LEIDSCH DAGBLAD Onverwachte o v erwinnin gen Kennedy op Carter Weizman wil mei aftreden in Kamer wil niet bezuinigen op stadsvernieuwing Kiezers steken draak met voorspellingen Politie WOENSDAG 26 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36124 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Edward. Kennedy met echtgenote Joan en kinderen na de overwinning in New York. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Alle voorspellingen en opiniepeilingen ten spijt heeft senator Edward Kennedy gisteren bij de voorverkiezingen in de staten New York en Connecticut president Carter zware nederlagen toegebracht in de strijd om de democratische kandidatuur voor het Witte Huis. Met name in New York werd Carter duidelijk ver slagen, met 59 tegen 41 procent. In Connecticut kreeg Kennedy 47 procent en Carter 41 procent. BOGOTA (AP) - Drie Colombia- nen, die 27 dagen lang waren gegij zeld in de ambassade van de Domi nicaanse republiek door leden van de guerrillabeweging M-19, lopen weg van de ambassade in gezel schap van de arts Pedro Botero (rechts). De drie vrijgelaten gegijzelden wa ren op het moment van de bezetting van de ambassade als gasten op de receptie aanwezig. Er bevinden zich nu nog 29 gegij zelden in het gebouw, onder wie een twintigtal diplomaten. „Ik ga een boek schrijven" correspondent Jaap i De betrokkenen reden i lating in een busje vo Kruis weg. Leidsch Dagblad Oma krant bMorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515, 210221 of 144941. i hun. vrij- JERUZALEM - De Israëlische minister van defensie Weizman wil in mei het Rode aftreden. "Ik ga naar huis om een boek te schrijven", verklaarde Weizman gisteren tegenover een aantal leden van het Israëlische par lement. Hij zei geen verdere politieke aspiraties te hebben, hetgeen mogelijk aansluit bij recente pogingen van premier Begin om Weiz man in zijn partij te isoleren en uit te sluiten als zijn mogelijke opvol- "Ik ben het slechts op één punt met deze regering eens", zei Weizman, "en dat is het plan om een nieuw gevechtsvliegtuig te maken. Dat wil ik afmaken. Daarvoor ga ik naar Washington. Daarna treed ik af'. Deze eerste overwinningen, na de ene magere zege in zijn eigen staat Massachusetts, zijn het poli tieke wonder dat Kennedy's ho peloos ogende campagne nieuw leven heeft geschonken. Niette min blijft Carter, die nu 45 pro cent heeft verzameld van de 1666 gedelegeerden die hij nodig heeft om met een meerderheid naar de partijvergadering waar de presi dentskandidaat wordt aangewe zen te gaan, de vrijwel zekere keuze van de Democraten. Kennedy heeft nog maar 23,8 pro cent van de afgevaardigden voor een meerderheid bijeen. Het is vrijwel uitgesloten dat hij die meerderheid kan bereiken in de 26 nog resterende voorverkiezin gen en hij laat het dan ook aan komen op confrontaties met de president in die staten waar hij de beste kansen op succes heeft. Uiteindelijk kan hij dan wellicht toch nog naar het partijcongres komen als een bruikbaar alterna tief voor Carter. Bij de Republikeinen won Reagan in New York ruimschoots. In Connecticut werd hij geklopt door Bush (39 tegen 33 procent). Dat was verwacht, want Bush groeide op in Connecticut en zijn vader was een gewaardeerd sena tor voor die staat. Opmerkelijker was het feit dat John Anderson, zonder een campagne van bete kenis te voeren nog bijna een kwart van de stemmen haalde. Volgende week zal in Wisconsin moeten blijken wat Anderson kan ondernemen om de kandida tuur van Reagan nog te dwars bomen. In die staat kunnen De mocraten, als zij dat willen, ook op Republikeinen stemmen eo het is langs die weg dat Anderson eerder aan een opmars be gon. Gisteravond laat verklaarde Ed ward Kennedy dat de Newyorkse kiezers en die in Connecticut het Witte Huis een duidelijke bood schap hebben gestuurd. Carter is 'de laatste weken weer ver afge zakt in de waardering van zijn landgenoten. Niet alleen heeft de lange duur van de crisis in Iran hem in populariteit doen dalen, maar de kiezers beschouwen vooral de inflatie als het grootste