Oude Hazerswoudese luister nadert in Rhynenburcher molen Directeur vermoedt Polypreen stichten brand in zijn bedrijfspand Noordwijk wil met 'eigen geld' huizenprijs drukken LAATSTE LIJMPOGING BIJ ASHRAM GESLAAGD Katwijk verwacht geen Inzakkende vraag iaar nieuwe woningen Meepraten in Katwijk over wonen „straks „Kan koopacte huizen niet in normale taal..?" VOENSDAG 26 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 Voorwaardelijke celstraf voor veroorzaken ongeluk met gewonde (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-BOSKOOP - De 33- jarige A. W. uit Gouda is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 750 gulden boete, veertien da gen voorwaardelijke gevangenis straf en zes maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De man veroorzaakte op 24 februari 1979 een ongeluk op de Goudse Rijweg in Boskoop. Met hoge snelheid reed hij tegen de wand van een tunnel, waarna hij op de andere weghelft belandde en op een tegenligger botste. De be stuurder daarvan liep bij het on geluk een hersenschudding, een gebroken linkerenkel en een neuswond op. Mede gelet op het strafblad van W. eiste de officier van justitie twee weken geleden een boete van 1500 gulden, negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid en veertien dagen voor waardelijke gevangenisstraf. Politiek café in Voorhout over nieuwe wijk Oosthout VOORHOUT - De werkgroep "Voorhout Vooruit" organiseert morgenavond 27 maart in restau rant Boerhaave aan de Heren straat een politiek café. Het uitbreidingsplan "Oosthout" en de manier waarop Voorhou- ters die niet in de dorpskern wo nen beter bij het gemeenschaps- gebeuren betrokken kunnen worden staan op de agenda. Het is de bedoeling dat er om 20 uur eerst een korte inleiding wordt gehouden, waarna de discussies kunnen losbarsten. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd door het docto raal examen: R. A. W. de Jong; E. C. Nossbaam, beiden Leiden (farmacie), E. F. R. Hekking, Zoe- termeer (Spaans). Mevrouw M. Giphart uit Rotterdam promoveerde tot doctor in de wis- en natuurwetenschappen. IATWIJK - In Katwijk wordt ver wacht dat binnenkort de bouw zal beginnen van woningen in de nieuwbouwwijk Schutterswei (Katwijk-Binnen). Volgens bur gemeester Bos zijn er genoeg ge gadigden voor deze huizen. Er is zelfs een reservelijst met 60 na men. De gemeente verstuurt deze week de aanbiedingen voor de koop. Het gaat om 109 premiekoopwo ningen en 26 vrije-sectorhuizen. Ze worden (voor bijna 16 mil- De gemiddelde stichtingskosten zullen volgens burgemeester Bos op rond de 140.000 komen te liggen. De koopprijzen die des tijds aan de gegadigden zijn mee gedeeld, blijven gehandhaafd, zo zei hij gisteren. Bij de gemeente heeft men goede hoop dat er wei nig afvallers zullen zijn onder de kandidaat-kopers, ondanks de hoge rentestand van dit ogenblik. VOORSTRAAT-WONINGEN WELLICHT MONUMENT CATWIJK - De gemeente Katwijk heeft stappen ondernomen om de panden Voorstraat 57-59 geplaatst te krijgen op de monumentenlijst van het rijk. Dit verzoek heeft een financiële achtergrond. Als de panden tot monu ment zijn verklaard, heeft de gemeente een grote kans dat zij een subsi die krijgt voor een restauratieplan, waarover nu al jaren wordt gedubd, pit plan zal dan wel de goedkeuring van de rijksdienst voor de monumen tenzorg en het betreffende minister moeten hebben. NOORDWIJK-Mevrouw Voorham, gemeenteraadslid voor de Partij van de Arbeid in Noordwijk, er gert zich aan de onduidelijke taal in koopactes voor premiekoop woningen. "Waarom kan dat niet in normaal Nederlands?" vroeg zij gisteravond tijdens de verga dering van de Noordwijkse ge meenteraad. "Houdt u maar op", zei burgemees ter Bonnike toen Voorham zich opmaakte om een stukje "orakel taal" uit een koopacte voor te le zen. "Het is onleesbaar". "Dat klopt", aldiLS het raadslid, "ik heb twee leraren Nederlands ge raadpleegd en die komen er ook niet uit". De koopactes worden opgesteld door het ministerie van volks