Grote verdeeldheid Europees Parlement Auto-industrie Amerika: 1979 was somber jaar Mogelijk verdere inkrimping in katoen en linnen Geert verhoging landbouwprijzen Cao-gesprek met Philips uitgesteld Ontduiking van loonmaatregel? llfll Meer winst bij IBB-Kondor ONTKENNING OLIEVONDST 'Lina' mag weg DINSDAG 25 MAART 1980 STRAATSBURG - BRUSSEL (GPD) - Een intern diep verdeeld Europees Parlement is gisteravond in Straatsburg begonnen aan een driedaags debat over de Europese landbouwprijzen. Het parlement moet een advies uitbrengen over het voorstel van de Europese Commissie de landbouwprijzen dit jaar met gemiddeld 2,4 procent te ver hogen. EINDHOVEN - (GPD) De on- derhandelingen over een nieuwe cao voor het Philip- spersoneel zijn vandaag niet voortgezet, zoals op 11 maart bij het begin van de bespre kingen was afgesproken. Philips heeft de vakbonden verzocht om uitstel, omdat het concern tijd nodig zegt te hebben om de regerings loonmaatregel op zijn conse quenties te beoordelen. Het verzoek van Philips is bij de Industriebond FNV in slech te aarde gevallen. Federatiebestuurder Van der Veen betreurt dat er nu geen voortzetting van de onder handelingen plaatsvindt, terwijl de FNV, zo zegt hij, juist nu graag wil onderhan delen. Hij vindt het uiterst merkwaardig dat Philips in zijn blad „De Philipskoerier" van 20 maart nog schrijft dat de onderhandelingen in prin cipe op 25 maart (vandaag) zouden worden voortgezet, en op dezelfde datum een brief schrijft aan de FNV met het verzoek tot uitstel. Van der Veen beschuldigt Phi lips in dit geval van „informa tievervuiling", omdat het gisteren een bericht de wereld ingezonden heeft waarin staat dat de industrie bond het met het gevraagde uitstel eens zou zijn. „Wij zijn het daar niet mee eens", aldus de FNV-woordvoerder, „zij het dat wij toch niet naar de onderhandelingstafel zouden zijn gegaan, omdat Philips nog geen andere notitie heeft overgelegd dan op 11 maart". De notitie met voorstellen die Philips op 11 maart aan de bonden heeft overgelegd kreeg geen goedkeuring en de bonden eisten toen: „een an dere notitie en anders op 25 maart geen verder gesprek". In haar verzoek om uitstel heeft de Philips-leiding ver meld dat over een gewijzigde notitie van Philips-zijde nog intern beraad wordt ge voerd. Haven-cao Het gesprek morgen in Rot terdam tussen de vervoers- bonden en werkgevers over de nieuwe haven-cao is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat de officiële teksten van de loonmaatregel en de uit voeringsbeschikking nog niet zijn gepubliceerd. De boeren in de EG vinden dit veel se te weinig: hun eis - 7,9 procent zelf. verhoging - zullen ze met een gro- De geloofwaardigheid te demonstratie in Straatsburg kracht bijzetten. De landbouwministers van de Ne gen gaan morgenavond - als de mening van het parlement be kend is - in Brussel verder met hun. beraad over de prijsvoor stellen voor 1980. Beslissingen worden echter niet vernacht voor hun „marathon" van eind april. De landbouwministers hoeven zich niet veel van het parlement aan te trekken, maar in de huidige politieke situatie is de uitspraak van het Europese Par lement van groot belang, niet in de laatste plaats voor de Europe- volksvertegenwoordiging VLISSINGEN (ANP) - De di rectie van de Nederlandse Stikstofmaatschappij (NSM) in Sluiskil (1150 werkne mers) heeft zijn werknemers voor dit jaar een uitkering toegezegd van 560 gulden netto. Dit bedrag zullen de werknemers in zeven ter mijnen, dus tachtig gulden per keer, in hun loonzakje vinden. De directie geeft de belastingvrije premie op de zeven feestdagen van 1980. FNV-districtsbestuurder Waumans zegt bijzonder in genomen te zijn met dit ge baar van de directie van NSM. Door toekenning van deze uitkering omzeilt de di rectie van de NSM als eerste de loonmaatregel op legale wijze zegt hij. De premie van 560 gulden netto komt in fei te neer op een prijscompen satie van 46,60 gulden per maand, terwijl minister Al- beda maar 26 gulden bruto toestaat. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i EMEck Amsterdam De Jilt Eelde" Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Beiroet half bew. 12 mist 12 onbew. 12 half bew. 8 licht bew. half bew. onbew. licht bew. geh. bew. 7 4 het Eu ropese Parlement komt immers flink op de tocht te staan als de eis van de Europese boeren 7,9 pro cent - het politieke fiat van de eerste gekozen Europese volks vertegenwoordiging zal krijgen. In december verwierp het Euro pese Parlement juist de ont werpbegroting, van de EG voor 1980, omdat onvoldoende bezui nigd was op de landbouwuitga ven die al driekwart van alle EG- uitgaven uitmaken. Een prijs verhoging van 7,9 procent staat dus haaks op dit verlangen naar bezuinigingen. Berekend is dat inwilliging van de eis van de boe ren voor de EG 2,6 miljard gulen extra uitgaven betekent. Overgenomen Het behoeft geen verbazing te wekken dat de landbouwcom- missie uit het Europese Parle ment zonder blikken of blozen de belangrijkste eisen van de boe- renorganisaties in de EG-landen heeft overgenomen: behalve 7,9 procent meer ook afschaffing van de zogenaamde superheffing op uitbreiding van de melkproduk- tie. Met deze laatste maatregel wil Europees landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach een halt toeroepen aan de alsmaar in om vang toenemende Europese melkplas. De landbouwcommis- sie is, net als in het oude Europe se Parlement, de voorhoede van het hecht georganiseerde „groe ne front" Niet verwonderlijk is evenmin dat de begrotingscommissie van het parlement zich heeft uitgespro ken vóór het voorstel van Gun delach. De gematigde prijsver hoging met 2,4 procent, gekop peld aan invoering van de super heffing op melk en andere bezui nigingsmaatregelen (waarover de ministers van de Negen ook nog een besluit moeten nemen) vol doen volgens de begrotings commissie aan de principes die in december golden bij de verwer ping van het ontwerp-EG-begro- ting voor 1980. Van deze princi pes kan het parlement niet af stappen zonder zijn geloofwaar digheid te verliezen, zo is de op vatting van deze commissie. In Brussel wordt aangenomen dat de landbouwministers in stilte werken aan een compromis van rond de 5 procent prijsverhoging. Het kan hun dus alleen maar goed uitkomen als Gundelachs voorstellen door het parlement van een negatief advies worden De landbouwlobby is sterk bij de gaullisten, de li- bew 15 12 nist 10 half bew. 15 onbew. 18 half bew. 18 half bew. 5 licht bew. 15 onbew. 3 - zwaar bew. 14 half bew. 15 zwaar bew. 14 onbew. 