„Werkwillige is door rechter in steek gelaten Rijks-en gemeentepolitie worden samen provinciale politie Auto botst op trein: twee doden „Kernenergie levert maar geringe bijdrage aan energievoorziening" herschi/drinks Hay a van Someren (VVD): DINSDAG 25 MAART 1980 IIMHIHHH.! PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De bestaande splitsing van de politie in rijks- en gemeentepolitie komt te verval len. Er komt één Nederlandse politie die zal bestaan uit een po litiekorps in elke provincie en een beperkt aantal landelijke diensten. Dat blijkt uit het Ont werp van een nieuwe politiewet dat vandaag aan de Tweede Ka mer wordt aangeboden. In dit ontwerp van de nieuwe poli tiewet staat verder dat de Com missaris der Koningin het beheer en de algemene leiding krijgt van de provinciale diensten. Om een heid in de omvang en kwaliteit van de politiezorg te waarborgen hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken in het ontwerp de mogelijkheid gekre gen om bepaalde beheersbe voegdheden op rijksniveau te brengen. De invoering van het nieuwe poli tiebestel betekent dat er van het huidige Korps Rijkspolitie en de ruim honderdveertig gemeente lijke korpsen een nieuwe organi satie moet worden gemaakt met ruim 30.000 mensen. n.Dit is een fusie die in de overheidsdienst haar weerga niet kent", schrijven de ministers Wiegel (binnenland se zaken) en De Ruiter (justitie) in een begeleidende brief bij het ontwerp van een nieuwe politie wet aan de Tweede Kamer. Op dit moment valt volgens de bei de bewindslieden nog maar nau welijks te overzien voor welke problemen men zal komen te staan bij de overgang naar de provinciale politie. Daarom is er in Groningen een begin gemaakt met inventarisatie van de over gangsproblemen. Wel staat in de brief van de beide ministers nu al dat alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie in een zelfde of gelijkwaardige functie over zul len gaan naar de provinciale korpsen met het behoud van dienstjaren. Ook zullen de poli tiemannen in het algemeen werkzaam kunnen blijven in de gemeenten of bij de diensten waar ze nu werken. De betrokkenen bij de nieuwe poli tiewet krijgen de gelegenheid om tot half augustus hun reacties aan de ministers kenbaar te maken. Begin volgend jaar moet het de finitieve ontwerp dan gereed zijn. De keuze voor provinciale korpsen vloeit voort uit de keuze voor de provincies-nieuwe-stijl waarvan overigens nog niet bekend is hoeveel het er zullen worden. Die provincies zijn echter volgens de ministers Wiegel en De Ruiter toch naar schaal en bestuurs kracht geschikt voor de inbed ding van het grootste deel van de Nederlandse politie. Het ontwerp handhaaft het dualis me in het gezag over de politie. Dit betekent dat de burgemeester verantwoordelijk blijft voor de handhaving van de openbare or de en de officier van justitie voor de strafrechtelijke handhaving van de rechtsorde. De burge meester heeft in het verlengde hiervan een verantwoordings plicht tegenover de gemeente- taak. De officier van justitie han delt onder politieke verantwoor delijkheid van de minister van justitie. Een noodzakelijke voor waarde voor het functioneren van de provinciale politie in deze opzet is het zogenaamde drie hoeksoverleg tussen burgemees ter, officier van justitie en korps chef. De provinciale politiekorpsen zul len een zodanige omvang krijgen dat ze de politietaak binnen hun gebied goeddeels zelf kunnen uitvoeren. In elke gemeente zal een politiekorps aanwezig moe ten zijn, welk korps belast wordt met de uitvoering van de politie taak in dat gebied. Overigens is in het ontwerp de mogelijkheid open gehouden dat provinciale staten kleine gemeenten aanwij zen die samen een korps krij gen. Doelmatig Bij het beheer van de provinciale korpsen is bewust gekozen voor een eenhoofdige leiding door de ze toe te vertrouwen aan de Commissaris der Koningin. Hij heeft de zorg voor de instand houding en de organisatie van het politieapparaat en kan