huisvesting. Het college beloofde de kwestie daar te zullen aan kaarten. KATWIJK - De bevolking van Katwijk kan volgende week dinsdag (1 april) tijdens een hoor zitting in Tripodia (8 uur) mee praten over de toekomstige woonplannen van de gemeente. De hoorzitting gaat over de ge meentelijke huisvestingsnota. In dat rapport wordt ingegaan op wat er zoal aan bouw mogelijk is in Katwijk. Tot het jaar 2000 kun nen er in theorie nog 3350 wonin gen worden gebouwd. Op 1 ja nuari jl. telde Katwijk 1174 wo ningzoekenden. Aanbevolen wordt in de nota om de leeftijd waarop men zich als wo ningzoekende kan inschrijven op 18 jaar te stellen, Elders in het land gebeurt dit al lang. Om in aanmerking te komen voor een urgentieverklaring moet men ten minste 23 jaar zijn (was 25 jaar). Wie mee wil praten in Tripodia, kan van tevoren gratis een exemplaar van de huisvestingsnota afhalen bij het bureau woonruimtezaken in het raadhuis. HAZERSWOUDE RIJN- DIJK - De restauratie van de Rhynenburcher molen in Hazerswoude nadert haar voltooiing. Momenteel wordt de rietbedekking ver nieuwd. Als dat is ge beurd, moeten de wie ken en de kap nog op hun plaats. De molen staat nu in zijn "blootje". Het houten geraam te waar het riet op moet wor den bevestigd is zichtbaar; een unieke gebeurtenis in het 258-jarige bestaan van de molen. Arie Verhey, de Alpheuse voor man van het molenmakers- bedrijf Van Beek uit Rijnsa- terwoude, verwacht dat de molen eind-mei weer zal draaien: "Het grootste probleem hebben we nu achter de rug. Dat was de fundering. De oude houten palen waren veel verder weggerot dan werd vermoed. Met een kolen schop en een emmertje hebben we toen de hele molen moeten ondergraven. Alles bij elkaar was er ruim een jaar voor no dig om de veertig centimeter dikke betonlaag eronder bloot te leggen samen met de acht tien op een speciale manier geheide palen". Het is de bedoelin dat de molen geheel in zijn oude toestand wordt hersteld en ondanks de tegenslag met de fundering verlopen de werkzaamheden volgens schema. Het metsel werk aan de binnenkant is klaar. Alleen de bedstee moet nog worden aangebracht. De kosten van de opknapbeurt zullen hoger uitvallen dan oorspronkelijk was begroot, vooral omdat het metselwerk veel duurder uitviel dan was geschat. Vóór de restauratie begon, werden de kosten op f 520.000 geschat. Hiervan zou het Rijk 208.000 betalen, de provincie en de gemeente elk f 78.000, terwijl de gemeente Hazerswoude nog f 156.000 wilde voorschieten. 'Hoeveel hoger de kosten van de restau ratie zullen uitvallen durven noch Verheynoch P. C. Wijers van de dienst openbare wer ken van Hazerswoude, te zeg gen. Een uniek gebeuren in het 25'8-jarige bestaan van de Rhynenburchermolen in Hazerswoude: het gebouw staat momenteel in zijn "blootje". HILLEGOM - "De brand bij Poly- preen-Hillegom is mogelijk aan gestoken". Dat vermoeden wordt uitgesproken door de directeur Preenen van Polypreen, lijks twaalf i schat de schade op meer dan één miljoen gulden. "De schade aan het gebouw en de waterschade maken het bedrag zo hoog", be cijfert de directeur. zijn bedrijf volledig in de as leg de. De Hillegomse politie wenst de uitlatingen van Preenen voorlo pig niet te bevestigen. "Het on derzoek is nog in volle gang. Zo lang de uitslag daarvan nog niet bekend is, heeft het geen zin be paalde gissingen te doen. Voor mij staat in elk geval nog niet vast dat de zaak is aangestoken", al dus een woordvoerder van de politie, die de afsluiting van het onderzoek de eerste dagen nog niet verwacht. "Dat duurt mis schien nog weken". Volgens Preenen is er wellicht sprake van opzet omdat de brandweer tot op heden geen "technische" oorzaak heeft ge constateerd. De brand die in de nacht van zon dag op maandag woedde werd door 60 brandweerlieden met groot materieel bestreden. Tot laat in de morgen is men gisteren bezig geweest met nablussen. In het pand van Polypreen lagen goederen opgeslagen die voor doorvoer waren bestemd, waar onder plastics