Ben Wijnstekers popelt niet om contract te verlengen "Groenoordhal is te klein als Amstelveen komt" Barry Hughes zoekt wat te snel de lachers op DINSDAG 25 MAART 1980 Met Barrry Hughes, de trainer van Haarlem, is het bijna al tijd lachen geblazen. Dat is wel eens hinderlijk, want re delijke discussies over be staande brandhaarden, ko men daardoor zelden tot een behoorlijk slot. Zaterdag zat Barry in de Alles- is-anders show van Aad v.d Heuvel, samen met Harry Vermeegen, de omstreden ver slaggever van het VARA-tv- programma Voetbal '80. Eer der had de Haarlem-trainer over Vermeegen in een krant gezegd dat deze zich schuldig maakte aan "negatieve ver slaggeving Over de al of niet juistheid van die opmerking mochten ze nu voor de camera op de mat. Het onderwerp interesseerde me, en ik neem aan ook tal van Leidenaars, omdat we de af gelopen weken in deze rubriek ook een discussie hebben ge had over z.g. negatieve ver slaggeving en wat voor in vloed dat zou hebben op de publieke belangstelling Hughes vond dat Vermeegen de voetballerij geen dienst be wees met tv-verslaggeving waarin uitdrukkingen zaten als "wat zit ik hier eigenlijkte doen", "dit lijkt nergens op" en dingen die wedstrijd en voetballers belachelijk zou den maken. Hughes stond meer de aanpak van de En gelse verslaggevers voor, die wat meer onderdeel van de show uitmaakten, waarna de naam van Theo Koomen viel. Vermeegen zei dat hij best en thousiast wilde zijn, dat hij fraaie doelpunten soms wel drie keer liet herhalen, maar dat hij er niets voor voelde er doekjes om te winden als hij het niet leuk vond, wat nogal eens het geval is. Die verwij zing naar Engeland sloeg vol gens hem op niets, want daar weten de profs hoe ze het publiek moeten bedienen, met groot spektakel en kom daar hier eens om. Van dat bela chelijke wilde Vermeegen gaarne voorbeelden aange reikt krijgen. Die kon Hughes niet geven. (Die grensrechter die ooit eens voor paal werd gezet door hem op een leeg veld te laten demonstreren hoe hij met zijn vlagje liep, had ate voorbeeld gebruikt kun nen worden, al valt het wat bezijden de pure wedstrijd- verslaggeving). Daarna verzandde de discussie omdat Hughes met zijn in de meest letterlijke zin onna volgbare Engels-Nederlandse taalconstructies een weg zocht om de lachers op zijn hand te krijgen. Vermeegen won het debat, tot mijn spijt, want ik vind de man als verslaggever een er gernis. Niet omdat hij zegt dat een wedstrijd treurig is om naar te kijken dat is zelfs zijn plicht), niet omdat zoiets toe schouwers van de velden zou houden, nee, vanwege zijn volstrekt gebrek aan stijl, door zijn uitermate slodder- vosserige taalgebruik (hij praat alsof hij de mond vol Barry Hughes grind en paardevijgen heeft) en het maar banaal aanrom melen. Hij legt niets uit, ver heldert niets. Het is karikatu raal en dat mag best, maar pas nadat de kijkers met ge wone begeleiding van de ge beurtenissen in zo'n wedstrijd hebben kunnen kennisnemen. Het Journaal wordt ten slotte ook niet door cabdretiers voorgedragen. Hughes verprutste een goed staande zaak door met de verkeerde argumenten aan te komen. Propaganda Die verwijzing even naar Theo Koomen is iets waarvan ie dere verslaggever met een beetje zelfrespect de rillingen over de rug lopen. Zelf heb ik Koomen in deze rubriek nog wel eens verdedigd (zijn Tour-radio-reportages in de bergen grepen je soms naar de keel), maar het loopt tegen woordig echt de spuigaten uit. Hij ziet nu