Jan Zwartkruis bedenkt een plan specifiek Viktor Kortsjnoi Tekent vijandPetros jan BATAVEN EN AV LEIDEN FUSIONEREN Jong Oranje moeizaam naar triomf -fó^5*nia UEFA-team plaatst zich voor eindronde het vriendschappelijke duel met de Fransen een serieuze zaak te maken, ook al heeft hij in het verleden regelmatig moeten toe geven dat Nederland beslist geen kampioen van oefenwedstrijden is. Hoe dan ook, hij meent weer iets bijzonders te hebben uitge broed. „En ook als het niet lukt tegen de Fransen, ben ik toch weer een station verder. Dan weet ik dat mijn opdracht te zwaar is voor deze spelers". PARIJS - Tijdens de informele persconferentie die het Neder lands elftal gisteren hield voor de wedstrijd tegen Frankrijk, ontbraken van de Oranjeman nen aanvoerder Ruud Krol en John Rep. Bondscoach Jan Zwartkruis was over deze ab sentie niet te spreken en heeft beide spelers naderhand over dit wegblijven onderhouden. Zwartkruis vond het met name van Ruud Krol onjuist dat hij als aanvoerder bij deze presentatie had ontbroken en vond dat juist een aanvoerder het goede voor beeld had moeten geven. De spelers verdedigden zich door Zwartkruis erop te wijzen dat zij eerst hadden moeten trainen, naderhand hoorden dat dit niet nodig was en daarop toestem ming hadden gekregen om even Parijs in te gaan. De persconfe rentie hadden zij vergeten. De verwachtingen van de Soester- bergse oefenmeester zijn in ieder geval hoog gespannen. Hij heeft er dezer dagen alles aan gedaan om voor Krol en de zijnen een zo prettig mogelijk arbeidsklimaat te scheppen. Zo werd de middag training van dinsdag van het pro gramma afgevoerd om de spelers de gelegenheid te geven in Parijs te gaan winkelen. „Vele spelers Bondscoach Jan Zwartkruis was gisteren van oordeel dat zijn 'helden' vermoeid waren. Minzaam stuurde hij zijn pupillen, onder wie v.l.n.r. Huub Stevens, Frans Thijssen en Pierre Vermeulen, Parijs in. Het gebaar van Zwartkruis werd, hoe kan het anders, bijzonder op prijs gesteld. Trainen en voortdurend kletsen over geld is immers ook niet alles zijn wat moe. En vanmorgen hebben we anderhalf uur inten sief geoefend. Ik meen dat het be ter is één keer goed te trainen dan twee keer slap". Die opvatting heeft Zwartkruis te ruggevonden in een rapport, dat enkele vooraanstaande Europese trainers, onder wie Michels en Greenwood, voor de Europese voetbalbond (UEFA) hebben gemaakt. „Daarin wordt ge steld", zo vertelt Zwartkruis, „dat er de laatste jaren te veel wordt getraind. Het aantal wedstrijden dat moet worden gespeeld, wordt steeds meer uitgebreid. En als de hoeveelheid trainingen daaraan niet wordt aangepast, raken de spelers overbelast. Die visie spreekt mij aan. Ik zoek dan ook naar een juist evenwicht". Modewoord Evenwicht, het is het nieuwe mo dewoord in het voetbal. In de wedstrijden gaat het nu om de juiste mixture van speelkracht en speelkunst. „Ik prefereer de speelkunst, maar daarbij ben ik afhankelijk van de kwaliteiten van de spelers. Zij moeten in de wedstrijd de lijn trekken. En dat kan alleen goed gebeuren als er een uitgebalanceerd team in het veld staat. De kwaliteit is dan ui teraard van doorslaggevende be tekenis", aldus de bondscoach, die plotseling fel van leer trekt