aanwij zingen geven over het doelmatig functioneren van het korps. Dit beheer kon niet aan Gedeputeer de Staten worden toevertrouwd omdat, aldus de ministers Wiegel en De Ruiter, dan een onwerkba re situatie zou ontstaan. „Zeker voor een zo wezenlijk instrument voor de rechtsstaat als de politie geldt dat dit niet tot inzet mag worden gemaakt van competen tieconflicten of met elkaar strij dende verantwoordelijk heden. Bovendien moeten gezagsdra gers snel kunnen beslissen over de inzet van de politie. Een aantal onderwerpen blijft ech ter tot de verantwoordelijkheid van het rijk behoren. Dat zijn de sterkte en sterktebepaling van de korpsen, de opleiding en vor ming van politieambtenaren, de werving en de selectie, de kleding en de bewapening, de benoeming van politieofficieren vanaf de rang van commissaris en de aan wijzing van de chef van het pro vinciale korps. Ook de rechtspo sitie van de politieambtenaren blijft in handen van het rijk. Landelijke diensten zijn er in het ontwerp voor de onderdelen re cherche, verkeer, politie te water, luchtvaart, beveiliging Konink lijk Huis en parketpolitie. Toch betekent dit niet dat het verband met de provinciale korpsen ont breekt. Volgens het ontwerp Po litiewet moet het streven zijn om het politieapparaat, hoewel ver schillend georganiseerd, als een eenheid te laten werken. Recherche Het landelijke rechercheapparaat zal als taak krijgen het verzame len en verstrekken van gegevens met betrekking tot een aantal ca tegorieën misdrijven. Hiervoor staan in het ontwerp ge noemd: - de sluikhandel in verdovende middelen: - de illegale handel in vuurwapens en explosieven; - misdrijven van terroristische aard; - ernstige fraudezaken; - muntmisdrijven en andere vals heidsdelicten; - autodiefstal; - kunst- en antiekdiefstal; - roofovervallen en andere georga niseerde groepscriminaliteit. Ook zal de recherche gegevens moeten verzamelen over crimi nele antecedenten, ontvreemde voertuigen en over internationale misdadigers. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) verzet zich te gen de komst van provinciale po litie. Het VNG voelt er, volgens een woordvoerder, meer voor om de rijkspolitie op te heffen. Klei nere gemeenten, die nu nog over dit korps beschikken, moeten in de toekomst samenwerken en een eigen korps op poten zetten in een gebied van 25.000 tot 30.000 CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP/GPD) - "De werkwilligen zijn door de rechter in de steek gelaten. Stakers hebben kennelijk meer rechten dan werkwilligen, ook al vormen ze nog zo'n kleine minderheid. De stakers zijn door enkele recente rechterlijke uitspraken duidelijk be schermd". Dit zei de fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mevrouw Haya van Someren, gisteravond op een bijeenkomst van haar partij in Capelle aan de IJssel. er ruimte kunnen bestaan voor zakelijke meningsverschillen, zonder dat dit tot uitingen van bitterheid en teleurstelling aan leiding geeft, aldus het kamerlid. Den Uyl Se zei dat werkwilligen dergelijke uitspraken van de rechter uiterst onrechtvaardig vinden, omdat zij buiten hun schuld niet hebben kunnen werken. "In een demo- Geuren spelen rol bij cratie is het onacceptabel dat een kleine minderheid via geweld haar wil oplegt aan de meerder heid en daarvoor nog goedkeu ring krijgt van de onafhankelijke rechter", aldus mevrouw Van Someren. Vice-premier Wiegel (WD) heeft gisteravond in Cuyk D'66 gepre zen voor de "constructieve op stelling" tijdens het debat over de loonmaatregel van afgelopen vrijdag. De oppositiepartij D'66 stemde toen uiteindelijk met de PvdA-leider Den Uyl vindt dat de komende tien jaar moet worden gestreefd naar een beperkte eco nomische groei van 2 a 2,5 pro cent. Hij meent dat kernenergie daarbij voor Nederland niet no dig is. Den Uyl sprak gisteravond aan de universiteit van Nijmegen. Het is de eerste keer dat Den Uyl kernenergie voor Nederland dui delijk afwijst. "Alle streven moet zijn gericht