Topfiguren in Leidse fraudezaak spoorloos Meningen blijven botsen Weggooien leeg pakje shag: f25.- 'Malafide praktijken?Hij heeft nooit anders gedaan' Conflict bij Oud- Leiden Voorde derde maal in successie Leidse Paardendagen [jjjplNSDAG 25 MAART 1980 LEIDEN,- /al JBL da LEIDEN - Het onderzoek ini naar de miljoenenfraude ee in de bouw concentreert zich op de 38-jarige Lei- et denaar J. van L. Hij staat ej al langer bekend als een /ej van de grootste koppel- gjj bazen van Nederland. Van L. de eigenaar van Hans van Leeuwen bv aan de Over Rijn in Leiden, is spoorloos. In het Leidse politiebureau liggen bergen paperassen, die tezamen de administratie van achttien besloten vennootschappen vormen. Vermoedelijk zijn alle I achttien bv's, waarvan gister- J morgen de administratie in be slag is genomen, eigendom van Van Leeuwen. De politie wilde dit echter ontkennen noch be vestigen. Iai Ook de boekhouder F.R. is spoor loos voor de politie. Van L. bom- ;r| bardeerde zijn boekhouder mi meestal tot directeur van zijn le bv's. Van L. en zijn boekhouder wordt valsheid in geschrifte ten laste gelegd. In totaal zouden zij de afgelopen jaren voor tenmin- p ste tien miljoen gulden aan loon belasting, omzetbelasting en so ciale premies hebben ontdoken. Personeel van Van Leeuwen bv aan y de Over Rijn speelt stommetje: 'a "Wij geven geen inlichtingen", antwoorden zij op elke vraag. "Wacht u maar tot de verant- lo woordelijke mensen er zijn." De lu( meest verantwoordelijke man, Van L., schijnt intussen al twee Jr weken "met vakantie" te zijn in 'p Italië. Hij heeft daar ook een huis. Van Leeuwen bv doet in bestratin gen en rioleringen. Van Leeuwen in zou in Leiden en omgeving tus sen de tweehonderd en de drie- i honderd mensen in dienst heb ben. Volgens een vakbonds woordvoerder verdienden zij net to 1200 tot 1300 gulden in de week. "Als zij ontslagen waren, dan bleek plotseling dat zij ner- gens voor waren verzekerd. De stichting sociaal fonds bouwnij- j verheid moet vervolgens op- draaien voor de premies, die Van Leeuwen bv niet aan de stichting Ie heeft afgedragen", a Woordvoerders van de vakbonden zeggen te weten dat Van L. zich al jaren met malafide praktijken f bezig houdt. "Hij heeft nooit an- a ders gedaan. Het zal niet bij de :1 verduistering van tien miljoen gulden blijven. Als er nu dertig procent boven tafel kómt is het j- veel. Van L. heeft altijd de mazen 1 in de wet weten te vinden." Het J verhaal gaat dat de fiscus begin '79 bij Van Leeuwen bv aanklop te met een belastingschuld van een half miljoen gulden. Van L. zou het bedrag ter plekke contant hebben betaald. LEIDEN - Tijdens de jaarvergade ring van de vereniging Oud-Lei den die vanavond in de Lakenhal wordt gehouden zal waarschijn lijk een conflict aan de orde ko men dat is ontstaan tussen de vereniging en een van de leden, Ruud Spruit. In een brief aan het bestuur zegt Ruud Spruit dat al lerlei roddels over hem worden verspreid en dat hij overweegt een gerechtelijke procedure aan te spannen. Tussen Ruud Spruit en Oud-Lei den botert het al geruime tijd niet. Inzet vormt het pand Klok- steeg 2 dat Spruit van de vereni ging kocht. Dat kon overigens pas nadat de vereniging daartoe in de zomer van 1978 bij uitspraak van de rechtbank was verplicht omdat in 1976 een toezegging was gedaan. Het pand werd gekocht voor 110.000 gulden en Spruit consta teert nu dat in het financieel overzicht van de vereniging slechts een opbrengst van iets meer dan 98.000 gulden wordt vermeld. Spruit vraagt zich af wat er met die ontbrekende 12.000 gulden is gebeurd. Tevens zegt Spruit dat zich in het pand allerlei