Woningbouw mag, maar onder bepaalde condities Bewoners uit protest tegen centrum weg Universiteitsraad over Leeuwenhoek Bewonerscomité Da Costastraat boos over sierbestrating Seksistische grappen ongepast Werk Witte Rozenstraat gaat door Industriebond FNV De afdeling Leiden van de In dustriebond FNV houdt van avond een algemene leden vergadering over de fusie vorming. De bijeenkomst wordt gehouden in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Aanvang 20 uur. Op de bijeenkomst zullen de voor de NW en NKV aan de orde komen en de samensmelting tot één bond. Verder staan op de agenda de fusie-statuten en -reglemen ten alsmede een programma met punten waarop de bond zich de komende jaren zal richten'. Tai-Chi-Ch'an Vanavond wordt in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 de serie "Zen, de filosofie der Oosterse gevechtssporten" besloten met een avond over Tai-Chi- Ch'an. Dit is een Chinese ver dedigingskunst en betekent de terugkerende vuist. Op deze wordt een lezing gehouden door Joe Onvlee en worden twee films gedraaid van Tai- Chi-meesters. Aanvang 20 Filmochtend Het Leidse Volkshuis organi seert in samenwerking met de vrouwensoos "Femke" mor gen een filmochtend voor vrouwen. Om tien uur wordt begonnen met de vertoning van een film waarin desitua tie van vrouwen die in de ge zondheidszorg werkzaam zijn wordt belicht. Vanaf half tien is er gelegenheid om in de soos een kopje koffie te drinken. De kosten zijn één gulden per persoon. Studium generale In het kader van de studium ge nerale over theologie wordt vanavond de laatste bijeen komst gehouden onder de titel "Praxis van de theologie". De bijeenkomst wordt gehouden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 en begint om acht uur. Spreker is dr. G. Hter Scheg get. Hij zal 'nader ingaan op de vraag welke consequenties getrokken moe ten worden uit de theologie voor de praktijk van de kerk en voor het dagelijks hande len van kerk en kerkleden. Franse film "Bof Anatomie d'un livreur" is de titel van een Franse film van Claude Faraldo uit 1971 die vanavond wordt vertoond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, ingang Haze- windsteeg. Hoofdpersoon in de film is Julian, een bezorger bij een wijnhandel die af en toe erotisch contact heeft met een van zijn vrouwelijke klanten. Op een dag ontmoet hij een etaleuze met wie hij trouwt. De voorstelling begint om acht uur en plaatskaarten zijn verkrijgbaar aan de Oude Vest 45. Kinderfilm "De Slakkenrace" is de titel van de hoofdfilm die morgenmid dag in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt ver toond. De overige bestandde len van de kinderfilmmiddag zijn tekenfilms van bekende stripfiguren. Bij de toegangs prijs van drie gulden is een bekertje ranja inbegrepen. De voorstelling begint om half drie. Oud-Leiden baar koop ling i. fonds tauratie e Vereniging Oud-Leiden houdt morgen de jaarlijkse ledenvergadering in het ste delijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. De agenda vermeldt naast de ge bruikelijke huishoudelijke punten een voorstel tot contri butieverhoging en de beste ding van het geld dat beschik- gekomen uit de ver- n huizen. De bedoe- im er een publikatie- een fonds voor de res- kleinere objecten van te vormen. De vergade ring begint om half acht. Verzamelaars De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt vanavond een vergadering in het gebouw van de BTS aan de Vondellaan 35. Afghanistan Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgenmiddag een educatief programma voor de jeugd van 9 tot 12 jaar. Het programma dat om- twee uur begint staat in het teken van Afghanistan. Er zal een film worden vertoond en daarna houden de deelnemer- tjes zich bezig met het in el kaar zetten van een bouw plaat. Er kunnen maximaal 30 kinderen meedoen die vanaf één uur 's middags een kaartje kunnen kopen voor f0.75. Energie sparen in het zivembad LEIDEN - Voor het zwembad De Zijl wil de Sportstichting een zo genaamde doseerinstallatie aan schaffen. Hiermee wordt auto matisch op het beste tijdstip de verwarming en luchtbehande ling in het gebouw in- en uitge schakeld, wat resulteert in een besparing op de energierekening. Met de installatie van 16.000 gul den kan een jaarlijkse besparing ten opzichte van schakeling met de hand bereikt worden van 6000 gulden. Voor de Leidse baden wil de Sport stichting graag afdekmateriaal aanschaffen, zodat de warmte van het water buiten de gebruik- suren