Wellicht vandaag nieuwe datum uitgestelde EG-top Algemene staking op Westelijke Jordaanoever Politie Spanje ontdekt plannen ET A-aanslag IRAANSE LEIDERS WOEDEND Eis tot aftreden van premier na referendum Van der Klaauw wil Britten tegemoet komen Honderden doden bij gevechten in Tsjaad DINSDAG 25 MAART 1980 JERUZALEM - Burgemeester Kauwasme van Hebron heeft gewaarschuwd voor een burge ropstand op de bezette westelijke Jordaanoever als er een Israëli sche nederzetting in Hebron komt en als Israël met zijn neder zettingenpolitiek doorgaat. Er is voor vandaag een algemene sta king afgekondigd voor de hele westoever, uit protest tegen het regeringsbesluit van afgelopen zondag het centrum van Hebron weer voor joden open te stellen en er onder meer een joodse leer school te openen. Verder heeft Kauwasme bekendgemaakt dat de Arabische bevolking van He- bron de joodse bevolking van het naburige Kiriat Arba zal boycot ten. Arabieren zullen niet met hun joodse buren spreken, geen eten en drinken verkopen. De inwoners van Kiriat Arba doen veelal hun inkopen op de markt van Hebron. Tot de protestactie werd gisteren BUITENLAND Arabische bevolking boos over Hebron besloten tijdens een vergadering van burgemeesters en notabelen in het gemeentehuis van Hebron. Burgemeester Kauwasme zei dat het Britse imperium ten onder is gegaan, dat het nazi-imperium te gronde is gegaan en dat het zio nistische imperium ook zal in storten als het op deze weg door gaat. Burgemeester Milchem van Chalchoel, een stadje in de buurt van Hebron drukte zich nog feller uit: „Wat met geweld veroverd is kan alleen met geweld bevrijd worden", daarmee een oude kreet van de overleden Egypti sche president Nasser herha lend. Terwijl de westoever in een snel tempo radicaliseert is het nog niet duidelijk of het regeringsbe sluit inzake Hebron inderdaad uitgevoerd zal worden. Aange zien vice-premier Yadin beroep heeft aangetekend bij de Knes- set-commissie voor buitenlandse zaken en defensie zal in dat colle ge de uiteindelijke beslissing vallen. Er is naar alle waarschijn lijkheid geen meerderheid bin nen de commissie voor het rege ringsbesluit. De commissie komt donderdag bij een, maar zal de stemming waar schijnlijk uitstellen totdat pre mier Begin terug is uit Washing ton waar hij de volgende maand met president Carter over zelf standigheid van de Palestijnen op de westoever en de Gaza- strook gaat onderhandelen. De grote vraag is of het regerende Likoed-blok via de coalitie-disci pline alle Likoed-leden zal ver plichten voor het regeringsbe sluit te stemmen, of iedereen vrij zal laten. Alleen via een dergelij ke stemdiscipline krijgt de He- bron-beslissing een meerder heid. Naar aanleiding van het besluit in zake Hebron heeft de kleine op positiepartij Shai de regering van Menachem Begin beschuldigd van "onbekwaamheid tot rege ren". De partij diende een motie van wantrouwen in, die het Is raëlische kabinet echter over leefde. Met 56 tegen 44 stemmen werd de motie verworpen. Van de 120 parlementsleden waren er 17 afwezig. Het verwerpen van de motie bete kent, dat het Israëlische kabinet de tweede motie van wantrou wen in nog geen week tijd heeft overleefd. Van onze correspondent Henk RUYSSENAARSf STOCKHOLM - De uitslag van de Zweedse volksstemming over kernenergie heeft voor de nodige politieke verwarring gezorgd. Een meerderheid koos voor ge bruik van kernenergie voor de energievoorziening, maar een onverwacht grote minderheid (40 pet) stemde tegen. In vooral so ciaal-democratische en commu nistische kringen eist men nu een consequente houding van pre mier Faelldin, die altijd heeft verklaard een tegenstander van atoomkracht te zijn. Men eist dat hij zal aftreden, omdat hij volgens alle parlementaire regels een re gering nodig heeft, die een meer derheid bezit in het parle ment. De huidige situatie