Tuiinman boos over tolheffing Belgen EG-compromis zou Nederland 200 miljoen gulden kosten Energie-advies bussen moeten lokaaszijn Britse aanvaarding twijfelachtig Betoging boeren bij Europees parlement .'■WOENSDAG 26 MAART 1980 Viskaarten iets duurder ■;DEN HAAG - De viskaarten voor het nieuwe hengelseizoen kos ten dit jaar vier dubbeltjes meer. Dat heeft minister ir. G. Braks van landbouw en visserij bekend gemaakt. De kleine vis- akte gaat omhoog van f 11.10 naar f 11.50 en het hengelbewijs wordt verhoogd van f5.10 tot f5.50. ;.'JDe geldigheid van het nieuwe vis- document begint op 1 juni. Om dat het nieuwe hengelseizoen dit jaar al op 31 mei wordt ge opend, moeten de hengelaars op die eerste visdag gebruik maken van de oude viskaart. ^Evenals in voorgaande jaren zijn de visvergunningen weer te koop bij de postkantoren en via de postgiro. BRUSSEL (GPD) - Als de EG-landen de Britse bij drage aan de EG-begro- ting voor de helft voor hun rekening nemen, dan moet Nederland dit jaar 200 miljoen gulden meer aan Brussel gaan betalen. Dit is de financiële keerzijde van het compromis-voorstel dat mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) maandag aan de Britse regering heeft gedaan. Of dit overigens genoeg is voor de Britse premier mevrouw That cher, wordt in Brusselse EG- kringen sterk betwijfeld. De naar eind april verschoven Eu ropese top moet een oplossing vinden voor de Britse eis dat er een „globaal evenwicht" moet komen tussen inkomsten en uit gaven die het Britse EG-lidmaat- schap voor Londen meebrengt. Aangenomen wordt dat de strijdlustige „Maggie" Thatcher ook wel met iets minder dan de „hele koek" genoegen zou willen nemen. Maar de helft van de Brit se netto-bijdrage aan de EG - voor 1980 schat op 4,6 miljard gulden - lijkt te weinig. Minister Van der Klaauw lijkt zich wat al te optimistisch te hebben uitgelaten. De laatste voorstellen van de Europese Commissie over het Britse begrotingsprobleem, die overigens geen nieuwe ele menten bevatten, zouden vol gens welingelichte bron neerko men op een kleine twee miljard gulden extra voor Londen. Min der dan de helft van de Britse bij drage aan de EG-begroting. Ne derland, dat bijna 10 procent van de EG-kosten voor zijn rekening neemt, kan overigens wel een fi nancieel stootje hebben. De Europese Commissie heeft be rekend dat Nederland in 1980 bijna 980 miljoen gulden aan het EG-lidmaatschap zal „verdie nen". Behalve Engeland en Duitsland (dat drie miljard gul den meer aan Brussel betaalt dan het uit de EG-kas ontvangt) profi teren alle andere EG-landen van de Gemeenschap. Koploper is Italië met twee miljard gulden, en hekkesluiter is Frankrijk, dat zich met het luttele bedrag van 112 miljoen gulden netto tevre den moet stellen, aldus de Euro pese Commissie. Afkoeling Deze cijfers maken duidelijk waar om de verhoudingen tussen En geland en Frankrijk de laatste weken zijn verstrakt. Daarom werd ook gevreesd dat de Euro pese Raad, die begin volgende week in Brussel zou plaatsvin den, op een frontale botsing tus sen Engeland en de andere EG- landen, met Frankrijk voorop, zou uitlopen. Het uitstel van de Euro-top geeft diplomatieke af koeling en nog een bijkomend voordeel na deze week bestaat er meer inzicht over de vraag hoe veel de Europese landbouwprij zen omhoog zullen gaan. Groot-Brittanniè heeft immers maar een kleine landbouwsector en importeert veel voedsel uit de overige EG-landen. Aangenomen wordt dat de landbouwministers van de Negen (de Engelsman Walker uitgezonderd) streven naar een prijsverhoging van ge middeld vijf procent. DEN HAAG (GPD)-Minister Tuijnman (verkeer) heeft bij de Belgische regering geprotesteerd tegen het voorne men om een soort tol te gaan heffen van iedereen die van het Belgische wegennet gebruik maakt, dus ook van bui tenlanders. STRAATSBURG (GPD) - Ruim 3000 Eyropese boeren, onder wie 400 Nederlandse, hebben giste ren voor het Europees parlement in Straatsburg langdurig en ru moerig geprotesteerd tegen de voor het komend oogstjaar voor gestelde Europese landbouw prijzen. Een eigen ordedienst van 600 man benevens zo'n 1800 man speciale Franse oproerpolitie slaagden ternauwernood erin te voorkomen dat het gebouw be stormd