niet verloren gaat aan de buitenlucht. Het wachten is ech ter op een subsidieregeling van de overheid voor deze kostbare aanschaf: per bad kunnen de kos ten variëren van 50.000 gulden tot twee ton. Men overweegt om, als de subsidieregeling lang op zich laat wachten, landbouwfolie aan te schaffen. Hiermee zou het wa ter afgedekt kunnen worden tij dens de opwarmperiode. De raadscommissie voor sportza ken zal zich deze week over de aanschaf van de doseerinstallatie uitspreken. DINSDAG 25 MAART 1980 LEIDEN - Een groep bewoners van Pancras-West de wijk rondom de Hooglandse Kerk verliet gister avond voortijdig het Waagge bouw uit protest tegen de vesti ging van een daklozencentrum aan de Middelweg. Ze stapten op na het voorlezen van een verkla ring bij het begin van de infor matieavond over het centrum georganiseerd door de Stichting Opbouw Onderdak. De bewoners zeiden uiterst verbol gen te zijn over het feit dat ze niet bij de voorbereiding van de plan nen zijn betrokken. De bezwaren tegen het centrum bleken voort te komen uit de angst dat het ge drag van de toekomstige béwo- ners het welzijn van de wijk na- LEIDEN - "De Leidse universiteit vindt dat de eigen be langen in de Leeuwenhoek zwaarder moeten wegen dan die van de Leidse bevolking. De Leidse universiteit toont onvoldoende goede wil om in het bewuste gebied woningbouw te laten plegen en om de veiligheid daar te verbeteren". Dit was het eerste commentaar van een groot aantal teleurgestelde aanwezigen op de publieke tri bune, waar onder vertegenwoor digers van de Werkgroep Milieu beheer Leiden, nadat de Leidse universiteitsraad gisteravond na ruim drie uur vergaderen over het bewuste gebied tussen de Wassenaarseweg en de Ples- manlaan de herziene motie van het college van bestuur van de Leidse universiteit over die loka- tie had aangenomen. Het komt er in de motie in het kort op neer dat er wellicht woning bouw gepleegd zou kunnen wor den, "maar op voorwaarde dat voor de universiteit aan een aan tal voorwaarden is voldaan, bij voorbeeld dat de nieuwbouw van het laboratorium voor de sub-fa culteit biologie kan doorgaan", aldus het college van bestuur van de universiteit. Woordvoerder drs. E. Meelis van de Wergroep Milieubeheer: "Ik be treur het dat het besluit van de universiteitsraad niet positief is uitgevallen voor woningbouw in de Leeuwenhoek" In de motie wordt duidelijk voren gebracht dat de teit verantwoordelijk is voor de voortgang van het onderwijs en het onderzoek en dat er een spanningsveld bestaat tussen de behoefte aan zoveel mogelijk goede woningen in Leiden en de zorg voor de voortgang van de universitaire activiteiten. "Ik hoop dat het geen negatieve in vloed heeft op de verdere onder handelingen tussen gemeente en universiteit", aldus Meelis. "Er wordt in de motie met geen enkel woord gerept over hoeveelheden te bouwen woningen" Een alternatieve motie van A. van Kampen van de Progressieve Partij was daarin duidelijker. In deze verworpen motie werd meer de nadruk gelegd op de woning bouw en de veiligheid in de Leeuwenhoek. Twee meningen wenhoek binnen de universi teitsraad bestaan. De ene vindt dat er veel huizen moeten komen in de Leeuwenhoek en de andere vindt dat de woningbouw be perkt moet worden of zelfs hele maal achterwege moet blijven. De nu aangenomen motie brengt daarin volgens de tegenstem mers echter nog niet veel duide lijkheid. De indiener van de al ternatieve motie, A. van Kampen, zei dan ook over de motie van het college van bestuur "dat het op nieuw niet duidelijk is wat de universiteit nu precies wil. Wij willen woningbouw en ook moet er worden gekeken of andere wijken zoals de Boekhorst (een wijk in opbouw bij de Lage Morgsweg), geen gevaar lopen" Tijdens het vaststellen van de spreektijden van de raadsleden liep de directeur van het Gor- laeuslaboratorium dr. S. J. Roor- da woedend de vergaderzaal uit. "Twee minuten om over zo'n be- langrijk onderwerp te praten is veel te kort", liet hij briesend we ten. "De belangen zijn veel te groot om dit in een dergelijk kor te tijd te bespreken. Over seksis me (een eerder op de avond be handeld agendapunt over ver meende discriminerende op merkingen in de universitaire almanak) praten ze ruim ander half uur en dit punt moet in twee minuten worden behandeld. Be lachelijk" Wat later loosden partijgenoten van de onstuimige directeur hem weer vanuit de wandelgangen de vergaderzaal in en maakte hij alsnog gebruik van zijn spreek