tegen AZ-speler Metgod, die als laatste aan zijn selectie voor Pa rijs werd toegevoegd, toen Van de Korput wegens een blessure afviel. Metgod had laten weten zich zo langzamerhand wat te goed vin den voor wisselspeler en dat werd door Zwartkruis als een rechtstreekse aanval op zijn be leid ervaren. „Met een grote mond is men bij mij aan het ver keerde adres. De spelers moeten zich steeds weer waarmaken. Een plaats in mijn selectie moet nog altijd door de spelers worden verdiend". Geld En als een speler Zwartkruis dan van zijn waarde heeft weten te overtuigen, dan blijkt het te ver dienen geld steeds weer een twistpunt te worden. Er is nog geen belangrijk toernooi ge speeld zonder dat vooraf gestre den is tussen de Oranje-klanten en de bondsleiders over de pre mies. Zo ook nu weer. Twee we ken geleden hebben de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal leveren, bij de KNVB aan de bel getrokken. Dit keer mocht de bond voor de spelers niet zo diep in de buidel tasten als voor de we reldkampioenschappen in West- Duitsland en Argentinië. Hoewel het woord loonstop door sectievoorzitter mr. Eric Vilé een te zware kwalificatie wordt ge noemd - de bedragen waarover wordt gesproken passen ook be slist niet in dat kader - vinden ook de bestuurders van de KNVB dat er een beter evenwicht tussen de inkomsten van de bond en de premies voor de spelers dient te komen. Herman Choufoer de met het beleid van Oranje belaste sec tiebestuurslid, heeft nu bij de spelers de financiële voorstellen op tafel gelegd. „De jongens heb ben die voorstellen nu in beraad en pas als we tot een vergelijk zijn gekomen, wil ik de bedragen be kendmaken", aldus Choufoer, die realist genoeg is om te weten dat er nog heel wat zal moeten worden afgepraat, voordat beide partijen elkaar zullen weten te vinden. Datzelfde geldt voor de problemen, die er nog steeds bestaan betref fende de kleding en het schoeisel van de internationals. De KNVB zegt een sluitende overeenkomst te hebben met de twee elkaar be concurrerende fabrikanten van de sportkleding Maar enkele spel cis bleken gfch diir weinig van aan te trekken. Zo heeft aanvoerder Krol zich niet aan de afspraken gehouden. Aanleiding voor mr. Vilé om de Ajacied te berispen. Er zouden harde woorden zijn gevallen, waarbij zelfs het niet meer op stellen van de vrije verdediger in Oranje ter sprake kwam. Relati verend: een storm in een glas wa ter. Maar het tekent wel weer de woelige sfeer, waarin Oi ax^e zich voorbereidt op een bclangrjjk evenement. ALKMAAR (ANP) - Wat een moeiteloos karwei had moe ten worden, werd door het klungelende Jong Oranje tot een moeizame strijd verhe ven. Na veel geploeter won de formatie van Rob Groe- newoud gisteravond in het Alkmaarse AZ-stadion met 3-2 van de Franse jeugd, die in eerste instantie niets in de melk te brokkelen had ge had. De 'Haantjes' keken na negen minuten al tegen een 2-0 ach terstand aan, maar kwamen naderhand toch nog in de ra ce, doordat de FC Utrecht doelman Hans van Breuke- len en zijn centrumverdedi gers Pen en Troost de scha- duwinterland met een fou- tenfestival wensten te omlij sten. De comfortabele uitgangsposi tie werd aldus prijsgegeven, waarna gaandeweg tot ui ting kwam, dat