op vervanging van kernenergie en het voorkomen van uitbreiding", zo zei hij. De PvdA is intern nog verdeeld over het vraagstuk van de kernener gie, en het wordt één van de be langrijkste onderwerpen in het nieuwe verkiezingsprogramma. Partijvoorzitter Van den Berg heeft al eerder op sluiting van de centrales in Borssele en Dode- waard aangedrongen. aspecten seksuele relaties SCHOONEBEEK - Twee do den vielen er te betreuren na dat deze auto gisteravond op een trein botste. Het ongeluk gebeurde op een met automa tische knipperlichten bevei ligde overgang tussen Nieuw-Amsterdam en Schoonebeek in Drente. De twee doden zijn een 3&-jarige man en een 15-jarige jongen. Toen de politie de familie van de slachtoffers gisteravond inlichtte over het ongeval werd duidelijk dat er niet twee, maar drie mensen in dé auto hadden gezeten. Een uitgebreide speurtocht in de omgeving van de plaats van het ongeluk leidde tot de vondst van de zwaar gewonde derde inzittende, een even eens 15-jarige jongen. Hij lag vele tientallen meters van de plaats van het ongeluk in een sloot. Hij is met levensge vaarlijke verwondingen op genomen in het ziekenhuis. Een ander ernstig ongeval, eveneens met twee doden en eveneens in Drente, gebeurde gisteravond toen twee auto's bij Hoogeveen frontaal op el kaar botsten. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 48-jarige man uit Hoogezand die met zijn auto op de ver keerde weghelft reed. De man was onder invloed, aldus de politie. Hij botste op een hem tegemoetkomende auto waarin een gezin uit Meppel zat. De bestuurder van die au to, een 38-jarige man, was op slag dood evenals diens 11-ja- rige zoon. Moeder en dochter werden met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. KLM-aandeel schadefonds Tenerife NEW YORK (AFP) - Het KLM- aandeel in het fonds voor scha devergoeding aan slachtoffers van de luchtvaartramp van Tene rife in 1977 en aan nabestaanden is vastgesteld op veertig procent, zo hebben de advocaten die het proces na de ramp voeren giste ren in New York bekendge maakt. In totaal zal 75 miljoen dollar in het fonds worden bijeengebracht. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam neemt 30 pro cent voor haar rekening, de Spaanse regering 20 procent en de Amerikaanse vliegtuigfabri- kant Boeing de resterende 10 procent. Tengevolge van de bot sing van twee Boeings 747 op de luchthaven van Santa Cruz de Tenerife op de Canarische eilan den kwamen 58' leven. Illegalen: Hoogovens moet onze sollicitatie behandelen HAARLEM (ANP) - Hoogovens moet 83 Marokkanen en één Turk als sollicitant oproepen en minis ter Albeda (sociale zaken) moet er voor zorgen dat ze eventueel een werkvergunning krijgen. Dat is de eis in kort geding van de 84 illegalen, die op het ogenblik in de Amsterdamse Mozes- en Aa- ronkerk verblijven. Het geding diende gisteren voor de president van de rec htbank in Haarlem, mr. H.F. van den Haak. De eisers vra gen - mochten zij het geding winnen - een dwangsom van tienduizend gulden per dag van Hoogovens. De staat moet vol gens de eisers de proceskosten betalen. Hoogovens zoekt momenteel ar beidskrachten en daar hebben 250 illegaal in ons land verblij vende buitenlanders op gesollici teerd, onder wie de 84 Hoogo vens heeft in overleg met sociale zaken niet gerèageerd op de solli citaties omdat het buitenlanders betreft die onder de zogenaamde 1-novemberwet vallen. Die wet verbiedt het werkgevers illegalen in dienst te nemen. Mr. A. van Driel, raadsman van de 84, noemde de sollicitaties een wezenlijk Nederlands belang. Hoogovens zit om werkkrachten verlegen, zo betoogde hij. Namens de Staat der Nederlanden zei mr. J.L. de Wijckerslooth dat de Tweede Kamer uitvoerig aan dacht heeft besteed aan de zaak van de illegalen. Mr. Wijckerslooth herinnerde ook aan het overleg tussen Hoogo vens en Sociale Zaken. Daarin is afgesproken dat de voorkeur naar Nederlanders uitgaat en daarna naar werknemers uit EG- landen. In het uiterste geval