tijd. Hij zei daarin onder andere dat een gebied als in de Leeu wenhoek veel te klein is om op een schaal zoals de gemeente Leiden, dat wil, woningbouw te plegen. "Voor allerlei voorzie ningen moet men dan naar el ders" De Leidse universiteit dringt er in de motie tenslotte bij de gemeen te op aan het overleg met de uni versiteit te openen, "waarbij de universiteit zich zal doen verge zellen door het ministerie van onderwijs, terwijl door de ge meente de regionale inspectie van de volksgezondheid belast met het toezicht van het milieu voor dit overleg zal worden uit genodigd. De verdere inschake ling van andere partijen zal eerste punt van overleg zijn", aldus de Leidse universiteit. LEIDEN - Hoewel het er afgelopen week nog niet naar uit zag was het gisteren toch plotseling lente. Aan dat voorjaarsgevoel wordt een belangrijke bijdrage geleverd door de gemeentelijke plantsoenendienst, die ervoor gezorgd heeft dat op vele plaatsen in de stad de lentebloemen hun kopjes opsteken, zoals de duizenden crocussen in geel,witen paars in de middenberm van de Lammenschansweg .waar onze fotograaf bovenstaand plaatje schoot. delig zou kunnen beïnvloeden. Voorts zei men bevreesd te zijn dat de wijk zo langzamerhand volgroeit met sociale vestigingen. De bewoners vinden dat op de plek van de Remonstrantse kerk be jaardenwoningen moeten ko men. Ongenoegen uitte men ook over het feit dat men pas op 20 maart via het blaadje van de wijkvereniging op de hoogte was gesteld van de informatieavond op 24 maart. Wel bleek achteraf dat by het bestuur van de wijk vereniging de datum al een maand eerder bekend was. Na geconstateerd te hebben dat bijwonen van de bijeenkomst niet zinvol was verlieten de be woners de vergadering. Daarmee kwam het doel van de avond - een discussie tussen bewoners en hulpverlenende instanties - in de lucht te hangen. Tydens het verdere verloop van de avond werd er gesproken over de opzet van het daklozencentrum. Aan de nog aanwezigen werd ge vraagd plaats te willen nemen in een van de vijf werkgroepen die het uiteindelijke gezicht van het centrum moeten gaan bepalen. Uit de discussie bleek dat het centrum vooral onderdak en hulp gaat verlenen aan mensen die in acute noodsituatie zijn verzeild geraakt. Voorzitter Kamphuis liet op de bij eenkomst doorschemeren dat als een eventueel alternatief voor de Middelweg wordt gedacht aan de Rembrandtstraat. ENFB: Niet op fietsstrook voorsorteren LEIDEN - Het is automobilisten verboden te stoppen op fietsstro ken. De Echte Nederlandse Fiet sersbond ENFB meent nu dat ook het voorsorteren op fiets stroken niet meer is toegestaan. In brieven aan ryschoien en het ministerie van verkeer en water staat wijst de ENFB erop dat het merendeel van de automobilisten niet weet dat stoppen op een fietsstrook verboden is, terwijl rijscholen nog leren voor te sorte ren op deze weggedeeltes. De ENFB stelt voor om de "stippel- strepen" om te zetten in doorge trokken witte lijnen, omdat de fietser recht heeft op een eigen stukje vrije rijbaan. Universiteit geeft f 700.- voor Nicaragua LEIDEN - Een inzamelingsactie voor Nicaragua door de Leidse universiteitsraad heeft gister avond bijna zevenhonderd gul den opgebracht. Het geld zal worden bestemd voor voor de al fabetiseringscampagne, die ten bate van het onderwijs in Nicara gua is begonnen. De inzamelingsactie werd gehou den ter gelegenheid van de twee honderdste vergadering van de universiteitsraad sinds de op richting van de raad in 1971. Op voorstel van de Leidse Studen ten Bond (LSB) werd tijdens de "feestelijke maaltijd de tegen waarde van het door ons gecon sumeerde voedsel ingezameld". De bijna veertig aanwezigen brachten 690 gulden bijeen. Mag carillon minder spelen LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de mogelijkheden on derzoeken om de geluid soverlast die het carillon bij winkelcentrum "De Luifel- baan" in Leiden Zuid-west veroorzaakt te verhelpen. Omwonenden hadden bij de gemeente geklaagd over de "onverdraaglijke herrie" die het carillon overdag maar ook 's nachts ten gehore zou bren gen. De dienst gemeentwer- ken gaat nu bekijken of men een technische wijziging kan aanbrengen waardoor het ca rillon niet langer elk kwartier maar slechts eens in het uur (en uitsluitend overdag) zijn klokkenspel laat horen. LEIDEN - Dertig voertuigen re den gisteren tussen elf en een uur te hard over de IJsselmeerlaan. In totaal controleerde de politie via radar 445 