en kunstleer. Vol gens Preenen was het bedrijf juist bezig met een interne reor ganisatie. In de toekomst zouden meer soorten goederen bij het bedrijf tijdelijk worden opgesla gen. Het pand aan de Wilhelminalaan, een voormalige bollenschuur met aanbouw, geeft momenteel een troosteloos beeld. Het kan toor is door de vlammen volledig verwoest. Het dak is ingestort en de waterschade is onnoemelijk groot. Directeur Preenen: "Ik denk dat ik het pand als verloren moet be schouwen. Met mijn verzeke ringsagent zal ik bekijken of er nog iets te redden valt. Ik ver wacht dat echter niet". Preenen i de brand die Preenen weet nog niet hoe de toe komst van zijn bedrijf, menteel slechts twee personen werkzaam zijn, er gaat uitzien. "Ik moét alles eerst goed op me laten inwerken. Voorlopig ben ik vrijwel alles kwijt. Ook de niet verbrande goederen moeten door de waterschade als waardeloos worden beschouwd. Een kluis met waardevolle bescheiden heb ik kunnen behouden, toch is een groot deel van mijn administratie verloren gegaan. Nee, ik weet het nog niet". (Van i r verslaggevers) DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De 30-jarige M. D. uit Gouda, die vorig jaar in Hazerswoude een ongeluk veroorzaakte waarbij één dode viel, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 1500 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Het ongeluk deed zich op 22 sep tember voor op de Gemeneweg, om zes uur 's ochtends. D. had met enkele vrienden die nacht een club in Den Haag bezocht. Op de terugweg, rijdend in de rich ting Alphen aan den Rijn, botste de Gouwenaar met zijn auto te gen een boom, kwam dwars op de weg te staan en werd aangereden door een tegenligger. Het dode lijk slachtoffer zat voorin naast D. i Hillegom dat nagenoeg zeker als verloren Zes maanden ontzegging en f 1500 boete voor dodelijk auto-ongeluk De officier van justitie eiste twee weken geleden twee weken ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar. NOORDWIJK Het gemeentebestuur van Noordwijk gaat bij minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting pleiten voor een wat soepeler toepassing van de regels voor de bouw van premie koopwoningen. De gemeente Noord wijk wil door een bedrag „uit eigen zak" (van 50.000 gulden) bereiken dat in het Middengebied-Noord 17 goedkope premie-koopwoningen méér gebouwd worden dan de geplande 19. Het ministe rie staat zo'n eigen bijdrage echter niet toe. In het Middengebied-Noord begint bin nenkort de bouw van 54 koophuizen in de premie-sector. In totaal worden 54 woningen gebouwd, waarvan 19 vallen onder de zogenaamde "premie A-rege ling". Dat zijn de goedkoopste huizen in het plan. Op de overige, duurdere wo ningen is een minder gunstige premie regeling van toepassing. Gezien de huidige hoge rentestand en de situatie op de woningmarkt zei de ge meenteraad gisteravond, te vrezen dat deze huizen voor Noordwijkse woning zoekenden onbetaalbaar worden. In elk geval zouden deze woningen niet ten goede komen aan de woningzoekenden die deze het hardst nodig hebben. Al tijdens een eerdere bespreking van het bouwplan, in de commissie die B en W van Noordwijk over het plan moest ad viseren, lanceerde raadslid De Geus (CDA) het idee om in totaal 49.000 gul den beschikbaar te stellen om zo nog eens 17 van de resterende 35 woningen, als premie A-woningen te bouwen. "Voor de duurdere premiewoningen moet men stFaks aan rente alleen al 16 tot 17.000 gulden aan rente gaan betalen en dan is er van aflossing nog geen sprake. Dat is voor woningzoekenden niet op te brengen", aldus de financiële specialist van het CDA. Drie miljoen De Geus wilde het benodigde bedrag ha len uit de reserves van het grondbedrijf. "We hebben drie miljoen bij elkaar ge spaard en daarvan kunnen we best een halve ton bij deze bouw leggen", zei De Geus, die van alle raadsleden bijval kreeg voor zijn voorstel. Wethouder Van Duyn beteugelde het en thousiasme: "Het ministerie pikt dil niet", zei hij. "Volgens de regels