het Franse elftal wel degelijk kwalitei ten in zich herbergde. Met name centrumspits Pierre Pleimelding en linkerflank- speler Jean Marie de Zerbi hadden veel klasse in huis. Het probleem voor die spe lers was, dat zij niet op de juiste wijze door hun ploeg maten werden ingeschakeld. Dat Pleimelding na goed een half uur dan toch de roos wist te treffen mocht ook niet gezien worden als een verdienste, die voortsproot uit een goed functionerend collectief, maar domweg als een logisch gevolg van een kwalijke communicaties toornis tussen Van Breuke- len en Guido Pen. Die Aja cied verkeerde met zijn ge dachten elders, op het mo ment dat de Nederlandse poortwachter de bal naar hem uitrolde. Die tegentreffer luidde meteen de ommekeer in van de daarvoor eenzijdige wed strijd, die Jong Oranje had gedicteerd. Al vroeg had de thuisploeg een ruggesteun- tje van de Belgische arbiter Peeters gekregen. De fluitist stond minzaam toe, dat Willy Carbo in duidelijke buiten spelpositie een pass van Haarlemmer Wim Balm aannam en daarna de Franse goalie Richard Ruffier pas seerde: 1-0. Die na 8 minuten verkregen voorsprong werd zestig seconden later ver dubbeld, toen 'dispensatie speler' Jan van Deinsen een vrije schop door de Franse muur op ideale manier zag omgebogen. Jong Oranje heerste; kon on dernemen, wat het wilde. Daar kwam evenwel verande ring in, toen Guido Pen en Hans van Breukelen tot hun gemeenschappelijke klun gelactie overgingen. Jong Oranje verloor de greep op het duel. Niettemin kwam 'Neerlands Hoop' vijf minuten voor rust toch weer op een voordelige marge van twee goals, toen Pen veel van zijn zwakke de fensieve optreden goed maakte door 3-1 te scoren. Nóg was de Franse dreiging niet afgewend, wat de emi- Het gelukkige openingsdoelpunt van Jong Oranje tegen de jeugd van Frankrijk. FC Utrecht-spits Willy Carbo (midden) mag van de Belgische arbiter Peeters doelman Ruffier vanuit buitenspelpositie i voldongen feit stellen. nente José Tourné na 56 mi nuten met zijn 3-2 aantoon de. De Fransen hebben na dien nog voldoende moge lijkheden gehad op de ge lijkmaker, maar vooral Za- non miste in de slotfase de noodzakelijke koelbloedig heid. VELDEN (ANP/APA) - Viktor Kortsjnoi heeft de eerste stap op zijn pad naar de finale in het Kandidatentoernooi gezet. Gisteren schaarde hij zich bij de laatste vier door Tigran Petrosjan in de negende partij in 44 zetten te ver slaan. Door dit resultaat kwam de stand op 5 lk - 3 met nog één partij (officieel) te spelen. Vóór de negende ontmoeting ver klaarde Michael Stean, met jeugdwereldkampioen Seirawan de secondantenstaf van Kortsj- ABERDEEN (ANP) - Het Nederlands UEFA-elftal (16-18 jaar) heeft zich gisteravond in Aberdeen geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap. De UEFA-jeugd verloor in Schotland met 2-1 van de Schotse jeugd. Dezelfde uitslag had Nederland in de eerste wedstrijd ook op het scorebord gebracht, zij het in eigen voordeel. Strafschoppen moesten de beslissing brengen in Aberdeen. De eerste reeks gaf geen uitsluitsel. Beide teams scoorden vanaf de elf meter stip vijf keer. In de tweede serie schoot Ruud Gullitt van Haarlem de eerste strafschop onberispelijk in, waarna doelman Sjaak Storm van