werd, waarin Europarle mentariërs bezig waren hun standpunt te bepalen inzake de prijsvoorstèllen. De landbouwers koelden toen maar hun woede op de voor het ge bouw wapperende vlaggen van de Europese lidstaten, waarvan de Britse Union Jack het vooral moest ontgelden en onder luid gejuich in brand werd gestoken. De demonstrerende boeren wis ten blijkbaar uit welke hoek de kille wind waait die de land bouwprijzen dreigt te bevriezen. Voordien was een delegatie van de Europese overkoepelende land bouworganisatie, het COPA, ontvangen door de voorzitter van WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur - c 1 g lal "Z- 9j M Z e*a Amsterdam zwaar bew. 15 2 i De Bilt half bew. 15 3 i Deelen 14 3 2 Eelde 10 3 0 Eindhoven rmfsnt 15 2 0.2 Den Helder 10 1 3 Rotterdam 14 2 0.2 Twente 13 3 0 Vlissingen licht bew. 9 4 1 Zd. Limburg 15 5 1 Aberdeen 7 4 Barcelona 19 7 0 Berlijn zwaar bew. 4 -2 0 Bordeaux ;eheel bew. 12 7 6 Brussel 12 -2 0 Frankfort regenbui 15 5 1 Genève licht bew. 11, 3 0 Helsinki onbew. -1 -13 0 Innsbruck 15 2 0.1 Klagenfurt 11 -1 0 Kopenhagen 4 -1 0 Lissabon 16 13 0 Locarno 11 4 31 Londen licht bew. 13 3 0 Luxemburg 11 3 0.5 Madrid 14 9 0 Malaga licht bew. 19 8 0 het parlement, Simone Veil. De delegatie, onder wie de Neder lander ir. Luteijn, vice-voorzitter van het COPA, overhandigde een resolutie waarin wordt aange drongen op een prijsverhoging van minstens 7,9 procent gemid deld (in plaats van de aangebo den 2,4 Volgens de resolutie wordt in de commissievoorstellen „de stabi liserende rol die de landbouw in deze periode van economische en sociale onzekerheid uitoefent, volledig genegeerd". Daardoor worden honderdduizenden ar beidsplaatsen in de landbouw en aanverwante sectoren in het ge drang gebracht met alle risico's van dien voor de voedselvoorzie ning voor 260 miljoen Europese consumenten. Op een aan de protestmars vooraf gaande massabijeenkomst in de Straatsburgse tentoonstellings hallen, werden de boeren toege sproken door COPA-voorzitter baron Heereman en diverse na tionale leiders van landbouwor ganisaties. Ir. Luteijn betoogde dat niet de boeren maar de Euro pese autoriteiten de hoofdschul digen zijn van het ontstaan van overschotten met name in de zui velsector. Zij zijn het immers die er nog steeds niet in geslaagd zijn om tot een echt constructief be- leid te komen dat boeren en tuin ders ook perspectief voor de toe komst biedt. Het Europees Parlement zou van daag een uitspraak doen over de commissievoorstellen, waarbij het waarschijnlijk het advies van zijn landbouwcommissie, die een verhoging met 7,9 procent be pleit, niet zal volgen. Uit de debatten gisteren bleek een diepe verdeeldheid tussen de voor- en tegenstanders van het groene Europa. Fractiestandpun ten vervaagden zienderogen in de loop van het debat. Waarnemers menen dat de parle mentariërs uit de negen EG-lid- staten wellicht tot een compro mis zullen komen over een prijs verhoging van zo'n vijf procent. Dit zal dan wel gepaard gaan met een heffing op (grotendeels) geïmporteerde plantaardige oliën en vetten, als tegenwicht voor de door de zuivelsector te aanvaarden bezuinigingsmaat regelen. De minister voelt zich door zijn Belgische collega gepasseerd, omdat hij het nieuws over de hef fing uit de krant heeft moeten le zen. De Belgische regering, die voor het plan overigens nog toe stemming van het parlement no dig heeft, pleegde geen overleg met de buurlanden. De bedoeling van de heffing is dat iedereen die van het Belgische wegennet gebruik maakt, een vignet moet kopen voor 500 Bel gische francs (ongeveer 35 gul den). Dat vignet heefteen geldig heidsduur van twee weken. Ie dere Nederlander die met de auto naar Frankrijk wil, moet dus aan de grens deze Belgische tol beta len. Tuijnman zal nogmaals bij de zui derburen protest aantekenen. Als dat geen effect heeft, overweegt hij om deze zaak via de geëigende Europese kanalen ter discussie te stellen. „Wij heffen toch ook geen tol voor Belgen", zei hij gisteren voor de AVRO-radio. Volgens de minister is de Belgische handelwijze strijdig met het „toegankelijkheidsbeginsel" dat tussen de Europese landen on derling van toepassing is. Hij vindt het onjuist dat de Belgische regering