„Haas wijk moet voor alles een leefbare wijk worden „CDA moet zicE uitspreken voor schrappen weg'j Le/icfee agenda Bezetting van Rijnlands Lyceum Nieuwe vereniging wil Haaswijkbewoners helpen DINSDAG 25 MAART 198|DI] Het voorlopige bestuur val penningmeester Van Aalst, e OEGSTGEEST - "Wij willen als vereniging "Haaswijk" géén apart gemeenteraadje voor die nieuwe wijk worden en ik streef er ook niet naar burgemeestertje daarvan te zijn. Maar wél willen we als belangenvereniging de wen sen van de toekomstige wijkbewoners aan de gemeente en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten doorgeven" Dit zegt de voorzitter van h lopige bestuur van deze en uit de actiegroep pro-Haas- wijk (uit Oegstgeest) voortgeko men vereniging; Jan Verra. Die Uniek actiegroep is eertijds ontstaan uit woningzoekenden die een te genwicht wilden vormen tegen de voortdurende bezwaarschrif ten betreffende d woonwijk. grondwerkzaamheden voor de eerste woningbouw zijn in volle gang. Door hun aandrang is het gemeen tebestuur er toen in geslaagd de provinciale toestemming te krij gen om, ondanks die bezwaar schriften, toch alvast met de bru- gaanleg naar Haaswijk toe te be ginnen. Die toegangsbrug naar de Morsebelpolder over het Oegstgeester kanaal is nu bijna gereed, de bezwaarschriften zijn inmiddels verworpen en de VOORSCHOTEN - Met onbe kend letsel, maar buiten bewust zijn moest een 64-jarige inwoon ster van Voorschoten .gisteren worden overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Lei den. Bij het Gerard Douplant- soen in Voorschoten viel zij door onbekende oorzaak van de fiets. "Maar we vonden dat we als groepje actievoerders van het eerste uur dóór moesten gaan om de belangen van de toekomstige wijkbewoners te dienen", aldus motiveert Verra de oprichting van de vereniging "Haaswijk" Een op zichzelf uniek gebeuren want volgens zijn weten is er nog nooit een wijkvereniging opge richt nog voor dat er één huis staat. "En van deze wijkvereni ging kunnen ook mensen lid worden die niet in Haaswijk gaan wonen maar zich toch bij de nieuwe woonwijk betrokken voelen". De vereniging wil vooral de belan gen behartigen van hen die er wel gaan wonen zowel vóór als na de bouw. De voorzitter van het voorlopige bestuur van de "Haaswijk" vereniging meent dat zijn belangenvereniging nuttig is omdat gemeenteraadsleden "wel meer dingen aan hun hoofd heb ben dan de zorg om "Haaswijk" alleen en bovendien gaan zij er niet zelf wonen,'. Verra haast zich er echter aan toe te voegen dat uit het lidmaatschap van de vereni ging geen voorkeursbehandeling bij de woningtoewijzing mag worden verwacht. Meepraten Vreest U geen ondoorzichtigheid voor de mensen als wéér een groep naast gemeente en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG) zich met "Haaswijk" gaat bezig houden? Verra: "Nee, juist integendeel, want niet iedereen kan naar de gemeente of de projectontwik kelaar toegaan om zijn of haar in dividuele wensen kenbaar te ma ken. Wij willen GRAAG meepra ten in redelijke samenwerking met de bevoegde instanties. Zij (het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, red.) zijn juist erg blij als wij meedenken en mee praten want de inspraakmoge lijkheid voor toekomstige indivi duele bewoners is bij het BNG erg globaal. Ideaal zou echter zijn, als we als adviserend lid van de stuurgroep "Haaswijk", waar uit gemeente en BNG het project Leiden, worden opgenomen. Maar dan als klankbord want stemrecht hoeven we daarin niet te hebben". Waarom wilt U ook meepraten over de normen voorde toewijzing van de woningen in Haaswijk? Verra: "Omdat het nodig is dat ie mand controleert of de bevoegde instanties zich wel aan hun eigen toewijzigingsnormen houden. Verder willen we voorkomen dat mensen met daarvoor te hoge in komens in zwaar gesubsidieerde woningen kruipen die niet voor hen bedoeld zijn. Ook streven we ernaar een koopbeding op de premiekoopwoningen die het onmogelijk maakt dat de nieuwe bewoners hun premiehuis bin nen tien jaar met grove winst weer van de hand doen". Veel geld Wat denkt de vereniging zoal voor de toekomstige Haaswijk-bewo- ners