Eis van anderhalf 1^'^""* jaar tegen Leidse cocainehandelaar WIE SLOEG: PORTIER OF CARDEROREMM Foutparkeren kan duur worden WOENSDAG 26 MAART 1980 LEIDEN. LEIDEN oncier redactie van René van der Velden en Jaap Vissar "VOLKSVERLAKKERIJ". D. Albertz uit de Thorbecke- straat vindt dat het publiek zand in de ogen gestrooid is met de informatiefolder van Stadskabel. De informatie in de kleurrijke folder komt niet overeen met de informatie in het grauwe boekje met de abonnementsvoorwaarden. Meneer Albertz heeft gelijk. Al thans. Het "College van be roep van de Commissie tot handhaving van de Neder landse Code voor het Recla mewezen" vindt ook dat Stadskabei met haar informa tiefolder buiten het boekje is gegaan. Het College "beveelt Stadskabei aan om haar fol ders volgens de Code voor het Reclamewezen in te richten". Albertz is tevreden. Zijn een mansactie is geslaagd. Welis waar komt de uitspraak van het College als mosterd na de maaltijd (de informatiefol ders zijn bijna overal al ver spreid), maar toch.... Toen Albertz de afgelopen zo mer de folder van het Stads kabei in de bus kreeg, is hij in de pen geklommen. Uit kwaadheid. Brieven gingen uit naar de ministeries van verkeer en waterstaat, CRM, binnenlandse zaken en naar de Reclameraad. Deze laatste stelde Albertz eerst in het on gelijk. Maar Albertz ging met succes in beroep. "De mensen lezen alleen de populaire kleurrijke folder van Stads kabei en vermoedelijk niet het saaie drukwerkje met de abonnementsvoorwaarden. Voor het laatste tekenen zij echter. En daarin staat wat anders dan wat de mensen in de gekleurde informatiefol der wordt voorgespiegeld". Het Reclame-college: "In de in formatiefolder staat -nage noeg zonder voorbehoud- dat door het bouwen van een ho ge antennemast signalen uit EEN NIEUW WERELDRE CORD. Slechts twee minuten en vijfenveertig seconden had Neerlands rekenwonder bij uitstek, Willem Klein, alias Pascal, alias Willie Wortel, er gistermiddag voor nodig om de dertiende machtswortel uit een getal van honderd (100!) cijfers te trekken. De geboren en getogen Am sterdammer flikte dit werke lijk onnavolgbare kunstje, zeg eigenlijk maar gerust kunstwerk, in de volgepakte aula van de Louise de Coligny scholengemeenschap aan de Leidse Kagerstraat. Klein was er even beduusd van toen gekend werd dat hij er in was geslaagd om zijn eigen oude wereldrecord met maar liefst 21 seconden te verbete ren. Nadat hij van de eerste schrik was bekomen sprak hij met hese stem tot de zaal: "Jongens, jullie zijn getuige geweest van een historisch moment", waarna het uit leerlingen en leerkrachten bestaande publiek zich bij kans de handen stukklapte. De geslaagde recordpoging van Willem Klein was het sluit stuk van een imponerende show die de inmiddels aardig op leeftijd gekomen Amster dammer gistermiddag op het Louise opvoerde. Een show bestaande uit gegoochel met cijfers en getallen. Na een tra ge start herstelde Klein zich op fabelachtige wijze en raak te helemaal in z'n element toen hij mocht gaan stoeien met zijn beroemde magische vierkant. Uiteindelijk begon hij volledig in trance aan de worteltrek- kenj wat dus een nieuw we reldrecord tot gevolg had. Dit nieuwe wereldrecord zal in het Guinness Book of Re cords worden opgenomen. Klein hoopt zijn huzarenstuk binnenkort voor de camera's van de BBC te kunnen her halen. DEN HAAG-LEIDEN - Anderhalf jaar gevangenisstraf. Dat eiste officier van justitie mr. Blok gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de 33-jarige Leidenaar E.S. die heeft toegegeven in de periode 1976-1979 in Leiden co caine te hebben verhandeld. Getuige aangehouden Naar eigen schatting heeft S. zo'n 520 gram aan de man gebracht, wat hem een winst van 8000 gul den zou hebben opgeleverd. Geld dat S. meestal weer omzette in de aankoop van cocaïne in Amster dam. De Leidenaar was zelf ook een gebruiker, omdat hij meende dat cocaïne hem tot grotere artis tieke prestaties bracht. S. is bas- gitarist in een Leidse groep. "Maar ik ben erachter gekomen dat het ook zonder kan", zei Hij gisteren voor de rechtbank. Op 10 oktober van het vorig jaar werd S. 