Kamer wijst overheveling ziekenhuizen voorlopig af Kruisinga vertraagt beëdiging Begin weigert uitstel bouw nederzettingen pEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer voelt nu nog niets I voor het principebesluit om de politieke verantwoorde- lijkheid voor de academische ziekenhuizen van het minis terie van onderwijs over te hevelen naar dat van volksge- zondheid. Op den duur zal het er wel van moeten komen, I maar dan moeten de plannen beter worden onderbouwd J en de gevolgen duidelijker zichtbaar worden gemaakt. Dit is het standpunt van CDA, PvdA, VVD, D'66 en SGP. Oud-minister 'onvindbaar' in buitenland DEN HAAG (GPD) - Omdat oud-minister dr. Roelof Krui singa onvindbaar is, kon gis teren geen nieuw CDA- Tweede-Kamerlid worden beëdigd als opvolger van de landbouwminister geworden CDA'er ir. G. Braks. Bij het aanwijzen van de opvol ger van Braks in de CD A-frac tie, komt in de eerste plaats degene aan bod die op de eer ste plaats staat van de lijst met niet-kamerleden bij de laatste verkiezingen. Dat was premier Van Agt. Maar omdat hij „een andere functie heeft", diende hij te bedan ken, hetgeen ook is gebeurd. Daarna volgde oud-fractie leider Aantjes die van be noeming heeft afgezien, in verband met zijn verle den. Derde op de lijst was oud-de fensieminister Kruisinga. Maar omdat deze al geruime hot buitenland verblijft en daar volgens CDA-bron- nen „onvindbaar" is, kon hij niet voldoen aan de verplich ting om schriftelijk van de benoeming afstand te doen. Gevolg: formeel is dr. Kruisinga benoemd tot Tweede-Ka merlid, hetgeen ook officieel in de Staatscourant is meege deeld. Aangezien echter Braks een KVP'er is en de CDA-regèls dan ook uitgaan KVP'er als opvolger, is het duidelijk dat ook Krui singa zal bedanken. Maar zolang dat niet schriftelijk is gebeurd zal de Eindhoven- se oud-wethouder en ge meenteraadslid drs. A. W. B. van Baars (58), want hij wordt de werkelijke opvolger van Braks, nog even op zijn be noeming moeten wachten. Zijn beëdiging, die voor giste ren stond gepland, kon dan ook niet doorgaan. Oostduitse VN- topman vermist PARIJS (UPI) - Een hoge Oost duitse diplomaat van de Vet enigde Naties is verdwenen. Vol gens diplomatieke kringen giste ren in Parijs is de diplomaat, Per cy Stutz, vermoedelijk ontvoerd in West-Berlijn en wordt hij vast gehouden in Oost-Berlijn. Stutz is hoofd van de afdeling cul turele schatten van de Unesco in Parijs en wordt sinds 8 maart vermist. Hij had collega's meege deeld dat hij door de Oostduitse regering onder druk werd gezet om zijn post te verlaten en terug te keren naar Oost-Duitsland, al dus de diplomatieke kringen. De regering had graag gezien dat de Kamer met het principebesluit zou instemmen. Zij heeft in een nota toegezegd aan de bezwaren van de Kamer tegemoet te ko men. Minister Pais (onderwijs) zei dat de regering het principe- Man bekent brandstichting BEDUM (ANP) - De 24-jarige K.K. uit Bedum heeft tegenover de politie bekend afgelopen zater dag brand te hebben gesticht in een groot winkelcomplex in die plaats. 'Daarbij'gingen een supermarkt en I een drankenhandel geheel verlo ren, de doe het zelf markt werd gedeeltelijk vernield. Er werd voor ruim twee miljoen gulden schade aangericht. Het motief van de dader was niet duidelijk. Hij zei in een opwelling een stuk brandend papier in de brievenbus te hebben gegooid. besluit verder niet zal toepassen, maar dat het overleg dat de rege ring voert wel gericht is op ver dere besluitvorming. Minister Pais voelt niet veel voor het benoemen van een regerings commissaris, die met vrij grote bevoegdheden de herstructure ring van de academische zieken huizen! zou moeten begeleiden. Het voorstel is door kamerlid Dees (VVD) neergelegd in een motie. De bewindslieden Pais en Ginjaar (volksgezondheid) overwegen