2 - zwaar bew. 3 mist 9 licht bew. 17 beralen, een deel van de Britse Conservatieven en een flink deel van de christen-democraten. De Franse communisten en socialis ten willen evenmin achterblijven in de strijd om de gunst van de kiezer op het Franse platteland en zullen waarschijnlijk ook steun onthouden aan Gunde lach. Verkiezingen Deze merkwaardige coalitie, die waarschijnlijk een meerderheid in het parlement zal halen, heeft natuurlijk alles te maken met de presidentsverkiezingen die begin volgend jaar in Frankrijk plaats vinden. Maar ook in West-Duits- land waar deze herfst verkiezin gen plaatshebben, en andere lan den houden de politieke partijen terdege rekening met de agrari sche sector. Maar als het Europe se Parlement ook voor het „groe ne front" door de bocht gaat, ver liest het alle morele autoriteit als de herziene begroting voor 1980 aan de orde komt. Het zou im mers zijn eigen besluit van de cember belachelijk maken. Na de goed georganiseerde cam pagne van de landbouworganisa ties, ook in Nederland, wees de Europese Commissie vorige week in een publikatie nog eens op haar motieven om een verho ging met maar 2,4 procent te be pleiten. Er is sprake van een „tri lemma", zegt de commissie. Ge zien de inkomenspositie van de boeren in de EG, die er vorig jaar netto 1,7 procent op achteruit gingen, is een prijsverhoging wenselijk. Maar die moet beperkt blijven omdat de financiële mid delen van de Gemeenschap snel •uitgeput raken en omdat er nog steeds structurele overschotten zijn waar niemand weg mee weet: 15 miljard liter melk, een boter berg die men zelfs niet eens als voedselhulp kwijt kan. GALVESTON (Texas) - Op een booreiland (gas), voor de kust bij Galve ton in de Golf van Mexico, deed zich gisteren een hevige explosie voor d aan twee personen het leven kostte en 29 anderen verwondde. licht bew. 30 15 onbew. 30 15 zwaar bew. 17 7 LEIDEN (ANP) - De IBB-Kondor jq g Groep NV (bouw) heeft over 1979 7 01 een resultaat voor belastingen 4 ii behaald van 1,12 miljoen tegen 1 0 897.400 in 1978. Na een voorzie- 6 0 ning van ƒ450.000 (1978: 80 300.000) voor belasting resul- teerde een winst van 666.878 te- Q gen 597.400, zo heeft de directie .14 o bekendgemaakt. Voorgesteld 5 o wordt over 1979 een dividend uit 9 16 te keren van 10 pet. (8 pet) en aan 6 10 de reserve 225.278 (131.059) toe -11 0 te voegen. Gezien de omvang en de kwaliteit 7 g van de orderportefeuille ver- 7 wacht het bedrijf dit jaar een ge lijkblijvend of iets beter resultaat te behalen. De jaarvergadering is WASHINGTON (ANP) - Faillisse menten, een forse daling der win sten, rode cijfers in de jaarbalan sen... 1979 is voor de Ameri kaanse automobielindustrie ze ker een somber jaar geweest. Hoewel geen van de drie giganten in deze industrietak voor de eco nomische crisis gespaard bleef,» wisten ze alle het hoofd toch min of meer boven water te houden. Chrysler, dat het zwaarst werd ge troffen, zag zijn verkoopcijfers in 1979 met 1,1 miljard dollar dalen. De federale regering moest bij springen door het verlenen van waarborgkredieten. Maar voor dit jaar hoopt men op dit reddingsmiddel geen beroep te hoeven doen. En inderdaad met reden, want zodra de regering- Carter haar steun aan de tegen de ondergang vechtende bedrijven had bekendgemaakt, zagen deze hun verkoopcijfers met sprongen de hoogte ingaan. Dit neemt niet weg dat voor Chrysler de toe stand zorgwekkend blijft en vol ledig afhangt van de verkoop die dit jaar gehaald zal worden. De problemen waarmee de Ameri kaanse automobielindustrie te worstelen heeft vinden hun oor sprong in de diepgaande indus triële verschuiving die zich se dert 1973 aftekent. Door de crisis zijn de Verenigde Staten eraan gaan twijfelen of ze met hun energiebeleid wel op de goede weg zijn. In dezelfde periode zag Japan - op verre afstand gevolgd door Euro pa - de verkoop van kleine wa gens fors de hoogte ingaan. Sa men wisten ze in het afgelopen jaar 21,5 procent van de Ameri kaanse markt te veroveren (2,3 miljoen wagens). Ofschoon