's nachts bij een inval van de politie betrapt. Hij had op dat moment 6,5 gram cocaïne in be zit. Uit verklaringen van getuigen bleek dat de Leidenaar een vaste klantenkring had opgebouwd, die voornamelijk uit kennissen bestond. Wie cocaïne van S. wilde kopen moest met hem naar zijn slaapkamer, waar de handel werd bedreven. Hij vroeg ongeveer 200 gulden per gram. Hoeveel de Leidse basgitarist - die er als uit zendkracht nog wat bijverdient - werkelijk aan de cocaïnehandel heeft overgehouden, is niet dui delijk. Tegenover zijn eigen ver klaring dat de winst over alle ja ren in totaal zo'n 8000 gulden moet hebben bedragen, staat de getuigenis van een van zijn ken nissen, die S. heeft horen vertel len dat de opbrengst op een gege ven moment opliep naar 2000 gulden per vier weken. De officier van justitie beschouwde S. in elk geval als een duidelijke handelaar en vond het feit dat het gebruik van cocaïne in de krin gen rond S. als een geaccepteerd verschijnsel wordt gezien, geen excuus. De raadsman van de Lei denaar, mr. Amesz, merkte daar entegen op dat de 33-jarige Lei denaar alleen in de "sociale sfeer" (onder vrienden en kennissen) handelde en drong er by de rechtbank op aan om daarmee rekening te houden. Hij wees er verder op dat de getuigenverkla- Bezwaar tegen industrieën LEIDEN - Een auto op een invali de-parkeerplaats. Surveilleren de politiemensen zien het. Een speciale wegsleepregeling-bon wordt onder de ruitenuisser ge legd. Het autobedrijf Van den Ameele uit Oegstgeest wordt ge beld. Een splinternieuwe takel wagen komt aanrijden. Publiek verdringt zich om te zien hoe de wagen opgetakeld wordt. In een mum van tijd wordt de auto op de laadbak van de kraanwagen ge tild, en een tijdje later staat de wagen op het parkeerterrein van Van den Ameelen Vanaf volgende week dinsdag. I april, wordt de wegsleepregeling in Leiden van kracht. Dat levert dit dagelijks terugkerend en spec taculair beeld op, met name in de Leidse binnenstad. Automobilisten, die door fout- of hinderlijk parkeren de doorgang van het andere verkeer beletten of de veiligheid van het andere ver keer in gevaar brengen, lopen de kans bij terugkomst hun auto niet meer aan te treffen. Zij moeten naar het politiebureau, krijgen dan een proces-verbaal en kun nen de kosten van het wegslepen betalen. De wegsleepkosten komen al snel op meer dan honderd gulden. De kos ten voor slepen, opslag, verzeke ring en administratie kunnen tot ongeveer tweehonderd gulden oplopen. Daar komt dan nog de boete voor het foutparkeren bij. Met een afgiftebon van de politie kan de betreffende automobilist de wagen m Oegstgeest ophalen. Is de wagen na drie maanden nog niet opgehaald, dan kan de auto worden verkocht. in Roomburg LEIDEN - De werkgroep Meer burg en Kanaalgebied-west heb ben nogal wat bedenkingen te gen de aanleg van een industrie terrein in Roomburg. (Het gebied dat wordt omsloten door het Rijn en Schiekanaal, de spoorlijn Lei- den-Alphen, Rijksweg 4 en.de Hoge Rijndijk). Op een bewonersvergadering gis teravond lieten bewoners van de wijk Meerburg dat duidelijk blij ken. Zij vrezen dat in Roomburg gevaarlijke en vervuilende indus trie zal komen. De wijkvereni- ging verwijt de gemeente dat de omwonenden volkomen in het ongewisse worden gelaten over de mogelijke industrievestigin gen. "De gemeente is zeer vaag over wat voor industrie er nu pre cies op het terrein mag komen", aldus Lenie Witkam van «de werkgroep Kanaalgebied-west. Een gemeentelijke werkgroep, waarin ook de bewoners zitting hebben, houdt zich sinds juli vo rig jaar bezig met de plannen voor het gebied Roomburg. De bewo ners in de werkgroep menen ech ter dat de inbreng uit de buurt niet serieus wordt genomen. De wijk kreeg ondermeer ongewild een wielerbaan (op de plaats van de voormalige vuilstortplaats) in de schoot geworpen. De bewoners stellen ook eisen ten aanzien van de ontsluiting van Roomburg. De werkgroep Meer burg en Kanaalgebied-west zijn voorstander van een weg door de Kleine Cronesteinse polder naar de Europaweg of willen een brug ten zuiden van de spoorbaan Lei- den-Alphen. De ambtelijke leden van de werkgroep hebben een voorkeur uitgesproken voor een brug ten noorden van de Lo- rentzkade. Automobilistendie niet snel genoeg een kwartje in de parkeermeter hebben geduwd, hoeven er overi gens niet op te rekenen dat zij kans lopen