Medeleven van vreemden doet dikwijls heel goed Een afschrift waar uw boekhouder wat aan heeft Rabobank Q Stichting zet zich in voor slachtoffers van een misdaad Geld en goede raad. PERFECT BLOUSES BU MOLEN WOENSDAG 26 MAART 1980 VARIA PAGINA 25 daan, was ze dus in touw voor de delinquent; de boef die, „gelukkig" zegt ze, vandaag de dag veel aandacht krijgt. Bijstand van advocaten, art sen en na de straftijd van de reclassering. „Dat is heel goed", vindt me vrouw Bloklander, „het zou alleen nog mooier zijn als de slachtoffers niet in het ge drang kwamen, als ook zij wat meer aandacht kregen". De Oegstgeestse hoopt daaraan haar steentje bij te dragen. Ze probeert dat met veel tact te doen. „Je kan niet zeggen wat je wil. 't Ligt uiteraard heel gevoelig allemaal". „Wat ik aan dit werk zo aan- Een 19-jarig meisje wordt in een auto gesleurd en verkracht. De schade aan haar kleding, zijnde 100 gulden, wordt niet vergoed. Bovendien blijf het meisje uiteraard met een behoorlijke dosis angst zitten. De stichting MGM schiet te hulp. trekkelijk vind, vraag je? Niks. Het is helemaal niet aantrekkelijk. Wèl noodzake lijk. Maar dat is met zoveel vrijwilligerswerk het geval". In dat vrijwilligerswerk zit me vrouw Bloklander al ruim 35 jaar. Ze was onder meer be trokken bij de oprichting van de Unie van Vrijwilligers ze. Dat komt vanmiddag, wel voor elkaar. Het gironummer van MGM is overigens 755.000 te Den Haag. Voor een tientje per jaar bent u donateur. Voor dat bedrag helpt u die jon geman, wiens zondagse pak naar z'n grootje is gegaan. En dat gebeurde bij het in de lur ven grijpen van een schurk, die even daarvoor bij de bus halte een weerloze, oude man van z'n laatste zakcenten had beroofd. Een 22-jarige man wordt ver moord. De ouders worden door de politie ingelicht en daar houdt het mee op. Van de zijde van de stichting MGM worden condoleance brieven verstuurd en een graftak bij de begrafenis Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, ot ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071--144941, toestel 215 Schrijven mag natuurlijk ook. Mevrouw R. Bloklander-Baschwitz uit Oegstgeest probeert zogezegd zonnetjes onder bedroefde mensen te brengen. Zij is in Leiden en Alphen en omgeving de con tactpersoon van de stichting Medeleven met Gedupeerden tengevolge van een Mis drijf (MGM). Deze particuliere stichting, die dankzij donateurs voortbestaatheeft tot doel medeleven te betuigen met die mensen, die buiten hun schuld lelijk in de aap zijn gelogeerd met een- mis daad. Medeleven betonen dus, maar tevens proberen het eerste fi nanciële leed te verlichten en bovenal het slachtoffer uit duiden langs welke wegen zijn leed kan worden ver zacht. Zo weet, naar mevrouw Blok- landers zeggen, vrijwel nie mand van het bestaan van het Schadefonds Geweldsmis drijven. Dat is een fonds van het Rijk, waaruit schadever goedingen worden uitge keerd aan personen die zwaar lichamelijk letsel hebben op gelopen tengevolge van een misdrijf, waarbij geweld is gebruikt. Bos bloemen Maar zijn de toegebrachte (geestelijke) klappen van wat minder harde aard, dan zegt dat fonds niet thuis, en valt men mooi tussen wal en schip. Juist om deze groep de helpende hand te bieden, is dertien jaar geleden de stich ting MGM opgericht. Een 23-jarige vrouw met vier kinderen wordt de dupe van een flessentrekker. Ze wordt getild voor 2500 gulden, maar die blijken bij aanhou ding van de schavuit er doorgedraaid. De stichting MGM trekt haar portemon- nee open. Een 76-jarige man woont al leen op een boerderij. Twee knapen komen zogenaamd z'n televisietoestel nakijken. Maar in plaats daar van ge ven zij de oude man een paar dreunen op z'n hersenpan en halen z'n hele huis overhoop. Ze vinden slechts een paar stuivers en poetsen de plaat. De oude man is totaal van streek, durft voor geen goud meer alleen te blijven. De stichting MGM steekt de helpende hand uit. In die dertien jaar is gebleken dat leed zelden goed te maken is met geld. Mevrouw Blok landen „Het medeleven van wildvreemden - en dat zijn wij per slot - doet dikwijls heel veel goed". En ze noemt het voorbeeld van een man in de Rijnstreek, die vorige maand is neergescho ten en bij wie ze onlangs na mens MGM een bos bloemen is wezen brengen. Krant Op zoek naar berichten over dit soort misdrijven pluist Me vrouw Bloklander dagelijks de plaatselijke kranten uit. Meent zij een onschuldig slachtoffer te hebben gevon den, dan legt zij contact met hem. Vaak gaat dat via fami