waardevolle bouw onderdelen bevinden die de ver eniging had geleend van de ge meente Leiden. Deze onderdelen zouden zijn meeverkocht, met als gevolg dat de vereniging een ver goeding van ongeveer 15.000 gul den aan de gemeente Leiden zou moeten betalen. Voorzitter van de Vereniging Oud- Leiden, dr. M. A. van Dongen, liet desgevraagd weten geen enkele commentaar te willen leveren op de beschuldigingen, maar deelde mee dat de brief waarschijnlijk vanavond aan de orde zou komen op de jaarvergadering. Nog slechts een uithangbord herinnert aan de vestiging van Lemy op de hoek van de Hogeivoerd en KraaierstraatHet bedrijf was er korte tijd gevestigd na het vertrek van een kruidenierszaak. Inmiddels heeft zich in het pand een antiekzaak gevestigd. De bouwbonden pleiten al een tijdje voor een "kettingverant woordelijkheid" bij de bouwbe drijven, om de fraude in de bouwwereld de wereld uit te hel pen. De hoofdaannemer moet niet alleen verantwoordelijk worden gesteld voor zijn onder aannemers, maar ook voor de aannemers, die de onderaanne-, mers weer in dienst nemen. "Als de wet op dit punt niet wordt ver anderd, dan gaat de zwendel met belastingen en sociale premies gewoon door. Druk je één luis dood, dan komen er zo weer nieuwe", aldus een vakbonds woordvoerder". Van L. kon de fraude op grote schaal op simpele wijze plegen. Hij kocht een lege bv op, be noemde een zogenaamde "katte- vanger" tot directeur, hevelde personeel van de ene bv over naar deze nieuwe bv, en liet de zaak na twee maanden springen zonder belasting en premies te hebben afgedragen. Het zaakje kon dan weer van voren af aan beginnen met een nieuw opgekochte bv. Voor de schijn kocht-Van L. wel eens vakantiebonnen van de stichting sociaal fonds bouwnij verheid voor zo'n veertig werk nemers. Van L. liet voor zijn an dere werknemers bonnen zwart opkopen op allerlei bouwwer ken. Hij betaalde dan bijvoor beeld tweehonderd gulden per bon, terwijl de bon honderd gul den waarde voor de bouwvakker heeft. Van L. kon dan nog altijd honderd gulden in zijn eigen zak steken, omdat hij op deze manier geen premies aan het sociaal fonds bouwnijverheid afdroeg. Van Leeuwen bv voerde ook gere geld v/erken uit in Leiden. Wet houder Waal ontkent dat Van Leeuwen bv opdrachten voor grote werken van de gemeente kreeg. Ook kleinere opdrachten heeft Van Leeuwen nooit recht streeks van gemeentewerken ge kregen, meldt de heer Baren- dregt, adjunct-directeur van ge meentewerken. "Wel is het zo dat hij bestratingen als onderaanne mer uitvoerde voor de aannemer, aan wie wij de opdracht hadden gegund. Het waren nooit riole ringswerkzaamheden". Van Leeuwen bv genoot ook be kendheid in Leiden doordat hij zo nu en dan optrad als sponsor van sportevenementen en sport clubs. Discussie over kraaknota levert weinig 'op LEIDEN - Het is nog altijd vol strekt onduidelijk wat er met de kraaknota van politiecotnmissa- ris Van Voorden gaat gebeuren. Gisteravond werd er tijdens de vergadering van de adviescom missie voor politionele aangele genheden voor de tweede keer gediscussiëerd over deze nota die inmiddels door de Leidse Kraak- bond volledig is gekraakt (zie de ze krant van gisteren). Evenals de vorige discussie leverde ook, deze "confrontatie" tussen politie en enige raadsleden vrij wel niets op. De ene helf van de commissie (de raadsleden) ver weten commissaris Van Voorden dat zijn kraaknota overloopt van de vaagheden terwijl de andere commissiehelft (de staf van de Leidse politie) de raadsleden het verwijt maakte dat zij geen con crete voorstellen aandroegen zo dat diezelfde vaagheden uit de nota konden worden wegge