hun auto in Oegstgeest terug te vindenParkeerders voor uitritten van bijvoorbeeld politie of brandweer, op invalideplaat sen, op bushaltes, fietspaden of stoepen lopen die kans volop. De politie verwacht in een jaar tijd ongeveer twaalfhonderd foutge- parkeerde auto's weg te slepen. In een vergelijkbare gemeente als Den Bosch, waar de wegsleepre geling precies een jaar van kracht is, zijn in een jaar ruim zeshonderd auto's weggesleept. Maar in Den Bosch geldt de weg sleepregeling tot nu toe alleen voor de binnenstad. In Leiden geldt de wegsleepregeling voor de hele stad. De verwachting is ove rigens dat er vooral in de binnen stad moet worden gesleept. Automobilisten, die hinderlijk of fout parkerenlopen vooral risico van maandag tot en met zaterdag van acht tot zes uur,en bovendien op de koopavonden. Eigenlijk was het de bedoeling, dat de wegsleepregeling half februari in Leiden ran kracht zou worden. De takelwagens van Van den Ameele voldeden toendertijd ech ter met helemaal .omdat het risico dat wagens bij het wegslepen schade zouden oplopen te groot was. De gemeente is aansprake lijk voor die schade. Van den Ameele heeft daarom voor 115.000 gulden een nieuwe takelwagen gekocht, die gemakkelijker scha devrij kan takelen. De wagen is vorige week opgeleverd. De ge meente heeft met het garagebe drijf Van den Ameele een con tract van drie jaar. Overigens ivordt elke wagen die wordt u^eg- gesleept tevoren gefotografeerd om te voorkomen dat een eige naar beweert dat zijn auto bij het wegslepen schade heeft opgelo pen. binnen- en buitenland wor den ontvangen en in uitste kende kwaliteit in de huis kamer worden gebracht. Vol gens de abonnementsvoor waarden verbindt Stadskabei zich slechts tot het doorgeven van buitenlandse tv-pro- gramma's, voorzover zij met een normale individuele an tenne kunnen worden ont vangen." De kleine lettertjes in de abonnementsvoor waarden geven dus een ander beeld dan de grote letters in de informatiefolder. Nog en kele voorbeelden: de abon nementsprijs van 37.50 gul den per kwartaal kan worden verlaagd als het aantal deel nemers groter is dan ver wacht. Dat staat in de infor matiefolder. De abonne mentsvoorwaarden reppen er echter met geen woord over. Eveneens geen woord in de abonnementsvoorwaarden over de exploitatie zonder winst door Stadskabei, waar de informatiefolder zo hoog van opgeeft. Wat Stadskabei gaat doen? "We staan op het punt nog drie duizend informatiefolders te verspreiden; tussen Rijn- en Schiekanaal en het Rapen burg, de Waardgracht e.o. en in de Apollolaan e.o. in Zuid- West. Ook moet er nog een folder worden gebracht in de Stevenhofpolder. Dan is de koek op. Wy kunnen onmo gelijk een nieuwe druk gaan uitbrengen. De folders zijn al bijna de deur uit; dus dat zou enorme vertraging opleveren. Bovendien zijn de kosten er van voor de gemeenschap. Stadskabei is immers van de gemeente. Wel moeten wij (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Een Fransman werd op 12 november 1978 met een houten barkrukpoot in een Leidse dancing zo hard op het hoofd geslagen, dat hij er een scheur in de schedel en een her senschudding aan overhield, maar het ziet er niet naar uit dat daar iemand voor zal worden ge straft. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Blok, moest gisteren toegeven niet te kunnen bewijzen dat de 42-jarige Hagenaar B. van der H., portier bij de Leidse club, de dader is ge weest. Enige tijd geleden is in deze affaire earderobeman Van E. al vrijgesproken. Terwijl twee getui gen gisteren juist hèm als de schuldige aanwezen. De moeilijkheden met de Frans man - militair en judoka - ont stonden op 12 november 1978 naar aanleiding van diens kleding. Hij droeg een T-shirt en geen over hemd. Twee van zijn vrienden werden door de portier uit de zaak gezet; hijzelf gaf niet zo snel op. Twee getuigen - éen 27-jarige Katwijker en een 23-jarige Leider dorper die destijds als bezoeker in de dancing aanwezig waren - be vestigden gisteren de lezing die Van der H. zelf van het gebeuren heeft gegeven. Hij kreeg op een gegeven moment wel een bar krukpoot aangereikt, maar had geen kans om ermee te slaan, om dat de Franman hem het wapen stok met zijn jas uit handen sloeg. Vervolgens zou de