werd gisteren in de meeste media voor premier Faelldin als onhoudbaar en niet aanvaardbaar beschreven. In een commentaar op deze kritiek ver klaarde Faelldin dat hij het be sluit van de, overigens niet bin dende volksstemming wel zal moeten accepteren en dat hij niet van plan was om af te treden. „Maar de strijd gaat gewoon door. Ik blijf een voorstander van af bouw van het aantal kernreacto ren en dat liefst zo snel mogelijk", zo zei hij. Leger Zuid- Afrika beraamt actie tegen oppositie JOHANNESBURG (Reuter) - Er is beroering ontstaan in Zuid-Afri- ka nadat de "Sunday Times" zondag en de "Rand Daily Mail" gisteren delen van een document hadden onthuld over een geheim plan van het leger zich te mengen in de politiek. In het document werd de militaire departementen opdracht gegeven een beleid te volgen dat de aanval van de op positie op premier Botha tijdens het begrotingsdebat moet on dermijnen. Woensdag legt minister van finan ciën, Owen Horwood, het parle ment zijn begroting voor. Van de defensie-uitgaven zal hij een glo baal overzicht geven omdat de tails van de militaire uitgaven in Zuid-Afrika geheim worden ge houden. Premier Botha, die te vens minister van defensie is; heeft zich van de plannen verwij derd. Gisteren verklaarde hij dat er een officieel onderzoek zal worden ingesteld naar de oor sprong en de inhoud van het do cument. Het vertrouwelijke document is opgesteld door majoor-generaal Pretorius en is getiteld: Psycho logisch actieplan: begrotingsde bat over de strijdkrachten. In het document wordt gesteld dat tij dens het debat over de defensie begroting mogelijk een aantal onderwerpen aangesneden zal worden, dat geschillen oplevert. Het is niet wenselijk dat de oppo sitie hiervan gebruik maakt ten koste van de regering, aldus het document. De onthulling van het document heeft veel opschudding teweeg gebracht. De regering heeft er mee ingestemd vandaag een spe ciaal parlementsdebat te houden over deze kwestie. Oppositielei der Frederik van Zuyl verklaarde dat de democratie uitgehold wordt wanneer de strijdkrachten worden verwikkeld in partijpoli tiek. In het document wordt een aantal benaderingswijzen aan de hand gedaan. De nieuwsmedia moeten worden aangemoedigd artikelen te publiceren waarin hst dienst leven wordt bezongen en de Zuidafrikaanse Omroepmaat- schappij (SABC) moet worden benaderd om op de televisie een positief beeld te schetsen van de "bekwame en betrouwbare sol daat". Ook kan worden gewezen op de rol van de zwarten en kleurlingen in het leger. Klachten over het salaris binnen het leger moeten worden ontkracht. Verwacht wordt dat in het aan staande begrotingsdebat de de fensiebegroting een belangrijke rol zal spelen. Voorspeld is dat de militaire uitgaven aanzienlijk zullen worden verhoogd. Chili breekt met Filippijnen SANTIAGO - Chili heeft gister avond zijn diplomatieke betrek kingen met de Filippijnen ver broken, zo heeft de Chileense president Generaal Augusto Pi nochet, bij zijn terugkeer in San tiago verklaard. Zaterdag had de Filippijnse presi dent Ferdinand Marcos een offi ciële uitnodiging aan Pinochet afgezegd omdat zij de veiligheid van Pinochet niet konden garan deren. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL-BRUSSEL - De Nederlandse regering is bereid Londen fi nancieel tegemoet te komen in een compromis over de omstreden Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap. Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gistermid dag op Schiphol, na terugkeer uit Londen, waar hij besprekingen De Europese Negen willen probe daar tot nu toe hevig tegen t had gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Lord Carrington. De moeilijkheden over de Britse EG- contributie bereikten gisteren een hoogtepunt, toen bekend werd dat de Eurppese topconfe rentie van regeringsleiders, die 31 maart en 1 april in Brussel had moeten plaatsvinden, voor onbe paalde tijd is uitgesteld. Overi gens wordt de huidige regerings crisis in Italië formeel aange voerd als reden voor het uit stel. Van der Klaauw verklaarde dat de EG bereid is de conservatieve re gering van Margareth Thatcher voor de helft tegemoet te komen. Dat betekent dat de EG genoegen neemt met met een Britse bijdra ge van 2,3 miljard gulden minder. De Britten zouden dit jaar 4,6 miljard gulden meer aan de EG hebben moeten afdragen, dan zij uit de de EG-pot zouden hebben gekregen. Premier k Thatcher heeft tot dusver nadrukkelijk verklaard niet te vinden te zijn voor een korting van de Britse bijdrage van minder dan 60 per cent. Vooral Frankrijk heeft zich Enorme zilverdiefstal in Londen LONDEN (UPI) - Een bende geleid door een man die zich voordeed als politieman en ook als zodanig was gekleed heeft zich gisteren in Londen meester gemaakt van een zending zilver ter geschatte waarde van 18 miljoen gulden. Het zilver werd vervoerd in een ge wone 10-tonsvrachtwagen en niet in een gepantserde geldauto zoals gebruikelijk. Waarom van de ge woonte is afgeweken is niet be kend. Evenmin is uitgelegd waarom er maar twee'bewakers waren en waarom de politie niet van tevoren was ingelicht. Scotland Yard heeft de bestuurder van de auto en de bewakers on dervraagd. De overval had plaats op een van de drukst bereden wegen van Europa aan de rand van Londen. Volgens de Britse politie is de buit groter dan die van de roemruchte "grote treinroof'. al maandenlang verkeren, wor den niet alleen veroorzaakt door de omvang van de Britse eis, maar ook door het probleem hoe aan de verlangens van Lönden tegemoet kan worden gekomen binnen het kader van de bestaan de EG-regels. Ook de Britse rege ring heeft nog steeds niet kunnen aangeven hoe binnen de be staande EG-politiek op korte termijn financiële middelen kunnen worden vrijgemaakt om de Britse rekening met Brussel wat evenwichtiger te maken. De tig worden gebruikt. hun Eurotop nog in april te houden. De permanente verte genwoordigers van de EG-landen in Brussel kwamen dit gister avond overeen. Vandaag wordt het overleg voortgezet over data die in aanmerking komen. Vooral de Britse vertegenwoordiger drong op spoed aan. In Neder landse EG-kringen werd met gemengde gevoelens gereageerd op het uitstel van de Europese Raad, dat mede is veroorzaakt door de gebrekkige voorberei ding door het Italiaanse voorzit terschap. Eind november stond de Britse eis tot vermindering van de Britse bijdrage aan de EG-begroting ook centraal op de Europese Raad in Dublin. De Britse pre mier Margareth Thatcher wees een compromis, aangeboden door de acht andere EG-landen, af en herhaalde haar eis: „We willen ons geld terug". Besloten werd dat Italië, dat dit half jaar voorzitter is, zo veel eerder als mogelijk een nieuwe Eurotop zou bijeenroepen om het Britse probleem op te lossen. Maar de Italiaanse regering ontplooide geen initiatieven en liet de zaak maar op zijn beloop. Ondanks allerlei diplomatieke ac tiviteit, talloze bezoeken van mi nisters uit EG-hoofdsteden aan collega's en enkele Europese mi nisterraden in Brussel, zag het er niet naar uit dat er volgende week een compromis over het Britse probleem zou kunnen worden gevonden. De laatste weken was er duidelijk sprake van een ver harding van de houding van Pa rijs, Rome bleef vleugellam en de Britse premier Thatcher veroor zaakte een ware crisissfeer met haar dreigement dat Londen een deel van de Britse contributie aan de EG zou weigeren te betalen als er geen „rechtvaardige oplos sing" voor het Engelse probleem kwam. De in EG-zaken weinig ervaren premier Cossiga en minister Ruf- fini (buitenlandse zaken) in Italië traden vorige week af. En dat le verde dus een prima excuus op om de Eurotop uit te stellen: een frontale botsing tussen