werkt. PvdA-raadslid Peters meende dat de politie met de kraaknota alle kanten op kan. "Met deze nota kan heel makkelijk een actief kaar te steken omdat het zo niet langer kan. De ene helft van Lei den klaagt er namelijk over wan neer de politie bij een kraakactie optreedt terwijl de andere helft klaagt wanneer dat niet gebeurt" beleid tegen het kraken worden Alle raadsleden lieten vervolgens gevoerd. Maar vooral omdat de zaak-landelijk nog niet is gere geld vind ik dat de politie zich terughoudend moet opstellen. De politie moet voorkomen dat de indruk wordt gewekt dat zij zich voor het karretje van de huiseigenaren laat spannen", al dus Peters. Peters partijgenote mevrouw Hes wilde van commissaris Van Voorden weten van wie het initia tief tot het opstellen van de nota Uiteindelijk kwam men niet verder afkomstig was. Van Voorden dan elkaar te beloven de discus weten met een dergelijk initiatief behoorlijk in hun sas te zijn waarna de discussie weer even hard losbrandde. Zo liet hoofdin specteur Mostert weten dat de politie de belangen van de kra kers net zo hoog aanslaat als die van de huiseigenaren wat aan raadslid Hes de opmerking ont lokte dat zij dat uit de motie niet kon opmaken. antwoordde hierop dat het initia tief van de korpsleiding was uit gegaan. "Omdat", zo zei hij, "we het gevoel hebben dat het hoog tijd is om eens de koppen bij el- tijdens de volgende vergade ring wederom te zullen voortzet ten en bij deze discussie dan te vens het kritische commentaar van de Kraakbond te betrekken. Veel aangespannen paarden tijdens de Leidse Paardendagen. LEIDEN - Voor de derde maal in successie worden in de Leidse Groenoordhallen volgende maand weer de Leidse Paardendagen gehouden. Dat gebeurt ditmaal in de paasvakantie, namelijk van vrijdag 11 tot en met zondag 13 april. Tot de zaken die gewijzigd zijn ten opzichte van de vorige editie behoort onder meer de naam. Voortaan heet het hippische evenement "Indoor Leiden". Bovendien is het programma, dat over vier dagen was verspreid, samengeperst in drie dagen. Vrijdag 11 april wordt begonnen met een non-stop-showavond van het aangespannen paard, met onder andere een random, quadron enkelspannen, tweespannen, een achtspan, waarna er een over val zal worden geënsceneerd op een binnenstuivende postkoets. Tussen deze nummers door is er een voltige en een Hongaarse carroussel. Zaterdag 12 april komen eerst de pony's aan de beurt. Daarna wordt de vloer vrijgemaakt voor de Landelijke Rijverenigingen en de Nederlandse Bond van Rijverenigingen. Zondag 13 april is gere serveerd voor de Nederlandse Hippische Sportbond, voor het verrijden van een klassiek springconcours en een jachtspring- concours. De apotheose van Indoor Leiden wordt die dag rond vijf uur ver wacht wanneer dertig verschillende aanspanningen een demon stratie zullen verzorgen. In de Groenoordhallen zal ook een stro- dorp op touw worden gezet. Daarin is onder meer een ponybaun opgenomen waar kinderen - onder geleide - gratis een ritje op een pony kunnen maken. De organisatoren hopen dat de publie ke belangstelling dit jaar zodanig is, dat vast kan worden besloten dat Indoor Leiden een jaarlijks terugkerend evenement wordt Het eerste jaar viel het bezoekersaantal nogal tegen. Het afgelopen jaar was het wat beter. Onder het motto "driemaal is scheeps recht" hoopt men dat er dit jaar een doorbraak zal komen. Een van de grote trekkers van Indoor Leiden moet een pony-zes kamp worden. In Engeland wordt een dergelijk evenement al jaren met veel succes georganiseerd onder de naam "Mounted Gymkhana Games". Via contacten met de Engelse organisatoren