nog niet bekend. werkgroepen erop aan aan RCR geen vergunning te verlenen om in het gebied opspuitingen te ver richten. RCR had daarvoor tot ui terlijk 1 januari van dit jaar toe stemming, maar heeft inmiddels i om verlenging van de vergun ning met twee jaar gevraagd. i De werkgroepen schrijven fel ge kant te zijn tegen verlenging - of eigenlijk het opnieuw verlenen - van de ontheffing voor het op spuiten omdat het bedrijf daar door het recht zou krijgen de na- tuurwaarden te vernietigen die j zich de afgelopen jaren in de Meeslouwerpolder hebben ont wikkeld. "En dat terwijl er van alle kanten juist op is aangedron gen om deze waarden te behou den", aldus de werkgroepen. Men wijst daarbij op een in 1977 door provinciale staten aange- t nomen motie waarin GS worden gevraagd uit te gaan van de op dit moment aanwezige landschap pelijke waarden in het betrokken gebied. Verder attendeert men erop dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bij het verlenen vaneen i subsidie van 5.3 miljoen voor de aankoop van het gebied als voorwaarde heeft gesteld dat de Meeslouwerpolder zoveel moge lijk ingericht moet worden ten behoeve van het natuurbeheer. Om de mogelijkheden van een der- gelijke inrichting te onderhoeken werd destijds een werkgroep in het leven geroepen onder leiding van gedeputeerde Borgman. De ze werkgroep is sinds 1977 niet meer bijeen geweest en heeft de toegewezen taak niet afgemaakt. De vogelwerkgroep en de werk- j groep milieubeheer achten het niet uitgesloten dat de,provincie daarmee de subsidie in gevaar brengt. Dat de provincie in Vlietland erg traag handelt leiden de werk groepen ook af uit het feit dat GS hebben nagelaten binnen de vastgestelde termijn te beslissen over een verzoek van RCR om te mogen doorgaan met vergravin gen in het gebied. Conclusie van de werkgroepen is dan ook de RCR straks op de ou de voet verder zal kunnen gaan in het gebied. "En in het verleden heeft men bewezen niet al te zachtzinnig met de natuur om te gaan", aldus een woordvoerder van een van de werkgroepen. "Opspuiting betekent het defini tieve einde van het moerasachti ge milieu in de Meeslouwerpol der. Daar hoeft geen twijfel over te bestaan". LEIDEN - De vereniging Oud- Leiden moet de gemeente waar schijnlijk een vergoeding betalen van ongeveer 15.000 gulden. De vereniging heeft namelijk met de verkoop van het pand Kloksteeg 2, zonder het zelf te weten, tevens waardevolle bouwonderdelen (ondermeer antieke deuren, pla vuizen en tegeltjes) die in bruikleen waren gekregen van de gemeente Leiden van eigenaar doen verwisselen. De zaak werd in de openbaarheid gebracht door Ruud Spruit, een lid van dé"vereniging die het pand had gekocht. Oud-Leiden-secre- taresse mevrouw Zonnevyle liet gisteravond tijdens de jaarverga dering van de vereniging weten dat het bestuur er niet van op de hoogte was dat de bouwonder delen door de gemeente in bruikleen waren* gegeven. "Dat gaat ons waarschijnlijk geld kos ten omdat de heer Spruit niet be reid is om mee te werken aan een gunstige oplossing voor deze kwestie", aldus mevrouw Zon nevyle. Zoals wij gisteren reeds meldden was er een conflict ontstaan tus sen het bestuur van de vereniging en Ruud Spruit. Oorzaak van dit conflict waren verwikkelingen rond de verkoop van het pand Kloksteeg 2 aan Spruit. Deze had een brief vol beschuldigingen aan het bestuur geschreven, wel ke tijdens de jaarvergadering van gisteravond aan de orde kwam. Howel het bestuur er niet geheel in slaagde om de beschuldigingen te weerleggen besloten voorzitter dr. M. A. van Dongen en Ruud Spruit om, zoals zij het eendrach tig formuleerden, "Een punt ach ter de hele zaak te zetten". LEIDEN - De erepenning van de Vereniging Oud-Leiden is gis teravond in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal overhandigd aan mr. D. E. Krantz, voorzitter van de Stichting Diogenes. De erepenning wordt jaarlijks uit gereikt aan een instantie welke zich op bijzondere wijze heeft in gezet voor de handhaving van de historische binnenstad van Lei den. Zo werd de penning vorig jaar uitgereikt aan de inmiddels overleden architect Piet van der Sterre. Dit jaar werd besloten om de penning toe te kennen aan de stichting Diogenes. Deze stich ting probeert zo veel mogelijk in verval geraakte historische pan den aan te kopen en, met over heidssteun, op te knappen, n zijn dankwoord zei mr. Krantz dat het water de stichting tot aan de lippen is gestegen doordat het ministerie heeft laten weten eer der toegezegde subsidies slechts gedeeltelijk te willen verstrek ken. Krantz zei voor een faillis sement van de stichting te vrezen maar beschouwde het toekennen vooral zo lang mogelijk door te gaan. Op de foto ontvangt mr. Krantz (links) de penning van Oud-Lci- den-voorzitter dr. Van Dongen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4