Engeland en de andere acht, met Frankrijk voorop, werd dus vermeden. En daarmee ook het gevaar van een ernstige crisis in de Europese gemeenschap. De adempauze die nu is geschapen, kan gebruikt worden om scherpe kantjes weg te vijlen en een aanvaardbaar compromis voor alle negen uit te werken. De moeilijkheden waarin de Negen Aanvankelijk ging de strijd tussen CHATTANOOGA (AP) - Herbert O'Dell Smith (64) gegijzelden uit Iran zijn vrijgelatenVoedsel en water gaat alvast even in zijn "graf' liggen voor hij echt worden hem door een pijp aangereikt. Zijn "graf be- denkpauze kan dus nut- fevend wordt begraven. Smith noemt zichtelf graver vat een televisie, twee telefoontoestellen en een chemisch O'Dell"; hij wil begraven blijven tot de Amerikaanse toilet. MELBOURNE (AP)- Mauno Wilkkinen, gepensioneerde timmerman uit Finland sluit vriendschap met een jonge fietser in Melbourne. Wilkkinen is bezig met een reis rond de wereld, meer dan zestig landen geweest. PARIJS (Reuter/UPI) - Van offi ciële Franse zijde wordt meege deeld, dat honderden mensen het leven hebben gelaten tijdens ge vechten tussen politieke groepe ringen in het Afrikaanse land Tsjaad. De Fransen bereiden de evacuatie van buitenlanders voor. aaniicingers van president Gou- koni Weddeye en die van minis ter van defensie Hessene Habre. Intussen heeft een derde groep zich in de arena geworpen, aan hangers van vice-president Wa- dal Abdelkader Kamougue. Honderden Europeanen hebben hun toevlucht gezocht op de Franse militaire luchtmachtbasis aan de rand van N'Djamena. MADRID - De Spaanse politie heeft vorige week in de provin cies Valencia, Malaga en in Ovie- do zestien leden van de Baski- sche pressiegroep ETA gearres teerd, die bezig waren met de voorbereiding van een bloedbad in de toeristencentra aan de Mid- dellandse-Zeekust. De terreur beweging wilde in de maanden juli en augustus bommen laten ontploffen op het vliegveld van Malaga, in discotheken en in res taurants aan de Costa del Sol. Te vens was de pressiegroep van plan om in Malaga de Spaanse vertegenwoordiger van de horlo gefabriek Orient en een aanne mer te ontvoeren en beiden tegen forse losprijzen vrij te laten. Dit maakte Salazar Simpson, direc teur-generaal van de Spaanse veiligheidsdienst gisteren be kend op een persconferentie te Madrid. In een gecombineerde actie over het gehele land heeft de politie de concrete plannen van de ETA Ex-sjah blijft in Egypte (Van z redactie buitenland) CAIRO-BEIROET - De verdreven sjah van Iran zal zich permanent in Egypte vestigen. Dat zei de Egyptische president Anwar Sa- dat gisteren op de luchthaven van Cairo, waar hij de ex-sjah en diens gevolg kwam afhalen. Mo hammed Reza Pahlevi was zon dagavond - één dag eerder voor Iran een officieel uitleverings verzoek zou indienen - vertrok ken uit zijn meest recente bal lingsoord, Panama. Onmiddellijk na zijn aankomst werd de sjah per helikopter overgevlogen naar het Maadi-ziekenhuis, een militair hospitaal aan de Nijl ten zuiden van Cairo, waar een complete vleugel voor hem is ingeruimd. Op zeer korte termijn zal daar worden bekeken of de milt van de monarch wordt verwijderd. Of de vestiging van de sjah-in-balling- schap in Egypte gevolgen zal hebben voor de vijftig Ameri kaanse gegijzelden, die al sinds november vorig jaar in Teheran worden vastgehouden, is onze ker. Het vertrek uit Panama heeft bij de Iraanse leiders ergernis gewekt. President Bani Sadr heeft her haald dat Iran de Verenigde Sta ten nog steeds verantwoordelijk stelt voor de terugkeer van de af gezette sjah naar zijn land. President Sadat heeft herhaaldelijk verklaard dat toelating van de sjah-in-ballingschap puur een menselijk gebaar is, volgens de goede tradities van de islam. De betrekkingen tussen Cairo en Teheran zijn verbroken sinds Chomeini de macht overnam. Sadat heeft Chomeini herhaalde