op aandringen van kamerlid Van den Anker (PvdA) een rijksplan voor zogenaamde top-ziekenhui- zen op te stellen. Daarin zullen de zwaartepunten worden vastge legd met betrekking tot speciali saties en tot het medisch-weten- schappelijk onderzoek. De oppositiepartijen en de zieken huizen zelf vrezen dat de voorge stelde overheveling vooral uit fi nanciële overwegingen is inge geven. De hoofdbedoeling van het plan is de verantwoordelijk heid voor de academische zie kenhuizen bij het ministerie van onderwijs weg te halen, omdat de activiteiten van die ziekenhuizen op de eerste plaats een zaak van volksgezondheid zijn. NIEUW DELHI (ANP) - Ongeveer 200 blinde Indiërs hebben gisteren in Nieuw Delhi een vreedzame betoging gehouden, negen dagen nadat de politie met geweld tegen blinde demonstranten- was opgetreden. De blinde demonstranten wilden toen naar de officiële ambtswoning van premier Gandhi. Gisteren werden zij wel door Gandhi ontvangen om over hun grieven te praten. De politie ontkent vorige week met geweld tegen blinde betogers te zijn opgetreden. Nochtans heeft de regering een onderzoek gelast en de betrokken officier geschorst. Tijdens de demonstratie van gisteren deelden politieagenten aan dorstige deelnemers drinkwa ter uit. DEN HAAG (ANP) - Mochten zij dat willen, dan kunnen de 25 Ne derlanders - elf mannen, acht vrouwen en zes kinderen - die in de Centraal-Afrikaanse staat Tsjaad wonen, met Franse hulp het land uit. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit gis teren bekendgemaakt. In Tsjaad zijn vorige week ongere geldheden uitgebroken, waarbij volgens de laatste berichten - drie partijen elkaar bevechten. De Fransen hebben een evacuatie plan om Europeanen per vlieg tuig het land uit te krijgen. JERUZALEM - Premier Begin heeft afwijzend gereageerd op een verzoek van president Carter om tot 26 mei geen nieuwe neder zettingen te bouwen in de bezette gebieden. Het verzoek was aan Begin overgebracht door de Amerikaanse onderhandelaar Sol Linowitz, die op het ogenblik in het Midden-Oosten is om de topbesprekingen voor te berei den die de volgende maand in Washington zullen plaats vinden tussen president Sadat en presi dent Carter en daarna tussen pre sident Carter en premier Be gin. Carter, had de datum van 26 mei uitgekozen voor een tijdelijke bevriezingen van de nederzettin gen omdat, volgens het Egyp- tisch-Israëlische vredesverdrag, 26 mei de streefdatum is waarop de zelfbeschikkings-onderhan- delingen moeten worden afgeslo ten. Begin stemde wel toe in de oprichting van een militaire commissie van de ministers van defensie Ali en Weizman, die Is- raëls militaire benodigdheden moet onderzoeken na het vesti gen van de Palestijnse zelfstan digheid. Tot nu toe heeft Israël steeds ge weigerd in het kader van de zelf standigheid te spreken over vei ligheidsaspecten, met het argu ment dat alleen Israël zelf wil be palen hoe het zijn veiligheid wil garanderen. De toestemming van Begin om deze zaak op de agenda te plaatsen is met een aantal sla gen om de arm. Israël wil pas over veiligheidsaspecten spreken als alle andere problemen zijn op gelost, als laatste agendapunt dus. Bovendien wil Israel alleen over een beperkt aantal onder werpen met Egypte en Amerika spreken, zoals de taak van de plaatselijke Palestijnse politie, en de rol die de Israëlische veilig heidsdienst gaat spelen bij zaken als terreurbestrijding en het handhaven van de openbare or de. Over de opstelling van het le ger wil Israël met onderhande len. Ambassadeur Linowitz is na een verblijf van drie dagen in Israël naar Cairo vertrokken voor be sprekingen met president Sadat. Daarna zal hij deelnemen aan een ronde van besprekingen in Alexandrië, die morgen en over morgen plaatsvindt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15