VUURZEE IN BOLLENSCHUUR Keukenhof bloeit binnen al Nieuwkopers tegen apotheek „In Boskoop geen lokken van kleuters INSDAG 25 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 Zestig man brandweer in actie HILLEGOM - Zestig brandweerlieden zijn vannacht in de weer geweest om een 'vuurzee' in de kunstleerfabriek van Polypreen aan de Wilhelminalaan in Hillegom te blussen. Een groot gedeelte van de oude bollenschuur waarin het bedrijf was ondergebracht, brandde af. De schade die het vuur heeft aangericht wordt voorlopig geschat op rond één miljoen gulden. De brand brak vannacht omstreeks drie uur uit. In eerste instantie bestreden de korpsen van Hille gom en Bennebroek de vlam men. Later werd ook een beroep gedaan op Heemstede (ladder wagen) en Haarlem (hoogwer ker). Het vuur laaide zo hoog op dat de spuitgasten vanaf de grond hier in tegen aanvankelijk niets konden uitrichten. Pas toen de brand- weer van Haarlem met haar hoogwerker werd ingezet kon de brand ook van bovenaf worden s| bestreden. Niet minder dan twin tig stralen, waaronder twee wa- I terkanonnen, draaiden zes uur op volle toeren voor het vuur onder de knie was. In totaal werden ei waterstralen gericht op de vertelde brandweercommandant Kokken. "We konden van de grond af helemaal niets begin nen. Het droge hout brandde als een fakkel. Daarom hebben Haarlem gevraagd met een hoogwerker op te draven zodat ook van bovenaf kon worden geblust." Over de oorzaak van de brand tastte zowel brandweer als politie van morgen nog volledig in het duis ter. Wél is de plek gevonden waar het vuur het hevigst heeft ge woed: in het kantoor. "Er wordt zeker niet aan brand stichting gedacht", aldus com mandant Kokken. "Daartoe is geen enkele reden aanwezig. De politie gaat vandaag proberen de oorzaak op te sporen." De oude bollenschuur moet, aldus de brandweercommandant, als verloren worden beschouwd. Inwendig is het complex volledig uitgebrand, een gedeelte werd compleet verwoest en ook het dak is ingestort. "Op de begane grond is nog iets overgebleven", zei Kokken, "maar dit heeft zo veel waterschade opgelopen dat daar niks meer mee kan worden begonnen." Directeur Preenen van Polypreen was vanmorgen niet voor com mentaar te bereiken. Problemen Ruim twee jaar geleden rezen er problemen rond de vestiging van Polypreen in de oude bollen schuur. De gemeente vond dit in strijd met het bestemmingsplan. Volgens dit plan is de plek be stemd voor (glas) tuinbouw, landbouw en veeteelt. Derhalve zou er alleen een agrarisch bedrijf in het pand mogen. Het geschil laaide zo hoog op dat de Kroon eraan te pas moest komen om een uitspraak te doen. Begin novem ber 1978 besliste zij dat Poly preen in de bollenschuur zijn handel mocht voortzetten. Reactie op kamervragen: BOSKOOP/DEN HAAG - Worden in Boskoop kleuters gelokt, bijvoorbeeld voor de met opheffing bedreigde christelijke kleuterschool "De Blokkendoos", door ou ders van kinderen die wat verderaf wonen een reiskos tenvergoeding in het vooruit zicht te stellen? "Nee", luidt de nadrukkelijke ontkenning van M.D. Riedijk, chef on derwijs bij de gemeente Bos koop. De indruk dat zulks wél zou ge schieden is gewekt door Tweedé-Kamerlid D.A.Th van Ooyen (PvdA), die vragen heeft gesteld over het voor komen van dergelijke reis kostenvergoedingen aan staatssecretaris Hermes (ba sisonderwijs). Van Ooyen haalde daarbij voorbeelden aan uit Ede, Hendrik Ido Am bachten Boskoop. Vooral een advertentie in een in Ede ver schijnend blad, waarin werd gebedeld om een zestal kleu ters, nodig' om de tweede kleuterleidster op de betref fende school te kunnen handhaven, trok daarbij de nodige aandacht. "De leid sters staan op de uitkijk. Bij afstand van minimaal 1,5 ki lometer wordt per vijf leerlin gen aan de ouders een tege moetkoming in de vervoers kosten betaald van vijftig gulden per week", aldus de advertentie. In Boskoop zou volgens Van Ooyen, die afgelopen vrijdag zijn nog onbeantwoorde