Ajax de Schotse strafschop stopte, hetgeen de kwalificatie opleverde. Het eind- toernooi wordt half mei in Oost-Duitsland gehouden. Het enige Nederlandse doelpunt kwam op naam van de Ajacied John Holshuysen. noi vormend, dat de ex-Rus de laatste twee partijen zeer voor zichtig zou opzetten. Kortsjnoi had de vijfde partij in winst om gezet en die voorsprong mocht niet in gevaar komen door bui tensporige manoeuvres. De vice- wereldkampioen hield echter geen rekening met de vertwijfe ling die zich van zijn tegenstan der had meester gemaakt. Pe trosjan maakte na zijn nederlaag in die vijfde ronde een zeer aan geslagen indruk. In de negende partij was de nervo siteit bij Petrosjan deerniswek kend. Van zijn anders zo be trouwbare defensieve strategie bleef weinig heel. Kortsjnoi liep hem volledig onder de voet. In het middenspel stond de 49-jari- ge gevluchte Russische groot meester al in gewonnen positie. Petrosjan stribbelde nog wel wat tegen, maar overtuiging hielden zijn pogingen niet in. Kortsjnoi wikkelde zeer gedegen af naar de tweede zege, die het einde van de tweekamp betekende. Na afloop van de match verklaarde Kortsjnoi, dat de overwinning gemakkelijker behaald was dan hij vooraf had verwacht. Over het vertoonde spel was hij echter niet tevreden. In de halve eindstrijd hoopt Kortsjnoi te moeten aan treden tegen Lev Poloegéóevski, die momenteel in Alma Ata in duel verwikkeld is met Mikhael Tal. Poloegcgevski beschouwt Kortsjnoi nog als één van zijn schaarse vrienden uit de Sowjet- Unie. Wit: Kortsjnoi Zwart: Petrosjan 1. c2-c4 e7-e6. 2. Pbl-c3 d7-d5, 3. d2-d4 Pg8-f6, 4. Pgl-f3 Pb8-d7, 5. c4xd5 e6xd5, 6. Lcl-f4 c7-c6,7. e2-e3 Lf8-e7, 8. h2-h3 0-0,9. Lfl-d3Tf8-e8,10. Ddl- c2 Pd7-fB, 11. 0-0-0 Le7-b4, 12. Kcl- bl Dd8-e7,13. Lf4-g5 De7-e6,14. Lg5- f4 De6-e7, 15. Pf3-e5 PfB-e4, 16. Pc3xe4 d5xe4, 17. Ld3-c4 Lc8-e6, 18. Lc4xe6 Pf8xe6, 19. Lf4-h2 Pe6-f8, 20. Dc2-b3 Lb4-a5,21. Pe5-c4 La5-b6,22. d4-d5 c6xd5, 23. Tdlxd5 Lb6-c5, 24 Lh2-d6 Lc5xd6, 25. Pc4xd6 Te8-d8, 26.Thl-dl De7-e6,27.Pd6xb7Td8-b8, 28. Td5-b5 De6-f6, 29. Tdl-d2 Df6-g6, 30. g2-g3 h7-h6, 31. Pb7-d6 Tb8-d8. 32. Tb5-d5 Ta8-b8, 33. Db3-c3 Kg8- h7,34. Dc3-e5 Td8-d7,35. Pd6-f5 Td7- b7, 36. h3-h4 Pf8-e6, 37. Pf5-d6 Tb7- b4,38. h4-h5 Dg6-g5,39. a2-a3Tb4-a4, 40. Kbl-a2 Pe6-c7, 41. De5-R Dg5xf5, 42. Td5xf5 f7-f6, 43. B2-b3 Ta4-a6, 44. Pd6xe4 geeft op. PARIJS (GPD) - Voor de liefhebbers van tactische foefjes valt er vanavond wat te beleven. Althans, dat mag worden opgemaakt uit de voorspelling van Jan Zwartkruis. „Ik kan u verzekeren", zo openbaarde de bondscoach, „dat we met iets specifieks komen". Alom nieuwsgierigheid, maar Oranje's technische leider, die in het verleden en kele keren op omstreden wijze zijn trucendoos heeft opengetrokken, wenste verder niet in details te treden. „Na de wedstrijd kunnen we daar verder over pra ten". Er wordt trouwens heel wat afge praat in en rond de Oranje-gele deren. Is het niet over het tacti- LEIDEN - Twee van de huidige drie Leidse atletiekvereni gingen, t.w. De Bataven en AV Leiden, zullen met ingang van morgen samengaan. Nadat de afzonderlijke leden vergaderingen van beide verenigingen de afgelopen we ken met de fusie-plannen van de besturen instemden, zal