moet het bouwplan op zichzelf sluitend zijn. Het is niet toegestaan om de prijs te drukker door een gemeentelijke.bijdrage". De Geus vond het een tragische situatie "Ik ben in staat om mij dood te vechten om toch nog iets gedaan te krijgen" merkte hij op. De gemeenteraad besloot uiteindelijk om burgemeester en wethouders opdracht te geven bij de minister een soepeler re geling te bepleiten. Wethouder Van Duyn had daar geen moeite mee. Hij gaat binnenkort toch naar Den Haag om aan te dringen op een spoedige beslissing over een plan voor de bouw van wo ningwetwoningen in het Middengebied. ALPHEN AAN DEN RIJN - Van avond gaan docenten en overig personeel van het Ashram colle ge een allerlaatste poging on dernemen om de problemen op deze Alphense school op te los sen. Een zeven man sterke af vaardiging van het gehele Ash- ram-personeel zal het algehele schoolbestuur voorstellen om (nogmaals) een buitenstaander in het conflict te laten bemidde len. Die buitenstaander zou in dit geval een "topman" uit het onderwijs zijn. De docenten wil-*- len nog niet kwijt wie men daarbij op het oog heeft. Dit voorstel is het antwoord van het Ashram-personeel, op de eis van het schoolbestuur om uiter lijk vanavond om acht uur een antwoord te geven op het be middelingsvoorstel dat een nu al bestaande begeleidingscom- De leraren zeggen namelijk de stellige indruk te hebben dat het voorstel van de begeleidings- (w het missie (een onafhankelijke groep deskundigen van buiten de school) onlangs heeft gedaan. Komt dat antwoord niet, dan zal het schoolbestuur het protest dat rector W. Chamuleau en con rector H. van Casteren tegen respectevelijk hun voorwaarde lijk ontslag en hun voorwaarde lijke schorsing hebben inge steld, versneld laten afwikke len. iet voorstel van de begeleidings commissie is voor de docenten echter niet aanvaardbaar. Grote struikelblok daarbij is de eis van de begeleidingscommissie dat rector Chamuleau en correc tor Van Casteren vrijwillig ont slag dienen te nemen. Met de overige maatregelen kun nen de leraren zich in grote lij nen wel verenigen. Die houden in dat de aanvraag voor de Mid denschool nu echt de deur uit gaat, dat er een vijfde man in de directie komt die tijdelijk voor een goede gang van zaken moet zorgen, en de instelling van een commissie en een werkgroep. Die commissie moet reglemen ten opstellen voor verkiezingen die moeten leiden tot een invul ling van het schoolbestuur vol gens de statuten. De werkgroep moet een reglement vaststellen, dat de verhoudingen tussen de groepen binnen de school regelt. De leraren van het Ashram vinden het totale voorstel van de bege leidingscommissie echter een "onethisch aanbod". "Die kop peling tussen het ontslag van Chamuleau en het doorgaan van de middenschool is onterecht", aldus de groep. "Veel mensen vinden dat juist dié twee men sen het hele middenschool-ex periment hebben gedragen, en dat doen ze nog steeds. Dan is het toch wel erg kras als je juist die twee mensen eruit wilt gooien". De leraren vrezen een leegloop van leerkrachten wanneer Chamuleau en Van Casteren (moeten) vertrekken. "Een aan tal leerkrachten zal waarschijn lijk bij hun vertrek rijn conse quenties trekken. De midden school op het Ashram wordt dan immers een lege huls". Daarmee lijkt de kloof tussen de strijdende partijen op het Ash ram even onoverbrugbaar gebleven als die al maanden is. schoolbestuur zich wel kan ver enigen) tevens het uiterste standpunt van het schoolbe stuur betekent. "We zien het niet meer. Wij staan vast met onze standpunten, en het schoolbestuur met de zijne. De enige reële mogelijkheid is nog een hele zware bemidde ling", aldus de docenten. Dat voorstel zal vanavond via de vakbonden (want men onder handelt niet rechtstreeks met het schoolbestuur) aan het be stuur doen toekomen. "We hopen maar dat er zoveel Kjriteid in het bestuur /it dat r toch nog enige beweging in komt", aldus een van de docen ten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27