op deze manier' haar Fi nanciële problemen op de,- deels buitenlandse - weggebruikers probeert te verhalen. „Stap terug' „Een stap terug" en „in strijd met gemaakte Benelux-afspraken". Dat schrijft secretaris-generaal Kruitbosch van de Benelux heelt in een brief aan de Belgische mi nister Henri Simonet (buiten landse zaken) naar aanleiding van het vignet voor auto's. De Belgische horeca-sector heeft ook zware kritiiek geuit. Het toe risme, dat toch al terugloopt, zal een nieuwe klap krijgen, zo wordt gevreesd. Na de btw en benzine prijsverhogingen betekent het vignet - dat de Belgische auto mobilist zo'n 50 tot 70 gulden per jaar gaat kosten - een nieuwe slag, aldus de horeca-onderne- mers. IJveraars voor veiliger ver keer hebben ook kritiek: ze zijn bang dat veel Belgen vaker se cundaire wegen gaan gebruiken, waardoor de verkeersdrukte zal toenemen. Het autovignet is voor de Belgische automobilisten niet verplicht. Alleen degenen die de autowegen willen gebruiken, moeten vanaf 1 juli een vignet op de voorruit hebben. Dat kost minimaal 25 gulden en maximaal 160 gulden voor grote „sleeën". Invoering van het vignet moet de schatkist ongeveer 230 miljoen gulden ex tra opleveren. Een Vlaamse krant verweet de Bel gische regering dat de vignetre geling zo is opgesteld, dat „geen Belg zonder vignet kan". Het zelfde geldt eigenlijk voor de bui tenlanders, vooral degenen die „over de grens werken", en toe risten die door België rijden naar Frankrijk (het favoriete land van de Nederlandse kampeerders). De maatregel komt neer op „wet telijke afpersing", aldus dit boze commentaar. Minister Van Aardenne DEN HAAG-BORNE (GPD) - „Deze energie-adviesbussen zijn als het ware een lokaas om veel grote vissen te van gen". Dat zei minister Van Aardenne (economische zaken) gistermid dag toen hij op de stoep van zijn ministerie een der bussen in ge- DEN HAAG (GPD) - Negenenvijf tig procent van de Nederlanders is bereid om ook volgend jaar een nieuwe loonmaatregel te accepte ren als de economische omstan digheden niet zouden verbeteren. Dertig procent is niet bereid tot een voortgaande matiging. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Intomart heeft gehouden in opdracht van de televisie-ac tualiteitenrubriek Brand punt. Enquete: 59% voor nieuwe loonmaatregel Iets meer dan de helft van de Ne derlanders stemt, zo blijkt uit de telefonische enquête, in met de loonmaatregel zoals die nu door de regering-Van Agt is genomen. Zesendertig procent is het er niet mee eens, twaalf procent van de ondervraagden had geen me- Vierenzestig procent van de onder vraagden vindt dat de vakbewe ging zich niet mag verzetten tegen besluiten die door hèt parlement zijn genomen. Achtentwintig procent is van mening dat de vakbeweging zich in zo'n geval wel mag staken. Groenteveiling Leiden, 26/3*80. Appels 0,39-0,81, aardappelen 0,23-0,24, andij vie 1,50-1,90, snijbonen 6,60-7,60, kroten gek. 1,00, boerenkool 1,14, postelein 6,20-6,40, prei 1,45-1,46, rabarber 1,85-2,60, spinazie 1,50-2,10, spruiten A 2,37-2,57, spruiten B 2,52, spruiten D 2,50, uien 0,46-0,54, witlof 1,50-2,20, knolselderij 0,25-0,28, sla 0,24-0,32, raapstelen 0,34-0,40, radijs 0,67-0,76, selderij 0,24-0,26. KATWIJK AAN DEN RIJN, groente veiling: waspeen AI 3,20-14,-, All 3,20-12,30, BI 7,70-22,50, Bil 3,20-11,40, Cl 6,70-21,10, CII 3,-12,70 per kist, aan voer 250.500 kg, breekpeen 5,30-10,30 per kist, uien 0,54 per kg. YN: beheerst bezuinigen GENÈVE (ANP) - Wanneer de regeringen van de Westeuropese landen koppig blijven vasthouden aan een ongenuanceerde bezumigingspoli- tiek, zou de huidige vermindering van de economische groei wel eens ernstiger en langduriger kunnen blijken dan nu wordt verwacht. Dit is de belangrijkste conclusie van het jaaroverzicht van de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties over de situatie in dertien Westeuropese landen. Volgens het rapport vormen de in 1974 en 1975 opgedane ervaringen met een abrupte wijziging van het beleid inzake inflatie en de economische groei in dit opzicht een goede les. Na de bezuinigingspolitiek van 1974 volgde in 1975 een zeer expansief belastingbeleid toen duidelijk werd dat het bedrijfsleven de tekorten als