lie, vrienden of politie. „Soms zit je eindeloos te telefone- Als contactpersoon van MGM is het dus vooral van belapg ver trouwen te kweken. Mevrouw Bloklander heeft daar, zonder zichzelf op de borst te slaan, de nodige ervaring in. Jarenlang heeft ze in Oegst geest reclasseringswerk ge en 13-jarig meisje wordt op straat door twee oudere meisjes mishandeld. In een tevergeefse poging haar hor loge af te nemen, slaan ze haar nieuwe bril in gruzele menten. De verzekering ver goedt geen cent en de ouders van het slachtoffer kunnen de prijs van een nieuwe bril evenmin opbrengen. Het kind durft na weken nog niet de straat op. De stichting MGM biedt uitkomst. Aevrouw Bloklander: Wat hier zo aantrekkelijk aan d? Niks. maar het is wel idzakelijk. Maar dat is met eel vrijwilligerswerk het ge- .iever doet ze daar het zwijgen over toe, want het treden op de voorgrond is niks voor haar, zegt ze. ..Ik wil er wel dit over zeggen: M'n gezin kost zoveel tijd niet. En door het vrijwilligerswerk, ben je in contact met de medemens. Je staat dus nooit alleen". ,En weet je. Wanneer men mij vroeger als klein kind vroeg wat ik wilde worden, dan antwoordde ik altijd zonder te aarzelen: weeshuismoe der. Weeshuismoeder ja". In die wanorde op de boeken plank, daar moeten we maar niet te zwaar aan tillen, vindt ADVERTENTIE Een rekeningafschrift van de bank, met een heleboel posten erop, kan knap lastig zijn. Want als de boekhouding de gewoonte heeft om bijvoorbeeld een betalingsbewijs aan de faktuur te nieten, dan moeten ze dat rekeningafschrift in stroken gaan knippen. Hebt u een rekening bij de Rabobank, dan kunt u in overleg uw rekeningafschriften en de bijlagen precies krijgen zoals u ze hebben wilt. Bijvoorbeeld een specificatie formulier per betaling. Zodat uw boekhouder er goed mee de voeten kan. En het wellicht nog gemakkelijker knjgt ook. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voor delen. Er is een brochure over geschreven, die bij alle 3100 gingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar is. U hoeft er dus gÊÊk. niet ver voor uit de buurt. Ook dat is een voordeel van de Rabobank. LSElM AMSTERDAM - Wie kwam om modenieuws te zien was gis termiddag bij Frans Molenaar aan het verkeerde adres. De mode is dichter naar Mole naar toegekomen, hij is zijn strakke eenvoudige belijning trouw gebleven. Hij is een perfectionist in dat soort za ken. Zijn gerende rok met heupaccent (doorgestikt) en steekzakken afgebiesd met een contrasterende kleur is een hogeschool voorbeeld van kleermakerswerk. Op die vrij korte rokken laat hij korte meestal kraagloze jasjes dra gen waarvan een revèr is te ruggeslagen. Ook de robe-manteau (jasjurk) die hij in herstelde, heeft een teruggeslagen kraag, een taille-accent en een vrij rechte rok. Die robe-mantau maakte hij in zijn "huis-kleuren" wit en zwart ook voor de avond eri ook in een streepje voor over dag. Natuurlijk zat er ook weer wat breigoed in de collectie. De show werd geopend met twee lekker sportieve truien in rood, wit, blauw met een sjaalkraag-inzet, wijde mou wen, echt iets om voor deze zomer na te breien. Helaas een patroon leverde Frans er niet bij. De jassen, ook heel simpel van belijning hadden grote split ten aan de zijkant en geen of een blinde sluiting. Ook hier viel weer het knappe kleur gebruik van Molenaar op. De schouderepauletten en de kraag maakte hij van een con trasterende kleur wat de jas een heel nieuw accent gaf. Maar het mooiste stuk uit zijn collectie waren wel de blou ses. Ruimvallend met wijde mouwen op een strakke boord met een hoge open staande kraag, of een aange sloten col. Mooi, vonden veel moderedactrices maar ze schrokken wel van de prijs: "Negenhonderd gulden, maar hand gemaakt en echte zijde", zei Frans Molenaar. Ja en dan blijkt datje toch aan de verkeerde kant van de rij zat. Aan de overkant waar Willink met zijn Sylvia zat naast Mar- the Röling, Conny Stuart, Mies Bouwman en Jan Wol kers, daar zal niemand van die prijzen zijn omgevallen HENRIËTTE V.D. HOEVEN Fijne sportieve truien in kleurige blokken uit de collectie van Molenaar. Die bermuda is wel modieus maar alleen voor de hele slanke figuurtjes ook aardig. Een pakje en mantel in de ty pische Frans Molenaar-stijl. U kunt de brochure "Hoe u na de Rabobank 7 meer kunt doen met een rekening-courantI ook toegestuurd krijgen. Als u deze bon even invult en opstuurt naar de Centrale Rabobank, I 700. 5600 VB Eindhoven 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25