elke week, of-ie in de kop van Noord-Holland zit of in Spekholzerheide, dc wed strijd van de eeuw. Trainers en bestuurders horen dat soort gekunstelde geest drift graag. Er gaat propa ganda van uit, zo menen ze. Vroeger bij LFC kreeg ik dat ook wel voor de voeten gewor pen. "Je moet niet zo zuur schrijven, je moet een beetje propaganda voor ons ma ken". Iedere rechtschapen journalist voelt dan lava in zijn mond stromen. Want propaganda maken is zijn terrein niet. Hij zal het wel uit zijn hart laten. De krant is er voor een globaal wedstrijdverslag, de rand verschijnselen die van belang kunnen zijn en een oordeel over spel en spelers. Niets minder en zeker ook niets meer. Nederlaag sen van de Leidse voetbalvel den weg. Aangezien niemand enig bewijs voor de stelling kon aanvoe ren, bleven het wat nutteloze 4 gesprekken. En dan was daar die uiterst ge wiekste Lugdunum-vrouwe (haar naam is mij helaas ont schoten, ik meen dat ze de leidster is van de voetballende Lugdunum-dames) die stevig het vuur op mij opende. Ik raakte wat geirriteerd waar op ze riep: "U wordt nou toch niet boos, hè. Nee, dat kan niet. Niet boos worden. Als u dat wel wordt dan moet u nu eerst voor de spiegel gaan staan. Dat schrijft u zelf steeds. U moet u aan uw eigen regels houden". Ach, waarom kan ik nou nooit eens een debat van een vrouw Vorige week een aantal telefoni sche reacties gehad op mijn schrijverij over de z.g. Lug- dunum-stellingde negatieve verslaggeving van deze krant houdt een groot aantal men- Bang Die Dingeman Stoop is ook een echte dwingeland, hoor. Za terdag speelde de volley balclub, die de naam van zijn liftenfabriek draagt, een wedstrijd tegen een andere topploeg. De tv zou daar beel den van uitzenden. Stoop was er als de kippen bij om de tv te melden dat de naam van de fabriek in het verslag moest worden genoemd en niet de plaatsnaam Voorburg. An ders zou de rechter er aan te pas komen. Stoop deed dat weer even zo, zonder overleg met tegenstander of Volley- balbond. En Robert Bockwegs Vereniging van Sportspon- sors zal er ook uJel niets van hebben afdgeweten. Zo is die man. Plaats dat Studio Sport nou zei: Stoop je kunt de boom in, je gaat maar naar de rechter dan weten we voor de toe komst meteen waar we aan toe zijn, wilde men aanvan kelijk van uitzending afzien. Goed, later is de zaak dankzij de Volleybalbond toch gere geld, maar dat doet weinig af aan het feit dat Studio Sport zich nogal bangbroekig heeft gedragen. Tolerantie Vorige week werd in deze krant, op de pagina geestelijk leven het hoofdartikel geciteerd van het officieel orgaan van de Evangelisch-Lutherse Kerk. De schrijver ervan, J. K. Schendelaar, zegt daarin dat we de Olympische Spelen maar moeten afschaffen. Hij vindt die "opgepepte, vier jaarlijkse rimram een schan delijke zaak" en hij heeft het verder over de extreme kosten die verdwazing rond fracties van seconden en millimeters, het "opfokken van kinderen voor steeds scherpere re cords", de commercie, de do ping schandalen. En helemaal misselijk wordt hij van het "geleuter over de verbroede ring die de Spelen teweeg brengen". Wat Schendelaar hier zegt, kom je wel meer tegen in kerkelijke kringen. Laat ik er dit van zeggen: de Olympische Spelen zijn van enorme betekenis geweest voor de internatio nale ontwikkeling van de sport. En nog. Maar zij zijn het produkt van mensenhan den en de Schendelaars onder ons weten beter dan wie ook dat daar fouten aan kleven. De tekortkomingen