voertuigen. Een au to was met 78 kilometer de snel ste van de overtreders. De maxi mum toegestane snelheid op de IJsselmeerlaan is vijftig kilome ter per uur. LEIDEN - De Leidse universiteit vindt "seksistische grappenin universitaire publicaties ongepast. Een motie van die strekking werd gisteravond tij dens de vergadering van de universiteitsraad na ruim anderhalf uur debatteren aangenomen. In de sterk uitgeklede motie werd door de indieners, leden van de Leidse Studenten Bond (LSB) onder andere ook geeist dat het redactionele gedeelte van de Almanak in de toekomst achterwege zou blijven. Daarvoor voelde een meerderheid van de universi teitsraad echter niets. De LSB en een aantal Leidse vrouwengroepen had den zich gestoord over wat zij noemen "een flauwe seksistische grap" over het comité "Wij vrouwen Eisen" in de Universitaire Almanak van dit jaar. Het comité wordt in de Almanak gecombineerd met een gezegde dat Erasmus destijds in "Lof der Zot heid" uitte- Evenals volgens het Griekse spreekwoord een aap altijd een aap blijft, al kleedt hij zich in purper, zo blijft een vrouw altijd een vrouw, dat wil zeggen: dwaas. Hoe zij zich uiterlijk o ik voordoet Vorige maand diende de LSB al een motie in over de gewraakte passage, maar het comité "Wij vrouwen Eisen vond de motie te algemeen en bovendien werd de behandeling van die motie na stemming door de universiteitsraad naar een later tijdstip verschoven. In de nieuwe motie, die gisteravond aan de orde kwam, werd mede op verzoek van het comité het accent gelegd op seksisme. Het feit dat het ontbreken van informatie over vrouwen- en homofielenorga nisaties een te betreuren nalatigheid van de Alma nakredactie is, werd door de raad niet overgeno- LEIDEN - Een drietal bewoners van de Da Costastraat heeft na mens het bewonerscomité van deze straat een boze brief aan het gemeentebestuur gestuurd om dat gisteren een begin is gemaakt met een straatverbeteringsplan voor de Da Costastraat. "Het gemeentebestuur van Leiden heeft de democratie met voeten getreden door het sierbestra tingsplan voor de straat te laten uitvoeren terwijl bij de gemeente bezwaarschriften in behandeling zijn", aldus de gebelgde bewo ners. Het comité zegt het te be treuren dat nimmer antwoord van het college van B en W is ont vangen op de bezwaren uit de buurt. Zoals bekend wordt er in de Da Costastraat al geruime tijd ruzie gemaakt over het straatverbete ringsplan. Uit enquetes van ver schillende bewonersgroepen bleek eerst een meerderheid vóór en later een meerderheid tegen het straatverbeteringsplan te zijn. In een derde enquete van de Welzijnsraad kwam uiteindelijk een kleine meerderheid uit de bus die zich tegen de uitvoering van het plan uitsprak. In een ge meentelijke commissie werd echter het besluit genomen dat het sierbestratingsplan moest worden uitgevoerd. Vrijdag kregen alle bewoners van de Da Costastraat een brief van de gemeente dat een begin zou worden gemaakt met dc werk zaamheden. Reden voor bet be wonerscomité om het college van B en W harde verwijten te maken. "Lafheid, onzorgvuldigheid, on beschaamdheid en onbeschofd- heid" wordt het stadsbestuur verweten en men vraagt het col lege waarom "zo ondemocra tisch" wordt gehandeld. Het be wonerscomité suggereert dat het gemeentebestuur de democratie alleen is toegedaan wanneer wordt ingestemd met "haar prin cipes en stokpaardjes". (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Een po ging van drie bewoners van de Witte Rozenstraat in Leiden om de werkzaamheden die in op dracht van de gemeente in hun straat worden uitgevoerd, stop te leggen, is mislukt. De drie bewoners hebben van de Raad van State in Den Haag een negatief antwoord gekregen op hun verzoek tot schorsing over te gaan van het gemeentelijk besluit om de werkzaamheden in de Wit te Rozenstraat (het leggen van verkeersdrempels, het verbreden van de stoep bij de hoeken met de Witte Singel en de Jan van Goyenkade, het versmallen van de rijbaan) uit te voeren. De Raad van State heeft de bewo ners niet eens gehoordomdat het volgens voorzitter Van der Hoe ven van de afdeling rechtspraak al bij voorbaat vaststond dat er geen schorsing zou volgen. De brief waarin de gemeente de be woners van de Witte Rozenstraat meedeelde dat er in hun straat de nodige werkzaamheden zouden worden verricht, kan niet als een besluit met rechtsgevolg worden beschouwd, aldus de Raad van State.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4