vra gen stelde, ook door middel van een dergelijke reiskos tenvergoeding een concur rentieslag met overheidsgeld worden geleverd en wel door de Vereniging voor Protes tants-christelijk Onderwijs. Volgens Riedijk, die ook Van Ooyen desgevraagd van in formatie voorzag, is dit echter onjuist. Hij noemt het dan ook "nogal dom" dat Bos koop toch als voorbeeld is aangehaald. Riedijk stelt dat de genoemde vereniging wel een pendel dienst onderhoudt voor kleu ters die in Snijdelwijk wonen en in het centrum van Bos koop naar school gaan. De kwestie ligt hier echter "heel anders", aldus Riedijk, die er op wijst dat er daarbij gaan cent overheidsgeld aan te pas komt. Het punt is volgens Riedijk dat de christelijke kleuterschool in Snijdelwijk niet groot genoeg is om het aanbod van kleuters uit de wijk op te vangen. Riedijk leder jaar-is er weer een wachtlijst. Omdat som mige ouders in Snijdelwijk kun kinderen toch naar een christelijke kleuterschool willen sturen, vinden zij dat hun kinderen dan maar naar "Het Woelige Nestje", waar wel voldqende ruimte is, moeten. Daarom wordt er, zolang er in Snijdelwijk een tekort is aan ruimte, met een busje gereden. Daar staat de gemeente voor honderd pro cent buiten. De leden van de schoolvereniging en de ou ders regelen dat zelf; er komt geen overheidsgeld aan te pas. Dat zouden wij ook niet accepteren, want we zijn er in Boskoop erg fel op dat de ge meenschapsgelden op de juiste wijze worden besteed". Helemaal juist blijkt dat niet te zijn, zoals navraag bij voorzit ter H.W. Nanninga van het schoolbestuur leert. Voor het transport van kinderen uit Snijdelwijk naar "Het Woeli ge Nestje" in oostelijk Bos koop maakt de school ge bruik van de diensten van een sinds jaar en dag bestaande stichting, die een schoolbus laat rijden door het wijdver takte kwekersdorp. Per leer ling dient daarvoor wekelijks acht gulden voor neergeteld te worden. Een bedrag dat volgens Nanninga vorig jaar nog geheel door het school bestuur werd neergeteld, maar waarvan de ouders dit jaar de helft voor hun reke ning nemen. Volgens Nanninga betaalt het schoolbestuur de andere helft uit in de loop der jaren ge kweekte potjes, dat wil zeg gen uit de rente daarvan. Er bestaat daardoor geen directe relatie tussen deze kosten en de jaarlijkse vergoeding per leerling die door de overheid aan de school wordt toege kend. "Alleen als je het hele maal terug gaat voeren kun je zeggen dat de overheid er aan mee betaalt", aldus Nannin ga, die eventuele kritiek op een dergelijke reiskostenver goeding "aan zijn laars lapt". Nanninga: "Want het is ons helemaal niet te doen om concurrentie met andere scholen. We hebben ook he lemaal niet lopen leuren. Het initiatief is voortgekomen uit de oudercommissie en de leidsters. Wij hebben daar mee ingestemd omdat "Het Woelige Nestje" een twee- klassige school is, waarvan éen leidster op de wip zat. We willen het personeel graag aan het werk houden en dan willen we best wat helpen. Er zijn ook alleen ouders bena derd in Snijdelwijk die kinde ren voor onze school op de wachtlijst hadden staan. Je kunt natuurlijk een noodlo- kaal erbij zetten in Snijdel wijk, maar dan ben je duurder uit dan nu. omdat je dan met een leeg lokaal blijft zitten in Boskoop Oost". "Concurrentie aangaan met an dere scholen is echt het laat ste wat we zouden overwe gen. Als dat zo zou zijn had den we een paar jaar geleden wel een wervingsactie voor "De Blokkendoos" opgezet. Die moet nu met ingang van het nieuwe schooljaar dicht dooreen tekort aan kleuters". NIEUWKOOP - Meer dan tweehonderd pa tiënten uit Nieuw koop, Noorden, Ze venhoven en De Meije hebben zich gister avond uitgesproken tegen de vestiging van een apotheek in Nieuwkoop. Dat gebeurde tijdens een hoorzit ting in gebouw De Rank, belegd door "Patiëntenbelangen Nieuwkoop/Noorden" in oprich ting. De belangstelling voor deze bijeenkomst was overweldigend: de zaal was tot de nok toe vol. Naast ongeveer 