vanavond tijdens een gemeenschappelijke ledenvergade ring het definitieve samengaan worden bekrachtigd. re vereniging gunt heten De Bataven Leiden terwijl het clubte- De Bataven node broek, lood shirt) gehandhaafd blijft. Aan het embleem van De Bataven zal de naam Leiden woiden toege- huidigi voegd. Het bovenstaande geeft wel aan datei van een volwaardige fusie eigenlijk geen sprake is maai dat ei eeidei moet woiden gespioken van een opgaan van de AV Leiden in De Bataven. Gezien de getalsvei houdingen tussen beide clubs (De Bataven telt ongeveei 200 leden, AV Leiden cii ca 60) geen onlogische gang van zaken. De twee clubs weikten al luim een jaai nauw samen. Op tiainingsgebied verandert ei dan ook nauwelijks iets. Wel zullen de statuten en het huishoudelijk reglement (van De Bataven) moeten woiden aangepast Lm wijl het in de bedoeling ligt om vanavond een nieuw bestuui te Volgens AV Leiden-vooizittei Veldhuizen is de huidige ontwikkeling voor zijn vereniging de beste oplossing. AV Leiden, ïuim tien jaai gele den ontstaan uit een fusie tussen bpoitief en Nieuw Biunhilde, heeft nooit een bloeiend bestaan geleid. De altijd klein gebleven xeieniging rel eens de 100-leden gi ens gehaaldkampte met an kadei, leden waaiom men begin voi ig jaai dat ook wel uitbieiding \an het tech- oiigjaai gegloeide samenweiking is sche plan, dan gaat de discussie wel over de financiële aspecten van het optreden in het Neder lands elftal. Natuurlijk, er wordt van tijd tot tijd ook nog wel eens aardig gevoetbald, maar dat dreigt steeds meer een bijzaak te worden. Zo ook nu weer, aan de vooravond van het vriendschap pelijke treffen met Frankrijk. Voor Zwartkruis mag dat dan de laatste gelegenheid zijn om voor het EK in Italië zijn mogelijkhe den te inventariseren, de spelers en de bondsleiders maken van deze gebeurtenis weer eens mis bruik om te gaan twisten over de, vooral financiële, meningsver schillen. Zwartkruis wordt steeds meer een roepende in de woestijn, ook al wil hij dat zelf niet toegeven. Als hij schande spreekt over de wan prestatie van de vedetten tijdens de competitietopper Ajax-Feye- noord, heeft hij natuurlijk gelijk. Maar de profs halen hun schou ders op en vergeten dat zij bij de gratie van het publiek een dik belegde boterham kunnen eten. De bondscoach meent tegen de verloedering te moeten blijven strijden. „Ik heb mijn eigen mo tivatie en mijn eigen agressiviteit. Ik geloof ook dat ik daarmee wel goed overkom. Maar zelfs als dat niet het geval zou zijn, zal ik toch doorgaan". Serieuze zaak De idealist in Zwartkruis wenst van (een enkele kee een chionisch tekoi toenadering zocht tot De Bata nisch kadei kon gebruiken. De dus uitgemond in een samengaa Voorzittei Veldhuizen: We stonde samenwerking stoppen. Zowel stond vooi dat laatste weinig anii te weinig tiainingsmogelijkheden beschikken n vooi de keuze. Samen dooi gaan of de bij AV Leiden als bij De Bataven be- beide clubs afzondei lijk ovei ijl technb ook ondei bemand zijn. lijd oil,- Daarom is de huidige oplossing de beste ana vond beschikt Leiden nogovei tweeatletiekclul s. Naast De Bata- :ieniging die zo n kleine 400 leden Leiden is dat AV Holland, i

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19