zal een beroep op Joegoslaven wor den gedaan. Mr. De Wijckers looth vroeg de president het geel ste te weigeren. Uitspraak 2 april. DIRECTEUR INTERNATIONAAL VREDESINSTITUUT: van dit jaar afloopt. UTRECHT (GPD) - Parfums moe^ ten faecale of urine-achtige ele menten bevatten, willen zij aan hun functie als vervangingsmid del voor natuurlijke seksuele geuren voldoen. Het is dan ook niet onmogelijk, dat parfums een rol spelen bij verschillende as pecten van de seksuele relatie tussen mensen, zoals bij het aan trekken van de partner, bij ver andering van de hormonale toe stand en bij het stimuleren van de seksuele daad zelf. Van Napoleon gaat de anekdote dat hij van het slagveld een bode vooruit stuurde naar zijn minna res met de boodschap „Was je niet, ik kom eraan". Een Engelse onderzoeker stelde vast dat in het manlijke zweet een stof voor komt, die bij varkens een belang rijke rol in de seksuele aantrek kingskracht speelt. Vrouwen zijn - dat is aangetoond - veel gevoe liger dan mannen voor bepaalde muskus-achtige geuren. Over de relatie tussen geur en sek sualiteit sprak tijdens een ,,geur"-symposium in het Jaar beurscongrescentrum de Utrechtse hoogleraar prof. dr. E. P. Koster, die zich bezighoudt met onderzoek naar chemische zintuigen als reuk en smaak. Stoffen die de andere sekse aan trekken heten pheromonen. Bij dieren zijn ze bekend, bij de men sen nooit aangetoond, al wordt er naarstig naar gezocht. Mr. R. M. van der Meulen, algemeen directeur van l'Oréal Nederland BV, oganisator van het geursym- posium, zei in zijn openings woord dat de totale geurmarkt in Nederland in de afgelopen tien jaar is verdrievoudigd, van 50 miljoen gulden in 1970 tot 150 miljoen gulden als schatting voor dit jaar. Volgens Wiegel heeft het kabinet zich "uit eigener beweging" met het D'66-voorstel akkoord ver klaard omdat er dan meer kans zou zijn dat de regering overeen stemming zou kunnen bereiken met de vakbeweging over het beleid voor 1981. Draagvlak i ge slaagd is een breder draagvlak te vinden voor een "essentiéel on derdeel van haar beleid". "Ik heb altijd betoogd dat het kabinet bij het voeren van zijn beleid over de grenzen van de eigen coalitie heen moest zien", aldus de VVD- politicus. De volgende hindernis die het ka binet nu staat te wachten is vol gens Wiegel het voorbereiden van de begroting voor 1981. Het kabinet zou echter gesterkt zijn door de afloop van het debat van de vorige week. De vroegere staatssecretaris Brinkhorst (D'66) heeft gister avond de PvdA-verwijten over een deloyale opstelling van D'66 tijdens het debat over de loon maatregel "geheel misplaatst" genoemd. Ook tussen de pro gressieve oppositiepartijen moet DEN HAAG (GPD) - „Een volgend Harris burg is slechts een kwestie van tijd". Aldus dr. Frank Barna- by, directeur van het Internatio naal Vredesinstituut (Stock holm), in het voorwoord van het boek „Het jaar van Harrisburg", dat deze week verschijnt, een jaar na het gebeuren met de Ameri kaanse kerncentrale. Het boek bestaat in hoofdzaak uit een bundeling van artikelen die in dat jaar zijn verschenen in het blad voor wetenschappers en belangstellende leken 'Bèta'. In dit tijdschrift werd steeds de kernenergiekwestie kritisch ge volgd en na de „bijna-ramp" van Harrisburg gebeurde dit in ver hevigde mate. Barnaby constateert dat de toe komst van de kernenergie door het ongeluk in de centrale van kadclti! Herschi Cassis met zuiver water, zuivere vruchtensappen en urlijke suikers zonder toevoeging v atuurlijke smaak- ot kleurstoflen1 Drie Mijl Eiland „op slag veel minder rooskleurig werd". Hij zegt „Nog zo'n ernstig ongeluk zal in de meeste landen waar schijnlijk de nekslag voor kern energie betekenen. Harrisburg liet op dramatische wijze zien dat menselijk falen de gebeurtenis sen in de kernenergie net zo goed bepaalt als die bij andere techni sche activiteiten". Barnaby bestrijdt ook de algemene opvatting dat kernenergie een aanzienlijke bijdrage kan leveren aan