220 patiënten uit Nieuwkoop, Noorden, Zevenho ven en De Meije werd de.bijeen- komst bijgewoond door tal van belangstellenden uit andere plaatsen. De aanwezige patiënten hebben gisteravond verder met overwel digende meerderheid van stem men een voorstel aangenomen, waarin de Nieuwkoopse gemeen teraad wordt gevraagd niet mee te werken aan de vestiging van een noodapotheek in het dorp en de discussie over de apotheek- houdende huisarts (ja of nee) in de Tweede Kamer (in mei en juni) af te wachten. Zoals bekend wil de Alphense apo theker R. Tupamahu zich in Nieuwkoop gaan vestigen. Op den duur blijvend in een pand aan de Kolfbaan, maar voorlopig in een noodgebouw op het Ken- nedyplein. Daarvoor moet Tu pamahu een stuk grond van de gemeente huren. Donderdag avond moet de Nieuwkoopse gemeenteraad over de verhuur van de grond beslissen. Chinese oorlog Van belang daarbij is, of als de ge meenteraad Tupamahu weert, door hem de bewuste grond niet te verhuren, daarmee voorkomen kan worden dat zich in Nieuw koop een apotheek vestigt. Een andere apotheker kan zónder meer een winkelpand huren of kopen en zich vestigen. En dat Hoorzitting patiënten: kan een apotneker zijn die der genegen is een goede te bieden. Voor dat probleem zag CDA-frac- tievoorzitter J. Bos als belang stellende aanwezig, zich gister avond gesteld, nadat hij de dis cussie over de voor- en nadelen had aanhoord. Discussieleider J.B. van Vliet daar over: "Ik weet niet of je hem (Tu pamahu) tegen kunt houden, maar de vraag is je de vestiging van een apotheek moet bevorde ren door hem een stuk grond te geven. Maar het is net een Chine se oorlog, als Tupamahu niet komt, komt nummer 2 en anders Het was ook om die reden dat aan burgemeester en wethouders zal worden verzocht om de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharma- cie (KNMP) dringend te verzoe ken op te houden met de "pene- tratietaktiek", die de KNMP heeft uitgestippeld voor 160 plat telandsgemeenten. Dat nadat de Raad van State in de zomer van 1978 had uitgesproken dat, nadat zich in Huizen een apotheek had gevestigd, de plaatselijke huis artsen hun apotheekvergunnin gen in moesten leveren. Sinds dien heeft de KNMP het platte land "veroverd Tot nog toe verliep de discussie voornamelijk tussen de twee par tijen wiens materiele belangen in het geding waren: de apothekers en de huisartsen. In die discussie hebben zich in Nieuwkoop nu ook de patiënten gemengd. Gisteravond lieten de aanwezigen zich voorlichten door huisartsen en apotnekers. Hete hangijzers daarbij waren de service die een apotheek kan bie den, de kosten en de kwaliteit. De Alphense apotheker Tupamahu bezwoer de aanwezigen dat de patiënten in Noorden, Zevenho ven en De Meije erop kunnen re kenen dat hun recepten bij de huisarts worden afgehaald, in de apotheek worden klaargemaakt en vervolgens thuis worden af geleverd. Zijn apotheek, zo heeft de provin ciaal inspecteur voor de volksge zondheid uitgemaakt, moet bo vendien 24 uur per dag open zijn. In hoeverre die regels in de toe komst worden versoepeld kwam gisteravond niet uit de verf. Ze ker is dat de patiënten er hun twijfels over hadden. Naar voren kwam ook dat er meer geld aan medicijnen wordt uitge geven als dat via een apotheek gebeurt, dan wanneer dat via de APOTHEEKHOUDENDE huis arts gebeurt. Genoemd werd 43 per patiënt per jaar. Dat komt ge deeltelijk omdat een apotheek aan hogere inrichtingseisen moet voldoen, maar ook omdat de huisartsen meer en/of duurder voorschrijven. Op die laatste fac tor heeft de apotheker geen in vloed: de arts schrijft voor. de apotheker heeft slechts te leve ren. De huisartsen zelf zeggen dat zij, omdat zij als apotheekhou- dende huisarts weten wat medi cijnen kosten, prijsbewuster voorschrijven. Een vraag die ook opgeworpen werd is, hoe aangetoond kan worden dat de kwaliteit van de gezondheidszorg bij de komst van apotheek zoveel beter wordt: De apotheker heeft negen jaar