in de ifiaatschappij vindt men te rug in de sport. Het zou rbar zijn als het anders was. De Spelen zijn uit hun voegen gegroeid, zeker. Ze zouden anders georganiseerd moeten worden, natuurlijk. Er moet een hoop bla-bla weg, onte genzeggelijk. Ondanks alles is het verloop van de Spelen (de wedstrijden zelf dus) nog altijd zeer goed. Ik verbaas mij steeds weer over het geringe aantal inciden ten, waar zoveel nationalitei ten en ideologieën elkaar treffen. De Spelen moeten dus zeker niet worden afgeschaft. Ik krijg wel eens de indruk dat in de loop der jaren in de ker ken harder gebakkeleid is over een woord, scherper ge millimeterd is over een passa ge dan in de sport. Vaak heel bitter ging het toe. We hebben niet voor niets al die afschei dingen en afscheidinkjes. Maar u zult mij niet horen beweren dat dat schandelijke rimram is en dat de kerken "dus" maar beter opgeheven kunnen worden. Want de sport heeft mij één christelijke deugd bijgebracht: tolerantie. PARIJS (ANP) - Het was Jan Zwartkruis zelf die de jeugd veroordeelde. Nauwelijks waren de spelers van Ajax en Feyenoord in de catacombe van het Olympisch Stadion verdwenen of de anders zo bedachtzame Zwartkruis sprak: "De grote jaren zijn voorbij. Dit was geen Ajax - Feyenoord. Ik vond het een aanfluiting. We bewegen ons met het Nederlandse voetbal op een hellend vlak. Ik zie de toekomst somber in". Deze diskwalificatie van de jeugd kwam erg hard aan. Ook Feye- noorder Ben Wijnstekers, een van de exponenten van de jonge re garde, kan zich deze woorden zeker aantrekken. De venijnige vleugelverdediger van Feye noord "zit" nu al weer een drie kwart jaar bij Oranje. Vorig jaar september werd hij voor de eer ste keer opgeroepen. Als reserve mocht hij mee naar IJsland. Een debuut zat er voor hem nog niet in, maar een maand later debu teerde hij in de belangrijke, maar ook zware wedstrijd tegen Polen. Hoewel het geen droomdebuut werd - Nederland verspeelde in het Olympisch stadion in Am sterdam een belangrijk punt in de voorronde van de Europese competitie - diende Wijnstekers zich toch aan als de ware opvol ger van Wim Suurbier, het Am sterdamse enfant-terrible. Voor het eerst sinds jaren had Zwart kruis zijn ideale man gevonden. Overmaas Wel, die Ben Wijnstekers, opge groeid in de vereniging Over maas, maar reeds op elf jarige leeftijd door een scout van Feye noord ontdekt, heeft zich die minder vleiende 'woorden van Zwartkruis zeker aangetrokken. In Parijs, waai- het Nederlands In het Oranjegezelschap van zes tien dat zich in Parijs bevindt, zijn twee spelers opgenomen die niet gerechtigd zijn in de vader landse competitie uit te komen. Ajacied Dick Schoenaker en PSV-er Huub Stevens zijn door de tuchtcommissie van de KNVB voorlopig van de natio nale voetbalvelden verbannen. Bondscoach Jan Zwartkruis ziet dat nauwelijks als een probleem. "Als ik ervan over tuigd zou zijn dat Schoenaker geslagen zou hebben, had ik hem niet mee naar Parijs genomen", deelde hij mee. "Die wedstrijd tegen Roda heb ik gezien en ik heb niets geconstateerd. Ook de tv-beelden gaven mij geen dui delijkheid. Daarom is Dick hier aanwezig. Trouwens ik denk vooruit. Italië is het doel en Schoenaker heeft zijn plaats af gedwongen in die cruciale inter land tegen Oost-Duitsland. Dan laat je dergelijke spelers niet thuis. Dat is zelfs unfair". Jan Zwartkruis maakt overigens vandaag de opstelling bekend. elftal zich ontspant voor de oe fenwedstrijd tegen de Franse