malen een gevaarlijke gek ge noemd. Sadats besluit de sjah toe te laten wordt als een "vriendendienst aan Amerika" gezien, als demon stratief gebaar om Egypte's onaf hankelijke positie ten opzichte van de Arabische en overige is lamitische wereld te onderstre pen. Niettemin zouden de Ame rikanen niet verheugd zijn met het vertrek van de ex-sjah uit Pa nama, in verband met de moge lijke gevolgen voor de gegijzel den in Teheran. Het Franse dagblad "Le Monde" berichtte gisteren dat de Pana mese generaal Omar Torrijos zou hebben getracht de vrijlating van gegijzelden in Teheran te verkrij gen door de toezegging dat de sjah Panama niet zou mogen verlaten. Het was bekend dat de verhouding tussen Panamese au toriteiten en de sjah sinds diens aankomst in Panama was be- In de Arabische wereld is tamelijk lauw op de terugkeer van de ver dreven vorst naar het Midden- Oosten gereageerd. Men toont zich nog het meest geïrriteerd over de pogingen van Israël om politieke munt te slaan uit de af faire rond de ex-sjah: Israël heeft aangekondigd "medisch advies" te zullen verlenen aan het Egypti sche ziekenhuis waar de sjah wordt behandeld, indien Cairo daarom zou verzoeken. Israel buit - zo menen de Arabieren - de situatie uit door de nadruk te leg gen op het "gevaar van het islami- tisch-Arabisch fanatisme", dat zowel Israel als Egypte zou be dreigen. Voor vandaag is volgens het Iraan se persbureau Pars opgeroepen tot demonstraties uit protest te gen de verhuizing van de verdre ven sjah van Panama naar Egyp te. In Teheran zou een massale mars naar de bezette Amerikaan se ambassade moeten worden gehouden om volgens de hoofd stedelijke organisatie van mili tante geestelijken "onze haat en afkeer van deze verraderlijke Amerikaanse truc te laten zien" onderschept om bommen te laten ontploffen in de discotheek 'Kiss' te Marbella en in een restaurant van de luxe jachthaven Puerto José Banus, eveneens te Marbel- la. Voorts wilden de terroristen soortgelijke acties houden als vo rig jaar in Madrid, waarbij bo montploffingen op het vliegveld en op twee treinstations in totaal zes doden en 113 gewonden eis ten. Salazar Simpson maakte bekend dat twee van de gearresteerden, van wie de namen niet werden vrijgegeven, betrokken zijn ge weest bij de ontvoering van Ja- vier Ruperez, parlementslid en secretaris buitenland van de re geringspartij UCD, die eind vorig jaar een maand werd vastgehou den door de ETA. Javier Ruperez bracht zijn gevangenschap door in een huis in de provincie Alava, dat voorzien was van een aantal dubbele muren. In deze woning, die op naam staat van een eigena resse van een bar in Madrid, heeft de politie een grote hoeveelheid springstoffen, wapens en munitie gevonden. De andere leden van de ETA, wiens namen wel zijn vrijgegeven, zijn betrokken ge weest bij bankovervallen, afper sing, het beschieten en ontvoeren van industriëlen en wapen roof. De politiefunctionaris onthulde dat een aantal gearresteerde leden van de club in 1976 samen met twintig anderen een cursus scherpschieten en in het hante ren van explosieven hadden ge volgd aan de Algerijnse nationale politieacademie van Somoa. Hierbij werden de leden van de ETA geïnstrueerd door Algerijn se officieren. Voorts zei Salazar Simpson dat de leider van deze acties, Ignacio Aramayo Egurola. alias 'Zatorra', in december 1979 en in januari in Zuid-Li banon een stadsgucrrillaopleiding ontving met leden van terreurbewegin gen uit El Salvador en van de Amerikaans-Indiaanse bewe ging. Daarnaast volgde 'Zatorra in januari van dit jaar een cursus scherpschieten in Andorra. 'Za torra' had op het moment van zijn arrestatie valse identiteitspapie ren bij zich, een perskaart van het Spaanse weekblad 'Interviu' en twee perskaarten van hel Madn- leense dagblad 'Diano-16'.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9