het totaal der energievoor ziening. In de VS dekt kernener gie slechts één procent van het verbruik, op wereldschaal nog geen procent. Ook bij nog te ver wachten groei van het aantal cen trales komen we in 2000 niet ver der dan enkele procenten. GROEIEND VERZET Het na „Harrisburg" opgelaaid ver zet zal nog meer groeien, zo ver wacht de directeur van het Vre desinstituut als het publiek zich gaat realiseren dat kernenergie weinig kan doen om de komende energiecrisis te verminderen. Daarbij zal dan de angstige onze kerheid rond de veilige werking van kernreactoren een grotere rol gaan spelen. Hoewel in bepaalde landen (het minst in het Oostblok) nauwe lijks op de gebeurtenissen in de VS is gereageerd, meent Barnaby dat het komende energietekort noch rijke noch arme landen on beroerd zal laten. Lage sche groei in de geïndustriali seerde wereld zal leiden tot grote re inflatie en veel werkloosheid. Hierdoor zal wellicht de politieke en sociale onrust aanzienlijk toe nemen. De arme landen worden nog armer. Als gevolg van de energie- schaarst e zal de spanning tussen Noord en Zuid waarschijnlijk die tussen Oost en West gaan over treffen, met ernstige gevolgen voor de wereldvrede. Het zal, al dus Barnaby, steeds duidelijker worden dat kernenergie niet het enige antwoord is op deze cirsis. Sterker nog, het probleem van de opslag van het radioactieve afval zal hoogstwaarschijnlijk ten minste zoveel onrust teweeg brengen als de reactorveiligheid. Het zal moeilijk worden een poli tiek aanvaardbare oplossing voor het opslagprobleem te vin den. HERHALING MOGELIJK In het boek wordt onder meer op gemerkt dat Harrisburg een ze ker zo belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de kernenergie is als het bij referendum afwijzen van de ingebruikneming van een kerncentrale in Oostenrijk (Zwentendorf 1978). Een man als prof. dr. D. J. Fast is het overigens eens met Barnaby dat een herhaling van „Harris burg" mogelijk is. Een ramp van de omvang die er had kunnen komen (versmelting en enorme uitworp van radioactief mate riaal) zal vroeger of later optre den, zegt hij, volgens een der hoofdwetten van de techniek. Toepassen van kernenergie is vijftig miljoen maal zo gevaarlijk als spelen met vuur. Wat de Nederlandse situatie betreft zegt Fast dat kernenergie het al lergrootste gevaar is dat ons land bedreigt. In dit verband worden in dit boek alle nadelen van kern energie op een rijtje gezet, zoals grote belasting van generaties na ons, afhankelijkheid van landen die uranium hebben en die op werkingsfabrieken bezitten, af hankelijkheid van het buitenland voor de bouw en het feit dan kernenegie niet goedkoper is dan kolen. ONGELIJKE STRIJD0 De overheidsvoorlichting met be trekking tot kernenergie komt er in „Het jaar van Harrisburg" slecht af. Evenmin de plannen voorde „brede maatschappelijke discussie" die nu gevoerd zal worden Opgemerkt wordt trou wens ook dat zo'n discussie als sedert 1971-1972 aan de gang is. De verantwoordelijke politici wordt gebrek aan durf verwe ten. Er is sprake van een ongelijke strijd, zo wordt gesteld, omdat de tegenstanders veel slechter zijn toegerust dan de voorstanders (onder wie dan onderzoekinstel lingen en elektriciteitsbedrijven worden begrepen) en weinig fi nanciële middelen hebben. Frank Ba ma6// Een volgend Harrisburg is slechts een kwestie van tijd". In dit opzicht kan „Het jaar van Harrisburg" wellicht een goed hulpmiddel zijn voor de velen die menen dat zij bij het ingaan van de „echte maatschappelijke dis cussie" in een ongelijke uit gangspositie verkeren. („Het jaar van Harrisburg", uitgave Meu- lenhoff Informatief, 1?8 pagina's, prijs f 15). Bouwput stort in BEEK (ANP) - De 31-jarige J. Swaen uit Heer is gisteren om het ?n ongeluk erk i vput aanbouw zijnd Rijksluchtvaartdienst op vliegveld Beek. toen deze instt te Het slachtoffer werd onder verschuivende grond bedolv De oorzaak van het ongeval isr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7