te kunnen doen? Verra: "Nu al zij we hard bezig om met een bank overeenstemming te bereiken over een collectieve hypotheekvorm voor de woning kopers in "Haaswijk". Juist met de hoge rentestand van het ogenblik kan dat voor veel men sen wel eens erg aantrekkelijk zijn. Het was trouwens niet moeilijk om de banken te interes seren want 2e kwamen het zelf al vragen. En dit geldt ook voor het gezamenlijk afsluiten van brand en opstalverzekeringen. Alles bij elkaar kan dat de deelnemers, op vrijwillige basis, heel veel geld schelen. En hetzelfde geldt voor de in de toekomst af te sluiten onderhouds- en servicecontrac ten voor de woningen". Wat zijn Uw ideeën over de inrich ting van Haaswijk als woonwijk? Verra: "Haaswijk moet voor alles een leefbare wijk worden. Mis schien zou een bruin café er op zijn plaats zijn of zou naast het voetbalveld voor A.S.C. de sportmogelijkheden met tennis banen kunnen worden uitge breid. Ook denk ik aan het tóch realiseren van een lagere school voor de kinderen van de waar schijnlijk vele jonge gezinnen. Misschien dat door gezamenlijk overleg één school voor alle ge zindten mogelijk is. Ook is er dis cussie over de plaatsen waar de woningwet- en andere sociale woningbouw in de wijk moet komen. Het is bijvoorbeeld niet juist om die gesubsidieerde bouw op de ongunstigste plekken te realiseren alleen maar om de vrije sector grond duurder te kunnen verko pen, begrijp ik wel dat het soms economisch noodzakelijk is. Vergadering Maar, licht de voorzitter van het voorlopige bestuur toe, het wach ten is eigenlijk op de ideeën van de mensen zélf. "En dan nog wil len we ons als vereniging niet het recht geven bij de instanties iets er dóór te duwen. We willen al leen maar die ideeën aandragen. Uiteindelijk beslist de gemeente raad", relativeert Verra. Van nacht om acht uur is de eerste echte ledenvergadering in 't Camphuys in Oegstgeest. Dan wordt ook het bestuur gekozen en zullen werkgroepen worden geformeerd om zich actief met de verschillende werkterreinen van de VERENIGING Haaswijk be zig te houden. HANS SONDERS Mogelijk een kunstgrasveld in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een kunst grasveld en drie natuurgrasvel- den op en bij het sportpark Ade- geest. Dat is waarover de ge meenteraad van Voorschoten tij dens de volgende vergadering vrijdagavond een beslissing zal moeten nemen. De gemeente vindt dat het uitbrei den van de veldsportvoorzienin- gen in Voorschoten dringend noodzakelijk is. Wel zullen de vier nu geplande velden voorlo pig de laatsten in Voorschoten zijn. Het plan is om de natuurgrasvelden uit te voeren op het oude gedeelte van het volkstuincomplex. Zoals bekend is de volkstuindersver- eniging Voorschoten bezig het nieuwe complex in gebruik te nemen en het oude, tijdelijke complex te ontruimen. Het kunstgrasveld zou moeten ko men op een bestaand groen veld. De totale kosten van het gehele project zullen een kleine drieë neenhalf miljoen gulden bedra gen. Daarbij zijn ook huisves tingskosten betrokken. Het col lege van burgemeester en wet houders zal de gemeenteraad voorstellen van het totale bedrag nu al een geldsom van 2.800.000 gulden beschikbaar te stellen. Controle van vrachtwagens LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft maandagochtend rond vier uur een aantal vracht wagens gecontroleerd, die vee vervoerden naar de veemarkt in de Groenoordhallen Van de 45 aangehouden vrachtwagens ble ken slechts 12 geheel in orde te zijn. In totaal werden voor de an dere wagens 41 proces-verbalen uitgedeeld. Bij 15 wagens was de afsluitboom niet in orde. Verder misten vele chauffeurs de beno digde papieren voor het veever- voer. Bij een aantal vrachtwagens was de verlichting, de tachograaf (een apparaat om de rijtijden van de chauffeur te controleren) de buitenspiegel en de bladveren niet in orde. Ook ontbraken bij enkele vrachtwagens de tussen- schotten. Bij één auto was de verlichting van de aanhangwa gen niet aangekoppeld. lessen het programma volgen dat eindexamen- Eindexamenstunt tegen tentamenrooster OEGSTGEEST - Bij wijze van eindexamenstunt hebben leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest van nacht hun school bezet. Leer lingen en leraren die vanoch tend de school wilden betre den werden allereerst op merkzaam gemaakt op span doeken met de teksten "Sta king" en "Uitbuiting". Bij de ingang werden bovendien stencils uitgereikt waarin het doel van de actie werd uitge legd. De eindexamenkandidaten menen namelijk dat de inde ling van de schoolonderzoe ken die zij de afgelopen drie maanden hebben moeten maken, voor velen onhaal baar was. In het stencil spre ken ze van "een autoritaire schoolleiding die zonder de geringste vorm van overleg met de leerlingen een tenta menrooster heeft opgesteld". Voor de leerlingen was vanoch tend in plaats van de lessen programma opgesteld, rin onder meer een forum was opgenomen. Tijdens dit forum werden leraren uitge nodigd hun visie te geven op de indeling van de schoolon derzoeken. Veel leraren ble ken wel positief tegenover de actie te staan al werd wel de opmerking geplaatst dat vóór de aanvang van de tentamens vrijwel geen protest is ge hoord van de zijde van de leerlingenraad. De rector van het Rijnlands Ly ceum, de heer Van Mierloo, zegt de actie dan ook gemoe delijk op te nemen: "Ik geloof niet dat deze actie louter en alleen wordt georganiseerd omdat de schoolonderzoe- kenroosters zo erbarmelijk zouden zijn. Deze grief is meer gebruikt om een goed uitgangspunt voor een ein dexamenstunt te hebben. Dat daarbij de lessen worden op gehouden is normaal, dat ge beurt elk jaar". Voorschotens raadslid: P|| de nieuwe vereniging op het bouwterrein van "Haaswijk". Links van de rioolput bovenop secretaris Poelmans en er in voorzitter Verra. VOORSCHOTEN - De Tweede-Kamerfractie van het CDA zou zich in navol ging van de PvdA moeten uitspreken voor het schrappen van rijksweg 11-West (een verbinding tussen de rijkswegen Am sterdam-Rotterdam en Amsterdam-Den Haag). Het Yoorschotense CDA-raadslid Offringa wil er bij zijn partijle den, die zitting hebben in de Tweede Kamer, op aandringen afstand te nemen van de plannen voor deze weg. Dit deelde hij gis teravond tijdens een politiek café in de Lindehoeve mee. De PvdA- Tweede Kamerfractie heeft in een eerdere fase al een motie in gediend met het verzoek deze rijksweg te schrappen. Oppositie Bij de politieke bijeenkomst in de Lindehoeve stond de rijksweg 11-West, waartegen binnen Voorschoten nogal wat oppositie is, centraal. De plannen van Rijkswaterstaat om deze rijks weg toch te handhaven, ondanks de inmiddels veranderde inzich ten werden gisteravond nog eens uiteengezet. Deze rijksweg kwam in 1966 voor op het zogenaamde structuur schema Hoofdwegennet als weg met een breedte van ongeveer 100 meter en een hoogte van 10 me ter, terwijl deze weg in 1956 slechts 25 meter breed was en overal gelijkvloers zou moeten Handtekeningen Greenpeace overhandigd OEGSTGEEST - De Greenpeace- aanhangers in Oegstgeest heb ben de 7095 handtekeningen die de afgelopen weken zijn verza meld gisterochtend overhandigd op het consulaat van Canada. Zo als bekend is "Greenpeace" een milieu-organisatie die zich bij haar activiteiten met name richt tegen het gruwelijk uitmoorden van duizenden zeehonden in Ca nada. De zeehondenpels wordt gebruikt voor de bontindustrie. Op het Canadese consulaat nam vice-consul Céguin de map met de duizenden handtekeningen uit Oegstgeest in ontvangst. De kleine kinderen die nog niet schrijven kunnen hadden hun protesten duidelijk gemaakt door middel van tekeningen die gelijk met de handtekeningen werden overhandigd. Zoeterwoudse raad praat over nieuwe burgemeester ZOETERWOUDE - In Zoeterwou- de is vanavond een extra raads vergadering waarin de zoge naamde profielschets van een nieuwe burgemeester door de raadsleden zal worden gegeven. Samen met de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk zal gesproken worden over de eisen en kwaliteiten waar volgens de raadsleden bij de benoeming van een nieuwe burgemeester reke ning mee moet worden gehou den. AJs alles naar verwachting loopt zal er eind van dit jaar een opvolger van burgemeester Detmers in Zoeterwoude zijn. Burgerlijke stand