is het Indoor Leiden gelukt om beslag te leggen op een groot deel van het wedstrijdprogramma zoals dat daar wordt verreden. Het ligt in de bedoeling 32 teams bestaande uit vier deelnemers en twee reserves aan de start te laten verschijnen. Op vrijdag 11 april worden overdag de voorronden gehouden, waarna tijdens de "avond van het aangespannen paard" de eindronden aan bod komen. Dat de belangstelling van de deelnemende verenigingen en mane ges groot is mag blijken uit het feit, dat verscheidene teams al twee maanden bezig zijn met oefenen. "WEG MET DIE BOM", schrij ven bewoners van de Mui- derkring in hun brief aan het Leidse gemeentebestuur. Met die bom wordt de LPG-op- slagtank, behorende bij het tankstation van "Het Motor huis" aan de Plesmanlaan bedoeld. Die tank staat na melijk op een flinke steen worp afstand (zo'n 75 meter) van de Muiderkring-flat. De bewonerscommissie van het flatgebouw wijst er in haar brief op dat er grote onrust onder de bewoners is ont staan na recente publicaties over de gevaren waar de flat bewoners aan blootstaan, door de aanwezigheid van de LPG-tank in hun directe om geving. Behalve de LPG-bom, pal voor hun deur, hebben de bewo ners van de Muiderkring ook nog eens te maken met de aanwezigheid van de onlangs in opspraak geraakte labora toria van de universiteit. Deze laboratoria liggen op enkele honderden meters afstand van het flatgebouw in de Leeuwenhoek-polder. En als we de heren hoogleraren en professoren moeten geloven ontsnappen er geregeld al lerlei enge stoffen uit deze wetenschappelijke bolwer ken. Al met al dus geen pretje om in de Muiderkring te moeten wonen. Wat vinden de bewo ners daar eigenlijk zelf van? Dezer dagen hebben we het door de LPG-bom en gevaar lijke gassen bedreigde flatge bouw bezocht om eens te peilen in hoeverre de bewo ners zich bedreigd voelen. Aanvankelijk leek het erop alsof de bewoners uit angst voor naderend onheil alvast maar zelf het initiatief voor evacuatie hadden genomen want in de hele flat was nage noeg niemand te bekennen. Bij de eerste acht woningen waar we aan de bel hingen bleek niemand thuis te zijn. Maar de aanhouders wonnen ook deze keer en de negende deur, die van de familie Brauckman, ging na twee keer bellen zowaar open. Me vrouw Brauckman: "Nou be dreigd voel ik me nu niet di re het eigenbelang wordt ver dedigd en ik weet daardoor ook niet wat er nu van die verhalen waar is. Bedreigd voel ik me in elk geval niet". Mevrouw Olivier, secretaresse van de bewonerscommissie, zegt zich wel degelijk be dreigd te voelen Met name door de aanwezigheid van de LPG-tank. "Ik ben bang dat er pas maatregelen genomen gaan worden tegen het LPG- station als er al iets naars is gebeurd. En dan is het dus te laat. Daarom is het best mo gelijk dat er binnenkort nog andere acties zullen volgen' Een van haai buurvrouwen vat de zaak heel wat laconieker op. Zij zegt: "Ja natuurlijk vind ik het allemaal eng. Maar wat moet ik er verder aan doen? Ik kan moeilijk het tankstation en die laboratoria laten weghalen. Ja toch?" Volgens de heer Laman, ad junct-directeur van "Het Mo torhuis". is de kans dat het LPG-station aan de Ples manlaan daadwerkelijk zal verdwijnen zeer klein. "Op dit moment worden door TNO. in opdracht van het ministe rie, alle LPG-stations in het land onderzocht. Het blijft dus voorlopig afwachten geblazen wat TNO aan de mi nister adviseert. Maar ik ver wacht niet dat ons station aan de Plesmanlaan moet ver-o dwijnen", aldus de heer La- man. En cht TNO adviseren dat De LPG-tank met op de achtergrond het flatgebouw van de Muiderkring reet. Maar ik vind wel dat het