probleem. Carters beleid op dat punt boezemt blijkbaar geen ver trouwen in en onder de joodse bevolking van New York heerst diepe verontwaardiging over het Amerikaanse optreden ten aan zien van Israël in de Verenigde Naties. Minister Tuijnman (van verkeer) is bijzonder boos op Brussel. De Belgische rege ring wil namelijk tol gaan heffen van iedereen die van het Belgische wegennet ge bruik maakt. En dat betekent dat iedere Ne derlander die met de auto naar Frankrijk wil aan de grens even zo'n 35 gulden moet neertellen. De Nederlandse bewindsman heeft dat nieuws in de krant moeten lezen. Er was tevo ren met geen woord over ge rept. Overigens moet het Belgische parlement er nog ja tegen zeggen PAGINA 29 Ralph Inbar voor zesde maal naar Montreux PAGINA 5 Regering zal niet tornen aan aftrekbaarheid hypotheek rente PAGINA 7 Surinaamse regering wil bevoegdheden parlement beperken PAGINA 9 Oud-minister onvindbaar PAGINA 15 Zwartkruis heeft specifiek plan PAGINA 19 Britten toch naar Spelen in Moskou PAGINA 21 Stichting helpt slachtoffers van misdaad PAGINA 25 Afghaanse voetbalploeg vraagt asiel FRANFURT (Reuter) - Verschei dene leden van de nationale voetbalploeg van Afghanistan hebben politiek asiel gevraagd in West-Duitsland. Dit is vandaag in Frankfurt meegedeeld.Er werd niet gezegd om hoeveel spelers het ging, maar volgens lokale ra diostations zijn het de aanvoer der, Mohammed Saber Rohpar- war, en vier andere spelers. Enige tijd regen Enige tijd regen. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden. Middagtem- peratuur rond 11 graden. Vrij krachtige Ltr jonge HOPPE 14,25 Ltr. vieux PARADE 14,25 Ltr. bessen COEBERGH 11,95 SMIRNOFF vodka 14,95 ANGUS McNEIL13,95 met gratis whiskyglas Scotch whisky WIJN VAN DE MAAND, in houten kisten ctlAT LA COMMANDERIE we A.C. Bordeaux rouge controlée per fles 7,75 wijnhuis A. Monnereau kist 6 fl. 42,50! KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN KOPERMOLEN 36 INLEIDEN Ontploffing: vijf gewonden ENSCHEDE (ANP) - Rond tien uur vanmorgen heeft zich in de Pola- roid-fabriek in Enschede een ontploffing voorgedaan waarbij zeker vijf mensen ernstige brandwonden hebben opgelo pen. Eén van hen zou er volgens brandweer en politie zeer ernstig aan toe zijn. In een bijgebouw van de fabriek ontplofte een pro- paangastank. Kort na elf uur stond een andere propaangas- tank in brand. Deze werd door de brandweer gekoeld om ontplof fing te voorkomen. Backer Co kan naar Roomburg LEIDEN - De gemeente Leiden "wil er alles aan doen" om de fa briek Backer en Co voor Leiden te behouden. Zij zal gesprekken voeren met Rijkswaterstaat om "zo snel mogelijk" het industrie terrein in Roomburg te kunnen ontsluiten door e afrit r DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en D'66 hebben zich vanmorgen in de Tweede Kamer uitgespro ken tegen bezuinigingen op stadsvernieuwing De socialisten dienden een motie in waarin de regering wordt gevraagd de stadsvernieuwing in de bezuini gingsoperatie buiten schot te houden. CDA- woordvoerder Dijkman zal de wens van de op positie steunen. Voorts legde het CDA de eis op tafel dat de rege ring ook op de individuele huur subsidie geen cent mag bezuini gen. Dijkman vroeg speciale aandacht voor de stadsvernieu wing in de grote steden. Alle fracties memoreerden dat de verbeteringsregelingen vaak tot grote onzekerheden voor bewo ners leiden. Het gaat hierbij met name om de vaststelling van de huurprijs na verbetering. Vaak treden huurverschillen van 100 gulden per maand op voor wo ningen van een zelfde type. De ministers Wiegel en De Ruiter zijn gisteren met een voorontwerp gekomen voor een nieuwe poli tiewet. Uitgangspunten: het sa mensmelten van gemeentelijke korpsen en het korps rijkspolitie tot provinciale korpsen, waarbij centrale diensten zullen komen, die rechtstreeks onder het minis terie van justitie zullen vallen. De feitelijke uitvoering van het plan, zo er al een parlementaire meer derheid voor te vinden is, kan nog jaren op zich laten wachten. De verschillende politiebonden, die het rechtstreeks