Overleden: (Leiden), G.J. de Graaff (1909); M. van Fraassen (1887), gehuwd geweest met G. Meulenberg; M. van leeuwen (1913); J. Hannaart (1884), ge huwd geweest met J.W. van Staden; P.M.R. Versteegh (1911); D.C.L. Schaap (1963); J. van den Bliek (1905); gehuwd geweest met G. van Looijstijn; A.A. van Luuk 1906); W.F.G. Stein (1919); A.G. Silvester (1911); A.G. Knol (1965); A.J.E. Mulder (72), echtg. van K.L. Schmitz; J.J. van Tongeren (77), echtg. van J. Sin- teur; H.A. Verdegaal (89); gehuwd ge weest met A.Th. Wohrmann; M.C. Vis sers (78), gehuwd geweest met B.C. Strijk; C.J.M. van der Ven (83), echtg. van A. van der Nat; E. Zijerveld (73), ge huwd gewest met H. Bouthoorn; J.J. van Oerle (75); B. Kruithof (69); S. Carton (75), echtg, van W. Schipaanboord; (Lei derdorp); J.H. Cremers (63), echtg. van C. Tesselaar; C.H.E. Brainich von Brai- nich-Felt (71), echtg. van H.M. Willemse; A. Verboom (88), gehuwd geweest met A. van Soest, nu echtg. van P. Vis; (War mond), A.W. Stolwijk (80); (Voorscho ten), J.W. Scheen (86), gehuwd geweest met J.P. van der Weerd; L.A.P.J. Oos terhof (83), gehuwd geweest met A.Th. Wohrmann; Th.J.M. Boonekamp (62), echg. van M.H. Zonderop. liggen. Het gemeentebestuur vai Voorschoten is tegemde aantel van de rijksweg 11-West, omda D deze weg voor een tweedelinj zorgt en bovendien veel verkee aantrekt. De poging om gistei avond een discussie op poten t| zETTEN liep overigens op niet; uit. Vrijwel geheel Voorschotel is tegen de aanleg van de rijkswei 11-West en zo waren er dan ooi gisteravond geen voorstanden aanwezig. Dinsdag Leiden Kapelzaal K O - Franse film van Claj de Faraldo, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk 33, kameri Femke, elke woensdagochtend infornu tie over vrouwenactiviteiten in Leide van 10-12 uur. Leidse vereniging van postzegelverzi meiaars - aula BTS, Vondellaan 35, ve gadering, 20 uur. Gespreksavond Bahé'i-gemeenschapi Rijnsburgerweg 167, tel: 156440. Bereil baar op werkdagen van 9-17 uur, vo<j hulp en informatie aan meerderjarige; (vanaf 18 jaar), die door problemen i| conflict zijn of dreigen te komen met po litie en/of justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uui teL 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, Koppenhinksteeg, teL- 121139. Voorschoten - 19 uur, popconcert Lin dehoeve, 5 groepen. Zoeterwoude - 20 uur, gemeenteraad profiel nieuwe burgemeester. Woensdag Leiden K O - kinderfilm; "De slakkenrace' 14.30 uur. Augustinus - Rapenburg, avond ové woningen in de Leeuwenhoek en ee film over de gevaren van chemische k boratoria en bedrijven, 20 uur. Gebouw Staalwijk - Herenstraat 45, le zing en film over diamanten en dia mantbewerking, 20 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, film "Mais qu'est-ce quélles veulent", 20.11 Schouwburg - "4X verkocht", met o.a Kitty Janssen en André van den Heuvel 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur,; Leiderdorp - 10-12.30 uur, VW-kle- dingbeurs, Scheppingskerk, van Poel geestlaan. Zoeterwoude - Toneel: "Een enge'; kwam voorbij", in "Ons Huis", Koster pad 3, 20 uur. Donderdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - 21 uur, Gek kefilm: "Asylum", 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17 20 uur "Les enfants du paradis". Stichting Meerburg - clubhuis Kleir Matillo, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - 2e Leidst Flipperkampioenschappen, 20 uur. Schouwburg - 4X verkocht, met o.a. Kit ty Janssen en André van den Heuvel 20.15 uur. LAK-theater - 20.30 uur, Rashomon Shaffy-p rod uctie. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie open caféavond, 21 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door apotheek Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20, tel: 763134 en door apotheek Beker, Lijtweg 4, teL 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, teL ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum V.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerpleinl 308,teL 02522-11463. LEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245.10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2