LPG-station zo snel mogelijk moet worden verplaatst. Da's immers een levensgevaarlijk ding. Als daar een klein on gelukje mee gebeurt blijven we hier geen van allen heel". De aanwezigheid van de labora toria is volgens mevrouw Brauckman een andere zaak. "Daar worden proeven ge nomen voor het ziekenhuis. Die laboratoria mogen wat mij betreft blijven. Je kan immers niet overal tegen zijn. Het LPG-station moet in elk geval weg. Noteer maar dat mijn man en ik vóór verplaat sing zijn", aldus de Muider- kring-bewoonster. Haar buurman maakt een heel wat onverschilliger indruk. Laboratoria of geen laborato ria, LPG-station of geen LPG-station het kan hem kennelijk geen barst schelen getuige zijn: "Ach meneer ze doen maar. Het interesseert me allemaal geen moer. Goeiemiddag". De heer Mels laat een paar deu ren verder weten het een vreemde zaak te vinden dat er binnen de universiteit nooit bezwaaren zijn geuit tegen universitaire nieuwbouw in de Leeuwenhoek. "Maar nu er sprake is van woningbouw komen ze opeens met allerlei angstaanjagende verhalen aanzetten", aldus de heer Mels. "Ik weet niet in hoever- IIET IS GENOEGZA/1 KENDdat er tijdens g telijke commissiev ringen nogal eens oe wordt gezwamd. Gisteravond was dat wc het geval tijdens de c aievergadering voor i ne en bestuurlijke a genheden. En waar zvn de heren en dames ditmaal over'.' Jui: spreektijdverkorting begrotingsdebatten.. t ovei tijdeni LEIDEN - Het weggooien van een leeg pakje shag is een 20-jarige militair duur komen te staan. De Leidse kantonrechter veroordeel de de jongeman, een inwoner van Oegstgeest. gisteren, tot een boete van 25 gulden wegens het ver vuilen van de openbare weg. Het misdrijf vond enige tijd geleden plaats toen de jongeman voor de ogen van twee agenten, een pakje shag zomaar op straat gooide. Op heterdaad betrapt dus. De agen ten stapten uit hun auto. "Dat kost je 25 gulden, riepen ze met een". aldus een nog steeds ver baasde Oegstgeestenaur gister ochtend voor de kantontcc hter. "Juh, bekijk 't effe", had hij de agenten te verstaan gegeven en hij voegde er in met m is te versta ne woorden aan toe hoe hij over het politie-optreden dacht. De Leidse kantonrechter wilden de woorden van de jongeman met herhalen maar stelde vast dat hij de agenten niet netjes te woord had gestaan. De jongeman maakte de agenten duidelijk dat hij er met over dacht de bekeuring te betalen en hij was ook geenszins van plan zijn naam te zeggen. Daarop be sloten de agenten om de wetsover treder mee te nemen naar het bu reau. Voor de kantonrechter wilde de jongeman nog wel eens precies vertellen hot hij r OVet dacht: "Die politic-agenten in Oegst geest zijn gewoon allemaal mis selijke mannetjes.25 gulden boete voor het weggooien van een pak- kie shag. Dat is toch zottigheid. Als ze hadden gevraagd of ik het weer wilde oprapen had ik dat wel gedaan, maar ik kreeg met een 25 gulden boete en toen ik niet wilde betalen iverd ik in de auto gesleurd", aldus de verbolgen Ocgstgeestenaat. De officier van justitie bleek met te vermurven.Zij bleef er bij dat een boete hier op zijn plaats was en voegde er aan toe dat dat het ei genlijk veel te weinig was. De jonge Oegstgeestenaar bleef van mening dat het een lachen De Leidse kantonrechter besliste uiteindelijk-dat er moest worden opgetreden tegen het vermalen openbar eg t deelde stig de eis. tot een boete van 25 gulden. "Het is zo langzamer hand overal een bende", aldus de kantonrechter. "En zomaar al lerlei rotzooi op straat gooien, dat mag nu eenmaal niet". CPN: Bouwplan AMRO stoppen het structuur-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3