aangaan, heb ben zich van commentaar ont houden. De zaak is zo complex, aldus een woordvoerder, dat het zelfs moei lijk zal zijn er vóór 15 augustus op te reageren. Een verstandig be sluit. Beter een goed doortimmerd commentaar op een later tijdstip dan wat goedbedoelde kreten die op de lange termijn geen of te weinig hout snijden. De burgemeesters staan aan het hoofd van de politie in hun ge meenten. Komt de nieuwe poli tiewet erdoor dan zijn zij die be voegdheid kwijt. Reden voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om fel uit te halen te gen het nieuwe plan. Een begrijpelijke zaak. Bevoegdhe den uit handen geven doet veel mensen pijn. Op zichzelf mag dit geen doorslaggevende reden zijn om vernieuwingen tegen te hou den. De argumenten van de Ver eniging tegen de nieuwe politie wet zijn niet bijster sterk te noe men. De politie zou, aldus de Ver eniging, verder van de burger ko men af te staan. Afgezien van de wijkagent - een ty pe agent dat in de nieuwe politie wet niet noodzakelijkerwijs hoeft te verdwijnen - is de betrokken heid van politiemensen bij het wel en wee van de burger heus niet zo overdreven groot. Bovendien zullen de verschillende politiekorpsen geen structuele wijzigingen ondergaan als het gaat om de feitelijke uitoefening van de politietaak. Dit geldt alléén voor een aantal centrale diensten, zoals recherchewerk. Dat dit werk geregeld opereren in groter ver band vereist heeft de praktijk meermalen aangetoond. Het samenvoegen van bepaalde politietaken, zoals recherche werk, kan wel gevaren inhouden. Namelijk het overwaarderen van de zogenaamde grote criminali teit. Vaak wordt gezegd dat de criminaliteit toeneemt. In zijn al gemeenheid moet daar een groot vraagteken bij worden gezet. Criminaliteit op zichzelf bestaat niet, er zijn hoogstens vormen van cri minaliteit. Recente onderzoeken hebben aangetoond dat bij die verschillende vormen geen stij ging waarneembaar is. Daarentegen stijgt de kleine crimi naliteit wel. De cijfers daarover liggen in werkelijkheid hoger, zo wordt althans aangenomen. De reden hierin ligt in het feit dat de grens waarop de gemiddelde burger aangifte doet is verlegd. Een gestolen fiets wordt bijvoor beeld minder snel aangegeven dan pakweg tien jaar geleden- Het zou jammer zijn wanneer we over enkele jaren beschikken over uitstekend getrainde politie mensen, die centraal optimaal functioneren, maar niet inzetbaar zijn voor het oplossen c.q. voor komen van de kleine criminaliteit, die voor de gemiddelde burger vaak hinderlijker is, dan een bankroof. M.i.v. 1 april a.s. wordt het telefoonnummer voor de sleuteltjes gewijzigd. Het nieuwe nummer wordt 071-143545 Alle andere directe sleuteltjes nummers komen per 1 april te vervallen. Rijksweg A4 (Amsterdam-Rot terdam). "Desnoods moet er een noodaansluiting komen," zei wethouder Jos Fase (economi sche zaken) vanmorgen. De gemeente heeft vandaag een brief gestuurd naar de directie van Backer, waarin zij de directie de handreiking biedt om in Lei den te blijven. Eerder was er steeds sprake van dat Roomburg pas over enkele jaren als indus trieterrein beschikbaar zou zijn. Dit zou nu aanzienlijk kunnen worden versneld. Backer en Co zetelt al 132 jaar in Leiden. De directie is nu van plan tenminste met een deel van het bedrijf naar het Noordbrabantse Made te verhuizen. Deze beslis sing is volgens de directie echter voor discussie vatbaar. Voor Pa sen valt de definitieve beslissing. De vakbonden willen het bedrijf in de Leidse streek houden. Een deel van de 57 werknemers voelt niets voorverhuizen of pendelen. Directie en vakbonden praten vanmorgen weer. de Alle fracties hebben grote zorgen r de voortgang van de stads vernieuwing. Grote knelpunten zijn niet alleen de hoogte van het programma voor de verbetering van woningen, maar ook de hoog te van de huren na verbetering Met name de verbetering van par ticuliere huurwoningen stag neert. De socialist Duinker ver weet minister Beelaerts van Blokland geen enkel beleid te voeren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1