General Motors en Ford Motors niet het lot van Chrysler kenden, zag GM, dat 60 procent van de Amerikaanse markt con troleert, de winsten met 18 pro cent dalen. Het verschil met Chrysler is dat General Motors en Ford hun acti viteiten niet tot de produktie van auto's beperkten maar ook op andere gebieden werkzaam wa ren. Bovendien kijkt General Mo tors nu naar de buitenlandse markt. Het voert een intensieve campagne ten gunste van auto's met dieselmotoren en voorwiel- DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economi sche zaken meent dat „wellicht niet zal kunnen worden ontkomen aan verdere inkrimpingen" in de katoen-, rayon- en linnenindustrie. Hij komt tot deze conclusie in een aan de Tweede Kamer gezonden notitie over de situatie in de Ne derlandse textielindustrie. Er is (in deze tak) sprake van een te ruglopende of stagnerende afzet en van een versnelde afbraak van deze industrie als gevolg van zeer goedkope geïmporteerde garens uit in het bijzonder Turkije en als gevolg van de importen van weefsel uit het verre oosten. Minister Van Aardenne zegt in de notitie, dat het aanpassingspro ces voor deze tak van industrie nog niet ten einde is. Naar zijn oordeel zullen in de naaste toe komst een aantal „kostbare ope raties" noodzakelijk zijn, zoals bijvoorbeeld de verplaatsing van machines met toebehoren tussen en binnen lokaties en verbou- wingskosten. Ook moet rekening worden gehouden met wijzigin gen in het produktieproces, waarbij het gaat om de omscha keling van het massaal seriebe- drijf naar het "variabele' bedrijfs- type, dat gekenmerkt wordt door kleine tot middelgrote series, een hoge kwaliteit en een hoogwaar dige' aandrijving in de VS beschouwd als de laatste technische snufjes. Op deze manier hoopt men de Ja panners op hun eigen terrein de loef af te steken. Hoewel^le verkoop op de binnen landse markt met 1 miljard dollar achteruitging tekent ook voor Ford de toekomst zich gunstiger af dan voor Chrysler. Wat geldt voor General Motors geldt inderdaad in nog grotere mate voor Ford, dat er nog beter dan zijn grote concurrent in is ge slaagd om afwisseling in de pro duktie te brengen en, geschraagd door een lange traditie, een vaste voet op de buitenlandse markt te krijgen. In 1979 boekte Ford in het buitenland een winst van 1,4 miljard dollar wat de verliezen op de eigen markt vrijwel goed maakte. Nochtans werd de alarmklok geluid en daarom heeft Ford zich nu geworpen op de produktie van de "World Car" een wagen die met onderdelen uit alle hoeken van de wereld geas sembleerd zal worden. Goedkoper zullen de auto's niet worden, want Ford moet flink in zijn reserves tasten. VEEMARKT LEIDEN - Weekaanvoer 7347, vandaag 5882 stuks: 200 slachtrun- deren, 476 gebruiksvee, 50 graskalveren, 3737 nuchtere kalveren, 19 pony's, 696 varkens, 66 biggen, 595 schapen/iarnme- ren, 43 bokken/geiten. Prijzen slachtvee zelfde als gisteren. Nuchtere slachtkalveren: 1,20 - 2,00 per kg. levend gewicht, slachtzeugen 2,75 2,85, Gebruiksvee per stuk: melk- en 500 - 1100, nuchtere kalveren rood 125 - 415, zwart 175 - 315, biggen 105 - 110, schapen 190 - 235, lammeren 170 - 220, pony's 200 - 700, geiten 20 - 100, le kwal. lammeren 235 - 320. Toelichtingen bij resp. aanvoer, handel en prijzen. Slachtrunderen zelfde als gis teren. kalf- en melkkoeien: redelijk, rus tig, stabiel, varekoeien: zelfde, vaarzen en pinken: zelfde: graskalveren: matig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren: ruim, rustig, iets lager, pony's: matig, matig, stabiel; varkens: redelijk, matig, stabiel; lopers/biggen: matig, matig," stabiel; schapen/lammeren: redelijk, goed. sta biel; geiten: redelijk* redelijk, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - GROEN TEVEILING. Periode 22 maart 1980. Boerekool per kg. 0,79-1,--, Waspeen AI per kist 13,20-14.70, Waspeen All per kist 3,20-13,50, Waspeen BI per kist 20,40-24,10, Waspeen Cl per kist 13.