haantjes, legt hij zeer duidelijk zijn mening neer. "Wat het verlies aan talent aangaat, geef ik Zwartkruis gelijk. De gro te jaren zijn zeker voorbij. De kwaliteit is minder dat is duide lijk. Toch meen ik dat alle schuld niet alleen bij de jeugd ligt. Wij als jongeren zijn opgevoed in een pe riode dat mandekking en het uit schakelen van een tegenstander tot de eerste vereiste behoort. Nu merk ik dat eigenlijk een ieder deze keiharde aanpak verfoeit. Dan valt het niet mee je om te schakelen. Onder Boskov moest ik met die speelwijze bij Feyenoord al be ginnen. Dat haal je er niet zomaar uit. Ik geef wel toe, dat het gemis van een Wim Jansen en een Cruijff, Keizer, Israël - en dan spreek ik over de tijd dat ze aan de top stonden - het Nederlandse voetbal geen goed heeft gedaan" Geslaagd Ben Wijnstekers (24) kan gezien de bescheiden verrichtingen die Feyenoord dit jaar aflevert toch terug kijken op een geslaagd sei zoen. Ondanks de terugval van zijn club - uitgeschakeld door Eintracht Frankfurt in het toer nooi om de UEFA-cup en kans loos voor de landstitel - heeft Wijnstekers als een van de weini gen zijn vorm kunnen behouden. Niet zo vreemd als je hem als voetballer^ kent. Zijn opinie ge tuigt van zelfkennis als hij daar over praat. "Ik ben natuurlijk geen voetballer die het voornamelijk van mijn techniek moet hebben", stelt hij nuchter vast. "Ik zou niet weten waarom ik dat niet zou zeggen. Werklust en ijver, dat zijn mijn ingrediënten om een zo optimaal mogelijke prestatie te verrichten. Zo heb ik altijd gespeeld, zo speel ik nog. Toch ben ik met Jezek be zig om er meer uit te halen. Jezek De vakkennis van Jezek is bekend. De aimable en uiterst bescheiden Tsjech, die zijn spelers nimmer zal afvallen of ophemelen, gaat bij Feyenoord rustig zijn gang. Toen zijn wensen om het team na het vorig seizoen op enige plaat sen te versterken geen gehoor vonden bij direkteur Stephan en het bestuur, jammerde hij niet. Ook de vroeger zo rijk gevulde kas bleek bijna leeg. Jezek schikte zich in zijn lot, doch Jan Zwartkruis instrueert zijn pupillen tijdens de training in het Pare des Princes. V.l.n.r. luisteren Willy van de Kerkhof, Huub Stevens, René van de Kerkhof, Ben Wijnstekers en Pierre Vermeulen aandachtig naar zijn aanwijzingen. verkondigde wel dat men er niet op moest rekenen dat Feyenoord ook dit seizoen even succesvol zou zijn. Ben Wijnstekers was het met die visie geheel eens. Zelfs nu nog. "Ook ik heb er op aangedrongen dat we versterking nodig hadden. Toen Wim Jansen duidelijk liet blijken dat hij aan zijn laatste sei zoen bezig was, meende ik dat te mogen stellen. In een elftal dat vrijwel geheel bestaat uit onerva ren jongens - ik bedoel interna tionaal - heb je vedetten nodig. Nietalsje als club geen pretenties hebt, dan kun je rustig blijven aanmodderen en elk puntje mee pakken. Bij Feyenoord is dat stellig niet het geval. Feyenoord wil aan de top meedraaien. Gok dan zeg ik. Leen desnoods, maar investeer in spelers. Een goed spelend Feyenoord trekt de men sen aan. In een halfjaar speel je quitte". Depressie Nu Feyenoord duidelijk i; pressie verkeert - "het lies van Jan Peters en Petur Pe- tursson is daar ook debet aan" - zegt hij, popelt Wijnstekers zeker niet van verlangen om zijn con tract dat aan het eind van dit sei zoen afloopt te verlengen. Wel is hij in gesprek met Stephan, maar beide partijen zijn nog niet dich ter bij elkaar gekomen. AMSTELVEEN - Owen Wells maakte zijn faam