studie achter de rug, de apo- theekhoudende huisarts een op leiding van zes weken. De Noordense huisarts Essens daarover "U (apothekers) kunt op geen enkele manier duidelijk maken, waar uw kennis voor no dig is. Als ik een raam gerepa reerd wil hebben, vraag ik daar ook geen ingenieur voor? U bent niet meer dan een drogist". Zijn collega Bos uit Hazerswoude aanvullend: "We hebben onge veer 3600 geneesmiddelen. Meer dan negentig procent komt kant en klaar van de fabriek. De apo theker kan in de (pharmaceuti- sche) industrie een hele nuttige functie hebben, maar voor sim pele distributie van medicijnen hebben we de apotheker hele maal niet nodig". Meer tijd Enkele tegengeluiden vanuit de pa tiënten kwamen er ook: opge merkt werd bijvoorbeeld dat een particuliere patient bij de apo theek evenveel betaalt voor zijn medicijnen als bij zijn huisarts. Hij of zij kan de hele dag terecht bij de apotheek (bij de huisarts soms maar maar een half uur per dag) en het "assortiment" aan medicijnen bij de huisarts is minder groot dan in de apotheek Bovendien kan de huisarts, als hij zijn apotheek opdoekt, meer tijd aan de patiënten besteden. Het merendeel van de aanwezige patiënten kwam echter tot de conclusie dat de huidige situatie, met vier apotheekhoudende huisartsen prima werkt en dat Nieuwkoop geen behoefte heeft aan een apotheek. Slechts vier "stemgerechtigde" aanwezigen bleken het met die conclusie niet eens te zijn. Deze vier stemden vervolgens ook tegen het voorstel aan de gemeenteraad om de lan delijke ontwikkelingen af te wachten en intussen niet mee te werken aan de vestiging van een noodapotheek. Wél zou volgens dat voorstel Tupamahu, als er in Nieuwkoop toch een apotheek moet komen, als eerste voor ves tiging in aanmerking moeten komen. Beide uitspraken van de patiënten zullen ter kennis wor den gebracht van de Nieuwkoop se gemeenteraad. Alphense wethouder wil meevaller van 400.000 eerst zwart op wit zien... ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense wethouder D. van Leeuwen kon het gistermiddag nog niet volledig geloven. "Na tuurlijk is dit prettig nieuws. Maar ik wil me niet biy maken met een dooie mus. Ik zal nog blijer zijn, als ik dit zwart-op-wit in handen heb..." De wethouder reageerde zo. op het bericht dat Alphen een rijkssub sidie krijgt van 1,9 miljoen voor de aanleg van een heemge- bied (wilde groenstrook) langs de Kromme Aar, nabij de Zeger- plas. De gemeente had wel op subsidie gerekend, maar hoog uit op 1,5 miljoen. Een meeval ler dus van 400.000,-. Ook bij de gemeentelijke dienst voor openbare werken hield men er gistermiddag nog rekening mee dat er een vergissing in het spel is. "Maar", zei het hoofd van de plantsoenendienst G.J. du Bois, "Ik zou verschrikkelijk blij zijn als we inderdaad de volle mep krijgen". En dat laatste lijkt toch het geval te zijn. Een woordvoerder van het ministerie van CRM verzekerde gisteren desgevraagd nadrukke lijk dat Alphen wel degelijk kan rekenen op een rijksbijdrage van 1,9 miljoen voorde groenstrook langs de Kromme Aar. LISSE - In de Keukenhof worden momenteel de laatste voorberei dingen getroffen voor de officiële opening, die overmorgen (don derdag) plaats heeft. De tuin en de showkas zijn al prak tisch gereed voor de ontvangst van de bezoekersstroomdie deze week weer op gang zal komen. In de showkas staan de rododen drons en azalea's uit de eigen kwekerij al volop in knop. De struiken die enkele weken in de kas hebben gestaan zullen bin nenkort bloeien. Volgens voorlichter Van Rhijnen van Keukenhof is er buiten de tuin „nog niet zo gek veel te zien". Hier en daar staan wat narcissen en lelietjes in bloei. De grote trek pleister is volgens Van Rhijnen deze dagen toch de showkas, waar alle bloemen in volle pracht staan. keukenhof is vanaf vrijdag van 0.800 ror 20.00 uur dagelijks ge opend en sluit zijn deuren weer op tweede pinksterdag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19