- - 14,90, Waspeen CII per kist 12,20-13,40, Bosuien per bos 0.56. De bedrijfstak heeft de overheid om steun gevraagd voor doorvoe ring van deze operaties. De mo gelijkheden voor een maatregel voor de katoen-, rayon- en lin nenindustrie worden thans nader onderzocht. PARIJS (ANP) - Een woordvoer der van de nationale oliemaat schappij van Frankrijk, CFP, heeft berichten over een grote olievondst in Noord-Jemen te gengesproken. Het Koeweitse blad "Al Siassa" had melding gemaakt van een oliereserve die werd geraamd op vijf miljard va ten, die opgespoord zou zijn door CFP in een gebied dat grenst aan de Rode Zee. CFP heeft geen op sporingsvergunningen voor Noord-Jemen. Van een olie vondst in het gebied is CFP niets bekend, zo zei de woordvoerder. China lid IMF TOKIO-AMSTERDAM (ANP) - China zal waarschijnlijk binnen enkele maanden toetreden tot het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. De toe treding zal vermoedelijk nog voor de gezamenlijke jaarverga dering van beide internationale organisaties op 29 september plaatsvinden, zo is gisteren ver nomen van functionarissen van het Japanse ministerie van finan- Volgens de functionarissen heeft China het IMF en de Wereldbank laten weten zich te willen aanslui ten. Het IMF zou begin deze week een afvaardiging naar Peking sturen. ROTTERDAM (ANP) - De interna tionale vervoersfederatie ITT heeft de vervoersbonden FNV gevraagd de boycot tegen het Cypriotische schip "Lina" te beëindigen, nadat gisteravond een akkoord is bereikt tussen de ITF en de Griekse eigenaars van het schip. De "Lina" werd door Rotterdamse havenwerkers geboycot uit soli dariteit met de stakende beman ning. Die heeft volgens ITF in specteur Altena nu 30,000 dollar achterstallig loon uitbetaald ge kregen. De mannen zeiden, dat ze sinds december nauwelijks of geen gage gezien hadden. De be manning (Griekse officieren en Pakistaanse matrozen) wordt voortaan betaald Volgens het ITF standaard-contract. Dat komt neer op minimaal 1350 gulden per maand. DINSDAG 25 MAART 1980 BINNENLANDSE AANDELEN 180.00b 131,00 131,00 76,00e 21,80 87,00 276,00 90,30 21.90 700,00 55,00 290,00a 96,70 52,50 52,50 25,00 65,00a 10,60 62,60 74.80 30,20 239,00 20,30 132,50 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITE1 GELD AMSTERDAM - De Amsterdamse '9,6° beurs had gisteren al zien aan- ]s,oo komen dat Wall Street flauw zou zijn en daarom was het geen ver- 1280 rassing dat Amsterdam trouw volgde met lagere noteringen. De 2Q- koersen bewogen zich over de 4 13g7 hele linie fors neerwaarts, zodat aan de vrije val van dit jaar nog A \inc ®een einc* kwam. Velen op de iAN UÏ5 beursvloer geloven dat het diep tepunt nog steeds niet in zicht is. In elk geval vormt de hoge rente- 442 472 stand een beletsel voor het 640 fljo publiek om zich op aandelen te io?.25 i n.25 storten. Overigens bestond van- 2] 80 *4 80 daag ook geen vraag naar obliga- 'i,7i i ai ties, want de staatsfondsen be- 4C9? gonnen aan een nieuwe daling. 4J25 4g25 eerste prijzen lagen in het al- 39.00 42,<">o gemeen 0,3 punt lager.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11