garderobeman met een andere barkrukpoot op de judoka hebben ingeslagen. Om deze garderobeman niet te verraden, zou Van der H. daar aanvankelijk bij de politie over hebben gezwegen. Zijn raadsman, mr. Beerling, zei gisteren: „Ik kan nu wel vertellen dat mijn cliënt toen hij bij de politie was tegen mij zei: Ik zit hier om iets dat Van E. heeft gedaan, maar ik wil hem niet verlinken". Toen later het omge keerde wel dreigde te gebeuren, veranderde Van der H. van ge dachten. Op grond van de getuigenverkla ringen kon de officier van justitie niet meer bewyzen dan dat de por tier heeft volstaan met het uitde len van enkele stompen en schop pen. „Het enige wat overeind blijft, is het letsel van de Frans man. Van E. is vrijgesproken, er waren twee man bij de vechtpartij betrokken, de logica zegt dus dat Van der H. de dader is. Maar juri disch ligt dat wat ingewikkelder zei mr. Blok. Hij eiste voor de stompen en schoppen een boete van driehonderd gulden. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. van de folder. Wanneer dat Over een jaar of twintig".... ringen alleen iets zeggen over de handel in 1979 en niet over de ja ren daarvoor. Volgens mr. Amesz zou moeten worden volstaan met een gevangenisstraf van zes we ken, de periode die S. al in voor arrest heeft doorgebracht. Een van de klanten van de cocaine handelaar, de 22-jarige D.L. uit Leiden, hoorde gisteren één maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van 300 gulden tegen zich eisen, wegens gebruik van cocaïne. L., die in de zelfde band speelt als S., vertelde dat hij via de laatste in maart van het vorig jaar met de cocaïne in aanraking is gekomen. Hij heeft volgens eigen schatting daarna voor zo'n 6000 gulden bij S. aan cocaïne gekocht. De laatste keer had hij zelfs vijf gram overgeno men, met de bedoeling om er zelf mee te gaan handelen. Zover kwam het niet, "want ik had geen mensen die het afnamen", aldus L. Mr. Hamer, raadsman van de 22-ja- rige Leidenaar, meende dat justi tie zich met gebruikers van ver dovende middelen niet al te in tensief zou moeten bemoeien en drong erop aan om met een geld boete te volstaan. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. met het advies van de Recla mecommissie rekening hou den bij een volgende uitgave DEN HAAG-LEIDEN - Een 22- jarige Voorschotenaar werd gisteren nog in de rechtzaal zelf op verzoek van de offi cier van justitie aangehou den op verdenking van mei need. De man kwam getuigen in de zaak tegen de Leidse cocaï nehandelaar E. S. De Voor schotenaar legde daarbij een verklaring af die zo tegen strijdig was met wat hij eer der bij de Leidse politie had verklaard, dat officier van justitie, mr. Blok, hem on middellijk wegens meineed liet aanhouden. Eerder had de president van de recht bank, mr. Kootte, de man er nog eens nadrukkelijk op gewezen dat hij onder ede stond. Tegen de politie had de Voor schotenaar gezegd dat hij een kwart gram cocaïne per week van S. kocht, daar elke keer 50 gulden voor betaalde en dat zo'n twintig keer had gedaan. Gisteren zei de ge tuige dat hij dit „misschien wel tegen de politie had ge zegd, maar ik was dronken en ik wilde gewoon weg van het politiebureau". De Voor schotenaar, die vertelde met S. bevriend te zijn, was op verzoek van diens raadsman, mr. Amesz, als getuige voor de rechtbank opgeroe pen. LEIDEN - Automobilisten moeten diep in de geldbuidel tasten, als de politie hun wagen wegsleept. Behalve de boete voor het fout parkeren, kunnen zij op 110 tot 200 guilden wegsleepkosten re kenen. Afhankelijk van de moeite die het garagebedrijf Van den Ameele moet doen om de wagen op te takelen en weg te slepen, kan dit de automobilist tussen de 75 en de honderd gulden kosten. De verzekeringkosten voor aan sprakelijkheid voor schade be dragen 9.25 gulden. Het garagebedrijf brengt verder 2.50 gulden in rekening voor het opslaan van de wagen op zfjn parkeerterrein in Oegstgeest. De opslag van de wagen kan maximaal 35 gulden per maand kosten. Kennisgeving aan de overtreder komt per half uur werk op 17 gulden. Bovendien moet de foutparkeer- der tien procent van de totale wegsleepkosten extra betalen, "ter bestrijding van indirecte kosten".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3