als 'showman' weer eens waar in de slotfase van de halve finale tegen EBBC. De Amstelvener lokte met nog vier seconden te spe len in deverlenging een persoonlijke fout uit, waarna hij voor BV Am stelveen vrije worpen mocht nemen bij een 74-71 stand. Zelfverzekerd stak Wells twee vingers in de lucht ten teken dat hij bei de worpen zou benutten. De Amerikaan hield woord en was daarmee verantwoordelijk dat pas morgenavond in Den Bosch wordt beslist wie in de fihale tegen Parker Leiden uitkomt (Einduit slag: 76-73). Het gebaar van Wells mag tekenend worden genoemd voor de ploeg van Theo Kinsbergen. De Am- stelveen-coach had vlak voor de nacompetitié Scott Runia uit Amerika laten overkomen en wilde tevens Jim Zoet nog con tracteren. De Nederlandse Bas ketbal Bond weerhield Kinsber gen evenwel van deze transacties, waardoor hij met een gehandi capte selectie (Fopma gebles seerd en Pluim gestopt) aan de duels met EBBC moest begin nen. In Den Bosch zorgden de Amstelveners voor de eerste sportieve verrassing door slechts met één punt verschil (63-62) te verliezen. Gisteravond ging de thuisbrigade nog een stapje ver der door EBBC sinds lange tijd een nederlaag te bezorgen. In de verlenging capituleerde de ti telhouder in de Bankrashal, waardoor de kampioenskansen aanmerkelijk zijn afgenomen. De formatie van Ton Boot vertoonde gisteravond duidelijk tekenen van vermoeidheid (Akerboom). Reden voor Leiden-coach Hen- nie Blom met de nodige aandacht de acties van de Amstelveners morgenavond in de Vinkenkamp te gaan volgen. Hij tipt inmiddels de Kinsbergen-formatie als de andere Finalist. "Maar ik zie veel liever EBBC als tegenstander. Dit Amstelveen is onbereken baar". Geldschieter Robert Bock weg ziet het evenwel hele maal zitten. "Amstelveen trekt veel meer aandacht, want het speelt veel spectaculairder dan EBBC". "Als Amstelveen de fi nale haalt", voorspelt ook Blom "dan wordt het één groot feest Ik denk dat de Groenoordhal dan te klein zal zijn". Scores Amstelveen: Crompton 25, Wells 21Wiel 16, Boot 8, Ombre 6 en R. Harrewijn 4. EBBC: Kropman 21, Akerboom 15, Lister 14, Faber 12, Cramer 11, Kirkland 7, Zeilstra en Dekker 4 punten. HERMAN POOS AC Milaan wellicht uit competitie verbannen ROME (ANP) - Het aantal arrestan ten in het-omkoopschandaal in het Italiaanse voetbal is opgelo pen tot zeventien. Nadat zondag na afloop van de competitiewed strijden elf spelers en één voorzit ter door de fiscale recherche wa ren 'ingerekend', kwamen daar in de loop van zondagavond nog twee spelers en één manager bij. Nardino Prebedi, de manager van AC Brescia, en Gianfranco Casarsa van Perugia werden op gepakt, Claudio Merlo van US Lecce meldde zich zelfs vrijwil lig Daarbij zal de 'razzia' van de procu reur-generaal in Rome, De Ma teo, en de rechter van onderzoek Rosselli echter niet blijven. Er is nog een aantal arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen personen, die steekpenningen zouden heb ben gegeven aan'spelers om met illegale weddenschappen grote sommen geld op te strijken. Voorts moeten morgen 23 spelers, onder wie de vedette van Peru gia, Paolo Rossi, zich verant woorden tegenover de recht bank. Naast Lazio en US Perugia geldt de viervoudige winnaar van de Eu ropese beker AC Milan als de gro te boosdoener. De vereniging zal rekening moeten houden meteen mogelijke verbanning uit de hoogste afdeling van de Italiaan se voetbalcompetitie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13