gevolg van de stijging van de olie prijzen niet meer kon opvangen. Op grond van deze ervaringen lijkt het verstandig enige matiging in het bezuinigingsbeleid te betrachten om zodoende de noodzaak van een scherpe koerswijziging in de toekomst te vermijden, zo zegt de ECE. Volgens het jaarverslag zijn de vooruitzich ten voor een verdere verbetering van de werkgelegenheidssituatie beter dan men bij de huidige geringe groei van de economie zou verwachten. bruik stelde. Tegelijkertijd ver richtte mr. W. R. Veldhuyzen, di recteur van de Vereniging Ka mers van Koophandel, in Borne (Twente) een zelfde handeling op de „Nationale Energie Beurs". (NEB). Deze handelingen waren zowel in Den Haag als in Borne op de beurs, te volgen voor belangstel lenden dank zij de moderne communicatie-middelen. Als de NEB is afgelopen, gaan de bus sen rijden; er zijn nu al enkele tientallen aanvragen van onder nemingen om te worden „door gelicht" op energiebesparende mogelijkheden in hun bedrijfs voering. Het is een Europese primeur. Minister Van Aardenne zei bij deze gelegenheid dat de besparing ëën van de belangrijke pijlers is on der zijn energiebeleid. Voor on dernemers is besparing van groot belang om kosten te beperken, zodat winstgevendheid en con currentiepositie kunnen worden verbeterd. Nationaal is zij van be tekenis voor de conservering van het aardgas, versterking van de industrie en daling dan wel sta bilisatie van de nationale oliere kening, waardoor de betalings balans verbetert en de afhanke lijkheid van buitenlandse olie- producenten daalt. Onbekendheid Het bedrijfsleven maakt nog lang niet gebruik van alle mogelijkhe den om energie te besparen. Be halve Financiële mogelijkheden zijn vooral onbekendheid met het eigen energieverbruik en de be sparingsmogelijkheden belang rijke redenen. Meer voorlichting is daarom dringend nodig, want energiebesparing is bezig een vak te worden „voor ondernemers en instellingen zelfs een hoofdvak", aldus de bewindsman. Dc directeur van de Stichting Voorlichting Energiebesparing (SVEN). mr. G. Brummer zei dat „volgens conservatieve schattin gen de bezochte bedrijven in to taal ten minste twee tot drie mil joen gulden op hun energiekos ten op jaarbasis kunnen bespa- Ritmeester sluit fabriek Ditlam VEENF.NDAAL (ANP) - Ritmces- ter Sigaren bv wil zijn fabriek in het Gelderse Did am per 1 okto ber sluiten. De 110 personeelsle den kunnen worden overge plaatst naar de twee Ritmeester- fabrieken in Veenendaal. De di rectie van het sigarenbedryf met in totaal 850 werknemers heeft dit meegedeeld. Als reden voor de sluiting van het bedrijf in Didam wordt opgege ven, dat de afzet van sigaren in Nederland en het buitenland in de afgelopen vijf jaar met een kwart is teruggelopen. Door de Didamse vestiging over te bren gen naar Veenendaal hoopt de di rectie kosten te besparen en doelmatiger te kunnen werken. Er vallen beslist geen gedwongen ontslagen, alduij de verklaring van de directie. Bonden en per soneel zijn ontstemd over het plotselinge besluit. 0.00 1800.00 3900.00 3920.00 790.00 790.00 128.50 128.00 62.60 61 30 74.80 73.20 30.20 29.20 78.00 78.00 11.00 1070 BELEGGINGS INSTITUTEN 1050.00 1050.00 270.00 270.00 13.30 9.70 23.00 r 34520 - 352?n Vorige 1253 - 1506 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs lag er vandaag wat beter bij dan de voorgaande dag het geval was geweest. Bij een kalme affaire was er sprake van een overwe gend ruim prijshoudende markt, met als uitschieter Kon. Olie, die f 2 beter begon op f 150,80 Unilever werd f0,90 duurder op f 104,50, terwijl Akzo, Philips, Hoogovens en KLM onverander de koersen te zien gaven. Heine- ken won f0,70 op f64. Deh was 10,70 beter op f82.20 m....: HVA moest fractioneel terrein prijsge ven. In de scheepvaarthoek kreeg Kon. Boot er f 1 by op f75. Van Ommeren was eveneens iets be ter. terwül Nedlloyd onveran derd op f71,50 van eigenaar ver wisselde. Nat Nederlanden trok f 1 aan tot f 101,90 AMRO bank was f 0,40 beter op f 54,50 en ook collega ABN boekte een lichte vooruitgang. De eerste noterin gen op de staatsfondsenmarkt tekenden in de obligatiesector een beeld van lichte afbrokke ling.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29